Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 11 Vote(s) - 2.91 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ПРЕКИНОТ НА ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ИМЕТО-РОБЕРТ ФРОСТ И СЛУЖБАТА
Author Message
demmian
Unregistered

 
#81

(03-09-2010, 01:05 AM)Solenik Wrote: Абе, друже има една поговорка: "Има кој тевата ја коси, а кој на косачите вода им носи" - најди се себеси.

Туку да те прашам кај беше да лаеш против Џорџи Атанасовски и Цуцулосвки и ММДЧП за нивниот проглас со кој продаваат лажен патриотизам, или да кажеш збор два за фашистичкиот говор на Тодорче Петров во Трново на Илинден?

Најди што нечини со нашиов предлог, со нашиве писанија и говори за тоа. Кој во колку удобна фотеља седи, ние наујбаво си знаеме самите.

Wait a minute!

Вашата ,,политика,, како и политиката на ветерани-дисиденти е вечно да изигравате опозиционери,критикувајќи ги настаните во Македонија?!!

А,подобро нема ли да биде тие дисиденти да се вратат во Македонија,место да лаат од зад Океан?!!

Не може некој кој живее во држава со сосема други стандарди,да дава упатства што тоа и е неопходно на македонската нација за истата ,,удобно да заживее,,


И повторно најлаички прашувам како гледате начин Македонија да се пикне во НАТО и ЕУ,без воопшто да е засегнато името?!

Барам директен одговор,ми се смачи од ,,заобиколувачки,, одговори,презентирање на исечоци од весници и слични такви штуротии.
04-09-2010, 07:04 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#82

(04-09-2010, 07:04 PM)demmian Wrote:
(03-09-2010, 01:05 AM)Solenik Wrote: Абе, друже има една поговорка: "Има кој тевата ја коси, а кој на косачите вода им носи" - најди се себеси.

Туку да те прашам кај беше да лаеш против Џорџи Атанасовски и Цуцулосвки и ММДЧП за нивниот проглас со кој продаваат лажен патриотизам, или да кажеш збор два за фашистичкиот говор на Тодорче Петров во Трново на Илинден?

Најди што нечини со нашиов предлог, со нашиве писанија и говори за тоа. Кој во колку удобна фотеља седи, ние наујбаво си знаеме самите.

Wait a minute!

Вашата ,,политика,, како и политиката на ветерани-дисиденти е вечно да изигравате опозиционери,критикувајќи ги настаните во Македонија?!!

А,подобро нема ли да биде тие дисиденти да се вратат во Македонија,место да лаат од зад Океан?!!

Не може некој кој живее во држава со сосема други стандарди,да дава упатства што тоа и е неопходно на македонската нација за истата ,,удобно да заживее,,


И повторно најлаички прашувам како гледате начин Македонија да се пикне во НАТО и ЕУ,без воопшто да е засегнато името?!

Барам директен одговор,ми се смачи од ,,заобиколувачки,, одговори,презентирање на исечоци од весници и слични такви штуротии.

Друже,
не знам за какви "заобиколивачки" одогвори зборуваш?

Предлогот на Групацијата на Ветерани Дисиденти е најдиректниот одговор на проблемот со името, НАТО, ЕУ, и криминалот во Македонија кој се случува дваесет години:

Да се стават пред суд оние кои го потипишале менувањето на името и оние кои ги фалсификувале изборите во '94-та. Така ќе имаме основа да кажеме дека Времената Спогодба е нелегитмна и против вољата на народот. Тоа би ни дало основа законски да се повлечеме од преговорите без да страдаме од ембара и слично.

Од тука би почнале одново, како да е 1991-ва. НАТО, ЕУ и слично на РМ ќе гледаат со други очи - оти ќе покажеме дека сме подготвени да расчистиме со комунизмот и со криминалот.

Е сега, околу нас дисидентите кои сме изигравале вечна опозиција и сме солеле ум од преку океан:
Гелдај друже, да ти објаснам - ние имавме два избора кога бевме во Македонија: да ги прифатиме работите како што се, да си молчиме и да станеме дел од проблемот или да дозволиме да службите да не убијат, затворат или комплетно да не уништат. Ние сме борци, одбираме да живееме, па затоа емигрираме, но не замолчуваме. Баш затоа што живееме во држави каде што стандардите се високи, владее законот и се почитуваат човековите права и луѓето живеат достоинствено можеме да видиме како може да биде во Македонија. На секоја нова држава и е потребна силна дијаспора, погледни го Израел. Моментално Македонија нема силна дијаспора иако има големо иселеништво - затоа ние работиме да ја зајакнеме нашата дијаспора и на тој начин да и помогнеме на нашата Татковина која ни е подрага од нашите животи - доказ за тоа е фактот што ние нашите животи, и животите на нашите семејства ги посветуваме на таа наша Македонија и покрај тешките трауми, неправди и плукања кои сме ги преживеале и уште ги доживуваме.
04-09-2010, 08:38 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#83

(04-09-2010, 08:38 PM)Solenik Wrote: Друже,
не знам за какви "заобиколивачки" одогвори зборуваш?

Предлогот на Групацијата на Ветерани Дисиденти е најдиректниот одговор на проблемот со името, НАТО, ЕУ, и криминалот во Македонија кој се случува дваесет години:

Да се стават пред суд оние кои го потипишале менувањето на името и оние кои ги фалсификувале изборите во '94-та. Така ќе имаме основа да кажеме дека Времената Спогодба е нелегитмна и против вољата на народот. Тоа би ни дало основа законски да се повлечеме од преговорите без да страдаме од ембара и слично.

Од тука би почнале одново, како да е 1991-ва. НАТО, ЕУ и слично на РМ ќе гледаат со други очи - оти ќе покажеме дека сме подготвени да расчистиме со комунизмот и со криминалот.


Благодарам што ме удостои со одговор.Само една зебелешка:не ги пипајте националните интереси на македонската нација.Оваа нација има свои интереси и се крепи врз еден комплексен вредностен систем,кој ниеден Македонец не сака да биде нарушен.

(04-09-2010, 08:38 PM)Solenik Wrote: Моментално Македонија нема силна дијаспора иако има големо иселеништво - затоа ние работиме да ја зајакнеме нашата дијаспора и на тој начин да и помогнеме на нашата Татковина која ни е подрага од нашите животи - доказ за тоа е фактот што ние нашите животи, и животите на нашите семејства ги посветуваме на таа наша Македонија и покрај тешките трауми, неправди и плукања кои сме ги преживеале и уште ги доживуваме.

Ајде ова ти беше премногу изглумено за да биде верно...како и да е,секој си плаче на сопствениот гроб...член на моето семејство (жена при тоа) излежа 18 г. затворска робија во затворот ,,Забела,, во град Пожаревац,Србија,па после излегувањето од затвор не рекла ни ОФ,не се жалеше дека ја заплашувале,не се жалеше дека ја тепале и измачувале,не се жалеше за 18-годишните затворски трауми и неправди,не се жалеше на статусот ,,политички робијаш,, и не емигрира преку океанот...

Тоа е патриот,а луѓе какви што ги има на форумов,кои малку виделе лошо и викаат ОФ и се жалат како демек биле измачувани и заплашувани, од мој аспект се знае какви патриоти се...тоа ти се квазипатриоти,кои си го виделе сопственото досие (со други зборови си ја видела мецата пицата па си рекла дека е рана) па попречени од сопственото ЕГО не можат да увидат дека ПАТРИОТИЗАМ е нешто многу поразлично од квазиПАТРИОТИЗАМ.


А,за дијаспората да функционира одлично,прво треба да се усогласи целата дијаспора кои точно интереси на Македонија и македонската нација треба да ги поддржува и застапува,а не секој поединечно или групово да влече кон своја страна и да кука како тоа ,,нашата група,, е попатриотарска од ,,нивната група,, а и двете или повеќето страни не можат да увидат дека се сите Македонци и треба да функционираат усогласено,како една потполна целина,со еден лидер,едни интереси,еднаква борба...се друго е ветер во магла.
04-09-2010, 09:48 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#84

(04-09-2010, 09:48 PM)demmian Wrote:
(04-09-2010, 08:38 PM)Solenik Wrote: Друже,
не знам за какви "заобиколивачки" одогвори зборуваш?

Предлогот на Групацијата на Ветерани Дисиденти е најдиректниот одговор на проблемот со името, НАТО, ЕУ, и криминалот во Македонија кој се случува дваесет години:

Да се стават пред суд оние кои го потипишале менувањето на името и оние кои ги фалсификувале изборите во '94-та. Така ќе имаме основа да кажеме дека Времената Спогодба е нелегитмна и против вољата на народот. Тоа би ни дало основа законски да се повлечеме од преговорите без да страдаме од ембара и слично.

Од тука би почнале одново, како да е 1991-ва. НАТО, ЕУ и слично на РМ ќе гледаат со други очи - оти ќе покажеме дека сме подготвени да расчистиме со комунизмот и со криминалот.


Благодарам што ме удостои со одговор.Само една зебелешка:не ги пипајте националните интереси на македонската нација.Оваа нација има свои интереси и се крепи врз еден комплексен вредностен систем,кој ниеден Македонец не сака да биде нарушен.

(04-09-2010, 08:38 PM)Solenik Wrote: Моментално Македонија нема силна дијаспора иако има големо иселеништво - затоа ние работиме да ја зајакнеме нашата дијаспора и на тој начин да и помогнеме на нашата Татковина која ни е подрага од нашите животи - доказ за тоа е фактот што ние нашите животи, и животите на нашите семејства ги посветуваме на таа наша Македонија и покрај тешките трауми, неправди и плукања кои сме ги преживеале и уште ги доживуваме.

Ајде ова ти беше премногу изглумено за да биде верно...како и да е,секој си плаче на сопствениот гроб...член на моето семејство (жена при тоа) излежа 18 г. затворска робија во затворот ,,Забела,, во град Пожаревац,Србија,па после излегувањето од затвор не рекла ни ОФ,не се жалеше дека ја заплашувале,не се жалеше дека ја тепале и измачувале,не се жалеше за 18-годишните затворски трауми и неправди,не се жалеше на статусот ,,политички робијаш,, и не емигрира преку океанот...

Тоа е патриот,а луѓе какви што ги има на форумов,кои малку виделе лошо и викаат ОФ и се жалат како демек биле измачувани и заплашувани, од мој аспект се знае какви патриоти се...тоа ти се квазипатриоти,кои си го виделе сопственото досие (со други зборови си ја видела мецата пицата па си рекла дека е рана) па попречени од сопственото ЕГО не можат да увидат дека ПАТРИОТИЗАМ е нешто многу поразлично од квазиПАТРИОТИЗАМ.


А,за дијаспората да функционира одлично,прво треба да се усогласи целата дијаспора кои точно интереси на Македонија и македонската нација треба да ги поддржува и застапува,а не секој поединечно или групово да влече кон своја страна и да кука како тоа ,,нашата група,, е попатриотарска од ,,нивната група,, а и двете или повеќето страни не можат да увидат дека се сите Македонци и треба да функционираат усогласено,како една потполна целина,со еден лидер,едни интереси,еднаква борба...се друго е ветер во магла.

Твое право е да си имаш твои мислења, а по се изгледа целото знаење на светот го имаш, па неможе со тебе ниту да се разговара, ниту да ти се докажува.
04-09-2010, 09:57 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,421
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#85

(04-09-2010, 09:48 PM)demmian Wrote: Ајде ова ти беше премногу изглумено за да биде верно...како и да е,секој си плаче на сопствениот гроб...член на моето семејство (жена при тоа) излежа 18 г. затворска робија во затворот ,,Забела,, во град Пожаревац,Србија,па после излегувањето од затвор не рекла ни ОФ,не се жалеше дека ја заплашувале,не се жалеше дека ја тепале и измачувале,не се жалеше за 18-годишните затворски трауми и неправди,не се жалеше на статусот ,,политички робијаш,, и не емигрира преку океанот...


Обично не се мешам во туѓи дискусии но оваа е малку посериозна работа.
Ако ни го кажеш името, ке ти кажеме точно за што лежела жената 18 години. Некои од нас лежеа во Забела.
По должината на казната не би рекол дека е од луѓето кои беа судени за САМОСТОЈНА И ОБЕДИНЕТА МАКЕДОНИЈА но можеби грешам....
04-09-2010, 10:30 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#86

Quote:
(04-09-2010, 09:48 PM)demmian Wrote: Ајде ова ти беше премногу изглумено за да биде верно...како и да е,секој си плаче на сопствениот гроб...член на моето семејство (жена при тоа) излежа 18 г. затворска робија во затворот ,,Забела,, во град Пожаревац,Србија,па после излегувањето од затвор не рекла ни ОФ,не се жалеше дека ја заплашувале,не се жалеше дека ја тепале и измачувале,не се жалеше за 18-годишните затворски трауми и неправди,не се жалеше на статусот ,,политички робијаш,, и не емигрира преку океанот...

Тоа е патриот,а луѓе какви што ги има на форумов,кои малку виделе лошо и викаат ОФ и се жалат како демек биле измачувани и заплашувани, од мој аспект се знае какви патриоти се...тоа ти се квазипатриоти,кои си го виделе сопственото досие (со други зборови си ја видела мецата пицата па си рекла дека е рана) па попречени од сопственото ЕГО не можат да увидат дека ПАТРИОТИЗАМ е нешто многу поразлично од квазиПАТРИОТИЗАМ.


А,за дијаспората да функционира одлично,прво треба да се усогласи целата дијаспора кои точно интереси на Македонија и македонската нација треба да ги поддржува и застапува,а не секој поединечно или групово да влече кон своја страна и да кука како тоа ,,нашата група,, е попатриотарска од ,,нивната група,, а и двете или повеќето страни не можат да увидат дека се сите Македонци и треба да функционираат усогласено,како една потполна целина,со еден лидер,едни интереси,еднаква борба...се друго е ветер во магла.

Демијан, како може дијаспората да се обедини во ставовите кога во самата Македонија нема национален конзенсус за најважните прашања.
05-09-2010, 09:11 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,421
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#87

Да го оставиме Деммиана во неговите размислувања и да се вратиме на онаа што го зборува ГРУПАЦИЈАТА на ВЕТЕРАНИ ДИСИДЕНТИ. Ке скенирам едно интервју на Доста Димовска :


[Image: 90oenb.jpg]


[Image: 2u4lxc8.jpg]
05-09-2010, 02:06 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,421
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#88

[Image: 30ww5lw.jpg]


[Image: 2qui34x.jpg]Од оваа интервју на Димовска се гледа дека стратегијата која ја споменуваме ние околу решавање на проблемот со името била позната и прифатена уште 1994 година. Прашање е зошто Љупчо и Доста не ја спроведоа кога дојдоа на власт.
05-09-2010, 02:13 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#89

(05-09-2010, 02:13 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Од оваа интервју на Димовска се гледа дека стратегијата која ја споменуваме ние околу решавање на проблемот со името била позната и прифатена уште 1994 година. Прашање е зошто Љупчо и Доста не ја спроведоа кога дојдоа на власт.

Страх лозе пази???Razmisluva
05-09-2010, 10:52 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#90

(05-09-2010, 02:13 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: [Image: 30ww5lw.jpg]


[Image: 2qui34x.jpg]Од оваа интервју на Димовска се гледа дека стратегијата која ја споменуваме ние околу решавање на проблемот со името била позната и прифатена уште 1994 година. Прашање е зошто Љупчо и Доста не ја спроведоа кога дојдоа на власт.

Зошто? Па, да ја доприватизираа Македонија...а , некаде ја и реприватизираа.
06-09-2010, 02:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,421
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#91

(06-09-2010, 02:55 PM)hristo Wrote:
(05-09-2010, 02:13 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Од оваа интервју на Димовска се гледа дека стратегијата која ја споменуваме ние околу решавање на проблемот со името била позната и прифатена уште 1994 година. Прашање е зошто Љупчо и Доста не ја спроведоа кога дојдоа на власт.


Зошто? Па, да ја доприватизираа Македонија...а , некаде ја и реприватизираа.


Да доприватизација и реприватизација!!!! ама инсталациите со тоа ја искористија лакомоста на Љупчо, за ситни пари, во однос на пљачките на Бранко и бандата, да го сокријат главното, неисполнувањето на ветувањата и очекувањата на Македонците од Љупчо и ВМРО ДПМНЕ , затоа пљачките беа премногу дрски и транспарентни.
06-09-2010, 03:23 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,421
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#92

Зошто Фрчковски не го решил проблемот.????? Одговорот го дадовме и ние :

Quote:Предавството кое го подготвувате да го направите, вие и полициско-политичкото подземје во името на ВМРО, претставува многу посериозна работа отколку што мислите!

и

Quote:Ристо Никовски

2. Неспорно е дека има многу аргументи кои наведуваат на потреба од прекин. Се смета дека ако сега не преземеме еден таков радикален чекор, ќе мораме тоа да го сториме после три, пет... - изгубени години. За жал, во тоа може да има многу вистина. Иако некои, од сенка, настојуваат некој друг да го свитка ‘рбетот и (заедно со државата) да замине на ѓубриштето на историјата, никој нормален во земјава не може да ги прифати грчките (широко меѓународно поддржани) диктатиНајновата повраќаница на Фрчковскки:


Quote:Тие мислеле, тие се движеле?


Нашиве српчиња од ДПМНЕ во последен миг ја прифаќаат формулата „Вардарска“? Го гледате ли тој ропски менталитет. Кога има опција робот потсвесно ја прифаќа таа што му ја наметнал поробувачот. „Вардарска“ е опција на српското обезличување на Македонците во периодот по поделбата во 1913-та

Според теоријата на релативитетот, драги мои, секоја индивидуа има своја сопствена мерка за мерење на времето, што зависи од тоа каде се наоѓа тоа лице и со која брзина се движи!

Само според оваа теорија на А. Ајнштајн, која ја потврдува и С. Хокинг може да се измери времето во кое несреќниот премиер ја оцени својата политика и движењето на Македонија на реформскиот пат.

Нивното движење е веројатно некое многу брзо, на граница на она на светлината, невидливо за нашето око! Движењето се одвива веројатно во некој друг простор и време, а се однесува на некоја друга „Македонија“, која имплодирала како „црна ѕвезда-дупка“ и сега е со маса и гравитација која голта се' во себе: нашите судбини, нашите умови, нашите животи.

Презирот на премиерот кон својата публика, кон какво-таквиот народ продолжува! Тоа растажува мошне! Тој имено смета дека овој народ може да проголта секаква гадост и лага! И тој им го истури тоа количество како помија во каленик.

Илузијата за реалноста во Македонија е едно ниво на самореализација на ДПМНЕ, но во логика на нивната болест: таа не е доволна. Тенденција е да се менува минатото. Во прво ниво е далечното, потеклото идентитетот ( т.н. проект антиквизација на Конфучиевците од Паљурци и Охрид), а второто ниво е реалноста на независноста на Македониа, овие 20 години, во кои ДПМНЕ има маргинална улога, а оваа елита на партијата воопшто не постои. Тоа е нивен страшен комплекс, опседнатост, кој наместо со подобра политика на промени напред, ја реализираат со болна љубомора и политика на фантамазгорични приказни за новата историја - наназад. Копајќи место за себе - градат свет од лаги и илузии - нивен, дпмневски свет!

Приказната за тоа како Македонија испуштила шанса да преговара за влез во НАТО и во ЕУ уште во 1995 е дел од таа „story teller“ стварност. ДПМНЕ, ќе видите драги мои, ќе одбие да ја поддржи оваа нивна илузија со факти, документи, сведоци и сл. Со еден збор со разумна дебата за случувањата (излезени од блокада 1994, без дипломатски односи со ЕУ до 1997, првите земји Унгарија и Чешка дури 1997-98 почнуваат пристапни преговори со ЕУ, нема никаква формална или неформална покана за пристап кон НАТО; Ние баравме компензација во тесен однос со САД и нивно присуство во земјата кое индиректно ќе ја засили безбедноста и слична фактографија). ДПМНЕ ќе оди на често повторување на лагата за таа да влезе барем во 20-30 отсто од ушите на какво-таквиот народ. Ним не им до вистинска дебата (и истражувачко новинарство), туку создавање минимални основи за алиби-аргумент.

Имено сега, есенва, кога ќе ја испушти и последната шанса за влез во НАТО и за преговори за во ЕУ, на подолг рок (а се подготвуваат да ја испуштат), ДПМНЕ сака да има оправдување за себе и својата историска предавничка улога на маргинализатори на Македонија и Македонците (евентуално малку зоб за коалициските партнери, да позобаат малку, да им биде полесно на душата )! Не ги интересира што станува од ден на ден со Македонија, тие се грижат како партија да имале оправдување за срањето кое го прават! Која е тоа извртена логика и ум?

[Image: F57E6E72B12C684D879F63467C33F8D8.jpg]

Но за поумниот, поодговорниот и похрабриот дел од Македонците, времето на решение е тука, дојдено! Тоа е со формула, која е далеку подобра од таа што ДПМНЕ ја брани (ПЈРМ или фиром во светот). Потврдата која Ф. Рикер (морам да признаам храбра и јасна изјава) ја даде е само оценка на нашата, јавна борба за расчистување на нејсанотиите и манипулацијата, која власта ја ширеше за преговорите за спорот. Решението, кое неколкупати сме го повторувале е: дека нема промена на идентитетот и уставното име. Меѓународното име за замена на ПЈРМ е договорено и е далеку подобро од синтагмата. Што уште ни е потребно! Кожњни ѓаќи или паметно лидерство. Второво го немаме, ние самите треба да направиме сила на клучен пресврт и откривање повторно на Македонците пред светот. Ние сме историски народ и заслужуваме место во западната култура и европската сегашност. Таа позиција нема да ни ја одземе аутистичкото водство на ДПМНЕ!

Внимавајте поента, драги мои! Кога решение за меѓународното име има на маса, во формулата Северна или Горна Македонија (патем решение кое има историска позадина и кое го поддржуваат многу наши историчари и академици. Решение што ги задоволува и забеганите, оние кои имаат праисториски амбиции, бидејќи Римјаните го нарекувале овој дел „горна или северна Македонија“). Нашиве српчиња од ДПМНЕ во последен миг ја прифаќаат формулат „Вардарска“? Го гледате ли тој ропски менталитет. Кога има опција робот потсвесно ја прифаќа таа што му ја наметнал поробувачот. „Вардарска“ е опција на српското обезличување на Македонците во периодот по поделбата во 1913-та. „Вардарска“ ја симболизира таа поделба на Македонија. Робовите се таму во интернизирана, повнатрешнета „поделба на Македонија“.

Не е возможно овој премиер и неговата клика во ДПМНЕ да се променат, да разберат, да се самокритични, да се демократизираат, да се либерализираат. Тие се робје на својата слика во огледалото. Грозна е таа неподвижност-заробеност! Тие мора да заминат што побрзо!

Како вели Ж. Дерида: „Секој однос со другиот е пред се' и после се' - едно АДИО!“.

Љубомир Д. Фрчкоски
08-09-2010, 02:28 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,421
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#93

Quote:Сите во одбрана на БЈРМ


Ненад Новковски

Чудни работи се случуваат на патот кон ЕУ и НАТО! Едно по друго се наредија голем број активности во кои централно место зазема употребата на терминот БЈРМ од страна на претставници на нашата власт. Тоа самото за себе претставува отстапување од утврдената линија на однесување, според која и кога од другата страна не нарекуваат со тој термин, нашите претставници имаат обврска да го употребуваат зборот Македонија во соодветен контекст: било како Република Македонија или како влада на Република Македонија. Не само што се прекрши воспоставеното правило, туку употребата на овој термин стана премногу честа. Мистификацијата на неговата употреба се остваруваше и уште се остварува преку употреба на терминот референца. Ако се погледне внимателно, она што се нарекува референца, тоа е името под кое официјално е пријавена нашата држава во Организацијата на обединетите нации и кое служи за најширока меѓународна употреба. Изворното име, она што е утврдено со Уставот, од одамна е исклучено од официјална политичка меѓународна употреба и се среќава, иако кај голем број земји, најчесто само во билатералната употреба. Секако, тоа не е случај со меѓународната научна и бизнис-заедница, но и таму се јавуваат одредени притисоци за непочитување на изворното име на државата. Во таа смисла, претераната употреба на терминот БЈРМ од страна на претставниците на власта ќе доведе до несакани негативни ефекти и на други подрачја на примената на т.н. референца. За едно потенцирање на непожелниот термин веќе стана збор претходно, но вреди да се повтори. Тоа е случајот на судскиот спор со Грција во кој нашата држава се жали што била спречена да влезе во НАТО и ЕУ под името БЈРМ. Со тоа му се дава уште поголема тежина на тој наслов, а договорот меѓу Република Грција и Република Македонија за решавање на спорот од политичко се издигнува на меѓународно-правно ниво. Негативните последици од таа постапка допрва ќе ги видиме, но овде е клучно да се истакне дека со тоа му се даде преголемо значење на насловот БЈРМ, а претставниците на власта се најдоа во ситуација премногу често да го употребуваат како валидна ознака за нашата држава. Неодамна покренатата кавга околу тврдењето дека Република Македонија во 1995 година имала големи шанси да напредува многу побргу во својата европска интеграција доколку од тогашната власт било прифатено да се води постапката под проблематичниот наслов, се надоврза на истата линија на афирмирање на тој наслов. Изгледа дека преострата реторика служи само за да се покрие суштината на реалните проблеми со кои се соочуваме, а тоа е изнаоѓањето сили за решавање на проблемите и забрзувањето на интеграцијата во ЕУ и во НАТО. Дали е точно тоа што се тврди од владејачката партија, а се негира од опозициската СДСМ - речиси и не е важно. Од тоа време до сега се случија многу работи и тешко дека тој момент може непосредно да се поврзе со сегашниов. Најважното во овој момент не е дали некој од оние што даваат изјави за ова прашање е тотален идиот, туку како треба да се поставиме за да излеземе тотални идоти пропуштајќи ги можностите на најдобар начин да ги решиме проблемите во наша полза, а занимавајќи се со работи кои немаат никакво значење. Имено, тој период на владеење на СДСМ беше коригиран со владеењето на ВМРО-ДПМНЕ од 1998 до 2002 година, кога се постигна доближување до НАТО и ЕУ преку Партнерството за мир и Договорот за стабилизација и асоцијација. Овде би можело да се постави прашањето дали целта на овие изјави е да се избрише тој успешен период на владеење на десницата со претходното раководство што, исто така, не е најважно во овој контекст. Најзначајната негативност во настапот на власта по ова прашање е што претерано се спомнува насловот БЈРМ во наведениот контекст. Можеби тоа треба да биде оправдување за тоа што сегашнава власт ниту еднаш не се обиде да го реафирмира нашето изворно име во меѓународните интеграции, но треба многу да се внимава на непожелните ефекти од таквите постапки. Дури и да се обидува да добие поени во однос на опозицијата преку тврдења за застои во европските интеграции во претходни периоди, власта не би требало тоа да го прави за сметка на употребата на името Република Македонија. Посебен пример на став што е поврзан со несаканиот наслов е односот кон референдумот за самостојност на Република Македонија што се пројави деновиве преку повиците за одбележување на денот на независноста и самостојноста од страна на државните медиуми. Таму се оправдува опашката на референдумот со опасноста од интервенцијата на ЈНА, која во тоа време уште беше значајна сила. Таквото објаснување е несериозно и противречно самото по себе. Од друга страна, таа опашка во која што се дава посебна можност за влегување во нов сојуз на југословенски држави е една од сериозните основи за добивање на несаканиот назив на државата и во иднина може да ни создаде сериозни пречки во многу процеси. Ако веќе составувачот имал намера да преферира некој сојуз, тогаш би било најразбирливо тоа да биде Европската унија, а најмалку југословенски сојуз од кој ние требаше да искажеме дека имаме јасна волја да излеземе. Најверојатно и овде се работи за извесно дистанцирање на сегашнава власт од други владејачки гарнитури, како онаа на владата на Георгиевски така и оние на владите на СДСМ. Во тој обид за дистанцирање, како потпорна точка по многу нешта се забележува дека оваа влада се потпира врз периодот на експертската влада, што се обидува да ја прогласи за ВМРО-вска и со која настојува да воспостави континуитет. Поради тоа, најверојатно, и настојува грешките од тој период да ги оправда или да ги минимизира, а постигањата посебно да ги истакне. Недостатокот на овој приод е во тоа што се мултиплицираат грешките, а придобивките од наредните периоди не можат соодветно да бидат употребени. Најпосле, со таквите ограничувања дополнително се намалуваат капацитетите за справување со тековните предизвици. Македонија има храброст да се соочи со предизвиците и има сили да ги реши проблемите. Не ни е потребно никакво затворање во минатото туку одлучен настап во решавањето на тешките проблеми што стојат пред нас.

Авторот е универзитетски професор и десноориентиран политичар
11-09-2010, 12:19 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,421
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#94

Quote:ЕУ: Скопје да сфати дека без името нема ништо

сабота, 11 септември 2010, 16:55

Европската унија сака Македонија конечно да разбере дека без затворено прашање за името за земјава нема напредок во интеграциите. Најнова во серијата изјави на бриселските дипломати, кои во изминатите денови му беа испорачани на македонскиот државен врв, беше денешната на високата претставничка на Унијата за надворешна и безбедносна политика Кетрин Ештон дадена по неформалниот состанок на шефовите на дипломатиите во Брисел. Ставот на ЕУ Ештон јасно му го пренела на Милошоски.

,,Не треба да ви кажувам колку е важно името да се реши. Јас едноставно ја праќам пораката дека е многу важно преговорите да продолжат и верувам дека кај двете страни постои добра волја да се дојде до решение. Му реков на министерот за надворешни работи на ПЈРМ дека е суштински важно тој да разбере дека прашањето мора да биде решено за да продолжиме напред, но сметам дека има добра волја тоа да се направи и се надевам дека тоа може да биде сторено на некој од наредните состаноци. Постојано ми велат дека се доближуваме до решение и да се надеваме дека ќе дојде крајот. Веднаш штом прашањето биде решено ќе има напредок,, - изјави Кетрин Ештон во Брисел.

Министерот, исто како и шефот на државата, продолжува пред европските колеги да лобира за македонската позиција ,,датум за преговори, па решение за името,, иако од сите европски институции стигнаа изјави дека тоа е невозможна мисија.

,,Македонија е толку блиску или толку далеку од почетокот на преговорите за членство во ЕУ кои ги заслужува, колку што Грција е блиску или далеку од прагматичноста и од пошироката слика за европската интеграција на Балканот. Апелиравме за поголемо внимание од ЕУ и сметаме дека ова прашање е многу важно и за регионот, бидејќи ако Македонија ги почне преговорите за членство тоа ќе биде поттик за регионот дека проширувањето продолжува, а ќе биде добро и за кредибилитетот на Унијата на Балканот,, - изјави министерот Милошоски во Брисел.

Милошоски и Друцас, кому ова му беше прво присуство на европски состанок како нов шеф на грчката дипломатија, пред камерите стоеја што е можно подалеку еден од друг - само си пратија погледи. Нема информација дали барем од нога разговарале и дали Милошоски и лично му ја пренел поканата на Друцас да ја посети Македонија, нешто што засега Атина го смета за неостварливо.

Владимир Мирчески


Дали уште некој во Македонија по оваа порака се надева на враќање на името Македонија. Мислам дека НЕ.
Македонската власт има три решенија:

1. Да прифати наместо ПЈРМ друго име кое ке ги задоволи желбите на Грција.

2. Еднострано да ги прекине преговорите,

а. Да остане да членува во ООН, ММФ, СЕ и други под името ПЈРМ
б. Да го повлече членството од сите тие организации.

3. Прекинот на преговорите да го стори на начин кои ние од ГРУПАЦИЈАТА на ВЕТЕРАНИ ДИСИДЕНТИ го предлагаме.
11-09-2010, 07:52 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,421
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#95

Многумина можеби ке речат текстов на Никола Младенов нема врска со темава.
[Image: 33lngd0.jpg]Ке се обидеме да ја објасниме врската.

Мане Јаковлевски во едно негово обраќање изјави дека тој го донел Груевски на чло на ВМРО ДПМНЕ, обрнете внимание од втората минута и триесетата секунда:

Уредувачката политика на Маневата Македонска Нација го искажува Грујовото вистинско мислење.
15-09-2010, 01:50 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,421
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#96

[quote='ЈорданПетровски-ЦРНИ' pid='17353' dateline='1283909337']
Зошто Фрчковски не го решил проблемот.????? Одговорот го дадовме и ние :

[quote]
Групација Дисиденти

Предавството кое го подготвувате да го направите, вие и полициско-политичкото подземје во името на ВМРО, претставува многу посериозна работа отколку што мислите!

[/quote]

и

[quote]
Ристо Никовски

2. Неспорно е дека има многу аргументи кои наведуваат на потреба од прекин. Се смета дека ако сега не преземеме еден таков радикален чекор, ќе мораме тоа да го сториме после три, пет... - изгубени години. За жал, во тоа може да има многу вистина. Иако некои, од сенка, настојуваат некој друг да го свитка ‘рбетот и (заедно со државата) да замине на ѓубриштето на историјата, никој нормален во земјава не може да ги прифати грчките (широко меѓународно поддржани) диктати
[/quote]Дека играта на полициско политичкото подземје е формален потписник за смена на името да биде ВМРО ДПМНЕ е доказ интерјуто на Црвенковски закое пиШува Нова Македонија


[quote]

ЕУ поставена како цел, но без преговори за името

Во првото интервју за „Нова Македонија“ по атентатот врз Глигоров, Црвенковски изјавил дека целта на земјава е да стане членка на ЕУ и вели дека нема да прифати преговори за промена на името или иницирање варијанти на имиња

[Image: zamaca.jpg]
Долгорочната цел на Македонија е да стане дел од Европската Унија. Се разбира, за тоа ќе биде потребно многу труд и многу време. Не прифаќаме преговори за промена на името или иницирање варијанти на имиња.

[Image: zamacanova.jpg]

Ова го изјавил лидерот на опозицијата Бранко Црвенковски како тогашен премиер во интервју за „Нова Македонија“ во 1995 година. Како Црвенковски, така и тогашниот претседател Киро Глигоров во 1995 година во своите изјави се залагал за европскиот курс на земјава, но истовремено и двајцата покажувале потврдна политика за неменување на уставното име, која во Грција се толкува како демонстрација на непопустливост. Тогашниот премиер е дециден дека не прифаќа да се водат преговори за промена на името.

- Од наша страна преговори за промена на нашето уставно име нема. Ние прифаќаме дека Грција има поинаков став во однос на тоа прашање. Ние можеме да разговараме дека тој различен став не ни пречи во реализација на односите во мултилатерала и во билатерала итн. Меѓутоа во ниту еден момент не прифаќаме и нема да прифатиме преговори за промена на името или иницирање варијанти на имиња - изјавил Црвенковски во ноември 1995 година.

Во истото интервју тој истакнува дека долгорочната цел е Македонија да стане членка на ЕУ.

- Се разбира, за тоа ќе биде потребно и многу труд и многу време. Меѓутоа, период од десетина години можеби е многу во животот на еден човек, но во историјата на една нација, тоа е само миг - рекол тој.

Еден месец подоцна, Глигоров во првото интервју по атентатот истакнува дека европската интеграција е најприродната и најразумна ориентација на Македонија.

- Не гледам ниту причина ниту некакви околности што би нé натерале да бараме поинаква алтернатива за вклучување во меѓународните односи, освен европската. Заедничкиот европски дом е најшироката и најсигурна рамка за зајакнување на независната позиција на нашата земја, за решавање на историските проблеми со соседите и за трасирање на патот на економскиот прогрес, демократијата и сеевропската соработка - изјавил Глигоров.

Тој во интервјуто вели дека ставот останува дека името на државата е Република Македонија и дека тоа не може да биде причина за нарушување на односите со Грција.Грција барала спорот да биде услов за спогодбата со ЕУ

„Нова Македонија“ пишува и за долгите преговори за потпишување на Спогодбата за соработка меѓу Македонија и ЕУ, при што во декември 1996 година се пренесува интервју на грчкиот амбасадор во ЕУ во кое тој тврди дека името е услов за да се финализира спогодбата.

Амбасадорот Павлос Апостолидис тврди дека пречките за евромакедонската спогодба за соработка биле само процедурални, но дека сепак „деликатниот проблем“ мора да се реши.

- Останува уште еден деликатен проблем што треба да се реши. Кога велам деликатен проблем мислам на проблемот за името на вашата земја. И вие знаете дека треба да најдеме решение што ќе ни дозволи на сите да ја финализираме спогодбата без проблеми - изјавил амбасадорот Павлос Апостолидис.

Како што објавивме, потписникот на спогодбата од македонска страна Јане Миљоски објасни дека потпишувањето се сметало за дипломатско чудо затоа што несогласувањата дали да стои уставното име или референцата се решиле со размена на писма.
Пак најавила нов период за Македонија и ЕУ

Интересно е дека во ноември 1995 година во Македонија дошла и Дорис Пак, европарламентарката чие име се вмеша во дебатата за пропуштените шанси што ја почна претседателот Ѓорге Иванов. Пак, која била дел од делегацијата на Европскиот парламент што ја посетила земјава, тогаш изјавила дека по потпишувањето на Привремената спогодба може да почне нов период на решавањето на прашањата меѓу Македонија и ЕУ.

[/quote]
(This post was last modified: 16-09-2010, 01:17 PM by ЈорданПетровски.)
16-09-2010, 01:15 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,421
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#97

Quote:КРИТЕРИУМИ ЗА ОДГОВОРНОСТ

Бидејќи околу името се плете целава приказна сврзана со ЕУ и Македонија, не треба човек да е ноторен лажго или комплетен идиот па да разбере дека до 1998 година македонската црвена линија во преговорите - разговорите со Грција беше двојна формула, и тоа само за употреба на меѓународното компромисно име. Згора, креаторот на таа политика, како ултимативен мерач на времето, во секоја пригода истакнуваше дека времето работело за нас. Ако е тоа така и ако со материјални докази (интервјуа, изјави) може да се утврди дека никој во Македонија не се спротивстави на оваа „тврда“ политика сé до 2008 година (значи дека бил постигнат консензус), како е можно истиот политичар денес да тврди дека времето работело против нас, дека морало да се покориме пред суровата реална политика и новите факти (грчкото вето, нејзината сила, солидарноста на земјите од ЕУ), кои се константни аргументи? При ваква радикална промена во ставовите и политиката мора да се поднесе отчет, да се дадат аргументи за драстичната промена во ставовите и да се понесе конкретна одговорност или за тогаш или за сега.

Нашето прашање до Црвенковски, но и до сите што ја утврдиле личната одговорност на Груевски за неуспехот во евроинтеграциите е следново: по кои објективни критериуми ја утврдиле личната политичка одговорност на Груевски за закочените евроинтеграции, а не можат да ја видат одговорноста на Црвенковски за пропуштените шанси да изведува реформи, да покаже напредок во европските интеграции и да најде решение за проблемот со Грција. Конечно, по кои критериуми Црвенковски, кој во 1995 година не го даваше името, а сега го дава сосе народот во пакет, би бил добар политичар и спасител на Македонија, а Никола Груевски, кој спроведува реални реформи и работи на компромис со Грција, би бил „елементарна непогода“?

Автор: Мирка ВелиновскаЗа оваа Велинова е 100% во право и ја демаскира докрај намерата дека за промена наимето треба виновник да биде ВМРО ДПМНЕ. Се работи за формална работа, името го променија Глигоров и Црвенковски уште 1993 година
18-09-2010, 01:08 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#98

(18-09-2010, 01:08 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: За оваа Велинова е 100% во право и ја демаскира докрај намерата дека за промена наимето треба виновник да биде ВМРО ДПМНЕ. Се работи за формална работа, името го променија Глигоров и Црвенковски уште 1993 година

Тоа требаше да биде тактиката на Груевски уште во 2008 година... Требаше да им објаснат на граѓаните како стојат работите, а не да изигруваат најголеми почитувачи на политиката на Глигоров. Ние постојано го браниме поразот (ФИРОМ), убедувајќи се дека така всушност го зачувуваме името.

18-09-2010, 02:33 PM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6
#99

Иглбергер: Грција нема историско право да го спори името на Македонија
МИА Коментари (56)


23.09.2010 09:50
Лоренс Иглбергер


Непотребен и неоснован е спорот околу името на Република Македонија, бидејќи таа така се нарекуваше и во рамките на поранешна Југославија и тоа не предизвикало никакви проблеми, оценува поранешниот државен секретар на САД Лоренс Иглбергер.

„Земјата која сега се нарекува Македонија беше нарекувана така и за време на нејзиното постоење како република во рамките на поранешна Југославија. Дали овој факт доведе до сериозни проблеми меѓу Грција и Југославија или меѓу Грција и Југословенската Република Македонија? Имаше недоразбирања кои се заискруваа повремено, но тие никогаш не стигнаа до точка на закана по мирот во регионот.

- И зошто би ескалирале до таму? Има ли нешто по незрело и по будалесто од „уценувањето“ на една нација преку тоа што и се негира членство во меѓународните организации, чија цел е да го чуваат мирот и да ги штитат своите членови од агресија од страна на нечленовите“, вели Иглбергер во интервју за програмата „Гласот на народот“ на телевизијата НТВ, дадено на негово барање, поради како што вели, агресивната кампања на грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Друцас на маргините на Генералното собрание на ОН.

Во врска со кампањата што грчката страна ја води кон Македонија обвинувајќи ја притоа за вршење на „антиквизација“ Иглбергер истакнува оти Грција нема право да ја присвојува античката македонска историја.


Димитрис Друцас


„Грција тврди дека Македон или Македонија и Александар Македонски се нејзвини. Тоа е лажно тврдење и редно време е некој да го обелодени тоа. Античките Грци ја сметале Македонија за полуцивилизирана и која за нив претставувала извор на суровини и ништо повеќе. Подемот на Македонија за време на Филип и неговиот син Александар бил дочекан со забележлив немир и со воено спротивставување, чиј резултат бил стравотниот пораз на градовите како Атина и Теба. Филип и Александар биле сметани за тирани кои ја уриваат слободата на Грците. Тоа што современите Грци тврдат дека античкото кралство на Македон е нивно претставува игнорирање на еден историски факт“, истакнува Лоренс Иглбергер.

Тој додава дека поради ваквите факти, тешко му е да ја прифати валидноста на грчкото барање за сопственост врз името Македонија.

„Античките Грци никогаш не се залагале да тврдат дека Македонија е нивна и никогаш не ги прифатиле ниту Филип, ниту Александар како нивни легитимни владетели. Грчкото тврдење за Македонија се заснова на историски погрешни информации и затоа нема никаква фактичка основа“, истакнува поранешниот висок функционер во Стејт Департментот.

Иглбергер јавно ги изразува своите симпатии за македонскиот народ, иако, како што вели, сфаќа дека не е мудро и е опасно за еден странец да се вмешува во внатрешните работи на две други држави.

„Но, моето воодушевување за силата на карактерот која македонскиот народ го покажа за време на оваа дебата го оправдува фактот што јас заземам страна“, истакнува Иглбергер.

OVOJ APEL e do GRUJICA i SLUZBITE , imeto ne smee da se promeni , GRUJO znae deka mu se ponudeni UBEDLIVI dokazi deka bez anestezija bi mu se izvrsila zamena na odenje levo desno so odenje pravo i vgraduvanje na protezi MEALNI .TEGNENJE NA JAJCAT na mengeme nemu licno na BRATUCEDI i BRANKOVITE ide den e neminovno za se sto AMERITE I PRIJATELITE OD BUS preku LORENS IGLBERGER cinat 20 godini a ovie vamu gi dupcat doaga den da svatat koj ke e trajno IZDUPEN , toa USA go pravat koga svatija deka ne e tocno deka VO RM zivee raja koja ne znae sto se i koi se od KIRO I BRANKOTA preku BUCKO LJUBCE I sea GRUJO sreka digna glas MAKEDONEC od KANADA I USA i AVTSRALIJA a i od doma vo RM i sega samo se ceka den koga se ke bide spiceno protiv ovie vo minali 20 godini , THANK YOU USA ,BUSH , REPUBLICAN PARTY, LORENS IGLBERGER god bless you forever, thank you OBAMA
23-09-2010, 05:04 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(23-09-2010, 05:04 PM)razurnuvac Wrote: Иглбергер: Грција нема историско право да го спори името на Македонија
МИА Коментари (56)


23.09.2010 09:50
Лоренс Иглбергер


Непотребен и неоснован е спорот околу името на Република Македонија, бидејќи таа така се нарекуваше и во рамките на поранешна Југославија и тоа не предизвикало никакви проблеми, оценува поранешниот државен секретар на САД Лоренс Иглбергер.

„Земјата која сега се нарекува Македонија беше нарекувана така и за време на нејзиното постоење како република во рамките на поранешна Југославија. Дали овој факт доведе до сериозни проблеми меѓу Грција и Југославија или меѓу Грција и Југословенската Република Македонија? Имаше недоразбирања кои се заискруваа повремено, но тие никогаш не стигнаа до точка на закана по мирот во регионот.

- И зошто би ескалирале до таму? Има ли нешто по незрело и по будалесто од „уценувањето“ на една нација преку тоа што и се негира членство во меѓународните организации, чија цел е да го чуваат мирот и да ги штитат своите членови од агресија од страна на нечленовите“, вели Иглбергер во интервју за програмата „Гласот на народот“ на телевизијата НТВ, дадено на негово барање, поради како што вели, агресивната кампања на грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Друцас на маргините на Генералното собрание на ОН.

Во врска со кампањата што грчката страна ја води кон Македонија обвинувајќи ја притоа за вршење на „антиквизација“ Иглбергер истакнува оти Грција нема право да ја присвојува античката македонска историја.


Димитрис Друцас


„Грција тврди дека Македон или Македонија и Александар Македонски се нејзвини. Тоа е лажно тврдење и редно време е некој да го обелодени тоа. Античките Грци ја сметале Македонија за полуцивилизирана и која за нив претставувала извор на суровини и ништо повеќе. Подемот на Македонија за време на Филип и неговиот син Александар бил дочекан со забележлив немир и со воено спротивставување, чиј резултат бил стравотниот пораз на градовите како Атина и Теба. Филип и Александар биле сметани за тирани кои ја уриваат слободата на Грците. Тоа што современите Грци тврдат дека античкото кралство на Македон е нивно претставува игнорирање на еден историски факт“, истакнува Лоренс Иглбергер.

Тој додава дека поради ваквите факти, тешко му е да ја прифати валидноста на грчкото барање за сопственост врз името Македонија.

„Античките Грци никогаш не се залагале да тврдат дека Македонија е нивна и никогаш не ги прифатиле ниту Филип, ниту Александар како нивни легитимни владетели. Грчкото тврдење за Македонија се заснова на историски погрешни информации и затоа нема никаква фактичка основа“, истакнува поранешниот висок функционер во Стејт Департментот.

Иглбергер јавно ги изразува своите симпатии за македонскиот народ, иако, како што вели, сфаќа дека не е мудро и е опасно за еден странец да се вмешува во внатрешните работи на две други држави.

„Но, моето воодушевување за силата на карактерот која македонскиот народ го покажа за време на оваа дебата го оправдува фактот што јас заземам страна“, истакнува Иглбергер.

OVOJ APEL e do GRUJICA i SLUZBITE , imeto ne smee da se promeni , GRUJO znae deka mu se ponudeni UBEDLIVI dokazi deka bez anestezija bi mu se izvrsila zamena na odenje levo desno so odenje pravo i vgraduvanje na protezi MEALNI .TEGNENJE NA JAJCAT na mengeme nemu licno na BRATUCEDI i BRANKOVITE ide den e neminovno za se sto AMERITE I PRIJATELITE OD BUS preku LORENS IGLBERGER cinat 20 godini a ovie vamu gi dupcat doaga den da svatat koj ke e trajno IZDUPEN , toa USA go pravat koga svatija deka ne e tocno deka VO RM zivee raja koja ne znae sto se i koi se od KIRO I BRANKOTA preku BUCKO LJUBCE I sea GRUJO sreka digna glas MAKEDONEC od KANADA I USA i AVTSRALIJA a i od doma vo RM i sega samo se ceka den koga se ke bide spiceno protiv ovie vo minali 20 godini , THANK YOU USA ,BUSH , REPUBLICAN PARTY, LORENS IGLBERGER god bless you forever, thank you OBAMA

All this is fine if Eagleburger was someone. But at present his weight in the US decision making equals 0 (zero).
23-09-2010, 05:16 PM
Reply