Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 16 Vote(s) - 3.31 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
22 АВГУСТ 1941 ВИСТИНСКИОТ ДАТУМ НА ВОСТАНИЕТО ПРОТИВ ФАШИЗМОТ
Author Message
Зора Offline
Човѣкъ
****

Posts: 256
Joined: Mar 2010
Reputation: 13
#41

Најшмешно е шо Зора на Свободата(моето вечно корисничко име) е прва химна на НР Македонија.А истата песна се свиреше при посетата на Цар Борис во Скопје, некоја година порано.
Ме бендисва далеку поќе од сегашната, ама јбг, со наш стандарден јазик, немало ни смисла, а преведена на македонски звучи комично.Ама сепак причините за нејзино отстрануввање се други.
Прличев до крајот на својата учителска кариера па и во Солунската гимназија предавал на македонски и ги терал учениците да изговараат според гласовниот систем на македонски јазик

Прличев во Солунската гимназија предавал на македонски јазик, свесно и настојчиво.
(This post was last modified: 11-10-2010, 10:04 PM by Зора.)
11-10-2010, 10:03 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#42

Искрено да ти кажам, мене ми се допаѓа и твојот потписIcon_wink
11-10-2010, 10:08 PM
Reply
Зора Offline
Човѣкъ
****

Posts: 256
Joined: Mar 2010
Reputation: 13
#43

Иван Вазов, закон. Se_klanjam
Прличев до крајот на својата учителска кариера па и во Солунската гимназија предавал на македонски и ги терал учениците да изговараат според гласовниот систем на македонски јазик

Прличев во Солунската гимназија предавал на македонски јазик, свесно и настојчиво.
11-10-2010, 10:14 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#44

(11-10-2010, 04:43 PM)Път Wrote: Еве ја песната:


Път-и теа не са за изфръганье Smiley-happy068


Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
11-10-2010, 10:53 PM
Website Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#45

(11-10-2010, 10:14 PM)Зора Wrote: Иван Вазов, закон. Se_klanjam
Пу, ти па како се издаде. А јас мислев да комуницираме преку шифри. Сега ќе не обвинат за бугарофилство и врховизам. Бугарските поети се забранети во Македонија. Ама не сите, знаеш. Само на бугарцките Бугари (така вели Мисирков, не јас Nenene )

Татап, немој бе со „Од Вардара па до Триглава“, ќе ме расплачеш.
11-10-2010, 11:02 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#46

(11-10-2010, 11:02 PM)Път Wrote: Пу, ти па како се издаде. А јас мислев да комуницираме преку шифри. Сега ќе не обвинат за бугарофилство и врховизам. Бугарските поети се забранети во Македонија. Ама не сите, знаеш. Само на бугарцките Бугари (така вели Мисирков, не јас Nenene )

И ќе бидеш жртва на веќе започнатото востание... Icon_razz

11-10-2010, 11:12 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,292
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#47

[Image: 67414_485594936531_134731976531_6913537_4860843_n.jpg]
11-10-2010, 11:16 PM
Reply
Зора Offline
Човѣкъ
****

Posts: 256
Joined: Mar 2010
Reputation: 13
#48

(11-10-2010, 11:02 PM)Път Wrote:
(11-10-2010, 10:14 PM)Зора Wrote: Иван Вазов, закон. Se_klanjam
Пу, ти па како се издаде. А јас мислев да комуницираме преку шифри. Сега ќе не обвинат за бугарофилство и врховизам. Бугарските поети се забранети во Македонија. Ама не сите, знаеш. Само на бугарцките Бугари (така вели Мисирков, не јас Nenene )

Татап, немој бе со „Од Вардара па до Триглава“, ќе ме расплачеш.

В логори ќе не пикнат, ама ништо, пропадна револуцијата Smiley-happy068
Прличев до крајот на својата учителска кариера па и во Солунската гимназија предавал на македонски и ги терал учениците да изговараат според гласовниот систем на македонски јазик

Прличев во Солунската гимназија предавал на македонски јазик, свесно и настојчиво.
11-10-2010, 11:29 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#49

(11-10-2010, 11:16 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: [Image: 67414_485594936531_134731976531_6913537_4860843_n.jpg]

Ова околу импотентната ревулиција на Сранко вистина е или мајтап?
11-10-2010, 11:41 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,292
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#50

Quote:Simo Georgiev:

Mnogu mi pomogna ovoj post-doznav tolku mnogu novi KLUCNI momenti, no ne se soglasuvam so "tri" datumi na slavenje ("vardarski", "pirinski", "egejski"-toa bi bila NOVA PODELBA-vestacka) ne e bitno KADE puknala prvata puska vazno e deka ja i...spukal MAKEDONEC protiv TUGJINEC (vo konkretniot slucaj Bugarin-pripadnik na fasisticka vlast) . . . dodeka vnimatelno citav sfativ deka navistina sum bil INDOKTRINIRAN onaka kako soodvetstvuvalo na Titosrbizmot=znam deka e "cudna" formulacija no jas kako ubeden komunist pravam razlika pomegju Tito kako komunist do sudirot so IB i Tito kako "gragjanin na svetot" po promoviranjeto na NEVRZANOSTA-toa e vekje druga tema . . . sega mi e jasno zosto e LIKVIDIRAN pokraj Sarlo i Racin (Sarlo vo Bugarija a Racin vo prisustvo na oficer sto diplomiral vo kralstvoto SHS . . . kako "Apostolovic", za ova imam interesni soznanija koi navidum "nemaat vrska" so temava . . .)
12-10-2010, 02:19 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,292
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#51

(12-10-2010, 02:19 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Simo Georgiev:

Mnogu mi pomogna ovoj post-doznav tolku mnogu novi KLUCNI momenti, no ne se soglasuvam so "tri" datumi na slavenje ("vardarski", "pirinski", "egejski"-toa bi bila NOVA PODELBA-vestacka) ne e bitno KADE puknala prvata puska vazno e deka ja i...spukal MAKEDONEC protiv TUGJINEC (vo konkretniot slucaj Bugarin-pripadnik na fasisticka vlast) . . . dodeka vnimatelno citav sfativ deka navistina sum bil INDOKTRINIRAN onaka kako soodvetstvuvalo na Titosrbizmot=znam deka e "cudna" formulacija no jas kako ubeden komunist pravam razlika pomegju Tito kako komunist do sudirot so IB i Tito kako "gragjanin na svetot" po promoviranjeto na NEVRZANOSTA-toa e vekje druga tema . . . sega mi e jasno zosto e LIKVIDIRAN pokraj Sarlo i Racin (Sarlo vo Bugarija a Racin vo prisustvo na oficer sto diplomiral vo kralstvoto SHS . . . kako "Apostolovic", za ova imam interesni soznanija koi navidum "nemaat vrska" so temava . . .)


Quote:Ico Najdovski-Perin:

Kazuvaj Simo, kazuvaj!


Quote:Simo Georgiev:

E pa vaka: sredniot brat od segasnite Apostolski so poteklo od Stip (mislam tokmu od Novo Selo od kade sto e i Vanco Mihajlov) dobil stipendija od SHS (bile mnogu bedni) da uci sredno zemjodelsko uciliste vo Sabac ili Valjevo-blizu do Belgr...ad. Taman go zavrsil i stapil na sluzba kako "lojalen Juznosrbijanec", pocnala Vtorata svetska klanica i toj oblekuva uniforma na BUGARSKA FASISTICKA VOJSKA i na univerzitetot vo Sofija se pojavuva so OPASAC i PISTOL na kolkot (ova go kaza negoviot cimer na partiski sostanok jas bev ZAPISNICAR i zapisav okolu 90% od kazanoto pa toj zapisnik bese osnova za sudski proces KOJ SEUSTE NE E ZAVRSEN iako site ucesnici vekje se pokojni).
Mislev deka "zavrsil" fakultet bidejki bese UNIVERZITETSKI PROFESOR.
No, cudni se vselenskite patista, 1998 kaj mene dojde dokument od koj soznav deka toj VOOPSTO NIKOGAS NE DIPLOMIRAL! Kako? Pa vo edno pismo nekade (mislam) 1952 (period na "podobruvanje" na odnosite Bugarija/Makedonija) bara od NNS na Zemjodelskiot fakultet vo Sofija "DA MU SE PRIZNAAT ISPITITE OD VTORA GRUPA". Zosto bi baral da mu se priznavaat ispiti ako vekje poseduval DIPLOMA? Interesno e sto koga kje "zagustelo" zaminuval kako "ekspert" (vo Uganda, Jordan-sosedna zemja na Izrael).
Koga kon ova se dodade faktot deka bese mnogu blizok so "kolega" od Izrael, se sklopuva mozaik deka zad nego stoelo mokjnoto Evrejsko lobi.
Zosto go naveduvam sevo ova?
Se znae kakva e mokjta na Evreite na planetarno nivo i AKO OCENAT deka e vo nivni interes mnogu NASI DUBIOZI da prodolzat da bidat SOKRIVANI, kje najdat nacin toa da go STORAT . . . a sega kje go citiram eden moj FB prijatel LJUBAC:
PREKU ***** MI E E OD GLUMENJE NA "BORBA ZA CIVILIZACISKI VREDNOSTI" - PETTATA KOLONA E TOLKU SILNO I CVRSTO VGNEZDENA VO DRZAVNITE INSTITUCII STO ocekuvam eden den da osamnam i da slusnam na TV: "od denes vekje ne postoi RM/FYROM tuku se vrakjame na sostojbata od pred 6.4.1941=Vardarska Banovina . . . so ova gi
PROBLEMATIZIRAM SITE DIPLOMI VO KOI KAKO MENTOR (NA SEUCILISTETO VO ZAGREB) "MAGISTRIRAL" EDEN NAJOBICEN

R I B A R S K I T E H N I C A R

koj o tempora o mores "odbranil" "doktorska disertacija" na

H R O M OZ O M I

od kaliforniska pastrmka.
Kutriot Barak Obama i negovite kolegi od Harvard, koi doziveaja takov rezil "Makedonec" da im go izucuva eden od najuspesnite izvozni artikli sirum planetata . . . prodolzenie sledi . . .
12-10-2010, 01:09 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,292
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#52

Quote:Slavica Nikolovska:

Simo ti si kako ENCIKLOPEDIJA...samo kako taka si zakasnil so mnogu soznanija...a ovaa za brakata APOSTOLOVIC i APOSTOLOV e mnogu interesna ista kako onaa so GLIGOROV i blagonadezen BLGARIN kako i so VANCO Mihailov.Izgleda ke ima nesto vo o...nie Stipjani(evreisko) primamlivo za sluzbite(srpsko-bugarski) da ni ja ebavaat nasata Makedonija(jas za razlika od LJUBAC odamna smetam deka e Vardarska)i mojata diploma odamna ne vazi i me proglasija za Drzaven neprijatel po naracka na nekoj Centar a izvedeno preku VMRO oti imam malce GEN od IDRIZOVEC (setan de i po BRCKO i po kamenolomi)--onie de za koi nema mesto vo ovoj PREDAVNICKI IZROD.
SAMo za zal Makedonecot ne strada samo od pradavnicite tuku i od onie sto mislat isto kako niv i sto vikaat za niv.Zalna ni e sudbinata vo sekoj slucaj -zatoa sto em ne znaeme em VIKAME.


Quote:Ico Najdovski-Perin:

Znaete li kolku ste aftenticni, korisni i polni so znaenje koe navistina mora da go spodeluvame megju sebe i da se slozuvame i za nesto sto ne se slozuvame


Quote:Slavica Nikolovska:

Ico ne sme avtenticni tuku sme ponekoi stradalnici sto ni go ovozmozija necii slugi,vazali i predavnici.Neznam kolku ti imas doziveano i od kade bil dedoti,no taa makedon.prokletija da se unistuva i treto i cetvrto koleno ja ima samo vo Severne Koreja.Tie de ni se na naseto mentalno nivo(blagodarenie na nivniot komunizam i propaganda-ista kaako nasiot)
12-10-2010, 01:12 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#53

11 Oktomvri e praznik,no ne praznik koj ne obedinuva tuku praznik sto gradi zidovi,megi,novi granici.Idninata na Makedonija e da se bide del od Evropa i Zapadot,treba prvo da se urnat zidovite i megite i granicite sto ne delat nas kako Makedonci.
Eve gi stavovite na nasite Politicari koi gi slavat 99 Plavi Baloni so Crvenata Roza:


(This post was last modified: 15-10-2010, 10:24 PM by basilius_2.)
15-10-2010, 10:20 PM
Reply
realkpolitik Offline
Member
***

Posts: 125
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#54

Za njakoi hora ochevidno vtorata svetovna vojna oshte ne e svurshila...
15-10-2010, 11:11 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,292
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#55

Quote:Лагите на комунистите
среда, 20 октомври 2010 14:56

ЕФТОВ, МОРИ ДУШМАНКЕ - СОЛУН Е НАШ![Image: llogo.jpg]

Kога би билe сега ЗНМ (Здружение на новинари на Македонија) или некоја друга еснафска организација, дефинитивно како прва задачa би превзеле заложба за здружено реемитување на емисии и други новинарски продукти на типчиња како Васко Ефтов. Нивното „новинарство“ поради фактите што ги добиваат на терен и наредбата и желбата да ја прикажат вистината поинаква, станува толку конфузно, што пропaгандата и кај најнеинформираните е без ефект или постигнува поинаков учинок. Станува збор за самопораз за пропагаторот
Еден од мегафоните што ги користи полициско-политичкото подземје за сеење магла кај Mакедонците е и персоната Васко Ефтов, кој се нарекува нескромно себе си за новинар и тоа пази богати, новинар од истражувачки ков!Но, како што е вистината се подостапна за секого со глобализацијата и со континуираните напори на малкуте посветени да го информираат Mакедонецот за сите лаги што му се случувале во историјата, а посебно за лагите од 1941-1945, па до денес, 2010, така и просторот за делување на платенициве станува се' помал.Во неможност со стари методи дa продолжат со својата класична пропагандна и дезинформирачка активност, таквите типчиња често во последно време запаѓаат во конфузија, оти не се навикнати и методолошки подготвени да се справат со нивните „предизвици“ во новото време.Едно такво типче, кое со економско образование наместо да си работи на струката, работи на пропагандни филмичиња и си игра телевизија, е Васко Ефтов, повеќе од деценија и пол присутен на медиумскиот простор на Македонија. Типчево последните години води една емисија во сопствена продукција наречена „Во центарот“, која моментално се емитува на телевизијата на стариот Стојменов.Омилена тема на типчево му е историјата и тоа посебно онаа на која не учеа на времето од Белград, со акцент на комунистите како единствени создатели на современа Македонија, земја која има пријатели на север и на југ, а лути непријатели им се Aлбанците и најмногу од сите, Бугарите.СОЛУН Е НАШ!Човечево што не знае ниту „а“ од телевизиско новинарство и што монтажата како процес ја ползува слично како на времето цензорите од скопското кино „Напредок“ (кога на првите еротски филмови што почнаа да ги прикажуваат во социјализмот ги сечеа најинтересните делови, а ние седнати во дрвените клупи викавме „уа шнајдери“), пред неколку дена ни се обрати со нова епизода во серијалот „Да живеат србите, уа бугарите“, која ја наслови како „Најинтересните контраверзи во текот на Втората Светска Војна на просотор на денешна Македонија“, со поднаслов, „Дали Македонија можеше да го освои Солун“(http://www.kanal5.com.mk/Default.aspx?mId=120)

И оп, први соговорници што се појавија веднаш во емисијата му беа стариот комуњарски генерал Тодор Атанасовски и историчарот кој има конфликт сам со себе, Тодор Чепреганов.И додека овие двајца, кои од почетокот му одеа во прилог со нивните искажувања, па ги пушташе почесто во емисијата, соговорниците кои што зборуваа дека оние што во 1944 и 1945 барале да одат на Солун, а не на Срем се Mакедонци и немало ништо лошо во тоа, ги покриваше со монтажи и со акцент на фактот дека бунтот во македонската армија од тоа време се случил всушност во 5-тата бугарска дивизија, која по приклучувањето на Бугарија кон антифашистичката коалиција во септември 1944 се приклучи кон Македонската армија.Според типчево, оние што сакале на Солун, требаше да разбереме дека биле „бугари“.И таа теза, како и тезата дека Солун бил неосвоивлив во тоа време, се провлекува низ целата емисија. За таа цел Ефтов дури „го жртвува“ и Тито, нарекувајќи ја неговата игра со Егејска Македонија „дамин гамбит“.Но, вистински проблем за пропагандистот настанува во вториот дел од емисијата, кога практично се соочува со баражни одговори од сите соговорници, вклучувајќи го и генералот Атанасовски, во кои сите од ред му тврдат дека македонскиот антифашизам и партизанското движење биле пред се национално мотивирани и борба за национално ослободување, а дури потоа се накалемила и револицијата, односно борбата за социјална правда и нов општествен поредок.ТЕМПО БИЛ ВЕЛИКОМАКЕДОНСКИ НАЦИОНАЛИСТ!?

PosPosPosPosPosPosPosPosPosPosPosPosPosИ покрај неговата најголема желба во емисијата да ги испропагира сите Mакедонци како Бугари и жртва на Титовиот дамин гамбит, да ги претстави Шкатров, Ѓузелов и Ченто како Бугари кои соработувале со окупаторот, а наспроти нив да го претстави Светозар Вукмановиќ Темпо како прв човек кој од центарот на Битола, ли Прилеп ли беше, јавно повикал да се оди на Солун, типчево едноставно се фати сам себе си во таква конфузија, што едноставно човек само може слатко да се насмее.

А бре Васко мори душманке, да пукнеш ме насмеа!Темпо бил големомакедонски националист, тврди во еден дел на емисијата, а во другиот соговорниците му кажуваат дека по оценки на Кардељ и Темпо, Тито издава наредба на некоја тајна седница на ЦК да се ликвидираат сите македонски национално определни водачи, еден по еден!Ем, башка и Михајло Апостолски, командантот на Генералштабот на НОВ на Македонија, според Ефтов бил жртва на Тито, иако соговорниците му потврдија дека по бунтот на Калето и во Штип, тој ја расформирал таа петта Бугарска армија и ги пратил луѓето на Срем.Но, кремот дојде на крајот! Во два дела. Едниот е, дека Лазар Колишевски бил жртва за Македонија, а сите ние (така и се обрати на професор д-р Вера Ачковска), сме го правеле предавник!!! И вториот дел од кремот - Солун не сме можеле војнички да го освоиме дури и да сме сакале!!!

ВАСЕ: СЕДНИ И ПИШУЈ И НАУЧИ НЕШТОАбе дете, пошто си многу глупо да ти ги повториме фактите што ти ги кажуваат и самите соговорници, а ти седни и запишувај, па повторувај после за да поднаучиш нешто.Прво, станува збор за природна желба на Македонците во тоа време да си го земат своето, што било разделено и расчеречено во 1913.Второ, самиот генерал Атанасовски ти кажува дека тој на два пати престојувал во Кукуш со војска, каде пиел кафе и ги чекал тамошните жени да ги извезат македонските знамиња.Трето, истиот тој ти кажива дека таму немало повеќе од 15 илјади војска, и иако тврди дека таа британска, американска и грчка војска била супериорна, заборава да каже дека кон крајот на 1944 и во 1945 Македонија веќе имала околу 100 илјади луѓе под оружје, строго формациски организирани, а од техника немале само авиони.Четврто, во времето на бунтот, самите соговорнци ти кажуваат дека Македонија неколку месеци живеела и дејствувала како самостојна држава и за својата слобода сама е заслужна, оти колку што знаеш белким, српски војски тука немало. Последните срби фатиле уџум со влегувањето на бугарите во втората половина на април 1941 година.Петтто и покрај сите обиди да го прикажеш Ванчо Михајлов како непријател на Македонија, она што успееш да докажеш е, дека човекот сакал самостојна држава Македонија, во случајов под фашистичка капа. Но, кога видел дека таа работа веќе не врви, си се повлекол како попче.Шесто, големо прашање е дали Михајлов се сретнал навистина само со Шкатров и Ѓузелов и компанија или се сретнал и со претставници на ГШ на НОВ, т.е. со комунистите.Седмо, повторно самите соговорнци во текот на емисијата ти кажаа дека овие двајца, па и Ченто, биле т.н. граѓанска опција и на крајот од војната целта им била Македонија, т.е. се залагале за граѓанско помирување и единство на Mакедонците. Тоа што под влијание на Србија, т.е. комунистите, не само што не дошло, туку по војната дошло до брутално натамошно разединување меѓу македонците, е дело на комуњарите, а не на овие стрелани, мачени и прогонувани без потребаТАЈНИТЕ НА ЛАЗООсмо, Лазар Колишевски, т.е. Лазар Панев Колишев, е деклариран Бугарин (за да се спаси од смрт со стрелање од бугарската власт), со српски произход. Тој човек кој најраната младост ја поминал воспитуван во домови за деца без родители и во занаетчиски школи и фабрики во Србија, својата љубов кон србите ја има стекнато уште тогаш! Зошто без родители ќе прашаш, но кога веќе не знаеш, прочитај малку. Татко му што цел живот го криел од јавноста и никогаш не зборувал многу за него и за брат му кој умре во Србија како најголем сиромав, мислам во Крагуевац, не ги почитувал ама баш ич (и татко му и брат му имале голема склоност кон чашката), додека мајка си, во најрано детство, во родното си село, несакајќи ја повредува со застарена гранaта од Балканските војни и ја ослепува, т.е. убива.И тука лежи најголемата тајна на Лазо. Човек кој од најраното детство носи траума од таков тип и чувство на вина кон самиот себе, не може да ги сака другите луѓе, ниту пак, животните и секогаш е подготвен безмилосно да убива. Од таму е големата страст на Лазо да лови и убива, не само диви свињи, туку и мечки, диви кози и елени, па дури и со калашњиков да пука во рибник (Горна Белица) и така да „лови пастрмки“.Ич да не зборуваме пак, за страста да ликвидира без судења, зашто, нели, „војна и револуцијата биле во прашање“, како и да ги убива ранетите македонски момчиња од Егејска Македонија кои биле на лекување во Катланово и во Јасеново, а кои после лекувањето, задоени со идејата да ја ослободат својата Македонија, сакале да се вратат Леринско и Костурско, на своите огништа и да им помогнат на своите браќа и сестри. Но тие кутрите, разбирале дека народот веќе не решава, дека Македонија веќе не е на Македонците ами на Србите и Русите.КОЈ ГО ПРЕДАДЕ КУЗМАН, КОЈ ЈА ПРЕДАДЕ ЕГЕЈСКА?На крај „момак“, ако сакаш нешто за историја да поднаучиш, за контроверзите на Втората Светска Војна на територијата на Македонија, да те упатиме кон една вистинска контроверза. Откриј како загина Кузман Јосифовски Питу. Кој го предаде, од каде, кон каде бегал, кај го раниле и кој одбил да го лекува во тогашната градска болница, односно зошто бил оставен да искрвари до смрт!Испитај ги овие факти, покажи ги презимињата на луѓето, види дали тоа има врска со намерата на комунистите да спречат каков било контакт со кого било, па и со Михајлов, дали има врска со едиснтвената причина зошто Македонија се приклучи кон антифашистичкиот блок, т.е. ослободување на сите три дела на Македонија распарчени во 1913, па после јави се со нова емисија.Ако имаш троа акал и храброст да ги повикаш историчарите кои сето ова го знаат, а впрочем тоа го знаат и сите оние кои ти ги имаше во емисијата, тогаш јави се со нова емисија. Но, бидејќи тоа ти не го разбираш, а и немаш ни таква намера - ниту на крај на памет, а конечно, бидејќи не им е во интерес ни на оние на кои им должиш и за кои работиш, ние такво нешто од тебе не очекуваме.Значи, драг читателу, овде не станува збор за вистината за Македонија. Овде не станува збор за тоа кој бил Лазо или зошто не сме отишле на Солун, а сме гинеле за Срем. Тие прашања во историјата, па и во оваа македонскава, што низ учебници, многу повеќе низ публицистика, е расчистена. Македонија и во тие трагични и тешки воени и повоени години била жртва на Русија која играјќи на великонационалните политики на балканските држави Србија, Бугарија и Грција, била жртвувана и употребена како, да го цитираме омилениот му на Ефтов,Тито, „монета за поткусуравање“. Таа жртва, која преку граѓанската војна во Грција резултурала со уште една голема трагедија за Македонија и македонскиот народ, вистина е игра на „големата маса“, еден отворен покер, но како срповедувачи на таа големa трагедија ќе останат во историјата запишани комунистите. Оние во врвот на Русија, Југославија, Србија, Македонија, а нај на крај и последното предавничко раководство на грчко-македонските комунисти во Егејска! Тоа големо предавство за македонскиот народ нема да биде избришано. Дали можело поинаку, ние мислиме - да. Дали било возможно да се направи продор и да се ослободи Егејска, ние мислиме - да. Но, за тоа, за Лазо и за Кузман, во некоја друга приликаОвде само сакавме да разобличиме уште една лага на комунистите, презентирана преку нивните полуписмени мегафони и невешти манипулатори преку занаетот кој не го научиле баш најдобро – новинарството и мас медиумите.Како и да е друже Ефтов, да ти повторам уште еднаш, ние што знаеме што е што, ти добро не изнасмеа!ДОСИЕАТА - ИСТОРИСКА ШАНСА ЗА МАКЕДОНИЈАА сега нешто за крај, што има само делумна врска со темава! Оваа спрдачина со досијеата е од многу голема важност. Станува збор за историска шанса Македонија и Mакедонците да разберат чиј протекторат биле последниве 80 години и од кого биле злопупотребувани, гнетени и чувани во мрак. Играва, патем, е многу поголема отколку што на прв поглед се чини. Воопшто не би се кладеле дека е од локални или регионални размери. Повеќе би типувале дека е од глобални размери со две опции: или финален притисок врз Србија да се одвои од Русија или пак, Србија да биде казнета затоа што се приклонува кон Запад. Зашто не заборавајте, во последната деценија до досијеата во Белград и во Скопје, покрај Русите кои ги имаа со децении, дојдоа и Американците.Тоа што нус ефект од оваа поголема игра може да биде промена на името (поздрав до Леонов), тоа што може да падне „десната“ банда притисната од досијеата на ОНА, а во втора фаза и досијета на истакнати „историски“ членови на ВМРО ДПМНЕ и на власт повторно да дојде „левата“ банда, СДСМ, тоа на „големата маса“, на масата на отворениот и затворениот покер што го играат САД и Русија, тоа воопшто не е битно.Како што рековме погоре, они се глуви и слепи за малите држави како нашата и си ги тераат своите агенди. Само од нас и од никој друг, зависи дали од ракавот ќе извадиме некој скриен џокер или ќе бидеме јагне што во страв и немоќ го чека „ножот“. Без оглед дали бил спакуван во „демократска“ или „автократска“ обвивка!!!Владимир Костовски
20-10-2010, 04:29 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,292
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#56

Quote:Slavica Nikolovska:

Vasko Eftov e bruka na maked.novinarstvo i sigurno noviot propagator na delata na TITO i KOLISEVSKI -zelatite na Maked.revolucuoneri.Za takvi platenici i mijaci na mozocite na narodot ne treba da ima mesto vo Maked-ja.


Quote:Групација Дисиденти:

Во се се слагаме со вас освен во едно, Ефтов не е нов. Тој е од "ОПЕРСКИТЕ" избраници


Quote:Goce Dimovski:

Sekoja cest za kolumnata !
Izvonredno napisana, a za Eftov mnogu pati sum pisuval kakov profil na licnost e i so koja cel gi pravi emisiite, taka da so ovie negovi novi emisii samo go potvrduva ona sto Jas go napisav i go mislam za nego...


Quote:Slavica Nikolovska:

Emi Vie od Grupacijata stalno ja spomnuvate operat.akcija OPERA,a dali ke mozete da ni objasnite kakva e taa akcija ,koj ja organizira,planira izveduva i na koj.Mozebi i nie nepodobnite VMRO-ci-Makedonci sme nameneti za nea.Quote:Групација Дисиденти:

Тука е мал просторот да напишеме. Но овие денови ке почнеме да ја "обработуваме" "ОПЕРА" преку наши колумни. Накратко тоа е операција за пропагнадна војна на воениот врв односно на воената разузнавачка служба КОС планира за зачувување на Ју...гославија, која потоа се трансвормира за зачувување на српските интереси. По тоа што и било целтаж, "пропагандна војна", јасно укажува дека тука се ангажирани многу новинари, уредници, сопственици на гласила. Во Хрватска нивниот број беше околу 1000 луѓе.
За жал во Македонија е сеуште нечепната.
20-10-2010, 10:34 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#57

Ха, тоа за емисијата на Ефтов ли за вт. св. војна? Брука невидена.....Во позадина му одеше „По шумама и горама“ - абе ние немаме ли македонски партизански песни?
20-10-2010, 10:38 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,292
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#58

(20-10-2010, 10:38 PM)Пѫт Wrote: Ха, тоа за емисијата на Ефтов ли за вт. св. војна? Брука невидена.....Во позадина му одеше „По шумама и горама“ - абе ние немаме ли македонски партизански песни?


Дали некој реагираше на емисијава до денеска???? јас мислам никој!!! Ние сме единствените. Еве го Ефтов го нема збор да каже а колумната му е качена на неговит ѕид на Facebook. Ако е чист ке не демантира.
21-10-2010, 12:10 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,292
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#59[Image: 246754_204447756265297_100001002220195_5...8675_n.jpg]


Првиот од десно е Киро Глигоров во бугарска униформа
09-06-2011, 12:11 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,978
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#60

(09-06-2011, 12:11 AM)ЈорданПетровски Wrote: [Image: 246754_204447756265297_100001002220195_5...8675_n.jpg]


Првиот од десно е Киро Глигоров во бугарска униформа

Тешка окупация е било. Присилно е облекан вака - виси се од тагата изпишана на лицето...

Ти я постирав сликата на Дир. Голема реткост!
09-06-2011, 12:36 AM
Reply