Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 14 Vote(s) - 2.21 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Коя проганда е била по-силна във Вардарска Македония българскта и
Author Message
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12
#21

Да, много е интересно.

[Image: klz1290013992v.jpg]

Разбираш ли какво пише в тези статии?
17-11-2010, 06:14 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2
#22

А ти разбираш ли?
Зошто ќе ги обвинуваат во сепаратизам?
Да не забораваме дека тоа е пишано од Македонци со бугарско образование.
Болшинството не значи сите, нели?


Читај и може некои работи да ги разбереш.
17-11-2010, 06:25 PM
Reply
raspberry Offline
Senior Member
****

Posts: 287
Joined: Feb 2010
Reputation: 9
#23

Абе тоя вестник откъде го теглите?От националната библиотека ли, че аз го търсих там ама нещо не ми излиза...? Icon_redface
17-11-2010, 07:16 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12
#24

Това е линк към дигитализираните документи в Националната библиотека:

http://www.nationallibrary.bg/cgi-bin/e-...1&p=0038&g=

Днес нещо не работи както трябва...
За Тиридин са много интересни вестниците "Македония" и "Вардар",
чакаме да намери страшни тайни. Sepotsmeva
(This post was last modified: 17-11-2010, 07:28 PM by Han Solo.)
17-11-2010, 07:28 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2
#25

За мене тајни нема.
Прегледав ги сите.
17-11-2010, 07:36 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12
#26

(17-11-2010, 07:36 PM)Taridin Wrote: За мене тајни нема.
Прегледав ги сите.

Yea Значи си разбрал какви се чувствали емигрантите от Македония! Icon_wink

Това видя ли го във в. "Македония", брой 1759:

[Image: 2676040T.jpg] Sepotsmeva
(This post was last modified: 17-11-2010, 07:49 PM by Han Solo.)
17-11-2010, 07:48 PM
Reply
raspberry Offline
Senior Member
****

Posts: 287
Joined: Feb 2010
Reputation: 9
#27

(17-11-2010, 07:28 PM)Han Solo Wrote: Това е линк към дигитализираните документи в Националната библиотека:

http://www.nationallibrary.bg/cgi-bin/e-...1&p=0038&g=

Днес нещо не работи както трябва...
За Тиридин са много интересни вестниците "Македония" и "Вардар",
чакаме да намери страшни тайни. Sepotsmeva

Да бе и аз там търсих ама нещо не става ... Pos
17-11-2010, 07:53 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2
#28

Дел од емигрантите. Македонија е михајловистички весник.
Покажи ги „Македонско знаме“, „Македонски лист“весниците на илинденската организација пред да биде обсебена од пробугарските струи.

Тебе те интересираат само политички активните, јас се интересирам и од обичните луѓе.

Многу биле бугаризирани, но немалку си останале тоа што се - Македонци.
17-11-2010, 07:55 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12
#29

Аз като гледам, и "Вардар", и "Дебър" и още два-три други вестника,
които са дигитализирани, и те били михайловистички.
Голем майтап трябва да е било.

http://193.200.14.178/DWWebClient/Integr...sion=17057
(This post was last modified: 17-11-2010, 08:36 PM by Han Solo.)
17-11-2010, 08:36 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2
#30

"Vardar" e na Danail Krapcev.

A "Debar" go citaj, moze da naucis nesto.

Vidi tuka edna statistika.


Sto ke ispadne?

Καζάς Βούλγαροι Έλληνες
Θεσσαλονίκης 27.500 31.000
Λαγκαδά 8.300 8.900

Κασσάνδρας 0 33.000
Αγίου Όρους 1.430 4.330
Κιλκίς 18.236 0

Δοϊράνης 9.500 0
Γευγελής 20.300 15
Γιαννιτσών 19.950 12

Βέροιας 7.250 15.000
Κατερίνης 0 14.000
Έδεσσας 15.200 0

Σερρών 28.250 28.410
Σιδηροκάστρου 22.100 215
Ζίχνας 12.000 13.400

Δράμας 14.500 6.700
Καβάλας 5.520 14.000
Ελευθερούπολης 600 10.600

Χρυσούπολης 115 30
Νευροκοπίου 67.000 720
Μοναστηρίου 70.550 170

Φλώρινας 36.320 30
Καστοριάς 41.250 12.035
Ανασελίτσας 1.100 31.000

Πτολεμαΐδας 7.480 3.800
Κοζάνης 0 15.490
Γρεβενών 0 18.000

Κορυτσάς 6.890 0
Σύνολο 441.341 260.857
17-11-2010, 08:40 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12
#31

Къде избяга бе, зайо?
Каква статистика, какви 5 лева?
17-11-2010, 08:53 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2
#32

Ako не го читаш грчкиот, види тука
[Image: popolazottomana1911.jpg]

Македонските „Грци“ биле повеќе од „македонските Бугари“

Косовските Бугари биле повеќе од косовските грци.
18-11-2010, 08:03 AM
Reply
val Offline
Member
***

Posts: 120
Joined: May 2010
Reputation: 0
#33

Яс лично не разбирам що те мачи со овие статистики, Таридине. Спорове секакви, статистики секакви (пристрастни или неутрални), енциклопедии исто (например види за истата година /1911/ що пишува "Британика").
Македонски гърци, македонски българи, косовски гърци, косовски българи - сето тоа е добро, ама пусто едно ме мачи - кай бе го античкиот милет, т.е. кай ги македонските македонци во статистиките по тоа време?
18-11-2010, 09:08 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#34

(18-11-2010, 09:08 AM)val Wrote: Яс лично не разбирам що те мачи со овие статистики, Таридине. Спорове секакви, статистики секакви (пристрастни или неутрални), енциклопедии исто (например види за истата година /1911/ що пишува "Британика").
Македонски гърци, македонски българи, косовски гърци, косовски българи - сето тоа е добро, ама пусто едно ме мачи - кай бе го античкиот милет, т.е. кай ги македонските македонци во статистиките по тоа време?

Милет ( народност) добивал оној кој тоа го барал од Султанот. Тие кои барале ги има на пописот. Тоа е вистината.Icon_lol
18-11-2010, 10:58 AM
Reply
val Offline
Member
***

Posts: 120
Joined: May 2010
Reputation: 0
#35

(18-11-2010, 10:58 AM)hristo Wrote:
(18-11-2010, 09:08 AM)val Wrote: Яс лично не разбирам що те мачи со овие статистики, Таридине. Спорове секакви, статистики секакви (пристрастни или неутрални), енциклопедии исто (например види за истата година /1911/ що пишува "Британика").
Македонски гърци, македонски българи, косовски гърци, косовски българи - сето тоа е добро, ама пусто едно ме мачи - кай бе го античкиот милет, т.е. кай ги македонските македонци во статистиките по тоа време?

Милет ( народност) добивал оној кој тоа го барал од Султанот. Тие кои барале ги има на пописот. Тоа е вистината.Icon_lol

Icon_lol Яс па си мислев що може да се во графа "Others" како "Foreigners", напримерIcon_cool
18-11-2010, 11:38 AM
Reply