Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 3.17 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
за бугарските пасоши
Author Message
Oxonian Offline
Кънѧзь
****

Posts: 402
Joined: Aug 2010
Reputation: 18
#41

(28-08-2010, 05:02 AM)МКД Wrote: Не заболе кур за Германците,фашисти како вас Бугарите...
А Македонците ниту се ниту некогаш ќе бидат МРСНИ татари!

(28-08-2010, 01:01 PM)demmian Wrote: Koмунисти или не,они од се срце се бореа за Македонија.Наместо да тропаат идеолошки глупости за ,,татарска Македонија,, они сфатија дека долгот на Македонија и на македонскиот народ е да формираат своја држава,со свој ( а не туѓ јазик) со своја нација.Makedonija

Иначе сега ќе бевме дел од руската творба Бугарија,носејќи го срамното и понижувачко име-бугари,долги години ќе требаше да тонеме во мизерија,крадејќи коли и вртејќи се на некој пилон во некој стриптиз-бар.Icon_mrgreen за сега во 2010 г. да им продаваме цвеќиња на комшиите wooww колко ние блгарите сме велики,заборавивме што бевме до вчера.

П.С. Бугар, а малку да се засрамиш од твоето фашизоидно однесување и твоите фашизоидни ставови?!

Тоа македонистите стварно не сте у ред. Врескате за бугарски фашисти и фашизоидно однесуванье, а самите изразувате расистички ставови. Сите ваши размислуванья се полни со контрадикторности. Ей, болна работа.


Quote:Со време генеричкиот термин фашизам почнал да означува цела класа на авторитарни политички идеологии, партии и политички системи. ...Карактеристично за сите нив е силното потпирање на државната моќ, економијата базирана на големите корпорации, авторитарното укинување на граѓанските права и слободи, воведувањето на полициска држава, ксенофобијата, истакнувањето на националистичкиот дух и општо, реакционерната внатрешна и експанзионистичката надворешна политика. Понекогаш фашизмот се употребува како синоним на нацизмот.
***
"It drives forward... saturated with his sense of that gorgeous, raging, brilliant time in which an implacable golden demigod rammed Hellenism forever into history and legend." -Kirkus Reviews
28-08-2010, 02:34 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#42

(28-08-2010, 01:34 PM)sokoli Wrote:
(25-08-2010, 04:13 PM)Solenik Wrote:
(25-08-2010, 03:56 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(25-08-2010, 03:39 PM)ivan mihajlov Wrote: Абе ми текна кога некой македонец ке пучи тема за сръбските и албанските пасоши ..защо само българските ви ги вадат очите ?????


Не се пишува од проста причина, бројот на земени албански и српски пасоши е многу мало во однос на добиените бугарски пасоши

Но, треба да се отвори тема за Македонските пасоши кои им беа доделени на 250.000 Косовски Албанци во периодот 1992-1994.

Stvarno bi billa mnogu interesna tema bideiki se shpekulira za 250 iljadi pasoshi dodeleni na kosovari vo makedonija.Jas licno za sebe misllam deka e toa edna obicna llaga.Kazhuvam llaga laicki bideiki ne sum dell od institucii.Ipak brojka 250 iljadi zhitelli e golema.Vo pogolemata allbanska sredina tetovo gostivar nema takvi naseleni mesta kade ima kosovari.Inace karakteristicno e deka nekoj ako se seli od edno sello vo drugo sello vo tetovsko seleniot zasekogash ostanuva so imeto DOSHLLAK.Znaci sredinata ne go prifaqa.Znaeme za nekoi brojki na kosovari vo okolinata na veles.Koi ostanalle od vremeto na rankovic.turcija allbancite od kosovo ne gi primashe vo turcija.Dodeka rankovic insistirashe toj rajon da bide bez allbanci.Turcija primashe allbanci od makedonija.Dovedenite kosovari se smestuva vo makedonija se furnizira so makedonski dokumenti i pat ponatamu do turcija.Padot na rankovic stvori situacija da se prekine so iselluvanje na allbanci za turcija i istite koi se zatekna vo tranzitniot centar ostana vo veles.Mozhno imallo allbanci od kosovo koi rabotelle vo makedonija vo gradezhni firmi ili pecallbari.No se somnevam deka bill tolku golem broj od 250 iljadi.Ipak misllam deka pogolem e brojot na allbancite od makedonija koi ostana po cella jugosllavija otkolku obratno.Ipak mnogu e toa golem broj.Ako vkupno ima 450 iljadi allbanci koi deneska zhiveat vo makedonija dodeka 250 iljadi se dojdeni od kosovo so natalitet deneska stanalle 300 iljadi.Znaci deka allbanci od makedonija strosedellci ima samo 150 iljadi.Solenik nema llogika.4 sella cegrane i forino vo gostivar bogovinje i xhepcishte vo tetovo imat 60 iljadi zhitelli.Vo ovie sella nema nitu eden doshllak a go socinuvat 40% od domorodnite allbanci.Ipak e toa naduvan ballon.Prifatenite egejci od grcija mozhno se 20-30 iljadi vo makedonija.No za smestuvanje na tolkav broj narod treba da se podignat zgradi bllokovi i celli mahalli.I se znaiat istite koi se i kade se.I vashite domorodni makedonci gi vikat isto egejci.Znaci ist mentalitet i vashite ne gi prifaqat kako svoi.Kako mie allbancite edni begallci od allbanija gi imenuvame kako lumjani.I se znat tie koi se vo gostrivar ima 8 vo tetovo ima 13 familii

Соколи, мислам дека таа дебата е невозможна без повеќе факти - официјанли статистики од Македонските власт. Тоа во овој момент не верувам дека е возможно.

Околу зградите во кои би живееле доселениците: не е тешко да се претпостави дека се зборува за безбројте дивоградби кои како печурки никнуваа, особено низ селата кои едно време беа "дух-градови" - не само во Тетовско и Гостиварско, мислам дека главната концетрација беше (и е ) во селата источно од Скопје.
Повторно, тешко е и ова да се испита, бидејќи зборуваме за ДИВОГРАДБИ.

Инаку, мислам дека ти си пишувал за поголема бројка на Албанци во Македонија.

(13-02-2010, 11:28 PM)sokoli Wrote: Popara nikogash ne mozhat da gi kazhuvat podatocite bideiki sekogash se llazhirat popisite.dva miljona zhiteli imame 1.8 miljoni gllasaci.Znaci samo dveste iljadi se ispod 18 godini.Nikogash vo makedonija ne se pravi popis na naselenie vo juni avgust, za da ne bidat pecallbarite doma.Dodeka islamskata verska zaednica sobralla clenarina za 2009 godina 8,3 miljoni evra.Taksa e 8 evra godishno.Mnogu prosto neli

Да не ме разбереш погрешно - не сум шовинист, националист или анти-Албанец. Го покренувам ова прашање заради улогата која ја одиграа тие 250.000 души на изборите '94, кога Албанците едногласно го поддржаа Сојузот за Македонија и нивниот кандидат за Претеседател Пинокио "Еднооки" Џек.

Затоа велам дека ова е дебата која треба да се води во Македонија. Тие пасоши - доколку се докаже дека се вистинити - одиграле улога во Македонската дневно-политичка и социо-економска како и надворешно политичка историја. Бугарските пасоши од друга страна немаат никаков сличен ефект.
28-08-2010, 03:57 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#43

(28-08-2010, 03:57 PM)Solenik Wrote:
(28-08-2010, 01:34 PM)sokoli Wrote:
(25-08-2010, 04:13 PM)Solenik Wrote:
(25-08-2010, 03:56 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(25-08-2010, 03:39 PM)ivan mihajlov Wrote: Абе ми текна кога некой македонец ке пучи тема за сръбските и албанските пасоши ..защо само българските ви ги вадат очите ?????


Не се пишува од проста причина, бројот на земени албански и српски пасоши е многу мало во однос на добиените бугарски пасоши

Но, треба да се отвори тема за Македонските пасоши кои им беа доделени на 250.000 Косовски Албанци во периодот 1992-1994.

Stvarno bi billa mnogu interesna tema bideiki se shpekulira za 250 iljadi pasoshi dodeleni na kosovari vo makedonija.Jas licno za sebe misllam deka e toa edna obicna llaga.Kazhuvam llaga laicki bideiki ne sum dell od institucii.Ipak brojka 250 iljadi zhitelli e golema.Vo pogolemata allbanska sredina tetovo gostivar nema takvi naseleni mesta kade ima kosovari.Inace karakteristicno e deka nekoj ako se seli od edno sello vo drugo sello vo tetovsko seleniot zasekogash ostanuva so imeto DOSHLLAK.Znaci sredinata ne go prifaqa.Znaeme za nekoi brojki na kosovari vo okolinata na veles.Koi ostanalle od vremeto na rankovic.turcija allbancite od kosovo ne gi primashe vo turcija.Dodeka rankovic insistirashe toj rajon da bide bez allbanci.Turcija primashe allbanci od makedonija.Dovedenite kosovari se smestuva vo makedonija se furnizira so makedonski dokumenti i pat ponatamu do turcija.Padot na rankovic stvori situacija da se prekine so iselluvanje na allbanci za turcija i istite koi se zatekna vo tranzitniot centar ostana vo veles.Mozhno imallo allbanci od kosovo koi rabotelle vo makedonija vo gradezhni firmi ili pecallbari.No se somnevam deka bill tolku golem broj od 250 iljadi.Ipak misllam deka pogolem e brojot na allbancite od makedonija koi ostana po cella jugosllavija otkolku obratno.Ipak mnogu e toa golem broj.Ako vkupno ima 450 iljadi allbanci koi deneska zhiveat vo makedonija dodeka 250 iljadi se dojdeni od kosovo so natalitet deneska stanalle 300 iljadi.Znaci deka allbanci od makedonija strosedellci ima samo 150 iljadi.Solenik nema llogika.4 sella cegrane i forino vo gostivar bogovinje i xhepcishte vo tetovo imat 60 iljadi zhitelli.Vo ovie sella nema nitu eden doshllak a go socinuvat 40% od domorodnite allbanci.Ipak e toa naduvan ballon.Prifatenite egejci od grcija mozhno se 20-30 iljadi vo makedonija.No za smestuvanje na tolkav broj narod treba da se podignat zgradi bllokovi i celli mahalli.I se znaiat istite koi se i kade se.I vashite domorodni makedonci gi vikat isto egejci.Znaci ist mentalitet i vashite ne gi prifaqat kako svoi.Kako mie allbancite edni begallci od allbanija gi imenuvame kako lumjani.I se znat tie koi se vo gostrivar ima 8 vo tetovo ima 13 familii

Соколи, мислам дека таа дебата е невозможна без повеќе факти - официјанли статистики од Македонските власт. Тоа во овој момент не верувам дека е возможно.

Околу зградите во кои би живееле доселениците: не е тешко да се претпостави дека се зборува за безбројте дивоградби кои како печурки никнуваа, особено низ селата кои едно време беа "дух-градови" - не само во Тетовско и Гостиварско, мислам дека главната концетрација беше (и е ) во селата источно од Скопје.
Повторно, тешко е и ова да се испита, бидејќи зборуваме за ДИВОГРАДБИ.

Инаку, мислам дека ти си пишувал за поголема бројка на Албанци во Македонија.

(13-02-2010, 11:28 PM)sokoli Wrote: Popara nikogash ne mozhat da gi kazhuvat podatocite bideiki sekogash se llazhirat popisite.dva miljona zhiteli imame 1.8 miljoni gllasaci.Znaci samo dveste iljadi se ispod 18 godini.Nikogash vo makedonija ne se pravi popis na naselenie vo juni avgust, za da ne bidat pecallbarite doma.Dodeka islamskata verska zaednica sobralla clenarina za 2009 godina 8,3 miljoni evra.Taksa e 8 evra godishno.Mnogu prosto neli

Да не ме разбереш погрешно - не сум шовинист, националист или анти-Албанец. Го покренувам ова прашање заради улогата која ја одиграа тие 250.000 души на изборите '94, кога Албанците едногласно го поддржаа Сојузот за Македонија и нивниот кандидат за Претеседател Пинокио "Еднооки" Џек.

Затоа велам дека ова е дебата која треба да се води во Македонија. Тие пасоши - доколку се докаже дека се вистинити - одиграле улога во Македонската дневно-политичка и социо-економска како и надворешно политичка историја. Бугарските пасоши од друга страна немаат никаков сличен ефект.

Solenik mozhno ima nekakva vistina.Gleash sega ti spomnuvash deka allbanski sella ima istocno od skopje.Plus vikash divi nasellbi celli sella.Ako nekoj do deneska me prashuvashe dsali ima allbanci istocno od skopje jas tvrdo gllavo ke negirav.Kazhi shto sakash no preovlladuva takvo mislenje.Ushte mnogumina vo slloboden razgovor koga ke mu spomnesh kupovina na nekretnini vo ohrid vednash ti vikat nema shansa bideiki obshtinskite soveti zabranille takvi kupo prodajni ugovori.Znaci na allbanec mu e zabraneto da kupuva kuqa vo ohrid i mnogu mnogu drugi raboti a mozhno i totallni dezinformacii koi se shetat vo eter.Slluzhbenite beleshki na islamskata verska zaednica se tie znaci clenarina.Otsega natamu cirkuzantite so zhenski dimii koi sebesi go vikat vehabisti ke ja raspadnat i IVZ i nema i tamu da ima nekakov spisok.
Javna tajna e deka drzhavnata izborna komisija ima teshki problemi so precistuvanje na izbiracki spisok.Mnogu dobro spomna 2 miljona narod 1.8 miljoniu gllasaci.makedonski krugovi tvrdat deka tie letecki 250 iljadi gllasovi bille reshitellni za politicki celli na partiite.Dodeka allbancite vikat tolkav e brojot na prikrivenite allbanci samo i samo allbanci da nema vo makedonija poveqe od 22%
No edno ti tvrdam informacija od prva raka.Vo familija imam bratuced koj e zhenet so allbanka od kosovo.Zheneti vo tetovo.imat 4 zaednicki deca.Decata zapishani vo maticna slluzhba vo tetovo.Poslednite 12 godini zaednicki zhivot imat vllozheno vo tetovo preku 1 miljon evra.Iako na gospodjata ne i treba makedonski pasosh bideiki ima svajcarski.I posle 12 godini ne mozhe da dobie drzhavjanstvo.Ako utre istata numre vo svajcarija ne mozhe da se pokopa vo tetovo.Na neinite deca ke im bide odzemeno osnovnoto covecko pravo. utre i zadutre da mozhat da posetat grobot na svojata majka.Solenik allbanci teshko dobivat drzhavjanstvo vo makedonija.Koga se allbanci vo prashanje site drzhavni i medjunarodni zakoni se gazat bidi siguren vo toa.
28-08-2010, 05:46 PM
Reply