Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 5 Vote(s) - 3.2 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
НА ЧИИ РАЦЕ ИМА ПОВЕКЕ МАКЕДОНСКА КРВ,НА ВМРО ИЛИ НА ЛЕВИТЕ-КПМ-СДСМ
Author Message
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#1

Повод за отворање на ваква тема ми дадоа случувањата и написите во некои македонски гласила по повод вчерашните панахиди за Тодор Александров.
За да почнеме да ги отстрануваме пречките на патот кон вистинско национално обединување треба да ја изнајдеме вистината. Но не вистината која била и ке биде употребувана за идеолошки пресметки. Туку вистината како императив за наше опстојување како Македонци во Држава Македонија. Вистина која во моментов ни е неопходна.
Quote:И бугарското ВМРО му се поклони на Александров


Во организација на Централниот комитет на ВМРО-НП, стотина граѓани од Македонија и дваесетина од Бугарија, главно од партиите ВМРО-БНД и ВМРО-НИЕ, вчера присуствуваа на панихидата за Тодор Александров во штипско Ново Село. Таа се одржа во црквата Успение на пресвета Богородица, каде што завчера чествување за Александров одржа и граѓанско здружение од Штип, во кое доминираат членови на ВМРО-ДПМНЕ.

- Тодор Александров бил голем борец за независна Македонија и неговото дело е едно од најзначајните во македонската историја. Во неа 31 август 1924 година, денот кога тој загинал, треба да биде одбележан како еден од најтажните денови. Во Македонија споменици добиваат и понезначајни личности, но Александров нема уште - рече претседателот на ВМРО-НП, Марјан Додовски,

На прашањето дали тие ги поканиле гостите од Бугарија, Додовски одговори дека тие не можат никому да ја затворат вратата да чествува на 31 август во родното место на Александров, а луѓе од Пиринска и од Егејска Македонија и годинава, како и порано, дошле во Штип по своја желба.

Красимира Станчева-Најденова од Софија, член на централното раководство на ВМРО-НИЕ, неодамна формирана партија со членство што ја напушти ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов, истакна дека тие раскрстиле со Каракачанов токму поради досегашниот јазик на омраза и провокациите кон Македонија и оти новата партија ќе промовира пријателство и соработка меѓу Македонија и Бугарија. Сепак, генерално, позициите и на оваа партија се исти со таа на Каракачанов.

- Александров е еден од најзаслужните за македонската држава, но тој секогаш зборувал за зачувување на бугарските корени во неа. Ние го почитуваме како еден од најголемите бугарски водачи, кој се борел и за обединување на Бугарија и Македонија, до кое не дошло поради големите сили - изјави Венцислав Методиев, претседател на ВМРО-НИЕ за Благоевградскиот регион.

(Љ.Ш.)


Quote:Народна му направи чест на Тодор Александров

На панихидата присуствуваше целокупното раководство на ВМРО-НП на чело со лидерот Марјан Додовски

ШТИП - Во организација на ВМРО-НП, вчера во Штип се одржа панихида за Тодор Александров по повод 86-годишнината од неговото загинување. Не се остварија информациите дека на овој настан ќе присуствува и анти Македонецот Красимир Каракачанов. Организаторите изјавија дека Каракачанов за нивната партија е непожелна личност и дека медиумите само шпекулирале за можното доаѓање на панихидата во Штип, родниот град на Александров.

Чествувањето се одржа во црквата „Света Богородица“ во штипско Ново Село и на спомен-плочата на Тодор Александров во оваа штипска населба. Претходниот ден панихида по ист повод одржа и Здружението на граѓани „Тодор Александров“ од Ново Село, но за разлика од вчерашната панихида кога се собраа околу 150 граѓани, онаа на Здружението на граѓани беше со послаба посетеност.
На панихидата присуствуваше целокупното раководство на ВМРО-НП на чело со партискиот лидер, Марјан Додовски. „Дојдоа Македонци од повеќе градови од Пиринска и од Егејска Македонија. Ние го чествуваме Александров, бидејќи сметаме дека е една од најпозитивните личности во македонската историја, осведочен Македонец, човек што се борел за самостојна Македонија. Неговата визија за обединета Македонија веќе се остварува преку нашиот влез во ЕУ и со помошта на САД. Оваа власт на чело со Никола Груевски тоа не може или не сака да го препознае“, вели Ѓорѓи Бојаџиев, штипски советник од ВМРО-НП.

Во оваа партија сметаат дека темата за Александров веќе се отвора на вистински начин. „За Александров се' повеќе се разговара, а неговото капитално дело за самостојна Македонија доаѓа до се' поголем круг на луѓе. Тоа го сметаме за процес на негова вистинска рехабилитација и ставање на неговото име во вистински контекст во историјата на Македонија“, нагласи Бојаџиев.

Од штипската организација на ВМРО-НП најавуваат панихида и во чест на ликот и делото на Ванчо Михајлов в недела, на 5 септември. (И.Б.).
01-09-2010, 05:28 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#2

Ајде вака да почнеме. Што е бил поголем грев на Тодор Александров пред србокомунистите. Дали тоа што се декларирал како Бугарин ( иаку некогаш се деларирал и како Македонец) или тоа што бил за Независна и Обединета Македонија со што таа негова идеја доаѓа во директна спротивност со србокомунистичките врховисти како што е Лазар Колишевски и неговата тајфа.Shok
01-09-2010, 06:25 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

(01-09-2010, 06:25 PM)hristo Wrote: Ајде вака да почнеме. Што е бил поголем грев на Тодор Александров пред србокомунистите. Дали тоа што се декларирал како Бугарин ( иаку некогаш се деларирал и како Македонец) или тоа што бил за Независна и Обединета Македонија со што таа негова идеја доаѓа во директна спротивност со србокомунистичките врховисти како што е Лазар Колишевски и неговата тајфа.Shok


Христо мислам дека ако влеземе во полемика за изјаснувањето, Бугарин или Македонец, нема да дојдеме до поентата што мислам дека е идеја на Администраторот.
Еве што вели Академик КАТАРЏИЕВ:

Quote:ФОРУМ:Дали навистина Делчев се изјаснувал како Бугарин и зошто?
КАТАРЏИЕВ: Ваквите прашања стојат. Сите наши луѓе се именувале како „Бугари“...


Мислам дека треба да започнеме од првите убистава во ВМРО, иако насловот се вели КПМ-СДСМ , бидејки тие убиства се помеѓу левите и десните фракции во ВМРО.
Треба да разјасниме и уште една многу битна работа ВМРО е ОРГАНИЗАЦИЈА, чија цел била и е СМАОСТОЈНА И НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈА, под поимот Македонија се подразбира ОБЕДИНЕТА МАКЕДЕОНИЈА. Оваа објаснување е битно бидејки преку него ке се сфати дека во организацијата рамноправно учествувале сите и десни и леви и анархисти и гандиевци....сите оние кои сакале СЛОБОДНА И НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈА.
01-09-2010, 07:04 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#4

(01-09-2010, 07:04 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(01-09-2010, 06:25 PM)hristo Wrote: Ајде вака да почнеме. Што е бил поголем грев на Тодор Александров пред србокомунистите. Дали тоа што се декларирал како Бугарин ( иаку некогаш се деларирал и како Македонец) или тоа што бил за Независна и Обединета Македонија со што таа негова идеја доаѓа во директна спротивност со србокомунистичките врховисти како што е Лазар Колишевски и неговата тајфа.Shok


Христо мислам дека ако влеземе во полемика за изјаснувањето, Бугарин или Македонец, нема да дојдеме до поентата што мислам дека е идеја на Администраторот.
Еве што вели Академик КАТАРЏИЕВ:

Quote:ФОРУМ:Дали навистина Делчев се изјаснувал како Бугарин и зошто?
КАТАРЏИЕВ: Ваквите прашања стојат. Сите наши луѓе се именувале како „Бугари“...


Мислам дека треба да започнеме од првите убистава во ВМРО, иако насловот се вели КПМ-СДСМ , бидејки тие убиства се помеѓу левите и десните фракции во ВМРО.
Треба да разјасниме и уште една многу битна работа ВМРО е ОРГАНИЗАЦИЈА, чија цел била и е СМАОСТОЈНА И НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈА, под поимот Македонија се подразбира ОБЕДИНЕТА МАКЕДЕОНИЈА. Оваа објаснување е битно бидејки преку него ке се сфати дека во организацијата рамноправно учествувале сите и десни и леви и анархисти и гандиевци....сите оние кои сакале СЛОБОДНА И НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈА.

Значи за првата моја дилема одговор го имаме од академикот Катарџиев...а тезата академска треба да се почитуваIcon_lol Одиме, сега, по самата тема. Кој има повеќе македонска крв на своите раце:дали историското ВМРО ( и кои делови од него) или комунистите. Сепак, кога ке помислам ова е повеќе работа на историчарите. Тие ги знаат повеќе фактите. Ние, обичните форумџии, може само нешто да коментираме. Има ли на форумот некој историчар кој ке ни даде повеќе информации?
01-09-2010, 08:04 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

Дали од овдека почнуваат делбите и потоа меѓусебните ликвидации!!?????[Image: 4tngur.jpg][Image: elckty.jpg]
02-09-2010, 07:54 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#6

Од каде ти се документите?
03-09-2010, 10:45 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7

[Image: 206oayf.jpg]


[Image: 10nxgly.jpg]


[Image: 156pc7k.jpg]
Мислам дека по овие неколку скена е јасно што е причината на поделбата.
04-09-2010, 08:34 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

Читајки го скенираното eдна работа неможам да си ја разјаснам, можеби за тоа с виновни моите скромни познавања на географијата, имено не ми е јасно во која Македониа спаѓа Одринско, дали во Вардарска, Пиринска или Беломорска.
04-09-2010, 11:08 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9

(04-09-2010, 11:08 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Читајки го скенираното eдна работа неможам да си ја разјаснам, можеби за тоа с виновни моите скромни познавања на географијата, имено не ми е јасно во која Македониа спаѓа Одринско, дали во Вардарска, Пиринска или Беломорска.Толку ли бре нема некој кој го знае одговорот на прашањево.
08-09-2010, 01:41 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#10

Црни,
Го прифаќам прашањето твое како реторичко. Ясно се укажа во сканираните документи дека не се работи за Одринско како за ЧАСТ од Македония, току за ЧАСТ од етничка Бугарија, која заедно со Македонија е во истата положба: Одкината од телото на свободната држава и оставена пд турски јарем.
Така јасно е дека се зборува за заедничка стратегија и заедничка борба на два големи региона. Прашањето мора да биде:

Што е заедничното кое ги тера тие два рамнопоставени региона да соработуват како еден?

Или забегувам?
08-09-2010, 03:51 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#11

(08-09-2010, 03:51 AM)Вовата Wrote: Црни,
Го прифаќам прашањето твое како реторичко. Ясно се укажа во сканираните документи дека не се работи за Одринско како за ЧАСТ од Македония, току за ЧАСТ од етничка Бугарија, која заедно со Македонија е во истата положба: Одкината од телото на свободната држава и оставена пд турски јарем.
Така јасно е дека се зборува за заедничка стратегија и заедничка борба на два големи региона. Прашањето мора да биде:

Што е заедничното кое ги тера тие два рамнопоставени региона да соработуват како еден?

Или забегувам?


Да, прашањето е реторичко.

Ама "реториката" во прашањето прави многу пукнатини во прифатената или наметнатата вистина......

Што бара Јане Сандански и неговите приврзаници да се борaт за Одринско!!!???? Колку што сум читал, толкувања од македонските академици, тој бил 100% Македонец и исклучиво се борел за Македонија.

Како да се толкува ова:

1.Револуционерот да се ослободи од националистичките заблуди.... кој национализам е заблуда.???? По се не се работи за бугарскиот, грчкиот, српскиот. Сите веке имаат држави....!!!!

2.".....независна Македонија и Одринско и како оделна политичка единица на идната Балканска федерација...."

3."......нашата татковина да биде поделена", која е татковината......политичката единица за која се залага и која сака да ја внесе во Балканска федерација!!!???? Mногу прашања.......!!!!!!
08-09-2010, 04:35 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#12

(08-09-2010, 04:35 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(08-09-2010, 03:51 AM)Вовата Wrote: Црни,
Го прифаќам прашањето твое како реторичко. Ясно се укажа во сканираните документи дека не се работи за Одринско како за ЧАСТ од Македония, току за ЧАСТ од етничка Бугарија, која заедно со Македонија е во истата положба: Одкината од телото на свободната држава и оставена пд турски јарем.
Така јасно е дека се зборува за заедничка стратегија и заедничка борба на два големи региона. Прашањето мора да биде:

Што е заедничното кое ги тера тие два рамнопоставени региона да соработуват како еден?

Или забегувам?


Да, прашањето е реторичко.

Ама "реториката" во прашањето прави многу пукнатини во прифатената или наметнатата вистина......

Што бара Јане Сандански и неговите приврзаници да се борaт за Одринско!!!???? Колку што сум читал, толкувања од македонските академици, тој бил 100% Македонец и исклучиво се борел за Македонија.

Како да се толкува ова:

1.Револуционерот да се ослободи од националистичките заблуди.... кој национализам е заблуда.???? По се не се работи за бугарскиот, грчкиот, српскиот. Сите веке имаат држави....!!!!

2.".....независна Македонија и Одринско и како оделна политичка единица на идната Балканска федерација...."

3."......нашата татковина да биде поделена", која е татковината......политичката единица за која се залага и која сака да ја внесе во Балканска федерација!!!???? Mногу прашања.......!!!!!!

Абе има много ambiguities. Според мене е ясно. Едно единствено нещо обединява македония и ординско - българското им самосъзнание. А да, има и още едно, и двата района са били жертвени агнета на Берлинския конгрес.

Яне.... Хм. Имал е аудиенция в двореца, когато си пожелае. В едно интервю казва: "Овде е моята Бугария"... Което също може да се тълкува според четеца.

Но фактът остава: Одринско и Македония са частите откъснати от Санстефанска България - действат като едно, имат една цел, нямат етнически диспути, не вярвам да са имали потреба от преводачи.

А приказките затова са приказки, защото "днес едно, утре - друго". Исус е казал: "По делата ще ги познаете".

А делата са ясни.
08-09-2010, 06:03 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#13

(08-09-2010, 06:03 AM)Вовата Wrote:
(08-09-2010, 04:35 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Да, прашањето е реторичко.

Ама "реториката" во прашањето прави многу пукнатини во прифатената или наметнатата вистина......

Што бара Јане Сандански и неговите приврзаници да се борaт за Одринско!!!???? Колку што сум читал, толкувања од македонските академици, тој бил 100% Македонец и исклучиво се борел за Македонија.

Како да се толкува ова:

1.Револуционерот да се ослободи од националистичките заблуди.... кој национализам е заблуда.???? По се не се работи за бугарскиот, грчкиот, српскиот. Сите веке имаат држави....!!!!

2.".....независна Македонија и Одринско и како оделна политичка единица на идната Балканска федерација...."

3."......нашата татковина да биде поделена", која е татковината......политичката единица за која се залага и која сака да ја внесе во Балканска федерација!!!???? Mногу прашања.......!!!!!!

Абе има много ambiguities. Според мене е ясно. Едно единствено нещо обединява македония и ординско - българското им самосъзнание. А да, има и още едно, и двата района са били жертвени агнета на Берлинския конгрес.

Яне.... Хм. Имал е аудиенция в двореца, когато си пожелае. В едно интервю казва: "Овде е моята Бугария"... Което също може да се тълкува според четеца.

Но фактът остава: Одринско и Македония са частите откъснати от Санстефанска България - действат като едно, имат една цел, нямат етнически диспути, не вярвам да са имали потреба от преводачи.

А приказките затова са приказки, защото "днес едно, утре - друго". Исус е казал: "По делата ще ги познаете".

А делата са ясни.


Вова најголемата грешка ви е што многу малку сакате да размислувате без предрасуди, скоро воопшто не и дозволувате на логиката да ги надвладее вашите емоции.

Ке направам едно привидно одалечување од темата и преку неколку примера ке се обидам да го појаснам "българското им самосъзнание" на Македонците.

Да тргнам од мојот случај. Како основ за отворање на моето досие се наведени наводни мои контакти со луѓе од Бугарија со кои сум скал да го срушам уставниот поредок на Македонија. Сум следен со години и за тоа време не обезбедиле никаков доказ. Ама читаш тука на форумов како размислуваат зомбите. Досието да било достапно на јавноста по 50 до 100 години, дали некој ке ја разберел вистината и ке можел да донесе вистински суд.

Антифашистичката борба која во Вардарска Македонија ја започнале Македонци уште во август 1941 година нема врска со КПЈ и Србите. Фебруарскиот поход е чист Македонски. Барањето на конгресот на БКП за "размена" на територии со Србија, во конгресните документи се вели парафразирам: " ви ја даваме Пиринска Македонија ама под услов да ни ги вратите западните области...." По Звонарите, оваа е втор пат се зборува за отстапка на Македонија. Дали некој отстапува така лесно своја територија и свој народ.????

Никаде, барем јас не сум сретнал експлицитен документ кој вели дека Десната Опција во ВМРО се борела за НЕЗАВИСИМА И ОБЕДИНЕТА МАКЕДОНИЈА за да потоа ја приклучи кон Бугарија. Ванчо Михајлов како порака до Вилсон, парафразирано и сублиматизирано вели : мора да има место на светот за мала држава и за мал народ како мојот а Македонија ја нарекува мојата архаична Македонија.
09-09-2010, 04:11 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#14

(09-09-2010, 04:11 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(08-09-2010, 06:03 AM)Вовата Wrote:
(08-09-2010, 04:35 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Да, прашањето е реторичко.

Ама "реториката" во прашањето прави многу пукнатини во прифатената или наметнатата вистина......

Што бара Јане Сандански и неговите приврзаници да се борaт за Одринско!!!???? Колку што сум читал, толкувања од македонските академици, тој бил 100% Македонец и исклучиво се борел за Македонија.

Како да се толкува ова:

1.Револуционерот да се ослободи од националистичките заблуди.... кој национализам е заблуда.???? По се не се работи за бугарскиот, грчкиот, српскиот. Сите веке имаат држави....!!!!

2.".....независна Македонија и Одринско и како оделна политичка единица на идната Балканска федерација...."

3."......нашата татковина да биде поделена", која е татковината......политичката единица за која се залага и која сака да ја внесе во Балканска федерација!!!???? Mногу прашања.......!!!!!!

Абе има много ambiguities. Според мене е ясно. Едно единствено нещо обединява македония и ординско - българското им самосъзнание. А да, има и още едно, и двата района са били жертвени агнета на Берлинския конгрес.

Яне.... Хм. Имал е аудиенция в двореца, когато си пожелае. В едно интервю казва: "Овде е моята Бугария"... Което също може да се тълкува според четеца.

Но фактът остава: Одринско и Македония са частите откъснати от Санстефанска България - действат като едно, имат една цел, нямат етнически диспути, не вярвам да са имали потреба от преводачи.

А приказките затова са приказки, защото "днес едно, утре - друго". Исус е казал: "По делата ще ги познаете".

А делата са ясни.
Дали некој отстапува така лесно своја територија и свој народ.????

Кой??? Па ти сам си си одговорил.

Да додадам: През седумдесетите, наш Тодорче со големиот нос, предложи на Брежнев да станеме 16та република на СССР.

Суверенитетот на цел един народ, платен со крв, що нема мера, платена со надежот на еден народ да е свободен и срекен, биде поднесен од еден комуниста на друг... БЕЗ ДА БИДЕ БАРАН ДУРИ!!! - чин, толку безпрецедентен дека дури на Кремал му се видело претерано.

Прашаш кой? Той, кой во 50 тите одеше да присилува лугете да се пишуват "македонци" низ цело пиринско. Ако Сталине беше умрел во той период току малко подоцна, сега да имавме и тракијска и добруджанска и шопска нации. Погледни на мапата, каде ке бидеа Бугарите? Побарай назад во историята каква била най-големата желба на Кремал по провалот со "освободителската мисия" во 1978 и сето ке ти се подреди.

Мислам ясно ти е кой сега.

Ванче говорел за независна држава, ШВАЙЦАРИЯ на Балканите. Сам той јасно с определувал како Бугарин. Сметам јасен е и пралелот и случајов.
09-09-2010, 04:34 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#15

(09-09-2010, 04:34 AM)Вовата Wrote:
(09-09-2010, 04:11 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(08-09-2010, 06:03 AM)Вовата Wrote:
(08-09-2010, 04:35 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Да, прашањето е реторичко.

Ама "реториката" во прашањето прави многу пукнатини во прифатената или наметнатата вистина......

Што бара Јане Сандански и неговите приврзаници да се борaт за Одринско!!!???? Колку што сум читал, толкувања од македонските академици, тој бил 100% Македонец и исклучиво се борел за Македонија.

Како да се толкува ова:

1.Револуционерот да се ослободи од националистичките заблуди.... кој национализам е заблуда.???? По се не се работи за бугарскиот, грчкиот, српскиот. Сите веке имаат држави....!!!!

2.".....независна Македонија и Одринско и како оделна политичка единица на идната Балканска федерација...."

3."......нашата татковина да биде поделена", која е татковината......политичката единица за која се залага и која сака да ја внесе во Балканска федерација!!!???? Mногу прашања.......!!!!!!

Абе има много ambiguities. Според мене е ясно. Едно единствено нещо обединява македония и ординско - българското им самосъзнание. А да, има и още едно, и двата района са били жертвени агнета на Берлинския конгрес.

Яне.... Хм. Имал е аудиенция в двореца, когато си пожелае. В едно интервю казва: "Овде е моята Бугария"... Което също може да се тълкува според четеца.

Но фактът остава: Одринско и Македония са частите откъснати от Санстефанска България - действат като едно, имат една цел, нямат етнически диспути, не вярвам да са имали потреба от преводачи.

А приказките затова са приказки, защото "днес едно, утре - друго". Исус е казал: "По делата ще ги познаете".

А делата са ясни.
Дали некој отстапува така лесно своја територија и свој народ.????

Кой??? Па ти сам си си одговорил.

Да додадам: През седумдесетите, наш Тодорче со големиот нос, предложи на Брежнев да станеме 16та република на СССР.

Суверенитетот на цел един народ, платен со крв, що нема мера, платена со надежот на еден народ да е свободен и срекен, биде поднесен од еден комуниста на друг... БЕЗ ДА БИДЕ БАРАН ДУРИ!!! - чин, толку безпрецедентен дека дури на Кремал му се видело претерано.

Прашаш кой? Той, кой во 50 тите одеше да присилува лугете да се пишуват "македонци" низ цело пиринско. Ако Сталине беше умрел во той период току малко подоцна, сега да имавме и тракијска и добруджанска и шопска нации. Погледни на мапата, каде ке бидеа Бугарите? Побарай назад во историята каква била най-големата желба на Кремал по провалот со "освободителската мисия" во 1978 и сето ке ти се подреди.

Мислам ясно ти е кой сега.

Ванче говорел за независна држава, ШВАЙЦАРИЯ на Балканите. Сам той јасно с определувал како Бугарин. Сметам јасен е и пралелот и случајов.


За да логиката ви биде водилка во размислувањата и донесување на суд, оваа секогаш треба да го како непобитна вистина:

(07-09-2010, 04:23 PM)Ezero Wrote: Taa kniga e odlicna, ja citav koga izleze. Ona sto e interesno se negovite komentari okolu rumunsko-bugarski spor vo vrska so Vlasite. Mnogu lichi na raspravijite okolu cij e Samuil, a odgovorot na toa e ist kako sto pisuva vo knigata - toa e zaednicka istorija i glupavo e da se proektira moderniot koncept na nacijata vo minatoto.


Ке почнам од последното:

Постојат многу прашања околу Ванчо Михајлов кој не се одговорени. А одговорот на тие прашања ке ја потполни сликата и ке разбие неколку мита. Еве некои:
1. Зошто Ванчо Михајлов не бил назначен од Цар Борис за председател на Македонија во периодот на фашистичката окупација.
2. Кој и зошто го чувал и штител Ванчо Михајлов во Италија и за чии потреби.

Ако останале Сталин и Тито живи, биди сигурен ке немало ниту Македонци ниту Бугари.

Има неколку работи кои ја побиваат тезата дека на сила се стварани Македонци од страна на Тодор Живков.

1. Карпош и неговото востание и по победата по негово барање добива кнежевска капа и тој по своето прогласување се сместил во Куманово да владее како кнез, никаде не стои дека бил Бугарин. За него има доста работи во архивите на Авсртија.

2. Антифашистичкото востание во Вардарска Македонија кое е подигнато во август 1941 година и кое јасно кажува дека не е подигнато со помош на КПЈ и Србија.

3. Фебруарскиот поход.

4. Понудите за размена на територии со Србите.
09-09-2010, 01:55 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#16

(09-09-2010, 01:55 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(09-09-2010, 04:34 AM)Вовата Wrote:
(09-09-2010, 04:11 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(08-09-2010, 06:03 AM)Вовата Wrote:
(08-09-2010, 04:35 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Да, прашањето е реторичко.

Ама "реториката" во прашањето прави многу пукнатини во прифатената или наметнатата вистина......

Што бара Јане Сандански и неговите приврзаници да се борaт за Одринско!!!???? Колку што сум читал, толкувања од македонските академици, тој бил 100% Македонец и исклучиво се борел за Македонија.

Како да се толкува ова:

1.Револуционерот да се ослободи од националистичките заблуди.... кој национализам е заблуда.???? По се не се работи за бугарскиот, грчкиот, српскиот. Сите веке имаат држави....!!!!

2.".....независна Македонија и Одринско и како оделна политичка единица на идната Балканска федерација...."

3."......нашата татковина да биде поделена", која е татковината......политичката единица за која се залага и која сака да ја внесе во Балканска федерација!!!???? Mногу прашања.......!!!!!!

Абе има много ambiguities. Според мене е ясно. Едно единствено нещо обединява македония и ординско - българското им самосъзнание. А да, има и още едно, и двата района са били жертвени агнета на Берлинския конгрес.

Яне.... Хм. Имал е аудиенция в двореца, когато си пожелае. В едно интервю казва: "Овде е моята Бугария"... Което също може да се тълкува според четеца.

Но фактът остава: Одринско и Македония са частите откъснати от Санстефанска България - действат като едно, имат една цел, нямат етнически диспути, не вярвам да са имали потреба от преводачи.

А приказките затова са приказки, защото "днес едно, утре - друго". Исус е казал: "По делата ще ги познаете".

А делата са ясни.
Дали некој отстапува така лесно своја територија и свој народ.????

Кой??? Па ти сам си си одговорил.

Да додадам: През седумдесетите, наш Тодорче со големиот нос, предложи на Брежнев да станеме 16та република на СССР.

Суверенитетот на цел един народ, платен со крв, що нема мера, платена со надежот на еден народ да е свободен и срекен, биде поднесен од еден комуниста на друг... БЕЗ ДА БИДЕ БАРАН ДУРИ!!! - чин, толку безпрецедентен дека дури на Кремал му се видело претерано.

Прашаш кой? Той, кой во 50 тите одеше да присилува лугете да се пишуват "македонци" низ цело пиринско. Ако Сталине беше умрел во той период току малко подоцна, сега да имавме и тракијска и добруджанска и шопска нации. Погледни на мапата, каде ке бидеа Бугарите? Побарай назад во историята каква била най-големата желба на Кремал по провалот со "освободителската мисия" во 1978 и сето ке ти се подреди.

Мислам ясно ти е кой сега.

Ванче говорел за независна држава, ШВАЙЦАРИЯ на Балканите. Сам той јасно с определувал како Бугарин. Сметам јасен е и пралелот и случајов.


За да логиката ви биде водилка во размислувањата и донесување на суд, оваа секогаш треба да го како непобитна вистина:

(07-09-2010, 04:23 PM)Ezero Wrote: Taa kniga e odlicna, ja citav koga izleze. Ona sto e interesno se negovite komentari okolu rumunsko-bugarski spor vo vrska so Vlasite. Mnogu lichi na raspravijite okolu cij e Samuil, a odgovorot na toa e ist kako sto pisuva vo knigata - toa e zaednicka istorija i glupavo e da se proektira moderniot koncept na nacijata vo minatoto.


Ке почнам од последното:

Постојат многу прашања околу Ванчо Михајлов кој не се одговорени. А одговорот на тие прашања ке ја потполни сликата и ке разбие неколку мита. Еве некои:
1. Зошто Ванчо Михајлов не бил назначен од Цар Борис за председател на Македонија во периодот на фашистичката окупација.
2. Кој и зошто го чувал и штител Ванчо Михајлов во Италија и за чии потреби.

Ако останале Сталин и Тито живи, биди сигурен ке немало ниту Македонци ниту Бугари.

Има неколку работи кои ја побиваат тезата дека на сила се стварани Македонци од страна на Тодор Живков.

1. Карпош и неговото востание и по победата по негово барање добива кнежевска капа и тој по своето прогласување се сместил во Куманово да владее како кнез, никаде не стои дека бил Бугарин. За него има доста работи во архивите на Авсртија.

2. Антифашистичкото востание во Вардарска Македонија кое е подигнато во август 1941 година и кое јасно кажува дека не е подигнато со помош на КПЈ и Србија.

3. Фебруарскиот поход.

4. Понудите за размена на територии со Србите.

Мора да си ги изправиш фактите:

Македонизациjта во пиринско е непобитен факт – има документи, директиви, ставки, отчети на местните власти за темповете на "македонизациjата", пропагандни материали, податоци за отваране на училишта на новиот "македонскки jазик" со учители донесени од Jугославиjа.... и т. н.

Но той чин е извршен от Димитров и подоцна и малце од Червенков, а не от Живков.

Живков е првиот "Брежневист" во БГ. Основна тема на Априлскиот пленум на БКП (1956), на кой той го урнал Червенков е деманирането на култот кон личноста, со што Живков рефлектира процесите во СССР (таму се критикува култот кон личноста на Хрушчов). Тоа дека портретите на Червенков беа подменети со неговиот портрет и дека подоцна приживе му дигнаа паметник во Правец не му штетеше – диктатор е диктатор.

Поентата е, дека со Априлскиот пленум се прекинаа многу тенденции и дела на предниот период, во частност Живков обjави дека односот на партиjата по македонското прашане е погрешно и со тоа постави краj на македонизирането на пиринци.

На другите прашаниjа за Ванчо:

Црни, политика е пред се компромис и соочуване со конюнктура. Не постои неден праволинеен политик коj да е истовременно и успешен. Праволинеен политик завршува на бесило.

А Ванчо е бил добар политик.

Има много други, политички обjаснениjа зошто Борис III не назначил Ванчо пред да се барат причините во етничката припадност на Ванче... Тоа е несериозно.
09-09-2010, 02:31 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#17

Да продолжам со хронологијата на настаните :


[Image: 2eumqyv.jpg]


[Image: 280r4vr.jpg]
(This post was last modified: 09-09-2010, 06:14 PM by ЈорданПетровски.)
09-09-2010, 06:08 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#18

Quote:Во овој драматичен момент во (бугарската) историја се вмешало едно ловечко куче. Според англиската историчка Макдермот групата на Сандански ја напуштила Софија и одишла во Кочериново не за да го попречува конгресот,туку за да чека преместување на Конгресот во Рилскиот манастир што некој во Софија го предложил. На нова година (1-ви јануари 1907 година ст. стил) пијани револуционери заминуваат за село Рила. На патот војводата Михаил Даев убива едно ловечко куче, лут што кучето го лаело. Во тој момент започнува престрелка со ловџиите, во која двајца од ловџиите се убиени, а еден е повреден. Полицијата се обидува да ја уапси групата на Сандански, која се спасува со бегство преку границата иако имало снег до појас. Така конгресот не успеал да започне поради наводно случајно создадените околности - пишува г-ѓа Макдермот. И изразува сомневање дека Даев намерно го убил кучето, допрва претстои целосно да се појасни колку овие настани навистина биле случајни или биле предизвикани намерно.
Всушност Макдермот во својата пристрасност кон Јане Сандански ги преувеличува неговите заслуги а му ги потценува неговите грешки. Групата едноставно го опструира конгресот, откако не успеа со процедурални манипулации да оствари своето мнозинство. Никакво продолжение на конгресот во Рилскиот манастир не се предвидувало. Самиот Јане им вели на испратите негови делегати во Рила дека со Гарванов и Сарафов не може да има компромис, отстапки или соработка - цитатот е од самата г-ѓа Макдермот. Во нив Сандански гледа ривали за раководење на организацијата. Уште пред смртта на Даме Груев, тој се обидува да ја преземе власта и за таа цел предлага Серскиот окружен комитет, чиј член е, да ја преземе улогата на централен.
По напуштањето на конгресот од страна на групата на Сандански, останатите делегати одлучиле да не избираат нов Централен комитет, туку само Задгранично претставништво на ВМРО во Бугарија. Избрани се Борис Сарафов, Христо Матов и Иван Гарванов. Сандански не ги признава и ги нарекува "неоврховисти. Во август 1907 година, тој бара Задграничното претставништво да биде укинато како тело, но бидејќи не може да ја спроведе таа одлука, презема мерки да го исполни во чисто физички смисла.

Двата табора започнаат да се дебнат меѓусебно. И денес историчарите не се согласуваат кој од понатамошните настани е причина и кој е - последица. Сигурно се знае дека војводата Михаил Даев се разочарал од Сандански и гледа во неговите амбиции главна пречка за единството во ВМОРО. Тој предлага да ја искористи блискоста со Јане, за да го убие. Не е познато дали Гарванов, Матов и Сарафов знаеле нешто за неговите намери. Даев тоа го пишува во писмо до Гарванов и го испраќа по најблискиот својот пријател - Тодор Паница, на кого Даев му е и кум. Тоа се покажува фатална грешка.
Паница не е од Македонија, но е внук на мајор Константин Паница, почитуван од македонските револуционери. Чичко му на Паница бил егзекутиран за заговор против цар Фердинанд во времето на Стамболов. Како Јане Сандански и младиот Тодор влегува во Македонија за првпат со една врховисичка чета и пројавува воочлива храброст. Името и личните квалитети му овозможуваат висока почит и затоа е избран за заменик на војводата Даев. Веднаш откако тој му го поверува писмото, Паница го пренесува на Сандански. Поради "заговорот" Даев, Сарафов и Гарванов се осудени на смрт од Јане.
Пресудата на Даев е извршена на 30 октомври 1907 година Според историчарот Христо Силјанов, самиот учесник во организацијата, војводата бил мачен и убиен, според г-ѓа Макдермот му дозволиле да се самоубие, откако се покајал и писмено ја признал вината. Сепак факсим на овие писмо никој не го видел - содржината е познато од публикации на санданистите во оправдување на извршеното. Силјанов тврди дека Даев е застрелан со два куршуми и погребан со врзани раце. Зошто е врзан самоубиецот, останува нејасно.
Конспираративната генијалност на Сандански произлегува од фактот дека убиството на Даев останало тајна повеќе од еден месец. Само Ванче Михајлов може да се мери во тој поглед со него. Оваа таинственост е дел од заговорот за елиминирање на Сарафов и Гарванов. За нивен екзекутор е избран Тодор Паница. Тој е познат како човек кој пука подеднакво добро со двете раце и со револвер погодува џебен часовник на 30 метри одалеченост.
Како доверлива лице на Даев, Паница оди во Софија со препораки од веќе убиениот својот кум и се претставува како разочаран од Јане Сандански. Се жали дека поради женачката е негиран од него, и брзо стекнува довербата на Задграничните претставници. За последни договори на заговорот, Сандански, исто така, оди во Софија и веројатно од конспиративни причини си заминува на 28 ноември 1907 година
Следниот ден, 29 ноември (12 декември по нов стил), Паница е поканет на проштална вечера во домот на Борис Сарафов на ул "Осоговските" 36 во Софија. Следниот ден, тој наводно сакал да замине за Македонија за да се приклучи на Даев. Христо Матов не доаѓа на вечерата и му го спасува животот. Повечерата семејството на Сарафов ги остава тројцата мажи сами. Околу 23 часот двајцата гости си заминуваат и Сарафов ги испраќа. На вратата Паница се врти и вели: Има само уште едно прашање ... Со овие зборови го вади пиштолот и импука на двајцата Задгранични претставници во главите.
Гарванов и Сарафов загинуваат на самото место. Од нивните тела Паница не може да ја отвори вратата. Затоа Паница се враќа, преминува покрај слугинята и бега во задниот двор. Полицијата е дигната на нога.

[Image: 2005.jpg]


Преводот е правен со помош на така да грешки се можни.
10-09-2010, 09:34 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#19

Quote:За фаќањето на Сандански и Паница живи или мртви е распишана награда.
Самиот Паница не е фатен. Тој се знае дека сите излези на главниот град ќе бидат блокирани и се крие во Софија. На изутрина се преправа и го поминува следниот ден во Борисова градина. Од весниците разбрал за претпоставките на полицијата дека ќе се обиде да се врати во Македонија во Дупница, затоа решава да тргне во спротивна насока. Заминува со возот за Варна и оттаму оди во својата жена Екатерина Измирлиева - братучетка на поетот Христо Смирненски. Таа е учителка во Несебар. За тогашнта наивност на полицијата може да се суди по фактот дека кај најблискиот човек на Паница, каде што требало да го побараат веднаш, тој таму останува невознемируван два дена. Потоа пеш оди во Бургас, се качува на воз за Софија, слегува на станица Саранбеи (денес Септември) и во Лаже (денес Велинград) поминува во Македонија.
Јане Сандански ладнокрвно ја чека веста во Рилскиот манастир дека убиството е извршена, и поминува во Македонија.Дури во втората половина на декември 1907 година се слуша за смртта на Даев. Сандански ги објаснува причините за убиството на Задграничните претставници во отворено писмо до софиската печат, но поради лутината во земјата, неколку месеци, ниту еден весник не се согласува да го издаде. Турската влада распишала награда од 3500 долари за главите на Сарафов и Гарванов. Се пронесуваат гласови дека дека наградата е исплатена. Сепак, другарите на убиените на чело со Христо Матов и Тодор Александров одлучија да не бараат одмазда најмалку на бугарска територија.
10-09-2010, 09:51 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#20

Интересни ситници. Во сето до тука гледам само сложна политика. Не ми е јасно твоето прашање во однос на заедничкото меѓу Македонија и Одринско (Тракија). Не заборавај дека јас сум Тракијец и ние таму сме потомци токму на таа гранка од делото. Мислата ми е - имаме родова памет за тоа што било, која е надвор од пропаганди и слично. И во нашата родова памет јасно е зачувано дека Бугари од Одринско (Тракија) соработували со Бугари од Македонија. Немало меѓу нив некакви несогласности базирани на народност. Зборувам за тогаз. Тогаз не е и било можно да се проектират денешни појми за народ и нација и то а е по очигледни причини - денешнината тогаз сеуште била иднина. Така јас не проектирам "moderniot koncept na nacijata vo minatoto" како што му се чини на Езеро, току барам сведошства за како се тоа третирало од самите учесници. А тоа е било за усеќане дека се един народ. Па и по диалект ние сме многу послични, одколку сме слични со шопи или мизийци.

Во настаните што ти ги даваш овде има многу оплеткани работи но тоа е во 99% (as a matter of saying) политика (Бугарска државна и внатрешна на ВМРО), во која има измешан некаков концепт за посебно (небугарско) македонство. Но одбележи, таа посебност зе зголемува право пропорционално на времето во кое Македонија е во изолација од Бугарија. И се додека се дојде до денешната состојба. Ние, од вас - денешните македонци не очекуваме реверанс кон денешната Бугарска нация. Ние очекуваме чесен реверанс токму кон заедничката историја - таква, каква била - заедничка (не посебно македонска). Ништо нелогично нема во тоа.

Таков процес кон посебност не се состојал во Одринско по две основни причини:

1. Таму нема пропаганда на туѓи нации сродни по јазик (Српската).
2. Таму народот масовно е изселен кон Бугарија по војните. Јас сум потомак на такви изселеници.

Никогаш е немало диспут какви се - Тракијски Бугари. Точка. И сега останатите во Турција (Истанбул, Одрин и в. н.) се определуват како Бугари, па макар и 100 г. да биле надвор од Бугарија - никој не им мател главите. Тоа се ВАШИ и наши браќа litmus test и сведок за тоа какви се биле сите навремено.

Тоа што го читам од тебе е многу интересно... Продолжи!
(This post was last modified: 11-09-2010, 03:29 PM by Вовата.)
11-09-2010, 03:27 PM
Reply