Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Пропагандите и македонистите /не лингвисти/
Author Message
Taridin Offline
Posting Freak

Quote:Д. Ангелов стига до извода, че “втори по значение и по численост народностен елемент в границите на Епирското деспотство били македонците, за които в актовете на Архиепископството много често става дума (повече от 50 споменавания),
24-10-2010, 01:55 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak

Еее Вратин Раду от Власти, не се разбра власи ли сте, гърци ли сте или сърби!
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
24-10-2010, 02:04 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak

Малку за БУГАРСКАТА ПРОПАГАНДА

Quote:По мое сфаќање Д. X. Иванов, В. Кнчев и Петко Мишев беа големи македонофоби, за В. Кнчев барем на зборови. Од првиот ден уште,кога дојде приквечер, шестмина учители отидовме на прошетка покрај морето и седнавме во кафеанчето 'Бел-ви'. Откако седнавме, додека станавме, сe В. Кнчев зборуваше. Тој бил таков, оној - онаков; сe се фалеше. Меѓу другото рече: „Јас дојдов за учител во Солун со амбиција да ја побугарам Македонија“, итн.
Спомени - Иван Хаџи Николов

ШТО ЗНАЧИ ДА ПОБУГАРУВАШ БУГАРИ? Ако Македонците биле Бугари, не би требало В.К`нчов да ги побугарува!!!
12-11-2010, 01:49 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak

A ТОА ШТО ЗНАЧЕЛО
Quote:„Учителите во гимназијата, за да имаат поевтина храна, побараа да се хранат заедно со нас - воспитачите и да ја плаќаат по цената на чинењето. Нивната молба Егзархијата ја уважи и почнавме сите учители и надгледувачи да се храниме заедно. За сето време на ручекот и секој ден единствениот разговор беше за Македонците. Какви ли не навредувачки зборови паѓаа на адреса на Македонците: „Македонци - гнили конци“, „дај ми пари за да станам Бугарин“, „муур ми е, и овде го клавам и онде го клавам“.

(This post was last modified: 12-11-2010, 01:52 PM by Taridin.)
12-11-2010, 01:51 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak

Во 1885/1886 г. бев назначен за учител во Лерин. Во тој град гркоманите беа прилично силни. На 6 јануари 1886 г. кај мојот стопан дојдоа на гости околу 20 мина млади луѓе, гркомани, на чело со нивниот водач некој си Иванче. Стопанката ме замоли да ги примам во мојата одаја, и јас се согласив. Уште со влегувањето тие почнаа да пеат бугарски песни. Откако испеаја неколку песни, Иванче ми се обрна, велејќи ми:

- Г-н учителе. како што гледаш и ние сме Бугари!

12-11-2010, 02:23 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak

Прашањето беше

ШТО ЗНАЧИ ДА ПОБУГАРУВАШ БУГАРИ? Ако Македонците биле Бугари, не би требало В.К`нчов да ги побугарува!!!

Ако секој кој знае некоја бугарска песна и може да ја пее дали тоа го прави по автоматизам Бугарин?
Иванче може да добил веќе пари од Бугарите.
12-11-2010, 02:31 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол

(12-11-2010, 02:23 PM)jingiby Wrote: околу 20 мина млади луѓе
Ама когато са 20 накуп е малко по-различно,нали!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
12-11-2010, 02:33 PM
Website Reply
jingiby Offline
Posting Freak

- Каква полза од тоа што признавате дека сте Бугари, кога одите во грчка црква, во која слушате да се чати апостолот и евангелието на грчки, без да можете да разберете нешто, а не доаѓате во нашата, за да разберете сe.

- Ами ако сакам, јас можам да го читам апостолот на бугарски и во грчката црква.

- Нема да ви дозволат.
- Како нема да ми дозволат. Јас ќе речам дека сакам на мојот именден да го прочитам апостолот на бугарски, и толку.

- Ќе ти кажат, ако сакаш да чатиш апостол на бугарски, оди во бугарската црква, и таму чати го. Тука е грчка црква.

- Па и да не ми дозволат, јас ќе го прочитам и толку.

- А јас пак ви велам, дека ако вие во грчката црква го прочатите апостолот на бугарски, сите вас, што сте тука, ќе ве нагостам со богата вечера, а ако биде инаку вие ќе дадете вечера за сите нас.

- Без грижа, г-н учителе, нема да кажам дека вие сте ме натерале да го сторам тоа. Ќе речам дека самиот јас сум го сакал тоа, да го прочатам така, и толку.
12-11-2010, 02:35 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak

Немојте да спамирате. Имам конкретно прашање.
(12-11-2010, 01:51 PM)Taridin Wrote: A ТОА ШТО ЗНАЧЕЛО
Quote:„Учителите во гимназијата, за да имаат поевтина храна, побараа да се хранат заедно со нас - воспитачите и да ја плаќаат по цената на чинењето. Нивната молба Егзархијата ја уважи и почнавме сите учители и надгледувачи да се храниме заедно. За сето време на ручекот и секој ден единствениот разговор беше за Македонците. Какви ли не навредувачки зборови паѓаа на адреса на Македонците: „Македонци - гнили конци“, „дај ми пари за да станам Бугарин“, „муур ми е, и овде го клавам и онде го клавам“.

12-11-2010, 02:37 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak

По овој разговор ние се разделивме. Утредента - на Иванден, ја очекував новоста дека во грчката црква ќе се чати апостолот на бугарски. Меѓутоа, уште попладне нашиот разговор и обложувањето станале познати на грчката митрополија, во која било повикано момчето Иванче, и му се сугерирало дека, ако тој си дозволи да прочати апостол на бугарски, вооружени момчиња ќе му се спротивстават, и за да се избегне крвопролевање, бил замолен да се откаже од својата намера. Вечерта кај мене доаѓа Иванче и ми јавува за горното, и ме замоли да го раскинеме обложувањето. На тоа јас му одговорив:

- Па нели јас ви реков дека нема да ви дозволат? Сега јас не го раскинувам обложувањето. Ако сакате, вие раскинете го.

- Штом вие не го раскинувате обложувањето, и јас нема да го раскинам и јас ќе вооружам десетина мина од моите другари, па нека биде што ќе биде.
12-11-2010, 02:50 PM
Reply