Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 3.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Канџите на УДБ-а
Author Message
Пеницилин Offline
Moderator
*****

Posts: 51
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#6

ТМРО: Кога ќе се објават имињата на кодошите?

[Image: vanco-sehtanski-150.jpg]

Иако голем дел од досиејата за информаторите на тајните служби беа однесени при заминувањето на ЈНА, сепак остануваат досиејата за тоа кој бил кодош од почетокот на независноста на Македонија и нивните имиња треба да се објават, велат од ТМРО.

“1990 во април ЈНА однесе три шлепери документи од депоата на МВР, во Бања Лука, а потоа во Белград, со имиња на соработници на тајните служби и нивните кодош. Од тие причини сегашните удбаши се безбедни и нивните имиња нема да се појават зошто досиејата одамна ги нема. Оттука силата и безгрижноста на старите косовските структури за најавената лустрација, а истите тие сега се инфилтрирани длабоко во политичкиот и бизнис живот на Македонија. Сепак досиејата и имињата на кодошите кои кодошеа во независна Македонија се тука и редно е да се објават без разлика кој се е во нив“, вели претседателот на ТМРО, Ванчо Шехтански.

Според него, на листата на кодошите би се нашле и имиња на познати културни работници, актери, писатели и режисери.


Автор на веста: Нетпрес

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=6...tegorija=3
11-01-2010, 09:28 AM
Reply


Messages In This Thread
Канџите на УДБ-а - by Kapidan - 01-01-2010, 11:26 PM
RE: Канџите на УДБ-а - by basilius_2 - 02-01-2010, 01:11 AM
RE: Канџите на УДБ-а - by МКД - 11-01-2010, 07:59 AM
RE: Канџите на УДБ-а - by basilius_2 - 02-01-2010, 04:07 PM
RE: Канџите на УДБ-а - by basilius_2 - 02-01-2010, 04:17 PM
RE: Канџите на УДБ-а - by Пеницилин - 11-01-2010, 09:28 AM
RE: Канџите на УДБ-а - by mence - 11-01-2010, 10:12 PM
RE: Канџите на УДБ-а - by basilius_2 - 12-01-2010, 05:18 PM
RE: Канџите на УДБ-а - by mungos - 13-02-2010, 09:03 PM
RE: Канџите на УДБ-а - by raspberry - 23-02-2010, 06:06 PM
RE: Канџите на УДБ-а - by mungos - 23-02-2010, 06:25 PM
RE: Канџите на УДБ-а - by raspberry - 23-02-2010, 06:40 PM
RE: Канџите на УДБ-а - by mungos - 23-02-2010, 06:41 PM
RE: Канџите на УДБ-а - by raspberry - 23-02-2010, 06:45 PM
RE: Канџите на УДБ-а - by mungos - 23-02-2010, 06:46 PM
RE: Канџите на УДБ-а - by mungos - 24-02-2010, 01:32 AM
RE: Канџите на УДБ-а - by mungos - 24-02-2010, 01:53 AM
RE: Канџите на УДБ-а - by mungos - 24-02-2010, 03:06 AM