Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 10 Vote(s) - 3.7 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ВАНЕ ЦВЕТАНОВ-НОВ ЈУНАК ОД МАКЕДОНИЈА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#21

(25-07-2010, 06:51 PM)афион Wrote: И која банка односно што имаат спречено од перењето на пари????

А кој сум јас има време Icon_razzАбре Афифионче ако реагирал системот по неговите пријави тој немало да поднесе оставка.

Еве ти еден случај:


Quote:Тужилац Илијевски је од Дирекције за спречаванје пранја новца под Бр. 21-206/8 (са ознаком Поверлјиво) 11. децембра 2006. добио прецизан
извештај o сумнјивим новчаним трансакцијама Ласте Николовског. Он је у критичном периоду истраге добијао велике приливе на девизној ВИСА картици (издате у Кувајту) и исте дознаке одмах подизао у готовини, при чему Дирекција није могла да утврди основ за те трансакције.
Истражителји из Дирекције су непобитно утврдили да је у периоду од 29. 06. 2005. до 28. 12. 2005. год. Николовски подигао велике износе ефективног новца, да је имао велике приливе на девизном рачуну ВИСА картице у Кувајту.
Дирекција је преко Стопанске банке Скоплје, чији су службеници пријавлјивали чудне трансфере у корист Николовског и нјегове супруге Маје, у неколико наврата тражила од Бурган Банк Кувајт, издавача картице, да потврде одобрене трансакције и да објасне основ за нјих. Никада није стигао повратни одговор!
Дирекција је у првом периоду утврдила сумнјиве трансакције у укупном износу од 569.800 евра. Онда се Дирекција за спречаванје пранја новца мало упорније обратила кувајтској банци, опет преко скопске Стопанске банке, јер је накнадно било утврѓено да је од почетка 2006. до средине септембра исте године Николовски својом ВИСА картицом „одрадио“ нове трансфере у укупном износу од 1.789.140 евра. Након тих обраќанја Бурган банци, Стопанска банка и Дирекција у Скоплју добијају повратни одговор да „Бурган банка не може да ступи у контакт са власником ВИСА картице“.

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid=423
25-07-2010, 07:05 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#22

(25-07-2010, 05:55 PM)афион Wrote: Абре удбашки јунаци за време на неговото владение што направил???
Или само што не тргна!!!!!!!!!!!Како и сите во изминативе 20 години само што не почнале со ловот на дивеч Icon_razz

Јас колку што разбрав тука проблем било тоа што некој не дозволил да дојде до лов на дивеч. Е, сега, најлесно е да најдеш за да дискредитираш некого, за тоа сме махери во Македонија. Нели е поважно да видиме што држи од кажаното, а не како Груевски, ќе ги дискредитира сите на лична основа (мочале во кревет до 11 година; или тоа е само од бес и др). Мене ми е битна критиката на Ване посебно затоа што тој доаѓа од институциите, од партијата која владее, па аналогно на тоа и доста е запознаен со работите.

25-07-2010, 07:24 PM
Reply
braniteli Offline
Member
***

Posts: 132
Joined: May 2010
Reputation: 3
#23

(25-07-2010, 07:59 AM)hristo Wrote: Еве, уште, еден потенцијален играч во екипата на следните избори која, конечно, ке ги брани боите на македонскиот државен интерес. Jeee

Jadranka "nicim izazvana " povtorno vo lov na " talenti ".
-Znaci vie od VMRO-DPMNE , komunicirate samo preku SMS poraki ???? !!!!!
-Znaci drzavata svesno ne sozdava uslovi da zajaknat institicuite !!!! ??
... ama zatoa na gradbi ne stedi.!!!
... za svajcarskite smetki ( Nikolce nastrada so nad 50.000 evra )
Ocigledno e deka Vane predlaga " so nezakonski postapki da se dojde do smetkite i dvizenjeto na parite na poedini,drzavljani na R.M.
Vane najprvin mozel da predlozi izmena na zakonite koi onevozmozuvaat zakonsko sledenje na transakciite so pari i smetkite.Vaka so negoviot predlog svesno ja naveduva vladata da gi krsi zakonite.
-da ne slusneme naskoro deka ti nasle droga vo dvor,ili kalasnikov vo podrum,pa da mu pravis drustvo na Dusko vo pritvor!! ??
( So ovaa konstatacija Jadranak go proglasuva ,MLEKAROT za nevin ).
Ete toa ti e, fabricka " skola " so podmetnati "vistini".
P.S.
Jadranka e dobra za golman i zamenik selektor, Nikolce go predlagam za selektor,ima iskustvo so tretata opcija, kako alternativa vo politikata.
25-07-2010, 07:34 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#24

Бранители, навистина си ми чуден, па според тебе никој не смее да се труди професионално да си ја врши работата? Кажи ми во која држава, новинарите немаше да трчат по човек кој што бил на чело на нешто што му доаѓа како финансиско разузнување? Чудно би било да немаше интервју со човекот, се друго е нормално и посакувана работа и од новинарски аспект, и од нашиот читателски.

Quote:-Znaci vie od VMRO-DPMNE , komunicirate samo preku SMS poraki ???? !!!!!
-Znaci drzavata svesno ne sozdava uslovi da zajaknat institicuite !!!! ??
... ama zatoa na gradbi ne stedi.!!!

Ау, срамота, како некој се осудил иронично да ја коментира Владата? Навистина страшно. Да, Бранители е на добар пат, ќе ја најде тајната конспирација, кај може нормален човек да не ја воспева ова најмакедонска и најспособна власт и партијата која што е на чело.

Тоа е прва твоја болка... Велат луѓето дека љубовта е слепа, па ти слепо одиш во правдање понатаму.

Quote:... za svajcarskite smetki ( Nikolce nastrada so nad 50.000 evra )
Ocigledno e deka Vane predlaga " so nezakonski postapki da se dojde do smetkite i dvizenjeto na parite na poedini,drzavljani na R.M.
Vane najprvin mozel da predlozi izmena na zakonite koi onevozmozuvaat zakonsko sledenje na transakciite so pari i smetkite.Vaka so negoviot predlog svesno ja naveduva vladata da gi krsi zakonite.

Ваквите муабети најмногу ги болат грујовистите, затоа што се разоткрива играта. Се гледа дека претставата која се приредува за народот е различна од реалноста. Да се имало желба да се прифати идејата на Цветанов, законот бргу ќе се сменел, доколку навистина бил проблем.

Quote:-da ne slusneme naskoro deka ti nasle droga vo dvor,ili kalasnikov vo podrum,pa da mu pravis drustvo na Dusko vo pritvor!! ??
( So ovaa konstatacija Jadranak go proglasuva ,MLEKAROT za nevin ).

Ај да кажеме и да е така... Но, таа е новинар, па и да е грешка ќе изгуби само на својот кредибилитет... А, што правиме со тоа што ДПМНЕ, Груевски, Гродана, постојано перфидно ја кршат пресумпцијата на невиност. Но, за тоа има посебна тема...

П.С. За тебе кои се подобри новинари т.е. кои ’поисправно’ ја вршат својата новинарска професија, Латас и Ивона или Никола и Јадранка? Ова те прашувам за да ми биде појасен твојот суд за работите околу новинарството...

25-07-2010, 07:59 PM
Reply
braniteli Offline
Member
***

Posts: 132
Joined: May 2010
Reputation: 3
#25

I Adre i Atas i Mrka i Goca i Rizo i uste mnogu drugi , se od istata skola.
25-07-2010, 08:07 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#26

(25-07-2010, 08:07 PM)braniteli Wrote: I Adre i Atas i Mrka i Goca i Rizo i uste mnogu drugi , se od istata skola.

Е, добро, но тогаш кој професор од таа школа го прати Латас да работи кај Грујо? Од каде врската на луѓето од таа школа со Грујо? Icon_razz

Иако за мене не се исто, разликата е огромна...

25-07-2010, 08:27 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#27

(25-07-2010, 05:55 PM)афион Wrote: Абре удбашки јунаци за време на неговото владение што направил???
Или само што не тргна!!!!!!!!!!!Како и сите во изминативе 20 години само што не почнале со ловот на дивеч Icon_razz

Абре Афионче-битолчанче, дете пионирско...со црвена марама украсеноIcon_lol. Што кеф и надеж Ване Цветанов нам ни даде, толку тага и чемер тебе ти донесе. Трк до шалтерот...постариот службеник да ти каже по кого да плукаш и да се глупирашSepotsmeva
26-07-2010, 10:42 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#28

(25-07-2010, 08:27 PM)acko Wrote:
(25-07-2010, 08:07 PM)braniteli Wrote: I Adre i Atas i Mrka i Goca i Rizo i uste mnogu drugi , se od istata skola.

Е, добро, но тогаш кој професор од таа школа го прати Латас да работи кај Грујо? Од каде врската на луѓето од таа школа со Грујо? Icon_razz

Иако за мене не се исто, разликата е огромна...

Е Ацко, по темни сокаци одиш, а сакаш светлина во Македонија да носиш. Со змејови се бориш, за вистина збориш. Кога зли змејови од Македонија ке истераме, тебе паметник ке креваме. Во борба лута не си сам, непријателот ке го фати срам. Всашност, срам ,можеби, не ...но правда сигурна. Дал законска, дал народна, дал лична...времето ке каже. Со еден збор, многу ми е мило кога со искрени ставови и заклучоци се бориш против шемаџиите-растурачите на македонската кауза. Да си жив и здрав. Yea
26-07-2010, 10:54 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#29

(25-07-2010, 07:05 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Тужилац Илијевски је од Дирекције за спречаванје пранја новца под Бр. 21-206/8 (са ознаком Поверлјиво) 11. децембра 2006. добио прецизан
извештај o сумнјивим новчаним трансакцијама Ласте Николовског. Он је у критичном периоду истраге добијао велике приливе на девизној ВИСА картици (издате у Кувајту) и исте дознаке одмах подизао у готовини, при чему Дирекција није могла да утврди основ за те трансакције.
Истражителји из Дирекције су непобитно утврдили да је у периоду од 29. 06. 2005. до 28. 12. 2005. год. Николовски подигао велике износе ефективног новца, да је имао велике приливе на девизном рачуну ВИСА картице у Кувајту.
Дирекција је преко Стопанске банке Скоплје, чији су службеници пријавлјивали чудне трансфере у корист Николовског и нјегове супруге Маје, у неколико наврата тражила од Бурган Банк Кувајт, издавача картице, да потврде одобрене трансакције и да објасне основ за нјих. Никада није стигао повратни одговор!
Дирекција је у првом периоду утврдила сумнјиве трансакције у укупном износу од 569.800 евра. Онда се Дирекција за спречаванје пранја новца мало упорније обратила кувајтској банци, опет преко скопске Стопанске банке, јер је накнадно било утврѓено да је од почетка 2006. до средине септембра исте године Николовски својом ВИСА картицом „одрадио“ нове трансфере у укупном износу од 1.789.140 евра. Након тих обраќанја Бурган банци, Стопанска банка и Дирекција у Скоплју добијају повратни одговор да „Бурган банка не може да ступи у контакт са власником ВИСА картице“.

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid=423

Извештајот на Ване Цветанов:


[Image: 39828_148732581808275_138633836151483_48...0232_n.jpg] [Image: 39695_148733238474876_138633836151483_48...6520_n.jpg]
03-08-2010, 02:59 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#30

[Image: 39695_148733241808209_138633836151483_48...0435_n.jpg] [Image: 39695_148733245141542_138633836151483_48...9307_n.jpg]
03-08-2010, 03:01 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#31

[Image: 39695_148733248474875_138633836151483_48...9648_n.jpg] [Image: 39695_148733251808208_138633836151483_48...2473_n.jpg]
03-08-2010, 03:02 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#32

[Image: 39695_148733255141541_138633836151483_48...5918_n.jpg] [Image: 39695_148733258474874_138633836151483_48...7761_n.jpg]

[Image: 39695_148733261808207_138633836151483_48...9608_n.jpg]
(This post was last modified: 03-08-2010, 03:07 AM by ЈорданПетровски.)
03-08-2010, 03:03 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#33

Колку бргу го заборавивме Ване Цветанов.!
Затоа и сме таму каде што сме, на дното.
Еден од најсилните митови на демократскиот свет, овој мит е особено изаразен во САД, е митот за слободата на поединецот, кој што се спротивставува на системот во име на врвните вредност на истиот, кој што се во еден момент погазени од истиот и победува во својата праведна борба.
Во случај да биде поразен тој станува трагичен јунак-жртва, патоказ кон новите хоризонти на усовршувањето на истиот систем.

пс.ова и треба на Македонија.
04-08-2010, 01:17 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#34

(04-08-2010, 01:17 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Колку бргу го заборавивме Ване Цветанов.!
Затоа и сме таму каде што сме, на дното.
Еден од најсилните митови на демократскиот свет, овој мит е особено изаразен во САД, е митот за слободата на поединецот, кој што се спротивставува на системот во име на врвните вредност на истиот, кој што се во еден момент погазени од истиот и победува во својата праведна борба.
Во случај да биде поразен тој станува трагичен јунак-жртва, патоказ кон новите хоризонти на усовршувањето на истиот систем.

пс.ова и треба на Македонија.

Gospodine jordane dollgo me nemallo na forumot dollgo vreme bev na odmor.Mnogu interesna prikazna i vednash pocnav so analiza.Zashto bash sega toj intervju na vane cvetanov.Dali zashto ne mozhe veqeto da se bori vnatre vo sistemot ili e neshto drugo.Sekoja politicka likvidacija ima svoi celi.Kako prvo momentot vo koj se vrshi takva politicka likvidacija voopshto ne e adekvaten za aktuellnata vllada.Vo segashnata poseta na makedonija vidov deka vo makedonija ne se ispllateni pllatite na vrabotenite vo obrazovanie.Ili potocno ne bea ispllateni do 27-7 za 6 mesec.Znaci drzhavata nema pari za osnovnite potrebi.Mozhen scenario vllastite baralle pomoc od bankite dodeka istite toa go osllovuvalle so likvidacija na preckite vo svoite prlavi raboti.Dodeka precka bill cvetanov.Na cvetanov mu billo jasno deka ja izgubill bitkata (shto ne znaci deka ja izgubill vojnata).
No bideiki go poznava sistemot od vnatre mozhno osetill opasnost za svojot zhivot i za toa se reshill da progovori samo i samo za da se pazi od edno takvo mozhno scenario.Nesakanite svedoci se najqutlivi koga se olladat potpollno.Dodeka potencijallnite kandidati za lladenje se najsigurni ako progovorat shtoto togash likvidacijata ili samoubistvoto vo kofa so voda bi podignalla golema prashina.Tipicen sllucaj e sllucajot so nazim bllaca vo kosovo.Slluzhbite na drenickiot kllan koi vrshea likvidaci na politicki ne istomislenici vo eden moment reshille doticniot da go olladat bideiki mnogu znae.No istiot vednash pred kameri priznava deka vrshell likvidacii za slluzhbata, priznava pomoc vo nekolku likvidacii i najsiguren se oseqa vo zatvorot na eulex.Ne vrsham parallela na cvetanov i bllaca.Bideiki imat sosvem razlicni pozici.No opasnosta koja im preti e istata, i od istata mashinerija.Jas koga bi go poznavall licno gospodinot bi mu predllozhill da zboruva sve shto znae vo najkratok mozhen rok.I normallno bi pobarall pomoc od americkiot ambasador vo makedonija.Ako vane cvetanov se reshi na osveta sekoj den da im bide trn vo oko na toj oktopod togash so zhalenje treba da tvrdam deka ke go snajde nekoja nesreqa.Ako se dogovara so istite da quti i tie da go ostavat na mira znaci ke ja odllozhi svojata likvidacija na nedogledno vreme.najdobar nacin da se spasi e sekako da kazhe sve shto znae, i za oktopodot da ne bidet poveqe interesen i istite da smislluvat kako da se odbranat i kako da go skrijat necistiot vesh.
Pak moja teorija e deka vane cvetanov so dadeniot intervju go brani svojot zhivot.Dodeka cesnite novinari ako gi ima vo makedonija treba permanentno da pishuvat za istiot ako sakat da go odbranat.Ne treba da se dozvoli da se legne prashinata za sllucajot vane cvetanov.
04-08-2010, 12:49 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#35

Абре кога луѓе од третиот ешалон се херои,тешко на народот. Icon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
04-08-2010, 12:55 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#36

(04-08-2010, 12:55 PM)афион Wrote: Абре кога луѓе од третиот ешалон се херои,тешко на народот. Icon_razz

Од кој ешалон беше Елиот Нес?
04-08-2010, 04:44 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#37

(04-08-2010, 04:44 PM)Solenik Wrote:
(04-08-2010, 12:55 PM)афион Wrote: Абре кога луѓе од третиот ешалон се херои,тешко на народот. Icon_razz

Од кој ешалон беше Елиот Нес?


Обичните, "малите луѓе" ја створија Америка, Австарлија, Канада.....ги одбранија и од криминал и од корупција и ги демократизираа....
04-08-2010, 11:38 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#38

Во најновиот ФОКУС Ване Цветанов во својот текст, меѓудруго, вели:

“...Истиот тој Никола, кој кој изгледа многу мило и наивно, со искрен и мил лик пред камерите, истиот тој кому другите посатојано му се криви и му забиваат ножеви во грбот, а никако да признае и некоја своја грешка , не знам како спие , колку му е чиста совеста , дали се плаши од Господ , бидејки го лаже својот народ и не е воопшто тој , за кој се прикажува. Дали гарантира и со што гарантира дека со политиката што ја води и последиците кои можат да настануваат од истата , после неколку години нема да се разбудиме со поделена држава-половина на Косово, половина на Србија? Како тогаш големиот патриот ќе си ја испере совеста пред себе , пред своите блиски, пред народот , дека бранејки го името , придонел да не влеземе во НАТО, а со тоа сме ја загубиле државата?...
13-08-2010, 12:19 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#39

А кој вели дека Премиерот не го сака токму тоа? Icon_razz

15-08-2010, 06:01 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#40

(15-08-2010, 06:01 AM)acko Wrote: А кој вели дека Премиерот не го сака токму тоа? Icon_razz

Мислев дека Ване Цветанов е ...осамен.Icon_lol
15-08-2010, 08:39 PM
Reply