Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 5 Vote(s) - 3.2 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
НА ЧИИ РАЦЕ ИМА ПОВЕКЕ МАКЕДОНСКА КРВ,НА ВМРО ИЛИ НА ЛЕВИТЕ-КПМ-СДСМ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#21

(11-09-2010, 03:27 PM)Вовата Wrote: Во настаните што ти ги даваш овде има многу оплеткани работи но тоа е во 99% (as a matter of saying) политика (Бугарска државна и внатрешна на ВМРО), во која има измешан некаков концепт за посебно (небугарско) македонство. Но одбележи, таа посебност зе зголемува право пропорционално на времето во кое Македонија е во изолација од Бугарија. И се додека се дојде до денешната состојба. Ние, од вас - денешните македонци не очекуваме реверанс кон денешната Бугарска нация. Ние очекуваме чесен реверанс токму кон заедничката историја - таква, каква била - заедничка (не посебно македонска). Ништо нелогично нема во тоа.


Уште малку светло во темнилото.


[Image: 2v969aq.jpg]
12-09-2010, 08:34 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#22

[Image: 2mmv4zr.jpg][Image: 290zn8o.jpg]
12-09-2010, 08:39 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#23

Ами јасно е како бел ден. Ако си част од Бугарија не можеш да бидеш "Грујо". Ако сакаш полна власт, мора да бараш независност. И ако за таа цел ке се промовира посебност - соу би ит. За мене тука нема ништо нејасно. Како што ти реков, Ванчо е бил добар политик, не сакал да дели до никого.

И сосема е јасно дека ВМРО во 40 те не е БМОРК - неколку децении подоцна работите се биле сосема различни: повеке посебност, друга динамика во светот...
12-09-2010, 09:59 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#24

[Image: 2dvri93.jpg]


Дојдов до едни интересни податоци кои се веродостојни.

Во НОВ, во ВОЕНИ УСЛОВИ:

1. Загинале биле убиении стрелани, умреле и исчезнале вкупно 10.404 лица, по име и презиме.
2. Депортирани Евреи 9.595
3. Албанци 809 убиени како припадници на балистички групи.

Во периодот 1945-1985 година во слободна НР и СР Македонија биле уапсени , депортирани, судени, затворани , осудени на смрт, стрелани, убиени, исчезнати и кои имале политички и затворски досиеа околу 50.000 лица.
05-11-2010, 03:26 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#25

(05-11-2010, 03:26 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: [Image: 2dvri93.jpg]


Дојдов до едни интересни податоци кои се веродостојни.

Во НОВ, во ВОЕНИ УСЛОВИ:

1. Загинале биле убиении стрелани, умреле и исчезнале вкупно 10.404 лица, по име и презиме.
2. Депортирани Евреи 9.595
3. Албанци 809 убиени како припадници на балистички групи.

Во периодот 1945-1985 година во слободна НР и СР Македонија биле уапсени , депортирани, судени, затворани , осудени на смрт, стрелани, убиени, исчезнати и кои имале политички и затворски досиеа околу 50.000 лица.

Тоа да го коментира Таридин... Баш со интерес очекувам!
05-11-2010, 04:22 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#26

(05-11-2010, 04:22 AM)Вовата Wrote:
(05-11-2010, 03:26 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Дојдов до едни интересни податоци кои се веродостојни.

Во НОВ, во ВОЕНИ УСЛОВИ:

1. Загинале биле убиении стрелани, умреле и исчезнале вкупно 10.404 лица, по име и презиме.
2. Депортирани Евреи 9.595
3. Албанци 809 убиени како припадници на балистички групи.

Во периодот 1945-1985 година во слободна НР и СР Македонија биле уапсени , депортирани, судени, затворани , осудени на смрт, стрелани, убиени, исчезнати и кои имале политички и затворски досиеа околу 50.000 лица.

Тоа да го коментира Таридин... Баш со интерес очекувам!


Има нешто друго многу поважно Вова кое бара одговор. Имено во кои жртви е вброен Коста Рацин и тие како него.....
05-11-2010, 12:44 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#27

(05-11-2010, 12:44 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(05-11-2010, 04:22 AM)Вовата Wrote:
(05-11-2010, 03:26 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Дојдов до едни интересни податоци кои се веродостојни.

Во НОВ, во ВОЕНИ УСЛОВИ:

1. Загинале биле убиении стрелани, умреле и исчезнале вкупно 10.404 лица, по име и презиме.
2. Депортирани Евреи 9.595
3. Албанци 809 убиени како припадници на балистички групи.

Во периодот 1945-1985 година во слободна НР и СР Македонија биле уапсени , депортирани, судени, затворани , осудени на смрт, стрелани, убиени, исчезнати и кои имале политички и затворски досиеа околу 50.000 лица.

Тоа да го коментира Таридин... Баш со интерес очекувам!


Има нешто друго многу поважно Вова кое бара одговор. Имено во кои жртви е вброен Коста Рацин и тие како него.....

Па, во бугараши. Како најголемиот дел од Македонците што се бореле и залагале за Самостојна Македонија.
05-11-2010, 02:05 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#28

(05-11-2010, 02:05 PM)hristo Wrote:
(05-11-2010, 12:44 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Има нешто друго многу поважно Вова кое бара одговор. Имено во кои жртви е вброен Коста Рацин и тие како него.....

Па, во бугараши. Како најголемиот дел од Македонците што се бореле и залагале за Самостојна Македонија.


Можеби не сум бил доволно јасен Рацин е вброен во оние 10.404 лица.
05-11-2010, 02:31 PM
Reply