Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 2.83 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Најголемите кражби на Бугарите
Author Message
афион Offline
Posting Freak

ФАЛСИФИКАТОТ

ОРИГИНАЛОТ

Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija

http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
25-07-2010, 10:04 PM
Reply
Зора Offline
Човѣкъ

Душа нивна арамилук да прат на народни песни.Tuktuk0ni
Прличев до крајот на својата учителска кариера па и во Солунската гимназија предавал на македонски и ги терал учениците да изговараат според гласовниот систем на македонски јазик

Прличев во Солунската гимназија предавал на македонски јазик, свесно и настојчиво.
25-10-2010, 10:37 AM
Reply
Радко Offline
Junior Member
**

(25-07-2010, 10:04 PM)афион Wrote:

ОРИГИНАЛЪТ

ФАЛШИФИКАТЪТ

Самият текст ни показва кой е фалшификатът!
Не разбрахме обаче - Как познахте кое е оригинал и кое фалшификат?
Това не е случайно, защото крадецът вика - Дръжте крадеца!

В българският текст се казва, че България има точно ОСЕМ дела, за да бъде цела!
Всичко е казано абсолютмо точно и без никакво колебание!
///
А от фалшификатот се разбира, че македонците не знаят колко дела има Македония - два ли са - три ли са, два и половина ли са???
Никой не знае!
Следователно, изразът "има уще два - три дела", ни показва, че авторът на фалшификата не е наясно със собствената си история и за това "наглася" думите на песента към ритъма на мелодията, за да бъде кражбата "узаконена"!
Ако каже точно колко са деловете - песента излиза от ритмиката си и кражбата става ясна на мига...
Няма съмнение - македонистите са крадци и мошеници!

22-02-2012, 11:55 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја

Тука ќе си ги смириш малку коњите, Радко. И грешиш за конкретната песна, па ако сакаш и на глава да се превртиш.
Let me hear you make decisions without your television.
23-02-2012, 12:59 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak

Аз имам впечатлението че това е денешна МК авторска песен, приспособена за употреба от съвременното БГ-общество.
Може и да не съм прав, се разбира-трябват допълнителни проучвания.
Дотам стигнахме, че е най-елементарният въпрос от взаимен интерес, следва да се постави под лупа с точността на микробиологичен лаборант...
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 23-02-2012, 06:18 PM by Il Schismatico.)
23-02-2012, 06:18 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол

Бях изненадан,когато Път ми каза,че "Ако умрам ил загинам..." е авторска песен...Толкова естествено си звучи в Резервато...Но също така с изненада разбрах,че повечето от приятелите ми във Варна не я бяха чували!
Ама пък и заглавието на темата си е @бало века!"НАЙ-ГОЛЕМИТЕ КРАЖБИ НА БЪЛГАРИТЕ!"Афионеее,толкова ли немаш за какво за се закачиш?
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
(This post was last modified: 23-02-2012, 08:00 PM by TATAP.)
23-02-2012, 07:56 PM
Website Reply
Orce Petkov Offline
Member

Има го и обратното. Јас се сеќавам за "До кога, браќа мили Македонци" на Охридските трубадури. Текстот е од Григор Прличев и во оригинал гласи "До кога, браќа мили Бугари, до кога гърци ке тапчат со своето фанариотско духовенство милата наша родина...Станете сите, браќа Бугари од сите бугарски градове и викнете со глас догоре 'Бегаjте Грци не ве сакаме' "
(This post was last modified: 20-03-2012, 12:17 PM by Orce Petkov.)
20-03-2012, 12:17 PM
Reply
Orce Petkov Offline
Member

Зборот "комита", широко застапени во македонскиот фолклор, произлегува од првото име на ВМРО што беше БМОРК - Бугарски Македонско-Одрински Револуционерни Комитети. Тоа име беше во сила од 1893 до 1902 и за овие 9 години во историjата остана како поим комита = член на Комитетот (на БМОРК)
20-03-2012, 12:58 PM
Reply