Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 16 Vote(s) - 3.31 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
22 АВГУСТ 1941 ВИСТИНСКИОТ ДАТУМ НА ВОСТАНИЕТО ПРОТИВ ФАШИЗМОТ
Author Message
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7

Тук исках да ви изпратя някои линкове за партизанското движение в България и Македония, но системата го прие като спам. Съжалявам.
11-10-2013, 07:46 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7

Все пак да пробвам с най-важния линк, за партизанското движение в Македония.

http://macedonia-history.blogspot.com/20...-1944.html
11-10-2013, 07:49 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Viktor Trifunovski
Yesterday at 06:20 ·

Според кажувањата на постарите, македонскиот анти-фашистички отпор почнува на Скопска Црна Гора во Мај 1941, шест месеци пред Душко Наумовски да пука во бугарскиот полицаец во Прилеп. Водач им бил извесен Љубо Конзул, кој пред војната бил градежен работник и активен фудбалер во скопскиот фудбалски клуб „ЈУГ“. Според Зоран Тодоровски, се работело за група која формално не била политички организирана во партија, значи не припаѓале ниту на КПМ/КПЈ, ниту на било која фракција на ВМРО. На нет неможам да најдам ништо релевантно за овие податоци, па би било згодно историчарите да кажат повеќе детаљи.
Лично мислам дека периодот 1941-44 во Македонската историја е исполнет со повеќе идеологија, одколку со релани факти. Македонија нема никаква врска со непријателските офанзиви против Броз, ниту пак Броз има било што заедничко со анти-фашизмот во Македонија до 1944 година. Многу настани и имиња се бришени и преправани, многу работи се премолчени или сокриени. Посебно штуро и мизерно се прикажани фактите за Македонија под италијанска окупација. Пример: стрелањето на 12 младинци во Ваташа е извршено од Људмил Арсов од Крива Паланка, бугарски офицер, кој пред војната бил српски офицер. Се зборува и дека убиениот полицаец во Прилеп бил прилепчанец кој пред војната бил српски џандар. Ова се податоци од книги, брошури, весници и сведоштва од Македонија и Бугарија.
Второ, бугарската историја вели дека во периодот 1941-44 во Македонија потрошиле над 20 милијарди тогашни левови, воглавно на државно здравство и инфраструктура... дека за прв пат била сочувана старата локална архитектура пред налетот на предвоениот барок, дека се описменети над 12.000 луѓе, дека не била конфискувана храна од локалното население како што тоа било случај под директна германска окупација во Србија и Грција, итн, итн. Колку е сето ова вистина, и што македонската историја има да каже во врска со сето ова?
11-10-2015, 12:14 PM
Reply