Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 3.83 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
кан Куберг
Author Message
Taridin Offline
Posting Freak

Drzi se do temata - ti si ja otvoril.

Што се однесува до Македонците

Ете ги во 5 век.
[Image: solun2.png]
20-08-2010, 07:00 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak

(20-08-2010, 06:14 PM)Taridin Wrote: Kako gi propustile, be. Koi se Sermisianite? Vidi kade se raselile. Vo rodnite mesta na svoite tatkovci. Sermisijanite bile Makedonci i Trakijci.

каде го прочете сето ова?

Jас друго читам:

"Sermisianoi (after their former settlement - Sirmium), and later the Keramisians (after their new place: the Keramissian plain in Greater Macedonia)."

"In Macedonia, they had contacts and possibly mixed with the Dragovites - a Slavic tribe in the region."

Не прочитав никаде "македонци". Читам некакви ромеи определени по географски прицип, веднаж како сермиси, и потоа како керамисианци. Некаква непределена маса. Ако беа определена, какво би пречело да бидат конкретизирани.

Но читам Бугари. И Драговити. Конкретизирани!

А Куберови Бугари уж НЕМАШЕ Icon_razzIcon_razzIcon_razzIcon_razzIcon_razz.
20-08-2010, 07:02 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak

Imalo, ajde. No poveke bile Sermisianite, hristijani.
20-08-2010, 07:06 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak

ХЕ-Хе знам дека скате да избракате Кубериг от историята на Вардарска Македния или поне да дожувате дека не е овой Куберг кой е брат на Аспарух оти ке е ясно дека сте си повеке потомци на протоббуграи отколко кой да е българин сега во България ....I am sorry my friend....this is the live Icon_lol

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=155941

http://bg.wikipedia.org/wiki/Кубер
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

20-08-2010, 07:16 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak

Е па и сега во България има македонци повеке от 2500 000 ама по едтническа принадлежност сите сме българи поймот е различен нели ??....па и во Гърция има гърци дека се велат македонци дали македнец во 5-век е бил национална принадлежност ....

па и защо най-големия учен балканист во светото Виктор Григорович кой е прошртал целите Балкани во 17 век не е видел ни един човек да се вела македнци....неговата книга ОЧЕРК ПУТЕШЕСТВИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКОЙ ТУРЦИИ се учи во сите големи уневирситети и факултети во светот по блканска история !!!

ДА ВИДИМЕ ШТО Е ПИСАЛ И ВЕЛИКИОТ РУСКИ ПУТЕШЕСТВЕНИК И ИЗСЛЕДОВАТЕ ВИКТОР ГРИГОРОВИЧ ЗА ЕТИЧЕСКИТЕ ГРУПИ ВО МАКЕДОНИА НА ЕВРОПЕСКА ТУРЦИЯ ВО 17 ВЕК :
http://www.vostlit.info/Texts/Dokumenty/...ml?id=2235

"Вообще в Охриде еще в XVII стол. по письменным свидетельствам, было 33 церкви и параклиса...........
Город в настоящее время заселен Болгарами, Валахами и Турками, отчасти также Греками и Албанцами. Первые многочисленнее. Турецкое разделение города мне неизвестно, да и жители не совсем с ним знакомы. [102] Обыкновенно разделяют его на приходы, которых в XVII столетии было 7-мь, теперь 5-ть. Некоторые части города носят еще старые названия, как то: Варош, Кошишта, Плаошник, Канево, Лобиново. Охридские Болгаре отличаются образованием и живостью характера. Я часто находил в людях, ........"
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

Иван Михайлов

20-08-2010, 07:23 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak

Nerde Jambol, nerde Stambol? Nerde Kuver, nerde Grigirovic?

Ima dokumenti, ima i bugarski izmislici.
Citaj go dokumentot - Cudata na sv. Dimitar. Tamu jasno si pisuva se. Drugo nema.

А дали македнец во 5-век е бил национална принадлежност ....
odgovorot e DA. Vo grckiot tekst na dokumentot od pogore jasno si pisuva MAKEDONON ETHNOS
[Image: solun1.png]
20-08-2010, 07:35 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member

(20-08-2010, 01:27 PM)Taridin Wrote: Za site onie Bugari koi nisto ne znaat, a zboruvaat za SPERMATA NA KUBER - EDINSTVENIOT IZVOR VO KOJ SE ZBORUVA ZA KUVER.

[Image: kuber1.png]
[Image: kuber2.png]
[Image: kuber3.png]
[Image: kuber4.png]
[Image: kuber5.png]
[Image: kuber6.png]
[Image: kuber7.png]

po 15 min. i prodolzenieto.
Това наистина са интересни документи относно идеята, че българите са автохонен(домороден) народ на Балканот и потомци на старите траки и/или македони, но забележи българите... ...А сега радвайте се или не, дека от 1945г сте отделно веке от нас българите - то си е ваш проблем...
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
(This post was last modified: 20-08-2010, 07:38 PM by Vodno konche.)
20-08-2010, 07:37 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak

(20-08-2010, 07:35 PM)Taridin Wrote: Nerde Jambol, nerde Stambol? Nerde Kuver, nerde Grigirovic?

Citaj go dokumentot - Cudata na sv. Dimitar. Tamu jasno si pisuva se. Drugo nema.

odgovorot e DA. Vo grckiot tekst na dokumentot od pogore jasno si pisuva MAKEDONON ETHNOS

Алоооооо много гъци се велат македонци и мнго гъци во Солун и сега исто се велат македони а са си чисти гърци не знаат ни един словенски сбор....!!!!!!....колко пати си одил во Гърция ????..само дека последните годин и со вас титовите македнци и ние во Бугария неможем веке да се веламе макдонци оти от геграфска припаднатост македонец го направихте идинитет !!!
Тодор Александров

Иван Михайлов

20-08-2010, 07:43 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak

Zboruvame za 5 vek, be bugariziran Makedonecu.

MAKEDONON ETHNOS
20-08-2010, 07:47 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak

(20-08-2010, 07:35 PM)Taridin Wrote: Nerde Jambol, nerde Stambol? Nerde Kuver, nerde Grigirovic?

Това не са измислени български докумети а патеписа на един от най-големите балканисти на света и този патепис се учи во сите големи исторически факултети на светот туку ова кога го видите си ги криете глагите во песакот и бегате от дебат ....защо никаде Виктор Григорович не е видел македонци ака са постоели во Османскта империя кога е прошетал Македония село по село ,град по град ????Смешни сте непостоят никави докази за постоенето на македнки народ преди 1945г.-факт !!!!

ДА ВИДИМЕ ШТО Е ПИСАЛ И ВЕЛИКИОТ РУСКИ ПУТЕШЕСТВЕНИК И ИЗСЛЕДОВАТЕ ВИКТОР ГРИГОРОВИЧ ЗА ЕТИЧЕСКИТЕ ГРУПИ ВО МАКЕДОНИА НА ЕВРОПЕСКА ТУРЦИЯ ВО 17 ВЕК :
http://www.vostlit.info/Texts/Dokumenty/...ml?id=2235

"Вообще в Охриде еще в XVII стол. по письменным свидетельствам, было 33 церкви и параклиса...........
Город в настоящее время заселен Болгарами, Валахами и Турками, отчасти также Греками и Албанцами. Первые многочисленнее. Турецкое разделение города мне неизвестно, да и жители не совсем с ним знакомы. [102] Обыкновенно разделяют его на приходы, которых в XVII столетии было 7-мь, теперь 5-ть. Некоторые части города носят еще старые названия, как то: Варош, Кошишта, Плаошник, Канево, Лобиново. Охридские Болгаре отличаются образованием и живостью характера. Я часто находил в людях, ........"
Тодор Александров

Иван Михайлов

20-08-2010, 07:50 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak

(20-08-2010, 07:47 PM)Taridin Wrote: Zboruvame za 5 vek, be bugariziran Makedonecu.

MAKEDONON ETHNOS

НЕ! Нема да скакаме низ вековите да бараме некоj и друг збор "македонец" па на таква чикиншит база да градиме некаков "фата моргана" континуитет.

Збориме за тоа дали имало Куберови БУГАРИ или немало.

Ти рече во прав текст дека немало.

Изпагя имало, бе jугословенецо?
20-08-2010, 07:53 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak

(20-08-2010, 07:06 PM)Taridin Wrote: Imalo, ajde. No poveke bile Sermisianite, hristijani.

Пишува дека биле христиjане. Пишува дека биле некаква географски определена (колку симптоматично Icon_razz) флотантна маса.

Каде пишува дека биле "повеке" и каде пишува дека биле "македонци"?

Пивува исто дека се изпомешале (што е нормално). Што стана со континуитетот?
(This post was last modified: 20-08-2010, 07:57 PM by Вовата.)
20-08-2010, 07:55 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak

(20-08-2010, 07:47 PM)Taridin Wrote: Zboruvame za 5 vek, be bugariziran Makedonecu.

MAKEDONON ETHNOS

Дааа гръцки макдонски етнос ..нещо неясно ???? Nee_taka невиждаш и на какъв език е написано и дали незнаеш дека гърците са имали много държави еди са се велаи елини други македонци и т.н....па и секой град им бил държава ...дай един доказ от Скопие нали там сте най-големите македонци каде одиш во Солун ???Чекам докази от Скопие на македонски език на кирилишка азбука написана от тиа по-долу :

[Image: 003550713-big.jpg]
Тодор Александров

Иван Михайлов

20-08-2010, 07:58 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak

Abe lugje, ajde da vidime kade se tie kuverovi Bugari.
Dadov go dokumentot. Tamu nema.
od pecatot moze DA SE PRETPOSTAVI DEKA SE PAK IMALO NEKOI.

Vo Cudata e kazano sto se slucilo.

Znaci prvo citajte, a po toa pisuvajte!!!
20-08-2010, 08:16 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak

това е което е останало като истинско доказателсво за Кубер ..другото е рекал-казал ...Icon_wink

Seal of Maurus - the most likely historical "Kuber" - from 684-685 AD. The inscription says: "Of Maurus, patricius and archont of the Sermisani and Bulgars".

[Image: Seal_Kouber_jpg..jpg]
Тодор Александров

Иван Михайлов

(This post was last modified: 20-08-2010, 08:36 PM by ivan mihajlov.)
20-08-2010, 08:35 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak

(20-08-2010, 08:16 PM)Taridin Wrote: Abe lugje, ajde da vidime kade se tie kuverovi Bugari.
Dadov go dokumentot. Tamu nema.
od pecatot moze DA SE PRETPOSTAVI DEKA SE PAK IMALO NEKOI.

Vo Cudata e kazano sto se slucilo.

Znaci prvo citajte, a po toa pisuvajte!!!

Па во чудата е казано, че един БУГАРИН (Кубер) дошол со некакви неопределни, заробени од Аварите христиени.

Чуно ми е ако бил той сам едничак, зошто тие християни избрали (се согласиле) баш той – еден ПАГАН, да ги поведе
20-08-2010, 09:29 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak

Za nego ne e kazano dali bil pagan ili ne. Mavros bil, oti IMAL MNOGU ZENI.
Koga stanal romejski sluzbenik sigurno se krstil.

А во времето на Јустинијан Втори си постоеле Македонците. За нив пишува
Константин Багренородни
„скити, след като Юстиниан Ринотмет ги поселил в планините по Струма и отвъд клисурите, се пръснали вместо МАКЕДОНЦИТЕ в нея”

[Image: vz1a_220c.jpg]
21-08-2010, 08:03 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak

(21-08-2010, 08:03 AM)Taridin Wrote: Za nego ne e kazano dali bil pagan ili ne. Mavros bil, oti IMAL MNOGU ZENI.
Koga stanal romejski sluzbenik sigurno se krstil.

А во времето на Јустинијан Втори си постоеле Македонците. За нив пишува
Константин Багренородни
„скити, след като Юстиниан Ринотмет ги поселил в планините по Струма и отвъд клисурите, се пръснали вместо МАКЕДОНЦИТЕ в нея”

[Image: vz1a_220c.jpg]

ВМЕСТО!!! Ясен ти е тој збор што значи?

В това шише, ВМЕСТО вода, налей олио.

ВМЕСТО война - мир.

ВМЕСТО богат - беден.

НА МЯСТОТО НА НЯКОГО/НЕЩО, КОЕТО ВЕЧЕ ГО НЯМА!

Благодаря ти за източника. Потвърждава сведението, че когато Кубер дошъл по тези места, ги заварил ОБЕЗЛЮДЕНИ! Icon_razz

При аварите, когато повел хората си към вардарско, ОЩЕ НЕ БИЛ на никаква служба, а си бил чист ПАГАН. Ама и да не бил паган, бил "тюркомонгол" (покръстен или не), нали така.

Прашањето остава:

Ако бил сам (или со незначителен борй българи), колко залупени трябва да са били хипотетичните "македонци", за да се оставят да ги поведе някакъв си паган "тюркомонгол" с коси очи и криви нозе. Icon_razz. Нямали ли тези горди "македонци" свой водач, со сариса Icon_razzIcon_razzIcon_razz, ами се оставили да ги командва некој си БУГАР.

Имало многу Бугаромани уште тогава ееееййййй....
(This post was last modified: 21-08-2010, 02:33 PM by Вовата.)
21-08-2010, 02:32 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak

Haganot go naznacil, Vovik. Citaj!
21-08-2010, 03:57 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak

(21-08-2010, 03:57 PM)Taridin Wrote: Haganot go naznacil, Vovik. Citaj!

Хаганот против кой Кубер востанал го назначил за што? Да дигне востание Кубер против хаганот.

Сеедно да кажеш дека Султанот назначил Левски. Icon_razz

И што стана со зборот "ВМЕСТО"?
(This post was last modified: 21-08-2010, 04:26 PM by Вовата.)
21-08-2010, 04:25 PM
Reply