Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 3.17 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
за бугарските пасоши
Author Message
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#21

(26-08-2010, 02:39 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Наци јас не напишав дека денеска под власта на Грујо се земаат бугарски пасoши. Така да немој да ми се лутиш без потреба. Кога се земале најмногу незнам но знам дека се земани од економски причини.


Ne rekov nisto za pasosite bugarski, jas rekov za toa deka velis vlasta e kriva za ekonomskatya sostojba vo Makedonija, a za pasosite site sto gi imaatzemeno se samo za da vozat ubavi koli ni za evropa ni za nisto, mno0gu malkumina se tie sto zaminaa za evropa,
26-08-2010, 02:42 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#22

(26-08-2010, 02:42 AM)NACIONALIST Wrote:
(26-08-2010, 02:39 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Наци јас не напишав дека денеска под власта на Грујо се земаат бугарски пасoши. Така да немој да ми се лутиш без потреба. Кога се земале најмногу незнам но знам дека се земани од економски причини.


Ne rekov nisto za pasosite bugarski, jas rekov za toa deka velis vlasta e kriva za ekonomskatya sostojba vo Makedonija, a za pasosite site sto gi imaatzemeno se samo za da vozat ubavi koli ni za evropa ni za nisto, mno0gu malkumina se tie sto zaminaa za evropa,


Па кој може да биде виновен за лошата економска состојба ако не власта. Да било арно и јас и ти би седеле во Македонија или пак би се вратиле денеска.
Еве ако е толку добро со Грујо на власт кази кога заминуваш назад.
26-08-2010, 02:56 AM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#23

(26-08-2010, 02:56 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Па кој може да биде виновен за лошата економска состојба ако не власта. Да било арно и јас и ти би седеле во Македонија или пак би се вратиле денеска.
Еве ако е толку добро со Грујо на власт кази кога заминуваш назад.


Jas bi zaminal uste utre, ali sega ne zavisi nisto od mene,
26-08-2010, 03:04 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#24

(26-08-2010, 02:42 AM)NACIONALIST Wrote:
(26-08-2010, 02:39 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Наци јас не напишав дека денеска под власта на Грујо се земаат бугарски пасoши. Така да немој да ми се лутиш без потреба. Кога се земале најмногу незнам но знам дека се земани од економски причини.

e kriva za ekonomskatya sostojba vo Makedonija, a za pasosite site sto gi imaatzemeno se samo za da vozat ubavi koli ni za evropa ni za nisto, mno0gu malkumina se tie sto zaminaa za evropa,

Виница и Блатец полека се празнат
Виолета Кожинкова Коментари (7)
03.07.2010 16:32
Љупчо Тодоров


Убава природа, шума, и вода во виничкото село Блатец има се-освен луѓе. Половина село веќе заминало на печалба.

„Сите соседи се заминати во странство. Еден во Австралија, друг во Словенија, трет во Швајцарија“, вели Киро Голубов, жител на с. Блатец.

Ако според последниот попис во Блатец биле регистрирани 2000 жители сега има одвај 1000, претежно стари луѓе. Според нивните кажувања од некогашното големо село со 700 куќи останале одвај 200. Љупчо Тодоров од село Блатец има две невработени ќерки со факултетски диполоми, синот веќе заминал на работа во Словенија, ако имаат шанса, надвор ќе заминат и ќерките.

„Многу ретко можеш да видиш млад човек. Сите отидоа во Италија и по странство. Тука нема работа, нема егзистенција, нема ништо“, вели Тодоров.

Секоја среда од автобуската станица во Виница заминува по еден автобус за Италија. Според официјалната веб страница на општина Виница, лани, дури 80 деца од општина Виница, биле отпишани од училиште.

„Сега во училиште има по шест или седум деца во одделение. Во нашите подрачни училишта во с.Лаки и во с.Липец има по шест деца во сите одделенија“, вели Николина Јанкулова, поранешен наставник во с. Блатец.

Денес во гратчето Канели во Италија има повеќе првачиња отколку во Блатец.

„Таму има повеќе деца, над 30 да се запишат во прво одделение, поради што тоа гратче го викаат Блатец“, раскажува Тодоров.

Приватизацијата ги оставила жителите на Блатец, без работа. Па, парче леб побарале во странство.

„Немат тука работа и немааат што да бараат, па спас наоѓаат надвор“, вели жител на Виница.

„И тој што останал се покајал затоа што не си заминал“, вели Венко Серафимов, жител на с. Блатец.

Безвизниот режим и бугарските пасоши ги испразнија Виница и Блатец. Општината ќе ги враќа жителите со развој на економијата.

„Во тек е изработка на детални планови за мало стопанство, со цел да ги мотивираме оние што заминале и заработиле нешто да вложат и да се вратат назад“, вели Емил Дончев, градоначалник на Виница.

Блатец е само едно од местата во Источна Македонија што младите ги напуштаат во потрага по егзистенција. Старите остануваат само пребројуваат колку порти останале затворени.

Еве ти и друга информација
http://www.malesh-net.com/malesh-berovo/...Itemid=119
26-08-2010, 07:59 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#25

(26-08-2010, 03:04 AM)NACIONALIST Wrote:
(26-08-2010, 02:56 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Па кој може да биде виновен за лошата економска состојба ако не власта. Да било арно и јас и ти би седеле во Македонија или пак би се вратиле денеска.
Еве ако е толку добро со Грујо на власт кази кога заминуваш назад.


Jas bi zaminal uste utre, ali sega ne zavisi nisto od mene,


Е не е до тебе - работата е во бедата во која е Македонија.
26-08-2010, 01:16 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#26

(26-08-2010, 12:13 AM)demmian Wrote:
(25-08-2010, 09:51 PM)Solenik Wrote:
(25-08-2010, 08:13 PM)demmian Wrote:
(25-08-2010, 03:27 PM)Solenik Wrote: Тоа можеби "пали" кај квазипатриотите кога си ги чукаат градите во меана, но за надворешниот свет и за историјата, тие луѓе се само едно - Бугари.

Смири ја топката не се возбудувај...

По твоја логика луѓето со словенски пасоши се-Словенци ли?!!

Или секој Македонец кој е со некое второ државјанство националната припадност треба да им се одредува според второто,а не според матичното македонско државјанство ли?!

Крај на краиштата најбитното нешто е како се чувствува индивидуата,а не да им припишувате одредена национална припадност!

Дамјан, јас не клацифизирам никого. Зборувам за тоа како ќе се толкуваат тие статистики во историјата.
Во САД и Канада до 1990-тите малте не нема "Македонски" иселеници, зашто Егејците доаѓале со Грчки пасоши, а ретките Вардарци со Југословенски.

Taка беше во минатото,но сега кога ние Македонците имаме своја национална држава,нема опасност од побугарување,погрчување,југословенизирање и не знам уште какво фанта-зирање.

Тие луѓе,без разлика дали имаат второ бугарско,словенско,кенијско,аргентинско,уругвајско и не знам какво државјанство,се Македонци,само затоа што пред се имаат сопствена матична држава Македонија,во која живее посебна нација-македонска.

Ако оставиме на бугарските историчари-тие токму така ќе ги интерпретираат тие факти,но реалноста е сосема поинаква,па треба да се оставиме на неутрални интерпретации.

Дојкар,јас немам БГ пасош не ни сакам некогаш да земам,без разлика колку имало основа за тоа,но само дозволи да ти кажам дека ја знам точната процедура на поддавање за БГ граѓанство имам придружувано неколкумина пријатели кои трчале по БГ пасош и верувај дека и козата од село да си ја пишеш како Бугарка-ќе ти дадат бугарски пасош.Icon_wink

Дамјан, ти можеш да си се тешиш со какви сакаш рационализирања. После 50 или 100 години кога историчарите ќе проучуваат архиви ќе видат дека имало "х" број на Бугари во Р Македонија.
26-08-2010, 01:20 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#27

(26-08-2010, 01:20 PM)Solenik Wrote:
(26-08-2010, 12:13 AM)demmian Wrote:
(25-08-2010, 09:51 PM)Solenik Wrote:
(25-08-2010, 08:13 PM)demmian Wrote:
(25-08-2010, 03:27 PM)Solenik Wrote: Тоа можеби "пали" кај квазипатриотите кога си ги чукаат градите во меана, но за надворешниот свет и за историјата, тие луѓе се само едно - Бугари.

Смири ја топката не се возбудувај...

По твоја логика луѓето со словенски пасоши се-Словенци ли?!!

Или секој Македонец кој е со некое второ државјанство националната припадност треба да им се одредува според второто,а не според матичното македонско државјанство ли?!

Крај на краиштата најбитното нешто е како се чувствува индивидуата,а не да им припишувате одредена национална припадност!

Дамјан, јас не клацифизирам никого. Зборувам за тоа како ќе се толкуваат тие статистики во историјата.
Во САД и Канада до 1990-тите малте не нема "Македонски" иселеници, зашто Егејците доаѓале со Грчки пасоши, а ретките Вардарци со Југословенски.

Taка беше во минатото,но сега кога ние Македонците имаме своја национална држава,нема опасност од побугарување,погрчување,југословенизирање и не знам уште какво фанта-зирање.

Тие луѓе,без разлика дали имаат второ бугарско,словенско,кенијско,аргентинско,уругвајско и не знам какво државјанство,се Македонци,само затоа што пред се имаат сопствена матична држава Македонија,во која живее посебна нација-македонска.

Ако оставиме на бугарските историчари-тие токму така ќе ги интерпретираат тие факти,но реалноста е сосема поинаква,па треба да се оставиме на неутрални интерпретации.

Дојкар,јас немам БГ пасош не ни сакам некогаш да земам,без разлика колку имало основа за тоа,но само дозволи да ти кажам дека ја знам точната процедура на поддавање за БГ граѓанство имам придружувано неколкумина пријатели кои трчале по БГ пасош и верувај дека и козата од село да си ја пишеш како Бугарка-ќе ти дадат бугарски пасош.Icon_wink

Дамјан, ти можеш да си се тешиш со какви сакаш рационализирања. После 50 или 100 години кога историчарите ќе проучуваат архиви ќе видат дека имало "х" број на Бугари во Р Македонија.


Aко историјата е објективна наука,тогаш историчарите треба да го посочат факторот,кој ги натерал Македонците да земаат бугарско државјанство.Тоа се,како што кажа Црни,економските причини и лошата економска политика на самата Влада во Македонија.Македонците не се безимени,они си имаат сопствена матична држава Македонија.

Тука нема никакво рационализирање,само објективно согледување на фактите.
26-08-2010, 02:16 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#28

Quote:
(26-08-2010, 02:16 PM)demmian Wrote: Aко историјата е објективна наука,тогаш историчарите треба да го посочат факторот,кој ги натерал Македонците да земаат бугарско државјанство.Тоа се,како што кажа Црни,економските причини и лошата економска политика на самата Влада во Македонија.Македонците не се безимени,они си имаат сопствена матична држава Македонија.

Тука нема никакво рационализирање,само објективно согледување на фактите.

З жал историјата во Македонија НИКОГАШ не е била објективна наука. Секогаш е била во служба на владеачката идеологија. Било кога негирала историја...било кога градела нова историја. Затоа и ти тешко се снаоѓаш во простор и времеIcon_lol. Но, не се секирај. Тука е ГРУПАЦИЈАТА да те постави на прав патYeaYeaYea
27-08-2010, 10:09 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#29

(27-08-2010, 10:09 PM)hristo Wrote: З жал историјата во Македонија НИКОГАШ не е била објективна наука. Секогаш е била во служба на владеачката идеологија. Било кога негирала историја...било кога градела нова историја. Затоа и ти тешко се снаоѓаш во простор и времеIcon_lol. Но, не се секирај. Тука е ГРУПАЦИЈАТА да те постави на прав патYeaYeaYeaHristo,ти козата од дома си ја напиша како бугарка,и на таков основ стана бугарин нели?!
27-08-2010, 10:16 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#30

(26-08-2010, 02:16 PM)demmian Wrote: Македонците не се безимени,они си имаат сопствена матична држава Македонија.

Тие и австријците не се безимени и тие имат сопствена матична држава. Ама инаку се си германци. Icon_wink
27-08-2010, 10:41 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#31

(27-08-2010, 10:41 PM)Вовата Wrote:
(26-08-2010, 02:16 PM)demmian Wrote: Македонците не се безимени,они си имаат сопствена матична држава Македонија.

Тие и австријците не се безимени и тие имат сопствена матична држава. Ама инаку се си германци. Icon_wink


Koга моќната АВСТРО-Унгарска Империја беше во својот расцут,во Германија трње растеа.
28-08-2010, 01:58 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#32

(28-08-2010, 01:58 AM)demmian Wrote: Koга моќната АВСТРО-Унгарска Империја беше во својот расцут,во Германија трње растеа.

И що од тоа? Австрийците не се германци???
28-08-2010, 02:26 AM
Reply
МКД Offline
Junior Member
**

Posts: 13
Joined: Jan 2010
Reputation: -3
#33

(28-08-2010, 02:26 AM)Вовата Wrote:
(28-08-2010, 01:58 AM)demmian Wrote: Koга моќната АВСТРО-Унгарска Империја беше во својот расцут,во Германија трње растеа.

И що од тоа? Австрийците не се германци???
Не заболе кур за Германците, фашисти како вас Бугарите...
А Македонците ниту се ниту некогаш ќе бидат МРСНИ татари!
Обединета Македонија!
28-08-2010, 05:02 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#34

(28-08-2010, 05:02 AM)МКД Wrote:
(28-08-2010, 02:26 AM)Вовата Wrote:
(28-08-2010, 01:58 AM)demmian Wrote: Koга моќната АВСТРО-Унгарска Империја беше во својот расцут,во Германија трње растеа.

И що од тоа? Австрийците не се германци???
Не заболе кур за Германците, фашисти како вас Бугарите...
А Македонците ниту се ниту некогаш ќе бидат МРСНИ татари!

Татари - НЕ!

БЪЛГАРИ - ДА!

Освен ако не си Българин. Тогаз бирай:

Влах, Сърбин, Турчин, Циганин, Грък, Евреин, Арменец, Кинез... и накрај ќе ти пуснам малце бонус - горд Југословен.

Друга опција нема Icon_razz Icon_razz Icon_razz Icon_razz Icon_razz....Icon_lol
28-08-2010, 11:32 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#35

(28-08-2010, 05:02 AM)МКД Wrote:
(28-08-2010, 02:26 AM)Вовата Wrote:
(28-08-2010, 01:58 AM)demmian Wrote: Koга моќната АВСТРО-Унгарска Империја беше во својот расцут,во Германија трње растеа.

И що од тоа? Австрийците не се германци???
Не заболе кур за Германците, фашисти како вас Бугарите...
А Македонците ниту се ниту некогаш ќе бидат МРСНИ татари!


А да те прашпам ,защо българите са "мръсни татари" ????....аде без навреди оти Гоце Делчев,Яне Сандаски и сите от ВМРО се биле бъргари !
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

28-08-2010, 11:34 AM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12
#36

(28-08-2010, 11:34 AM)ivan mihajlov Wrote:
(28-08-2010, 05:02 AM)МКД Wrote:
(28-08-2010, 02:26 AM)Вовата Wrote:
(28-08-2010, 01:58 AM)demmian Wrote: Koга моќната АВСТРО-Унгарска Империја беше во својот расцут,во Германија трње растеа.

И що од тоа? Австрийците не се германци???
Не заболе кур за Германците, фашисти како вас Бугарите...
А Македонците ниту се ниту некогаш ќе бидат МРСНИ татари!


А да те прашпам ,защо българите са "мръсни татари" ????....аде без навреди оти Гоце Делчев,Яне Сандаски и сите от ВМРО се биле бъргари !
Имаме дозвола от Демиан свободно да си ги "вземиме" сите преродбеници,комити на ВМРО и всичките по значайни фигури от Македония с кои били с ясно българско съзнание и тогава остават за македонската история Коле Чашуле,партизаните от Шумадия,Колишевски,Темпо и компания.Кои са македонците тогава Shok
28-08-2010, 11:45 AM
Reply
demmian
Unregistered

 
#37

(28-08-2010, 11:45 AM)Paradigm Wrote: Имаме дозвола от Демиан свободно да си ги "вземиме" сите преродбеници,комити на ВМРО и всичките по значайни фигури от Македония с кои били с ясно българско съзнание и тогава остават за македонската история Коле Чашуле,партизаните от Шумадия,Колишевски,Темпо и компания.Кои са македонците тогава Shok

Ma,земајте си ги и гонете се у к**ац!

А,овие,србин до србин и влав до влав како што гледам,од љубов кон Македонија дури и геноцид сте вршеле низ истата.

http://bogomila.makedoniko.com/nov.htm

Многу романтична историја,како што гледам.Добро е што на ниеден Македонец досега не се сетил да ве обвинува за геноцид,барем таа мака ви е спестена.
28-08-2010, 12:27 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#38

(28-08-2010, 12:27 PM)demmian Wrote:
(28-08-2010, 11:45 AM)Paradigm Wrote: Имаме дозвола от Демиан свободно да си ги "вземиме" сите преродбеници,комити на ВМРО и всичките по значайни фигури от Македония с кои били с ясно българско съзнание и тогава остават за македонската история Коле Чашуле,партизаните от Шумадия,Колишевски,Темпо и компания.Кои са македонците тогава Shok

Ma,земајте си ги и гонете се у к**ац!

А,овие,србин до србин и влав до влав како што гледам,од љубов кон Македонија дури и геноцид сте вршеле низ истата.

http://bogomila.makedoniko.com/nov.htm

Многу романтична историја,како што гледам.Добро е што на ниеден Македонец досега не се сетил да ве обвинува за геноцид,барем таа мака ви е спестена.

Комунисти, а не македонци. Маши на Москва. Комунисти немат националност - има и еден турчин... Комунизмот е како зараза - не признава националност.

За никаква "национална" борба не станува збор - тогаз дедо ти сеуште бил Бугарин Icon_razz.
28-08-2010, 12:51 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#39

(28-08-2010, 12:51 PM)Вовата Wrote: Комунисти, а не македонци. Маши на Москва. Комунисти немат националност - има и еден турчин... Комунизмот е како зараза - не признава националност.

За никаква "национална" борба не станува збор - тогаз дедо ти сеуште бил Бугарин Icon_razz.

Koмунисти или не,они од се срце се бореа за Македонија.Наместо да тропаат идеолошки глупости за ,,татарска Македонија,, они сфатија дека долгот на Македонија и на македонскиот народ е да формираат своја држава,со свој ( а не туѓ јазик) со своја нација.Makedonija

Иначе сега ќе бевме дел од руската творба Бугарија,носејќи го срамното и понижувачко име-бугари,долги години ќе требаше да тонеме во мизерија,крадејќи коли и вртејќи се на некој пилон во некој стриптиз-бар.Icon_mrgreen за сега во 2010 г. да им продаваме цвеќиња на комшиите wooww колко ние блгарите сме велики,заборавивме што бевме до вчера.П.С. Бугар, а малку да се засрамиш од твоето фашизоидно однесување и твоите фашизоидни ставови?!
28-08-2010, 01:01 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#40

(25-08-2010, 04:13 PM)Solenik Wrote:
(25-08-2010, 03:56 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(25-08-2010, 03:39 PM)ivan mihajlov Wrote: Абе ми текна кога некой македонец ке пучи тема за сръбските и албанските пасоши ..защо само българските ви ги вадат очите ?????


Не се пишува од проста причина, бројот на земени албански и српски пасоши е многу мало во однос на добиените бугарски пасоши

Но, треба да се отвори тема за Македонските пасоши кои им беа доделени на 250.000 Косовски Албанци во периодот 1992-1994.

Stvarno bi billa mnogu interesna tema bideiki se shpekulira za 250 iljadi pasoshi dodeleni na kosovari vo makedonija.Jas licno za sebe misllam deka e toa edna obicna llaga.Kazhuvam llaga laicki bideiki ne sum dell od institucii.Ipak brojka 250 iljadi zhitelli e golema.Vo pogolemata allbanska sredina tetovo gostivar nema takvi naseleni mesta kade ima kosovari.Inace karakteristicno e deka nekoj ako se seli od edno sello vo drugo sello vo tetovsko seleniot zasekogash ostanuva so imeto DOSHLLAK.Znaci sredinata ne go prifaqa.Znaeme za nekoi brojki na kosovari vo okolinata na veles.Koi ostanalle od vremeto na rankovic.turcija allbancite od kosovo ne gi primashe vo turcija.Dodeka rankovic insistirashe toj rajon da bide bez allbanci.Turcija primashe allbanci od makedonija.Dovedenite kosovari se smestuva vo makedonija se furnizira so makedonski dokumenti i pat ponatamu do turcija.Padot na rankovic stvori situacija da se prekine so iselluvanje na allbanci za turcija i istite koi se zatekna vo tranzitniot centar ostana vo veles.Mozhno imallo allbanci od kosovo koi rabotelle vo makedonija vo gradezhni firmi ili pecallbari.No se somnevam deka bill tolku golem broj od 250 iljadi.Ipak misllam deka pogolem e brojot na allbancite od makedonija koi ostana po cella jugosllavija otkolku obratno.Ipak mnogu e toa golem broj.Ako vkupno ima 450 iljadi allbanci koi deneska zhiveat vo makedonija dodeka 250 iljadi se dojdeni od kosovo so natalitet deneska stanalle 300 iljadi.Znaci deka allbanci od makedonija strosedellci ima samo 150 iljadi.Solenik nema llogika.4 sella cegrane i forino vo gostivar bogovinje i xhepcishte vo tetovo imat 60 iljadi zhitelli.Vo ovie sella nema nitu eden doshllak a go socinuvat 40% od domorodnite allbanci.Ipak e toa naduvan ballon.Prifatenite egejci od grcija mozhno se 20-30 iljadi vo makedonija.No za smestuvanje na tolkav broj narod treba da se podignat zgradi bllokovi i celli mahalli.I se znaiat istite koi se i kade se.I vashite domorodni makedonci gi vikat isto egejci.Znaci ist mentalitet i vashite ne gi prifaqat kako svoi.Kako mie allbancite edni begallci od allbanija gi imenuvame kako lumjani.I se znat tie koi se vo gostrivar ima 8 vo tetovo ima 13 familii
28-08-2010, 01:34 PM
Reply