Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Защо френския вестник "Фигаро" ги писа македонските славяни като
Author Message
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2
#21

И јас имам бугарски пасош. Тоа не ме прави по автоматизам етнички Бугарин.
19-08-2010, 08:05 PM
demmian
Unregistered

 
#22

(19-08-2010, 08:05 PM)Taridin Wrote: И јас имам бугарски пасош. Тоа не ме прави по автоматизам етнички Бугарин.


Хахахаха...е сега ги разочара крајно...џабе им збориш,они функционираат со БГ чип...страшна доживотна казна е тоа да имаш вграден БГ чип. Icon_razz
19-08-2010, 08:07 PM
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#23

(19-08-2010, 08:05 PM)Taridin Wrote: И јас имам бугарски пасош. Тоа не ме прави по автоматизам етнички Бугарин.

Не по автоматизам, не... Ама разкажи како ти го дадоjа? Што им рече? А?
19-08-2010, 08:42 PM
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#24

(19-08-2010, 08:01 PM)demmian Wrote:
(19-08-2010, 01:31 PM)Paradigm Wrote: A тогава къде е проблема Демиан?Защо македонците не искат да се дел от ЕС?


Не искат затоа што за влез во ЕУ се бара нешто од нас што не можеме да го дадеме!Како не ви стана јасно досега?!


Деммиане алудираш на името, не е точно дека ЕУ бара да си го смениме името. ЕУ бара да го решиме спорот со Грција.
Спорот со Грција не го предизвика ниту ЕУ, ниту НАТО, ниту САД, ниту Бугарија. Спорот со Грција е дело на Глигоров и неговите помошници во спроведувањето на директивите од Белград.
19-08-2010, 08:42 PM
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#25

(19-08-2010, 08:01 PM)demmian Wrote:
(19-08-2010, 01:31 PM)Paradigm Wrote: A тогава къде е проблема Демиан?Защо македонците не искат да се дел от ЕС?


Не искат затоа што за влез во ЕУ се бара нешто од нас што не можеме да го дадеме!Како не ви стана јасно досега?!


(19-08-2010, 01:31 PM)Paradigm Wrote: И сега цела Източна Македония кара коли с българска регистрация и имат български паспорт и в ЕС нема да е по-различно...

Но,тоа не ги прави бугари!Јас ако имам словенски пасош не ме прави тоа Словенец,барем така се утешувам.

Утешуваj се Icon_razz. Само утехата ке ви остане.
19-08-2010, 08:44 PM
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12
#26

(19-08-2010, 08:01 PM)demmian Wrote:
(19-08-2010, 01:31 PM)Paradigm Wrote: И сега цела Източна Македония кара коли с българска регистрация и имат български паспорт и в ЕС нема да е по-различно...

Но,тоа не ги прави бугари!Јас ако имам словенски пасош не ме прави тоа Словенец,барем така се утешувам.
Toва ми беше идеята.Ако досега тие хора не станали българи,защо некой си мисли оти като са в ЕС ще станат всички българи и виждат в това некаква заплаха?
19-08-2010, 08:46 PM
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#27

Dobro be Makedoncinja!!! zosto ne gi otstranuvate TATARIVE od Makedonskiov forum, mi se gadi koga ke gi citam
19-08-2010, 10:52 PM
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#28

(19-08-2010, 10:52 PM)NACIONALIST Wrote: Dobro be Makedoncinja!!! zosto ne gi otstranuvate TATARIVE od Makedonskiov forum, mi se gadi koga ke gi citam
И ти да се жив и здравShok. Ами щом ти се гади - не читаj, има лесно. И като си голем македонец и патриот, зошто не пишеш на кирилица, а пишеш на латиница? Двамата брака Кирил и Методий не ги почиташ нештоSe_klanjam
Пази Боже от псевдопатриоти!
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
(This post was last modified: 19-08-2010, 11:47 PM by Vodno konche.)
19-08-2010, 11:46 PM
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#29

(19-08-2010, 08:05 PM)Taridin Wrote: И јас имам бугарски пасош. Тоа не ме прави по автоматизам етнички Бугарин.
Интересно...
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
19-08-2010, 11:49 PM
demmian
Unregistered

 
#30

(19-08-2010, 08:42 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Деммиане алудираш на името, не е точно дека ЕУ бара да си го смениме името. ЕУ бара да го решиме спорот со Грција.
Спорот со Грција не го предизвика ниту ЕУ, ниту НАТО, ниту САД, ниту Бугарија. Спорот со Грција е дело на Глигоров и неговите помошници во спроведувањето на директивите од Белград.

Спорот е токму ЗА името Јордане!

И на секој грк или македонец му е јасно дека единствено решение за спорот е ПРОМЕНА НА ИМЕТО НА ДРЖАВАТА наречена по грчки PROIN IUGOSLAVIKKI DEMOKRATIAS TIS MAKEDONIAS!

Но,сум повеќе од убеден дека приказката меѓу Македонија и Грција нема да заврши дотука,грците како што се упорни би побарале и промена на идентитет,освен ако во краен момент не им светне ламбичката дека би имале национални интереси во северниот сосед,така што ставајќи име Северна Македонија и задржувајќи го идентитетот на оваа нација како македонски,притоа актуелизирајќи ја пропагандата за несловенско потекло на Македонците (на што ние Македонците се палиме како млади мајмуни и последно време упорно ја отфрламе тезата дека сме славјани) итрата Грција би можела тоа и те како да го сврти во своја полза.

Размисли добро на што мислам.И верувај дека навидум смртни непријатели,властите и во ГР и во МК играат задкулисни игри,решението е само изговор а во позадина следуваат шокантни нешта.Ќе видиш!
20-08-2010, 12:47 AM
demmian
Unregistered

 
#31

(19-08-2010, 08:44 PM)Вовата Wrote: Утешуваj се Icon_razz. Само утехата ке ви остане.

А,вие да земете да си ги ги бугаризирате прво ѓупците и турците кои ги имате во енормен број,па после да делите правда и совети кај комшиите.

А,чув дека французите со самолет ќе ви ги екстрадираат обратно сите роми в Блгарија,така што еден совет од мене:побарајте го патентот од србите за промена на национален идентитет,прашајте со која доктрина успеаа нас Македонците од бугари да не направат Македонци,па може и на вас ќе ви опали истата финта од роми и турци да создадете чисти етнички бугари.

Додека не пробаш не можеш и да знаеш!Icon_mrgreen
20-08-2010, 12:52 AM
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#32

(20-08-2010, 12:47 AM)demmian Wrote:
(19-08-2010, 08:42 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Деммиане алудираш на името, не е точно дека ЕУ бара да си го смениме името. ЕУ бара да го решиме спорот со Грција.
Спорот со Грција не го предизвика ниту ЕУ, ниту НАТО, ниту САД, ниту Бугарија. Спорот со Грција е дело на Глигоров и неговите помошници во спроведувањето на директивите од Белград.


Спорот е токму ЗА името Јордане!

И на секој грк или македонец му е јасно дека единствено решение за спорот е ПРОМЕНА НА ИМЕТО НА ДРЖАВАТА наречена по грчки PROIN IUGOSLAVIKKI DEMOKRATIAS TIS MAKEDONIAS!

Но,сум повеќе од убеден дека приказката меѓу Македонија и Грција нема да заврши дотука,грците како што се упорни би побарале и промена на идентитет,освен ако во краен момент не им светне ламбичката дека би имале национални интереси во северниот сосед,така што ставајќи име Северна Македонија и задржувајќи го идентитетот на оваа нација како македонски,притоа актуелизирајќи ја пропагандата за несловенско потекло на Македонците (на што ние Македонците се палиме како млади мајмуни и последно време упорно ја отфрламе тезата дека сме славјани) итрата Грција би можела тоа и те како да го сврти во своја полза.

Размисли добро на што мислам.И верувај дека навидум смртни непријатели,властите и во ГР и во МК играат задкулисни игри,решението е само изговор а во позадина следуваат шокантни нешта.Ќе видиш!


Да одиме по ред:

Спорот е со Грција а не со ЕУ. Така или не.
ЕУ небара од Македонија да го смени името за да не прими во ЕУ. Така или не
ЕУ бара од Македонија да го реши спорот со Грција.

Македонската власт од прв ден, односно од изборот на Глигоров работи за СРПСКИ ИНТЕРЕСИ. "Спорот" со Грција е за интерсете на Србија.
Колку побрзо во Македонија ја прифатат непобитната вистина за изворот на нашите проблеми, толку побрзо ке успееме да се изнајдеме решение и да ги неутрализираме.
20-08-2010, 01:01 AM
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#33

(20-08-2010, 12:52 AM)demmian Wrote:
(19-08-2010, 08:44 PM)Вовата Wrote: Утешуваj се Icon_razz. Само утехата ке ви остане.

А,вие да земете да си ги ги бугаризирате прво ѓупците и турците кои ги имате во енормен број,па после да делите правда и совети кај комшиите.

А,чув дека французите со самолет ќе ви ги екстрадираат обратно сите роми в Блгарија,така што еден совет од мене:побарајте го патентот од србите за промена на национален идентитет,прашајте со која доктрина успеаа нас Македонците од бугари да не направат Македонци,па може и на вас ќе ви опали истата финта од роми и турци да создадете чисти етнички бугари.

Додека не пробаш не можеш и да знаеш!Icon_mrgreen

Требва да знаеш, че рома си е ром - дали ще му викаш турчин, македонец или българин или какъвто и да е, все си е ром.
Турците в интерес на истината можеха да станат българи ама не станаха, за добро или лошо кой да ти каже. Всъщност на мен не ми пречат никак...дори ги харесвам - точни са и са работливи(поне българските турци, не говоря за турските роми обаче)
Но не требва да питаме србите, защото техната работа стана клан-недоклан, дран-недодран или наполовина свършена работа(поне в Македония). Така я свършиха работата, че днес самите македонци се питат какви са в действителност.
Мора да питаме румънците, турците и грците - те са много по-големи денационализатори...и трите народа успяха да денационализират българите в страните си почти напълно...
Така, че ние българите сме много по слаби денационализатори от нашите соседи....
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
20-08-2010, 01:05 AM
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#34

(19-08-2010, 10:52 PM)NACIONALIST Wrote: Dobro be Makedoncinja!!! zosto ne gi otstranuvate TATARIVE od Makedonskiov forum, mi se gadi koga ke gi citam


Националист, не верував дека ги сакаш толку србокомунистите, гледам на нивниот форум пишуваш и не ти пречат. Нашиов форум е отворен за сите и кон сите се трудиме да имаме исти однос. Тоа што на твоите софорумџии од воденица им е страв да дојдат тука не е наша вина.
Ние би оделе да пишуваме таму ама таму нема демократија, цензурата е како во време на Тито и Стаљин.
20-08-2010, 01:24 AM
demmian
Unregistered

 
#35

(20-08-2010, 01:01 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Спорот е со Грција а не со ЕУ. Така или не.
ЕУ небара од Македонија да го смени името за да не прими во ЕУ. Така или не

Спорот е со Грција и Грција бара промена на име,а не ЕУ.

Но...Грција е ДЕЛ од ЕУ!
20-08-2010, 01:24 AM
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#36

(20-08-2010, 01:24 AM)Администратор Wrote:
(19-08-2010, 10:52 PM)NACIONALIST Wrote: Dobro be Makedoncinja!!! zosto ne gi otstranuvate TATARIVE od Makedonskiov forum, mi se gadi koga ke gi citam


Националист, не верував дека ги сакаш толку србокомунистите, гледам на нивниот форум пишуваш и не ти пречат. Нашиов форум е отворен за сите и кон сите се трудиме да имаме исти однос. Тоа што на твоите софорумџии од воденица им е страв да дојдат тука не е наша вина.
Ние би оделе да пишуваме таму ама таму нема демократија, цензурата е како во време на Тито и Стаљин.


Ako gi mrazam tatarite ne znaci deka gi sakam srbokomunjarite, i od kade ti vide deka jas pisuvam na srbokomunjarski forum? toa znaci deka ti gi posetuvas tie forumi, i nemoj poveke da se sluzis so takvi navredi, i ne me teraj da go sakam mojot a i tvojot krven neprijatel. A za demokratija kade ima i kade nema nemoj da mi kazuvas
(This post was last modified: 20-08-2010, 02:40 AM by NACIONALIST.)
20-08-2010, 02:37 AM
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#37

(20-08-2010, 02:37 AM)NACIONALIST Wrote:
(20-08-2010, 01:24 AM)Администратор Wrote:
(19-08-2010, 10:52 PM)NACIONALIST Wrote: Dobro be Makedoncinja!!! zosto ne gi otstranuvate TATARIVE od Makedonskiov forum, mi se gadi koga ke gi citam


Националист, не верував дека ги сакаш толку србокомунистите, гледам на нивниот форум пишуваш и не ти пречат. Нашиов форум е отворен за сите и кон сите се трудиме да имаме исти однос. Тоа што на твоите софорумџии од воденица им е страв да дојдат тука не е наша вина.
Ние би оделе да пишуваме таму ама таму нема демократија, цензурата е како во време на Тито и Стаљин.


Ako gi mrazam tatarite ne znaci deka gi sakam srbokomunjarite, i od kade ti vide deka jas pisuvam na srbokomunjarski forum? toa znaci deka ti gi posetuvas tie forumi, i nemoj poveke da se sluzis so takvi navredi, i ne me teraj da go sakam mojot a i tvojot krven neprijatel. A za demokratija kade ima i kade nema nemoj da mi kazuvas


Јас мора се да знам, затоа сум Администратор.

Quote:Напишано од Реален_07
NACIONALIST на пауза до 22,08,2010.
20-08-2010, 02:53 AM
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#38

Го пронајдов текстот во оргинал.

Quote:De l'Atlantique au Bosphore, l'Union s'élargit en catimini


Mots clés : citoyenneté européenne, Union européenne, ROUMANIE, HONGRIE, SERBIE, TURQUIE

Par Arielle Thedrel
11/08/2010 | Mise à jour : 23:23 Réactions (279)

[Image: 74300cd0-a589-11df-9b84-c60070f1476f.jpg]

Vue de Novi Sad, dans la province serbe autonome de Voïvodine. Crédits photo : anjči/Flickr
Vue de Novi Sad, dans la province serbe autonome de Voïvodine. Crédits photo : anjči/Flickr
Ils sont moldaves, macédoniens, serbes, ukrainiens ou turcs. Leurs pays n'appartiennent pas à l'UE. Mais 5 millions d'entre eux peuvent obtenir un passeport européen.

Soumise à une pression migratoire qui ne se dément pas et à des opinions publiques hantées par le syndrome de l'invasion, l'Union européenne se serait sans doute bien passée des initiatives de trois de ses nouveaux membres. La Hongrie, la Roumanie et la Bulgarie, mandatées par Bruxelles pour sécuriser les frontières orientales de l'UE, ont quelque peu enfreint leur mission en décidant d'ouvrir les portes de la forteresse européenne. Quelque 5 millions de Moldaves, Macédoniens, Serbes, Ukrainiens et Turcs ont ou auront la possibilité d'acquérir un passeport européen en bonne et due forme. L'histoire et ses injustices leur permettent d'emprunter des chemins de traverse. Un cadeau inespéré dont les dirigeants hongrois, roumains et bulgares espèrent secrètement tirer les dividendes politiques. Quitte à faire grincer des dents dans les capitales de la vieille Europe.

Le texte adopté le 26 mai dernier par le Parlement hongrois, à l'instigation du premier ministre de droite Viktor Orban et avec le soutien de l'extrême droite, résonne comme une revanche. Ou comme une provocation. La Hongrie ne s'est jamais vraiment remise du traumatisme que lui a infligé le traité de Trianon. Signé le 4 juin 1920, il l'amputa des deux tiers de son territoire et de la moitié de sa population. La loi sur la double nationalité concerne 3,5 millions de personnes et entrera en vigueur en janvier prochain. Elle offrira les clés de l'eldorado aux quelque 300.000 Serbes d'origine hongroise établis dans la province autonome de Voïvodine et aux 150.000 Ukrainiens appartenant à la minorité hongroise. Elle contribue aussi à semer la zizanie avec deux autres pays membres de l'UE : 1,4 million de Magyars vivent en Roumanie et 520 000 Hongrois en Slovaquie (soit 10 % de la population). Les autorités slovaques n'ont pas du tout apprécié. En représailles, le Parlement de Bratislava a adopté une loi stipulant que quiconque optera pour la nationalité hongroise perdra du même coup la nationalité slovaque.

[Image: 1c317d3c-a58b-11df-9b84-c60070f1476f.jpg]

Prudentes, les autorités roumaines ne souhaitent pas, elles, souffler sur les braises. D'abord parce qu'une partie de la minorité hongroise de Transylvanie rêve parfois à voix haute d'autonomie pour la «terre des Sicules». Et puis Bucarest aurait mauvaise grâce à critiquer la Hongrie alors qu'elle vient d'en faire autant. En avril 2009, Traian Basescu a en effet décidé d'accorder la citoyenneté roumaine aux Moldaves qui le désirent et peuvent prouver leur ascendance. «Les liens du sang nous donnent l'obligation de les soutenir», a déclaré le président roumain pour justifier sa décision. La Moldavie a une histoire compliquée. Elle a été créée par Staline à partir d'un territoire qui appartenait à l'ex-URSS et de la Bessarabie, qui fut une province roumaine de 1918 à 1940 puis de 1941 à 1944. Deux tiers des Moldaves sont roumanophones et un tiers russophone. La Moldavie - environ quatre millions d'habitants - est un petit pays démuni et très pauvre. Un tiers de sa population active a dû s'expatrier pour trouver du travail, le plus souvent illégalement. Ce sésame pour l'UE pourrait donc avoir un effet pervers, à savoir désintégrer ce fragile État en proie à une crise identitaire qui faisait douter depuis longtemps déjà de sa viabilité. Environ 120.000 Moldaves détiennent déjà un passeport roumain, 800.000 autres ont déposé une demande et tout laisse à penser que ce nombre pourrait s'accroître. Bucarest a d'ailleurs ouvert, aux frais de l'UE, deux nouveaux consulats dans les villes de Balti et Cahul.

Réfugiés en Turquie

À l'instar de la Hongrie, la Bulgarie a facilité les procédures d'acquisition de la nationalité bulgare pour les quelque 2,5 millions de Bulgares de souche vivant à l'étranger. Ils se trouvent éparpillés en Ukraine, en Moldavie, en Albanie, en Grèce mais surtout en Macédoine et en Turquie. Environ 1,4 million de Macédoniens (soit les trois quarts de la population) pourraient bénéficier d'un passeport européen. Au regard de certains historiens, la Macédoine constitue l'une des marches de la nation bulgare. La langue macédonienne ne serait d'ailleurs rien d'autre qu'un dialecte bulgare. Sofia se soucie aussi des Pomaks, Bulgares islamisés à l'époque de l'occupation ottomane. Cette minorité, estimée à 900.000 personnes avant la chute du communisme, a été victime d'une politique d'assimilation forcée qui a culminé à la fin des années 1980. Quelque 350.000 Pomaks se sont réfugiés en Turquie et ne devraient donc pas avoir à attendre une éventuelle adhésion d'Ankara pour obtenir un passeport européen.

LIRE AUSSI :


Превод на Google:

Quote:Бегалци во Турција

Како и Унгарија, Бугарија има олеснета процедура за стекнување бугарско државјанство за околу 2.500.000 етничките Бугари кои живеат во странство. Тие се расфрлани во Украина, Молдавија, Албанија, Грција и особено во Македонија и Турција. Околу 1,4 милиони Македонци (или три четвртини од популацијата) би можеле да имаат корист од европски пасош. Во поглед на некои историчари, Македонија е еден од чекорите на бугарската нација. Македонскиот јазик е исто така, не ништо друго освен еден бугарски дијалект. Софија исто така е загрижен Помаци Бугарите конвертира во Ислам во времето на окупацијата Отоманската. Ова малцинство, се проценува на 900.000 луѓе пред падот на комунизмот, беше жртва на политиката на присилна асимилација која достигна својот врв во доцните 1980-ти. Помаци 350.000 избегале во Турција и не треба да чекате за евентуалното пристапување на Анкара за европски пасош.
20-08-2010, 03:18 AM
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#39

(20-08-2010, 02:37 AM)NACIONALIST Wrote:
(20-08-2010, 01:24 AM)Администратор Wrote:
(19-08-2010, 10:52 PM)NACIONALIST Wrote: Dobro be Makedoncinja!!! zosto ne gi otstranuvate TATARIVE od Makedonskiov forum, mi se gadi koga ke gi citam


Националист, не верував дека ги сакаш толку србокомунистите, гледам на нивниот форум пишуваш и не ти пречат. Нашиов форум е отворен за сите и кон сите се трудиме да имаме исти однос. Тоа што на твоите софорумџии од воденица им е страв да дојдат тука не е наша вина.
Ние би оделе да пишуваме таму ама таму нема демократија, цензурата е како во време на Тито и Стаљин.


Ako gi mrazam tatarite ne znaci deka gi sakam srbokomunjarite, i od kade ti vide deka jas pisuvam na srbokomunjarski forum? toa znaci deka ti gi posetuvas tie forumi, i nemoj poveke da se sluzis so takvi navredi, i ne me teraj da go sakam mojot a i tvojot krven neprijatel. A za demokratija kade ima i kade nema nemoj da mi kazuvas


Кога ни велаш татари (па ненам защо ??? и окаде го измислихте ) защо сакаш ние българите да е признаем македонската нация и език ?????
И кога кога велаш на бра та си "кръвен нериятел" оти Jас сам 100% македнски бълагрин дали се вакви македнски патриоти како Латас са иднината на македнската нация ???..па и дали си свестен дека повеке от 2 500 000 българи имат корен от Македния ?Поздрав
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

20-08-2010, 06:30 AM
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#40

Да не го видел некој Националист!? Се изгуби човекот.Icon_lol
20-08-2010, 10:16 AM