Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 10 Vote(s) - 3.7 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ВАНЕ ЦВЕТАНОВ-НОВ ЈУНАК ОД МАКЕДОНИЈА
Author Message
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#61

(27-08-2010, 03:03 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Во што е таа одлична работа на Грујо и бандата околу него. Дали ја расчистија пљачката наречена приватизација. Дали го расчистија продавањето земјиште во центарот на Скопје за бадиала. Дали ја растурија УДБА. Дали ги обзанија кодошите.... Доста е толку да не те мачам повеке.


Toa sto go velis e luk i voda, vo toa mozat samo komunjrite da ti veruvaat a partijata odlicno si funkcionira
27-08-2010, 03:08 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,424
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#62

(27-08-2010, 03:08 AM)NACIONALIST Wrote:
(27-08-2010, 03:03 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Во што е таа одлична работа на Грујо и бандата околу него. Дали ја расчистија пљачката наречена приватизација. Дали го расчистија продавањето земјиште во центарот на Скопје за бадиала. Дали ја растурија УДБА. Дали ги обзанија кодошите.... Доста е толку да не те мачам повеке.


Toa sto go velis e luk i voda, vo toa mozat samo komunjrite da ti veruvaat a partijata odlicno si funkcionira


Јас те прашав конкретно за неколку работи ама не те прашав како функционира партијата. Но да ти одговорам и за функционирањето на партијата. Партијата функционира затоа што е Грујо на власт, ке зборуваме кога ке падне кој од овие девет Југовиќа вмрОВЦИ ке остане во партијата
27-08-2010, 03:17 AM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#63

(27-08-2010, 03:17 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: uote]Јас те прашав конкретно за неколку работи ама не те прашав како функционира партијата. Но да ти одговорам и за функционирањето на партијата. Партијата функционира затоа што е Грујо на власт, ке зборуваме кога ке падне кој од овие девет Југовиќа вмрОВЦИ ке остане во партијата


Aj kazime koga ke padne Grujo, i koja e taa sila sto ke go turne od vlast vo alednite 3 mandati
27-08-2010, 04:07 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,424
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#64

(27-08-2010, 04:07 AM)NACIONALIST Wrote:
(27-08-2010, 03:17 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: uote]Јас те прашав конкретно за неколку работи ама не те прашав како функционира партијата. Но да ти одговорам и за функционирањето на партијата. Партијата функционира затоа што е Грујо на власт, ке зборуваме кога ке падне кој од овие девет Југовиќа вмрОВЦИ ке остане во партијата


Aj kazime koga ke padne Grujo, i koja e taa sila sto ke go turne od vlast vo alednite 3 mandati


Тие што нема да сакаат повеке да слушаат песни за девет Југовиќа во Македонија.
27-08-2010, 04:33 AM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#65

(27-08-2010, 04:33 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Тие што нема да сакаат повеке да слушаат песни за девет Југовиќа во Македонија.


Abe ostajgi tie jugovici
27-08-2010, 04:39 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#66

(27-08-2010, 04:39 AM)NACIONALIST Wrote:
(27-08-2010, 04:33 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Тие што нема да сакаат повеке да слушаат песни за девет Југовиќа во Македонија.


Abe ostajgi tie jugovici

Ама Наци, “ тие југовици“ нас, Македонија, не не оставаат. Како реагираше Груевски на тој инцидент? Како да сондираше терен да види уште колку вистински вмровци останале во неговата партијаShokПо тој инцидент требаше целата сала да се испразни веднаш. Немам информација дали некои од присатните жени ја напуштиле салата.
27-08-2010, 07:37 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#67

NACIONALIST-ГРУЈОВИСТ, сеуште чекам одговор:

Quote:
(21-08-2010, 03:31 PM)Solenik Wrote:
(21-08-2010, 03:17 PM)NACIONALIST Wrote: a za toa sto prasuvas koi se zaslugite na Gruevski?? gi ima mnogu, samo vie so temnite naocari nemozita da gi vidite.
Ова пак прескокна да ми го одговориш. Ти го зголемив и обележав црвено да ти е полесно да го прочиташ:

Сум те прашал неколкупати во минативе осум месеци да ми објасниш кои се големите подвизи, резултати и постигнувања на Грујовски во изминативе 4 години октако е премиер? Ако ми дадеш одговор на ова прашање ти го гарантирам мојот глас за Грујо на следните избори. Еве ти прилика да бидеш заслужен "војник" и да сториш нешто продуктивно за твојот привемен бог.

Штом ги има толку многу, нема да ти е тешко да наброиш барем 5-6!
Адје да видам список, друже.


(27-08-2010, 03:17 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(27-08-2010, 03:08 AM)NACIONALIST Wrote:
(27-08-2010, 03:03 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Во што е таа одлична работа на Грујо и бандата околу него. Дали ја расчистија пљачката наречена приватизација. Дали го расчистија продавањето земјиште во центарот на Скопје за бадиала. Дали ја растурија УДБА. Дали ги обзанија кодошите.... Доста е толку да не те мачам повеке.


Toa sto go velis e luk i voda, vo toa mozat samo komunjrite da ti veruvaat a partijata odlicno si funkcionira


Јас те прашав конкретно за неколку работи ама не те прашав како функционира партијата. Но да ти одговорам и за функционирањето на партијата. Партијата функционира затоа што е Грујо на власт, ке зборуваме кога ке падне кој од овие девет Југовиќа вмрОВЦИ ке остане во партијата

Тука е суштинскиот проблем - Јордан прашува за сосотојбите во државата, а грујовистот му одговара дека во ПАРТИЈАТА се е супер. Нели, божем, сега е демократија, а не еднопартиски комунизам? А и ако калибарот на кадарот на ДПМНЕ се мери преку бранителот на ликот и делото на боксерот - јасно ми е колку работите се "супер".

И уште една работа, Наци: народот - како и ние - му ја даде критиката на Сранко на избори во 1998, 2006 и 2008-ма. Значи народот си го строри своето. Зошто Љубчо, а и ГРУЈО (кој патем беше дел и од владата на Љубчо) не го упасија Сранко до сега? Значи Сранко е идолот на Грујо - штом овој толку си го чува како бубреже во лој.
(This post was last modified: 27-08-2010, 02:44 PM by Solenik.)
27-08-2010, 02:42 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#68

(27-08-2010, 02:42 PM)Solenik Wrote: NACIONALIST-ГРУЈОВИСТ, сеуште чекам одговор:

Quote:
(21-08-2010, 03:31 PM)Solenik Wrote:
(21-08-2010, 03:17 PM)NACIONALIST Wrote: a za toa sto prasuvas koi se zaslugite na Gruevski?? gi ima mnogu, samo vie so temnite naocari nemozita da gi vidite.
Ова пак прескокна да ми го одговориш. Ти го зголемив и обележав црвено да ти е полесно да го прочиташ:

Сум те прашал неколкупати во минативе осум месеци да ми објасниш кои се големите подвизи, резултати и постигнувања на Грујовски во изминативе 4 години октако е премиер? Ако ми дадеш одговор на ова прашање ти го гарантирам мојот глас за Грујо на следните избори. Еве ти прилика да бидеш заслужен "војник" и да сториш нешто продуктивно за твојот привемен бог.

Штом ги има толку многу, нема да ти е тешко да наброиш барем 5-6!
Адје да видам список, друже.


(27-08-2010, 03:17 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(27-08-2010, 03:08 AM)NACIONALIST Wrote:
(27-08-2010, 03:03 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Во што е таа одлична работа на Грујо и бандата околу него. Дали ја расчистија пљачката наречена приватизација. Дали го расчистија продавањето земјиште во центарот на Скопје за бадиала. Дали ја растурија УДБА. Дали ги обзанија кодошите.... Доста е толку да не те мачам повеке.


Toa sto go velis e luk i voda, vo toa mozat samo komunjrite da ti veruvaat a partijata odlicno si funkcionira


Јас те прашав конкретно за неколку работи ама не те прашав како функционира партијата. Но да ти одговорам и за функционирањето на партијата. Партијата функционира затоа што е Грујо на власт, ке зборуваме кога ке падне кој од овие девет Југовиќа вмрОВЦИ ке остане во партијата

Тука е суштинскиот проблем - Јордан прашува за сосотојбите во државата, а грујовистот му одговара дека во ПАРТИЈАТА се е супер. Нели, божем, сега е демократија, а не еднопартиски комунизам? А и ако калибарот на кадарот на ДПМНЕ се мери преку бранителот на ликот и делото на боксерот - јасно ми е колку работите се "супер".

И уште една работа, Наци: народот - како и ние - му ја даде критиката на Сранко на избори во 1998, 2006 и 2008-ма. Значи народот си го строри своето. Зошто Љубчо, а и ГРУЈО (кој патем беше дел и од владата на Љубчо) не го упасија Сранко до сега? Значи Сранко е идолот на Грујо - штом овој толку си го чува како бубреже во лој.

Потекнувааат од иста идеолошка матрица ,а и контролата им е истаIcon_lol
27-08-2010, 08:34 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,424
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#69

Quote:БЕЗГРЕШНИТЕ СУПЕРБОГОВИ КОЛЕ И МАРТИН, КОДОШИ И ДРУГИ СИТНИ ЛИГУШИ‏

петок, 03 септември 2010 11:09

Живееме во време во кое светот се движи напред со молскавична брзина, степенот на развој на технологиите секојдневно се зголемува, науката постојно вади новитети во технологиите, пазарната конкуренција е безмилосна, постојано се бараат нови енергетски алтернативи. Развиениените земји, имаат државни стратегии за помош на науката, индустриите, напредокот на технологиите и затоа економиите одат напред и стандардот е достоинствен.СВЕЖАТА МИРИЗБА НА НАПРЕДОКОТ


Освен високиот стандард во одговорните и напредни држави, владеат демократските вредности, државите се грижат за безбедноста и бенефитите на граѓанитете кои во нив живеат. Но, лека полека мирисот на современото, напредното, навиките и придобивките од модерните општества се повеќе се чувствуваат и кај нашите соседи. Насекаде околу нас се чувствува развој. Граѓаните во соседните земји лека полека ги чувтвуваат позитивните резултати на новите врдности. Последиците од долгогодишната транзиција, која кај најголемиот дел комшии и земји на балканот беше тешка, веќе исчезнуваат, се забораваат. Целиот балкан влегува во едно време каде секојдневно се повеќе се работи и зборува за иднината, а болните теми од лошите периоди лека полека се забораваат, се избегнуваат. Демократијата и државотворноста се повеќе и повеќе се присутни околу нас.СМРДЕАТА НА МАКЕДОНСКАТА РЕАЛНОСТ


Кај нас времето како да застанало... како да сме во времињата на Милошевиќ.
Квазинационализам, нарушување на меѓуетничките односи и довербата за соживот, притисоци врз медиумите, контролирање на информациите, постојано барање на вина во други, етикетирања, дискредитирања за секој што не се согласува со лидерот. Кој размислува само малку поинаку е предавник. Патриоти и предавници... Дојдовме до дереџе да гледаме водење на политика својствена на африкански услови и менталитет, понижувачка за секој достоинствен граѓанин. Постојано бегање од реалнота, непристојни пресови, замајување на јавноста, постојано барајќи вина кај некој друг, но никако да видиме позитивна и конструктивна дебата заснована на цврста и реална основа. Дебата помеѓу партиите, која ќе покаже дека го имаат надминато хендикепот да се служат со ниски удари и да го нарушуваат сопственото достоинство, но пред се - достоинстовото на граѓаните.

Да бевме двеилјади и седма, односно Груевски да беше една година Премиер, партијата ќе имаше право на секој втор прес да се повикува на криминалот на Бранко, и криминалот на СДСМ. Но, веќе станува досадно вртењето на една иста тема. Во петтата година од мандатот срамно е да се повикува на криминал од пред пет години. Требаше повеќе да се работи на дело, да се гради систем, институции и досега темата ќе беше затворена. Под сите етички норми и под сите стандарди на политичко однесување е да се продолжи постојано да се бара вината кај некој друг, за некое друго време, а да бегаме од сегашноста и да не мислиме за иднината - земјава ќе продолжи да тоне како секира во вода. Со овој пристап кон работите веројатно во двеилјади дваессет и петтата година на пресови се уште ќе се чита за криминалите на Бранко.

Колку што паметам, мислам дека пред некоја година, Заев излезе на прес конференција и јавно се извини за сите грешки што ги направил СДСМ. Потенцираше дека за тие грешки си ја платиле цената на избори и така е. За тие грешки платија на сите избори од 2006-та година наваму, ја изгубија и законодавната, а со тоа и извршната власт, ја загубија и локалната власт, го загубија и Претседателското место од својата партија. Значи СДСМ плати и преплати за се што има направено до двеилјади и шеста година со превисоки цени и превисоки камати.НИКОЛА ГРУЕВСКИ КАКО И АЛКОХОЛОТ - ОДГОВОРОТ НА СИТЕ НАШИ ПРОБЛЕМИ


Груевски е на власт веќе петта година и доколку знаеше или сакаше, можеше да ја затвори темата со криминалните приватизации. Наместо пресови, сега требаше да има пресуди, конфискации... Не е коректно да го плашат народот со враќање на Бранко и единствено алиби за неуспесите да им е тоа. "Сега не е добро, ама ако сте непослуушни Бранко ќе ви се врати, па ќе видите што ќе ви направи..." Ова е прениско ниво, веќе и по градинките и по училиштата не ги плашат децата со такви фори, се применуват многу помодерни методологии на вопитување. Така и во политиката е потребно да се почне со подостоинствени начини на пристап, подемокртски начини на владеење и уредување на државата, создавање на услови за владеење на правото...

Централизмот и методите на управување во партиите се сериозна закана за демократијата. Трошењето на енергија за пропаганда наместо за државотворни политики е штетно. Како може да се развива демократијата, кога премиерот и лидер на партија, се однесува со партијата и државата како да се негови?

ВМРО-ДПМНЕ е Партија која има одлична идеологија, партија која ми е драга, партија во која и за која потрошив огромен дел од мојата младост и мојот живот. Во ВМРО-ДПМНЕ имам огромен број на драги пријатели, чесни и способни луѓе, искрени луѓе кои од срце ја сакаат Македонија и својот народ. Има луѓе кои од срце работат за Татковината и веруваат во системот - луѓе кои се уште не ја разбрале девизата дека не се работи за Татковината, туку се работи за суети! Огромен дел од членството е неинформирано, смислено се става во заблуда, се пуштаат шпекулации, дезинформации, се црнат луѓе без основа.ПРОТОЃЕР НА СПАС


Факт е дека по доаѓањето на Мартин Протогер во партијата и по неговото назначување за Генерален Секретар, партијата го зголеми реитингот и освои неколку изборни циклуси... Но, тоа стаса со сметка со новонаметнатиот начин на управување да се расипат односите во партијата. Штетите од неговата политика ќе бидат погубни и за партијата и за Македонија. Вештачки надуениот балон ќе пукне и ќе ја растури партијата, бидејќи е градена на нереални основи. Единството, кое е дел и од името на партијата, веќе е мисловна именка. Луѓето се ценат по сервилност - а се трошат по потреба, се ставаат во употреба во одреден момент кога ќе затреба, за да на крај се оставаат на цедило и бидат фрлени. Кодошењето во партијата за жал стана модерно, па затоа најуспешни и најсакани се кодошите. Се форсираат луѓе кои коментиираат за работата, успесите или неуспесите на други, а не си ја гледааат својата работа, па некои дури и немаат резулати во својата работа. Но затоа пак, имаат сериозни резултати во јуриш системот. Јуриш системот се повеќе зазема сила и луѓето кои го прифаќаат тој систем се подобни. Јуриш ситемот е начин на комуникација со свои сопартијци и граѓани, каде се наметнува витруалната реалност дека се е супер, дека Груевски е најпаметен, најспособен, а дека Мартин Протоѓер е вистински мозок и дека е голема иднина за партијата и за Македонија. Во јуриш системот е најстрого забрането, некој да го каже сопственото мислење, да има поразличен став од ставот на врвот, или пак не дај Боже некој да нападне некој став или изјава на Латас. Строго е забрането да се истакне некој проблем на граѓаните, некој да каже дека работите не функционираат или пак да се осмели да искоментира некоја одлука на Груевски. Во моментот на коментирањето никој ништо нема да му каже, тешко некој да му се спротистави во очи, а многу е веројатно и да биде поддржан. Но, верувајте дека многу бргу, на индиректен начин, ќе ја почувствува моќта на партијата. Секој кој се обидел да искаже свои ставови, мислења, незадоволства и несогласувања со одредени политики, почувствувал како функционира системот. Со овие методи се постигна подвоенст по табори во врвот, и нетрпеливост помеѓу таборите.СЛУШАЈ ШТО ЧАТИ ОЏАТА - НЕ ГЛЕДАЈ ШТО РАБОТИ


Не се слуша и не се цени мислењето на никој што размислува барем малку поинаку од Гревски и Протогер, филозфија која е сериозен доказ за недемократските принципи. Се осудуваат и етикетираат луѓе врз база на интриги и на кодошења. Проблемот е што и дел од кодошите се со многу низок коефициент на интелегенција, па кога ќе ги пуштат да обработат некого или да го искодошат, честа појава е да немаат капацитет и да го разберат човекот или пак да немаат поим од материјаата која е тема на разговор и сосема извртено да ја пренесат сотојбата и ставовите на тој човек. На тој начин се дискредитираат, црнат, изолираат, а потоа тивко елиминираат огромен број на луѓе со чесни намери и со искрена цел да помогнат, допринесат за партијата, а од таму и за државата.

Во состојба на тежок централизам, подвоеност по табори помеѓу функционерите, интриги, местенки, спинови и што уште не, се јаде единството, довербата, односите помеѓу првите двесте до триста луѓе во партијата. А тоа се луѓето кои се и срцето и моторот на партијата. Како тие луѓе да се појават на избори? Што да зборуваат пред членството, пред граѓаните кога се во состојба во која и тие самите веќе не веруваат во она што треба да го кажуваат?

Сето ова го пишувам со цел да доловам кој и со какви политики ја води владејачката партија, а од таму и државата. Методите на раководење и водење на политики и со партија и со држава се слични или исти. Ако се игра валкано на една страна, се игра валкано секаде. Последен производ од партиската кујна, излезе муабетот дека Ване Цветанов пред да ја даде оставката се договорил со СДСМ и затоа ја предал партијата. Какво потценување на интелектот и меморијата на општеството! Не помина ни месец - и оп! - подготвиле веќе и план за дискредитација, надевајќи се дека луѓето заборавиле.

Сакам да потсетам, дека оставката ја дадов поради лицемерната борба против криминалот на Груевски и неговото несакање да се справи со криминалот. Дадов оставка поради бегањето на Владата од градење на силен институционален систем за борба против криминалот во кој не би имало селекција и попуст за никого! Како прв човек на финаниското разузнавање година и два месеци барав прием на 5 минути кај Премиерот за разговор за криминалот во државата - 5 минути кои Премиерот "неуспеа" да ги најде. Не се согласував и сеуште не се согласувам со политиките на Груевски. Убеден дека ја уништува и партијата и државата почнав да се спротивставувам, да зборувам внатре во партијата. Ете, тоа се причините за кои дадов оставка, а не мизерните и долни муабети дека сум се испазарил. Немам милиони, но имам чист образ и чиста душа, а тоа не можат да ми го земат!

Како човек од партијата, дадов се од себе да направам силна институција која ќе има капацитети да се бори против криминалот. Со резултатите од работењето на таа институција се гордееја и државата и партијата, бидејки тие резултати никој не може да ги оспори. Во специфичната работа која ја работев многу често наидував на раскрсници каде сам морав да носам тешки одлуки, затоа што ниту Министри, ниту Премиер имале интерес да сослушаат, дадат совет или насоки. Фала му на бога што ми давал мудрост да не донесам некоја лоша одлука. Но, преку ова сакам да кажам дека бев фрлен во бришан простор, сам. Ние, тимот од Управата, бевме оставени на цедило да се бориме против тешки облици на криминал, без никаква поддршка, без никаква заштита. Не само што немавме заштита, туку последната година секојдневно имавме проблеми, кои ни ги создаваше Владата. Кога не успеаја да не скршат со сите методи, на крај го искористија извештајот од ДЗР и целата фама со антикорупциска.

Ова се начините и методите со кои владее Груевски. Поликите на црнење и дискредитирање на секој кој е против власта, со цел заборавање на суштината и причините на одреден проблем, забошотување на пропусти се многу ниски методи за делување на една партија која се прикажува и треба да биде модерна демохристијанска десноориентирана партија. И покрај овие ниски и недемократски удари, немам намера да молчам за секоја нивна грешка. Ќе ги напаѓам упорно со цел да се освестат, отрезнат, да се разбудат. Овој сон на Груевски, може да излезе кошмар за сите нас. Бидејќи кога ќе падне, Груевски може повторно да си се пресели во Србија или пак, сега во некоја поегзотична земја, а народот ќе остане тука, без разлика на политичка припадност. Времето ќе покаже кој каде се пазарел, кој е предавник, кој трошејки ја последната надеж на народот, направил долгорочни штети и последици и за идните поколенија.

Господине Груевски, престанете да барате постојано вина во некој друг за вашите неуспеси. Ве молам однесувајте се посериозно, позрело и поодговорно. Ветивте подобар стандард, ветивте поголем степен на демократија, ветивте борба против криминалот, ветивте повеќе инвестиции. Бидете достоинствен и погледнете што се случува околу вас, разбудете се од идиличниот сон и видете што се случува во државава. Не е грев да се признае дека сте се натцениле. Додека светот и соседството одат напред, се развиваат економиите, се подобровуваат условите за живот на граѓаните во сите соседни земји, вие се занимавате со замајување на јавноста, ослонувајки се на кујната на Мартин Протоѓер. Продолжувате со црнење на сите што не се со вас и постојано барање виновници за вашите неуспеси!

Престанете да ја барате вината во Љупчо, бидејки ви забил нож в грб, па во Бранко, па во СДСМ, па во Љубе Бошковси, па во Дејан Гацов, па во Ване Цветанов. Сите ви се виновни, кои ве предале, кои грешеле за се, ама вие никако! Бидете вистински човек, вистински лидер, вистински христијанин, признајте и вие некоја грешка. Веројатно не знаете дека е грев да се претставувате за безгрешен, бидејки тоа е тешка лага!

Се претставувате за верник, правите пиар и во цркви, а немате доблест да си признаете за грешките, убедени сте дека сте најдобар. Ако не сте имале прилика досега, прочитајте ја Библијата, ако немате време консултирајте се со свештено лице. Треба да сватите дека според христијанките учења само Исус беше безгрешен, и за нас умре на крстот. Со неговата крв ги откупи нашите долгови и во име на неговата крв ни се опростуваат гревовите кои секојднвно несвесно ги правиме. Сите сме луѓе и грешиме, човечки е некогаш да се згреши и доблесно е понекогаш да си признеме за грешките. Страшно и грешно е да создавате мит за себе. Обидувајќи се да се претставите за безгрешен, го навредувате Бога, бидејќи само неговиот син Исус беше безгрешен и умре на крстот за нас, за нашите гревови!

Ване Цветанов

03-09-2010, 12:25 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,424
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#70

Quote:КОНФИСКАЦИЈА

четврток, 23 септември 2010 17:32Сите знаеме дека главниот мотив за посегање по криминал се парите и се што е поврзано со парите. Луѓето посегаат по криминал за да остварат одредена материјална корист, понекогаш, а за жал се' почесто и од егзистенцијални причини.

[Image: pg-8-Money-PA_154391s.jpg]

Но, предмет на опервација ни е организираниот криминал во нашата земја и штетите кои произлегуваат од него и за граѓаните и за квалитетот на општеството. Посегањето по организиран криминал е со цел за остварување на огромни приходи и профити. Во првите моменти со парите од криминалот се задоволуваат личните и каприците на блиските, се троши на луксузи од скапи одмори, накити, гардероба, па се до купување на вили, јахти и така натаму... Но оваа фаза не е толку опасна за општеството, бидејќи до овде штетата е врз оние кај кои што се генерирани парите.ЗАКОНИТЕ ОХРАБРУВААТ ОРГАНИЗИРАН КРИМИНАЛ
Вистинскиот проблем започнува од желбата за остварување и на социјална моќ. Замислете, личности кои најголемиот дел од своето богатство го стекнале на криминален начин стануваат ВИП персони во општеството и истите тие луѓе почнуват да креираат политики во општеството. Со остварената моќ влијаат во изготвувањето на закони, креирањето на политики во државата се' со цел да го задржат своето влијание и капитал. Проблемот е што кога моќта и влијанието е во рацете на овие криминалци, тие продолжуваат и понатаму да генерираат други криминални дела и понатамошно труење на општеството.Затоа, модерните и цивилизираните земји сватиле многу одамна, дека борбата против организираниот криминал се води преку парите. Преку трагот на парите се доаѓа до криминалот, истиот се документира и докажува, а на крај следи конфискација на с# што е стекнато на нелегален начин. Тоа е начинот на кој се брани држава! На тој начин им се одзема влијанието и моќта, а и мотивацијата кај други граѓани да размислуваат да се бават со криминал. Ова е нормална и секојдневна работа за развиените земји. Свесни за глобалната опасност од криминализираните приходи, меѓународната јавност има изготвено повеќе конвенции - одредени меѓународни документи кои ги упатуваат и помалку развиените земји кон изготвување на вакви закони. Жалам што сме двеилјади и десета година а с# уште нашата земја е во групата на земји кои немаат посебен закон за конфискација, па затоа ова е главната тема за колумнава што ќе анализираме подетално.Да продолжиме, кога знаеме дека без добар систем за конфискација борбата против криминалот е јалова, голем дел на луѓе со пресметан ризик влетуваат во криминал, знаејќи дека и да ги фатат ќе одлежат некоја година затвор, но ќе останат богати. Многу често била и за жал с# уште се употребува логиката од типот "па што ако одлежам две три години во затвор, важното е дека кога ќе излезам ќе бидам богат! Тоа е исто како да сум бил на печалба во странство." Нашата влада, свесни за важноста на оваа тема, во последниов период се' повеќе ја актуелизираат, и се обидуваат да извадат поени и рејтинг од истата тема и како и обично во очи го лажат народот, а со лажењето на народот се понижуваат и самите себеси, а и народот. Но тоа (понижувањето) не ни е битно, се' додека тоа оди во нечија корист и додека некој некого лаже, некој трет го товара магерото некаде надвор од видокот! Последниве неолку месеци темата конфискација се' почесто се употребува од страна на владините претставници.
ВЛАДАТА ФРЛА ЧИФТЕ


[Image: anatomija-na-nesposobnosta.jpg?w=600&h=389]

Се' почесто гледаме изјави од типот "државата одзема имот стекнат на нелегален начин во вредност од околу 20 милиони евра." Имаше неколку пресови за одземени: повеќе станови, деловни објекти, хартии од вредност и акции во неколку банки низ државава. Се фалеа дека оваа акција државата ја презема бидејќи осудените, иако по закон и правосилна пресуда, не го вратиле нелегално стекнатиот имот. Ова е една вест која се модифицира и повторува веќе повеќе време... вообичаено за ова информираше министерот за правда Михајло Маневски и вообичаено појаснуваше дека имотот е одземен од осуденици со правосилна пресуда - повеќето од нив се осудени за кривично дело перење на пари и злоупотреба на службена должност.Во една од последните изјави Министерот го обелодени и списокот на луѓе, со цел да покаже резултати... Се фалеа и од кои предмети и колку е одземено. Импресивно, дури и импозантно! Понатаму се појаснува дека новина во Законот за конфискација на имот е тоа што нема да се одзема само личен имот туку и имот кој е нелегално стекнат и подарен на трето лице, доколку се докаже дека лицето знаело дека станува збор за таков имот. "Се лажат оние кои мислат дека ако го префрлат имотот на трети лица, ќе се спасат од тоа имотот да не им биде одземен", рече Маневски. Гледајќи од страна, за секој човек во Македонија кој не ги знае работите од внатре заклучокот е дека оваа влада води бескомпромисна борба против криминалот, а тие што ќе се фатат ќе одговараат не само кривично, но и имотот ќе им биде одземен.Бидете сигурни, да не бев дел од системот, да не бев детално информиран за состојбите и јас ќе верував во овој популизам. Ќе бев воодушеван од ваквите фалења за борбата против криминалот и со резултатите од конфискациите. Ќе се гордеев што сум Македонец и што како граѓанин имам влада, која бескомпромино се бори против криминалот на сите фронтови. Но, за жал воопшто не е така, за жал се срамам што мојата влада ме лаже секојдневно за неселективната борба против криминалот, ме лаже и за добриот систем за конфискација. Ме лаже и мене и сите гаѓани сакајќ да остави слика дека на тема конфискација се прави парче, дека имотот на сите криминалци веќе им се одзема и ќе им биде одземен без исклучок. Се лаже, па и се фали на големо, без око да му трепне на некого!
КУМРОВАЧКИ ЃАЦИ СО ОДЛИЧЕН УСПЕХ
Прво, владата односно Министерството за правда вешто бегаше од темата конфискација во последните четири години. За оваа тема се правдаа дека ќе ја покријат со неколку членови и одредби во Законот за кривична постапка. Исто како и со темата "обвинителство", за која пишував во една од петходните колумни и за темата "конфискација" се фрла прав в очи и на граѓаните, а и на меѓународната јавност. Жалното е ако некој мисли дека со неколку завршени курсеви во кумровачка школа, и облечен дрес на преродбеник ќе ги излаже меѓународните експерти. Тоа е понижувачко за Македонија пред се', жална слика и доказ какви ли се' не битанги не' водат. Ако се сакаше, уште во веќе далечната двеилјади и шеста година ќе се изготвеше, усвоеше и ставеше во сила нов Закон за конфискација. Но, целиот систем за борба против криминалот стана заложник на новиот Закон за кривична постапка кој, веќе сме двеилјади и десета година, а се уште не сум слушнал дека е стигнат до Собрание. Но, и да стигне - решенијата се недоречени, недефинирани, оставаат простор за двоен аршин, селективност и лични проценки.Конкретно за темата "конфискација" Министерот никаде не кажа дали за секој предмет од сверата на организираниот криминал ќе се покрене постапка за конфискација? Дали секој имот кој е стекнат на криминален начин ќе биде одземен од државата? Што е најважно: по кој критериум судот би одлучувал за кој предмет би се отпочнал процес за проширена конфискација? Кој гарантира дека ова не е еден огромен вентил за рекет? Замислете при услови на недоречености и недефинирани правила на игра некој кој потенцијално стекнал дваесетина милиони евра се најде пред лицето на правдата?Замислете како некој би му дошол дома или ако тој е в затвор кај сопругата или фамилијата... Замислете како добронамерниот гласник и се обраќа на загрижената фамилија: "Видете биднало што биднало, домаќинот е осуден и ќе одлежи пет шест години, но, знаете може да биде многу полошо. Знаете, законите веќе се лоши, времињата се сменија, лошо е... Еве измислиле некоја опција за проширена конфискација, некои европски теркови на закони... Ова дава можност освен вашиот домаќин што е затворен се' да ви се земе. Постои опасност да останете на улица, без ништо, акциите, парите од штедни, ќе ви се земе и фирмата и становите, и куќата каде сме сега. Вие би останале на нула, на улица!" Замислете како ќе се однесува загрозеното семејство? Што ќе праша прво? Се разбира, волшебното прашање "има ли чаре? Има ли надеш за помош? Ако ни помогнете ќе ви бидеме доживотно благодарни, дебело ќе ве наградиме." Тогаш гласникот кажува дека "тоа не зависи од него, дека тој не одлучува, дека ова е голема и комплицирана работа и дека истата зависи од многу големи и влијателни луѓе. Но тие луѓе дека со ситно не се купуваат, треба да се размисли дебело дали воопшто да се разговара со нив." Очајното семејство се согласува и нуди десет милиони евра, плус и доживотна благодарност за помошта што се спасени и не се на улица. Замислете после ваков муабет и потенцијално направен дил, судот и обвинителството, се оградуваат од конфискација, односно никој не проценува дека за случајот НН постои потреба од отварање на таква пстапка. Замислете, од овој случај колку луѓе би биле среќни: и семејството и посредникот и судиите и големите луѓе, и сите ќе продолжат да се сакаат и да си соработуваат. Во тие радосни моменти во знак на добра волја, на апелација, казната на домаќинот може и да се намали на три години, а по година и половина да излезе на условно, односно на слобода. И видете математика, од дваесет милиони евра криминал, му останале десет чисти, лежел само година ипол затвор, а одозгора и станал пријател со големите луѓе. Сите среќни! Па со вакви можности кои ги нуди власта, кој е будала да ја расипе идилава? Нормално се прават закони каде навидум се исполнуваат меѓународните стандарди и се фалиме пред светот дека сме ги исполниле дословно. Се фалиме дека можности постојат и за проширена конфискација, каде има простор за дополниттелно фалење дека ќе се одземе имотот и од блиските на кои бил префрлан, но сите мудро молчат за оставените дупки и пропусти, кои се прават со финтите научени во некоја кумровачка школа.ИМА ПРИМЕРИ ОД КОИ ТРЕБА ДА СЕ УЧИ И ДА СЕ НАУЧИ
Во никоја нормална земја не е оставен простор, или недореченост токму за оваа работа. Секаде каде се има волја за борба против оргганизиран криминал овие правила на игра се целосно дефинирани и нема простор за гласници и добронамерници.Системот за конфискација во Република Бугарија функционира на следниов начин: Постои комисија за одземање на имот во полза на државата. Таа комисија ја раководат пет члена: претседателот на комисијата е именуван од Владата, еден член е именуван од Претседателот на државата и тројца членови се именувани од Собранието. Мандатот на овој тим е пет години со огромен интегритет и никаков простор за притисоци или уцени. Членовите можат да бидат променети само во случај на докажана злоупотреба на службена должност, болест, смрт или доброволна отавка. Комисијата има централа во Софија со редовно вработен кадар, а исто така има и регионални канцеларии со постојано вработен кадар. Регионалните канцеларии имаат подрачни единици. Значи, комисијата географски ја покрива целата теритирија на земјата и кадровски и технички е одлично екипирана.Што работи комисијата? За секој случај од областа на организираниот криминал: шверц со дрога, луѓе, оружје, тешки измами, перење на пари, потешки облици на даночно затајување (над сто илјади евра или даночни пирамиди) постапката е иста, без исклучоци, без оставање на простор за слободна проценка и добра волја на добронамерните судии, ниту на пријателски расположените политички моќници. Во моментот кога било кој истражен орган го информира обвинителството или пак поднесе кривична пријава за група од физички и правни лица за кои постои сомнение дека се вмешани во организиран криминал, обвинителството експресно го испраќа списокот со сите лица до комисијата. Во моментот кога комисијата ќе добие допис од обвинителството, веднаш се зафаќа со работа. Листата од физички и правни лица станува предмет на обработка на комисијата.Се дистрибуира листата до сите регионални и подрачни канцеларии на територија на целата земја. Во секој град имате ваботен кој ќе биде задолжен со списокот. Тој вработен е должен за сите лица на списокот да провери шеснаесет извори на информаци, кои му се ставени во формулар: да провери дали и што посседуваат лицата или нивни блиски во тој град, да се потпише на пополнетиот образец, за да не заборавил да внесе евентуално нешто. Тогаш истиот образец патува за Софија. Да се вратиме сега на предметотот во Софија. Таму обвинителот и полицијата не трошат енергија на барање на имотот, или барање на потеклото на имотот. Нивна работа е да се сконцетрираат на истрагата, да документираат што е можно повеќе докази со истите да го докажат криминалот, односно да дојдат до пресуда.По стапувањето на пресудата на сила, комисијата доаѓа на сцена. Ги вика осудените и на маса им го вади целиот нивни имот на територија на земјата и плус надвор во други земји (од Софија се задолжени за проверки во други земји). Им се објаснува на осудените дека тие се осудени, со докажана вина и дека презумпцијата на невиност за нивниот имот не важи, односно се отвара цивилна или граѓанска постапка за утврдување на потеклото на целиот нивни имот. Разговорите се отприлика во стилот "ви пронајдовме три вили во тој град, фирма во друг град, со вредност толку и толку, плацеви и други недвижности таму и таму, акции во тие и тие фирми на вредност таа и таа. Имате пет коли, три џипа, јахта на море, на сметки во банки имате толку и толку... Хотелот во тој и тој град е на вашата прва братучетка која е невработена до лани." И така се вади до детали, до имоти на секаде. Тогаш се обраќаат на осуденикот и велат: "сето ова што го имате, го имате стекнато со повторување на кривичното дело за кое сте фатен, повелете докажете што ви е стекнато на легален начин или пак ви е наследство." Сето она што осуденикот неможе да докаже од каде и како го стекнал се конфискува - легално оди во корист на државата, односно државата одзема се што е стекнато со криминал.Ова е начинот за справување со криминал - ама кога се' сака. Согласно моите информации овој закон е готов уште од илјада деветстотини девеесет и осмата година, но никако не можел да влезе во собрание до двеилјади и петата. Статистиките од конфискациите се отприлика триеетина милиони евра за двеилјади и седмата, осумдеетина за двеилјади и осмата година и фантастични сто дваесет и пет милиони евра за двеилјади и деветатта година. Ова се цифри кои покажуваат постоење на систем за борба против криминал, систем во кој нема исклучоци, корупција, рекет или селективност. Во Србија веке две години функционира многу сличен модел за конфискација, таму пак цифрите се уште подобри. Во Србија за првата половина на двеилјади и десетта година државата имаше конфискувано фантастични сто милиони евра!Додека светот, а и нашите соседи водат сериозни битки со криминалот и конфискуваат сериозни суми, нашиот министер Маневски се фали со конфискуваните дваесет милиони евра од предмети. Но, овие конфискации не се резултат за една година, туку за цели пет години работа! Значи до сега просекот ни е конфискација по четири милиони евра на година. Ако ги земеме во предвид цифрите кои се' повеќе се споменуваат од експертите за парите кои се стекнуваат од најразлични видови на криминал, нема да се изненадам на некое следно рангирање повторно да се најдеме над стотото место за борба против корупцијата, оти блефовите и лагите стануваат се' попровидни!

Извор
Ване Цветанов
24-09-2010, 04:10 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,424
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#71

Quote:Slavica Nikolovska:

Poprvo Makedonija ke ja unistat i prokockat kriminalcite otkolku da se donese za niv zakon za konfiskacija.Taka lesno steknat kapital i toa so privilegii i mok vo politikata nemoze veke nikoj ni vlast ni narod da go regulira i ispita i taa klasa se oseka komotno i se poveke dominira vo politikata duri i preku sopstveni partiiQuote:Групација Дисиденти:

Ако се помириме со тоа дека не им можеме ништо тогаш и животот е беспредметен. Животот е борба а во борбата победуваат не само посилните туку скоро секогаш победуваат поумните и истрајните.Имаме многу примери (дали се слагам или не не е предмет на дискусија) Хрватска, Косово, Израел.....
24-09-2010, 04:12 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,424
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#72

Вака ја змислуваше мали Груица улогата на Ване Цветанов.....[Image: karikatura28092010.jpg]
29-09-2010, 01:04 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,424
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#73

Quote:КОНФИСКАЦИЈА 2

среда, 29 септември 2010 18:01
Деновиве се повеќе излегуваат на површина резултатите од стилот на водење на политика на премиерот Никола Груевски. За својата неспособност постојано бара вина во друг. Никој премиер досега не го потценувал сопствениот народ како премиерот Груевски.
Двоецот Груевски-Протугер погубен за Македонија

[Image: DCF9E57BE295F149BF8B41CC946C8E5D.jpg]

Лошите политики кои ги води двоецот Груевски – Протогер се погубни за Република Македонија, но и за ВМРО – ДПМНЕ. Како што имам кажано неколку пати досега, само на кратко ќе повторам, доаѓа денот кога многу работи ќе излезат на виделина. Доаѓа денот кога за жал на народот ќе почне да му се гади од ВМРО – ДПМНЕ! Доаѓа период со многу многу афери, многу нови Пауновски, Ламбевци, Војовци, доаѓа денот кога за огромна жал, оваа партија ќе биде синоним за алчност, себичност, антидемократија, за лажење на сопствениот народ.

Жалното е што во партијата има огромен број на чесни луѓе, способни, вистински патриоти, а се отстранети, отфрлрни. Секој што претставува и најмала опасност дека ќе дознае нешто, за состојбите кои се кријат, или пак претставува опасност дека ќе почне да ги брани интересите на членството и граѓаните, експресно се отстранува или пак се анатемисува.

Никола Груевски без да направил нешто посебно за партијата, од брокер стана министер за трговија. Само илустративно, во Македонија постојат стотици брокери, и по завршувањето не економски факлутет да се помине курс за броќер и не е нешто недостижно. Како министер за трговија морам да признаам дека направи една позитивна работа со кампањата купувајте македонски производи. Кампањата беше успешна. Груевски со оваа кампања успеа да се издвои од останатите министри во тоа време, и ја искористи за сопствена промоција. Како резултат на неговата дарба за пи-ар многу брзо се наметна кај тогашниот премиер, и стана министер за финансии. Но, наместо резултати, не преплави со фалби. Додека сите министри војуваа,се грижеа за опстанокот на државата Никола Груевски се рекламираше, промовираше. Нему му беше важно да користи гужва за себепромоција, односно тајно се подготвуваше за Премиер. Благодарение на неговото промовирање, фалење, се наметна и во двеилјади и четвртата стана лидер на партијата. За кратко време со својата умешност за самофалење успеа да ги освои симпатиите во партијата, па во двеилјади и шестата да ги освои и изборите, освојувајки ги симпатиите на граѓаните. Па избори двеилјади и осма, двеилјади и девета...

Накратко ова е програмата во пет чекори до апсолутна власт, во пет чекори до превземање на целата моќ во државата, и можност за стекнување со петстотини милиони евра(во еден мандат).

Денес, свесен за немоќта или незнаењето да се справи со секојдневните проблеми на граѓаните, гледајки го очајот кај народот, свесен дека благодарение на неговите политики државата е пред колапс, премиерот прави две работи: првата работа е што продолжува со фалења и кампањи за се и сешто па народот веќе почнува да се шегува од мака. Постојат две шеги во врска со рекламите и Груевски. Прво, последната нова година бројот на продадени новогодишни пакетчиња се намалил за 30% бидејки голем број на родители не купиле пакетчиња, од страв да не им дојде премиерот дома да ги отвара пакетчињата Втората шега е дека потрошвачката кошница е намалена од причина што луѓето се поретко го отвораат фрижидерот бидејки потсвесно се плашат да не им излета премиерот и од фрижидер, а од него преку глава, нели!.

Масовна хипноза средсто на Груевски за владеење[Image: 19_podborka_101.jpg]

Ако мисли дека со реклами и со масовна хипноза се чува власт се лаже

Ако со пет чекори се качи на врвот, паѓањето ќе му биде наеднаш, во слободен пад, и кога ќе тресне на земја ќе се соочи со реалноста. А реалноста за него ќе биде омраза и осуда од народот, но што е најважно ќе биде презиран и од цело ВМРО-ДПМНЕ.

После агресивните кампањи и малтертирање со реклами, втората работа што ја прави е плукање и фрлање на вината за се и сешто врз Бранко. Последно што ми паѓа на памет е да го бранам Бранко, но целта ми е да го разобличиме Груевски и неговото лицемерие.

Скоро секојднево не малтертира со пресови за транзицијата, владеењето на Бранко, како СДСМ ја закопал економијата, како шверцувале нафта, како ги опљачкале фирмите, како го уништиле стопанството.

Имам спомнато дека човек кога стапува на функција има два избора, да работи за државата и да стекне многу непријатели, или пак да работи за себе, за својот џеб, и да бега од проблемите, градејки си имиџ на недодирлив, на преспособен.

Груевски беше министер четири години, и веќе пета година е премиер. Имаше толку многу шанси да го фати криминалот на Бранко...Каде спиеше Груевски како министер во владата на Љупчо Георгиевски? Дали не знаел или пак не сакал да се зафати со расчистување на криминалот?

Пред да обвинува нека одговори што направи како минитер за трговија за да расчисти со наследената нелојална конкуренција, со пустошот на пазарот, односно наследената сива економија?

Нека објасни кои му беа приоритетите како министер за финансии?

Една од главните работи на секој министер за финансии е да се грижи за економската стабилност на земјата, а добра економија имате кога имате средено стопанство.

Никола груевски како министер за финансии можел да се зафати со откривање и расчистување на сите матни приватизации, сива економија, шверцови, финански криминал, даночни затајувања. Не само дека можел, туку и имал должност да го стори тоа. А ако свесно не покренал постапки и можеби се стекнал со некаква имотна корист за замижувањето, тогаш свесно ја злоупотребувал функцијата.

Чуварот на државната каса, односно министерот за финансии не случајно под своја контрола има армија од професионалци кои се обучени да откриваат секакви видови на криминал.

Груевски, покрај другото, како министер ги имал под своја команда Управата за јавни приходи и Царинската управа.

Овие институции освен основните функции да прибираат приходи за државата,неслучајно имаат механизми и алатки за борба против криминалот. Преку нив, државниот девизен инспекторат, и преку останатите институции и сектори под своја контрола, секој министер за финансии има можност, има моќ, да го среди целосно економскиот систем во државата. Може да расчисти каков и да е метеж во економијата, во стопанството, може да открие секаков вид на економски криминал, па и приватизации, шверцови и останато. Доаѓаме до клучното прашање: Зошто Никола Груевски не презел ништо како министер за финансии за да расчисти со криминалот на Бранко?

Сите кривични дела за кои обвинува денеска, можеле и требало да се расчистат токму од позицијата министер за финансии во илјада деветстотини девеесет и деветата. Во моменти кога Груевски наследил многу аномалии во економијата кои биле предизвикани од претходното владеење, бил должен да ги расветли, докаже, и да ги исправи неправилностите.

Министерот за финансии е должен и може да обезбеди стабилна економија само преку расчистувањето на аномалиите во економијата и стопанството!

Редно е да Груевски да одговори на македонската јавност, што направи тој како министер за финансии за да се справи со криминалите за кои секојдневно обвинува? Зошто не ги искористи инструментите кои ги имаше под своја контрола?

Законот за персонален данок, е закон кој дава овластувања на Управата за јавни приходи за отварање на постапка за утврдување на потеклото на имотот, таканаречената посебна постапка. Овој закон дозволува и дава за право формирање на комисија, и отпочнување на постапка за потеклото на имотот. Управата за јавни приходи има право да повика физичко лице и да побара да го докаже потекло на целиот имот. Фирми, акции, недвижности, заштеди, возила и се останато. За се што нема да се докаже, лицето се оданочува со 70% од сумата. Еден од најдобрите закони кој нуди бескрајни можности за расчистување на сомнителниот капитал. Но, овој закон се донесе во двеилјади и петата, кога Владо Бучковски беше премиер, а Никола Поповски беше министер за финансии. Зошто овој закон не бил изготвен и усвоен порано, од Груевски? Но, како и да е овој закон Груевски го наследи во двеилјади и шестата а сепак имаше огромни можмност да расчисти со многу работи за кои паушално обвинува. Но факт е дека многу малку го искористи овој закон и во овие четири години, кога го наследи на готово. Ако сакаше, и во овој мандат како премиер можеше повторно да го испита капиталот на сомнителните криминалци, нели?

Но, да се вратиме на времето во кое министеруваше нашиот премиер. Зошто тогаш Груевски како министер за финансии не подготвил ваков закон? Зошто воопшто не отворил јавна дебата за такво решение? Само сега да не почне да кука дека лошиот Љупчо не би му дал?

Ако овој закон постоел во девеесет и деветата, сигурно ќе можел да го испита потеклото на имотот на сите олигарси, ќе можел законски да ги праша со кои пари ги купиле компаниите, па оттаму секој оној кој немало да докаже, би морал да го врати капиталот, односно компанијата на државата.

Груевски пред себе имаше златна шанса како министер да направи закони со кои ќе ја преиспиташе целата неправилна приватизација. Можеше комотно да го врати целиот неправилно стекнат имот на државата. Можеше да ги исправи сите аномалии во приватизацијата за која денес обвинува. Исто така, како таканаречен добар менаџер треба да одговори што е со пропаднатите компании кои ги наследи во стопанството, што направи за да ги спаси? Со програма за спас на пропаднатите претпријатија, со враќање на лошоприватизираните компании на државата, со реорганизација и враќање на ликвидноста и конкурентноста, можеше да ги приватизира повторно, поуспешно и покорисно.

За сите оние фирми, кои веќе биле уништени, можеше да го испита имотот на директорите и да открие кој крадел, и преку закон да им го земеше украденото.

Но, наместо со исправање на грешките направени до девеесет и осмата година, Груевски беше презафатен околу приватизациите на ОКТА, на телекомот, и на многу други претпријатија. Веројатно бил и презафатен помагајки на мајка си околу изборот на четрите стана, кои нели како што знам ги спечалила на гурбет.

Тој цели четири години беше министер во една влада, која имаше можност да ја врати државата на вистинскиот пат, да исправи одредени аномалии, да го врати стопанството на нозе и денес да имавме силна економија.Груевски & Даравелски
Преку царината, со сите ингеренции кои ги има одделот за истраги, можел да ги открие сите малверзации околу шверцот. Но, има еден голем парадокс во ситуацијава, Директорот на царината од тоа време денеска се бара со меѓународна потерница за редица криминали. Денеска, министрите на Груевски се фалат за расчистувањето со криминалот во тоа време. Но зошто никој не бара никаква одговорност од шефот на Драган Даравелски? Како кожел министерот за финансии да не знае ништо за многуте кршења на законот од страна на директорот на царината? Каде е одговорноста на Никола Груевски?

За криминалите на Даравелски, Никола Груевски или требало да знае и да бил вмешан, или пак воопшто не си ја вршрел работата како министер за финансии и немал никакви информации што му се случува во дворот?

Како на Никола Груевски не му е срам што Даравелски како негов потчинет правел докажани криминали, за кои е и осуден, а него мува не го лази?

Но, Никола Груевски има проблем со доблеста, достоинството, храброста. Жалното е што имаме премиер кој е лицемер. Тажно е што не води човек кој нема ни срам ни образ.

Ајде да погледнеме реално кој е нашиот премиер Груевски, и да видиме дали е толку искрен и добронамерен, или пак има некоја сосема друга цел со владеењето? Дали навистина му е целта да помогне на народот и државата, дали му е целта да исправа грешки и неправдини, или пак можеби целта му е нешто сосема друго? Можеби Груевски има намера да стане прв и во уште една работа која ја нема постигнато? Имајки го во предвид неговиот карактер, многу е логично да отчекуваме да му се оствари амбицијата и да осамне веста дека Груевски е најбогатиот македонец?

Одмаздата ја скаат сите, но одмазникот никој. Ако не можеш да го совладаш непријателот, придружи му се! Знаејки ја мудроста од овие поговорки Груевски бил доволно свесен дека ако се зафати со расчистување со криминалот ќе изгори, па наместо зафаќање на вистинско средување на хаосот во економијата, тој си се зафати со градење на мит за себе, кој за жал го гради се уштге.

Занесен, дали по слава, дали по пари, вивнат во облаците влезен е во некој филм, но таков грозен филм се уште нема снимено ни Холивуд. Можеби пак филмот се уште се снима во некоја турска или пак венецуелска продукција. Можеби најинтерсните сцени ќе ги гледаме по паѓањето на Груевски од власт, но болното ќе биде за народот кој ќе свати во каков мит верувал, и најболното ќе биде за членовите на ВМРО-ДПМНЕ. Страшно тешко и болно ќе биде да си признаат дека биле измамени, предадени, изманипулирани. Во една дамнешна колумна Груевски го употребува зборот мивки, за луѓе кои правеле криминал во фудбалот и го уништиле спортот. Не знам дали зборот мивка ќе биде доволен за негов опис и квалификација доколу се откријат многу поголеми и погрозни сценарија и штети направени од него?

Лицемерно е градењето на мит дека постојано тој е невин и наивен, мил, хуман, добродушен. Замислете, нашиот суперникола е безгрешен, нема врска со сивилото во општеството, тој нема врска со гладот кај народот, тој нема врска со хаосот во здравството и образованието. Сирот тој ништо не знае за денешната сива економија и шверц, мил тој веројатно нема поим и за невработеноста, за сиромаштијата, за очајот во кој се наоѓа народот! Не, не, не! Никола Груевски за ништо не е крив и сирот тој многу се труди да помогне, ама тој клет Бранко од каде се најде, само да му пречи на кутриот Никола да му помогне на сопствениот народ!

Ване Цветанов

30-09-2010, 09:31 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,424
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#74

Quote:ГРУЕВИЗАЦИЈА НОВО ИМЕ ЗА ПОЛТРОНИЗАЦИЈА
петок, 01 октомври 2010 17:57
За времето на сталинизмот во Русија, некој од идеолозите на партијата добил наредба да изврши предавање на стотина високи партиски функционери на одредена тема. На предавањето човекот зборувал, презнтирал теории, ставови, мислења, повеќе од три часа. На крај кога завршил прашал дали има некој што сака да додаде нешто, или пак да даде свое мислење, размислување во врска со темата. Сите молчеле. Предавачот по втор пат пак прашал но никој не се јавил. Тогаш предавачот се обратил на еден слушател од првиот ред и рекол – вие другару имате ли нешто да додадете на моето предавање? Човекот станал и кажал четири, пет реченици. Но, тогаш предавачот му рекол, во ред другару, но ова јас го кажав веќе. Тогаш човекот кажал други три четири реченици. Тогаш предавачот рекол па и ова јас го кажав веќе другару! Дали ти имаш сопствено мислење поразлично од сето она што јас го кажав? Човекот одговорил кратко, да имам, но не се согласувам со него...

[Image: lider.jpg]

Оваа анегдота отсликува состојби, менталитет и систем од едно дамнешно, веќе заборавено време, време на кое нормалниот свет веќе се исмејува.

Но кај нас, ова време како допрва да доаѓа. Стравот од искажување на сопственото мислење е се поголем. Не е нормално во дваесет и првиот век луѓето да се плашат да го кажат сопственото мислење, или пак да ги забиваат главите во песок од нај различни причини.

Жалното е што млади луѓе, кои во моментов имаат одредена власт, влијание, моќ, бегаат од можноста да направат нешто. Бегаат од шансата да исправат многу работи. Гледаат и знаат за многу аномалии, но се плашат да сугерираат, да укажат, а камо ли да се спротистават со сопствено мислење? Навистина е поразително млади луѓе, во дваесет и првиот век да се однесуваат како човекот во анегдотата. Како последица од стравот да не се згреши на шефот, се испуштаат можности да се кажат конструктивни предлози, не се пренесуваат реалните состојби, проблемите растат, а граѓаните набљудуваат и чекаат да дадат оценка. Пред кампањата во двеилјади и шестата постоеше силна апатија, разочараност, сивило, безнадежност кај луѓето. Главниот мотив во таа, и во неколку следни кампањи ни беше да промениме нешто, да го вратиме оптимизмот, да помогнеме на народот, да ја вратиме довербата во политичарите, бидејки беше поразителна квалификацијата СИТЕ СЕ ИСТИ!

Главниот инпиртив да влеземе во политика, во кампањи, ни беше токму да докажеме дека не се сите исти, дека има луѓе кои имаат искрен пристап кон политиката. Но, многу мои бивши сопартијци се заборавија, заборавија на идеите, ентузијазмот... Енергијата која ја користеа за помош на луѓето, сега се повеќе ја пренасочуваат во угодувања и додворувања на шефот. Го заборавија народот, но народот ги нема заборавено. Дека и најобичниот човек знае да цени, ќе раскажам една случка и размислување на една возрасна жена, односно бабичка. Пред неколку месеци, во еден град, во источна Македонија, градоначалникот и неговит возач тргнале на пат за Скопје. По пат ја виделе бабичкатта како чека превоз. Бидејки лично го познавам градоначалникот и знам дека е и добар и народен човек ја качиле бабичката да ја превезат до Скопје. По пат отвориле муабет, и градоначалникот ја прашал, како се снаоѓаш со староста бабо, како го живееш животот? А бабичката одговорила, еее синко, синко... Ако едни не закопаа живи досега, овие ни направија и споменици!

По ова, останале неми до Скопје, бидејки сите знаеле дека бабичката со една реченица кажала многу повеќе од некој демагошки разговор или предавање од три часа. На таков начин размислува голем дел од народот, искрено, чисто, кратко и јасно...

Но, застрашувачко е тоа што се случува во власта, жални се размислувањата и тезите на виоки партиски и владини функционери. Да се бега од вистината со цел да се задржи функцијата е крајно себично и некоректно.

Преку неколку конкретни примери од коментари и размислувања на млади луѓе, а високи партиски функционери, ќе се обидам да доловам дел од вистината.

Се надевам дека преку овие примери би успеале заеднички да дијагностицираме и да заклучиме до какво дереџе сме дојдени. Коментарите се во врска со мојата оставка. Но, преку коментарите и однесувањето на младиве политичари ќе се обидам да ја доловам вистинската слика за менталитетот на дел од нашиот народ, а особено на млади и перспективни луѓе кои се дел од власта.
Таталитарните владетели иклучиво владеат со лаги и интриги
Пример 1: Ќе почнам со најновите коментари на високи претставници од Општинскиот комитет од Струмица, млади луѓе, со голем потенцијал, луѓе кои имаат одлична шанса да направат прогрес во општеството. Имено, во една пригода се отворила тема во врска со состојбите кои настанаа во управата за спречување на перење пари, и коментарот бил дека Ване Цветанов сакал да стави рака, односно сакал да направи контрола на девизните приливи од нашите иселеници, и на тој начин да и наштети на економијата. Прво, не е доблестно да се коментира материја која не ја познавате и да се црни некој без аргументи. Второ, многу е понижувачко нивото на реториката за видни партиски функционери. За некој кој има висока партиска функција, нормално е прво да прочита одредени закони, да се запознае подобро со одредена материја, па подоцна да коментира во чаршијата.

Пример 2: Вториот коментар е од многу близок мој пријател, директор на државна институција. Неговиот коментар бил, дека да бил на мое место, односно да го снашла истата судбина, тој ќе молчел од причина што не било коректно да се плука по довчерашниот лидер. Ова немаше да го земам во предвид да беше некој друг директор. Но, со овој мој бивш колега, уште пред две години со часви и со денови сме правеле анализа на политиките, сме имале идентични ставови околу аномалиите во политиките на Груевски. Целосно се согласувавме околу сите перверзии во политиката за кои јас денес пишувам.

Пример 3: Исто така ме изненадува и ставот односно коментарот на еден многу фисок партиски фукционер, на кого цела година сум му посочувал за многу аномалии во партијата и во владата, а особено за немањето воља за борба против криминалот и сериозните мои сомненија за вмешаности во тешки афери на високи Функционери. Овој човек многу добро знаеше за што зборувам и исто така беше свесен дека работите не се сјајни. На прашање што се случи со Ване, неговиот коментар бил: јас на Ване му велев да молчи, но тој не молчеше и сега што и да му се случува е негов проблем.

Е сега да се обидеме да извлечеме заклучок каде сме и каква иднина имаме ако не се смени нешто во срцата на овие млади луѓе?

Ќе се обидам да дадам коментар на сите ставови еден по еден и се надевам дека барем малку нешто би допрело до нивните срца, и би се смениле барем малку нивните погледи кон политиката. Можеби ќе почнат да ја перцепираат политиката поискрено, пореално, и би престанале да гледаат само чист себичен интерес.

Коментар 1: За ставот на претставници на раководството на ОК Струмица, треба да потсетам дека бев едн од малкуте функционери каде секогаш имаа отворена врата. Исто така многу добро знаат и за натчовечките напори за еден важен за нив предмет. Случај со расветлување на една многу матна приватизација, од која кукаат и плачат се уште огромен број граѓани. Знаат дека за тој случај од позиција на директор направив премногу, но работата заглави во една друга институција. Не само што никој не поведе постапка за потеклото на имотот на сопственикот на таа фирма, туку и констатираните седумстотини илјади евра неплатен данок, заглавија во некоја друга институција. За истиот тој случај, пролетта на трибина во Струмица, претставник од акционерите побарал можност да се пожали и да презентира за предметот. Премиерот сугерирал дека не е во ред да се зборува пред цела сала за тој предмет, и побарал материјали. Луѓето биле спремни, носеле материјали, и истите биле дадени лично и на човек од кабинетот на премиерот. После давањето на материјалите, јас лично се јавив во кабинет на премиерот и сам се понудив да помогнам да се расветли случајот, бидејки знаев и како, и каде треба да се одглави. Ми рекоа дека ќе ме побараат но нокој не ме побара. Сето ова го спомнувам од причина што и овој случај е еден од триесетината за кои ме снајде состојбата и бев ставен во многу проблеми. Но, со струмичкиот пример, наместо благодарност за максималниот напор, добив квалификација на државен предавник!

Не верувам дека овие млади луѓе немаат капацитет и интелегенција да ги сватат овие работи, и дека поверувале дека сум сакал или сум можел да ги сопрам девизните приливи од нашите иселеници. Верувам дека на некое предавање или во некоја пригода некој ја кажал приказната, а тие мора да ја прераскажуваат. Искрено очекував многу поголем интегритет од страна на овие луѓе, и многу посилен ангажман околу одбраната на правдата и интересите на своите граѓани. Тие имаат многу силен противник, и со сервилна политика кон Скопје нема ништо да постигнат.

Колумната ми беше скоро веќе напишана кога се случија поплпавите во Струмица. Ден после поплавите раководството на општинскиот комитет на ВМРО – ДПМНЕ излезе со критика против градоначалникот, во стил дека требало да инвестира во одводни канали, а не во плоштадот кој го прави. Градоначалникот врати експресно дека проект за атмосверска канализација бил почнат уште во владата на Бучковски, и дека сумата на проектот била околу еден милион и триста илјади евра. До доаѓањето на Груевски на власт биле инвестирани осумстотини илјади евра, а сега за четири години владата немала дадено ниту денар за проектотот кој со уште петстотини илјади евра ќе ја спаси Струмица од поплави. Потоа следуваше контра реакција дека пари биле дадени, ама Заев ги пренаменил? Итн,..итн...пресови, контра прсови, не е важно. Важното е што општинскиот несреќата на своите сограѓани дозволи да се стави во функција на централата во Скопје за остварување на дневнополитички цели.

Со настапот на општинскиот комитет за жал, само се потврди мојата теза дека луѓето таму се грижат само да угодат на партиските интереси, а не на интересите на граѓание. За жал, така никогаш нема да го победат Заев. Од нив се очекува да прават притисоци во владата за решавање на проблемите на своите граѓани, да лобираат за проекти, да се борат за интересите на своите граѓани. Но веројано се борат за сопствени интереси, и главната цел е како да се додворат на било кого во Скје.

Коментар 2: За ставот на мојот пријател директор може многу да се каже и да се анализира. Првата веројатност е дека тој човек неколку години ме провоцирал и кодошел. Втората веројатност е дека тој човек е себичен и дека забравил на сите голготи и местенки низ кои поминав, и очекува тукутака да заборавам и простам. Трета веројатност е дека политиката ја гледа како чист интерес, и дека нему му е важна функцијата, а не и идеалите. Не знам како може да се помири со совеста знаејки толку многу игри, гадости и подли политики од страна на владата и на врвот на партијата. Во едно се согласувам со него, лојалноста е многу важна особина, и треба да се цени. Но, лојалноста треба да биде двострана. Не можете да бидете лојален на лидер кој ќе ве втурне во борба против криминал, против сериозни мафијашки структури, ќе ве вовлече да се замерите со сите директори на банки, со сите останати финансиски институции, со сите криминогени структури во државата. Да си навлечете еден куп непријатели, се во интерес на бранење на националните интереси е нормална работа за таква функција. Но кога човек влегува во битка од која знае дека ќе излезе со еден куп непријатели треба да биде заштитен од државата. А не напротив, наместо заштитен да бидете наместени, искомпромитирани, и фрлени како упоребен презерватив. Пријателот знаејки за оваа состојба, не знам како стигна до заклучокот дека јас треба да бидам коректен. Треба тој да се запраша дали планира се уште да молчи, знаејки за сите состојби, за некои работи подобро и од мене. Нека се праша каде ќе живеат неговите деца ако сега не направи ништо за да смени барем малку од грдата слика која и тој ја гледа. Нека се праша како ќе се правда кога ќе го осудат токму неговите деца дека бил на функција и имал можност да промени нешто во овие историски моменти, но тој се криел, молчел...

Коментар 3: Високиот функционер од паријата ја кажува вистината за една работа. Во моменти кога му укажував, посочував, кога го информирав за многу работи, ми велеше да се стрпам. Многупати го информирав дека смислено се работи на уривање на системот за борба против криминал, дека одредени луѓе веќе се влезени во шеми, дека станува страшно, дека парите го добиваат главниот предзнак во политиката, дека трба да се реагира да се спаси нешто! Точно е, ми велеше да молчам. Но за втората работа дека сега јас имам проблем, не се согласувам. Јас немам проблем! Имам чиста совест, чиста душа. Проблем нема ни тој, но ќе има. Ќе има кога ќе излезе на терен и кога ќе треба да се соочи со народот. Освен прашањата од другите кампањи, ќе има многу прашања и за афери, неправди... Ќе мора да одговори што направил тој лично за да смени нешто? А знаел....

Човекот ќе мора да си одговори и на себе си и пред Бога колку е христијански да си на висока позиција, да земаш на врат илјадници луѓе, да знаеш за многу афери, интриги, местенки, подлости и сето тоа да го сваќаш како нормална работа во политиката. Ако за него тоа е политиката едно големо аферим!

Кога почнав да ги пишувам колумните, блиски пријатели ме советуваа со најразлични совети. Едни ме советуваа да пишувам за пријатни и убави нешта за да се допаднам на народот. Втори ме советуваа да не напаѓам никого за да не си создавам непријаели и да не ме замразеле премногу луѓе. Трети ме советуваа да пишувам само против Груевски и Протоѓер за да не се замерам со цела партија. Прво сакам да им се заблагодарам на сите за добронамерните совети и убавите намери кон мене. Но сакам да појаснам дека не се одлучив да пишувам колумни за да се додворувам некому. Причината за пишувањето на колумни е да се искаже мислењето по определена проблематика, и тоа без влакна на јазикот.Земјава ни е окупирана од луѓе кои се плашат, имаат резерва, калкулираат, чекаат некакви моменти, собираат во себе, трпат, стискаат заби...Немам намера да го кријам сопственото мислење, немам намера да го следам примерот на другарот од почетокот на колумната. Но, се надевам дека доаѓа процес на будење, доаѓа процес на отварање на срцата. Доаѓа време кога моите драги и сакани пријатели ќе сватат дека треба да сменат нешто кај себе, но само во една насока. Да бидат искрени. Само толку. Тие се доволно паметни и интелегентни и одлично ја знаат вистината за грдата слика во моментов. Треба само да ги отворат своите срца и да почнат јавно, се разбира онаму каде што треба, да говорат за она што го мислат и што го чувствуваат. Знаеме дека тоа е потешкиот пат, но тоа е единственит пат по кој можеме да направиме нешто за нашите деца, за идните генерации...А нели тоа е наша обврска и должност?Ване Цветанов

01-10-2010, 07:12 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,424
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#75

Quote:ГРУЈОВИЗАЦИЈА

ЗАБЕЛЕШКА ДО ЧИАТЕЛОТ: Од екипата на http://www.kotle.ca многу срдечни поздави и честитки до семејството Цветанови кое стана побројно се роди нов јунак!Поради зголемувањето на нашата екипа на писатели-колумнисти, ќе има денови во кои ќе објавуваме повеќе од една колумна.

Од уредникот.


БОРБА ПРОТИВ КРИМИНАЛОТ И РЕКЕТОТ ИЛИ ЕЛИМИНАЦИЈА НА ПОЛИТИЧКИ НЕИСТОМИСЛЕНИЦИ?

[Image: 96FF565B82C27745896153E6C7EE34BF.jpg]

[Image: 735740356BE9EA4EB904D020147D79B5.jpg][Image: FDA171A43D9C314B89F3FD39366933C5.jpg]


[Image: lookup][Image: 1474C29CAF86FB47802FE0EBE2848199.jpg]
Едно од главните ветувања од програмата во сто чекори беше бескомпромисната борба против криминалот. Во периодот од двеилјади и шестата до двеилјади и осмата постоеше елан, барем навидум, и постоеше надеж дека Никола Груевски има намера да стави ред во државата и да расчисти со криминогените структури во општеството. Се зајакнуваа капацитетите на институциите, се градеше поефикасен систем, од чија што работа досега требаше да има сериозни резултати. Пресуди, конфискации... Но резултатите ги нема. Борбата против криминалот лека полека се претвори во еден од најсилните популистички инструменти, и стана силен механизам за расчистување со политичките неистомисленици.

На почетокот, секој граѓанин се радуваше кога на телевизија ќе видеше спектакуларно апсење на некоја голема група на организирани криминалци. Власта многу добро знаеше како да го ефектуира спектаклот во политички поени, кои одеа на контото на реитингот на "големиот борец и праведник" Никола Груевски. Волкот ги менува влакната, но не и наравта. Така и Груевски, колку бил чесен и колку имал желба да се бори против криминалот како министер за финансии, така и како премиер. Добар во креирањето на реитинг, а кукавица за справување со проблемите - остана килав во резултатите од борбата против организираниот криминал.

Ако направиме анализа на сите помпезни, спектакулани акции, апсења, камери, пресови, правење поени ис слично и ги споредиме со резултатите и исходите, ќе видиме дека скоро сите паднаа во вода. Ќе видиме дека недостигаат докази, кривичните пријави биле слаби, ќе видиме дека обвиненијата се слаби и на крај, нема пресуди, нема конфискација, односно нема криминал во државата. Па добро, ако судот постојано потврдува дека нема организиран криминал во државата, зошто е тормозењето и на луѓето во институциите, а и на обвинетите. Луѓето во институциите со месеци се мачат да докажат организиран криминал, се замеруваат со маса луѓе, живеат под стрес, но се надеваат дека жртвата што ја прават е за Македонија, за идните поколенија. А пак на луѓето кои се внатре, кои се обвинети, сигурно би им било полесно да се на чисто, да се на јасно, кој е исходот, отколку лежењето в притвор по месеци и годинни, во агонија, без да се знае исходот. Неизвесноста е најтешката состојба. Но, некој сурово си игра со судбините на цела нација профитирајќи за себе.

Ќе почнам од обвинителството за борба против организиран криминал, за кое пишував една цела колумна. Ќе потсетам дека главната ударна тупаница за борба против криминалот е оставена на цедило и намерно не се обезбезбедуваат симболични финансиски средства за техничко и кадровско зајакнувае. Обвинителите работат сами, немаат основни услови, а се претрупани со по десетина предмети. Сите предмети имаат материјали за обработка од по неколку илјадници страници. Без никаква логистика, и под постојан притисок дека имаат слаби резултати, обвинителите постојано се потрупани со маса на предмети. Но, главниот притисок за секој голем предмет е додека не се обезбеди обвинение поткрепено со неопходните докази за обезбедување на мерка притвор. Мерката притвор во демократските земји се изрекува кога постои опасност осомничениот да побегне или пак кога постои опасност осомничениот да влијае на сведоците. Во демократските земји, додека осомничениот е во притвор, обвинителот подготвува тим со по неколку претставници од клучните институции и интензивно се работи на докомплетирање на доказите и дозајакнување на обвинението - со цел ефикасно застапување на интересите на државата пред судот.

Но, кај нас не е така, кога ќе завршат камерите, фанфарите и пресовите, обвинителот кој го водел предметот, вообичаено многу бргу добива нов предмет, поприоритетен предмет од неколку илјади страници материјали. Предмет за кој ќе му треба време, време, многу време и многу енергија да навлезе во него и уште многу време да ја согледа сета фактичка состојба.
Е, овој вакум период е најинтересен за анализа. Што прават обвинетите во притвор? Веројатно се молат за што побрза процедура до суд, за што побрзо да знаат на што се. И обвинителот сигурно сака да има време и ресурси што попрво да го реши случајот, за и тој да е на чисто. Но, овде е вакумот во кој што користејќи ја агонијата и неизвесноста, некој влегува во ќелиите и се пазари.

Дали политички, или пак финансиски, времето ќе го покаже своето. Но дека се сее психолошки страв, тоа е неспорно!
Пред некој ден, во друштво, еден се уште закоравен Груевиста, ми вели: "абе Ване, што си запнал против Груевски, нормален ли си? Па тој е појак и од Обама!" Јас го прашав дали на рака или по реитинг или институционална моќ? Каква споредба прави меѓу двете земји? Му нагласив дека не го разбирам во која смисола му е коментарот? А Груевистов, образовано дете, професор во средно, од образована фамилија, со сиот памет ми вели: "ма не бе! Воопшто во светот сега Груевски е појак од Обама!" Му одговорив кратко дека: можеби е посилен од Милошевиќ во Србија за негово време, но како и на Милошевиќ, така и на секој диктатор, му доаѓа крајот.

Но, да се вратиме на темата за криминалот и обвинителството, замислете каков ефект има полициската политика на Груевски за луѓето да го величат за најсилен на свет! Професионализмот е паднат под минимумот! Никој не превзема одговорност за слабите кривични пријави; никој не превзема одговорност за пропустите во постапките; никој не презема одговорност за нанесената штета на државата, па и на обвинетите. После спектакуларни апсења, следи притвор и после притворот - секој дома. Но, обвинетите си одат дома со нарушено здравје, нерви, но и дебело финансиски олеснати, што за адвокати, што за судки трошоци, а не е исклучено и дебело финансико олеснување за сметка на некој добротвор од Груевистиве. Формата на олеснувањето не мора да е секогаш финансиска односно во ќеш: фирмите имаат објекти, недвижности, земја, хали, производствени погони или пак сметки во странство. Па нормално е луѓето изморени од притворот, многу бргу да продадат некој дел од имотот за ефтини пари, оти нели, биле на зорт?

Сега да се навратиме на работата на полицијата, оти нели, во полициска држава, главниот страв доаѓа токму од полицијата. Со апсењата за се' и сешто, со камери, лисици, спектакли, не секогаш и со докази, ќе си полежите малку притвор, па ќе ве пуштат... А вие среќни што сте спасиле глава, никого не тужите, но целта е постигната - страв - сите сватија дека диктатурата е тука. И малите деца сватија дека ако некој му се спротивстави на Груевски, полицијата е тука веднаш, под итно да најде некаква закачка, да искомпромитира, да притисне некој истражен судија да потпише притвор, и да се расчисти со противникот или неистомислеников.

Во државава официјално има регистрирано околу десет илјади зависници од хероин. Реалната бројка е околу дваесет и пет илјади. Проценките се дека дневно во Македонија се трошат десет килограми хероин од страна на домашните зависници. Разликата на големо од Турција до Македнија е околу триесет илјади евра по килограм. Профитот од дистрибуцијата на мало не го ставаме во предвид. Значи, десет килограми по триесет илјади евра е еднакво на триста илјади евра дневен профит, девет милиони евра месечно, или пак повеќе од сто милиони евра годишно - само од големопродажбата на хероин во Македонија! Овде не ги броиме профитите од кокаин, екстази, марихуана... Македонија ако дневно троши по десет килограми, месечно се триста килограми, или пак годишно повеќе од три ипол тони чист хероин. Транзитот не го сметаме. Колку просечно, годишно фаќа полицијата? Сигурно МВР ќе кажат дека фаќаат многу повеќе и се поефикасни од времето на СДСМ? Но, ќе потсетам дека и бројот на зависници е сериозно зголемен и цената е падната поради слабата контрола, па така тие споредби и не држат толку добро.

Но, наместо лоцирање на профитерите на стотиците милиони евра од дроги, настрада фармерот Душко Илиевски само затоа што зборуваше против Груевски. Без разлика дали тревата беше див коноп, дали ја збореше вистината, важното е што тој зборуваше против Милошевиќ, пардон Груевски. За дрогата засега толку, сега да проанализираме што се прави со предметите од областа на организираниот криминал во МВР?

Во делот на организиран криминал има предмети по неколку милиони евра кои ги има доставено управата за спречување на перење пари уште пред година, две, три... Истите тие предмети беа и предмет на разговор кај обвинителот. Но, главна причина за неработењето на тие предмети со поголема вкупна вредност од сто милиони евра, главен изговор е презафатеноста на кадрите со итни задачи и немање на време. Но, додека јас бев директор, секогаш ветуваа дека ќе ги обработат, кај и да е ќе им дојде редот...

И сега да проанализираме што работат толку многу кадрите. Кадрите од следење веројатно следат сомнителни неистомисленици во ДПМНЕ; веројатно следат политички неистомисленици од други партии; можеби дури и бизнисмени или пак сопственици на медиуми. Или пак втората веројатност е ништо да не работат и да дозволуват криминалот да си тече, да си продолжува... еве еден пример, големата акција бумераннг, само не знам кој број беше, два, три,.. За спроведувањето на целата акција се потрошени многукратно повеќе пари отколку што е направена штетата. Со апсењето на полицајците од граничниот премин Ново Село кај Струмица беше направена помпезна медиумска реклама, деке ете, се фатени најкорумпираните полицајци кои направиле тешки штети на државата. На крај се испостави дека утврдена штета, односно корупција, не е повеќе од дваесет илјади денари, земени од тројца за време од шест месеци. Ако пресметаме, ќе се види дека во рамките на сто и осумдесет дена, тројцата заедно земале мито по сто и десет денари вкупно или пак по триесет и седум денари по човек, дневно. За целата операција и утврдената корупција од триста евра направени за шест месеци, потрошени се повеќе од триесет илјади евра државни пари.

Но, не е таму проблемот, туку, зошто средствата и кадрите не биле ангажирани на некој посериозен предмет? Да не пречеле токму овие луѓе за проток на некои шлепери? Нека се изјаснат МВР за колку Министри или пак високи државни функционери е покрената постапка за земање на мито, но по сто, двеста, триста, илјади евра? Дали тврдат дека ние живееме во општество во кое нема организиран криминал? Во состојби во државата каде сите знаеме дека се прават повеќе од петстотони милиони евра годишно на криминален начин, по најразлични основи, да се трошат ресурсите на ловење на луѓе за по триесет и седум денари дневно е чисто расипништво.

Минатата недела се случи и ослободувањето на браќата Миладинови. Бидејки предметот веќе е со некаков епилог, ќе си земам за право да прокоментирам одредени работи. Овој предмет беше предмет на обработка на Управата додека јас бев директор, па сум запознаен со одредени детали. Имам одредено претчувство дека Груевистиве ќе се обидат целиот свој неуспех да го префрлат на мое конто. Прво, ако луѓево биле толку добри цвеќиња, нека одговорат зошто ги држеа скоро две години во притвор? Второ, баш ме интересира што ќе се случува понатаму со предметотот, како и со земјиштето во Ново Лисиче? Трето, нема ништо да коментирам додека преку овој школски пример не се потврдат сите тези за кои сум пишувал досега.

Да се вратиме на работата на полицијата, наместо да се фокусираат на големите предмети тешки по десетици милиони евра или пак, оние предмети кои заедно прават повеќе стотици милиони евра, сега предмет на оперативна обработка на полицијата сум јас лично. Веќе четврта недела е одземена целата документација од управата, се собират сите можни документи кои сум ги потпишал и по цена на се' мораат да пронајдат некаква неправилност. Ако не ја најдат, моараат и да ја измислат, наштелуват! Кај Душко од дива трева направија марихуана, кај мене може и да најдат дневна доза, односно десетина кила хероин во гепек. Или пак, кој знае што се може да роди креативниот ум на Груевистите од организиранот криминал и фантазијата на Иво Котевски за прераскажување на случки и настани. Ќе биде барем интересно по медиумите, ќе има циркуси. Но во врска со ова, во разговор со еден пријател, ми вели: "ти си среќен, добро е што се решиле да те наместат за да те стават в затвор. Добро е, и биди среќен што не одлучиле да ти наместат сообраќајка, или да те отрујат!"

Да резимираме: борбата против криминалот е непрофесионална, се злоупотребува моќта, се прават местенки, се штима. Борбата е селективна, по проценка на одредени центри, и е пред се' - одмазничка. Преку борбата против организиранот криминал ги држат мирни и во страв и стопанството и граѓаните, бидејќи секој знае дека може да осамне в притвор!

Сите овие појави потврдуваат дека сме полициска држава во диктаторски режим! Реално, борба против криминал нема, бидејќи нема пресуди и конфискации и од истата веројатно профитираат одредена група на луѓе или пак се работи за тотална неспособност и непознавање на материјата и џабе на високите отценки за реформите во полицијата. Кога сме кај отценките, на последниот подкомитет во Брисел, под поглавјето правда слобода и безбедност, после едночасовното рибање на министерството за правда, за лошите реформи и слабите резултати, следело рибање од половина час на претставникот од управата за спречување на перење пари. Темата била "зошто е сменет директорот?" Одговоот бил - "па некаков наод од ревизорски извештај", и после половина часовно брукање, заклучокот на Бриселците бил - "па ние мислевме дека вашата институција успеа да се избори за политичка независност, но очигледно сме се излажале!" Брисел мери, народот мери и стигаат фактурите... од Брисел во ноември, од народот на избори...

Заклучоците од последната анкета на "Дневник" беа:
Има помалку демократија; полошо живееме од пред четири години; подалеку сме од ЕУ и од НАТО; но се' уште најмногу му веруваме на премиерот Никола Груевски.

Ова е заклучокот од септемвриската анкета на „Дневник“, која беше направена на тема „Четири години владеење на Никола Груевски“. Ако направиме анализа на оваа анкета, очигледно ќе дојдеме до неколку заклучоци:
Или народот ни е премногу садомазохистички расположен, па ужива во перверзијата на Груевски; народот сака полошо да живее; народот искрено не сака да одиме во ЕУ и НАТО, или пак високата подршка на Груевски е резултат на стравот! Тешкиот страв кој се всадува секојдневно во коските на граѓаните преку многубројните диктаторски механизми!
А знаеме дека во дваесет и првиот век диктаторите се уриваат, па ќе дојде времето и за последниот диктатор на балканот!

Ване Цветанов
19-10-2010, 06:47 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,424
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#76

Quote:Новата Македонска Борба
вторник, 19 октомври 2010 23:56


ДАЛИ ИМЕТО Е ПРОБЛЕМОТ ЗА ВЛЕЗ ВО ЕУ И НАТО?


[Image: 89951.jpg]


Сигурно ја знаете шегата: "Зошто во пеколот покрај казанот за Македонците нема стража? - Затоа што секој што ќе се обиде да излезе, сигурно не успева во тоа - бидејќи другите го влечат назад!" Или една друга: "Кога за сторено добро дело на некој Македонец му било кажано дека ќе добие се' што ќе посака, но да си знае дека што и да посака, комшијата ќе добие двојно повеќе, нашиов си одбрал за награда да му го извадат едното око!"

Овие шеги за жал се многу илустративни за денешноста. Кај нас се' се простува, ама успехот никако! Треба конечно да сватиме дека себичноста и лошотилакот ни се удираат секогаш од глава точно нам! Минатиот петок имав чест да бидам гостин на дебатата организирана од страна Фондацијата Институт отворено општество – Македонија и Македонскиот центар за европско образование. Темата беше Македонија и ЕУ. На самата дебата имаше квалтетни тези и излагања и беа кажани доста вистини, околу целиот процес на евроинтеграции на нашата земја. Се разбира тезите беа презентирани со учтлив и дипломатски речник, но според мене постои неопходност од многу поостар речник.

Нашето општество се дави во очај и безизлезност. Неопходен е брз и радикален пресврт во нашите глави, а потоа и во општествто. Вистината за сегашното секојдневие е премногу лоша, сурова и мораме да превземеме нешто. Нашите граѓани заслужуваат да им се каже вистината в лице, без разлика колку и да не им се допаѓа, бидејки за дел од овие состојби секој од нас има доза на вина. Пред дванаесет години, Бугарија беше во многу полоша економска состојба од нас. Во тоа време бев студент таму. Базирајќи се на тогашниот сооднос на стандардите, нашите сограѓани беа занесени дека сме многу далеку пред нашиот сосед, па и на полето ЕУ интеграции. Навистина ми беше тешко да објаснам на многу луѓе на кои никако не им се веруваше дека Бугарија е пред нас десет години во европроцесите. Денеска ова е реалност, и целосно сме помирени со тој факт.

Но, ајде едно по едно, да се обидеме да ги дијагностицираме проблемите, па да се обидеме и да направиме кратка анализа на состојбите.


Проблем број еден: Премногу сме самобендисани како народ.

Се' уште се мислиме за посебни, дека другите се должни да ни ги решаваат проблемите. Никој искрено не се запрашува каде згрешивме; каде е проблемот; не со цел да се обвини некој; не со цел да се поентира на некој прес. Едноставно, треба да се поучиме од грешките; да излеземе од заблудите; да погледнеме реално кај сме; и колку да е лоша и грда сликата со државата. Мораме да побараме излез.


Проблем број два: Сакаме да бегаме од реалноста.

Се' уште општеството нема доволна храброст да им погледне директно на проблемите в очи. Мора да се погледне јасно и трезно во проблемите и неопходно е под итно да се фрлат итно очилата со искривен диоптер. Важното е да се соземеме и да најдеме начин како да излеземе од несканата состојба, во која влеговме токму поради секојдневните искривувања на вистината, бегањето од реалноста и политиката ден за ден.


Проблем број три: Немаме државна стратегија.

Дваесет години независност, а немаме национална стратегија која ќе ги трасира патиштата на развој во сите области. Таа национална стратегија мора да биде прифатена од сите политички партии и секоја нова влада да биде должна да го продолжи истиот зацртан курс. Се' уште, секоја влада целосно го отфрла сработеното од претходната и почнува секогаш од нула, креираијќи си сопствени политики, без никакви гаранции за плаќање на грешката доколку се згреши во политиките. Време е за будење. Ако ја погледнеме реално состојбата: ќе видиме и ќе сватиме дека лека полека се претвараме во црна дупка на Балканот - и економски и културолошки. Е, кога конечно ќе сватиме дека немаме перспективи и иднина, мораме да почнеме да размислуваме за реална платформа за излез од политичката и социолошката бездна.


Проблем број четири: Нашите реални шанси за влез во ЕУ се со едноцифрен процент.

Проблемот со името никогаш повеќе не бил експониран од последниве четири години. Имаме парадоксална ситуација во која главен проблем за влез во ЕУ го имаме проблемот со името - а на тоа поле не правиме ништо. Наместо сите сили да се насочат во зајакнување на дипломатските капацитети на државата: се кратат пари за дипломатијата, имаме непополнети места, неиспратени конзули... Башка, наместо да ја смируваме топката, ние правиме доплнителни проблеми со секојдневни дразнења на Грците.
Мое лично мислење е дека проблемот со името намерно се актуелизираше во највисок степен, и тензиите со Грција дојдоа до точка на вриење, со цел наше оддалечување од ЕУ, кое лично одговара на сегашната, а и на сите власти досега воопшто. Толку сме оддалечени од ЕУ што веќе слободно можам да кажам дека и Србија ќе влезе пред нас минимум пет до десет години во ЕУ.


Проблем број пет: Меѓународната заедница и пријатели веќе креваат раце од нас.

Веќе три години, високите меѓународни дипломати на секоја балканска посета немаат време за посета на Македонија. Ова е тешката и жална порака дека светот ги кренал рацете од нас - и без разлика што територијално сме дел од Европа, оставени сме сами на себе.


Проблем број шест: Невладеење на правото.

Никогаш во земјата не постоел правен хаос како денеска. Се косат закони со закони, многу закони паѓаат на Уставен Суд. Се носат неприменливи закони, а и оние што се применливи не се имплементираат целосно. Владеењето на правото е селективно, постои висок степен на корупција во судството, низок степен на професионалност. Последните четири години беа направени козметички или минимум реформи во судството.


Проблем број седум: Масовна хипноза на населението.


Постојано се претставуваат успеси, реформи, достигнувања - а кога ќе чепнете малку подлабоко, ќе го видите трулежот на гнилата реалност. Интензивно се градат спортски сали и објекти, а не се решени законски состојбите на спортските клубови, кои се уште се водат како здруженија на граѓани, и ништо не е направено да се расчисти со криминалот во спортот.

Се одобрија сто милиони евра за земјоделието, се разбира од парите на граѓаните, а земјоделците тие бенефити многу слабо ги чувствуваат - односно, состојбата во земјоделието и натаму останува катастрофална.

Бројот на невработеноста се намалува, но ако погледнеме поубаво ќе видиме дека бројот воопшто не е намален - ако се гледа реално и не се земат в предвид програмите за самовработување кои со илзегуваат кредитирања со највисоката камата досега - а исто така и преку најразлични програми и досетки, цифрата се намалува само фиктивно.

Ако ја земеме програмата "Во Сто Чекори", и ја да анализираме чекор по чекор, ќе видиме многу висок процент на реализирани ветувања. Тоа се потврдува и со рекламата на Владата за четиригодишно сработената работа. Но, има еден голем проблем. Реализирани се ситните проекти кои не носат многу пари, а оставаат простор за секојдневни сечења на ленти. Се прави лажен впечаток дека секојдневно се реформираме и преродуваме.


Проблем број осум: Проблемот е и во граѓаните.

Во сите земји во југоисточна Европа, гаѓаните со свој труд дојдоа до демократијата и оставија аманет до секоја власт дека имаат кичма и дека никој не може да си поигрува со нив. Кај нас народот се' уште дозволува да биде манипулиран и не си ги знае правата и моќта. На сите анкети премиерот води двојно од второпласираниот, а енормно висок процент на граѓани признаваат дека никогаш не живееле полошо од сега. Голем процент од народот е тотално неодговорен и наивен. Имаме висок процент на патриоти од интерес, се земаат партиски книшки само поради вработување.

На единаести октомври седев со еден пријател, стар ВМРОвец. Човекот е активист од девеесетата година. Си седиме, си пиеме кафе и човеков не може да се изачуди и да си одговори на дилемата дали е пресилна пропагандната моќ на Груевски или пак проблемот е во нашиот менталитет. Се присеќава човеков, како во девеесетите секојдневно се карал со татко му, бидејќи татко му бил чист Југословен, не сакал ни да слушне за независна Македонија! А нашиов ВМРОвец со чисто срце и душа го подржувал Љубчо Георгиевски во неговите идеи за независна Македонија. И човеков, не може да се изначуди како денеска татко му е дојден до степен на патриотизам главата да ја даде, ама името по никоја цена не го дава! Човекот кој пред дваесет години не сакал да слушне за независна Македонија и отворено бил за Југославија, сега наеднаш се претвора во патриот кој за државата за која не сакал да чуе - сега, не државата, абе името не и го дава! А сигурно денеска барем тој, живее многу полошо отколку пред дваесет години.


Проблем број девет - Недостигаат креативни и државотворни политичари и политички партии.


Народот, каков таков, наш си е. Со сите маани и предности. Политичарите земат плата да го водат по вистинскиот пат, а за тоа не е потребно ништо друго освен чесни и искрени намери. Но, педесет проценти од граѓаните не веруваат во никого. Искрено, оваа цифра ми дава голема надеж, бидејќи дава јасна порака дека кај најголемиот дел од граѓаните повеќе не проаѓаат транзициските финти и ефтините популистички трикови. Оваа цифра е сигурен коректор и тежок шамар за сите политички партии и политичари во моментов! Токму овие педесет проценти може да бидат одлучувачкиот фактор за иднината на нашата земја, но и иницијална каписла за сериозни општествени промени. Токму половина од граѓаните или повеќе од еден милион се доволно изнагледани на ветувањата и на едните и на другите. Многу добро знаат дека досега сите влегоа во политиката само за личен интерес - што финансисиски, што кариеристички.

Но, сите имат еден заеднички именител, проблемите ги ставаат под тепих, за да ги решава некој друг, во иднина. Но, токму од водењето на таквите политики, под тепихот нема повеќе место, натрупани се огромен број на проблеми. Истите тие проблеми од кои се бегало две децении веќе почнуваат да смрдат, да тежат на грбот на граѓаните. Освен натрупаните проблеми во општеството, немаме алтернатива на меѓународен план, односно секојдневно сме подалеку од НАТО и ЕУ. Како резултат на овие состојби, постои огромна разочараност, апатија и недоверба. Но, недовербата во ниту една политичка партија не ни помага сама од себе.

Истата таа недоверба може и сосема спротивно да се протолкува, или пак да стане иницијална каписла за дораспаѓање на општествените вредности, па и на самото општество. Многу лош сигнал е што скоро сите се помирени со сивилото кое ни е секојдневие, им станува нормална секоја глупост, секој гаф, секој пропуст на институциите или пак нефункционирањето на државните институции. Бизнисмените си сватија дека доцнењата со поврат на ДДВ и неплаќањето навреме за сработеното, од страна на државата е нормално. Општеството се помирува со фактот дека корупцијата е секојдневие, професорите се помирија дека политиката е влезена во образованието и се туркаат кој прв да баци рака на власта. Судиите и обвинителите се помирија и сватија дека мора да соработуваат со власта за да опстојат. Дури и граѓанскиот сектор односно невладините организации, здруженијата на граѓани сватија дека формула за успех е нивното обојување, независно дали црвено или сино.


Заклучок: Се наоѓаме пред голема раскрсница и од нас самите зависи по кој пат ќе продолжиме.


Во државата има повеќе од две илјади искрени, чесни, професионалци кои немале шанса да бидат дел од некоја политичка партија или пак не сакале да станат дел од истите. Во државата има искрени и чесни професионалци и во политичките партии, но истите се маргинализирани. На Република Македонија и се потребни итни реформи, зајакнување на капацитетите на сите институции. Доброто е што не мора да се измислува топла вода, туку дословно да почнат да се применуваат ЕУ преп ораките. Со интензивно зајакнување на капацитетите на институциите, ќе почне да функционира системот т.е. државата.

Но, за соочување со проблемите, за нивно вадење од под дваесет годишниот тепих, потребни се храбри, искрени и чесни луѓе. А во бројката од две илјади убеден сум дека за реформите на секоја институција постојат по десетина професионалци. Предноста е што огромен број на тие професионалци веќе се во државните институции, но во интерес на политиката се маргинализирани, отфрлени, или пак се употребуваат кога ќе згусти. Како и да е, затвореноста за квалитетни кадри на двете најголеми политички партии, може да се искористи од некоја трета опција која несомнено сега има историска шанса. А шансата е транспарентно отварање и отворен повик до сите квалитетни кадри во државата. Мора да им се даде еднаква шанса на сите кадри да подготват проекти за развој и имплементација на европските стандарди за секоја институција.

Во истите тие проекти задолжително да се разгледаат сите проблеми на граѓаните од соодветната област и да се предложат решенија за надминување на истите. Со реален избор да се даде шанса на најдобрите да го заземат третиот ешалон од власта, односно директорските места на државните иинституции.

Секоја влада ја водат политичарите, и нормално тие ги креираат политиките, но државотворниот капацитет се мери по квалитетот на извршителите на политиките, односно на директорите. Во Република Македонија, постојат околу сто и дваесет клучни директорски места кои се носители на најразлични реформски процеси. Било која политичка опција која ќе понуди тим од по тројца експерти за сите тие места, односно излезе со тим од триста и педесет истакнати професионалци, сигурно ќе добие убедлива победа на следните избори, бидејќи изборите се добиваат со реална и квалитетна програма, но и гаранција за исполнување на програмата. А гаранцијата е во изобилието од кадри кои имаат капацитет да ги спроведат политиките и реформите.

Граѓаните сигурно нема да го дадат гласот на жими мајка, веќе се печени, та препечени... Сакаат да видат успешна приказна, сакаат да видат нови лица, чесни, докажани во својата професија, кои биле скромни и политиката досега не им ја дала вистинската шанса. Граѓаните дадоа јасна порака: не им се допаѓаат денешните лица во политиката. Ако се појави нова отворена опција, веројатно ќе ја поддржат, ако не видат сериозност, конструктивност, платформа, тим, надеж тогаш веројатно нема да излезат на гласање.

Власта се превзема конструктивно, со знаење, со платформа, со гаранции за исполнувањето на платформата, а не со митинзи и слични методи кои се веќе видени работи, од кои на повеќе од еден милион македонски граѓани веќе им е смачено!

Ване Цветанов

20-10-2010, 12:19 PM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,425
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#77

(27-08-2010, 02:42 PM)Solenik Wrote: NACIONALIST-ГРУЈОВИСТ, сеуште чекам одговор:

Quote:
(21-08-2010, 03:31 PM)Solenik Wrote:
(21-08-2010, 03:17 PM)NACIONALIST Wrote: a za toa sto prasuvas koi se zaslugite na Gruevski?? gi ima mnogu, samo vie so temnite naocari nemozita da gi vidite.
Ова пак прескокна да ми го одговориш. Ти го зголемив и обележав црвено да ти е полесно да го прочиташ:

Сум те прашал неколкупати во минативе осум месеци да ми објасниш кои се големите подвизи, резултати и постигнувања на Грујовски во изминативе 4 години октако е премиер? Ако ми дадеш одговор на ова прашање ти го гарантирам мојот глас за Грујо на следните избори. Еве ти прилика да бидеш заслужен "војник" и да сториш нешто продуктивно за твојот привемен бог.

Штом ги има толку многу, нема да ти е тешко да наброиш барем 5-6!
Адје да видам список, друже.


(27-08-2010, 03:17 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(27-08-2010, 03:08 AM)NACIONALIST Wrote:
(27-08-2010, 03:03 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Во што е таа одлична работа на Грујо и бандата околу него. Дали ја расчистија пљачката наречена приватизација. Дали го расчистија продавањето земјиште во центарот на Скопје за бадиала. Дали ја растурија УДБА. Дали ги обзанија кодошите.... Доста е толку да не те мачам повеке.


Toa sto go velis e luk i voda, vo toa mozat samo komunjrite da ti veruvaat a partijata odlicno si funkcionira


Јас те прашав конкретно за неколку работи ама не те прашав како функционира партијата. Но да ти одговорам и за функционирањето на партијата. Партијата функционира затоа што е Грујо на власт, ке зборуваме кога ке падне кој од овие девет Југовиќа вмрОВЦИ ке остане во партијата

Тука е суштинскиот проблем - Јордан прашува за сосотојбите во државата, а грујовистот му одговара дека во ПАРТИЈАТА се е супер. Нели, божем, сега е демократија, а не еднопартиски комунизам? А и ако калибарот на кадарот на ДПМНЕ се мери преку бранителот на ликот и делото на боксерот - јасно ми е колку работите се "супер".

И уште една работа, Наци: народот - како и ние - му ја даде критиката на Сранко на избори во 1998, 2006 и 2008-ма. Значи народот си го строри своето. Зошто Љубчо, а и ГРУЈО (кој патем беше дел и од владата на Љубчо) не го упасија Сранко до сега? Значи Сранко е идолот на Грујо - штом овој толку си го чува како бубреже во лој.

Ne,
Quote:И уште една работа, Наци: народот - како и ние - му ја даде критиката на Сранко на избори во 1998, 2006 и 2008-ма. Значи народот си го строри своето.
Narodot ne si go rekol svoeto, a mozese da go rece.
Kako sto go rekoa Bugarite '95ta, Albancite '97ma, Srbite 2001va.
Nie mozevme da go receme toa za vreme na privatizacijata, za vreme na TAT, Za vreme na protestite na Zelezarcite, SANOS, i mnogu drugi.
Narodot dava ama Narodot i zema Mandat, a toa i ne mora da bide na IZBORI.
Samo da potsetam uste ednas na Njegos koj veli: Zlo ciniti, od Zla braneci se; Nije nikakvo Zlo.
A isto i na Martin Luter King Junior da potsetam i na negoviot Nenasilen otpor(koj jas bi rekol toj go crpi malku i od Gandi).
22-10-2010, 01:28 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,424
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#78

Quote:Грујовизација како нов синоним за Криминализација на Макеоднија

петок, 22 октомври
ЗА МИЛИОНИ ЊАМА ЗАКОНИ, ЗА КОКОШКА ЊАМА ПРОШКА!

Пред петнаесетина години, во Бугарија еден тогашен турбо-фолк хит ми остави впечаток, песната беше многу реалистична и многу прецизно ја оцртуваше општествената слика. Отприлика текстот од рефренот беше следниов:
"за милиони њама закони,
за кокошка њама прошка,
кокошкарат њама как,
ште оди в затвора пак..."
Оваа песна беше реалност пред петнаесет години во Бугарија, а денес, за жал, многу реално ја отсликува моменталната состојба во борбата против организираниот криминал кај нас.

Пред некој ден, државниот јавен обвинител, господинот Љупчо Шврговски имаше прес или брифинг со новинарите во кој говореше за состојбите во обвинителството и успесите или неуспесите во борбата против организираниот криминал. Господинот Обвинител одлично знае кој е виновен за очајната состојба на обвинителството и каде е причината за немање капацитети за справување со мафијашките структури. Во меѓународни извештаи е напишано дека во секоја држава има мафија. Во Македонија мафијата си има држава. Кога ќе се присетам за сработеното во 4-те години додека бев директор, колку предмети поминале и кој се' не бил предмет на обработка, кој се' не бил директно или индиректно вмешан во некоја проневера или афера, станува јасно дека општеството ни е криминализирано до тој степен, што стекнувањето на капитал на криминален начин се вреднува како успех.

Ниту една влада до сега немала искрена волја да го спречи криминалот, туку напротив, секогаш внатре постоеле меѓукоалициски расправии кој што да превземе. Од тука станува јасно дека никогаш не постоела политичка волја за градење на систем и Обвинителот многу добро знае кој е виновен за мизерните услови и за немањето на основни средства за работа. За причините кој и зошто го кочи развојот на Обвинителството, напишав една цела колумна и не сакам да се повторувам. Многу подобро би било новинарите да се обраќаат на адерса на Владата и да се интересираат за предметите. Од таму се кочи развојот на капацитетите на Обвинителството. Од таму се креира политиката за ставање под контрола на секоја институција, па и Обвинителството. Несразмерниот развој на институциите е гаранција за искривен систем. Во изминативе четири години се фрлија купишта пари во полицијата, а обвинителството и судовите беа запоставени и заборавени. Системот е така поставен, да поединечно, по наредба да се решаваат предмети. Во ваква состојба, секој од секого се плаши, секој може да биде наместен или да му избркаат некој близок од работа... на тој начин, Владата - односно полицијата стана и кадија и судија и никој не смее да им се спротивстави.

Полицијата одлучува за се', па дури и кого ќе притвори, оти никој не смее да им се спротивстави - ни обвинитили, ни судии. Се апси без никаква одговорност за последиците, без целосни докази во недобро обработени предмети кои потоа паѓаат на врховен суд. Кого сакаат апсат, кого сакаат амнестираат. Многу подобро би било новинарите да ја запрашаат полицијата, каде се предметите од Управата, бидејќи кај нив се деталите и со нив заедно сите тие предмети беа работени со години, но од најголемиот дел од тие предмети нема ни трага ни глас.

На фамозната средба Обвинителот само беше информиран, за десетина ударни предмети и било побарано од него да се обиде да најде интерес или поврзаност на Илми Селами со било кој од тие големи предмети. Беше само констатирано дека од секоја од тие групи е возможно да издејствувале притисок врз Илми Селами - дали финансиски или зо закани, но дека многу е тешко да се докажат тие претпоставки. Со цел негово постапување и информирање, кај Обвинителот беа оставени копии од повеќе од триесетина предмети. Веројатно ја сватил мудроста, дека човек за да остане на функција кај нас, може се' да работи, но само не смее да таласа, односно не смее вистински и длабински да си ја работи работата. Но, не само за тие предмети, туку за целиот криминал во државата и чеканот и наковалната се во полицијата и во Владата. Илузорно е да се залажувате дека обвинитеот навистина има реална моќ да се избори за контрола над работата на полицијата. За жал со секојдневното зајакнување на капацитетите на полицијата, а со кочењето на развојот на обвинителството и судството, се' повеќе губи демократијата, и секојдневно се' повеќе стануваме полициска држава, односно диктатура по моделот на Милошевиќ.

Деновиве исто така, случајот со Браќа Миладинови, премногу беше третиран во медиумите. Чувствувам граѓанска должност да дадам свое видување за случајот. Овој случај е типичен пример за корупцијата во државата и е една одлична појдовна основа Антикорупциска да сработи конкретни работи - односно преку овој случај може да отвори купишта засебни случаи: за функционери, за судии, за вработени во администрацијата и така натаму. Ако го обработат добро случајот, сигурно може да им послужи за презентација за сработеното и на некој меѓународен настан. Интересно е прашањето, кој се обидува браќата да ги прикаже како жртви? Во овој случај ќе најдете толку многу душегрижници и нивни поданици, што човек од страна гледајќи, може слободно да ги прогласи браќава за Нобеловата Награда за мир, или пак за хуманост.

ЗЕМЈОДЕЛСКАТА ЗАДРУГА "ГОЦЕ ДЕЛИЧЕВ"

Но, да раскажам нешто од свој агол за случајов:
Уште летото во двеилјади и седмата имавме отпочнато анализа за акциите во Земјоделската Задруга "Гоце Делчев". Постоеа неколку нелогични блок трансакции направени за неколку дена, во кои немаше никаква економска логика освен сомнение дека се работи за раскусурување за некоја друга економска активност, која можеби е поврзана и со перење пари. Отпочнавме со анализа на сметките и трансакциите на сите инволвирани. Предмет на анализа беше и Зоран Азмаов. Преку блиски пријатели Азманов се обидуваше да стапи во контакт со мене бидејќи се интересирал зошто сме го обработувале. Му пратив поздрав дека немам за што да разговараме. Но, доколку има нешто да пријави, слободно може да организираме средба. После неколку месеци, Гласникот дојде и ми кажа дека Азманов сака да пријави случај. Веднаш се согласдив да се видиме, но му советував на Гласникот, дека пред да се видиме сакам да видам издржана пријава за сомнителни трансакции. Пријавата е примена и архивирана на 25.10.2007 во Управата, но бидејќи е адресирана првично до МВР примена е нова на 07.11.2007 година.

Нормално пријавата беше прифатена со резерва, иако беше доста квалитетна и интересна. Отпочнавме со прибирање на докази со цел да ги провериме и потврдиме наодите во пријавата. Беа пуштени мноштво на барања за информации до најразлични институции. Уште на 25.10.2007 беа пуштени барања до сите банки во кои освен браќата и нивните фирми имале врски, во барањето беа вклучени уште неколку физички и правни лица. На 29.10.2007 беше пуштено барање и до еден нотар, од кој се побара изјавата на еден од браќата каде што се обврзува на одредени работи, за кои подоцна излегува дека лажел! Во барањето до банките се бараа сите трансакции за наведените лица. За физичките над 200.000 денари, за правните над 300.000 денари. На 19.12.2007 пуштивме барање до катастар, за информации за целиот недвижен имот на територија на РМ за двајцата браќа. На истата дата е побарана целокупната документација за земјоделското земјиште и од Министерството за Земјоделие. Почнаа да пристигаат одговорите од централниот регистар на 09.11.2007, на 12.12.2007 од катастарот од Струга, и така натаму да не ги набројувам. Важното е што повеќе од девеесет проценти веќе официјално се потврдија информациите од пријавата на Азманов. На повидок беше откривање на огромна афера, поврзана со два предмети. Конечно имавме шанса да ја разоткриеме аферата со хотелот "Изгрев" и со Земјоделската Задруга "Гоце Делчев" од Трубарево.

ХОТЕЛ "ИЗГРЕВ"

За случајот "Изгрев" многупати имав слушано од медиумите и кај мене создаваа забуна заради многуте ставови и изјави. Овој случај освен за целата јавност, претставуваше мистерија и за мене. Кога предметот "Изгрев" дојде во мои раце, за мене тоа беше огромен предизвик, личен, но и висок професионален, затоа што имав шанса да одгатнам случај кој скоро деценија беше присутен во јавноста, зад кој стоеа безброј шпекулации и тези.

По пристигањето на првите материјали беше направена првична анализа и беше изготвен извештај за сомнителни трансакции. Извештајот за сомнителни трансакции беше доставен до Јавното Обвинителство на ден 30.11.2007, на ден 26.12.2007 е доставен до Мистерството за Внатрешни Работи и на ден 25.01 2008 е доставен до Финансовата Полиција. Извештајот беше квалитетна анализа која беше шеснаесет страничен сублимат, за чие што добивање беа обработени неколку илјади страници хартија.

Не случајно извештајот беше препратен и до трите најрелевантни адреси, бидејќи во него се наоѓаа имиња на видни и моќни луѓе во општествениот и политичкиот живот во државата. Нормално, во извештајот беше посочено дека станува збор за првична финансиска анализа и дека за секакви понатамошни анализи стоиме на располагање. Исто така беше наведено дека и материјалите кои беа предмет на обработка стојат на располагање на истражните органи.


[Image: 9891EDF8FC584D4FAE4F415AF179E7C7.jpg]

Деновиве ја гледав емисијата "Код" и изјавите на браќата Миладинови дека не влијаеле на ни еден момент на предистражната постапка и на истрагата и неправедно биле држани во притвор.Се сеќавам како во тој период целата работа поврзана со предметот одеше со сила. Многу добро се сеќавам дека во тој период браќата правеа секакви притисоци за да го скријат криминалот. Беа примени и во мојата канцеларија - каде што добив и закани! Но, без разлика на заканите и "поздравите" до мене, Управата продолжи со предметот без колебања. За кривичното дело перење пари може да се дискутира научно и професионално и нормално е да има подвоени мислења. За да постои перење пари, треба да постои предикативно кривично дело со кое е стекнат капитал, имот и пари. Понатаму, парите стекнати од криминал се перат преку понатамошни трансакции или пак преку стекнување со останата имотна корист. Не е спорно дека во двата случаи се направени повеќе кривични дела, фалсификати, бришење на хипотеки, измами и така натаму. Голем дел од средствата (понекогаш стотици, понекогаш милиони евра) се повлекуваат во кеш и на голем дел од тие пари им се губи трагата. Но има ситуации, на пример каде што со измама на содружникот во "Гоце Делчев" и без негово знаење, со измама на уште една фирма, на која и' продаваат нетрансформирано државно земјиште, a за сопствената фирма "Кимико" во Струга си повлекуваат нафта во вредност од шестотини илјади евра. Подоцна таа нафта, нормално, се претвара во одреден профит, за сметка на обвинетите. Со добро финансиско вештачење, во ваков случај школски се докажува перење пари.

Но, накратко да резимираме, видните бизнисмени, со добра намера го земаат хотелот "Изгрев". За негово реновирање земаат неколку кредити, а хотелот го ставаат под неколку хипотеки, а за еден од тие кредити со фалсификат е избришана и хипотека. Но, парите исчезнуваат а хотелот останува онаков каков што е. Има една народна поговорка што вели: "Не го карала мајка синот што се коцкал, туку што отишол да се вади". Така и со овој случај: После кредитите за "Изгрев", браќата златна шанса наоѓаат во Земјоделската Задруга "Гоце Делчев". Не затоа што сакаат да бидат земјоделци, туку затоа што задругата имала и има договор за наем на земјоделско земјиште на атрактивна ликација во Скопје. Земјиштето е со површина од околу четиристотини илјади метри квадратни во Ново Лисиче и е сопственост на Република Македонија. Ако се земе во предвид дека на последната државна лицитација квадрат во тој реон е продаден по двесте евра, можете да пресметате дека станува збор за ќар од околу осумдесет милиони евра. Кога ќе се земе оваа цифра в предвид, станува јасно зошто луѓето се жртви.

Е сега, Земјодеделскава Задруга продолжува да зема кредити од милионски суми евра, заложувајќи ги акциите. Знаете колку вредат акции на земјоделска задруга, ако нема атрактивно земјиште кое има шанси да се претвори во градежно. Освен земањето на кредитите, веќе преку најразлични трансвери почнуваат да продаваат и капарисуваат, делови од се' уште земјоделското земјиште сопственост на РМ.

Преку целата таа серија од кредити, продажби и капарисувања, низ двата случаја браќата инкасираат повеќе од петнаесетина милиони евра кои велат дека ќе ги вратат. Ме интересираат две работи, како ќе ги вратат и од каде, кога парите се веќе исчезнати, а оштетени има доста? Второ, ако ги имаат, како големи бизнисмени нели, нека повелат да си ги вратат долговите. Следна дилема, ако мислат дека е бизнис да се купи задруга за еден милион евра, и земјиштето кое го поседува како земјоделско да се трансформира во градежно, тогаш им советувам на сите чесни граѓани да побрзаат да си купат акции од З.З. "Гоце Делчев" Трубарево, бидејќи вредноста на акциите би се качила за осумдесет пати. Арно ама, ете и да успее зделката, акциите не се повеќе нивни, бидејќи се обидоа да ја украдат задругата од Зоран Азманов преку издавање на нова емисија на хартии од вредност, но и оваа дубара не им успеа.

ЕПИЛОГ

На крај, работата продолжува да биде интересна: оштетени и измамени има многу, додека задругата не е повеќе сопственост на браќата. Но, тие се жртви и за ќарени и потрошени повеќе од петнаесет милиони евра, прессудата од шест години им е висока! Само за споредба, во затвор лежат луѓе: За заканувачки СМС пораки човек од Пробиштип е осуден на година ипол; човек од Свети Николе за кражба на дрва во вредност од триста евра е осуден на скоро две години затвор; човек од Кочани за кражба на бакар со помала вредност од четиристотини евра е осуден на две години затвор...

Но, постојат повеќе прашања поврзани со овој случај: Кој имаше интерес да се кочи кривичната пријата повеќе од една година? Кој имаше интерес да се направат одредени пропусти и голем брок на кривични дела и лица да бидат испуштени? Кој има интерес да сее магла за целиот случај и вината од браќата постојано да ја префрла на сметка на црквата, со цел нивно амнестирање? Кој во ВМРО – ДПМНЕ се обидува да ме обвини мене за прекумерна блискост со Азманов и дека јас - лошиот и корумпираниот - за да им наштетам на браќата сум земал стан за мито од Азманов? Ако беше така, МВР досега сто пати ќе ме затвореше, а Петар Поп Арсов ќе излезеше на уште пет преса бранејќи го Груевски и бодрејќи го да продолжи да се бори со криминалот и корупцијата. МВР веќе шеста недела ја чешла целата документацијата на Управата на која стои мој потпис и со боринче бара влакно на јајце за да ме оцрни. Но, и покрај заканите до одредени вработени дека ќе летаат од работа ако не соработуваат - односно ако не дадат изјави против мене какви што ќе им кажат да дадат, се' уште го нема Иво Котевски на прес да каже дека сум притворен или имаат поднесено кривична пријава за потрошени осум денари за тоалет хартија, или не знам што!

За осумдесет милиони евра не е тешко за да им се простат сите криминали да се приберат и пријатели и бранители и душегрижници, закрилници... Без разлика што целата Влада се фалеше со високите дострели против криминалот токму со овој случај, се' се заборава. А и кој е Ване Цветанов да се дрзне да застане на патот и да спречи еден таков вносен бизнис? Има да лета и Ване, ќе се црнат и МПЦ и Азманов - затоа што преродбата мора да продолжи! А луѓето од партијата кои слушаат секакви трачеви треба да сватат дека не се работи за Татковината, туку се работи за пари! За многу, многу пари! Богатењето, не запира повеќе!


Ване Цветанов
Извор
(This post was last modified: 22-10-2010, 12:58 PM by ЈорданПетровски.)
22-10-2010, 12:57 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#79

Vane Cvetavov e eden obicen gomnar koj ja izgubi funkcijata i sega ke seri kako nedokvakan,
23-10-2010, 03:13 AM
Reply
Војдан Чернодрински Offline
Member
***

Posts: 73
Joined: Aug 2010
Reputation: 6
#80

(23-10-2010, 03:13 AM)NACIONALIST Wrote: Vane Cvetavov e eden obicen gomnar koj ja izgubi funkcijata i sega ke seri kako nedokvakan,

Сите што ја губат функцијата серат. Прашањето е какви г**** серат.
马其顿是属于马其顿人
23-10-2010, 03:31 AM
Reply