Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 11 Vote(s) - 2.91 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ПРЕКИНОТ НА ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ИМЕТО-РОБЕРТ ФРОСТ И СЛУЖБАТА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#61

Quote:Sveti Pavle

И оп на крајот дојдовме до етикетата и животната преокупација на буквално секој добро-истрениран бугарофил="србокомунистичко пропагаторче кое глуми патриот"
Мореее, не знам дали да се смеам или да плачам… Ајде, еве најискрено ќе те замолам погледни ми го профилот тука, разгледај ги албумите што сум ги поставил, или најди барем еден мој коментар некаде, било каде со кој ќе имаш не поткрепа, туку и најмала индиција за да си дозволиш да ме наречеш така???!
Кој бре не сака да влезе Македонија во НАТО и ЕУ?!? Зошто лажеш и ми лепиш етикета што е тотална невистина?!?
Јас и секој чесен и искрен Македонец сака Република МАКЕДОНИЈА да влезе во двете организации како РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА, јасно ли ти е бре главо букова??!?
Тоа ли е твојот проблем, или зад глупостиве што ги дрндаш овде всушност се крие твојата вистинска агенда за наше побугарување??!
Зашто ако МАКЕДОНИЈА нема притисок за НАТО и ЕУ, нема притисок ни од твојот љубим Болгаристан ли, тоа ли е проблемот?!?"свети" Павле, во комунизмот беше важно што зборуваш !!!! во демократскиот свет е важно што правиш.
Прочитај тука, ке ти користи: http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=362
Едностраниот прекин за кој се залага Цуцуловски а и ти сонего нема да ја внесе Македонија ниту ва ЕУ ниту во НАТО. Така да повторно ЛАГА. Лага дека вас ви е целта Македеонија да стане членка на ЕУ и НАТО под името РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА. По трет пат ти повторувам една иста работа:


(31-08-2010, 12:22 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Спорот е што тие и Цуцуловски повикуваат на ЕДНОСТРАН ПРЕКИН на преговорите како начин за зачувување на името. А тоа е погубно за Македонија и тоа ти го напишав:


Quote:За секој човек макар и со два грама ум е јасно дека едностраниот прекин на преговори значи ЗАДРЖУВАЊЕ НА "референцата" FYROM, како лажните Македонци сакат да ја именуваат веке сторената промената на името.

Р. Македонија во сите меѓународни организации ке остане под името FYROM или ке треба да го прекине членството во ООН во ОК во ММФ.Quote:Sveti Pavle

- И кое "братство јединство" бре абдал, Србија е пропадната држава и е на пат да влезе во НАТО, можеби и пред нас ако продолжи нашата нерешителност и влечење за нос по диктатот на јужните, јасно ли ти е тоа!?! И впрочем кој ја тркала Србија, ме заболе таквото мене за србија.
А, за твојата и "бугарофилијата" на целата твоја "групација" доказ е секој втор пост на твоето бедно форумче. Треба ли да постирам тука цитати од некои од "силните и документирани дискусии" од подфорумот историја?!? Само си знаеш ти многу добро за што зборувам јас…

- И немој да си дозволуваш да се рамниш со Ченто, и другите чесни и потврдени МАКЕДОНЦИ што настрадаа во Југославија, јасно??! Ти ниту си лежел робија, ниту влакно од главата не ти фалело, а и сега не си во Македонија за да кажуваш гачки и да се жалиш како некоја п***а под кошула дека демек си бил "тортуриран". И на сите им е добро познато дека покрај огромниот број искрени МАКЕДОНСКИ патриоти во тие процеси имаше и асли самопрогласени-БУГАРОФИЛИ, читај го само Гашев и препознај се на која страна си ти и таквите како тебе.


Па заради тоа што Србија требаше да ја чекаме, за да се исполни вториот дел од референдумското прашање, Глигоров и неговите подржувачи го измислија проблемот со името. Читај што пишувам , да не повторувам исти работи.

Форумот е отворен за сите кои сакаат да пишуват. Котле е форум без граници, без цензура - плурализам на мислења и идеи, а тоа за твоето зацементирано комуњарско мозоче е неразбирливо. На форумот и во колумните секој член изнесува сопствени мислења. Но ситното србоманско пропагаторче и манипулаторче си е тоа што си е: манипулаторче и пропагаторче на идеологија која изумира. Најди постови потпишани од членови на ГРУПАЦИЈАТА на ВЕТЕРАНИ ДИСИДЕНТИ и тогаш обвинувај за бугарофилија...
Дел од нас биле со Гашев во затвор. Така да околу тоа кој што зане, молчи си. Туку да те прашам зошто е ОСУДЕН Гашев. ????Зошто е ОСУДЕН Ченто..????? Зошто се прогонувани и затварани скоро 50.000 Македонци.

Тие што биле вистински соработници на бугарските фашисти делата им се докажани и тие ги нема во списоците на СУДЕНИ И ПРОГОНУВАНИ ЗА ОБЕДИНЕТА И САМОСТОЈНА МАКЕДОНИЈА. Тоа да го имаш секогаш на ум.

Quote:Sveti Pavle

- Цуцуловски и неговите идеи за лустрацијата, како и дали да се прави таа не се предмет на расправа овде, мене ме интересира името и ништо повеќе!!!
Сето друго е твој обид за уфрлање на дневно-политички глупости со што дефакто се разнишува и онака климавата наша позиција, само тоа на тебе ти е цел, јасно ми е…


Колку и да зборуваш дека си за влез на Р. Македонија во ЕУ и НАТО те издаваат постапките. Подршката на Цуцуловски кажува се.


(31-08-2010, 07:13 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Мислев дека сепак имаш малку ум па ке разбереш што пишувам или пак ти си ПРОТИВ ВЛЕГУВАЊЕТО НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА-ПОД ТОА ИМЕ- ВО ЕУ И НАТО.
Aко сака Македонија да влезе во ЕУ мора да ги спроведе резолуциите на ЕУ, една од резолуциите е и резолуцијата за осуда на комунизмот, која повикува на спроведување на лустрација. Твојот Цуцуловски е против лустрација. Ако и сега не разбереш пак ке ти објаснам уште на попрост начин.Quote:Sveti Pavle

Ти и "групацијата" сте тука за со лажен патриотизам и сеење на лаги, измислици и манипулации на Болгаристан да му го одработите ова:
http://en.wikisource.org/wiki/Bulgarian_..._Macedonia


Онаа што го оставаме зад нас зборува кои сме и за кого работиме.


Quote:Sveti Pavle

Ти и вие сте иниродното диво месо што го зацрни и ВМРО ДПМНЕ, па се обиде со смешните креатури како Димотров


"свети" Павле, "свети" Павле, еве што напишал "смешната креатура Димотров" кога требало да се крева глас и пишува. Читај белки ке научиш нешто:

(03-08-2010, 01:37 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: [Image: 33mqsyg.jpg]

[Image: 5w9egx.jpg]

Тогаш твоите Цуцуловски, Габер... си молчеа.....


Quote:Sveti Pavle

и СРБИНовски(какво ли презиме за еден благонадежен турко-болгарин), Доста, па здруженија Ратко, Перев, Канзуров, па моронски провокации од влашето Каракачан со "помените" за Бунева, па Ризински (за кој сеуште правите ѓурултии), за да спаднете на малоумната Спаска (што пред да стане горда Б'лгарка му ширела нозе на СРБИН!!!) и Драги Каров, и еве стигаме до "Котле" и тебе ѓоа-дисиденту што никаде, ама никаде не демантираш на сопственото форумче дека си бугарофил!!!


Ниту биле ниту ке бидат мои......
Што да демантирам. Замене а и за сите од ГРУПАЦИЈАТА на ВЕТЕРАНИ ДИСИДЕНТИ дематирале КОС и УДБА. Ти напишав сите ИМАМЕ СЕРТИФИКАТИ ОД КОС И УДБА.


Quote:Sveti Pavle

Ајде сега пак без никакво покритие продолжи да ми лепиш етикети дека сум "србокомунист", "удбаш", сум сакал "братство-јединство", итн., познати бисери од арсеналот на сите добро истренирани благонадежни болгарчиња чија единствена цел е да сеат раздор и неслога меѓу МАКЕДОНЦИТЕ.

Жал ми е за таквите како тебе, пропаднати луѓе без трунка морал и чувство за етика..


Јас не ти лепам етикети, тоа сам си го правиш. Ниту еден вистински Македонец не е против приемот на Р. Македонија под тоа име во ЕУ и НАТО. Ниту еден вистински Македонец не е против демократизација и декомуњаризација на Македонија. Ти си против овие работи, тоа се гледа од секој твој збор употребен во одбрана на Цуцуловски и неговите заложби за едностран прекин на преговорите.
31-08-2010, 10:08 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#62

А, зошто светецот на дојде на форумот, па човечки да поразговараме. Нашата улога на форумот не е само информативна, туку и едукативна. Па, да го ставиме светецот на коленца, па полека едно по едно, онака дедовски, се да му разскажеме и објасниме. Ако, не слуша и се рита може и некоја чврга по , тоа, тврдата глава.Icon_lol
01-09-2010, 11:13 AM
Reply
Черноземски
Unregistered

 
#63

секој кој барем малце има мозок ќе знае дека прекин на преговори значи самоубиство !
01-09-2010, 12:26 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#64

(01-09-2010, 12:26 PM)Черноземски Wrote: секој кој барем малце има мозок ќе знае дека прекин на преговори значи самоубиство !


Да, буквално самоубиство. Тоа е онаа што не "буни" кај предлагачиве за едностраниот прекин на преговорите, неможам да верувам дека тоа тие не го знаат.
01-09-2010, 01:53 PM
Reply
recenzent
Unregistered

 
#65

(01-09-2010, 12:26 PM)Черноземски Wrote: секој кој барем малце има мозок ќе знае дека прекин на преговори значи самоубиство !

FYROM e samo referenca, koja zaradi svojata apsurdnost e neodrzliva, sama od sebe ke padne.
Od druga strana prifakanjeto na bilo kakva pridavka-dodavka go menuva nacionalniot identitet, I najvazno, ke znaci dobrovolno samoukinuvanje na makedonskiot narod.
Duri I da go napravime toj bezumen poteg, da se samoukineme, za vleguvanje vo EU ke ni trebaat poveke od 10 godini, a mozebi I poveke, ili nikojpat, ako se sluci toa sto e verojatno deka EU vakva kakva ja znaeme ke se rasturi.

Znaci site koi se protiv prekin na pregovorite, a takvite se se pomalku, se nadevaat deka ke dojde momentot, ednite zatoa sto se del od srpskite instalacii, drugite zatoa sto mu pripagaat na bugraskiot vrhovizam, Makedonija sama da se rasturi pa ednite povtorno da se proglasuvaat za srbi, a drugite za bugari.Ne slucajno I ednite I drugite koi se protiv prekin na pregovorite, imaat tolku mnogu razbiranje za baranjata na albanskoto malcintsvo!

Pokraj ovie dve “grupacii”, ima i treta, “grupacijata” na idioti I taa e pobrojna od drugite dve, koi ne mozat da go vidat ona sto nivnite “mudreci” go propagiraat za nacionalno samoukinuvanje.

No za zal za platenickite angazmani na ovie “grupacii” (citaj predavnicite), makedonskiot narod veke odluci, I toa so konsenzus - promena na imeto nema da ima, nema da ima nitu referendum kako trik za bajpasiranje na voljata na narodot!
Ednas se izlazaa Makedoncite so referendumot za teriotorijalnata podelba, vtorpat namesto da bidat izlazani ke im presudat na predavnicite !

Cudno, ovoj forum go napaga Gruevski, a tokmu toj e protiv prekin na pregovorite. Kotle sega ramo do ramo e so Mirka koja veke na golemo agitira protiv prekinot na pregovorite!

A sto se odnesuva do Cuculovski, pa vo toa e trikot, covekot koj slicno kako Casule, Mirka, Latas, gi menuvaat svoite stavovi spored barometarot, podrzuvajki demek prekin na pregovorite, a vsusnost prifatile zadaca ovaa ideja ja kompromitiraat, isto kako sto odvreme na vreme Strasko od tmro-vep izleguva da go “revidira” Bukureskiot dogovor!

I konecno zasto da si ja rasturime drzavata za posle 20 godini da sme vlegle vo EU ?
Za da zememe kredit li za da I pomogneme ne Grcija? Pa I vrapcite znaat deka EU se siri za da ja prefrli svojata siromastija vrz novoprimenite clenki !
Sto kazuva faktot deka anketite vo novoprimenite drzavi vo EU pokazuvaat duplo pogolem evroskepticizam od Makedonija ?

Za NATO isto, Makedonija ne e zagrozena odnadvor, tuku odvnatre. A odvnatre ne ni treba “medijator” koj ke ne kantonizira, kako sto pocnaa Boris I Dosta preku DRUM !
Ako SAD sakaat da ja situiraat Bugarija I Albanija, kako niven geostrateski interes otkako bea izbrkani od zapadna Evropa, treba Makedonija da ja tretiraat ne samo kako teritorija, tuku kako drzava na makedonskiot narod!
01-09-2010, 02:58 PM
Reply
Черноземски
Unregistered

 
#66

(01-09-2010, 02:58 PM)recenzent Wrote:
(01-09-2010, 12:26 PM)Черноземски Wrote: секој кој барем малце има мозок ќе знае дека прекин на преговори значи самоубиство !

FYROM e samo referenca, koja zaradi svojata apsurdnost e neodrzliva, sama od sebe ke padne.
Od druga strana prifakanjeto na bilo kakva pridavka-dodavka go menuva nacionalniot identitet, I najvazno, ke znaci dobrovolno samoukinuvanje na makedonskiot narod.
Duri I da go napravime toj bezumen poteg, da se samoukineme, za vleguvanje vo EU ke ni trebaat poveke od 10 godini, a mozebi I poveke, ili nikojpat, ako se sluci toa sto e verojatno deka EU vakva kakva ja znaeme ke se rasturi.

Znaci site koi se protiv prekin na pregovorite, a takvite se se pomalku, se nadevaat deka ke dojde momentot, ednite zatoa sto se del od srpskite instalacii, drugite zatoa sto mu pripagaat na bugraskiot vrhovizam, Makedonija sama da se rasturi pa ednite povtorno da se proglasuvaat za srbi, a drugite za bugari.Ne slucajno I ednite I drugite koi se protiv prekin na pregovorite, imaat tolku mnogu razbiranje za baranjata na albanskoto malcintsvo!

Pokraj ovie dve “grupacii”, ima i treta, “grupacijata” na idioti I taa e pobrojna od drugite dve, koi ne mozat da go vidat ona sto nivnite “mudreci” go propagiraat za nacionalno samoukinuvanje.

No za zal za platenickite angazmani na ovie “grupacii” (citaj predavnicite), makedonskiot narod veke odluci, I toa so konsenzus - promena na imeto nema da ima, nema da ima nitu referendum kako trik za bajpasiranje na voljata na narodot!
Ednas se izlazaa Makedoncite so referendumot za teriotorijalnata podelba, vtorpat namesto da bidat izlazani ke im presudat na predavnicite !

Cudno, ovoj forum go napaga Gruevski, a tokmu toj e protiv prekin na pregovorite. Kotle sega ramo do ramo e so Mirka koja veke na golemo agitira protiv prekinot na pregovorite!

A sto se donesuva do Cuculovski, pa vo toa e trikot, covekot koj slicno kako Casule, Mirka, Latas, gi menuvaat svoite stavovi spored barometarot, podrzuvajki demek prekin na pregovorite, a vsusnost prifatile zadaca ovaa ideja ja kompromitiraat, isto kako sto odvreme na vreme Strasko od tmro-vep izleguva da go “revidira” Bukureskiot dogovor!

I konecno zasto da si ja rasturime drzavata za posle 20 godini da sme vlegle vo EU ?
Za da zememe kredit li za da I pomogneme ne Grcija? Pa I vrapcite znaat deka EU se siri za da ja prefrli svojata siromastija vrz novoprimenite clenki !
Sto kazuva faktot deka anketite vo novoprimenite drzavi vo EU pokazuvaat duplo pogolem evroskepticizam od Makedonija ?

Za NATO isto, Makedonija ne e zagrozena odnadvor, tuku odvnatre. A odvnatre ne ni treba “medijator” koj ke ne kantonizira, kako sto pocnaa Boris I Dosta preku DRUM !
Ako SAD sakaat da ja situiraat Bugarija I Albanija, kako niven geostrateski interes otkako bea izbrkani od zapadna Evropa, treba Makedonija da ja tretiraat ne samo kako teritorija, tuku kako drzava na makedonskiot narod!

ФИРОМ е во ОН така да тоа е официално
исто ти е како Косово сега -без членство во ОН они сега се полудржава

абе се убаво кажа ама проблемот е што сме

2 милиони
големо албанско малцинтсво
граничиме со две албански држави
35% невработеност
без стратешки сојузник
БДП и БДП по глава на жител ни се минимални


плус на странците не им се брза то некаква помош да влеземе во ЕУ и НАТО зошто знаат дека ние нмаме каде да бегаме на пример како Бугарија ако не иде во ЕУ и НАТО ќе иде со русите...

промена на име ќе има подоцна или порано
како што реков да не беа албанците можеби немаше воопшто да попуштиме ...
01-09-2010, 03:05 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#67

(01-09-2010, 02:58 PM)recenzent Wrote: Cudno, ovoj forum go napaga Gruevski, a tokmu toj e protiv prekin na pregovorite. Kotle sega ramo do ramo e so Mirka koja veke na golemo agitira protiv prekinot na pregovorite!Recenzent, да ти пожелам добредојде на КОТЛЕ.

Форумов не напаѓа никого. Се изнесуваат сознанија. Досега ниеден пост кој бил во која било која конотација, дали "НАПАД" или "ОДБРАНА " на Груевски не е избришан. Ниедна тема не е затворена. Така да непостои обоеност на форумот како форумска политика. Ниe не сакаме да ги селектираме учесниците на форумот, форумот е отворен за сите па и за подржувачите на Груевски.
01-09-2010, 04:11 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#68

(01-09-2010, 02:58 PM)recenzent Wrote: Cudno, ovoj forum go napaga Gruevski, a tokmu toj e protiv prekin na pregovorite. Kotle sega ramo do ramo e so Mirka koja veke na golemo agitira protiv prekinot na pregovorite!


Мислам дека правиш голема грешка ГРУПАЦИЈАВА на ВЕТЕРАНИ ДИСИДЕНТИ ОДАМНА БАРА ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ.(04-06-2010, 07:54 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: ИНСТАЛАЦИИТЕ увидоа дека разнебитувањето на Македонија преку смена на името нема да помине. Граѓаните на Македонија не го дозволија тоа. Затоа на сцена е втората, "ПАТРИОТСКАТА ВАРИЈАНТА" (со брат Љубе како резервна патриотска инсталација доколку Вашата не успее). Не правите ништо да го решите проблемот со името, а тоа води повторно кон разнебитување на Македонија. И Вие патриотите, и предавниците, играте на ист диктат. Диктат на ИНСТАЛАЦИИТЕ .
Оттука, доколку навистина г. Груевски целта ви беше да го сочувате името МАКЕДОНИЈА, вие ке понудевте решение за тоа! Решение кое ќе ја врати Македонија во рамноправна позиција. Позиција која ја имала пред прифаќањето на навредливата референца ПЈРМ. Тоа можете да го направите само со демонтажа на полициско политичкото подземје, а повикувајки се на Резолуцијата на ЕУ од 2 април 2009 година, за европската свест и тоталитаризмот, која пак, се повикува на Резолуцијата 1481 од 26 јануари 2006 година. Тоа е резолуцијата со која се осудува комунизмот. Со Грција може да се преговара само откако ќе го размонтирате шупливиот политички систем инсталиран во Македонија, врз темелите на комунистичкиот тоталитаризам. Нешто за што Вие не покажавте ниту минимум интерес.
Произлегува дека на вас целта вие да нема решение. Затоа трубите преку вашите "ОПЕРСКИ" мегафони: дека виновни се "клетите" Европјани, дека тие не мразат, Фуере е виновен, па, виновен е Шацимаркакис... Не господине Груевски, тие не се виновни, тие сакаат да си ја завршат работата, а на чија штета тоа ќе биде, нив воопшто не ги интересира. Тие само се борат во нивната биографија да стои дека успеале го решат долгогодишниот спор со името кој го наметна Грција. Тоa за сите, освен за Македонците или Грците ке значи дека биле успешни дипломати.
Затоа, вашиот "лет во место" кој го нудите како одбрана на името е всушност вистинскиот проблем. Вашата одбрана не потсетува на прочуената изјава на едно младо војниче кое беше пратено да го спречува отцепувањето на Словенија од поранешна Југославија. На прашањето што прават, споменатиот војник одговори "тие сакаат да се отцепат, ама ние глумие дека не им даваме". Оттука, сметамe дека најумно и најбезбедно за вас лично господине Груевски е да распишете предвремени избори наесен. Предавството кое го подготвувате да го направите, вие и полициско-политичкото подземје во името на ВМРО, претставува многу посериозна работа отколку што мислите!

Во име на ГРУПАЦИЈАТА
Јордан Петровски
(27-08-2010, 01:03 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: За крај, за и ние - Групацијата на Ветерани Дисиденти да не станеме дел од сценариото ќе ја објасниме единствената законска и прифатлива постапка за ЛЕГИТИМЕН прекин на преговорите по наше видување и истражување.

За да ги отрезниме оние што се надеваат дека со преговори ќе се постигне зачувување на името ќе го цитираме делот од Времената Спогодба прифатената и потпишана од тогашната Македонската власт:
"Втората Страна е обврзана да не употребува во меѓународните организации друго ИМЕ освен Поранешна Југословенска Република Македонија, СЕ ДОДЕКА, во СОГЛАСНОСТ со Првата Страна, не одбере прикладно име."

Кога ова ќе се прочита и протолкува сите надежи дека ќе успееме да го сочуваме името со преговори се распрснуваат како меур од сапуница.
Единствено решение по нас е враќање на состојбите со името на ниво на кое беа пред приемот во ООН под референцата ПЈРМ. Референца која требаше да трае само два месеци, но бидејќи поминаа сто и кусур пати по два месеци, ПЈРМ веќе не е референца туку е ИМЕ! Значи за прекинот на преговорите да биде прифатен од САД, ЕУ и останатите држави треба да докажеме дека тие одлуки на Македонските власти биле нелегитимни и против волјата на Македонците.
Од ова полесно нешто нема. Едниствено што треба да сториме како Македонци е да ИЗБЕРЕМЕ МАКЕДОНСКА ВЛАСТ која ќе го стори тоа.
Зошто велиме дека овој потфат е многу лесно изводлив? Заради следново:

Во 1991 Претседателот Киро Глигоров, кој не беше избран на демократски општонародни избри, неуставно одби да и даде мандат на патријата со најголем број на пратеници во Собранието, кои пак, беа избрани од народот на општи парламентарни избори; составот и изборот на првата "експертска" влада беше под ДИКТАТ НА БЕЛГРАД - за тоа има пишани сведочења на директните учесници како Стојан Андов, Петар Гошев и други. Изборот на втората влада е исто така противуставен - а во целата игра се вклучува и Уставниот суд со еден бисер од комунистичко толкување на Уставнит закон и вели дека член 10 е чисто декларативна одредба!

Изборите 1994 година се бојкотирани заради изборните кражби. Па составот на Патрламентот и владата од 1994-1998 е исто така не легитимен. До каде биле подготвени да одат Глигоров, Црвенковски и Андов во нивната цел за зграпчување на власта и спроведување на анти-Македонска политика најубаво зборуваат снајперистите на Скопските покриви, војската во собранието со наполнето оружје на готовс да пука - а предводена од денешниот началник на Генерал Штабот на Република Македонија - Мирослав Стојановски за време на протестниот митинг кој им следуваше на фиксираните Избори '94.
Дека нашите контакти, а со тоа и нашите видувања и сугестии не се само гола ретотика најубаво знае Премиерот Груевски, бидејќи ние сме врската која му ја овозможи минатогодишната официјална посета во Канада.


Групацијата на Ветерани Дисиденти
Јордан Петровски


Мислам дека ке ја воочиш разликата. Едностраниот преглед на преговори е истато како да сме го смениле името:


(28-08-2010, 02:22 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: ..... е јасно дека едностраниот прекин на преговори значи ЗАДРЖУВАЊЕ НА "референцата" FYROM,

Р. Македонија во сите меѓународни организации ке остане под името FYROM или ке треба да го прекине членството во ООН во ОК во ММФ.
(This post was last modified: 01-09-2010, 04:46 PM by ЈорданПетровски.)
01-09-2010, 04:44 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#69

Овој Интернет е некоја ѓаволска направија. Сета штапска партиска стратегија ја руши како кула од карти. А, многу убаво замислено:

1. Ем се прогласуваш за патриот,

2. Ем извршуваш преземени обвраски од менторите,

3. Ем правиш што сакаш во земјата која е без контрола и супервизорство. Нашински-село без кучиња
01-09-2010, 06:45 PM
Reply
ABC
Unregistered

 
#70

(01-09-2010, 04:44 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: За крај, за и ние - Групацијата на Ветерани Дисиденти да не станеме дел од сценариото ќе ја објасниме единствената законска и прифатлива постапка за ЛЕГИТИМЕН прекин на преговорите по наше видување и истражување.

Абе шо ветерани дисиденти ќе да бевте, плус вака компетентни па да ја објасните единствената законска и прифатлива постапка за легитимен прекин на преговорите од некоја удобна фотеља таму некаде по Канада?
Дојдете овде во Македонија, да ве запнам да поберите малку тутун по полињава Прилепски за да ја прехраните фамилијата, па после објаснувајте и паламудете за легитимност на постапката.Nenene
01-09-2010, 06:50 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#71

(01-09-2010, 06:50 PM)ABC Wrote:
(01-09-2010, 04:44 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: За крај, за и ние - Групацијата на Ветерани Дисиденти да не станеме дел од сценариото ќе ја објасниме единствената законска и прифатлива постапка за ЛЕГИТИМЕН прекин на преговорите по наше видување и истражување.

Абе шо ветерани дисиденти ќе да бевте, плус вака компетентни па да ја објасните единствената законска и прифатлива постапка за легитимен прекин на преговорите од некоја удобна фотеља таму некаде по Канада?
Дојдете овде во Македонија, да ве запнам да поберите малку тутун по полињава Прилепски за да ја прехраните фамилијата, па после објаснувајте и паламудете за легитимност на постапката.Nenene

Е, АБЦ, еба го , вие прилепчани само за тутун мислите и зборувате. Мора некој да мисли и за мајка Македонија. Плус има и непушачи, значи луѓе со здрав светоглед во животот. Ај, ти бери тоа тутунот и порано легнувај. Оти тутун се работи рано насабајле.Icon_lol
01-09-2010, 07:00 PM
Reply
ABC
Unregistered

 
#72

(01-09-2010, 07:00 PM)hristo Wrote: Е, АБЦ, еба го , вие прилепчани само за тутун мислите и зборувате. Мора некој да мисли и за мајка Македонија. Плус има и непушачи, значи луѓе со здрав светоглед во животот. Ај, ти бери тоа тутунот и порано легнувај. Оти тутун се работи рано насабајле.Icon_lol

Е шо бе Христо, само тутунот ни остана како можност за егзистенција во Прилеп, а од него не се произведуваат само цигари, туку и многу лекови.Плус тутунот моментално е и најголем природен производител на кислород во цела Пелагонија, ако не и во цела Македонија, посебно за луѓе со здрав светоглед во животот(ама со малку памет во главата), кој џабе го дишат тој истиот кислород.Icon_wink
01-09-2010, 07:21 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#73

(01-09-2010, 07:21 PM)ABC Wrote:
(01-09-2010, 07:00 PM)hristo Wrote: Е, АБЦ, еба го , вие прилепчани само за тутун мислите и зборувате. Мора некој да мисли и за мајка Македонија. Плус има и непушачи, значи луѓе со здрав светоглед во животот. Ај, ти бери тоа тутунот и порано легнувај. Оти тутун се работи рано насабајле.Icon_lol

Е шо бе Христо, само тутунот ни остана како можност за егзистенција во Прилеп, а од него не се произведуваат само цигари, туку и многу лекови.Плус тутунот моментално е и најголем природен производител на кислород во цела Пелагонија, ако не и во цела Македонија, посебно за луѓе со здрав светоглед во животот(ама со малку памет во главата), кој џабе го дишат тој истиот кислород.Icon_wink

Ајде не се жали. Имате сега народна вмровска градска власт...впрочем како и републичката. Имате пари за дебелите хонорари на српската мега звезда Цеца, а тука ми се жалиш на немаштија.Shok
01-09-2010, 07:54 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#74

Дали почна будењето.!!!!??????


Quote:Зошто не смееме тукутака да го баталиме Нимиц?


Засега „отказот“ на Нимиц треба да биде само една од можностите. Пред да се тргне во таа насока, мора да се искористат сите можни начини за да се кренат рампите

[Image: nikovski%5B40%5D.jpg]

1. Не се без основа залагањата на нашите интелектуалци, сега и на дијаспората, за прекин на медијацијата на Нимиц, која крајно штетно по нашите клучни интереси, самите ја воздигнуваме на ниво на „преговори“. Досега немавме конкретна корист од истата. Напротив: без никаква легална основа, медијаторот си го прошири мандатот и ги оспори македонските национални карактеристики: народ, јазик...

2. Неспорно е дека има многу аргументи кои наведуваат на потреба од прекин. Се смета дека ако сега не преземеме еден таков радикален чекор, ќе мораме тоа да го сториме после три, пет... - изгубени години. За жал, во тоа може да има многу вистина. Иако некои, од сенка, настојуваат некој друг да го свитка ‘рбетот и (заедно со државата) да замине на ѓубриштето на историјата, никој нормален во земјава не може да ги прифати грчките (широко меѓународно поддржани) диктати. Затоа, тешко е да се верува дека наскоро ќе се најде модус вивенди, а притисокот врз нас веќе е неподнослив. Бидејќи спуштените рампи на нашите европски перспективи нема да можеме бесконечно да ги толерираме, објективна претпоставка е дека порано, или подоцна, ние ќе мораме да користиме радикални опции.

3. Од бројни причини треба да се биде крајно внимателен при преземањето на ризичен политички чекор. Недоволно подготвен обид за суштински пресврт, преку прекин на медијацијата, на пример, може да ни донесе несогледливи последици. Пред да се преземе што било, мора да се знае дека меѓународните договори се над домашното законодавство и земјите се должни да ги спроведуваат. Владите може и треба да се менуваат, ама државните обврски остануваат. Така се постапува доколку се сака државата да биде ценета. Секоја отстапка од ова правило повлекува сериозни критики, а можни се и други, поостри мерки од страна на меѓународниот фактор (ембарга...). Се разбира, како и секаде и овде има исклучоци, диктирани од интересите на „главните“. (И во социјализмот сите бевме еднакви, ама некои беа повеќе од другите). Така, Атина ја игнорира Привремената спогодба и добива (премолчена?) поддршка од нејзините партнери. Тоа само потврдува дека нема правда, дека силата е сé уште главниот стожер на светската „демократија“.

4. Во тој контекст не смее да се заборава дека во нелегалниот процес на прием Македонија во ООН презеде обврска, потврдена и со Привремената спогодба, да соработува со медијацијата. Тоа не смееме да го игнорираме бидејќи евентуално еднострано прекинување на комуникацијата со Нимиц би нé конфронтирало со (речиси) целиот свет. Барем на почетокот. Така би им дале широк маневарски простор да нé осудат, изолираат и, на еден или друг начин - казнат. А тоа, изгледа, одредени значајни фактори - едвај го чекаат. Дека ќе направат сé за да зажалиме за еден таков (недоволно промислен) потег, не треба да се сомневаме. Истите тие, кои сега замижуваат на грчкото непочитување на спогодбата, нам такво нешто - нема да ни дозволат.

5. Значи, прашањето е како да се направи пресврт во наша корист, без да се изложиме на преголем ризик?
Изборот не е голем. Опцијата прекинување на медијацијата, комбинирана со други мерки, не смее да се отфрла. Особено во услови на блокада. Пред евентуално преземање на една таква дипломатска иницијатива, макотрпно треба да се исполнуваат повеќе услови. Прво, мораат да се направат максимални напори за постигнување на висок, ако не и целосен домашен консензус во врска со новата стратегија. Би биле сериозно хендикепирани ако грото политички сили во земјата не дадат поддршка. Второ, мора да се дефинира серија мерки кои ќе потврдат дека: а) процесот на Нимиц е безперспективен; б) нема никакви индикации за можен праведен компромис; в) најавеното време за решавање (три месеци!) е одамна изминато; г) европските блокади го девалвираат и Охридскиот договор, доведувајќи ги во прашање мирот и стабилноста на Македонија, а со тоа се проблематизира безбедноста и на целиот регион. Трето...

6. И сето тоа би било залудно доколку главните фактори (Вашингтон и Брисел) не покажат макар минимум разбирање за нашите намери. Вакви акции не се преземаат без сериозни консултации со (нај)големите играчи. Преку нив се согледуваат и условите и изгледите за успех. Колку е тешко да се добие нивната наклонетост, зборува и фактот дека САД често, дури и кај нас дома, отворено ни порачуваат дека треба да се прекрстиме. Брисел мисли на истото кога притиска за брзо решение. Ова се само дополнителни потврди дека избрзано прекинување на процесот воден од Нимиц, во сегашните услови, би можело значително да ни ја влоши позицијата во спорот.

7. Затоа, засега „отказот“ на Нимиц треба да биде само една од можностите. Пред да се тргне во таа насока, мора да се искористат сите можни начини за да се кренат рампите. Најверојатниот неуспех би ја легитимизирал промената на нашата политика. Без да се губи време, треба интензивно да се преземаат бројни дипломатски и политички офанзиви за отворање перспективи за излез од ќор-сокакот. Такви можности има, а дали ќе ги искористиме зависи од нас. Во сите тие активности треба на сите релевантни фактори одлучно да им се става до знаење дека не можат да очекуваат наше самообезличување. Самоуверено мора да се најавува дека ако немаме друг избор, ќе мораме да преземаме радикални мерки преку прекин на медијацијата, преоценка на процедурата на нашиот прием во ООН... Ако се демонстрира непоколебливост во засилените дипломатски напори и во презентацијата на овие (крајни) опции, работите можат да се менуваат во наша корист.

Авторот е поранешен амбасадор

Автор: Ристо Никовски
02-09-2010, 12:59 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#75

(01-09-2010, 06:50 PM)ABC Wrote:
(01-09-2010, 04:44 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: За крај, за и ние - Групацијата на Ветерани Дисиденти да не станеме дел од сценариото ќе ја објасниме единствената законска и прифатлива постапка за ЛЕГИТИМЕН прекин на преговорите по наше видување и истражување.

Абе шо ветерани дисиденти ќе да бевте, плус вака компетентни па да ја објасните единствената законска и прифатлива постапка за легитимен прекин на преговорите од некоја удобна фотеља таму некаде по Канада?
Дојдете овде во Македонија, да ве запнам да поберите малку тутун по полињава Прилепски за да ја прехраните фамилијата, па после објаснувајте и паламудете за легитимност на постапката.Nenene


АБЦ секој народ си има власт каква заслужува. Ние се залагавме и боревме колку што можевме да избереме власт каква мислевме дека заслужуваме: демократска , национално определена, власт која ке се бори за благосостојба на граѓаните на Македонија. Сме биле "малцинство" во однос на вас "тутуноберачите" и сме заминале да бараме власт кава што ни прилега нам. Сме избрале "недемократски" земји Америки, Канади, Швајцарии и тоа зборува за нас какви сме во споредба со вас. Сега пишуваме, зборуваме за да им укажеме на вашите деца да не ја повторат вашата грешка и конечно да станат Македонци.
02-09-2010, 02:13 PM
Reply
recenzent
Unregistered

 
#76

Quote:Зошто не смееме тукутака да го баталиме Нимиц?


Засега „отказот“ на Нимиц треба да биде само една од можностите. Пред да се тргне во таа насока, мора да се искористат сите можни начини за да се кренат рампите

[Image: nikovski%5B40%5D.jpg]

1. Не се без основа залагањата на нашите интелектуалци, сега и на дијаспората, за прекин на медијацијата на Нимиц, која крајно штетно по нашите клучни интереси, самите ја воздигнуваме на ниво на „преговори“. Досега немавме конкретна корист од истата. Напротив: без никаква легална основа, медијаторот си го прошири мандатот и ги оспори македонските национални карактеристики: народ, јазик...

2. Неспорно е дека има многу аргументи кои наведуваат на потреба од прекин. Се смета дека ако сега не преземеме еден таков радикален чекор, ќе мораме тоа да го сториме после три, пет... - изгубени години. За жал, во тоа може да има многу вистина. Иако некои, од сенка, настојуваат некој друг да го свитка ‘рбетот и (заедно со државата) да замине на ѓубриштето на историјата, никој нормален во земјава не може да ги прифати грчките (широко меѓународно поддржани) диктати. Затоа, тешко е да се верува дека наскоро ќе се најде модус вивенди, а притисокот врз нас веќе е неподнослив. Бидејќи спуштените рампи на нашите европски перспективи нема да можеме бесконечно да ги толерираме, објективна претпоставка е дека порано, или подоцна, ние ќе мораме да користиме радикални опции.

3. Од бројни причини треба да се биде крајно внимателен при преземањето на ризичен политички чекор. Недоволно подготвен обид за суштински пресврт, преку прекин на медијацијата, на пример, може да ни донесе несогледливи последици. Пред да се преземе што било, мора да се знае дека меѓународните договори се над домашното законодавство и земјите се должни да ги спроведуваат. Владите може и треба да се менуваат, ама државните обврски остануваат. Така се постапува доколку се сака државата да биде ценета. Секоја отстапка од ова правило повлекува сериозни критики, а можни се и други, поостри мерки од страна на меѓународниот фактор (ембарга...). Се разбира, како и секаде и овде има исклучоци, диктирани од интересите на „главните“. (И во социјализмот сите бевме еднакви, ама некои беа повеќе од другите). Така, Атина ја игнорира Привремената спогодба и добива (премолчена?) поддршка од нејзините партнери. Тоа само потврдува дека нема правда, дека силата е сé уште главниот стожер на светската „демократија“.

4. Во тој контекст не смее да се заборава дека во нелегалниот процес на прием Македонија во ООН презеде обврска, потврдена и со Привремената спогодба, да соработува со медијацијата. Тоа не смееме да го игнорираме бидејќи евентуално еднострано прекинување на комуникацијата со Нимиц би нé конфронтирало со (речиси) целиот свет. Барем на почетокот. Така би им дале широк маневарски простор да нé осудат, изолираат и, на еден или друг начин - казнат. А тоа, изгледа, одредени значајни фактори - едвај го чекаат. Дека ќе направат сé за да зажалиме за еден таков (недоволно промислен) потег, не треба да се сомневаме. Истите тие, кои сега замижуваат на грчкото непочитување на спогодбата, нам такво нешто - нема да ни дозволат.

5. Значи, прашањето е како да се направи пресврт во наша корист, без да се изложиме на преголем ризик?
Изборот не е голем. Опцијата прекинување на медијацијата, комбинирана со други мерки, не смее да се отфрла. Особено во услови на блокада. Пред евентуално преземање на една таква дипломатска иницијатива, макотрпно треба да се исполнуваат повеќе услови. Прво, мораат да се направат максимални напори за постигнување на висок, ако не и целосен домашен консензус во врска со новата стратегија. Би биле сериозно хендикепирани ако грото политички сили во земјата не дадат поддршка. Второ, мора да се дефинира серија мерки кои ќе потврдат дека: а) процесот на Нимиц е безперспективен; б) нема никакви индикации за можен праведен компромис; в) најавеното време за решавање (три месеци!) е одамна изминато; г) европските блокади го девалвираат и Охридскиот договор, доведувајќи ги во прашање мирот и стабилноста на Македонија, а со тоа се проблематизира безбедноста и на целиот регион. Трето...

6. И сето тоа би било залудно доколку главните фактори (Вашингтон и Брисел) не покажат макар минимум разбирање за нашите намери. Вакви акции не се преземаат без сериозни консултации со (нај)големите играчи. Преку нив се согледуваат и условите и изгледите за успех. Колку е тешко да се добие нивната наклонетост, зборува и фактот дека САД често, дури и кај нас дома, отворено ни порачуваат дека треба да се прекрстиме. Брисел мисли на истото кога притиска за брзо решение. Ова се само дополнителни потврди дека избрзано прекинување на процесот воден од Нимиц, во сегашните услови, би можело значително да ни ја влоши позицијата во спорот.

7. Затоа, засега „отказот“ на Нимиц треба да биде само една од можностите. Пред да се тргне во таа насока, мора да се искористат сите можни начини за да се кренат рампите. Најверојатниот неуспех би ја легитимизирал промената на нашата политика. Без да се губи време, треба интензивно да се преземаат бројни дипломатски и политички офанзиви за отворање перспективи за излез од ќор-сокакот. Такви можности има, а дали ќе ги искористиме зависи од нас. Во сите тие активности треба на сите релевантни фактори одлучно да им се става до знаење дека не можат да очекуваат наше самообезличување. Самоуверено мора да се најавува дека ако немаме друг избор, ќе мораме да преземаме радикални мерки преку прекин на медијацијата, преоценка на процедурата на нашиот прием во ООН... Ако се демонстрира непоколебливост во засилените дипломатски напори и во презентацијата на овие (крајни) опции, работите можат да се менуваат во наша корист.

Авторот е поранешен амбасадор

Автор: Ристо Никовски

Nikovski prv go predlozi imeto "Vardarska Makedonija" ovde nema da go komentiram ovoj predlog, samo da se ima na um !

Ne e problem za makedonskite intelektualci, pa vo slucajov i profesionalen diplomat, da napise nesto koe univerzalno teoretski zalicuva razumno-logicno, no Makedonija e presedan vo sekoj pogled od osamostojuvanjeto, pa i "receptite" za resavanje treba da se primereni na presedanot, dokolku ne sakame zaradi "razumniot i naucen" pristap da ja platime cenata - da iscezneme kako narod !
Vo sto e problemot ? - Ne e vo prasanjeto za vozdrzanosta, tuku vo nepovrzuvanjeto na “logicnite” elementi, na koi Nikovski ukazuva, so vremeto kako klucen element na edna elementarna analiza !
A vremeto, e klucen kriterium, zasto izminative godini vo sekoja izminata godina Makedonija pravese samo otstapki bez i da sedne na pregovarackata masa so Grcija, a toj sega predlaga i toa generalno, novi otstapki, barem da gi navedese poedinecno.

Koe odlaganje ? Da i dademe sansa na grckata diplomatija site 128 drzavi koi ne priznaa da go povlecat priznavanjeto li?

Ajde narodot ovoj ovde i onoj nadvor-dijasporata, da postigneme konsenzus za prekin na pregovorite, samo taka ke izgledame "samouvereno" kako sto veli Nikovski vo ocite na megunarodnata zaednica koga veke dvete najgolemi makedonski partii se kilavi i se nasata najgolema nesreka !

Ovoj kus post ke go zavrsam kako sto i pocnav so zabeleskata deka Nikovski prv go predlozi kompromisnoto ime "Vardarska Makedonija", toj se ne se otkazal od toj predlog, ova kolku da go imame na um !
02-09-2010, 03:31 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#77

(02-09-2010, 03:31 PM)recenzent Wrote: Nikovski prv go predlozi imeto "Vardarska Makedonija" ovde nema da go komentiram ovoj predlog, samo da se ima na um !

Ne e problem za makedonskite intelektualci, pa vo slucajov i profesionalen diplomat, da napise nesto koe univerzalno teoretski zalicuva razumno-logicno, no Makedonija e presedan vo sekoj pogled od osamostojuvanjeto, pa i "receptite" za resavanje treba da se primereni na presedanot, dokolku ne sakame zaradi "razumniot i naucen" pristap da ja platime cenata - da iscezneme kako narod !
Vo sto e problemot ? - Ne e vo prasanjeto za vozdrzanosta, tuku vo nepovrzuvanjeto na “logicnite” elementi, na koi Nikovski ukazuva, so vremeto kako klucen element na edna elementarna analiza !
A vremeto, e klucen kriterium, zasto izminative godini vo sekoja izminata godina Makedonija pravese samo otstapki bez i da sedne na pregovarackata masa so Grcija, a toj sega predlaga i toa generalno, novi otstapki, barem da gi navedese poedinecno.

Koe odlaganje ? Da i dademe sansa na grckata diplomatija site 128 drzavi koi ne priznaa da go povlecat priznavanjeto li?

Ajde narodot ovoj ovde i onoj nadvor-dijasporata, da postigneme konsenzus za prekin na pregovorite, samo taka ke izgledame "samouvereno" kako sto veli Nikovski vo ocite na megunarodnata zaednica koga veke dvete najgolemi makedonski partii se kilavi i se nasata najgolema nesreka !

Ovoj kus post ke go zavrsam kako sto i pocnav so zabeleskata deka Nikovski prv go predlozi kompromisnoto ime "Vardarska Makedonija", toj se ne se otkazal od toj predlog, ova kolku da go imame na um !


Главна поента на текстот на Никовски е предупредување за последиците од ЕДНОСТРАНИОТ ПРЕКИН на преговорите. Слично на нашето предупредување.
Тука на Никовски неможе да не му веруваме. Сепак тој ја знае ОБВРСКАТА која произлегува о потпишаните меѓународни договори и како ке реагира меѓународната заедница на чинот на едностран раскин. Ракинување на договорите без валидна аргументација:


(02-09-2010, 12:59 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Зошто не смееме тукутака да го баталиме Нимиц?


3. Од бројни причини треба да се биде крајно внимателен при преземањето на ризичен политички чекор. Недоволно подготвен обид за суштински пресврт, преку прекин на медијацијата, на пример, може да ни донесе несогледливи последици. Пред да се преземе што било, мора да се знае дека меѓународните договори се над домашното законодавство и земјите се должни да ги спроведуваат. Владите може и треба да се менуваат, ама државните обврски остануваат. Така се постапува доколку се сака државата да биде ценета.

4. Во тој контекст не смее да се заборава дека во нелегалниот процес на прием Македонија во ООН презеде обврска, потврдена и со Привремената спогодба, да соработува со медијацијата. Тоа не смееме да го игнорираме бидејќи евентуално еднострано прекинување на комуникацијата со Нимиц би нé конфронтирало со (речиси) целиот свет. Барем на почетокот. Така би им дале широк маневарски простор да нé осудат, изолираат и, на еден или друг начин - казнат. А тоа, изгледа, одредени значајни фактори - едвај го чекаат. Дека ќе направат сé за да зажалиме за еден таков (недоволно промислен) потег, не треба да се сомневаме.


6. И сето тоа би било залудно доколку главните фактори (Вашингтон и Брисел) не покажат макар минимум разбирање за нашите намери. Вакви акции не се преземаат без сериозни консултации со (нај)големите играчи. Преку нив се согледуваат и условите и изгледите за успех.


Авторот е поранешен амбасадор

Автор: Ристо Никовски


Recenzent, го одбегна одговорот мојот пост. Еве го битниот дел:


(01-09-2010, 04:44 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(01-09-2010, 02:58 PM)recenzent Wrote: Cudno, ovoj forum go napaga Gruevski, a tokmu toj e protiv prekin na pregovorite. Kotle sega ramo do ramo e so Mirka koja veke na golemo agitira protiv prekinot na pregovorite!(28-08-2010, 02:22 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: ..... е јасно дека едностраниот прекин на преговори значи ЗАДРЖУВАЊЕ НА "референцата" FYROM,

Р. Македонија во сите меѓународни организации ке остане под името FYROM или ке треба да го прекине членството во ООН во ОК во ММФ.


Одговори на овие две прашања, бидејки тие се неминовна последица на ЕДНОСТРАН ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ:

1. Дали прекинот ке значи задржување на иимето/"референцата" во ООН, ММФ, ОК и така натаму.

2. Дали ке го прекине членството во меѓународните организации каде што сме проимена по името/"референцата" ПЈРМ
02-09-2010, 05:48 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#78

(01-09-2010, 06:50 PM)ABC Wrote:
(01-09-2010, 04:44 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: За крај, за и ние - Групацијата на Ветерани Дисиденти да не станеме дел од сценариото ќе ја објасниме единствената законска и прифатлива постапка за ЛЕГИТИМЕН прекин на преговорите по наше видување и истражување.

Абе шо ветерани дисиденти ќе да бевте, плус вака компетентни па да ја објасните единствената законска и прифатлива постапка за легитимен прекин на преговорите од некоја удобна фотеља таму некаде по Канада?
Дојдете овде во Македонија, да ве запнам да поберите малку тутун по полињава Прилепски за да ја прехраните фамилијата, па после објаснувајте и паламудете за легитимност на постапката.Nenene

Абе, друже има една поговорка: "Има кој тевата ја коси, а кој на косачите вода им носи" - најди се себеси.

Туку да те прашам кај беше да лаеш против Џорџи Атанасовски и Цуцулосвки и ММДЧП за нивниот проглас со кој продаваат лажен патриотизам, или да кажеш збор два за фашистичкиот говор на Тодорче Петров во Трново на Илинден?

Најди што нечини со нашиов предлог, со нашиве писанија и говори за тоа. Кој во колку удобна фотеља седи, ние наујбаво си знаеме самите.
03-09-2010, 01:05 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#79

(02-09-2010, 02:13 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(01-09-2010, 06:50 PM)ABC Wrote:
(01-09-2010, 04:44 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: За крај, за и ние - Групацијата на Ветерани Дисиденти да не станеме дел од сценариото ќе ја објасниме единствената законска и прифатлива постапка за ЛЕГИТИМЕН прекин на преговорите по наше видување и истражување.

Абе шо ветерани дисиденти ќе да бевте, плус вака компетентни па да ја објасните единствената законска и прифатлива постапка за легитимен прекин на преговорите од некоја удобна фотеља таму некаде по Канада?
Дојдете овде во Македонија, да ве запнам да поберите малку тутун по полињава Прилепски за да ја прехраните фамилијата, па после објаснувајте и паламудете за легитимност на постапката.Nenene


АБЦ секој народ си има власт каква заслужува. Ние се залагавме и боревме колку што можевме да избереме власт каква мислевме дека заслужуваме: демократска , национално определена, власт која ке се бори за благосостојба на граѓаните на Македонија. Сме биле "малцинство" во однос на вас "тутуноберачите" и сме заминале да бараме власт кава што ни прилега нам. Сме избрале "недемократски" земји Америки, Канади, Швајцарии и тоа зборува за нас какви сме во споредба со вас. Сега пишуваме, зборуваме за да им укажеме на вашите деца да не ја повторат вашата грешка и конечно да станат Македонци.

Не знам, само, на која страна е АБЦ. Дали е на страна на “ тутуноберачите“ или е на страна на тие што го продаваат тутунотIcon_wink
Еве една песна за АБЦ...за убав ден

03-09-2010, 10:35 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#80

Quote:Jovan Poprusev

‎"свети" Павле што те снема!!!!???? Еве да прочиташ и твоите почнаа да разбираат што пишуваме !!!!

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php...8#pid16888

и ш то ке донесе едностраниот прекин....


Quote:Goce Dimovski

Ne bi sakal vaka da upadnuvam vo vasata raspravija no sepak edno e jasno kako den deka fyrom e REFERENCA i nisto drugo, a najmalku ime i dokolku izlezeme od pregovorite moze sve da se sluci i moze mnogu da dobieme ili mnogu da izgubime no e...dno e sigurno a toa e deka ke si ja zadrzime cesta... Za nekogo toa e mnogu visoka ili mnogu niska cena a za mene i za mnogu drugi iskreni i cesni Makedonci ednostavno CESTA NEMA CENA!!!
Mislam deka dobro me razbravte...Quote:Jovan Poprusev

Ако направиме ЕДНОСТРАН ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ. Под кое име ке останеме во Меѓународните организации.
Ке ве замолам за краток и концизен одговор.


Quote:Jovan Poprusev

‎"Обожавателите на "двоеговор" милуваат поcтојано да не' потсетуваат и исправуваат дека БЈРМ е само "референца". Но, што значи зборот "референца"? Самиот збор е недомороден на Македонскиот јазик. Како некаков хибрид збор, грубо преведен од ...Англискиот јазик, значењето, во контекстот на Времената Спогодба, му е "ословување". Е сега, кога некој некого "ословува", тогаш тоа е заради квалитатвни причини, тоест, на пример го нарекува голем или мал, умен или глупав, постоечки или поранешен, господине или држе, земјин или вонселенски, американски или руски, тато или сине, македонски или југословенски или пак го ословува, тоест то нарекува, тоест го вика од именувачки причини. Имајќи в предвид дека ова "ословување" е активно веќе седумнаесет години, секој последователен ден, дека безброј договори се склучуваат под ова "ословување", квалификациската вредност на ословувањето преминува во именувачка. Па затоа, оние кои се чукаат во градите дека "името не го даваат" треба да се искажат за кое име зборуваат, оти оваа држава светот се' повеќе и повеќе ја знае како Бифша Југословенска Ребублика Македонија, со вентилатор на знамето. Оти, тоа е вистината."

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php...1#pid16851


Quote:Goce Dimovski

Ne e problem Jovane samo toa pod koe ime ke ostaneme vo megjunarodnite organizacii tuku treba da se odlucime za resenie koe pred se ke ni ja prekine agonijata i so koe ke mozeme da postignime najpozitiven rezultat za nas, znaci ovde vistina... treba da se napravi matematika i na sekoe mozno resenie da se stavat na vaga pozitivnite i negativnite posledici i da se izbere ona koe ke ima najmal negativen rezultat za nas...
Fakt e deka imame valkan igrac od drugata strana cii nameri i celi se jasni kako den a toa e da go nema Makedonskiot identitet so pozicii koi se jasni i neprikosnoveni a tie se ne samo da go smenime imeto tuku pokraj drugoto i da se otkazime od site onie koi ne priznale pod ustavnoto ime, taka da Jas bi ve prasal Vas sto e podobro, dali da izlezime od pregovorite i da si gi zadrzime onie koi ne priznale ili da ostanime i da gi izgubime i niv???
Ako malku podobro razmislite ke vidite deka toa oslovuvanje e aktivno tolku godini tokmu poradi toa sto site tie godini ostanavme vo pregovorite, taa agonija sami si ja napravivme i treba da ja prekinime kolku sto mozeme pobrzo...
Probajte da gi vidite pozitivnite raboti koi ke se slucat ako izlezime od pregovorite, zarem cesta sto ke si ja zacuvame ne vi vredi najvise na svet???


Quote:Jovan Poprusev

Некој свесно манипулира и не обвинува за тоа дека ние сакаме преговорите да продолжат. Ние единствени досега нудиме РЕШЕНИЕ КАКО ДА СЕ СОЧУВА ИМЕТО МАКЕДОНИЈА а истовремено да не се изолираме. Да влеземе и во НАТО и во ЕУ.
Ние РАЕГИРАМЕ НА... ОБИДОТ ПРЕГОВОРИТЕ ДА БИДАТ ПРЕКИНАТИ БЕЗ АРГУМЕНТИ-ЕДНОСТРАНО. Односно прекинот да не биде аргументиран и ПРИФАТЛИВ за САД и ЕУ. Еве што велиме:

"Во прогласот (СЕ ОДНЕСУВА НА ОНИЕ КОИ УЧЕСТВУВАА НА ТРИБИНАТА) останаа и без да понудат решение со кое Македонија на легитимен начин ќе ги прекине преговорите. Прекин од кој Македонија ќе поентира и ќе добие нескриени симпатии и подршка од најважните играчи во светската дипломатска политика, прекин на преговори прифатен од САД, Канада и земјите на ЕУ. Ниедна влада од овие држави нема да поддржи неаргументиран прекин на преговорите."

"Единствено решение по нас е враќање на состојбите со името на ниво на кое беа пред приемот во ООН под референцата ПЈРМ....
..... Значи за прекинот на преговорите да биде прифатен од САД, ЕУ и останатите држави треба да ДОКАЖЕМЕ дека тие одлуки на Македонските власти биле НЕЛЕГИТИМНИ и ПРОТИВ ВОЛЈАТА на Македонците.
Од ова полесно нешто нема. Едниствено што треба да сториме како Македонци е да ИЗБЕРЕМЕ МАКЕДОНСКА ВЛАСТ која ќе го стори тоа.
Зошто велиме дека овој потфат е многу лесно изводлив?"

Се надевам дека ке ви стане јасно оти ние НЕ СМЕ ЗА ПРОДОЛЖЕНИЕ НА ПРЕГОВОРИТЕ. Бидејки дел од нас го подржаа и бојкотот на изборите 1994 година од таа причина за да не се даде легитимитет на власта Глигоров-Црвенковски. За да може кога ке дојде ВМРО ДПМНЕ на власт да се прогласат одлуките за неважечки. Зошто тоа не го стори Љупчо тој најубаво знае.Quote:Goce Dimovski

Dobro Jovane tolku li ste ubedeni deka site drugi se maloumni i slepi pa nemozat da go vidat resenieto, tuku samo vie nudite resenie so koe nie ke bidime apsolutni dobitnici (zacuvuvanje na imeto, vlez vo nato i eu).
Nikoj ne zboruva za near...gumentiran prekin na pregovorite zosto argumenti ima milioni trgnuvajki od ogromni istoriski fakti koi gi ima po arhivite na svetskite sili, istoriskite fakti koi gi potvrduvaat najgolemite svetki istoricari(Eugene Borsa), narodot koj od pamtivek e samoopredelen po nacionalna osnova i.t.n. Neznam zosto mislis deka nemame argumenti i deka prekinot na pregovorite ke bide neargumentiran????
Toa Ti odnosno Vie go nudite kako resenie zosto ste razmisluvale na taa tema i toa e dobro, no nemoj da mislis deka nema bilo koja Makedonska vlada da go razmisli toa kako model dokolku se donese odluka za izlez od pregovorite.
Prekinot na pregovorite e golema rabota i zatoa veruvaj deka nikoj nema toa da go svati neozbilno i dlaboko ke razmisli sekoj eden za nacinite i modelite kako da se realizira toj prekin, zatoa e potrebno prvo odluka(normalno od zatvoren tip) za izlez od pregovroite a potoa ke se posvetime na nacinot kako toa da se sprovede...
Toa sto go pisuvas Ti deka odlukata za promena na imeto vo fyrom bile nelegitimni i protiv voljata na narodot moze da se iskoristi kako model za da se prekinat pregovorite i iskreno mene mnogu mi se dopagja na prv pogled, veruvam deka i mnogu drugi Makedonci vo idnina ke ponudat vakvi razmisluvanja, samo Ti zameruvam deka ovoj tvoj predlog e vo paket so negiranjeto na site Vladi dosega i mislam deka bi bilo podobro da porabotis na lobiranjeto ovoj tvoj predlog da se razgleda na povisoko nivo od aktuelnata Makedonska Vlada otkolku da se zalagas za nova opcija i nekoja "polegitimna vlada"...


Quote:Jovan Poprusev

Никаде Гоце ние не напишавме дека другите Македонци се малоумни и слепи.
Ги напишавме следниве две работи: дека оваа е наше видување кое сме го изградиле врз база на "некакво" си истражување, значи сме се консултирале со некого. Македоските ...влади досега презентираа и се повикуваа на секакви аргументи од историски до човекови права и резолуции...но сето тоа не вроди со плод.

1 "За крај, за и ние - Групацијата на Ветерани Дисиденти да не станеме дел од сценариото ќе ја објасниме единствената законска и прифатлива постапка за ЛЕГИТИМЕН прекин на преговорите ПО НАШЕ ВИДУВАЊЕ И ИСТРАЖУВАЊЕ."

2. "Аргументите кои се наведуваат на плакатот на ММДЧП се добро познати и тие на дело не вродија плод. Овој свет тука - САД, Канада, Австралија и ЕУ СЕ РИГИДНИ И БАРААТ ВАЛИДНОСТ, а арументите на ММДЧП се невалидни, НЕВАЖНИ И НЕУПОТРЕБЛИВИ како аргументи кои се УПОТРЕБУВАНИ до сега во "борбата" за зачувување на името."

Ти ни замеруваш што сите влади од 1991 до денеска ги сметаме за нелегитимни. За нас мерило за легитимноста е залагањето на Владата за интересите на граѓаните на Македонија. Дали една влада до сега ги штитеше интересете на граѓаните на Македонија.??Одговорот е НЕ.!!!
Ние не ги сметаме сите влади за нелегитимни тие нелегитимноста сами ја искажуваа/искажуваат и потврдуваа/потврдуват.
Го слушавме Љупчо во предизборието 1998 година дека ке ги исправи грешките од приватизацијата. Ке ги испоапси транзициските крадци. Од тоа што стана. ЕДНО ГОЛЕМО НИШТО. Додуша не е ништо и тие станаа дел од ЦРВЕНАТА БУРЖОАЗИЈА.

2006 дојде Груевски дали стори нешто за да неговата влада се здобие со легитимитет.

Актуелнава влада на Груевски не е заинтересирана Македонија да влезе во ЕУ и НАТО. За оваа тврденјрње имаме најмногу докази и ке ги презентираме кога ке дојде време а тоа се надеваме ке биде наскоро.
Прочитај го ова:

ЦРВЕНКОВСКИ ПРОТИВ ГРУЕВСКИ
http://www.kotle.ca/index.php?limitstart=25
04-09-2010, 05:27 PM
Reply