Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 10 Vote(s) - 3.7 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ВАНЕ ЦВЕТАНОВ-НОВ ЈУНАК ОД МАКЕДОНИЈА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,297
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#41

[Image: 44551_153227834692083_138633836151483_51...5326_n.jpg]


[Image: 44551_153227838025416_138633836151483_51...9960_n.jpg]
21-08-2010, 05:32 AM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#42

Hi hi hi ha ha ha kade vi otide toj junakot Vane Cvetanov, ili se iznajade gomna bez nikakva podloga i go snema, kade vi otide neznam
21-08-2010, 01:53 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,297
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#43

(21-08-2010, 01:53 PM)NACIONALIST Wrote: Hi hi hi ha ha ha kade vi otide toj junakot Vane Cvetanov, ili se iznajade gomna bez nikakva podloga i go snema, kade vi otide neznamНаци место да се запрашаш зошто Јавниот обвинител не поднел кривична пријава за Ласто Николовски и компанијата ти пак го плукаш Цветанов. Цветанов ја завршил работата ама зошто шурата на Саше Мијалков не поднел кривични пријави, што мислиш????
21-08-2010, 06:18 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#44

(21-08-2010, 06:18 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(21-08-2010, 01:53 PM)NACIONALIST Wrote: Hi hi hi ha ha ha kade vi otide toj junakot Vane Cvetanov, ili se iznajade gomna bez nikakva podloga i go snema, kade vi otide neznamНаци место да се запрашаш зошто Јавниот обвинител не поднел кривична пријава за Ласто Николовски и компанијата ти пак го плукаш Цветанов. Цветанов ја завршил работата ама зошто шурата на Саше Мијалков не поднел кривични пријави, што мислиш????


A zxosto togas toj Vane ne podnese krivicna prijava ako tvrdi deka nesto smrdi vo vladata, ili samo da se pluka po premierot dali imalo ili nemalo pricina, a jas sega da sum na mestoto na premieror, ke mu stegnam edna krivicna plijava na toj ligus i da go opravda na sud seto toa sto go izjavuvase po televiziite, a kade e sega Vane???
21-08-2010, 07:37 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#45

(21-08-2010, 06:18 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(21-08-2010, 01:53 PM)NACIONALIST Wrote: Hi hi hi ha ha ha kade vi otide toj junakot Vane Cvetanov, ili se iznajade gomna bez nikakva podloga i go snema, kade vi otide neznamНаци место да се запрашаш зошто Јавниот обвинител не поднел кривична пријава за Ласто Николовски и компанијата ти пак го плукаш Цветанов. Цветанов ја завршил работата ама зошто шурата на Саше Мијалков не поднел кривични пријави, што мислиш????

Во денешен ФОКУС има одлична колумна на Ване Цветанов. Поентата му е благодарност до Антикорупсциската Комисија што го почитувала ревизорскиот извештај што се однесува до Агенцијата за перење пари каде, до пред малку време, раководел Ване. Поради тој извештај Антикорупциската пресудила на Ване. Е сега, Ване Цветанов очекува да Владата, а посебно Премиерот, ја продолжат борбата против корупциијата, а врз основа на ревизорските извештаји. Е, тука веќе имаме проблем затоа што имаме извештаји за лошото работење на Владата и куп нејзини министри. Дали Груевски ке ги почитува ревизорските извештаи и ке ја продолжи борбата ке зависи од него. Ако остане само на Ване Цветанов, тогаш е повеќе од јасно дека ревизорските извештаји се користат селективно за тие кои сметаат во неприкосновеното владеење на Груевски.
21-08-2010, 07:42 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,297
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#46

(21-08-2010, 07:37 PM)NACIONALIST Wrote:
(21-08-2010, 06:18 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(21-08-2010, 01:53 PM)NACIONALIST Wrote: Hi hi hi ha ha ha kade vi otide toj junakot Vane Cvetanov, ili se iznajade gomna bez nikakva podloga i go snema, kade vi otide neznamНаци место да се запрашаш зошто Јавниот обвинител не поднел кривична пријава за Ласто Николовски и компанијата ти пак го плукаш Цветанов. Цветанов ја завршил работата ама зошто шурата на Саше Мијалков не поднел кривични пријави, што мислиш????


A zxosto togas toj Vane ne podnese krivicna prijava ako tvrdi deka nesto smrdi vo vladata, ili samo da se pluka po premierot dali imalo ili nemalo pricina, a jas sega da sum na mestoto na premieror, ke mu stegnam edna krivicna plijava na toj ligus i da go opravda na sud seto toa sto go izjavuvase po televiziite, a kade e sega Vane???


Абре Наци па Цветанов поднел пријава, ама Јавниот Обвинител, шурата на Саше Мијалков до ден денеска не ја процесира.
21-08-2010, 07:43 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#47

[Image: dsci2959.jpg]
[Image: dsci2960.jpg]
Costumed2
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
23-08-2010, 04:55 PM
Reply
braniteli Offline
Member
***

Posts: 132
Joined: May 2010
Reputation: 3
#48

Vane Cvetanov pocna da zarabotuva.!!!!!
Ocigledno e deka negoviot " TALANT " za pisuvanje nekoj " Nichim Izazvan " mu go podobril.Sto ti znaci
" FABRIKA " " Shtanca " novinarcinja. B.C,da barase podobar centarfor teshko ke go najdeshe, a ovoj Vane
op, vednash vo prv tim.PU,PU,PU,PU......
P.S.
Eden sovet do Vane.
Na mediumite ke im bidesh interesen ushte malku,na B.C ushte pomalku.Drugarite i prijatelite ke begaat od tebe,nitu Ljubche ne ke moze da ti pomogne a Nikolche ushte pomalku.
23-08-2010, 06:58 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,297
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#49

(23-08-2010, 06:58 PM)braniteli Wrote: Vane Cvetanov pocna da zarabotuva.!!!!!
Ocigledno e deka negoviot " TALANT " za pisuvanje nekoj " Nichim Izazvan " mu go podobril.Sto ti znaci
" FABRIKA " " Shtanca " novinarcinja. B.C,da barase podobar centarfor teshko ke go najdeshe, a ovoj Vane
op, vednash vo prv tim.PU,PU,PU,PU......
P.S.
Eden sovet do Vane.
Na mediumite ke im bidesh interesen ushte malku,na B.C ushte pomalku.Drugarite i prijatelite ke begaat od tebe,nitu Ljubche ne ke moze da ti pomogne a Nikolche ushte pomalku.
Беанители, еве три мои поодамнешни изјави за Груевски, тие се поклопуваат 100% со она што денеска го зборува Ване Цветанов.
Прв пат разговарав со Грујо на карајот на август 2008 година. Раговаравме пет шес минути. На разделбата му реков дека тој ке има судбина полоша и од Љупчо, денеска сум милион посто сигурен дека тогаш сум бил во право. Човекот е тежок самобендисан психопат кој за една секунда лична слава ке продаде и сопствено дете.(18-03-2010, 10:31 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Коментари и Дебати

Кое независно судство?


Автор: Јордан Петровски

Од првите чекори кон самостојноста на Македонија во 1990 година и обидот за „демонтажа“ на дотогашниот апсолутистички режим, па до денес се изнаслушавме од устите на големите „демократи“ од калибарот на Фрчкоски и компанија за независно новинарство, Да не бидам погрешно разбран, не очекувам чудо. Промените на судискиот кадар што се подготвува да ги стори новата влада нема да донесат промена, односно судовите да ја загубат „независноста“ и преку ноќ да станат „зависни“. Треба да си припомниме дека сите тие - со чест кон исклучоците - се ученици и воспитаници на Фрчкоски, Чокревски... А Фрчкоски и компанија најубаво знаат дека воспитувале само послушници – луѓе верни на партискиот став.
Можеби апсолутистот Груевски најубаво ќе знае да се справи со апсолутистот Црвенковски и неговите загарчиња од типот на Фрчкоски и компанија, и да им ја одземе моќта, но да дојде до судска разврска по мојот случај нема шанса. Сепак и Груевски и Црвенковски се дел од ист ОПЕРСКИ ансамбл во кој улогите ги делат од нашиот драг СЕВЕР.
А на Македонија Господ нека ѝ на помош.

Авторот е политички азилант во Канада, благодарение на Љубомир Д. Фрчкоски и неговите наредбодавци
http://www.novamakedonija.com.mk/Des...ArticleID=8098


Quote:ИСТОРИЈАТА СЕ ПОВТОРУВА
Ги читам и слушам изјавите - ветувањата на Премиерот Никола Груевски и морам да признам дека му се восхитувам во неговата убеденост дека може да лаже до бескрај. А дека лагите не трајат вечно и како поминуваат тие што го лажат народот нека му послужи примерот со Бранко Црвенковски. Деновиве Груевски излезе во јавноста со порака дека ќе се залагал да се спроведе лустрацијата.


(25-03-2010, 02:18 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Јордан Петровски успеал да ги добие своите 5 минути со премиерот. Кусата средба, онака од нога што би се рекло, биднала во септември оваа година во Њу Џерси. Откако претходно му реферирал на Мартин Протоѓер кој е и што му е целта , пристигнал до Груевски кога излегувал од црквата. За содржината на разговорот Петровски се присетува за ФОКУС:

На Груевски му се претставив и го запрашав дали знае нешто за мојот случај: за политичкиот азил, за кривичната пријава, за одбивањето на истата. Беше категоричен во тврдењето дека неслушнал за такво нешто. Му посочив дека имало неколку написи во ФОКУС и ВРЕМЕ. Ми одговори дека не чита такви работи.
Продолжив дека покрај другото , разрешницата на мојот случај ( преку обид на ДБК да мамести доказ дека ВМРО-ДПМНЕ е финансирано од Бугарија) ке ја симне пробугарската анатема која се фрла врз партијата и ке ја започне лустрацијата. При тоа, со кривичниот прогон на извршиотелите( Фрчкоски, Чокревски, Аврамовски, Верушевски...) ке се дојде до налогодавачот. Имам сознанија дека една од првите одлуки на Владата на Црвенковски во 1992 г. е одлука за политички прогон на лица по основ на македонски национализам и врховизам. Потписник на таа одлука е тогашниот премиер Црвенковски, значи тој е налогодавачот.

Премиерот Груевски ми одговори дека е донесен законот за лустрација и дека ке почне да се применува. На мојата забелешка дека од тоа ке нема ништо бидејки луѓе кои носат најголема одговорност и се творци на плановите за прогон као Силјан Аврамовски, на пр., се високи функционери во власта. МИ рече дека не е точно, а кога му посочив дека Аврамовски е заменик на Мијалков во УБК, одговорот беше дека не е и дека е некој службеник.
Ми стана јасно дека понатамошниот разговор ке е безпредметен и затоа за крај му се заблагодарив за времето одвоено за овој разговор со сугестија ако не сака да го снајде судбината на Љ. Георгиевски
треба да ја растури службата-
раскажува Петровски некогаш симпатизер и финансиер на БМРО-ДПМНЕ, а денес со статус-политички азилант во Канада.
02.09. 2008


Во Македонија не е вршен прогон само на идеолошки неистомисленици туку најголем дел (околу 90%) е по НАЦИОНАЛНА основа. [b]Прогонувани се Македонци. Македонци кои биле за САМОСТОЈНА И ОБЕДИНЕТА МАКЕДОНИЈА. Затоа денешната одлука на Уставниот Суд не треба да не чуди . [b]Таа е доказ дека Македонија уште не е слободна држава. Со лустрацијата или судската разрешница ке се откријат ИНСАТАЛАЦИИТЕ од север. За кој зборува дури и Андов.
23-08-2010, 09:46 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#50

(23-08-2010, 06:58 PM)braniteli Wrote: Vane Cvetanov pocna da zarabotuva.!!!!!
Ocigledno e deka negoviot " TALANT " za pisuvanje nekoj " Nichim Izazvan " mu go podobril.Sto ti znaci
" FABRIKA " " Shtanca " novinarcinja. B.C,da barase podobar centarfor teshko ke go najdeshe, a ovoj Vane
op, vednash vo prv tim.PU,PU,PU,PU......
P.S.
Eden sovet do Vane.
Na mediumite ke im bidesh interesen ushte malku,na B.C ushte pomalku.Drugarite i prijatelite ke begaat od tebe,nitu Ljubche ne ke moze da ti pomogne a Nikolche ushte pomalku.

Брантел, кого браниш. Грујо, Бранко...или можеби Македонија!? Ване Цветанов, моментално, ја брани Македонија. Не е тешко да се разбере. Многу е едноставно...кога ја сакаш МакедонијаIcon_lol
23-08-2010, 10:34 PM
Reply
alexdgreat
Unregistered

 
#51

Ако некој е невин или во право се обидува да го докаже тоа.
се труди да докаже се бори пишува, а виновниот се крие.

Ехе се бунтуваа на реченицата : некои прашања не заслужуваат одговор.

Сега мотото на владата е оваа реченица.

Еве и Тодоров не сака да одговара на прашања.
Овој на здравство не одговара за штипјанецот што умре.
24-08-2010, 12:12 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,297
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#52

(21-08-2010, 07:42 PM)hristo Wrote: Во денешен ФОКУС има одлична колумна на Ване Цветанов. Поентата му е благодарност до Антикорупсциската Комисија што го почитувала ревизорскиот извештај што се однесува до Агенцијата за перење пари каде, до пред малку време, раководел Ване. Поради тој извештај Антикорупциската пресудила на Ване. Е сега, Ване Цветанов очекува да Владата, а посебно Премиерот, ја продолжат борбата против корупциијата, а врз основа на ревизорските извештаји. Е, тука веќе имаме проблем затоа што имаме извештаји за лошото работење на Владата и куп нејзини министри. Дали Груевски ке ги почитува ревизорските извештаи и ке ја продолжи борбата ке зависи од него. Ако остане само на Ване Цветанов, тогаш е повеќе од јасно дека ревизорските извештаји се користат селективно за тие кои сметаат во неприкосновеното владеење на Груевски.


Од денеска колумните на Ване Цветанов ке ги имате и на КОТЛЕ а од понеделник уште едн нов колумнист. ДРЕАМ ТЕАМ на КОТЛЕ ги добива своите столбови. Во тек на неделава ке ги објавиме колмните на Ване Цветанов кои ги доцниме.

Quote:ФАКТИ ЗА ЛИЦЕМЕРНАТА БОРБА ПРОТИВ КРИМИНАЛОТ НА НИКОЛА ГРЕВСКИ
четврток, 26 август 2010 01:03ОРГАНИЗИРАH КРИМИНАЛ

Состојбите во обвинителствотоОрганизираниот криминал денес претставува сериозна закана за националната безбедност и демократскиот поредок на една земја. Неговата основна цел е да оствари се позначајно влијание во економскиот и политичкиот живот користејќи ја првенствено својата финансиска моќ. Во „послабите држави” неговата интенција е да оствари доминантно влијание во сите сфери на општествениот живот вклучувајќи се легално и илегално во стопанскиот и политичкиот живот остварувајќи тотална криминализација на овие општества.

[Image: organized-crime.jpg]

Ова е една од повеќето дефиниции за организиран криминал, но ито така сакам да нагласам дека афторот не случајно ја потенцира опасноста од овој криминал за послабите држави.

Одовде станува јасно дека вториот дел од дефиницијата ја прикажува состојбата во нашата земја, и недвосмислено алармира колку ни е сериозна состојбата, колку е опасна оваа појава за граѓаните, за општеството...

Но, доброто е, и важно е дека народот свати и многу добро знае дека многу тешко може да има организиран криминал без вмешаност на многу моќни луге од општествениот и политичкиот живот.

Нашиот народ во изминатите дваесетина години се изнагледа на секакви чуда, брзи богатења, крадење и опустушување на фирми, штетни приваизации, отпуштања на работници, обезвреднување на акции, оставање на луѓе на цедило...

Некои рабооти кои порано биле незамисливи, станаа нормални појави, , а многу луге кои беа третирани како нечесни, или пак измамници, станаа реномирани бизнисмени...

Многу голем број од чесните луге останаа без работа, без достоинство.

Генерално овие дваесетина години народот се изнагледа и изнаслуша на многу работи, виде многу маки, но искрено се надевам дека научи и да отценува, наградува, а и казнува...

На граѓание веќе им е преку глава од декларативните изјави за бобрба против организираниот криминал и од двете политички опции..Исто така народот многу добро знае дека во многу случаи организираниот кримиинал бил организиран или бил поттиккнуван од страна на власта, од страна на високи државни функционери.

Но прашањето е дали функционерите имале и дали имаат чувство за државност?

По доаѓањето на власт секој нов лидер доаѓа до дилема, иискушението, дали ќе тргне да ги брани интересите на државата, ќе стекне многу непријатели и нема да стане побогат, или пак ќе стекне многу пријатели, ќе се збогати а за таа сметка ќе дозволи организираниот криминал да си продолжи?

Денот се познава по утрото, па така и вољата за борба против криминалот познавачите можат да ја проценат за година до две. За оваа влада не е веќе утро, по четири годишно владеење веќе е пладне, а моќеби и доцна попладне. Па, преку работата на обвинителството, и третманот кон него ќе се обидам да ја доловам и вољата за борба против криминалот.

Со реформи во обвинителството требаше да се почне уште во двеилјади и седмата година, бидејки пред изборите во двеилјади и шестата Груески многу добро ја знаеше состојбата со криминалот во државата. Дури после четири години почнуваат да се нудат промени во законот за обвинителство и некакви законски измени за одделот за борба против организиран криминал. Овие предлог измени не беа доволно транспарентни, наидоа на оспорувања кај обвинителите, кај експертската јавност, и не сме сигурни за нивниот исход. Но прашањето ми е зошто се чекаше четри години, зошто обвинителството беше заборавено досега, а и дали сегашните реформи не се само параван за неуспех, параван на продолќување на карванот, и кога практично, евентуално би профункционирале?

Борбата против организиран криминал е премногу комплицирана и специфична работа, и не може да се експериментира со истата, или се бориш и отвараш војна со криминалот, или глумиш дека се бориш...

[Image: photo_verybig_118501.jpg]


Многу е погрешна перцепцијата во јавноста, (за која верувам дека и намерно се искривува) дека едн човек или една институција може да се пребори со органикзираниот криминал. Тврдам дека и супермен да се постави за Државен јавен обвинител, или министер за внатрешни работи, сам нема да може да стори ништо.


За сузбивање на организираниот криминал поребно е градење на систем.


Во тој систем е неопходно детално дефинирање на обврските и надлежностите на секоја институција. Во секоја институција мора да постојат пишани процедури за постапување по предметите. Задолжително треба да се трасира патот на секој предмет од влезот во институцијата, кој го прима, каде се распоредува, кој се задолжува со предметот, задолжително воведување на правилници за постапување по предмети. Од задолжувањето со предметот, деталелен план за оперативецот кои и какви проверки мора да направи, задолжително водење на статистика, евидентирање и потпис за секоја проверка, со цел да се оневозможи манипулирање со докази.

Воведување на критериуми обработка, следливост, и понатамошно процесуирање на предметите се минимум од критериумите кои досега сите институции инволвирани во системот требаше да ги завршат.Задолжително воведување на следливост на предметите во секој момент, задолжување за повратно информирање требаше веќе целосно да функционира.Со искрени намери и реформи за четиригошинен мандат, градењето на системот за релна партнерска соработка помеѓу институциите, ќе се зголемеше и бројот и квалитетот на предметите, ке се минимизираше можноста од чување на предмети по фиоќи, а со тоа и значително ќе се олеснеше работата на обвинителите.


Наместо ударна тупаница против криминалоот, Одделот за борба против организиран криминал четири години е оставен на цедило


Сите предмети, кривични пријави за организиран криминал, трудот на повеќе од петстотини луѓе,завршуваат во одделот за борба против организиран криминал во обвинителството, кој е главна тема во колумнава. Поле четири годишен мандат, состојбата во одделот е иста како и пред доаѓањето на Груевски на власт. Ако се земе во предвид дека не ставнува збор за обични предмети, туку за предмети од областа на организираниот криминал, каде вообичаено доказниот материјал е по неколку стотина а често и неколку илјади страници,а обвинителот е должен внимателно да ги разгледа сите тие материјали, станува јасно дека моментално квалитетот и исходот на обвиненијата се става по знак прашалник. Ако се земе во предвид дека потенцијалните организирани криминалци се финансиски моќни луге, и нормално е бранејки ја својата слобода да ги ангажираат најдобрите и најскапи адвокатски канцеларии, во кои работат тимови од одлично подготвени адвокати. За овие тимови не е проблем да се разгледаат сите документи детално и да се најде некаква евентуална грешка. Многу е ризично од банална грешка во постапка, или од недостаток на некој ситен доказ да падне некој чист и огромен предмет, за чие што процесуирање државата потрошила купишта пари и ресурси,за на крај за грешка воо чекори целиот случај да падне во вода?

Во моментов во одделот работат дванаесетина обвинители, кои немаат ни од далеку доволен број на помошници, советници, асистенти или какви и да е стручни соработници.

Мораат сами да ги читаат сите материјали, мораат сами да ги поврзуваат доказите, мораат сами да куцаат обвиненија. А верувајте дека по некогаш тие луѓе работат до полноќ, читајки и пишувајки сами, каде во прашање е и концентрација.

Истите овие луѓе имаат најтешка и најодговорна работа, треба и се борат да докажуваат организиран криминал, а нивните плати се исти како и на обвинителите во основните обвинителства во провинциите. Во просек моментално во постапка имаат по 2-3 предмети пред врховен, по 2-3 предмети пред апелација, по 2-3 прредмети пред основен суд, и во фаза на подготовка по 5-6 нови обвиненија. Ако претпоставиме дека квалитет на кривичните пријави е на потребното ниво, со кои нормално следат купишта на доказни материјали, сосема е логично дека обвинителите имаат два избора, или да одат на квалитет и да морат да се фокусираат на многу мал дел на пријави, или да одат на квантитет и да одат со ризик дека голем дел од предметите ке им паднат на суд, а со тоа би се пропуштила шансата криминалот да биде докажан, спречен, и истиот тој криминал за ко се потрошиле купишта ресурси да си продолжи.

Со новиот предлог закон за кривична постапка се нуди решение за формирање на судска полиција, односно по одредени предмети обвинителот да формира тимови, претставници од институциите.

Со овој предлог закон, нејасно се дефинирани правилата на игра, не можеме да бидеме сигурни во самоиницијативноста на обвинителите, колку често ќе ја користат оваа алатка.Но, исто така не може да се гарантира колку обвинителите би им верувале на тие луѓе?Дали привремено ангажираните судски полицајци ке бидат целосно имуни од евентуални притисоци од претпоставените, а на тој начин дали не се отвора можност за мешање и влијание на извршната власт во работата на обвинителството?

Зајакнувањето на одделот требаше да се направи многу одамна, а ако се имаше желба можеа да бидат користени повеке успешни светски модели.

За состојбите и условите кај нас, најдобрата форма би била формирање на одделение или сектор за логистичка подршка на одделот за борба против организиран криминал.

Секој јавен обвининел мора да има свој тим, со кој ќе раководи лично. Минимум по тројца стручни соработници, специјални советници, (двајца правници, еден економист). Статусот на овие луѓе треба да биде лица со посебни овластувања, за платите на овие луѓе да можат да бидат доволно високи, за да се обезбеди целосна нивна независност, и да се отвори можност да влезат луѓе со големо искуство. Исто така и платите на обвинителите во одделот за борба против организиран криминал согласно светските искуства, мора да бидат двојно или тројно повисоки од платите на обвинителите во другите обвинителства. На тој начин ќе се исполнат основните предуслови да тргне работата.

Тимовите под итно треба да се задолжат околу помош и организација по сите предмети.

-евиденција на предметите (водење на сеопфатна статистика)

Колку предмети се на врховен, колку на апелација, колку во основното јавно обвинителство. За секојј предмет да се утврдат предностите(цврстите докази и нивното поврзување со обвинението) а исто така да се утврдат и слабостите, каде недостигаат одредени докази. Онаму каде што недостигаат да се проверат законските можности дали може да се прибават нови. Да се организираат координации помеѓу институциите, доколку е потребно, веднаш да се ангажираат соодветните институции со конкретни барања, конкретни задачи и конкретни рокови. Да се организираат сослушувања, да се помага на обвинителот околу селектирање на битните докази, а на тој начин и во подготовката на стратегијата и тактиката на сослушување.

Во таков случај обвинителите со своите тимови ќе имаат капацитет да ја преземат целосно контролата во свои раце.

Ке ги подобрат резултатите за веќе постоечките предмети, и ќе ја преземат целосно улогата на вистински менаџери во борбата против криминалот. Обвинителите ќе даваат насоки, инструкции, задачи на органите на прогон.

Со добра организација, со квалитетна и навремена размена на информациите помеѓу институциите ќе дојде до зголемување на степенот и ефективноста во работењето. Ако се земе во предвид состојбата со криминалот во земјава, и ако се стават во предвид бројот на вработени во институциите, техниката со која располагаат и буџетите кои ги користат слободно можеме да претпоставиме дека доколку постои искрена воља за откривање на најразлични форми на организиран криминал, сите институци заедно, месечно би продуцирале по петнаесетина кривични пријави за организиран криминал.

Годишно тоа би биле просечно сто и осумдесетина кривични пријави.(со ваква динамика и достигнување на потребниот квалитет на пријави и обвиненија за четири години организираниот криминал би се свел на минимум.)


Поента...

Кои се интересите на владата во 4 годишното немање на интерес за најважниот оддел во државата?


Доколку Премиерот во секоја втора или трета изјава потенцира дека борбата против криминалот е врвен приоритет на владата, и често се фали со бескомпромисна борба против криминалот, должен е да објасни зошто се кочи овој оддел во обвинителството?

Ако не е запознаен со очајната состојба во овој оддел, тогаш треба да побара одговорност, од тие што требало да го информираат, и да се извини пред народот за тоа што го носел во заблуда дека бобата против криминалот е бескромисна, а ги пуштил институциите да одат на лов без кршуми?

Ако е запознаен, треба да одговори зошто немало достоен буџет (барем по седустотини илјади евра годишно) токму за овој оддел, во време кога се инвестираа милиони евра во се и сешто? Од штедењето на ситни пари за државата, а исклучително важни за одделот против организиран криминал во обвинителтвото, станува јасно дека се нема воља. Станува јасно дека четири години недостасувала политичка воља за сериозно зајакнување на последната алка, последната станица каде завршуваат сите пријави, сиот труд на повеќе од петстотини професионалци...Трудот на една цела армија на луге која е ангажирана во борбата против криминалот смислено завршува во тесно грло, каде закочуваат работите.

Одовде станува кристално јасно дека трудот на луѓето и институциите може да застари, може да падне на суд поради слабо обвинение, поради неквалитетно и невнимателно срочени докази...

Голем дел од случаите кои беа бомбстично претставени пред јавноста завршија неславно, паднаа на апелација или на врховен суд.

Од целиот циркус со спектакуларни апсења Груевски си билдаше и се ушта си билда реитинг, а од друга страна не му е гајле за обвинителството и состојбиите во најважната институција која е и чува на државноста, а оттаму и главен двигател во борбата против криминалот. Посебно не му е гајле за одделот за борба против организиран криминал.

Од една страна се фали и прави реинтинг на карта борба против криминалот а од друга страна не се прави ништо ниту за обвинителството, ниту било каков чекор да се зајакне одделот.

Ова нели е уште една потврда за лицемерие?

За лошиот и неславниот исход на определени случаи, ни од далеу не се виновни обвинителите, туку овде вината е директно во Владата, која согласно своите политики креира и предлага буџет до собранието, и ги потенцира приоритетите за предложените буџети.

Во секој предлог буџет како приоритет се става борбата против криминалот, а буџетот на обвинителството не се зголемува, или е зголемил со некои ситни пари, ни оддалеку како процентуално високите зголемувања во други институции.

Ако е приоритет, зошто не се дадат средства, еве лицемерие!

Навистина не ми е јасно и не знам од кои причини не се сака да се обезбедат оновни услови за работа, интегритет и достоинство за одделот кој треба да биде ударната тупаница на државата против најголемото зло, организианиот криминал!

Да заклучиме, вака или онака народот е излажан и континуирано се продолжува со лагите од страна на премиерот, каде еве и со факти почнуваме да го потврдуваме неговото лицемерие.

Да се обидеме да ги откриеме причините за состојбава...

Постојат две веројатности, првата е дека човекот е недоволно информиран во проблематиката и оддалеку не е сеинфонмиран, како што се обидува да се прикаже. Поради презафатеност веројатно не сакал да се заинтересира и да ги дознае фактите и аргументите, но свесно или несвесно го лажел народот дека борбата против криминалот е приоритет.

Втората веројатност е дека смислено се остава на цедило овој оддел, со цел да се избегне сеопфатна, неселективна , и бескомпромисна борба против организираниот криминал, со цел да не влета некој што не треба, во мрежата која сам си ја исплел! Но едно се заборава, секоја сметка се плаќа, кога тогаш. Доколку излезат одредени сметки за плаќање, односно после неколку години се откријат криминали од ова време, од блиски луге до премиерот, бидете сигурни дека сметката ќе биде со висока камата! Но лошото е што дел од таа сметка пак ќе биде од грбот на народот!
Ване Цветанов

ИЗВОР
(This post was last modified: 26-08-2010, 01:20 AM by ЈорданПетровски.)
26-08-2010, 01:19 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#53

Quote:
(26-08-2010, 01:19 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Од денеска колумните на Ване Цветанов ке ги имате и на КОТЛЕ а од понеделник уште едн нов колумнист. ДРЕАМ ТЕАМ на КОТЛЕ ги добива своите столбови. Во тек на неделава ке ги објавиме колмните на Ване Цветанов кои ги доцниме.

МОМЦИ МАКЕДОНЦИ го заиграа ТЕШКОТО на земја македонскаYeaYeaYeaJeeeJeeeJeee
26-08-2010, 08:08 AM
Reply
braniteli Offline
Member
***

Posts: 132
Joined: May 2010
Reputation: 3
#54

Cestito, poleka poleka se oformuva izvrsnoto telo na novata partija sozdadena od GRUPACIJATA.
CESTITKI ZA LIDEROT VANE CVETANOV.
(This post was last modified: 26-08-2010, 05:26 PM by braniteli.)
26-08-2010, 05:25 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#55

Ова се само зачетоците. Како што најави Јордан од понеделник добиваме уште еден бомбастичен колумнист, а добиваме понуди за соработка и од други добростоечки Македонски интелектуалци. Движењето само пе себе ќе се шири. Најважно е првин да се собере јадро од силни луѓе со докажан карактер.

Една забелешка: додека грујовци и бранковци се препукуваат кој украл повеќе, Групацијта на Ветерани Дисиденти, со движењето кое го предизвикува преку КОТЛЕ е едниствената опција која излегува со платформа и предлози за решенија на проблемите кои ја гушат Македонија.
(This post was last modified: 26-08-2010, 06:01 PM by Solenik.)
26-08-2010, 05:58 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,297
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#56

(26-08-2010, 05:25 PM)braniteli Wrote: Cestito, poleka poleka se oformuva izvrsnoto telo na novata partija sozdadena od GRUPACIJATA.
CESTITKI ZA LIDEROT VANE CVETANOV.


ГРУПАЦИЈАТА на ВЕТЕРАНИ И ДИСИДЕНТИ нема потреба од правење партија, причината е едноставна. Единствени кои го имааат континуитетот и КОИ ПОЛАГААТ ПРАВО на ВМРО во ВМРО ДПМНЕ и во општо на името ВМРО се дел од членовите на ГРУПАЦИЈАТА на ВЕТЕРАНИ И ДИСИДЕНТИ. Сите вистински почитувачи на идеите на ВМРО тоа го препознаа и препознаваат.
И покрај тоа што полициско политичкото подземје на Грујо и на "ДИСИДЕТИТЕ" од ДПМНЕ кои формираа и ке формираат партии под мотото дека тие се најпатриотите се труди да им обезбеди слика на единствени спасителе на ВМРО ДПМНЕ и на МАКЕДОНИЈА веке тоа не им оди така лесно. Сите тие беа и се власт во Македонија и ние знаеме дел од тоа што го сторија за Македонија па преку КОТЛЕ засега го пренесуваме тоа наше знаење, знање за нивниот патриотизам, чесност, лојалност кон државата и граѓаните на Македонија.

Кај нив: Грујо, Љубе, Филип, Љупчо ке се собираат "кучиња" како пред каспаница, по кумановски "маалски џукеле кои чекав коску", фунција, директорско место, најсликовито кажано очекуваат ПЉАЧКА, што сакаат да го пљачкосуваат повторно сопствениорт народ , првиот пат им било малку говори се за нив. .....ГРУПАЦИЈАТА на ВЕТЕРАНИ И ДИСИДЕНТИ не се бори за власт, никој од нас нема да учествува во власта и затоа ние на сите овие работи приоѓаме непотоварени лично со борба за позиција.
26-08-2010, 10:16 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#57

(26-08-2010, 10:16 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Кај нив: Грујо, Љубе, Филип, Љупчо ке се собираат "кучиња" како пред каспаница, по кумановски "маалски џукеле кои чекав коску", фунција, директорско место, најсликовито кажано очекуваат ПЉАЧКА, што сакаат да го пљачкосуваат повторно сопствениорт народ , првиот пат им било малку говори се за нив. .....ГРУПАЦИЈАТА на ВЕТЕРАНИ И ДИСИДЕНТИ не се бори за власт, никој од нас нема да учествува во власта и затоа ние на сите овие работи приоѓаме непотоварени лично со борба за позиција.


Gledam plukas po site a najpoveke po Premiegot i pocituvan gospodin GRUEVSKI,A DOSEGA NEPAS PLUKNATO po ROSAVIOT, jas mislam deka toj ti e golemiot IDOL sega, a zosto toa ti e samo tebe poznato.
27-08-2010, 02:13 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,297
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#58

(27-08-2010, 02:13 AM)NACIONALIST Wrote:
(26-08-2010, 10:16 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Кај нив: Грујо, Љубе, Филип, Љупчо ке се собираат "кучиња" како пред каспаница, по кумановски "маалски џукеле кои чекав коску", фунција, директорско место, најсликовито кажано очекуваат ПЉАЧКА, што сакаат да го пљачкосуваат повторно сопствениорт народ , првиот пат им било малку говори се за нив. .....ГРУПАЦИЈАТА на ВЕТЕРАНИ И ДИСИДЕНТИ не се бори за власт, никој од нас нема да учествува во власта и затоа ние на сите овие работи приоѓаме непотоварени лично со борба за позиција.


Gledam plukas po site a najpoveke po Premiegot i pocituvan gospodin GRUEVSKI,A DOSEGA NEPAS PLUKNATO po ROSAVIOT, jas mislam deka toj ti e golemiot IDOL sega, a zosto toa ti e samo tebe poznato.


Наци, РОШАВИОТ НАРКОМАН НЕМА НИШТО СО ВМРО ДПМНЕ затоа не пишувам на оваа тема за него а да ти кажам право "на мртво куче нож не ваду". А ако читаш внимателно ке видиш дека овдека зборуваме за спасот МАКЕДОНИЈА и ВМРО ДПМНЕ.
27-08-2010, 02:36 AM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#59

(27-08-2010, 02:36 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Наци, РОШАВИОТ НАРКОМАН НЕМА НИШТО СО ВМРО ДПМНЕ затоа не пишувам на оваа тема за него а да ти кажам право "на мртво куче нож не ваду". А ако читаш внимателно ке видиш дека овдека зборуваме за спасот МАКЕДОНИЈА и ВМРО ДПМНЕ.Vane ke ja spasuva Makedonija??? dali mislis na toa a VMRO DPMNE pd kogo treba da se spasuva, VMRO DPMNE odlicno si deluva i se slozuva pomegu clenstvoto, a poedinci kako pederceto vane, toa niti go komentira nekoj
27-08-2010, 02:43 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,297
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#60

(27-08-2010, 02:43 AM)NACIONALIST Wrote:
(27-08-2010, 02:36 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Наци, РОШАВИОТ НАРКОМАН НЕМА НИШТО СО ВМРО ДПМНЕ затоа не пишувам на оваа тема за него а да ти кажам право "на мртво куче нож не ваду". А ако читаш внимателно ке видиш дека овдека зборуваме за спасот МАКЕДОНИЈА и ВМРО ДПМНЕ.Vane ke ja spasuva Makedonija??? dali mislis na toa a VMRO DPMNE pd kogo treba da se spasuva, VMRO DPMNE odlicno si deluva i se slozuva pomegu clenstvoto, a poedinci kako pederceto vane, toa niti go komentira nekoj


Во што е таа одлична работа на Грујо и бандата околу него. Дали ја расчистија пљачката наречена приватизација. Дали го расчистија продавањето земјиште во центарот на Скопје за бадиала. Дали ја растурија УДБА. Дали ги обзанија кодошите.... Доста е толку да не те мачам повеке.
27-08-2010, 03:03 AM
Reply