Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.69 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
СРБИЈА Е ЗА НОВИ ГРАНИЦИ НА БАЛКАНОТ
Author Message
alexdgreat
Unregistered

 
#21

(26-08-2010, 08:25 AM)hristo Wrote:
(26-08-2010, 02:30 AM)NACIONALIST Wrote:
(26-08-2010, 01:11 AM)alexdgreat Wrote: [

Само не знам дали одат по Грчки форуми и објаснуваат дека е Егејска Македонија е блгарска????? Или начекале послаби па ај ке ги малтретираме.


Vo pravo si prijatele, ako e ovoj Makedonski forum, treba da ostane Makedonski, tatarite mozt da go posetuvaat dokolku se primerni vo pisuvanjeto, a dokolku ne se!!! moderatorite se tuka za da brisat i da baniraat, ali niv mislam deka im odgovara ova pa zatoa ne prevzemaat nisto, a tatarite se poveke i poveke stanuvaat bezobrazni i idioti

Наци, јас лично не го делам твоето разбирање за патриотизмот. Но, никогаш, нема да дозволам да некој го елиминитра твоеот право на искажување на твоите ставови. Тоа е суштината на демократијата. Инаку, за македонко-бугарските релации би ти ја посочил колумната на Стојан Андов во задниот ФОКУС која ја има на форумот. Полно работи ке ти се доразјаснат. Човек се учи додека е жив.Iconflowerhr4

Не сум ни јас да им се забрани, нека пишуваат само да одговорат на некои прашања за мотивите и целта.

И не ви е чудно што читаат македонски весници, јас не го читам фокус бидејки го нема на интернет и се купува, а камо ли да купам бугарски весник.
Не ви мириса овде нешто чудно???
26-08-2010, 11:06 AM
Reply
Черноземски
Unregistered

 
#22

(26-08-2010, 01:11 AM)alexdgreat Wrote:
(25-08-2010, 07:59 PM)Черноземски Wrote:
(21-08-2010, 01:29 AM)NACIONALIST Wrote:
(19-08-2010, 03:34 PM)Вовата Wrote: И jас сум за вракjане на Ниш Пирот и Цариброд. Некоj сакал нешто си. Косово е клjучот. А клjучот се пази во Белата кукjа.

Taka e!!! i jas sum za vrakanje na nasite teritorii Makedonski ubavo pocna prijatelov ali ne zavrsi, Nis Pirot Vranje Prohor Pcinski, pa ke pojdime na istok se do Sofija i ke zavrsime na jug do Beloto More.

преку такво ми се такви како тебе
ти прво иди во ЈАЈА ПАША во Скопје па после збори за некаков Ниш враќање -научни фантастики


во србија има 25000 македонци а пред 10 години беа 45000
озбилно кажи ми смао колку години имаш?

Добро бе Черноземски не свати дека сегде каде што има Македонец е бугарско, не знаеш дека секој македонец е блгарин само уште не е свесен.

Само не знам дали одат по Грчки форуми и објаснуваат дека е Егејска Македонија е блгарска????? Или начекале послаби па ај ке ги малтретираме.

можам да ти кажам од мое искуство на бугарски форуми дека е многу повеќе либерално од нашите

на идивиди бев баниран само затоа што реков дека не треба да се пцујат бугарите каде што модераторот пишуваше работи кои наликуваат само на некој на 15 години што прв пат дошол на форум !

на бугарските форуми , македонците си имаат цели теми каде дебатираат дали бугарите се татари и што уште не и никој не ги банира или слично !

само треба да знаеш и ти и таквите како тебе кои ги има многу !

иднината на македонија не е во грчки или бугарски раце
они неможат ништо

албанците се тие од кои зависиси стабилноста
ние не би се ни мачеле толку за во ЕУ и НАТО со грците да немавме браќа со бели капчиња да се закануваат дека ако не влеземе иде црнило и дека ќе тргнеле по свој пат а и странците не би форсирале толку !
ај и самиот помисли да немаше албанци во Македонија
дали ние би имале безбедносни проблеми или би се плашеле дали македонија ќе се подели или не !

бугарите и грците не се јадачката Icon_wink
01-09-2010, 12:21 PM
Reply
alexdgreat
Unregistered

 
#23

(01-09-2010, 12:21 PM)Черноземски Wrote:
(26-08-2010, 01:11 AM)alexdgreat Wrote:
(25-08-2010, 07:59 PM)Черноземски Wrote:
(21-08-2010, 01:29 AM)NACIONALIST Wrote:
(19-08-2010, 03:34 PM)Вовата Wrote: И jас сум за вракjане на Ниш Пирот и Цариброд. Некоj сакал нешто си. Косово е клjучот. А клjучот се пази во Белата кукjа.

Taka e!!! i jas sum za vrakanje na nasite teritorii Makedonski ubavo pocna prijatelov ali ne zavrsi, Nis Pirot Vranje Prohor Pcinski, pa ke pojdime na istok se do Sofija i ke zavrsime na jug do Beloto More.

преку такво ми се такви како тебе
ти прво иди во ЈАЈА ПАША во Скопје па после збори за некаков Ниш враќање -научни фантастики


во србија има 25000 македонци а пред 10 години беа 45000
озбилно кажи ми смао колку години имаш?

Добро бе Черноземски не свати дека сегде каде што има Македонец е бугарско, не знаеш дека секој македонец е блгарин само уште не е свесен.

Само не знам дали одат по Грчки форуми и објаснуваат дека е Егејска Македонија е блгарска????? Или начекале послаби па ај ке ги малтретираме.

можам да ти кажам од мое искуство на бугарски форуми дека е многу повеќе либерално од нашите

на идивиди бев баниран само затоа што реков дека не треба да се пцујат бугарите каде што модераторот пишуваше работи кои наликуваат само на некој на 15 години што прв пат дошол на форум !

на бугарските форуми , македонците си имаат цели теми каде дебатираат дали бугарите се татари и што уште не и никој не ги банира или слично !

само треба да знаеш и ти и таквите како тебе кои ги има многу !


иднината на македонија не е во грчки или бугарски раце
они неможат ништо

албанците се тие од кои зависиси стабилноста
ние не би се ни мачеле толку за во ЕУ и НАТО со грците да немавме браќа со бели капчиња да се закануваат дека ако не влеземе иде црнило и дека ќе тргнеле по свој пат а и странците не би форсирале толку !
ај и самиот помисли да немаше албанци во Македонија
дали ние би имале безбедносни проблеми или би се плашеле дали македонија ќе се подели или не !

бугарите и грците не се јадачката Icon_wink

а што значи ова : само треба да знаеш и ти и таквите како тебе кои ги има многу ?

Мене само ми беше чудно зошто би читале фокус и ни објаснуваат кои сме и што сме.

Зарем има македонци што одат на бугарски форуми и ги нарекуваат татари(уште не знам што е одвратно во тоа ТАТАРИ).

Луѓево или имаат комплекси за лечење или имаат многу слободно време па "трачарат" за комшиите.
01-09-2010, 02:28 PM
Reply
Черноземски
Unregistered

 
#24

(01-09-2010, 02:28 PM)alexdgreat Wrote:
(01-09-2010, 12:21 PM)Черноземски Wrote:
(26-08-2010, 01:11 AM)alexdgreat Wrote:
(25-08-2010, 07:59 PM)Черноземски Wrote:
(21-08-2010, 01:29 AM)NACIONALIST Wrote:
(19-08-2010, 03:34 PM)Вовата Wrote: И jас сум за вракjане на Ниш Пирот и Цариброд. Некоj сакал нешто си. Косово е клjучот. А клjучот се пази во Белата кукjа.

Taka e!!! i jas sum za vrakanje na nasite teritorii Makedonski ubavo pocna prijatelov ali ne zavrsi, Nis Pirot Vranje Prohor Pcinski, pa ke pojdime na istok se do Sofija i ke zavrsime na jug do Beloto More.

преку такво ми се такви како тебе
ти прво иди во ЈАЈА ПАША во Скопје па после збори за некаков Ниш враќање -научни фантастики


во србија има 25000 македонци а пред 10 години беа 45000
озбилно кажи ми смао колку години имаш?

Добро бе Черноземски не свати дека сегде каде што има Македонец е бугарско, не знаеш дека секој македонец е блгарин само уште не е свесен.

Само не знам дали одат по Грчки форуми и објаснуваат дека е Егејска Македонија е блгарска????? Или начекале послаби па ај ке ги малтретираме.

можам да ти кажам од мое искуство на бугарски форуми дека е многу повеќе либерално од нашите

на идивиди бев баниран само затоа што реков дека не треба да се пцујат бугарите каде што модераторот пишуваше работи кои наликуваат само на некој на 15 години што прв пат дошол на форум !

на бугарските форуми , македонците си имаат цели теми каде дебатираат дали бугарите се татари и што уште не и никој не ги банира или слично !

само треба да знаеш и ти и таквите како тебе кои ги има многу !


иднината на македонија не е во грчки или бугарски раце
они неможат ништо

албанците се тие од кои зависиси стабилноста
ние не би се ни мачеле толку за во ЕУ и НАТО со грците да немавме браќа со бели капчиња да се закануваат дека ако не влеземе иде црнило и дека ќе тргнеле по свој пат а и странците не би форсирале толку !
ај и самиот помисли да немаше албанци во Македонија
дали ние би имале безбедносни проблеми или би се плашеле дали македонија ќе се подели или не !

бугарите и грците не се јадачката Icon_wink

а што значи ова : само треба да знаеш и ти и таквите како тебе кои ги има многу ?

Мене само ми беше чудно зошто би читале фокус и ни објаснуваат кои сме и што сме.

Зарем има македонци што одат на бугарски форуми и ги нарекуваат татари(уште не знам што е одвратно во тоа ТАТАРИ).

Луѓево или имаат комплекси за лечење или имаат многу слободно време па "трачарат" за комшиите.

таквите кои се замараат со грци и бугари а не гледаат во што е вистинскиот проблем !
не ги нарекуваат татари онака дрско како на пример- тишина море татар...
но пак викаат дека се татари и отвараат теми за тоа како има македонци во Бугарија и таму зборат што сакаат а погледни ги македонските форуми како кајгана на пример !

ние викаме грците се нацисти и расисти а уствари ние сме тие кои им викаме на грците дека се цигани и африканци а бугарите жолти монголиDa_ne_si_lud
01-09-2010, 02:48 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#25

(01-09-2010, 02:28 PM)alexdgreat Wrote: а што значи ова : само треба да знаеш и ти и таквите како тебе кои ги има многу ?

Мене само ми беше чудно зошто би читале фокус и ни објаснуваат кои сме и што сме.

Зарем има македонци што одат на бугарски форуми и ги нарекуваат татари(уште не знам што е одвратно во тоа ТАТАРИ).

Луѓево или имаат комплекси за лечење или имаат многу слободно време па "трачарат" за комшиите.
[/quote]

Нема ништо лошо во Татар. Народ како народ. Но, во случај на Бугарите, тоа е несоодвете термин. Татар си е Татар, Бугар си е Бугар. Е, сега, дали е тоа лошо? Тебе ако би те нарекувале Лапонец, Еским, Финец дали би ти било непријатно? И тие се , нели, народи. Инаку, да ти објаснам како дошло до употреба на тој термни. УДБА, уште во Југославија ( Бог да ја прости) го пуштила во употреба тој термин кај високосвесниот и информираниот македонски народ, а се заради зајакнување на добрососедските односи со Бугарите. Поради што македонското општество , сеуште суштински, не завршило со србокомунизмот вклучително и со службите, ете тој термин и сега се упоребува. А, се во интерес на МК, нели?
Зошто Бугарите доаѓат на македонските форуми? Па, како да ти кажам-глобализација. Или за Бугарите тоа не важи. Ете, има и Македонци по бугарските форуми. Реална причина е и потекло на ,околу, 2.000.000 бугарски граѓани кои потекнуваат од Егејска и Вардарска Македонија. А, крв вода не бидува, нелиIcon_lol
01-09-2010, 03:12 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#26

(01-09-2010, 02:28 PM)alexdgreat Wrote: Мене само ми беше чудно зошто би читале фокус и ни објаснуваат кои сме и што сме.

Зарем има македонци што одат на бугарски форуми и ги нарекуваат татари(уште не знам што е одвратно во тоа ТАТАРИ).

Луѓево или имаат комплекси за лечење или имаат многу слободно време па "трачарат" за комшиите.
Пълно е из българските форуми с македонци,използващи "татари" като обида (и аз не знам защо).Най-вече в исторически форуми,където никой не се занимава на сериозно с писанията им,но и никой не ги гони,въпреки провокациите от тяхна страна. Просто само изчезват с течение на времето като не им се обръща вниманиеIcon_wink
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
(This post was last modified: 01-09-2010, 07:59 PM by TATAP.)
01-09-2010, 07:58 PM
Website Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#27

(01-09-2010, 07:58 PM)TATAP Wrote:
(01-09-2010, 02:28 PM)alexdgreat Wrote: Мене само ми беше чудно зошто би читале фокус и ни објаснуваат кои сме и што сме.

Зарем има македонци што одат на бугарски форуми и ги нарекуваат татари(уште не знам што е одвратно во тоа ТАТАРИ).

Луѓево или имаат комплекси за лечење или имаат многу слободно време па "трачарат" за комшиите.
Пълно е из българските форуми с македонци,използващи "татари" като обида (и аз не знам защо).Най-вече в исторически форуми,където никой не се занимава на сериозно с писанията им,но и никой не ги гони,въпреки провокациите от тяхна страна. Просто само изчезват с течение на времето като не им се обръща вниманиеIcon_wink

Интересно е што вие сте го земале како ник името ТАТАР, иаку во свеста на подбуцнувачите на бугарофобијата во Македонија се мисли дека тоа е навредливо за Бугарите. Со ова, вие им праќате порака дека тоа е ниска работа, за да ве тоа провоцира. Но, сепак за да не стане навика ние Македонците треба да го избегнуваме тој термин. Iconflowerhr4
01-09-2010, 08:10 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#28

(01-09-2010, 08:10 PM)hristo Wrote: Интересно е што вие сте го земале како ник името ТАТАР, иаку во свеста на подбуцнувачите на бугарофобијата во Македонија се мисли дека тоа е навредливо за Бугарите. Со ова, вие им праќате порака дека тоа е ниска работа, за да ве тоа провоцира. Но, сепак за да не стане навика ние Македонците треба да го избегнуваме тој термин. Iconflowerhr4
Първо-защото нямам нищо общо с "бугарофобијата во Македонија" и второ-именно заради тази бугарофобия,но като шега,разбира се.Не ми пука как някой ме нарича-аз знам какъв съм Icon_wink Поздрави!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
01-09-2010, 08:27 PM
Website Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#29

Пойнтата е дека кога им велат на българите татари сърбоманите сакат да "докажат" дека ва са луге от друга раса,друга кръв со коси очи кой са далеко и не са едно исто со модерните македонци.Смешно и жално за самите македнци по вави начини да си бранат идинитретот Icon_wink
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

01-09-2010, 09:24 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#30

[Image: 017088614.jpg]
србомани Jeee Jeee Jeee
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
01-09-2010, 09:31 PM
Website Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#31

(01-09-2010, 09:31 PM)TATAP Wrote: [Image: 017088614.jpg]
србомани Jeee Jeee Jeee

ИСПРАВКА: ТАТАРИ!
01-09-2010, 11:48 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,471
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#32

(26-08-2010, 08:25 AM)hristo Wrote:
(26-08-2010, 02:30 AM)NACIONALIST Wrote:
(26-08-2010, 01:11 AM)alexdgreat Wrote: [

Само не знам дали одат по Грчки форуми и објаснуваат дека е Егејска Македонија е блгарска????? Или начекале послаби па ај ке ги малтретираме.


Vo pravo si prijatele, ako e ovoj Makedonski forum, treba da ostane Makedonski, tatarite mozt da go posetuvaat dokolku se primerni vo pisuvanjeto, a dokolku ne se!!! moderatorite se tuka za da brisat i da baniraat, ali niv mislam deka im odgovara ova pa zatoa ne prevzemaat nisto, a tatarite se poveke i poveke stanuvaat bezobrazni i idioti

Наци, јас лично не го делам твоето разбирање за патриотизмот. Но, никогаш, нема да дозволам да некој го елиминитра твоеот право на искажување на твоите ставови. Тоа е суштината на демократијата. Инаку, за македонко-бугарските релации би ти ја посочил колумната на Стојан Андов во задниот ФОКУС која ја има на форумот. Полно работи ке ти се доразјаснат. Човек се учи додека е жив.Iconflowerhr4

Dali moze da mi pratis link do Kolumnata na Andov?
Blagodaram
02-09-2010, 08:34 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#33

(02-09-2010, 08:34 AM)montehristo Wrote:
(26-08-2010, 08:25 AM)hristo Wrote:
(26-08-2010, 02:30 AM)NACIONALIST Wrote:
(26-08-2010, 01:11 AM)alexdgreat Wrote: [

Само не знам дали одат по Грчки форуми и објаснуваат дека е Егејска Македонија е блгарска????? Или начекале послаби па ај ке ги малтретираме.


Vo pravo si prijatele, ako e ovoj Makedonski forum, treba da ostane Makedonski, tatarite mozt da go posetuvaat dokolku se primerni vo pisuvanjeto, a dokolku ne se!!! moderatorite se tuka za da brisat i da baniraat, ali niv mislam deka im odgovara ova pa zatoa ne prevzemaat nisto, a tatarite se poveke i poveke stanuvaat bezobrazni i idioti

Наци, јас лично не го делам твоето разбирање за патриотизмот. Но, никогаш, нема да дозволам да некој го елиминитра твоеот право на искажување на твоите ставови. Тоа е суштината на демократијата. Инаку, за македонко-бугарските релации би ти ја посочил колумната на Стојан Андов во задниот ФОКУС која ја има на форумот. Полно работи ке ти се доразјаснат. Човек се учи додека е жив.Iconflowerhr4

Dali moze da mi pratis link do Kolumnata na Andov?
Blagodaram

Здраво, добро дојде на форумот. Еве ти го линкот:
http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=541
02-09-2010, 11:34 AM
Reply