Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 10 Vote(s) - 3.7 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ВАНЕ ЦВЕТАНОВ-НОВ ЈУНАК ОД МАКЕДОНИЈА
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(27-12-2010, 12:33 AM)Solenik Wrote:
(26-12-2010, 11:55 PM)hristo Wrote: Соленик, знаеш каде е проблемот. Вие чекате и живеете во белиот свет. Не дека ви е лесно и дека се ви иде подмачкано. Но, сметам, дека најголемиот дел од вас ,сепак, сте се “ снашле“. Нормално, маките се ваши. А, живеете во нормален свет.Ние, доле, во Македонија чекавме долго. А, времето минува...и минува. А, Господ дал очи...да гледаме и уши ...да слушаме...и срце да чувствуваме. Ај, нека биде по твое. Но, сепак, на крај ке се радуваме и славиме... сите заедно YeaYeaYeaJeeeJeeeJeee

Христо, овој твој последен пост воопшто не го разбирам... мислев дека барем ти си над ваквите коментари од типот "вие што сте си заминале..." Дали имаше вакви слободи на старите форуми? Дали има медуим кој објективно ги согледува и критикува состојбите како котле? Дали ќе имаше вакво раздвижување и паника во редовите на комуњартите доколку го немаше котле, кој само во ноември беше посетен од 17,000 различни посетители?

Сакате нешто да се подобри? Еве ви прилика. Владата уапси еден многу сомничав човек - Велија Рамковски. Сега тоа не ви чини. После Ѓаволот ви е виновен. Воопшто не сте ми јасни? Или сега ќе ми зборуваш за "помалото зло"?

Како што веќе реков, не може да зборуваме за двојни аршини кога ги нема: до сега Грујо не ги чепка ниту неговите другари, ни неговите противници. Доколку Велија биде осуден, тогаш ќе можеме да зборваме за двојни аршини (доколку Груевски не појде да расчитува со Ѕинго, да речеме). Но, со неоснованите критики, сега, само му се дава прилика на Груевски да го пушти Велија под изговор дека имало преголем притисок од јавноста. Зарем не го научивте стилот на Грујо!? Секогаш изговорите му се дека не може да заведе ред зашто некој друг (СДСМ, ЕУ, НАТО и тн) му вршел притисок.


Со ваквите испади Ване се става во улога на дворски Шут на СДСМ. Ване доколку продолжи вака, до крајов на годинава (што иде) ќе биде помножен со нула тринаесет пати. Што всушност ќе постигнете со критикувањето на Груевски во овој момент, кога апсењето е направено процедурално исправно и кога има доволно сомненија за човекот да биде ставен во притвор?Околу чекањето, воопшто не си во право. Ние сме стари, и немаме многу време за чекање. Ова е најбрзиот пат до целта. Затоа велам, притисокот мора да биде врз Груевски да го истера случајот до крај, за да нема изговор за пазарење.

Очевидно не си ме разбрал. Она "вие што сте си заминале..." значи само едно. Вие живеет во нормален, демократски систем, независно дали сте во Канада, САД, Австралија, или некоја членка на ЕУ. Ние, кои живееме во Макеоднија , а разбираме по нешто, секојдневно сме сведоци на разни неправди, нерегуларности и се што значи отежано функционирање... во било кој сегмент од општественото живеење. Вие имате други проблеми, носталгија ....дел од вас не можете да дојдете во Мк и слично. Но, има многу нешта кои не поврзуваат. А, тоа е свест и разум дека нештата во МК мора да се променат... и на тоа , гледам, заеднички работиме. Што се однесува за Велија Рамковски! Ниту јас, претппоставувам нити Ацко ниту било кој досега што се има јавено на ова тема нема намера да го брани или штити Велија i negoviot, eventualen, kriminal. Jas, samo go branam pravoto na A1 да може и понатаму да известува и сум против селективна правда. Но, се сложивме, да оставиме времето да покаже колку е ревносна Владата во решавање на овој случај... па, после да ја прозиваме за селективна правда, т.е. двоен аршин ако застане само на Велија. Инаку КОТЛЕ воопшто не се дискутира. Не би биле овдека ако не стоиме позади тоа што ти го напиша за него.
27-12-2010, 12:01 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(27-12-2010, 12:01 PM)hristo Wrote: Ниту јас, претппоставувам нити Ацко ниту било кој досега што се има јавено на ова тема нема намера да го брани или штити Велија i negoviot, eventualen, kriminal. Jas, samo go branam pravoto na A1 да може и понатаму да известува и сум против селективна правда.

Quote:Пишува Константин Леонов (18)
понеделник, 27 декември 2010 14:12

КОГО, БЕ, ЌЕ ПЛАШИТЕ ВИЕ?!
Срамотење на професијата


Инаку, пакувањето смоки во новинарството продолжува со несмален интензитет. Бизарен беше обидот на мустаклестиот ѓоа-новинарски бард на А1 вечерта непосредно пред апсењето на Рамковски да сее закани заедно оној бумбар-лепешкар Сашо Ордановски и со уште еден типичен производ на комуњарското новинарство од некогашната Радио телевизија Скопје Јадранка Николиќ Костова од „Фокус“ да го најдат „македонскиот Иво Санадер“, без притоа да споменат дека тој одамна е најден во ликот на лудиот Бучко.

Се разбира, доколку некој суд докаже дека Никола Груевски или кој било друг крадел, немаме ништо против да бидат цимери во специјална премиерска ќелија. Ама ич. Но, зборуваме за принципи. Веројатно, тој разговор беше организиран со специјален повод, по провалената информација дека Велија ќе биде апсен, па сега ние ќе им се заканиме и ќе ги уплашиме. Бљак!

Потоа, во отвореното Студио 2 дојде уште еден бумбар, поранешниот комуњарско-полициски новинар Бранко Геровски, со една лепеза на „теории“ од кои ти се приодува понадвор. Те киднапиран бил Велија Пајакот, те црна диктатура и фашизам, те држ-не-дај. Се гледа дека кутриот долго има пакувано смоки, не само кај Велија. Каква мизерија.


Во деновите кои уследија по апсењето, „информирањето“ на А1, сведоци сме на најдолен вид „новинарство“ што некогаш сме го виделе на овие простори. Дезинформации, режирани изјави, замени на тези, селективни прилози, селективни говорници, креирање непостоечки настани, брутални интервенции на водителите, тотална партиска контрола, злоупотреби и манипулации, и што ли уште не. Ја осрамотија целата професија.

Пропаст

Колку е Велија жртва на своите криминални дејанија, толку е жртва и на своите новинари. Онаа изјава во наплив на разум дека „и новинарствотo се претера“, беше пресечена во корен токму од самите пакувачи на смоки. Тој одамна веќе ја има изгубено контролата врз А1. Откако брутално смени неколку постави, сега веќе немаше кај да мрда. Неговите главни новинари имаат друг газда одамна – тоа е една партија која деновиве сее закани насекаде. Сите тие го произведоа хистеричното телевизиско онанирање кое нема три чисти со новинарството... и се жалат што немале поддршка. Види, богати!

А1 телевизијата несомнено ќе пропадне. Таа додуша веќе нема никаков кредибилитет кај најголемиот број граѓани, главните новинарски имиња се дебело корумпирани, а веќе не им поминува ни монтираната теза дека целта била да се преземе телевизијата од страна на власта. Единствена шанса е целосно професионално реорганизирање и градење на еден објективен и критички настроен медиум, кој ќе парира на владината контрола врз три национални телевизии. Ваква каква што е, А1 е контрапродуктивна во смисла на издржана критика. Лажната војна и лажните херои на Велија однапред ја изгубија со краен резултат – целосна девалвација на телевизијата и на професијата.

Се согласуваш ли со констатацијата на Леонов дека А1 веќе не може да се смета за објективна до било кој степен - без разлика на епилогот на УJП случајот? Јас се согласувам и велам дека како таква А1 само и' штети на вистинската опозиција (на која верувам дека и' припаѓаш и ти).
27-12-2010, 04:05 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(27-12-2010, 04:05 PM)Solenik Wrote:
(27-12-2010, 12:01 PM)hristo Wrote: Ниту јас, претппоставувам нити Ацко ниту било кој досега што се има јавено на ова тема нема намера да го брани или штити Велија i negoviot, eventualen, kriminal. Jas, samo go branam pravoto na A1 да може и понатаму да известува и сум против селективна правда.

Quote:Пишува Константин Леонов (18)
понеделник, 27 декември 2010 14:12

КОГО, БЕ, ЌЕ ПЛАШИТЕ ВИЕ?!
Срамотење на професијата


Инаку, пакувањето смоки во новинарството продолжува со несмален интензитет. Бизарен беше обидот на мустаклестиот ѓоа-новинарски бард на А1 вечерта непосредно пред апсењето на Рамковски да сее закани заедно оној бумбар-лепешкар Сашо Ордановски и со уште еден типичен производ на комуњарското новинарство од некогашната Радио телевизија Скопје Јадранка Николиќ Костова од „Фокус“ да го најдат „македонскиот Иво Санадер“, без притоа да споменат дека тој одамна е најден во ликот на лудиот Бучко.

Се разбира, доколку некој суд докаже дека Никола Груевски или кој било друг крадел, немаме ништо против да бидат цимери во специјална премиерска ќелија. Ама ич. Но, зборуваме за принципи. Веројатно, тој разговор беше организиран со специјален повод, по провалената информација дека Велија ќе биде апсен, па сега ние ќе им се заканиме и ќе ги уплашиме. Бљак!

Потоа, во отвореното Студио 2 дојде уште еден бумбар, поранешниот комуњарско-полициски новинар Бранко Геровски, со една лепеза на „теории“ од кои ти се приодува понадвор. Те киднапиран бил Велија Пајакот, те црна диктатура и фашизам, те држ-не-дај. Се гледа дека кутриот долго има пакувано смоки, не само кај Велија. Каква мизерија.


Во деновите кои уследија по апсењето, „информирањето“ на А1, сведоци сме на најдолен вид „новинарство“ што некогаш сме го виделе на овие простори. Дезинформации, режирани изјави, замени на тези, селективни прилози, селективни говорници, креирање непостоечки настани, брутални интервенции на водителите, тотална партиска контрола, злоупотреби и манипулации, и што ли уште не. Ја осрамотија целата професија.

Пропаст

Колку е Велија жртва на своите криминални дејанија, толку е жртва и на своите новинари. Онаа изјава во наплив на разум дека „и новинарствотo се претера“, беше пресечена во корен токму од самите пакувачи на смоки. Тој одамна веќе ја има изгубено контролата врз А1. Откако брутално смени неколку постави, сега веќе немаше кај да мрда. Неговите главни новинари имаат друг газда одамна – тоа е една партија која деновиве сее закани насекаде. Сите тие го произведоа хистеричното телевизиско онанирање кое нема три чисти со новинарството... и се жалат што немале поддршка. Види, богати!

А1 телевизијата несомнено ќе пропадне. Таа додуша веќе нема никаков кредибилитет кај најголемиот број граѓани, главните новинарски имиња се дебело корумпирани, а веќе не им поминува ни монтираната теза дека целта била да се преземе телевизијата од страна на власта. Единствена шанса е целосно професионално реорганизирање и градење на еден објективен и критички настроен медиум, кој ќе парира на владината контрола врз три национални телевизии. Ваква каква што е, А1 е контрапродуктивна во смисла на издржана критика. Лажната војна и лажните херои на Велија однапред ја изгубија со краен резултат – целосна девалвација на телевизијата и на професијата.

Се согласуваш ли со констатацијата на Леонов дека А1 веќе не може да се смета за објективна до било кој степен - без разлика на епилогот на УJП случајот? Јас се согласувам и велам дека како таква А1 само и' штети на вистинската опозиција (на која верувам дека и' припаѓаш и ти).

Не се согласувам. Оти, ако се согласам ..ке ми останат Латас со неговиот Сител, Канал 5 и други безлични медијуму во МК. Ако Леонов го сместува таму и ФОКУС, јас фактички ке немам објективна информација. Јас не знам кои медијуми ги следи Леонов, но ако во старт ги елиминира А1 и ФОКУС, му остануваат провладините...и небитните ( НАША, АБ, БООМ, Телма, АЛФА). Мене лично, ми се допаѓа било кој медијум кој критички е ориентиран према власта. Било кој медијум и било која власт. И точка. Тоа е основно демократско правило. ФОКУС го следам од негово излегување. Секогаш е бил опозицино определен. И за време на власта на Бранко, и на Љубчо и на Никола. Е, сега, можеби не ги погаѓа сите вкусови...но, можеби, толку му е била интелектуалната и информирачката черга. Но, отворал многу теми. По Леонов нема никој право од тековните медијуми да постои...зошто не ги задоволува неговиот став за објективност...кој е премногу висок. Е, сега, ако се појави уште посилен и пообјективен медијум, нормално на него ке му дам предност. Еве, Леонов солидно пишува. Би сакал да го видам како уредник и колумнист во таков весник.До тогаш, ке сакам да ги пратам А1 и ФОКУС. Тоа е македонската реалност.
27-12-2010, 07:03 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(27-12-2010, 07:03 PM)hristo Wrote: Не се согласувам. Оти, ако се согласам ..ке ми останат Латас со неговиот Сител, Канал 5 и други безлични медијуму во МК. Ако Леонов го сместува таму и ФОКУС, јас фактички ке немам објективна информација. Јас не знам кои медијуми ги следи Леонов, но ако во старт ги елиминира А1 и ФОКУС, му остануваат провладините...и небитните ( НАША, АБ, БООМ, Телма, АЛФА). Мене лично, ми се допаѓа било кој медијум кој критички е ориентиран према власта. Било кој медијум и било која власт. И точка. Тоа е основно демократско правило. ФОКУС го следам од негово излегување. Секогаш е бил опозицино определен. И за време на власта на Бранко, и на Љубчо и на Никола. Е, сега, можеби не ги погаѓа сите вкусови...но, можеби, толку му е била интелектуалната и информирачката черга. Но, отворал многу теми. По Леонов нема никој право од тековните медијуми да постои...зошто не ги задоволува неговиот став за објективност...кој е премногу висок. Е, сега, ако се појави уште посилен и пообјективен медијум, нормално на него ке му дам предност. Еве, Леонов солидно пишува. Би сакал да го видам како уредник и колумнист во таков весник.До тогаш, ке сакам да ги пратам А1 и ФОКУС. Тоа е македонската реалност.

Тука е една голема вистина, и голем проблем за Македонија: стадардите се премногу ниски.

"Фокус" ќе го оставам на страна, во дискусијава те прашав за А1 конкретно. Како можеш да ги земаш за објективни или кредибилни (или по-одјективни и по-кредибилни од Латас и ко.) известувањата на новинарите на А1 и трите весника, кога тие самите се соучесници во дел од криминалите на Рамковски. Сигурно си ги видел списоците кои излегоа:
http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...3#pid27533
27-12-2010, 07:37 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11

Sega mi javija nesto se suska deka VANE postoi moznost da go jadi stapot
27-12-2010, 07:55 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(27-12-2010, 07:55 PM)NACIONALIST Wrote: Sega mi javija nesto se suska deka VANE postoi moznost da go jadi stapot

Наци, ти како верен Грујовист, мора да си сигурен извор по вакви прашања. По кој основ ќе го апсат?
27-12-2010, 07:58 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11

(27-12-2010, 07:58 PM)Solenik Wrote:
(27-12-2010, 07:55 PM)NACIONALIST Wrote: Sega mi javija nesto se suska deka VANE postoi moznost da go jadi stapot

Наци, ти како верен Грујовист, мора да си сигурен извор по вакви прашања. По кој основ ќе го апсат?

Nema da go apsat tuku ke bide predupreden da ne jadi gomna gazirani bez osnova, ako ima nesto protiv vlasta neka odi i neka odnesi dokazi na sud, a ako prodolzi vaka so jadenje gomna gazirani!!! ke bidi zgazen kako gomno.
27-12-2010, 08:01 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,994
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(27-12-2010, 07:55 PM)NACIONALIST Wrote: Sega mi javija nesto se suska deka VANE postoi moznost da go jadi stapot


Наци да те прашам, ако не ја истераат работатa со Керим до крај, за изнесувањето на 750 илади Евра, толку се фатени, кој ке треба да оди во апс.
27-12-2010, 08:06 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11

(27-12-2010, 08:06 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(27-12-2010, 07:55 PM)NACIONALIST Wrote: Sega mi javija nesto se suska deka VANE postoi moznost da go jadi stapot


Наци да те прашам, ако не ја истераат работатa со Керим до крај, за изнесувањето на 750 илади Евра, толку се фатени, кој ке треба да оди во апс.


Poleka poleka ke ima vreme za site aramii eden vleze vo sutka, vtoriot ke bidi po izgleda ROSAVIOT e pa posle TURCINOT
27-12-2010, 08:10 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,994
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(27-12-2010, 08:10 PM)NACIONALIST Wrote:
(27-12-2010, 08:06 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(27-12-2010, 07:55 PM)NACIONALIST Wrote: Sega mi javija nesto se suska deka VANE postoi moznost da go jadi stapot


Наци да те прашам, ако не ја истераат работатa со Керим до крај, за изнесувањето на 750 илади Евра, толку се фатени, кој ке треба да оди во апс.


Poleka poleka ke ima vreme za site aramii eden vleze vo sutka, vtoriot ke bidi po izgleda ROSAVIOT e pa posle TURCINOT


Сестра Љуба ке ја апсите или не.
27-12-2010, 08:16 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11

(27-12-2010, 08:16 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(27-12-2010, 08:10 PM)NACIONALIST Wrote:
(27-12-2010, 08:06 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(27-12-2010, 07:55 PM)NACIONALIST Wrote: Sega mi javija nesto se suska deka VANE postoi moznost da go jadi stapot


Наци да те прашам, ако не ја истераат работатa со Керим до крај, за изнесувањето на 750 илади Евра, толку се фатени, кој ке треба да оди во апс.


Poleka poleka ke ima vreme za site aramii eden vleze vo sutka, vtoriot ke bidi po izgleda ROSAVIOT e pa posle TURCINOT


Сестра Љуба ке ја апсите или не.


Hi hi hi toj sam ke se uapsi, nema potreba da se apsi toj, toj ke vidi kolkue satot sam ke si zamine od Makeodnija.Sega e premierot na Kanal5 aj da go gledame sega.
27-12-2010, 08:20 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Vo ovoj izvadok gospogata Teuta Arifi se stavi vo uloga na branitel na demokratijata i slobodata na novinarstvoto,a vsusnost taa se stavi vo odbrana na Velija Ramkovski i negovite prlavi alista,za koi Makedonija strada.
Imeno Amerikanskata ambasadorka,spored toa sto vidov na Wikileaks eksplictno kako eden del od uslovite za clenstvo vo EU i NATO e apsenjeto na Velija Ramkovski,komu Makedonskite sudovi mu odredile kazna zatvor vo toa vreme.
Imeno gospodinot Velija Ramkovski proneveril pari koi toj gi zel za finansiranje na A1,a gi potrosil nenamenski,taa fondacija go tuzila i go dobila sporot.Problemot lezi vo neizvrsuvanjeto na taa sudska odluka.
Istotaka i premierot Vlado Buckovski dal garancija deka negovata vlada i tie po nego ke se posvetat na resavanje so organiziraniot kriminal,kako uslov za vlez vo EU i NATO.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
(This post was last modified: 27-12-2010, 08:30 PM by basilius_2.)
27-12-2010, 08:29 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(27-12-2010, 07:03 PM)hristo Wrote: Не се согласувам. Оти, ако се согласам ..ке ми останат Латас со неговиот Сител, Канал 5 и други безлични медијуму во МК. Ако Леонов го сместува таму и ФОКУС, јас фактички ке немам објективна информација.

Ако Леонов не е во право, тогаш дали ќе постоеше потребата за http://www.kotle.ca?
27-12-2010, 08:44 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(27-12-2010, 08:01 PM)NACIONALIST Wrote:
(27-12-2010, 07:58 PM)Solenik Wrote:
(27-12-2010, 07:55 PM)NACIONALIST Wrote: Sega mi javija nesto se suska deka VANE postoi moznost da go jadi stapot

Наци, ти како верен Грујовист, мора да си сигурен извор по вакви прашања. По кој основ ќе го апсат?

Nema da go apsat tuku ke bide predupreden da ne jadi gomna gazirani bez osnova, ako ima nesto protiv vlasta neka odi i neka odnesi dokazi na sud, a ako prodolzi vaka so jadenje gomna gazirani!!! ke bidi zgazen kako gomno.

Ааааа, значи пендрек демократија! Молчи или ќе јадеш ќотек!

Ах бре Наци, само да знаеш колку си им корисен на Грујовите противници...
27-12-2010, 08:47 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(27-12-2010, 07:37 PM)Solenik Wrote:
(27-12-2010, 07:03 PM)hristo Wrote: Не се согласувам. Оти, ако се согласам ..ке ми останат Латас со неговиот Сител, Канал 5 и други безлични медијуму во МК. Ако Леонов го сместува таму и ФОКУС, јас фактички ке немам објективна информација. Јас не знам кои медијуми ги следи Леонов, но ако во старт ги елиминира А1 и ФОКУС, му остануваат провладините...и небитните ( НАША, АБ, БООМ, Телма, АЛФА). Мене лично, ми се допаѓа било кој медијум кој критички е ориентиран према власта. Било кој медијум и било која власт. И точка. Тоа е основно демократско правило. ФОКУС го следам од негово излегување. Секогаш е бил опозицино определен. И за време на власта на Бранко, и на Љубчо и на Никола. Е, сега, можеби не ги погаѓа сите вкусови...но, можеби, толку му е била интелектуалната и информирачката черга. Но, отворал многу теми. По Леонов нема никој право од тековните медијуми да постои...зошто не ги задоволува неговиот став за објективност...кој е премногу висок. Е, сега, ако се појави уште посилен и пообјективен медијум, нормално на него ке му дам предност. Еве, Леонов солидно пишува. Би сакал да го видам како уредник и колумнист во таков весник.До тогаш, ке сакам да ги пратам А1 и ФОКУС. Тоа е македонската реалност.

Тука е една голема вистина, и голем проблем за Македонија: стадардите се премногу ниски.

"Фокус" ќе го оставам на страна, во дискусијава те прашав за А1 конкретно. Како можеш да ги земаш за објективни или кредибилни (или по-одјективни и по-кредибилни од Латас и ко.) известувањата на новинарите на А1 и трите весника, кога тие самите се соучесници во дел од криминалите на Рамковски. Сигурно си ги видел списоците кои излегоа:
http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...3#pid27533

Значи, мене како граѓанин на МК, не ме интересирало кој новинар колку зема и како ги зема парите. Ме интересира каков однос има спрема македонскота општество. Дали преку критиките спрема власта го подобрува нејзиното функционирање. А, по однос на списковите, тврдам дека секоја приватна фирма има, барем кај дел од работниците, разлика помеѓу исплатата во кеш и легалната исплата преку трансакционите сметки. Давачките ( придонесите) во МК се сеуште големи што е причина за ваква евазија на даноците. Е, сега, ако исплатата во дел во кеш на платите кај новинарите го третираш како нивен криминал, тоа значи дека не живееш во МК. Веројатно по некое време и тоа ке се измени, но засега во МК тоа е една реална ситуација. Тоа значи како да во една кафеана сите пушат а ти санкционираш само дел од пушачите... кои не се по твој кеф.
27-12-2010, 10:54 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(27-12-2010, 08:10 PM)NACIONALIST Wrote:
(27-12-2010, 08:06 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(27-12-2010, 07:55 PM)NACIONALIST Wrote: Sega mi javija nesto se suska deka VANE postoi moznost da go jadi stapot


Наци да те прашам, ако не ја истераат работатa со Керим до крај, за изнесувањето на 750 илади Евра, толку се фатени, кој ке треба да оди во апс.


Poleka poleka ke ima vreme za site aramii eden vleze vo sutka, vtoriot ke bidi po izgleda ROSAVIOT e pa posle TURCINOT

А вашите арамии бе Наци, кога ке почнете да ги апсите! Или тоа ке го оставите на другите владиIcon_lol
27-12-2010, 10:58 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

И Велија беше од нивните арамии, сега им се одметна па го подбраа. Инаку, знаеме колку ќе ги средуваат своите арамии.
28-12-2010, 01:41 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

Quote:КОЛУМНА
Новата македонска борба
среда, 29 декември 2010 21:31


НУЖНОСТ ОД НАРОДНО ПРОЧИСТУВАЊЕ

ИГРИ СО ЧОВЕЧКИ ЖИВОТИВо секој случај, целта на Тајните полиции на КПЈ(М), била и сеуште е’ комплетна потчинетост на населението. Затоа, оние кои тие ги гледаат како опозиционен елемент мора да ги стават под своја капа. Додека методите се променти, сепак, и во децениите кога своите противници ги испраќале на робија и во скоро трите децении кои следат, целта им била и сеуште е психолошко и духовно кршење на опозиционерите, а се’ со цел и тие да станат дел од состемот, т.е. Соработници.

Тука, на кратко би го спомнале случајот на Ване Цветанов, кој во текот на изминатава година истапи од Владата на Груевски. Неговото образложение беше дека тоа е поради недејствувањето на Владата во бројните случаи на криминал кои неговата Агенција за спречување на перење пари ги има откриено и предадено на МВР и Јавното обвинителство. Во месеците кои следеа, Цветанов остана изолиран, па дури и шиканиран од членството на ВМРО-ДПМНЕ, не може да се вработи (внимавајте, ниту фирма во сопственост на некој близок на СДСМ му нема понудено вработување), а и апанажата му доцни неколку месеци.

Од друга страна, Цветанов добива чести покани од некои веќе истрошени и извалкани политичари да им се придружи. Истовремено и медуимите кои му даваат простор на македоскиот етер го охрабруваат да говрори со речникот на СДСМ, со цел комплетно да го искомпромитираат, и на крај да остане без друг избор, освен да моли да го примат назад во КПЈ(М).


Компромитацијата на личноста е посебно значаен метод во работите на Тајните служби при КПЈ(М). Сигурно дека сите се сеќавате на досието на Али Ахмети, и неговите педофилски тенденции. Најчесто Службата успева во целта – превтување на противник, "Предмет на Обработка", во Соработник – преку мешањето во бракот. Но, тука секако се и случаите со "фаќање" на "Предметот" "во криминални дејанија". Во овие случаи, безмалку секогаш е вклучен припадник на Тајните полиции, кој го иницира и охрабрува криминалното дело.

Доколку сево ова не раѓа плод, тогаш врз "Предметот на Обработка" се врши финансиски притисок: бркање од работа, попречување на академската кариера или уништување на приватниот бизнис. На крајот, опциите за "Предметот на Обработка" се две:
(1) Да прифати да стане Соработник на Службата, што значи експресно враќање на кариерата на патот кон врвот; или
(2) Да стане Пример за што им се случува на одметниците од системот, што значи понатамошно преживување на работ на егзистенцијата, како и општи понижувања и исмејувања од Соработниците на Службата.
30-12-2010, 01:41 AM
Reply
nikoj Offline
Member
***

Posts: 218
Joined: Dec 2010
Reputation: 6

(30-12-2010, 01:41 AM)Solenik Wrote:
Quote:КОЛУМНА
Новата македонска борба
среда, 29 декември 2010 21:31


НУЖНОСТ ОД НАРОДНО ПРОЧИСТУВАЊЕ

ИГРИ СО ЧОВЕЧКИ ЖИВОТИВо секој случај, целта на Тајните полиции на КПЈ(М), била и сеуште е’ комплетна потчинетост на населението. Затоа, оние кои тие ги гледаат како опозиционен елемент мора да ги стават под своја капа. Додека методите се променти, сепак, и во децениите кога своите противници ги испраќале на робија и во скоро трите децении кои следат, целта им била и сеуште е психолошко и духовно кршење на опозиционерите, а се’ со цел и тие да станат дел од состемот, т.е. Соработници.

Тука, на кратко би го спомнале случајот на Ване Цветанов, кој во текот на изминатава година истапи од Владата на Груевски. Неговото образложение беше дека тоа е поради недејствувањето на Владата во бројните случаи на криминал кои неговата Агенција за спречување на перење пари ги има откриено и предадено на МВР и Јавното обвинителство. Во месеците кои следеа, Цветанов остана изолиран, па дури и шиканиран од членството на ВМРО-ДПМНЕ, не може да се вработи (внимавајте, ниту фирма во сопственост на некој близок на СДСМ му нема понудено вработување), а и апанажата му доцни неколку месеци.

Од друга страна, Цветанов добива чести покани од некои веќе истрошени и извалкани политичари да им се придружи. Истовремено и медуимите кои му даваат простор на македоскиот етер го охрабруваат да говрори со речникот на СДСМ, со цел комплетно да го искомпромитираат, и на крај да остане без друг избор, освен да моли да го примат назад во КПЈ(М).


Компромитацијата на личноста е посебно значаен метод во работите на Тајните служби при КПЈ(М). Сигурно дека сите се сеќавате на досието на Али Ахмети, и неговите педофилски тенденции. Најчесто Службата успева во целта – превтување на противник, "Предмет на Обработка", во Соработник – преку мешањето во бракот. Но, тука секако се и случаите со "фаќање" на "Предметот" "во криминални дејанија". Во овие случаи, безмалку секогаш е вклучен припадник на Тајните полиции, кој го иницира и охрабрува криминалното дело.

Доколку сево ова не раѓа плод, тогаш врз "Предметот на Обработка" се врши финансиски притисок: бркање од работа, попречување на академската кариера или уништување на приватниот бизнис. На крајот, опциите за "Предметот на Обработка" се две:
(1) Да прифати да стане Соработник на Службата, што значи експресно враќање на кариерата на патот кон врвот; или
(2) Да стане Пример за што им се случува на одметниците од системот, што значи понатамошно преживување на работ на егзистенцијата, како и општи понижувања и исмејувања од Соработниците на Службата.
Spored kolumnite i postovite dobivam vpecatok deka Gospodinot Cvetanov razmisluva so svoja glava a ne so glavata na Gruevski. Covek koj razmisluva so svoja glava vo momentot e ona sto na Makedonija i treba. Mozebi Gospodinot Cvetanov treba da se obide da formira politicka partija. 2012 e izborna godina i moze mnogu da se sraboti do togas. Mozebi covek kako neko moze da bide svetlo na krajot od tunelot. Mozebi bas toj ke bide incijatorot na konecno osamostojuvanje na Makedonija. Ni treba eden takov. Neli?
DOBIV GREEN CARD FOR USA. VEKE SE OSEKAM KO AMERIKANEC.
30-12-2010, 04:27 AM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11

(30-12-2010, 04:27 AM)nikoj Wrote: Spored kolumnite i postovite dobivam vpecatok deka Gospodinot Cvetanov razmisluva so svoja glava a ne so glavata na Gruevski. Covek koj razmisluva so svoja glava vo momentot e ona sto na Makedonija i treba. Mozebi Gospodinot Cvetanov treba da se obide da formira politicka partija. 2012 e izborna godina i moze mnogu da se sraboti do togas. Mozebi covek kako neko moze da bide svetlo na krajot od tunelot. Mozebi bas toj ke bide incijatorot na konecno osamostojuvanje na Makedonija. Ni treba eden takov. Neli?


Ti ozbilno ova go mislis ili se MAJTAPIS SO VANETA, pa gledas deka covekov e kako muva bez glava, nikoj ne go esapi nitu go svaka seriozno, a ti uste go teras i partija na napravi,,, gospod da cuva i da brani
30-12-2010, 04:38 AM
Reply