Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 2.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонците си го барат иденитетот во Игенеа
Author Message
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#1

Много македонци вадят иследванитя на Игенеа като факти и реших да поразгледам сайта ..и Погледнах форума на Игенеа и какво видях най-много писма с въпроси има от македноци търсещи да се "докаже" античния хараклтер на сегашната македнската нация ...някой ще каже смешно но е факт.Линк от форума на Игенеа най-много са писмата от македонци ...защо ли ???

http://www.igenea.com/index.php?c=131&t=1
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

29-08-2010, 10:53 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#2

(29-08-2010, 10:53 PM)ivan mihajlov Wrote: Много македонци вадят иследванитя на Игенеа като факти и реших да поразгледам сайта ..и Погледнах форума на Игенеа и какво видях най-много писма с въпроси има от македноци търсещи да се "докаже" античния хараклтер на сегашната македнската нация ...някой ще каже смешно но е факт.Линк от форума на Игенеа най-много са писмата от македонци ...защо ли ???

http://www.igenea.com/index.php?c=131&t=1

Vij ivan igenea kak institucia ia poznavam 6toto vav tehnia obiekt sem rabotell na renovacia.Se namera vav zürich irchel.Oba4e llaboratori imat vav horgen.Za men tea hora se mnogo intelegentni zna4i imat akell kak da pe4elat pari.Ciallata rabota sas edin test mojno e pollovin 4as vav llaboratori i pollovin 4as vav ofisa.Za sweicarski normi se6to e dobro plla6tana rabota.Zna4i 500 franaka na 4as.Horata namerille ideia kak da si pravat pari.
29-08-2010, 11:16 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#3

sokoli проблема е дека македнците во форумат на Игениа брат от Игения "доказ" дека са потомци на Александар...има 89 писма во Раздел Македония и 44 во радел Антицни Македонци....е едно писмо на макдонец и що му отговарат от Игениа:

Post from nikola macedonia to 26.09.2008
me and all people who living in macedonia is ancient macedonians but i'm miaks direct descendant ancient macedonian

Post from iGENEA to 28.09.2008
there is a relationship between bulgarians an macedonian, but also between bulgarian and greek, or between bulgarian and spanish or german.

Please stop to turn all this data to politics aims!! This is a genetic forum and iGENEA analyses primitive tribes!! not actual folks!Inma Pazos
iGENEA
Tel. +41 (0)43 233 81 51
info@igenea.com
http://www.igenea.com
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

30-08-2010, 12:08 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#4

(29-08-2010, 10:53 PM)ivan mihajlov Wrote: Много македонци вадят иследванитя на Игенеа като факти и реших да поразгледам сайта ..и Погледнах форума на Игенеа и какво видях най-много писма с въпроси има от македноци търсещи да се "докаже" античния хараклтер на сегашната македнската нация ...някой ще каже смешно но е факт.Линк от форума на Игенеа най-много са писмата от македонци ...защо ли ???

http://www.igenea.com/index.php?c=131&t=1

НЕ ГЛЕДМ НИКАКВА ВРСКА ТЕМАВА ДА БИДЕ НА ПОЛИТИКА. КЕ ЈА ОСТАВАМ ДО УТРЕ И ПОТОА КЕ ЈА ПРЕФРЛАМ НА НЕКОЕ ПОСООДВЕТНО МЕСТО.
30-08-2010, 01:03 AM
Reply
Војдан Чернодрински Offline
Member
***

Posts: 73
Joined: Aug 2010
Reputation: 6
#5

(29-08-2010, 10:53 PM)ivan mihajlov Wrote: Много македонци вадят иследванитя на Игенеа като факти и реших да поразгледам сайта ..и Погледнах форума на Игенеа и какво видях най-много писма с въпроси има от македноци търсещи да се "докаже" античния хараклтер на сегашната македнската нация ...някой ще каже смешно но е факт.Линк от форума на Игенеа най-много са писмата от македонци ...защо ли ???

http://www.igenea.com/index.php?c=131&t=1

Македонците се под голем историско-идентитетски притисок од соседите, што е многу редок во светот. Тоа веројатно би ја објаснило причината зошто толку македонци се интересираат за тоа.
Но, ти Иване многу го изврте прашањето (во бугарски стил): Тие не се интересираат за тоа дали се потомци на древните македонци, туку која од неколкуте варијанти за нивниот идентитет е точна.

Физика+хемија+биологија се многу по-веродостојни науки од историја. Се надевам во скоро време ова прашање ќе биде затворено и ќе ги затвори големите усти на Бугарите, Србите, Грците и Албанците.

[off topic] Се слагам дека топиков не е за во политика, но евентуално ќе затвори една од устатите на демагозите (политичките ... ако има не политички), и како таков мислам дека има право да стои во "политика".[/off topic]

Еве уште една поткрепа на тезате дека македонците не се ниту Срби ниту Бугари: http://www.eupedia.com/forum/showthread.php?t=25106
马其顿是属于马其顿人
(This post was last modified: 30-08-2010, 04:50 AM by Војдан Чернодрински.)
30-08-2010, 04:48 AM
Reply
Војдан Чернодрински Offline
Member
***

Posts: 73
Joined: Aug 2010
Reputation: 6
#6

(30-08-2010, 04:48 AM)Војдан Чернодрински Wrote: Еве уште една поткрепа на тезате дека македонците не се ниту Срби ниту Бугари: http://www.eupedia.com/forum/showthread.php?t=25106

Само да дополнам: ..... и дека изјавата на Глигоров и во однос на ова прашање е утка. (а богами и Љубчета, па и дедо му ја згрешиле работата)
马其顿是属于马其顿人
30-08-2010, 05:39 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#7

[/quote]

Македонците се под голем историско-идентитетски притисок од соседите, што е многу редок во светот. Тоа веројатно би ја објаснило причината зошто толку македонци се интересираат за тоа.

Притисок от соседите ???Овой притисок е само во главите на македонците кой сакат да имат точно определена история како сърце им сака и барат манеднска нация 2500 години назат туку историята ва кое било и никой неможе да е промени историята.
Кога Гоце Делчев Яне Сандаски са биле офицери от българската армия давали са заклетва спремо българския цар и народ како сите българки войници ,били са учители во български училища,сите им писма са български книжовен език во много от них ясно се изеснуват како българи во свойте писма немой да каже некой дека биле само македноци па "бугарите крадели история"..туку за Игения лугето кажуваъ ясно ова иследвания не точни оти не са обхванати гените на сите племена во светот !!!

"Dear gtrwgahsh,

we have not yet profiles for all tribes, that can be distinguished.
But it is also possible, that some tribes are only political/historical tribes, that are closely related to other tribes or that split up into several tribes and therefore can not be discovered as an own genetic tribe.

Roman C. Scholz
iGENEA

Tel. +41 (0)43 233 81 51
info@igenea.com"
Но, ти Иване многу го изврте прашањето (во бугарски стил): Тие не се интересираат за тоа дали се потомци на древните македонци, туку која од неколкуте варијанти за нивниот идентитет е точна.

Физика+хемија+биологија се многу по-веродостојни науки од историја. Се надевам во скоро време ова прашање ќе биде затворено и ќе ги затвори големите усти на Бугарите, Србите, Грците и Албанците.

...дали си свестен дека ва физика-химия -биология немий да даде точни отговори за маного работи сега во 21 век ???Игениа не два точен отговор па и много стари народи и държави са биле микс от много племена и народи како е била Византиската ,Римската империя неми да се бара чиста нация со точни гени!

[off topic] Се слагам дека топиков не е за во политика, но евентуално ќе затвори една од устатите на демагозите (политичките ... ако има не политички), и како таков мислам дека има право да стои во "политика".[/off topic]

Еве уште една поткрепа на тезате дека македонците не се ниту Срби ниту Бугари: http://www.eupedia.com/forum/showthread.php?t=25106
[/quote]
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

30-08-2010, 06:38 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#8

......Icon_lol

[Image: Language%20Tree.gif]
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

30-08-2010, 06:46 AM
Reply
Војдан Чернодрински Offline
Member
***

Posts: 73
Joined: Aug 2010
Reputation: 6
#9

(30-08-2010, 06:46 AM)ivan mihajlov Wrote: ......Icon_lol

[ximg]http://www.intersolinc.com/newsletters/images/Language%20Tree.gif[/ximg]

Иване,
ГОЛЕМ МАНИПУЛАТОР СИ, ДЕМАГОГ!!!
Постерот(сликата) што го постираше е дрво на ЈАЗИЦИТЕ, не на родословието (генеалогијата). Треба срам да ти е и на сите како тебе за ваквото манипулантсто!!!

Еве го контекстот на твојот постер: http://pichaus.com/language-tree-indo-eu...ff2dac091/
马其顿是属于马其顿人
30-08-2010, 07:24 AM
Reply
Војдан Чернодрински Offline
Member
***

Posts: 73
Joined: Aug 2010
Reputation: 6
#10

Quote:Постерот(сликата) што го постираше е дрво на ЈАЗИЦИТЕ,
Сакав да кажам стебло. Но беше доцна, моите 5 минути за "EDIT" беа поминале Icon_razz
马其顿是属于马其顿人
(This post was last modified: 30-08-2010, 07:50 AM by Војдан Чернодрински.)
30-08-2010, 07:48 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#11

(30-08-2010, 07:24 AM)Војдан Чернодрински Wrote:
(30-08-2010, 06:46 AM)ivan mihajlov Wrote: ......Icon_lol

[ximg]http://www.intersolinc.com/newsletters/images/Language%20Tree.gif[/ximg]

Иване,
ГОЛЕМ МАНИПУЛАТОР СИ, ДЕМАГОГ!!!
Постерот(сликата) што го постираше е дрво на ЈАЗИЦИТЕ, не на родословието (генеалогијата). Треба срам да ти е и на сите како тебе за ваквото манипулантсто!!!

Еве го контекстот на твојот постер: http://pichaus.com/language-tree-indo-eu...ff2dac091/


Не маниполирам саках да видиш дека сме биле от едно словенско племе во езичната група .....!...е па не всичко е генетика ?
Това е за езиците па не ли езиците са едно от условията за обща етногенеза ?????.....Както се вижда македонци и българи са от една езикова група на едно словенско племе !..нещо неясно ???

Знам дека сакате да се докаже дека не сме биле во историята едно исто племе ама нема как да стане ва работа сакаме или не никой нас не ни праша наще предци са биле едно племе со име българи !..е от ова бегате от как е съдадена модерната македонска нация во 1945г.
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

30-08-2010, 12:02 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#12

(30-08-2010, 12:02 PM)ivan mihajlov Wrote: Знам дека сакате да се докаже дека не сме биле во историята едно исто племе ама нема как да стане ва работа сакаме или не никой нас не ни праша наще предци са биле едно племе со име българи !..е от ова бегате от как е съдадена модерната македонска нация во 1945г.


Maкедонци и бугари никогаш не биле исто.

Ако ја послушаме генетиката,која е неброени пати попрецизна наука од историјата,тогаш излегува дека дури немаме и допирни точки од генетичка гледна точка.Не знам за вас,ама за нас како Македонци тоа е повеќе од важно.
30-08-2010, 03:23 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#13

Maкедонци и бугари никогаш не биле исто.

Ако ја послушаме генетиката,која е неброени пати попрецизна наука од историјата,тогаш излегува дека дури немаме и допирни точки од генетичка гледна точка.Не знам за вас,ама за нас како Македонци тоа е повеќе од важно.
[/quote]

Дамяне знам дека е за вас е МНОГО ВАЖНО ДА НЕМАТЕ БЪЛГАРСКИ КОРЕН but I'm sorry my friend нема как да стне ва работа сакате или не имате български корен па колко и да си барате кай хунзите во Пакистан !

Македнците са си биле българи ова е докажано ,само вие дека сакате да докажувате голема македнска история бегате от вистината !
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

30-08-2010, 03:55 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#14

(30-08-2010, 03:55 PM)ivan mihajlov Wrote: Дамяне знам дека е за вас е МНОГО ВАЖНО ДА НЕМАТЕ БЪЛГАРСКИ КОРЕН but I'm sorry my friend нема как да стне ва работа сакате или не имате български корен па колко и да си барате кай хунзите во Пакистан !

Македнците са си биле българи ова е докажано ,само вие дека сакате да докажувате голема македнска история бегате от вистината !

Само ти теши се дека имаме нешто заедничко.


Македонците од ГЕНЕТСКИ АСПЕКТ немаат допирна точка со бугарите,сакал ти тоа или не.

Вашата генетска структура е сосема поразлична од нашата.
30-08-2010, 03:59 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#15

Што врска има оваа тема со македонската политика и секојдневие?
30-08-2010, 04:34 PM
Reply
braniteli Offline
Member
***

Posts: 132
Joined: May 2010
Reputation: 3
#16

Еве уште една поткрепа на тезате дека македонците не се ниту Срби ниту Бугари: http://www.eupedia.com/forum/showthread.php?t=25106

Ova sto go postirase Vojdan nema vrska so IGNEA,i realno ja objasnuva genetskata slika na Evropskite drzavi,sto e produkt na edno obemno istrazuvanje.Podatocite sto se izneseni za Makedonija se razlikuvaat minimalno od onie sto se odnesuvaat za Etnickite Makedonci od ednostavna pricina sto vo niv ucestvuvaat i Etnickite Albanci od Makedonija.
REALNA SLIKA:

Etnicki MAkedonci :

R1b=5,1%
R1a=15%
I2 ( M423 )=34,2%
E1b1b=24,1%
J =12,7%
G2a=5,1%

Etnicki Aromnj ( Krusevo -Vlasi ) :

R1b=27,9%
R1a=11,6%
I2 ( M423 )=20,9%
E1b1b=20,9%
J =11,6%
G2a=7%

Etnicki Albanci od Makedonija :

R1b=18,8%
R1a=1,6%
I2 ( M423 )=17,2%
E1b1b=39,1%
J =21,9%
G2a=1,6%
30-08-2010, 04:36 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#17

Само ти теши се дека имаме нешто заедничко.


Македонците од ГЕНЕТСКИ АСПЕКТ немаат допирна точка со бугарите,сакал ти тоа или не.

Вашата генетска структура е сосема поразлична од нашата.
[/quote]

ХА_ХА ами айде чекам генетически докази дека македонците са различна от българската нация преди 100 години ????....ако знаеш англиски ке рабереш дека ова иследвания не се точни па и за секой индивед е ралино оти ако имаш некой прадедо турчин па незнаеш генетическата картина е различна......аде чекам да видам каде пише на 100% или поне на 50% дека българите и македнците са со различни гени ?..и ми е интерсно вакви македнци како Латас какви македнски гени имат и мойте гени какви са кога 100% коренот ми е от Македония ???
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

(This post was last modified: 30-08-2010, 04:41 PM by ivan mihajlov.)
30-08-2010, 04:37 PM
Reply
Војдан Чернодрински Offline
Member
***

Posts: 73
Joined: Aug 2010
Reputation: 6
#18

(30-08-2010, 04:37 PM)ivan mihajlov Wrote: и мойте гени какви са кога 100% коренот ми е от Македония ???

Ти текнува на јаничарите? Е па ти си нешто слично.
马其顿是属于马其顿人
30-08-2010, 11:25 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#19

(30-08-2010, 11:25 PM)Војдан Чернодрински Wrote:
(30-08-2010, 04:37 PM)ivan mihajlov Wrote: и мойте гени какви са кога 100% коренот ми е от Македония ???

Ти текнува на јаничарите? Е па ти си нешто слично.

Не ми кажа каков ке е генетическиот код на "македонецот" Латас и на моят генетически код ?????....па и на 2 500 000 българи кой има некой прдедо или дедо от Македния ?Дали си свестен дека Само от 1878г. до сега бежанците от Македония во България е на повеке от 1 200 000 луге.тиа луге живеат во цела България аде сега ми кажо що е станало со генетическиот кот на българите или македнците кога во България не се парви разлика между тракийци,мизийци,македонци .

http://www.eupedia.com/europe/origins_ha...pe.shtml#I
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

31-08-2010, 06:20 AM
Reply
Војдан Чернодрински Offline
Member
***

Posts: 73
Joined: Aug 2010
Reputation: 6
#20

(31-08-2010, 06:20 AM)ivan mihajlov Wrote:
(30-08-2010, 11:25 PM)Војдан Чернодрински Wrote:
(30-08-2010, 04:37 PM)ivan mihajlov Wrote: и мойте гени какви са кога 100% коренот ми е от Македония ???

Ти текнува на јаничарите? Е па ти си нешто слично.

Не ми кажа каков ке е генетическиот код на "македонецот" Латас и на моят генетически код ?????....па и на 2 500 000 българи кой има некой прдедо или дедо от Македния ?Дали си свестен дека Само от 1878г. до сега бежанците от Македония во България е на повеке от 1 200 000 луге.тиа луге живеат во цела България аде сега ми кажо що е станало со генетическиот кот на българите или македнците кога во България не се парви разлика между тракийци,мизийци,македонци .

http://www.eupedia.com/europe/origins_ha...pe.shtml#I

Иване,

Ако некој прифатил бугарска или било која друга национална свест, тоа е негова работа. Можните причини се многубројни, почнувајќи од политички, емотивни, присила, и така натаму. Тоа не е спорно.
Односно, жално е дека македонската етничка и политичка кохезивност низ историјата е скоро непостоечка, што е всушност причина за комплицираното македонско прашање.

Но бугарскиот, српскиот, грчкиот, итн. аргумент дека (етно-генетски) македонци не постојат , дека се бугари, срби или мешавина, повеќе не држи.

Но оваа тема не е за историја или македонското прашање. Мислам дека мојот прв одговор (надополнет со овој) дава некакво објаснување зошто македонците се толку заинтересирани за нивното генетско наслетсво.

Одговорот, на прашањето што си ти исто така ќе го најдеш (но не заборавај, твоето национално чувство, етничко ЧУВСТВО и генетско наследство се три различни работ)


Поздрав,

p.s. Прости ми ако шегата за јаничарите те навреди. Беше само шега.
马其顿是属于马其顿人
01-09-2010, 04:23 AM
Reply