Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 2.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Српскиот терор врз Македонецот
Author Message
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#1

Оваа тема ја отворам специјално за големите Македонци кој мислат дека знаат се за теророт на србите само не сакаат да се искажат оти им е страв.

Дали знаете кој се Епископ Дионисие и др Николај Велимировиќ???

Затоа што овде Црни,Христо Ацко,Пат и Дојкар ме етикираа како србоман би ги замолил да одговорат на ова прашање во спротивно тие се поголеми србомани од мене.


Македонец до коска!!!!!
Nee_takaNee_takaNee_taka
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
10-07-2010, 07:57 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#2

"Македонец до коска!!!!!"

А внатре во коската, костниот мозок - Бугарски Icon_razz
10-07-2010, 08:01 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#3

Коскениот мозок или сржта е битолчанец !!!!!!!!!! Icon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
10-07-2010, 08:24 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#4

(10-07-2010, 08:24 PM)афион Wrote: Коскениот мозок или сржта е битолчанец !!!!!!!!!! Icon_razz
Aaаа ова да не е найновата нация на Балканот после косоварите ... абе Афионе приятле спрете со овой Блкански синдром да се делите веке сме во 21 век Европа се обединува Icon_lol
10-07-2010, 09:04 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

(10-07-2010, 07:57 PM)афион Wrote: Оваа тема ја отворам специјално за големите Македонци кој мислат дека знаат се за теророт на србите само не сакаат да се искажат оти им е страв.

Дали знаете кој се Епископ Дионисие и др Николај Велимировиќ???

Затоа што овде Црни,Христо Ацко,Пат и Дојкар ме етикираа како србоман би ги замолил да одговорат на ова прашање во спротивно тие се поголеми србомани од мене.


Македонец до коска!!!!!
Nee_takaNee_takaNee_taka


Јас го најдов ова. Тука пишува дека духовниот процут кој го донел на Др. Николај Велимировиќ :


Quote:6. Од времето на територијалните поделби по

Балканските војни, до крајот на Втората светска војна

Со територијалните поделби по Првата балканска војна во 1913г., териториите кои некогаш биле под јурисдикција на Охридската Архиепископија се разделиле меѓу повеќе држави. Епархиите во Егејска Македонија, Патријаршијата времено и под одредени услови и ги отстапила на Светиот Синод на Еладската Црква, епархиите од Пиринска Македонија уште пред тоа ги узурпирала Бугарската Егзархија.

Вардарска Македонија влезе во составот на Србија, но епархиите на таа територија сè до 1920г. званично останаа под јурисдикција на Константинополската Патријаршија. По прогласувањето на кралството на Србите, Хрватите и Словенците во 1918г. дошло до обединување на сите Цркви на тие територии во една обединета Српска Православна Црква. Белградската Митрополија почнала да преговара со Константинополската Патријаршија за отстапување на епархиите во идната Вардарска бановина уште во 1914 г., но конечно отстапување на епархиите било дадено дури со Одлуката за автокефалност на Српската Православна Црква во 1920г. Тогаш Српската Патријаршија канонски била потврдена и прифатена од Константинополската Патријаршија. Заради овдовеност на константинополскиот патријаршиски трон, Томосот за автокефалија бил издаден дури во 1922г. Покрај епархиите во Босна и Херцеговина, кои и биле отстапени на Српската Православна Црква, во Томосот се споменуваат и седумте епархии во јужна Србија и Вардарска Македонија, кои Константинополската Патријаршија ги отпуштила да бидат под јурисдикција на Српската Патријаршија. Во Вардарска Македонија биле шест епархии. Митрополиите: скопска, велеско-дебарска, пелагониска, преспанско-охридска, дел од Митрополијата воденска, струмичка Митрополија и Епископијата полјанска. - Од тие шест, во обединетата Српска Црква, направени се со прераспределба четири епархии. Митрополијата скопска и Епископиите: охридска, битолска, и злетовско-струмичка, а подоцна од охридската и битолската се формира охридско-битолската Епископија.

Во ова време е забележан процут на духовниот живот кај Христијаните во Вардарска бановина, кои по долгиот период под Турците биле во долговековно духовно назадување. Во Битола е отворена познатата битолска Богословија во која покрај многуте познати имиња вредни да ги спомнеме: јеромонахот Јован Максимовиќ, подоцна Епископ шангајски и јеромонахот Јустин Поповиќ. Епископ охридско-битолски бил св. Николај (Велимировиќ), кој многу влијаел за духовниот процут. Во училиштата се вовела катихетика како задолжителен предмет, а црквата издавала теолошки списанија.


Го прекинале во 1941г. клетите Бугари кога ја окупирале Вардарска бановина.Quote:Сето ова било прекинато во 1941г. кога Бугарите ја окупирале Вардарска бановина. Го избркале насилно скопскиот Митрополит Јосиф и злетовско – струмичкиот Викентиј (Проданов), кој во 1950г. бил избран за Патријарх српски. Црквата била повторно ставена под јурисдикција на Бугарската Црква, но таа никогаш не поставила Епископи со седиште во Македонија, туку Епископи од Бугарија администрирале во Македонија.


За Епископ Дионисие дај нешто повеке???? кај богослужел, кога се родил....


Quote:На покана на Шабачкиот владика г. Лаврентиј, на овој Симпозиум беше поканета делегација од Македонската Православна Црква предводена од Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиски и Новозеландски г. Петар.

На Симпозиумот свои реферати прочитаа Јеромонах д-р Григориј Настески и јеромонах м-р Јосиф Пејовски (Охридската книжевна школа како основа за македонската и останатите словенски култури) од Дебарско-кичевската епархија и г. Александар Гулевски (Непознати фотографии на Николај Велимировиќ од фондот на Милтон Манаки) од Преспанско-пелагониската епархија.


[Image: sabac090520087.jpg] [Image: sabac090520089.jpg] [Image: sabac090520088.jpg]
На Преспанско-пелагониската епархија, на која своевремено надлежен архиереј бил владиката св. Николај Охридски и Битолски, од страна на Епископот Шабачки г. Лаврентиј ѝ беше доделен орден кој му беше предаден на сегашниот надлежен архиереј Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиски и Новозеландски г. Петар. По тој повод, исто така и на Општина Битола ѝ беше доделен орден, кој го прими претседателката на Советот на општина Битола, г-ѓа Лилјана Кузмановска.

Симпозиумот се одвиваше во пријатна пријателска и братска атмосфера.
(This post was last modified: 10-07-2010, 09:44 PM by ЈорданПетровски.)
10-07-2010, 09:39 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#6

Двајцата се претставници на српската православна црква во Америка од 1945 година па натаму.Оваа што го напиша ти е доказ дека се нема појма кој се величи.Овој др е копиле,ама за тоа во понатамошниот дел од дебатата.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
10-07-2010, 09:52 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#7

Ajde srbomani ili bugaromani tolku vi e tesko da odgovorite???
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
11-07-2010, 10:54 PM
Reply
Зора Offline
Човѣкъ
****

Posts: 256
Joined: Mar 2010
Reputation: 13
#8

(10-07-2010, 09:04 PM)ivan mihajlov Wrote:
(10-07-2010, 08:24 PM)афион Wrote: Коскениот мозок или сржта е битолчанец !!!!!!!!!! Icon_razz
Aaаа ова да не е найновата нация на Балканот после косоварите ... абе Афионе приятле спрете со овой Блкански синдром да се делите веке сме во 21 век Европа се обединува Icon_lol

Nenene Битола Империја Costumed2Pishtoldzija
Прличев до крајот на својата учителска кариера па и во Солунската гимназија предавал на македонски и ги терал учениците да изговараат според гласовниот систем на македонски јазик

Прличев во Солунската гимназија предавал на македонски јазик, свесно и настојчиво.
12-07-2010, 09:12 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#9

(12-07-2010, 09:12 AM)Зора Wrote:
(10-07-2010, 09:04 PM)ivan mihajlov Wrote:
(10-07-2010, 08:24 PM)афион Wrote: Коскениот мозок или сржта е битолчанец !!!!!!!!!! Icon_razz
Aaаа ова да не е найновата нация на Балканот после косоварите ... абе Афионе приятле спрете со овой Блкански синдром да се делите веке сме во 21 век Европа се обединува Icon_lol

Nenene Битола Империја Costumed2Pishtoldzija

Аааа Битола е град-държава..... етнически битолчанец нова етническа принадлежност веке сам свестен за некой работиAplauz
12-07-2010, 07:01 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#10

(12-07-2010, 07:01 PM)ivan mihajlov Wrote:
(12-07-2010, 09:12 AM)Зора Wrote:
(10-07-2010, 09:04 PM)ivan mihajlov Wrote:
(10-07-2010, 08:24 PM)афион Wrote: Коскениот мозок или сржта е битолчанец !!!!!!!!!! Icon_razz
Aaаа ова да не е найновата нация на Балканот после косоварите ... абе Афионе приятле спрете со овой Блкански синдром да се делите веке сме во 21 век Европа се обединува Icon_lol

Nenene Битола Империја Costumed2Pishtoldzija

Аааа Битола е град-държава..... етнически битолчанец нова етническа принадлежност веке сам свестен за некой работиAplauz

Кратка лекција по македонски јазик:
- националност се пишува со голема буква: Македонец, Хрват, Бугарин
- жителство според град, село или регион се пишува со мала буква - скопјанец, битолчанец, мариовец, загрепчанец, сплитјанец, далматинец, софијанец, пловдивчанец, севлиевец
(This post was last modified: 12-07-2010, 08:14 PM by Gnoj.)
12-07-2010, 08:11 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#11

(12-07-2010, 08:11 PM)Dojkar Wrote:
(12-07-2010, 07:01 PM)ivan mihajlov Wrote:
(12-07-2010, 09:12 AM)Зора Wrote:
(10-07-2010, 09:04 PM)ivan mihajlov Wrote:
(10-07-2010, 08:24 PM)афион Wrote: Коскениот мозок или сржта е битолчанец !!!!!!!!!! Icon_razz
Aaаа ова да не е найновата нация на Балканот после косоварите ... абе Афионе приятле спрете со овой Блкански синдром да се делите веке сме во 21 век Европа се обединува Icon_lol

Nenene Битола Империја Costumed2Pishtoldzija

Аааа Битола е град-държава..... етнически битолчанец нова етническа принадлежност веке сам свестен за некой работиAplauz

Кратка лекција по македонски јазик:
- националност се пишува со голема буква: Македонец, Хрват, Бугарин
- жителство според град, село или регион се пишува со мала буква - скопјанец, битолчанец, мариовец, загрепчанец, сплитјанец, далматинец, софијанец, пловдивчанец, севлиевец

Makedonskiot jazik kako granka na bugarskiot, ke mota da se soocuva so vtoriot. Icon_razz
12-07-2010, 08:48 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#12

За некој кој тврди дека ние сме со испрани мозоци а нема појма какви се односите помеѓу Битола и Скопје не знам шо да речам???
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
12-07-2010, 09:03 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#13

(12-07-2010, 09:03 PM)афион Wrote: За некој кој тврди дека ние сме со испрани мозоци а нема појма какви се односите помеѓу Битола и Скопје не знам шо да речам???

И ние имаме односи мегу горното и долното маало – ти за нив свесен ли си?
12-07-2010, 09:24 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#14

Имаш нешто да кажеш за темата???
За односите Битола -Скопје се гледа дека поим си немаш.Ако сакаш нешто да научиш отвори си тема.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
12-07-2010, 09:31 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#15

Quote:На покана на Шабачкиот владика г. Лаврентиј, на овој Симпозиум беше поканета делегација од Македонската Православна Црква предводена од Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиски и Новозеландски г. Петар.

На Симпозиумот свои реферати прочитаа Јеромонах д-р Григориј Настески и јеромонах м-р Јосиф Пејовски (Охридската книжевна школа како основа за македонската и останатите словенски култури) од Дебарско-кичевската епархија и г. Александар Гулевски (Непознати фотографии на Николај Велимировиќ од фондот на Милтон Манаки) од Преспанско-пелагониската епархија.


[Image: sabac090520087.jpg] [Image: sabac090520089.jpg] [Image: sabac090520088.jpg]

На Преспанско-пелагониската епархија, на која своевремено надлежен архиереј бил владиката св. Николај Охридски и Битолски, од страна на Епископот Шабачки г. Лаврентиј ѝ беше доделен орден кој му беше предаден на сегашниот надлежен архиереј Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиски и Новозеландски г. Петар.
По тој повод, исто така и на Општина Битола ѝ беше доделен орден, кој го прими претседателката на Советот на општина Битола, г-ѓа Лилјана Кузмановска.

Симпозиумот се одвиваше во пријатна пријателска и братска атмосфера.


Абре Афионе , ти ОБВИНУВАШ за србоманство.
Духовниот Ти водач Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар примил ореден на кој ПИШУВА:

"ОРДЕН СEВТОГ ВЛАДИКЕ николаја СРПСКОГ" [Image: sabac090520089.jpg]

Земската власт и таа примила ореден: на Општина Битола ѝ беше доделен орден, кој го прими претседателката на Советот на општина Битола, г-ѓа Лилјана Кузмановска.

Е сега да ми постираш нешто за твоите активности. Активности со кои си изразил револт и неслагање со постапките на твоите духовни и земски представници. За да дадеш лeгитимитет на твоите прозивки......
(This post was last modified: 13-07-2010, 01:58 AM by ЈорданПетровски.)
13-07-2010, 01:56 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#16

Не плачи црни.

1.Не знаеш од која вера сум.
2.Не знаеш од која партија сум,и дали сум член на некоја партија.
3.Се гледа твојата немоќ,не знаеш ништо за овој и во немоќ сакаш да ја свртиш работата против мене.
4.Дали сакаш име и презиме од мене?????
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
13-07-2010, 03:47 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#17

(13-07-2010, 03:47 PM)афион Wrote: Не плачи црни.

1.Не знаеш од која вера сум.
2.Не знаеш од која партија сум,и дали сум член на некоја партија.
3.Се гледа твојата немоќ,не знаеш ништо за овој и во немоќ сакаш да ја свртиш работата против мене.
4.Дали сакаш име и презиме од мене?????Онаа што те прашувам Афифионче, нема врска, со вера, со партија....туку исклучиво е последователно прашање после одговорот кои ти го дадов во првиот мој пост на твоето прашање: кој е др Николај Велимировиќ и на твојата реплика на тој одговор:
(10-07-2010, 09:52 PM)афион Wrote: Двајцата се претставници на српската православна црква во Америка од 1945 година па натаму.Оваа што го напиша ти е доказ дека се нема појма кој се величи.Овој др е копиле,ама за тоа во понатамошниот дел од дебатата.


Затоа те прашав ТЕБЕ, Афифионче, ШТО СТОРИ ТИ како ГРАЃАНИН на Битола против приемачите на наградата која НОСИ ИМЕ на човек кој бил ОСВЕДОЧЕН АНТИМАКЕДОНЕЦ и кој работел на АСИМИЛАЦИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ.
13-07-2010, 04:19 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#18

Црни дали знаеш колку си избеган од реалноста????

Те прашав црницо да не сакаш име и презиме мое па да видиш што имам направено????

Вака:

Кога и јас ќе си го приберам семејството на сигурно како тебе тогаш ќе вриштам што имате направено за Македонијаааааааааа!!!!!!!!!! вие таму мочковци што не одите да се тепате со власта.Затоа многу е полесно да викаш од страна,а што имам направено????Па и ова е почеток јас овие податоци ги открив пред брзо време,и треба уште да најдам па ќе следи и поголем срам за овие од црквата,иако нив мува не ги лазе.

Е сега да се вратиме на темата доста со мене се занимаваш заради твојата немоќ:

1.Дали знаеш сега кој се овие и кој ги открива овие работи за нив???
2.Дали знаеш како службите постапиле со откривачот на овие документи???


Не незнаеш затоа скокаш,кога ќе научиш ќе замолчиш.

АЈДЕ ИМА ВРЕМЕ ДАЈ ИМ РАБОТА НА ТВОИТЕ ПОТРЧКОВЦИ И НЕКА НАУЧИТЕ НЕШТО.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
14-07-2010, 07:25 AM
Reply
macedon
Unregistered

 
#19

Петте струмички студенти се убиени на 13 август 1951 год. Убиени се блиску селото Орманли на планината Беласица. Блиску до границата кон Грција.

Тогаш се убиени, Мирко Пецев, Ѓорги Јармов, Ѓорги Костуранов, Борис Белев и Стево Топчев. Млади луѓе, од 20 до 23 год. старост. Студенти на Универзитетот во Загреб. Требало да станат правници, лекари, економисти... Интелектуална елита на градот према тогашната владеачка гарнитура која од планините и нивите дошла директно на власт...
Нивната идеја била слободна, независна Македонија. Идеја која не и се допаѓала на тогашната власт. Власт која го слушала Белград, која немала ништо патриотско во себе.
Убиени се со по два куршума. еден во градите, еден во челото.
Вечерта, тие се собрани од игранка во Градскиот парк, однесени се на Беласица, и - егзекутирани.
Инаку, на еден начин, и тие се жртва на шпиони. Биле кодошени во тогашните служби од некои сега веќе неколкумина (некои се починати) видни граѓани, отприлика нивни врсници, соученици, кои беа познати личности во струмичкиот општествен живот пред дваесетина години.
Донесени се со камион во мугрите во градот, нивните мртви тела се покриени со шаторски крила во камионот пред Општинското собрание, од каде во присуство на нивните семејства се закопани надвор од гробиштата (сега веќе тоа место е во состав на градските гробишта), сите освен Борис Белев се заедно, а тој е закопан во Протестантските гробишта (пак во ист манир - надвор)
И по смртта се народни непријатели.
Сите потекнувале од угледни градски семејства. Семејствата веднаш по настанот им изградиле споменик од бел мермер во вид на отворена книга на кој пишувало дека се УБИЕНИ. Набрзо, споменикот е демолиран, искршен на парчиња, вандализиран... (немам соодветен израз за нечовечноста), и се подигнува нов, бетонски... За на властодршците да не им боде очите и пак да го урнат. Денес, околу гробот стојат неколку парчиња од првобитниот споменик.
Тој настан беше табу тема се до 1991 кога прв пат се одржа парастос за покој на нивните души.
Во 2001 во малиот парк карши Собранието на општина Струмица беше подигнат и споменик кој во својот долен дел е отворена книга од бел мермер на која се запишани нивните имиња. Таму е поставен со одредена симболика. Оттаму почнува улицата на која сите тие живееле, од која за последен пат излегле заедно.
14-07-2010, 02:09 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#20

(14-07-2010, 07:25 AM)афион Wrote: Црни дали знаеш колку си избеган од реалноста????

Те прашав црницо да не сакаш име и презиме мое па да видиш што имам направено????

Вака:

Кога и јас ќе си го приберам семејството на сигурно како тебе тогаш ќе вриштам што имате направено за Македонијаааааааааа!!!!!!!!!! вие таму мочковци што не одите да се тепате со власта.Затоа многу е полесно да викаш од страна,а што имам направено????Па и ова е почеток јас овие податоци ги открив пред брзо време,и треба уште да најдам па ќе следи и поголем срам за овие од црквата,иако нив мува не ги лазе.

Е сега да се вратиме на темата доста со мене се занимаваш заради твојата немоќ:

1.Дали знаеш сега кој се овие и кој ги открива овие работи за нив???
2.Дали знаеш како службите постапиле со откривачот на овие документи???


Не незнаеш затоа скокаш,кога ќе научиш ќе замолчиш.

АЈДЕ ИМА ВРЕМЕ ДАЈ ИМ РАБОТА НА ТВОИТЕ ПОТРЧКОВЦИ И НЕКА НАУЧИТЕ НЕШТО.


Дошло некое Афифионче пред поток. Не му се одело до мостот кој бил подолу и решил да го прескокне потокот. Се куражел: "што е тоа за мене, сум праескокнувал и поголеми потоци од овој, кога бев помлад". Се затрчал Афифионче скокнал и право во средината на потокот, се свртел лево десно видел нема никој и си рекол: "серко бев кога бев млад, серко сум сега а по се и серко ке умрам" !!!!
14-07-2010, 02:12 PM
Reply