Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

Thread Rating:
  • 5 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Какво трябва да признаят РМ и БГ за по-добри взаимоотношения(одно
Author Message
Han Solo Offline
Senior Member

(28-08-2010, 08:59 PM)Dojkar Wrote:
(28-08-2010, 08:23 PM)Han Solo Wrote: Dojkar, според мен Македония (като изключим голямата безработица и липсата на инвестиции) не е чак толкова зле,
като стартова позиция за ЕУ.
Заплатите много бързо могат да нарастнат при бърз икономически разтеж, с ръст от 15% годишно.
Положението не е добро, но не и катастрофално ( и в България в момента има криза). Важно е какво оттук нататък какво трябва да направи правителството на РМ, за да се намали безработицата и се привлекат инвестиции?
Реформи, реформи, реформи!

15% раст годишно?! Shok

В България реално имаше ръст на заплатите от около 15 % годишно няколко години поред, при ръст на икономиката (БВП) 6-8% и без особен ръст на производителността. Напълно възможно е и в Македония да стане същото, нищо още не е загубено. Icon_wink

http://www.dnevnik.bg/dnevnikplus/2007/1..._ne_murda/

Вероятно ръстът е още по-висок, защото в България все още 30-40 % от фирмите са в сивия сектор и не се отчитат реалните заплати и печалби във фирмите.
Важното е да натискате на реформи, за да има инвестици и да се намали безработицата.
Най-важното според мен е да има независима и действаща Съдебна система. Не знам какво е положението в Македония....
Ако няма кой да наказва (осъди) икономическите престъпления, всяка власт ще си краде безгрижно.
За инвеститорите са важни:
1. Политическа и икономическа стабилност (стабилни икономически показатели),
2. Съвременно законодателство - закони, синхронизирани с тези в ЕУ, ниски данъци и минимална намеса на държавата в икономиката.
3. Работеща държавна администрация - бързо придвижване на регистрации, документи, бързо връщане на Данък Добавена Стойност, минимум разрешителни и концесии.
Чувам, че при вас с месеци се чакало за паспорт. При нас става и за 1 работен ден. Аз лично чаках около 30 минути на опашка да подам заявление, за 5 минути ми взеха биометрични данни ( заедно с жена ми бях) и си го взех международния паспорт след една седмица.
Правителството ви трябва спешно да започне съкращения в държавната администрация, а не да назначава нови кадри.
4. Инфраструктура - пътища, ж.п. линии, летища, условия за стопанска дейност.
5. Обучение и образование.

И тия споменици са хубаво нещо, ако има пари в излишък, иначе си е "на гол гъз чифте пищови".
(This post was last modified: 28-08-2010, 10:24 PM by Han Solo.)
28-08-2010, 10:23 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја

(28-08-2010, 10:23 PM)Han Solo Wrote: Вероятно ръстът е още по-висок, защото в България все още 30-40 % от фирмите са в сивия сектор и не се отчитат реалните заплати и печалби във фирмите.

Ехеее, тоа кај нас е правило, а не исклучок. Во тоа и е „тајната“ како преживуваме во овие тешки времиња, да не мислиш дека навистина некој тука живее со мизерни 200 евра? Работата е што државната стокмистика објавува просечни плати, и тоа во нето износ од неверојатни 330 евра, што е апсурд. Средната плата не е повеќе од 200-250 евра. Арно ама сивиот сектор го вади народот од калта. Безобразието во т.н. статистика е што дополнителни сиви приходи на граѓаните ги припишува на заслуга на легални приходи. Исто како ти да си мој работодавач, ме плаќаш 200 евра месечно, а тоа што јас заработувам или ти претпоставуваш дека заработувам уште 200-300 евра потполно на своја рака и ризик, го припишуваш како твоја заслуга, иако се знае дека сивите приходи се многу постресни и ризични. Ова е само еден пример за заврзламите кои се случуваат на терен. Ако во Бугарија е 30-40% (а мислам дека не е), тогаш во Македонија сивиот сектор е најмалку 50%.

(28-08-2010, 10:23 PM)Han Solo Wrote: Чувам, че при вас с месеци се чакало за паспорт. При нас става и за 1 работен ден. Аз лично чаках около 30 минути на опашка да подам заявление, за 5 минути ми взеха биометрични данни ( заедно с жена ми бях) и си го взех международния паспорт след една седмица.
Правителството ви трябва спешно да започне съкращения в държавната администрация, а не да назначава нови кадри.

Да, тоа е уште една од перверзиите кои се случуваат во Македонија, и тоа под државна режија!!! Тоа е бизнис - копилињата на власт уценуваат: сакаш побрзо? - плати повеќе. Сѐ заради визната либерализација, под изговор дека имало кој знае каква зашеметувачка навалица за пасоши. Јас извадив пасош пред точно една година, по редовна процедура и ми одзеде околу 10 дена. Имав важечки стар пасош без биометрија, но знаев дека после укинувањето на визите од ЕУ ќе се случи тоа што се случи, иако признавам дека не очекував да биде во вакви безобразни и перверзни размери.

(28-08-2010, 10:23 PM)Han Solo Wrote: И тия споменици са хубаво нещо, ако има пари в излишък, иначе си е "на гол гъз чифте пищови".

Нема спор, освен во една работа - не са хубаво нешто. Icon_razz Мое лично мислење.
(This post was last modified: 28-08-2010, 11:24 PM by Gnoj.)
28-08-2010, 11:21 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak

Радвам се,че отворих тема в който да говорим за бъдещето (иднина) понеже 99% от темите ни са за история кадето кавгата между македонци и българи е отма готова за всеки постIcon_lol....дано в тази тема българи и македонци сме малко по позитивни защото искаме или не ще се наложи живот и здраве да живеем без граница в ЕС...Ама първо май трябва да се съберат македонските и българските историчари и да се разберът за историята спрямо световните тенденции на науката и добронамереността межди двата народа....и нека историта да ни обединява вместо да ни разделя както е било преди 100 години по времето на Гоце Делчев,Яне Сандански и т.н.
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

29-08-2010, 12:42 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member

(28-08-2010, 07:59 PM)Han Solo Wrote: Нека Соколи да каже дали е забелязал някаква дискриминация в България...
По дефолт има някаква неприязън само към циганите в България, но това не е някаква "расова омраза", а си има други причини.

За дискриминацията в България има един сериозен лек и това е ЗАКОН ЗА ЗАЩИТА ОТ ДИСКРИМИНАЦИЯ

Quote:Забранена е всяка пряка или непряка дискриминация, основана на пол, раса, народност, етническа принадлежност, човешки геном, гражданство, произход, религия или вяра, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично или обществено положение, увреждане, възраст, сексуална ориентация, семейно положение, имуществено състояние или на всякакви други признаци, установени в закон или в международен договор, по който Република България е страна.

http://lex.bg/laws/ldoc/2135472223

Мога само да ти кажа, че в България има прекалено голяма търпимост към малцинствата.
Ще ти дам пример. Циганите в България масово крадат ток (струја) и не си плащат сметките. Загубите на електроразпределителните дружества се начисляват в цената на тока и в крайна сметка ги плащаме ние.
Ако аз не си плащам сметките за ток, ЧЕЗ ще ме осъди, ще дойде съдия -изпълнител, ще ми опише имуществото и ще си вземат парите. При циганите само записват неплатената сметка и я обявяват за загуба, не че не могат да си вземат парите... Преди 5-6 години в Пловдив на циганите им бяха спряли тока в махалата и една циганка по телевизията заяви: "Каква е тая скапана държава, която не може да ни плаща сметките за ток". Случаят съм го запомнил като характерен за нахалството на българските роми.

Han da sme vsi4ki naiasno.Mojno si pro4itall moi mnenia na forumi.Ak govorime za kulltura i tolerancia na narodi as od vsi4ki ballkanski narodi ballgarite gi smetam za naiprogresivni.as sem allbanec no as ne moga da se sravniavam sas ballgarite po tolerancia.Vav slloboden razgovor sas ballgarite sem govorell za vremeto kogato turcite dobivaha si spisok da otbere ballgarsko ime za sebe.Ima6e demonstracii voiska mrtvi zatvoreni.Ne turci od ballgaria, ne institucii na ballgaria, ami obiknovenia ballgarin tova go smeta za nai4ernia dell od ballgarskata istoria.I kak naigoliama gre6ka na ballgarskoto pravitellstvo.Zna4i otvoreno go osuduvat.Vav sllu4aia ballgaria, makedonia, i rellaciii e ne6to sosvem drugo.Mojno vav ballgaria niama voop6te makedonci ili hora koito kak takvi se ose6tat.mojno makedonsko pravitellstvo exstra igra na takeva karta 4e kogato ti ne pozvoliava6 da se organizirat makedonci vav ballgaria po reciprocitet ni as niama da pozvola na ballgarite vav makedonia.Ak ispravno si me razbrall as ne tarsa da se gazat ballgarski zakoni zaradi edna grupa makedonci vav ballgaria.Smetai 4e tarsam as kak individ tova da se napravi zaradi ballgarite vav makedonia.
Kogato govori6 za tok i romite vav ballgaria.As i vav makedonia i vav ballgaria sem pokrit sas tok na firma EVN.Dokato vav sweicaria EKZ.EVN e edna firma avstriska koiato kupuva tok poevtino i distribuira po skapo.Tazi firma e privatna firma kato i vsi4ki drugi firmi.Ak niakoi na tea ne im plla6ta tok tie ti spirat toka.Ak EVN niama smetka ne pe4eli neka si otivat na konkurs.Dolljno ne e ni pravitellstvo nitu drjava ballgaria da plla6ta smetki na 4astni firmi.As li4no tok i vav ballgaria i vav makedonia plla6tam edna6 na godina kogato se tam.Estestveno koga se pribiram vav makedonia niamam tok .pla6tam smetki sled edin 4as imam tok.Popitall sem dali imat devisna bankova smetka da moga direktno da plla6tam od sweicaria kazvat mi niama takva vozmojnost.Zna4i haresva im da me pokradat 6toto vseki pat plla6tam taksa za otnovo da me povrzuvat.Tova za mene e krajba od edna 4astna firma.No tova na strana i tvoeto mnenie 4e zaradi romite obiknovenia ballgarin plla6ta po skapo tok ne pie voda.Tova se rellacii klient 4astna firma.
29-08-2010, 12:54 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member

[quote='Han Solo' Важно е какво оттук нататък какво трябва да направи правителството на РМ, за да се намали безработицата и се привлекат инвестиции?
Реформи, реформи, реформи!
[/quote]

Tova e naigoliamia problem han.Koi 6te investira vav nestabillen region.Zapadni investitori stabillnost vijdat vav nato.Konkretno vav allbanija interna politi4eska situacia e po zle ot makedonia i ima investicii na goliamo.4e zapadnia faktor vav nato vijda faktor na sigurnost.
Makedonia ak iska vo nato treba da smeni ime.As sem allbanec od makedonia i estestveno treba da sem indiferenten 6toto tova e ime na moite sogradiani.No kogato 6te se zamislia 4e zaradi grckite pederasti i nivna MEGALI IDEIA treba da se menuva ime na drjava togava kazvam ti iskreno NE, as sas makedonci moga da se bia iliada godini,No kogato doide do tova 4e se6tite da se vav opasnost od billo koia strana as 6te obri6a krvta po lice i sem na nivna strana.Oba4e ima i druga strana.Kako eks voinik gi vijdam rabotite sas voini4ki o4i.Vav strategia na eden generall se pozvoleni razli4iti dvijenia.Takti4ki povlekuvania, izgubeni bitki sas izgubeni teritori, regrupirania za da se dade na nepriatella kone4en udar da se stigne do pobeda.Ak mie stoime 4vrsto pozicionirani voinata 6te ia bieme vav ballkanska slepa ulica.A ne vav brisell.
Na tova triaba da se mislat na6i generalli koi ni ia vodat drjavata.
Vr6tame se na tema registriranie na parti.
Han allbania be6e vav se6ta pozicia kak makedonia.Od vsi4ki strani sas sosedi vav problemi.4erna gora problemi,Sas serbia vav problemi,sas makedonia vav problemi, sas grcia vav problemi.Edini dobri otno6enia imahme na zapad sas italia.Oba4e igrahme i kak ni kazvaha 6tatite.I uspevame.
Zakon vav allbania ne pozvoliava6e nacionallni partii beri6a so dekret zakon vav parllament sas argumenta na reciprocitet razre6i samo makedonska nacionallna partia.
Ballgarsko pravitellstvo nikoga6 niama da napravi takvo ne6to.6toto ako stane tova togava gruevski mora da pozvoli ballgarska partia vav makedonia.As mislia 4e tova ne go iskat i dvete pravitellstva i zaradi tova smetka plla6tat i dvete nacionallni mallcinstva.
29-08-2010, 01:25 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak

“Истинските” македонци се събраха в хотел “Гарант” в Сандански

Днес, 21 септември 2010 52 коментара 1041 прочита

Стигна се и до хора със знамето на Вергина

Стигна се и до хора със знамето на Вергина
98 активисти готвят опит да пререгистрират ОМО “Илинден” от партия в нестопанска организация, искат сливане с ОМО “Илинден”-Пирин

ОМО “Илинден” да се обедини с ОМО “Илинден”-Пирин, реши на петата си конференция ръководената от Йордан Костадинов промакедонска организация. Тя се проведе в салона на хотелския комплекс “Гарант” в Сандански и бе юбилейна - 20 години от основаването й през 1990 година. След бурни дебати бе избран нов управителен съвет на “ОМО Илинден” от 9 души. В него са досегашният председател Йордан Костадинов, Иван Хаджиев, Славчо Бараков, инж. Йордан Бербатов, Александър Манчев, Дарина Иванова, Божидар Кирянов и Георги Андонов. Ревизионната комисия е в състав Петър Мирчев, инж. Тодор Арнаудов и Кирил Иванов. В едноседмичен срок двата ръководни органа трябва да изберат свои председатели.

В отчета за дейността Йордан Костадинов отбеляза, че през 20-годишния си летопис организацията е осъществила 140 публични мероприятия с участие на 120 000 души. Утвърдиха се устав и програма, в които са заложени принципите, съдържащи се в мисълта на апостола Гоце Делчев “Аз разбирам света единствено като място за културно съревнование на народите”. Изрично в устава бе отбелязано, че пиринските македонци са наследници на древните македонци.

В конференцията участваха 98 делегати от общините Благоевград, Симитли, Кресна, Струмяни, Сандански и Петрич. Решено бе да се представят пред Окръжен съд - Благоевград документи за нова регистрация не като политическа, а като юридическа организация с нестопанска цел.

http://www.struma.com/politika/istinskit...ski_11723/
21-09-2010, 05:32 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол

Таридине,колко и да не ти харесва (и на некои други) за обикновените българи македонци като етнически и политически щения ще бъдат винаги в кавички.Хората,които нямат желание и не се занимават с политика никога няма да гледат на теб или който и да е от сънародниците ти (македонци) като нещо чуждо и различно от българите.В този случай (с вас) не политиците създават ситуация,а ситуацията прави политика.Аз съм родом от северозападна България,дълги години съм живял във Варна и никога,по никакъв повод определението "македонец" не е употребявано като нещо различно от "наши ора от македонско".Нищо,че си имате държава-ваша си е!Никой не ви я иска!Разберете,че не политиците,а обикновените хора не биха ви приели като някакъв чужд народ.Все едно братовчед ми да се обяви за испанец и аз да го приема.Бих го приел само,ако се освидетелства в Карлуково...
Обидно е,че на Балакните треба да сме най-близки,а има толкова омраза,колкото няма между никои други! ЗАЩО?!?
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
21-09-2010, 08:54 PM
Website Reply
montehristo Online
Неверен Тома

Nesto poznato od nasata bliska istorija vo Makedonsko-Bugarski odnosi.
Quote:Бугарски десничари прете блокадом српско-бугарске границе
СОФИЈА – Лидер бугарске десничарке партије „Атака” Волен Сидеров запретио је владајућој коалицији „ГЕРБ” да ће блокирати границу између Србије и Бугарске уколико министарство иностраних послова Бугарске или други компетентни органи не предузму ништа поводом данашњег заустављања аутобуса са његовим присталицама на граници Србије, јавили су бугарски медији.

Данас је осам аутобуса са члановима ове партије заустављено на граничном прелазу Рибарци и нису пуштени да уђу на територију Србије.

После враћања у Софију група је одржала мирни протест испред српске амбасаде у Бугарској.

Група бугарских десничара је путовала у Босилеград на обележавање 91. Годишњице од потписивања Нејског договора којим су Босилеград и Димитровград припојени краљевини Срба, Хрвата и Словенаца.

Према речима лидера партије „Атака”, Волена Сидерова, данашња забрана преласка границе нарушава све међународне договоре, због тога што није дозвољен слободан прелазак људи из једне у другу државу.

Сидеров је затражио од владајуће коалиције „ГЕРБ” да упути протестно писмо влади Србије, а захтевао је и да се о овом случају обавести и европска комисија. Бугарски десничари који су враћени са границе хтели су да у центру Босилеграда, на крајњем југоистоку истоку Србије, присуствују протесту припадника бугарске националне мањине који су, како тврде, незадовољни својим статусом у Србији. Председник Демократског савеза Бугара у Србији Драгољуб Иванчов, странке која је организовала овај скуп, поручио је данас да су се они ту окупили не да би свађали бугарски и српски народ, већ да би указали српској, бугарској, али и међународној заједници на тежак положај Бугара у Србији. Присталице бугарске партије Атака су, међутим, раније најављивали да ће тражити од суда у Стразбуру да се поништи Нејски споразум и територије припојене Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца врате Бугарској. Поводом задржавања на граници девет бугарских аутобуса портпарол бугарског Министарства иностраних послова Весела Чернева најавила је данас да ће од надлежних у Београду тражити објашњење зашто бугарским држављанима није дозвољен улазак на територију Србије. „Бугарска амбасада у Београду добила је инструкције да затражи више информација у понедељак”, нагласила је она. Бугарски амбасадор у Београду Георги Димитров изјавио је да припрема ноту Министарству иностраних послова Србије којом тражи објашњење зашто бугарски грађани нису били пуштени у Србију.

Танјуг
објављено: 27/11/2010
http://www.politika.rs/vesti/najnovije-v...ce.sr.html
An inch today is tomorrow’s mile.
28-11-2010, 01:19 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator

Иван Николов, председател на Българския културно-информационен център в Босилеград, пред Агенция ”Фокус” .

Фокус: Г-н Николов, с какви чувства в Босилеград ще отбележите днешния 27 ноември, годишнината от подписването на Ньойския договор?
Иван Николов: Изключително трагично е за един народ, който за отправна точка на своята политическа борба взима деня на окупацията си, а не – деня на освобождението. Тази година използваме 27 ноември заедно с подкрепата на нашите сънародници от България в лицето на Политическа партия „Атака” и нейния лидер Волен Сидеров да демонстрираме проблемите, които вече не създават условия и предпоставки за нормален живот на това население, и които го обричат на обезлюдяване на нашите краища. Когато отбелязваме 27 ноември, това не е насочено срещу никого. Искаме да използваме този ден с вашето присъствие, с медиите на България – отново да афишираме нашите проблеми и да поставим ясни и категорични искания – България, Сърбия и Европейският парламент да се отнесат с цялата си отговорност към тези проблеми. Защото вие виждате колко тревожни сигнали се повдигнаха от най-високия орган на властта на Сърбия – трибуната на Сръбската Скупщина, от която бяха отправени призиви за, едва ли не, линч на хората, които отстояват националните, европейските и общочовешките ценности тук в Босилеград. И искаме днес с цялата си сериозност българската общественост да знае за какво става дума.
Фокус: Едно крайно изказване на сръбския депутат, което прочетохме и в България, разпространено от Демократичния съюз на българите, Вас притеснява ли Ви и изненадва ли Ви?
Иван Николов: Не. Мен не ме изненадва с оглед на политическия профил на тази партия, която носи върху себе си отговорността за огромните страдания, които поднесе на сръбския народ. Аз по-скоро съм притеснен от това, че нито един от сръбските депутати, от крайно левите, до крайно десните, не излезе да противоречи по този въпрос.
Което означава, че най-малко има пълна индиферентност към нашите проблеми или дори – някакво мълчаливо съгласие, може би.
Фокус: Винаги се говори за проблема, свързан с това, че много от хората напускат тези краища...
Иван Николов: Естествено, хората напускат и именно това е същността на проблема. И вместо да призоваваме призраците на миналото и да се обвиняваме в сепаратизъм, прекрояване на граници и ред други неща, ние трябваше да говорим точно за това – за осигуряване на някакви по-нормални условия за живот и работа на това население, което така или иначе е обречено. И вместо да говорим за трансгранични проекти, за програмите, които изграждат инфраструктурата, създават предпоставки за някакъв по-нормален живот, сръбските ни колеги се опитват все още да витаят в миналото.
Фокус: Защо тук не се откриват цехове, за да работят хората?
Иван Николов: Защото може би въпросът частично е риторичен – България не успя да се справи с това, което трябваше да направи.
Митническият пункт, през който вие минавате, е само за пътници, но не и за трафик на стоки. Това е една от предпоставките за действаща пазарна икономика, за създаване на по-нормални условия на живот. Това е един район, който с векове е гравитирал към България и към българските пазарни пътища, към българските пазарни средища. Нищо ново не се е променило, независимо от развитието на комуникациите. Даже, изграждането на близките комуникации към България каквито са транспортни коридори № 8, № 10 и т.н. дори и те налагат все по-отворени граници, все по-нормален достъп към тези пътища. Това е нещо, което българската държава не успя да се пребори със сръбските колеги. А всички те, дори и когато поставяме на такава една модерна форма нашите искания, всичко, което кажем, винаги се посреща от тях като застрашаване на техния суверинитет, застрашаване на конституционното устройство и разни други неща от миналото. Само от Сърбия зависи дали нашите проблеми ще бъдат решавани по един модерен начин или ще се върнем отново към онези страшни неща, които се случиха в Босна, Косово. В никакъв случай не искаме да се случи това и най-малко ние можем да го предизвикаме тук.
Фокус: Обикновено се казва, че българското малцинство са лоялни граждани на Сърбия...
Иван Николов: Ние винаги сме били вероятно най-лоялното малцинство в бивша Югославия и днешна Сърбия. Жалкото е, че тази лоялност и този конструктивен подход не бяха оценени от всички правителства, които идваха тук. Това е още едно доказателство, че в тази страна, както бе казал един от албанските лидери на Косово – не си струва да бъдеш лоялен.
Фокус: Какво ще кажете днес на лидера на „Атака” Волен Сидеров при идването му в Босилеград? (бел.ред. Интервюто е направено минути преди да стане ясно, че Волен Сидеров остана на сръбската граница, където не пропуснаха автобусите със симпатизанти на партията).
Иван Николов: Те са парламентарна партия, ние не веднъж сме говорили по реалните проблеми. Основата на нашия разговор ще бъде меморандумът на Културно-информационния център, ще се опитаме пак да представим нещата такива, каквито са, и да поискаме тяхното съдействие. Те, освен, че са представени в българския парламент, са представени и в Европейския парламент. Поради някакви странни съображения, единствено те проявиха интерес към това, което става тук.
Съжалявам много, че трябва да го кажа, но нека да заповядат всички други. Нямаме абсолютно никакви претенции да имаме политически пристрастия и участие в споровете на България. Много ми е неприятно, когато чуваме най-различни коментари от българските политически лидери, че ако примерно – поддържате контакти и говорите за проблемите на малцинствата с „Атака”, нас ни обвиняват в партийна пристрастност.
Партийното мислене в България тук не върши работа. Трябва национално мислене и трябва всички политически партии да се обединят около една обща платформа, която защитава правата и интересите на малцинството.
Това, което България трябва да направи тук, не е само морален дълг към малцинството; тя има и национален интерес от това. Предвид силната експанзия на великосръбския национализъм към български земи, докато съществуваме ние, съществува една буферна зона, която смекчава тази експанзия.
Фокус: Припомнете основните точки в меморандума на Културно-информационния център?
Иван Николов: Основата на меморандума е сместена в рамките на сръбската Конституция и сръбските закони. Искаме това, което е допустимо. Искаме това, което има основание в конституционното устройство на Сърбия и в законите на Сърбия. Това е безусловно спазване на правата за обучение на майчин български език, защита на културно-историческото наследство, териториалното деление да обединява, а не – да разделя българите и да ги противопоставя. И, разбира се, изграждане на инфраструктура, на пътна мрежа. Безусловно спазване на човешките и малцинствени права и свободи така, както са международните документи по правата на човека. Нещо, което би могло да създаде някаква елементарна база за решаването на проблемите, които посочих в началото.
Фокус: Преди няколко месеца българи от Западните покрайнини се обявиха срещу безусловната подкрепа от страна на България на кандидатурата аз членство на Сърбия в Европейския съюз. Имаше търкания между вас и Външно министерство, имаше и демонстрация в София. Какво е развитието – убедиха ли ви, че европейската перспектива е единствената за Сърбия и това е в общ интерес?
Иван Николов: Да, имаше някои разминавания. Първо – искам да изясня позицията. Ние нямаме абсолютно нищо против членството на Сърбия в Европейския съюз, напротив. Ние имаме против това, че България безусловно подкрепя, т.е. – без да поставя решаването на нашите проблеми като условие за влизането на Сърбия в Европейския съюз. И така или иначе – до днес не успяха да ме убедят, че това е погрешна позиция. Членството на Сърбия в ЕС, за да бъде истинско, и за да стане час по-скоро, трябва да мине през решаването на нашите проблеми, а не – през неглижирането им. Това е едно недоразумение, което беше използвано в медиите срещу нас – че ние едва ли не сме против членството на Сърбия в ЕС, което не е вярно. Но ние смятаме, че нашата позиция – за решаване на проблемите на българското малцинство, преди Сърбия да влезе в ЕС, съкращава срока за приемането й в ЕС и създава предпоставки за по-нормален живот. Това беше една замяна на тезите и тя не се отрази добре на нашите условия. И точно това, което става днес, което виждате днес, и което се чува от трибуната на Сръбската Скупщина ясно показва, че сме били прави.
Фокус: Как се справяте с обучението по български език?
Иван Николов: Обучението си продължава по същия начин – с огромни проблеми, поради недостатъчно изучаване на български език, липса на кадри, липса на ученици и т.н. Това е само завоалиране на проблемите, въпреки че има известен на пръв поглед – видим, но доста коварен напредък, който успя да раздели децата на просръбски и на пробългарски и да ги конфронтира в междучасията. Неведнъж съм го казвал – ние, с приемането на тезата, че онези, които искат – да учат на български език, и онези, които искат – да учат на сръбски език, общо взето обслужваме сръбската асимилационна машина, нищо друго не правим. Защото от това винаги ще бъдат губещи децата, които искат да учат на български език и техните родители.
Денка КАЦАРСКА

http://www.focus-news.net/?id=f16466
28-11-2010, 09:02 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator

За жал тоа е Балканот денеска, сеуште. Секој си плаче на својот гроб...и на својата мака. Кога Македонците одат на роженскиот манастир да се поклонат на гробот на Јане Сандански ( независно од објективното историско толкување за неговата улога) има проблеми. Кога Бугарите сакаат да одат од слични соображенија во Србија имаат проблеми. Слично е и со историските споменици. Затоа, влез на сите балкански земји во ЕУ, промена на традиционалната национална историска свест. Градење на заедничка балканска историја е нужност за да се надминат историските недоразбирања и така да се градат нови односи на соработка и добрососедство во 21- век. Повторување на историјата секогаш било крваво и фарсично.
28-11-2010, 09:10 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator

Еве нешто како знак на развој на добрососедски односи помеѓу МК и БГ на културен план:

„Разговор со Спиноза“ објавен на бугарски јазик

Романот „Разговор со Спиноза“ од Гоце Смилевски деновиве е објавен на бугарски јазик во издание на реномираната издавачка куќа „Колибри“ од Софија. Романот се појави во рамките на едицијата „Современа европска проза“ во која се објавени и дела од познатите светски писатели Жозе Сарамаго, Салман Ружди, Иан Мекјуан, Итало Калвино, Андреј Макин и Људмила Улицкаја. Автор на преводот на „Разговор со Спиноза“ од македонски на бугарски јазик е Божидар Манов. Во Бугарија веќе се појавија првите критички одгласи за романот на Гоце Смилевски. Во весникот „Денес“, под наслов „Спиноза оживеа во Македонија“, се вели дека „романот е резултат на фундаментална ерудиција облагородена со високо раскажувачко мајсторство и дека делото се вбројува меѓу најинтересните остварувања во современата европска проза“.

Романот „Разговор со Спиноза“ ќе биде промовиран на 8 декември во рамките на Меѓународниот саем на книгата во Софија. (Н.П.)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=8D447...AF70C5DC0F
01-12-2010, 11:40 AM
Reply