Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 10 Vote(s) - 3.7 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ВАНЕ ЦВЕТАНОВ-НОВ ЈУНАК ОД МАКЕДОНИЈА
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(30-01-2011, 12:25 PM)goran16ta Wrote:
(29-01-2011, 12:37 PM)hristo Wrote:
(29-01-2011, 12:12 PM)nikoj Wrote: Зошто Ване не пишува повеќе на КОТЛЕ. Да не е под притисок на некого. Или се истрошил со темите. Имам чуство дека некако мистериозно се повлекува човекот. А и забележувам послаба активност на членовите. Малку ми е чудно. Или само на мене ми се чини.

Ване Цветанов пишува за ФОКУС, секоја недела. Фактички тие од ФОКУС се постираат и на КОТЛЕ. А, колку КОТЛЕ ке биде активно зависи од нас самите.

Сепак тоа не е целосен одговор
Понудете му вие нека пишува само за котле не мора да пишува за фокус што значи ако има некој проблем со фокус
Друго ако имате било каква информација(за прекинот на колумните) мислам на смејни проблеми здраствени или слично кажете тоа би бил одговор а не дека не пишува за фокус и крај Icon_wink

Па, можеби Ване Цветанов се разочарал што само тој пишува критички колумни ( текстови) за македонското опшество. Или, пак, зошто неговите текстови не иницирале поголем интерес или реакции на читателството. Можеби, конечно, некој близок му шпепнал-Ване, ти ли се најде заден будала да исправаш криви Дрини во Македонија. Еве , ти или јас , или други да почнале да пишуваат, јавно кажуваат за неправдите, можеби, и Ване би опстоил. Но, ке видиме како ке продолжи Ване Цветанов...од сигурноста на топлиот ни домIcon_lol
30-01-2011, 04:21 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3

Ване Цветанов ќе прави пауза на неодреден рок од пишувањето колумни, за Фокус и Котле. Неговото образложение беше дека моментално се чувствува исцрпен од пишувањето. Исто така, пред извесно време му се роди првото дете, па нормално е дека ќе сака да се посвети на родителските задачи.

Повлекувањето на Ване со намалената активност на некои од членовите на Котле е чиста коинциденција. Неколкумина од нас во изминатите неколку недели сме зафатени со активности поврзани со Комитетот, како и приватни работи.
30-01-2011, 04:33 PM
Reply
Sloven Offline
Junior Member
**

Posts: 16
Joined: Jan 2011
Reputation: 0

Цветанов,Гацов....и еден куп други.Сите плукаат од кога ги шутнаа.Лесно е од после.Што не беа мажи па да се побунеа пред да ги шутнат?Единствен таков(независно од моето мислење за него) испадна Боцевски.
30-01-2011, 07:56 PM
Reply
REX Offline
Member
***

Posts: 63
Joined: Dec 2010
Reputation: 6

(30-01-2011, 04:33 PM)Душан Јордан Петровски II Wrote: Ване Цветанов ќе прави пауза на неодреден рок од пишувањето колумни, за Фокус и Котле. Неговото образложение беше дека моментално се чувствува исцрпен од пишувањето. Исто така, пред извесно време му се роди првото дете, па нормално е дека ќе сака да се посвети на родителските задачи.

Повлекувањето на Ване со намалената активност на некои од членовите на Котле е чиста коинциденција. Неколкумина од нас во изминатите неколку недели сме зафатени со активности поврзани со Комитетот, како и приватни работи.

Нека му е живо и здраво детето, а на Ване ќе му посакам успех во неговата понатамошна работа. За мене е повеќе од јасно од она што досега Ване го направи дека и покрај се има луѓе во државата на кои иднината на Македонија им е поважна од личниот напредок во кариерата. Се додека постојат луѓе како Ване Цветанов ќе има иднина за нашата држава.
30-01-2011, 08:55 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(30-01-2011, 08:55 PM)REX Wrote:
(30-01-2011, 04:33 PM)Душан Јордан Петровски II Wrote: Ване Цветанов ќе прави пауза на неодреден рок од пишувањето колумни, за Фокус и Котле. Неговото образложение беше дека моментално се чувствува исцрпен од пишувањето. Исто така, пред извесно време му се роди првото дете, па нормално е дека ќе сака да се посвети на родителските задачи.

Повлекувањето на Ване со намалената активност на некои од членовите на Котле е чиста коинциденција. Неколкумина од нас во изминатите неколку недели сме зафатени со активности поврзани со Комитетот, како и приватни работи.

Нека му е живо и здраво детето, а на Ване ќе му посакам успех во неговата понатамошна работа. За мене е повеќе од јасно од она што досега Ване го направи дека и покрај се има луѓе во државата на кои иднината на Македонија им е поважна од личниот напредок во кариерата. Се додека постојат луѓе како Ване Цветанов ќе има иднина за нашата држава.

Se_klanjamSe_klanjamSe_klanjam
31-01-2011, 06:09 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Ајде, ред се редат мале моми тиквешанки...

Quote:Интерна телеграма за Цветанов

Катерина Гетева Коментари (0)


21.03.2011 18:43

[Image: 0.jpg]

Ване Цветанов

Полицијата го бара поранешниот директор на управата за спречување на перење пари и финансирање тероризам Ване Цветанов, дознава А1. Инспектори од одделението за организиран криминал на тринаесетти месецов во станица во Кочани го повикале Цветанов на информативен разговор.

Деновиве на домашна адреса во Кочани повторно затропала полицијата. Од МВР ниту ја потврдуваат ниту ја демантираат оваа информација. МВР не дава инфорамции дали по некого има телеграма за потерница доколку случајот е во предистражна постапка и нема поднесено никаква пријава.

Инаку полицијата кого било може да побара на домашна адреса, доколку тоа го бара судот, мвр или некој друг... на домашна адерса се бараат лица за кои има истрага, треба да лежат затворска казна или, има по нив судска потерница.

Во телефонски разговор ни објасни портпаролот на министерството, Иво Котевски. Неофицијално истрага за Цветанов е отворена поради - 29 вработувања во управата, без знаење на министерството за финасии, за што антикорупциската комисија побара негова смена од директорската позиција, во мај минатата година.

Зошто се предомисли МВР, кога во јули лани тврдеше дека главните наоди за незаконско работење, на Цветанов доаѓаат од Државниот завод за ревизија и поради тоа обвинителството е институцијата која треба да реагира доколку смета дека има основа за кривичен прогон, а полицијата може да соработува со обвинителството во истражната постапка.

Но, од обвинителство за А1 потврдија дека за Цветанов нема отворено постапка. Уште во мај кога антикорупциска побара Владата да го разреши директорот на управата против перење пари Цветанов тврдеше дека мафијашки структури сакаат да го сменат поради афера тешка десетици милиони евра. „Станува збор за сценарио зад кое што стои организирано мафијашка структура во државава, која што има интерес да бидам тргнат со цел да биде спречено избивање на една афера која што е неколку десетици милиони евра“, рече на 10.05.2010, Ване Цветанов, Управа за спречување на перење пари.

Цветанов во барањето за негово разрешување ја виде лажната решителност за борбата со криминалот, на премиерот Груевски. На државниот обвинител Љупчо Шврговски му однесе седум картонски кутии полни со докази за перење на 120 милиони евра од мафијашки структури во Македонија.

За Шврговски доказите доставени од тогашниот Директор на управата за спречување на перење пари и финансирање тероризам беа безвредни.
21-03-2011, 08:04 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,523
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(21-03-2011, 08:04 PM)hristo Wrote: Ајде, ред се редат мале моми тиквешанки...

Quote:Интерна телеграма за Цветанов

Катерина Гетева Коментари (0)


21.03.2011 18:43

[Image: 0.jpg]

Ване Цветанов

Полицијата го бара поранешниот директор на управата за спречување на перење пари и финансирање тероризам Ване Цветанов, дознава А1. Инспектори од одделението за организиран криминал на тринаесетти месецов во станица во Кочани го повикале Цветанов на информативен разговор.

Деновиве на домашна адреса во Кочани повторно затропала полицијата. Од МВР ниту ја потврдуваат ниту ја демантираат оваа информација. МВР не дава инфорамции дали по некого има телеграма за потерница доколку случајот е во предистражна постапка и нема поднесено никаква пријава.

Инаку полицијата кого било може да побара на домашна адреса, доколку тоа го бара судот, мвр или некој друг... на домашна адерса се бараат лица за кои има истрага, треба да лежат затворска казна или, има по нив судска потерница.

Во телефонски разговор ни објасни портпаролот на министерството, Иво Котевски. Неофицијално истрага за Цветанов е отворена поради - 29 вработувања во управата, без знаење на министерството за финасии, за што антикорупциската комисија побара негова смена од директорската позиција, во мај минатата година.

Зошто се предомисли МВР, кога во јули лани тврдеше дека главните наоди за незаконско работење, на Цветанов доаѓаат од Државниот завод за ревизија и поради тоа обвинителството е институцијата која треба да реагира доколку смета дека има основа за кривичен прогон, а полицијата може да соработува со обвинителството во истражната постапка.

Но, од обвинителство за А1 потврдија дека за Цветанов нема отворено постапка. Уште во мај кога антикорупциска побара Владата да го разреши директорот на управата против перење пари Цветанов тврдеше дека мафијашки структури сакаат да го сменат поради афера тешка десетици милиони евра. „Станува збор за сценарио зад кое што стои организирано мафијашка структура во државава, која што има интерес да бидам тргнат со цел да биде спречено избивање на една афера која што е неколку десетици милиони евра“, рече на 10.05.2010, Ване Цветанов, Управа за спречување на перење пари.

Цветанов во барањето за негово разрешување ја виде лажната решителност за борбата со криминалот, на премиерот Груевски. На државниот обвинител Љупчо Шврговски му однесе седум картонски кутии полни со докази за перење на 120 милиони евра од мафијашки структури во Македонија.

За Шврговски доказите доставени од тогашниот Директор на управата за спречување на перење пари и финансирање тероризам беа безвредни.Голема грешка прави Грувски со обидот да го уапси Ване Цветанов. Додуша неможе да го уапси.
21-03-2011, 08:30 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Гледајќи ги како дејствуваат се чудев како до сега не направија нешто слично. Секој мора да се замолчи. Само интересно е зошто токму сега кога се најавуваат избори, да не сакале да спречат обид политички да се актвира?

21-03-2011, 08:36 PM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,425
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(21-03-2011, 08:30 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(21-03-2011, 08:04 PM)hristo Wrote: Ајде, ред се редат мале моми тиквешанки...

Quote:Интерна телеграма за Цветанов

Катерина Гетева Коментари (0)


21.03.2011 18:43

[Image: 0.jpg]

Ване Цветанов

Полицијата го бара поранешниот директор на управата за спречување на перење пари и финансирање тероризам Ване Цветанов, дознава А1. Инспектори од одделението за организиран криминал на тринаесетти месецов во станица во Кочани го повикале Цветанов на информативен разговор.

Деновиве на домашна адреса во Кочани повторно затропала полицијата. Од МВР ниту ја потврдуваат ниту ја демантираат оваа информација. МВР не дава инфорамции дали по некого има телеграма за потерница доколку случајот е во предистражна постапка и нема поднесено никаква пријава.

Инаку полицијата кого било може да побара на домашна адреса, доколку тоа го бара судот, мвр или некој друг... на домашна адерса се бараат лица за кои има истрага, треба да лежат затворска казна или, има по нив судска потерница.

Во телефонски разговор ни објасни портпаролот на министерството, Иво Котевски. Неофицијално истрага за Цветанов е отворена поради - 29 вработувања во управата, без знаење на министерството за финасии, за што антикорупциската комисија побара негова смена од директорската позиција, во мај минатата година.

Зошто се предомисли МВР, кога во јули лани тврдеше дека главните наоди за незаконско работење, на Цветанов доаѓаат од Државниот завод за ревизија и поради тоа обвинителството е институцијата која треба да реагира доколку смета дека има основа за кривичен прогон, а полицијата може да соработува со обвинителството во истражната постапка.

Но, од обвинителство за А1 потврдија дека за Цветанов нема отворено постапка. Уште во мај кога антикорупциска побара Владата да го разреши директорот на управата против перење пари Цветанов тврдеше дека мафијашки структури сакаат да го сменат поради афера тешка десетици милиони евра. „Станува збор за сценарио зад кое што стои организирано мафијашка структура во државава, која што има интерес да бидам тргнат со цел да биде спречено избивање на една афера која што е неколку десетици милиони евра“, рече на 10.05.2010, Ване Цветанов, Управа за спречување на перење пари.

Цветанов во барањето за негово разрешување ја виде лажната решителност за борбата со криминалот, на премиерот Груевски. На државниот обвинител Љупчо Шврговски му однесе седум картонски кутии полни со докази за перење на 120 милиони евра од мафијашки структури во Македонија.

За Шврговски доказите доставени од тогашниот Директор на управата за спречување на перење пари и финансирање тероризам беа безвредни.Голема грешка прави Грувски со обидот да го уапси Ване Цветанов. Додуша неможе да го уапси.

Јоцо, се е ова привид.
Патриотизмот на Груевски е привид.
Мислам дека на Љубчо му е сугерирано за наследник да го земе Груевски.
Груевски не е дојден за претседател на ДПМНЕ за џабе.
Овие игри се одамна испланирани.
Се е ова така наместено да биде статус кво.
Полека , полека согледувам како работи УДБомафијата.
Едно по едно мозаикот се оформува.
Да бидеме живи и здрави.
Борбата продолжува.

‘What has been will be again, what has been done will be done again; there is nothing new under the sun‘ ( Eccl. 1:9).
21-03-2011, 09:27 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(21-03-2011, 08:30 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(21-03-2011, 08:04 PM)hristo Wrote: Ајде, ред се редат мале моми тиквешанки...

Quote:Интерна телеграма за Цветанов

Катерина Гетева Коментари (0)


21.03.2011 18:43

[Image: 0.jpg]

Ване Цветанов

Полицијата го бара поранешниот директор на управата за спречување на перење пари и финансирање тероризам Ване Цветанов, дознава А1. Инспектори од одделението за организиран криминал на тринаесетти месецов во станица во Кочани го повикале Цветанов на информативен разговор.

Деновиве на домашна адреса во Кочани повторно затропала полицијата. Од МВР ниту ја потврдуваат ниту ја демантираат оваа информација. МВР не дава инфорамции дали по некого има телеграма за потерница доколку случајот е во предистражна постапка и нема поднесено никаква пријава.

Инаку полицијата кого било може да побара на домашна адреса, доколку тоа го бара судот, мвр или некој друг... на домашна адерса се бараат лица за кои има истрага, треба да лежат затворска казна или, има по нив судска потерница.

Во телефонски разговор ни објасни портпаролот на министерството, Иво Котевски. Неофицијално истрага за Цветанов е отворена поради - 29 вработувања во управата, без знаење на министерството за финасии, за што антикорупциската комисија побара негова смена од директорската позиција, во мај минатата година.

Зошто се предомисли МВР, кога во јули лани тврдеше дека главните наоди за незаконско работење, на Цветанов доаѓаат од Државниот завод за ревизија и поради тоа обвинителството е институцијата која треба да реагира доколку смета дека има основа за кривичен прогон, а полицијата може да соработува со обвинителството во истражната постапка.

Но, од обвинителство за А1 потврдија дека за Цветанов нема отворено постапка. Уште во мај кога антикорупциска побара Владата да го разреши директорот на управата против перење пари Цветанов тврдеше дека мафијашки структури сакаат да го сменат поради афера тешка десетици милиони евра. „Станува збор за сценарио зад кое што стои организирано мафијашка структура во државава, која што има интерес да бидам тргнат со цел да биде спречено избивање на една афера која што е неколку десетици милиони евра“, рече на 10.05.2010, Ване Цветанов, Управа за спречување на перење пари.

Цветанов во барањето за негово разрешување ја виде лажната решителност за борбата со криминалот, на премиерот Груевски. На државниот обвинител Љупчо Шврговски му однесе седум картонски кутии полни со докази за перење на 120 милиони евра од мафијашки структури во Македонија.

За Шврговски доказите доставени од тогашниот Директор на управата за спречување на перење пари и финансирање тероризам беа безвредни.Голема грешка прави Грувски со обидот да го уапси Ване Цветанов. Додуша неможе да го уапси.

Ах, Јордане. Ти напишав подолг пост, но го избришав. Можеби, друг пат. Сега само ке те поздравам тебе и другите од дијаспората кои се на овој форум со зборовите:Добродојдовте во Македонија, денес.
21-03-2011, 10:24 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,523
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(21-03-2011, 10:24 PM)hristo Wrote: Ах, Јордане. Ти напишав подолг пост, но го избришав. Можеби, друг пат. Сега само ке те поздравам тебе и другите од дијаспората кои се на овој форум со зборовите:Добродојдовте во Македонија, денес.


Христо, ние знаеме што се случува во Македонија , знаеме каква е власта, знаеме каква е опозицијата. Се обидуваме онаа што го нема во Македонија, онаа што не сте го почувствувале да ви го пренесеме и објасниме. Овој свет е сосема нешто друго, ако не живееш во него немош да зборуваш за него.
Не се разбираме /согласуваме во две основни работи: Вие инсистирате на права на колективитет, тоа тука го нема и зато државата нема проблем. Но затоа пак индивидуалните права се доведени до совршенство.
Второто , државата и државните службеници се заштитени како бели мечки, по прашање на нивната безбедност. Но државните службеници не се како во Македонија тие овдека се "слуги" на тие што плаќаат такса. Има многу да се пишува. ...

21-03-2011, 11:22 PM
Reply
montehristo Offline
Неверен Тома
*****

Posts: 1,425
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(21-03-2011, 08:04 PM)hristo Wrote: Ајде, ред се редат мале моми тиквешанки...

Quote:Интерна телеграма за Цветанов

Катерина Гетева Коментари (0)


21.03.2011 18:43

[Image: 0.jpg]

Ване Цветанов

Полицијата го бара поранешниот директор на управата за спречување на перење пари и финансирање тероризам Ване Цветанов, дознава А1. Инспектори од одделението за организиран криминал на тринаесетти месецов во станица во Кочани го повикале Цветанов на информативен разговор.

Деновиве на домашна адреса во Кочани повторно затропала полицијата. Од МВР ниту ја потврдуваат ниту ја демантираат оваа информација. МВР не дава инфорамции дали по некого има телеграма за потерница доколку случајот е во предистражна постапка и нема поднесено никаква пријава.

Инаку полицијата кого било може да побара на домашна адреса, доколку тоа го бара судот, мвр или некој друг... на домашна адерса се бараат лица за кои има истрага, треба да лежат затворска казна или, има по нив судска потерница.

Во телефонски разговор ни објасни портпаролот на министерството, Иво Котевски. Неофицијално истрага за Цветанов е отворена поради - 29 вработувања во управата, без знаење на министерството за финасии, за што антикорупциската комисија побара негова смена од директорската позиција, во мај минатата година.

Зошто се предомисли МВР, кога во јули лани тврдеше дека главните наоди за незаконско работење, на Цветанов доаѓаат од Државниот завод за ревизија и поради тоа обвинителството е институцијата која треба да реагира доколку смета дека има основа за кривичен прогон, а полицијата може да соработува со обвинителството во истражната постапка.

Но, од обвинителство за А1 потврдија дека за Цветанов нема отворено постапка. Уште во мај кога антикорупциска побара Владата да го разреши директорот на управата против перење пари Цветанов тврдеше дека мафијашки структури сакаат да го сменат поради афера тешка десетици милиони евра. „Станува збор за сценарио зад кое што стои организирано мафијашка структура во државава, која што има интерес да бидам тргнат со цел да биде спречено избивање на една афера која што е неколку десетици милиони евра“, рече на 10.05.2010, Ване Цветанов, Управа за спречување на перење пари.

Цветанов во барањето за негово разрешување ја виде лажната решителност за борбата со криминалот, на премиерот Груевски. На државниот обвинител Љупчо Шврговски му однесе седум картонски кутии полни со докази за перење на 120 милиони евра од мафијашки структури во Македонија.

За Шврговски доказите доставени од тогашниот Директор на управата за спречување на перење пари и финансирање тероризам беа безвредни.
Овој Шврговски испаѓа дека ни лук јал ни лук мирисал.
Како оние Мајмуни на Агата Кристи, ни чуе , ни види, ни зборува зло.
Е па Шврчко, а и неговиот претходник ќе легаат затвор кога УДБомафијата ќе биде искоренета.
Тоа е исто како да има сообраќајка а вие само да поминете и да не застанете да видите дали некому му е потребна помош.
Поготово што тоа е неговата работа по закон и пропис.

‘What has been will be again, what has been done will be done again; there is nothing new under the sun‘ ( Eccl. 1:9).
(This post was last modified: 22-03-2011, 12:27 AM by montehristo.)
22-03-2011, 12:26 AM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6

Grupacija VANE sklonet li e , ne deka e nesco drugo ama samo ke go tormozat po POLICIJO da montirat slucai ja go ja PROPEJA nesco sonat vie od DPMNE pa son ne gi fane.Vane e opasnost oti sa mozebi procenile deka e GOLJAMA opasnost da zastane na celo kolone protiv DPMNE
I toa e ako si gi e pricuval site dokazi za perenje OK , oti oni sakat da kroz povik odenje u policijo da pustat DEZINFORMACII dur IZBORI minavat posle izvini nikome niso a ti VANE zali se u STRAZBUR za covekovi prava , ama prikaski podmetnuvanja i monirovki ke si zavrsat rabota , e da e samo da znaete kam koga e upatena AKCIJA sto CARINA i ZOKI STAVREVSKi ja otkrija ZATASKUVANJE od 2 mili.evra , e pa neka si se druzat bate i KERIMCO ama skroeno e , ne bidva od tova nisco , zatova sa go aktivirale i LJUBCE kako rezerva da potoa tie dvaica stanat kandidati za NP
22-03-2011, 06:51 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(21-03-2011, 11:22 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(21-03-2011, 10:24 PM)hristo Wrote: Ах, Јордане. Ти напишав подолг пост, но го избришав. Можеби, друг пат. Сега само ке те поздравам тебе и другите од дијаспората кои се на овој форум со зборовите:Добродојдовте во Македонија, денес.


Христо, ние знаеме што се случува во Македонија , знаеме каква е власта, знаеме каква е опозицијата. Се обидуваме онаа што го нема во Македонија, онаа што не сте го почувствувале да ви го пренесеме и објасниме. Овој свет е сосема нешто друго, ако не живееш во него немош да зборуваш за него.
Не се разбираме /согласуваме во две основни работи: Вие инсистирате на права на колективитет, тоа тука го нема и зато државата нема проблем. Но затоа пак индивидуалните права се доведени до совршенство.
Второто , државата и државните службеници се заштитени како бели мечки, по прашање на нивната безбедност. Но државните службеници не се како во Македонија тие овдека се "слуги" на тие што плаќаат такса. Има многу да се пишува. ...

За првото. Во Македонија, во одреден подолг временски период НЕМА ШАНСА да се спроведе тој принцип на функционирање на државата. Албанците нема да дозволат. Негувате само илузии. Во Косово, со само 10% од населние, Србите имаат право на рамноправен службен српски јазик. А, знаеме добро дека без Албанци ја нема ниту Македонија. Не зборувам за квалитетот на моделите ( тука сте во право) туку во невозможноста да се тој примени во МК.
За второ. Која како влада дојде, државната администрација ја зголемува и партизира. Во политичките “ елити“ нема свест и желба таа да се професионализира. Далеку сме од она што вие го имате во Канада и САД.
22-03-2011, 07:12 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,523
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(22-03-2011, 07:12 AM)hristo Wrote:
(21-03-2011, 11:22 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(21-03-2011, 10:24 PM)hristo Wrote: Ах, Јордане. Ти напишав подолг пост, но го избришав. Можеби, друг пат. Сега само ке те поздравам тебе и другите од дијаспората кои се на овој форум со зборовите:Добродојдовте во Македонија, денес.


Христо, ние знаеме што се случува во Македонија , знаеме каква е власта, знаеме каква е опозицијата. Се обидуваме онаа што го нема во Македонија, онаа што не сте го почувствувале да ви го пренесеме и објасниме. Овој свет е сосема нешто друго, ако не живееш во него немош да зборуваш за него.
Не се разбираме /согласуваме во две основни работи: Вие инсистирате на права на колективитет, тоа тука го нема и зато државата нема проблем. Но затоа пак индивидуалните права се доведени до совршенство.
Второто , државата и државните службеници се заштитени како бели мечки, по прашање на нивната безбедност. Но државните службеници не се како во Македонија тие овдека се "слуги" на тие што плаќаат такса. Има многу да се пишува. ...

За првото. Во Македонија, во одреден подолг временски период НЕМА ШАНСА да се спроведе тој принцип на функционирање на државата. Албанците нема да дозволат. Негувате само илузии. Во Косово, со само 10% од населние, Србите имаат право на рамноправен службен српски јазик. А, знаеме добро дека без Албанци ја нема ниту Македонија. Не зборувам за квалитетот на моделите ( тука сте во право) туку во невозможноста да се тој примени во МК.
За второ. Која како влада дојде, државната администрација ја зголемува и партизира. Во политичките “ елити“ нема свест и желба таа да се професионализира. Далеку сме од она што вие го имате во Канада и САД.
Нема да има шанси од проста причина, оние кои ја довеле државата до тука наместо да бидат "казнети" со политичка смрт им се нуди нов мандат. Се плука во моментов по Груевски а негова замена е неговиот клон.
22-03-2011, 02:48 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(22-03-2011, 02:48 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(22-03-2011, 07:12 AM)hristo Wrote:
(21-03-2011, 11:22 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(21-03-2011, 10:24 PM)hristo Wrote: Ах, Јордане. Ти напишав подолг пост, но го избришав. Можеби, друг пат. Сега само ке те поздравам тебе и другите од дијаспората кои се на овој форум со зборовите:Добродојдовте во Македонија, денес.


Христо, ние знаеме што се случува во Македонија , знаеме каква е власта, знаеме каква е опозицијата. Се обидуваме онаа што го нема во Македонија, онаа што не сте го почувствувале да ви го пренесеме и објасниме. Овој свет е сосема нешто друго, ако не живееш во него немош да зборуваш за него.
Не се разбираме /согласуваме во две основни работи: Вие инсистирате на права на колективитет, тоа тука го нема и зато државата нема проблем. Но затоа пак индивидуалните права се доведени до совршенство.
Второто , државата и државните службеници се заштитени како бели мечки, по прашање на нивната безбедност. Но државните службеници не се како во Македонија тие овдека се "слуги" на тие што плаќаат такса. Има многу да се пишува. ...

За првото. Во Македонија, во одреден подолг временски период НЕМА ШАНСА да се спроведе тој принцип на функционирање на државата. Албанците нема да дозволат. Негувате само илузии. Во Косово, со само 10% од населние, Србите имаат право на рамноправен службен српски јазик. А, знаеме добро дека без Албанци ја нема ниту Македонија. Не зборувам за квалитетот на моделите ( тука сте во право) туку во невозможноста да се тој примени во МК.
За второ. Која како влада дојде, државната администрација ја зголемува и партизира. Во политичките “ елити“ нема свест и желба таа да се професионализира. Далеку сме од она што вие го имате во Канада и САД.
Нема да има шанси од проста причина, оние кои ја довеле државата до тука наместо да бидат "казнети" со политичка смрт им се нуди нов мандат. Се плука во моментов по Груевски а негова замена е неговиот клон.

Мислам дека замената е постар...и политички и физичкиMusic4
22-03-2011, 03:09 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,523
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(22-03-2011, 03:09 PM)hristo Wrote: Мислам дека замената е постар...и политички и физичкиMusic4Значи, поискусен и поумен = подобар од Грујо.???!!!
22-03-2011, 03:13 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Поискусен и поумен е сигурно, но не вреди да се расправа кој е подобар.

Правите грешка ако го браните Грујо затоа што Бранко е полош, или обратно...

22-03-2011, 03:32 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,523
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(22-03-2011, 03:32 PM)acko Wrote: Поискусен и поумен е сигурно, но не вреди да се расправа кој е подобар.

Правите грешка ако го браните Грујо затоа што Бранко е полош, или обратно...Проблемот е во тоа што ние велеиме дека и дваицата нечинат. Со тоа поракта е јасна, мора да се бараат нови луѓе . Никој нема да ги сервира од страна. Вие мора да ги препознаете и да ги "истуркате" на врвот.
22-03-2011, 03:36 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(22-03-2011, 03:36 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(22-03-2011, 03:32 PM)acko Wrote: Поискусен и поумен е сигурно, но не вреди да се расправа кој е подобар.

Правите грешка ако го браните Грујо затоа што Бранко е полош, или обратно...Проблемот е во тоа што ние велеиме дека и дваицата нечинат. Со тоа поракта е јасна, мора да се бараат нови луѓе . Никој нема да ги сервира од страна. Вие мора да ги препознаете и да ги "истуркате" на врвот.

Затоа и не признаваме "независност" на медиуми кои се очигледно наклонети кон едните или другите веќе видени ѓубриња.
22-03-2011, 05:33 PM
Reply