Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Карнегиева фондация за международен мир -и Занаят ли съвремените
Author Message
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#61

(12-07-2010, 08:36 PM)demmian Wrote:
(12-07-2010, 04:21 AM)ivan mihajlov Wrote: Както се вижда обаче от сръбската карта в Скопие и Прилеп живеят според сърбитре само сърби ??!!??

А,според бугарите живеат само бугари...која глупост,како и да е,и срби и бугари денес сте прецакани,денес во Прилеп и Скопје живеат само Македонци,кои не помнат нивните родители или прародители да се декларирале за нешто подруго од Македонци.

Първо Карнегиевата анкета е била во 1914г. НЕ СЕГА !!!!!Никой не збори за днес ва карта е от 1914г.
И не само според българите туку и според Карнегиевата комисия ви цела Македония непостоят оште оделен народ македонци чети што пиши во доклада !
12-07-2010, 08:59 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#62

(12-07-2010, 08:40 PM)demmian Wrote:
(12-07-2010, 03:50 PM)ivan mihajlov Wrote: А Македнската нация е политичека нация и няма какво да спорим по този въпрос зародена малко преди първата световна война и узаконена след втората световна война не без "помощта" на калпавите български политици. ..


Ma немој...а зарем бугарската нација е природна нација?!Classic

Подобро крсти се во Русите,оти ако не беа они напомош 500 хирурзи немаше да ве состават како нација.

Говориш глупости. Когато Паисий (един македонски българин) започва българското възраждане за русия никой од народот не е бил ни свесен. Българската нация е резултат от преродба базирана на народ (не нация, а етнос) оформен между 6 и 14 век и поробен от турците.

Възраждането на българската нация е процес започнат и движен от новообразуваната българска интелигенция изучена по Европа.

Възраждане, предодба (на нещо постоело и пред осмаснкото владичество).

Преродба в която дейно участват и българите от Македония.

А вашето е нация с декрет. Или ако не съм во право кажи ми: Какво при вас е било "предодено". Букефал или хунзите? Защото от тогава до началото на 20 век има една голема дупка от 200 години без македонци - нито като посебен етнос, а още по-малко като държава.
12-07-2010, 09:22 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#63

Дај да го видиме тој декрет!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ако не покажиш такво нешто ти си еден обичен мочк....
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
12-07-2010, 09:29 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#64

(12-07-2010, 08:40 PM)demmian Wrote:
(12-07-2010, 03:50 PM)ivan mihajlov Wrote: А Македнската нация е политичека нация и няма какво да спорим по този въпрос зародена малко преди първата световна война и узаконена след втората световна война не без "помощта" на калпавите български политици. ..


Ma немој...а зарем бугарската нација е природна нација?!Classic

Подобро крсти се во Русите,оти ако не беа они напомош 500 хирурзи немаше да ве состават како нација.

ХА-ХА Ме насмея Pos23....мислене от Титово времеIcon_lol
Дамяне се гледа много си далеко от вистинската история и ако си поне малко писмен ке знаеш дека възкръсването на Българската нация си е бугарска работа.Припомни си кога е писана първата бугарска история от Паисий Хилендарски во 1762г.
Бугарите въскрасват како нация со васкрасването на бугарските училища( първо килиини во 1810г. па и по-късно светските во 1835г.) после тускиот султан кой дава милет на бугарите още во 1870г. и създаването на Българска патрияршия и руснаците немат ништо во таа работа.Бугарите почват да градат училища и бугарски църкви оште кога са под турска окупация туку Априлското востание и Руско-туската война са последсвие ...сега идва прашането каде биле македонците кога во 1870г. султанот дал на сите етнически групи во Османскта империя милет ...па даже и на власите ???
Каде бехте македонците во 1876г, кога бугарите правиха Априлското востание или и то беше руска работа ?Каде са македонските училища во Османскта империя ?..или каде са македнските книги написани преди 1945г. ????Едисвента нация кой има точна дата на рагане е македонската 9.09 .1944г.Icon_lol

"А Тито е Исус Христос за македонците ,майка и татко за македнците ....JeeeJeeeJeee"12-07-2010, 09:32 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#65

(12-07-2010, 09:22 PM)Вовата Wrote: Говориш глупости. Когато Паисий (един македонски българин) започва българското възраждане за русия никой од народот не е бил ни свесен. Българската нация е резултат от преродба базирана на народ (не нация, а етнос) оформен между 6 и 14 век и поробен от турците.

Во контекст на ова,потсети се само дека 1878 г. и вие се формиравте како новосоздадена држава,со помошта и аминот на Русија и останатите велики сили.Кога истите составија 2+2 и направија сума сумарум дека границите на Санстефанската ви Бугарија не ви се заслужени,ви ги скратија крилјата или со други зборови кажано вие сте дело на Русија и Великите Сили,кои ако сакаа ќе ве задржеа како Санстефанска Бугарија,а ако им беше волја уште повеќе ќе ве преполовеа.Тоа што денеска имате ваша држава,тука вие не сте никаков фактор,фактор се Великите Сили,кои и до ден денешен ја имаат моќта да му дадат држава на секој кој ќе посака (нормално ако тоа е во согласност со нивните концепции и планови-Санстефанска се покажа како грешка,па затоа ја минимизираа )

Не се навредувај,тоа е реалноста,исто како што мене не ми паѓа лошо да си признаам дека долгопосакуваната македонска држава се создаде исто под нечиј декрет (тука доминантна беше личноста на еден политичар плус неговата компанија околу него,а кај вас беше клучна волјата кај Великите Сили,а најмногу Русија).

Остави го настрана Паисиј,тој во 18 ти век не му преостанувало ништо друго,освен сопствените,тогаш нереални желби,да ги компензира со делото ,,Историја Славјаноблгарска,,


(12-07-2010, 09:22 PM)Вовата Wrote: А вашето е нация с декрет. Или ако не съм во право кажи ми: Какво при вас е било "предодено". Букефал или хунзите? Защото от тогава до началото на 20 век има една голема дупка от 200 години без македонци - нито като посебен етнос, а още по-малко като държава.

Со или без декрет,важно сонот за сопствена македонска држава конечно се реализира.А,велико е чувството да си свој на своето,да не си под ничија чизма,така да оној кој нам Македонците ни дал држава ни направил огромна услуга.Богами и на тебе некој да ти соѕида куќа,не верувам дека ќе плачеш.


А,како што забележувам,вие за хунзите воопшто не сте добро информирани,ние не ги пронајдовме нив,туку тие не пронајдоа нас,декларирајќи дека водат потекло од дел од војската на нашиот цар Александар Македонски.
12-07-2010, 09:37 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#66

(12-07-2010, 09:32 PM)ivan mihajlov Wrote: Каде бехте македонците во 1876г, кога бугарите правиха Априлското востание ?

Бевме во зимски сон!
12-07-2010, 09:39 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#67

(12-07-2010, 09:29 PM)афион Wrote: Дај да го видиме тој декрет!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ако не покажиш такво нешто ти си еден обичен мочк....
Ферманът от 1870г. скойто туския султан сновава бугарскта Екзархия ......Нещо неясно ????...ако е немало бугари да си побарат милет що му е требало да им го дава.

[Image: 200px-Sultan’s_Ferman_for_the_establishm...rchate.jpg]
12-07-2010, 09:40 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#68

(12-07-2010, 09:39 PM)demmian Wrote:
(12-07-2010, 09:32 PM)ivan mihajlov Wrote: Каде бехте македонците во 1876г, кога бугарите правиха Априлското востание ?

Бевме во зимски сон!

А каде ви са книгите ?
Каде ви са училищата ?
Каде ви са църквите?
Каде бехате да си побарате милет како е било со сите народи во Отоманската империя коя пот притисок на великите сили дава милет на сите кой си го побарали после 1870г. и ако си малко писмен ке знаеш дека бугарие първи получават милет ?
12-07-2010, 09:45 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#69

АААААААУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУ

Да не издаде турчинот и влашки декрет??????????

А влашка држава е??????????????


Знам дека ништо не знаете затоа вака ве дешкам!!!!
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
12-07-2010, 09:46 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#70

(12-07-2010, 09:37 PM)demmian Wrote:
(12-07-2010, 09:22 PM)Вовата Wrote: Говориш глупости. Когато Паисий (един македонски българин) започва българското възраждане за русия никой од народот не е бил ни свесен. Българската нация е резултат от преродба базирана на народ (не нация, а етнос) оформен между 6 и 14 век и поробен от турците.

Во контекст на ова,потсети се само дека 1878 г. и вие се формиравте како новосоздадена држава,со помошта и аминот на Русија и останатите велики сили.Кога истите составија 2+2 и направија сума сумарум дека границите на Санстефанската ви Бугарија не ви се заслужени,ви ги скратија крилјата или со други зборови кажано вие сте дело на Русија и Великите Сили,кои ако сакаа ќе ве задржеа како Санстефанска Бугарија,а ако им беше волја уште повеќе ќе ве преполовеа.Тоа што денеска имате ваша држава,тука вие не сте никаков фактор,фактор се Великите Сили,кои и до ден денешен ја имаат моќта да му дадат држава на секој кој ќе посака (нормално ако тоа е во согласност со нивните концепции и планови-Санстефанска се покажа како грешка,па затоа ја минимизираа )

Не се навредувај,тоа е реалноста,исто како што мене не ми паѓа лошо да си признаам дека долгопосакуваната македонска држава се создаде исто под нечиј декрет (тука доминантна беше личноста на еден политичар плус неговата компанија околу него,а кај вас беше клучна волјата кај Великите Сили,а најмногу Русија).

Остави го настрана Паисиј,тој во 18 ти век не му преостанувало ништо друго,освен сопствените,тогаш нереални желби,да ги компензира со делото ,,Историја Славјаноблгарска,,


(12-07-2010, 09:22 PM)Вовата Wrote: А вашето е нация с декрет. Или ако не съм во право кажи ми: Какво при вас е било "предодено". Букефал или хунзите? Защото от тогава до началото на 20 век има една голема дупка от 200 години без македонци - нито като посебен етнос, а още по-малко като държава.

Со или без декрет,важно сонот за сопствена македонска држава конечно се реализира.А,велико е чувството да си свој на своето,да не си под ничија чизма,така да оној кој нам Македонците ни дал држава ни направил огромна услуга.Богами и на тебе некој да ти соѕида куќа,не верувам дека ќе плачеш.


А,како што забележувам,вие за хунзите воопшто не сте добро информирани,ние не ги пронајдовме нив,туку тие не пронајдоа нас,декларирајќи дека водат потекло од дел од војската на нашиот цар Александар Македонски.


Ако си малко свестен ке знаеш дека ако си е останала Санстефанска Буагрия после немаше да ги има ВМРО ,Г.Делчев,Я.Сандаски войводите от Илинденско-преображенското востание ...па и македонци сега немаше да постоят Icon_lol
12-07-2010, 09:50 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#71

(12-07-2010, 09:50 PM)ivan mihajlov Wrote:
(12-07-2010, 09:37 PM)demmian Wrote:
(12-07-2010, 09:22 PM)Вовата Wrote: Говориш глупости. Когато Паисий (един македонски българин) започва българското възраждане за русия никой од народот не е бил ни свесен. Българската нация е резултат от преродба базирана на народ (не нация, а етнос) оформен между 6 и 14 век и поробен от турците.

Во контекст на ова,потсети се само дека 1878 г. и вие се формиравте како новосоздадена држава,со помошта и аминот на Русија и останатите велики сили.Кога истите составија 2+2 и направија сума сумарум дека границите на Санстефанската ви Бугарија не ви се заслужени,ви ги скратија крилјата или со други зборови кажано вие сте дело на Русија и Великите Сили,кои ако сакаа ќе ве задржеа како Санстефанска Бугарија,а ако им беше волја уште повеќе ќе ве преполовеа.Тоа што денеска имате ваша држава,тука вие не сте никаков фактор,фактор се Великите Сили,кои и до ден денешен ја имаат моќта да му дадат држава на секој кој ќе посака (нормално ако тоа е во согласност со нивните концепции и планови-Санстефанска се покажа како грешка,па затоа ја минимизираа )

Не се навредувај,тоа е реалноста,исто како што мене не ми паѓа лошо да си признаам дека долгопосакуваната македонска држава се создаде исто под нечиј декрет (тука доминантна беше личноста на еден политичар плус неговата компанија околу него,а кај вас беше клучна волјата кај Великите Сили,а најмногу Русија).

Остави го настрана Паисиј,тој во 18 ти век не му преостанувало ништо друго,освен сопствените,тогаш нереални желби,да ги компензира со делото ,,Историја Славјаноблгарска,,


(12-07-2010, 09:22 PM)Вовата Wrote: А вашето е нация с декрет. Или ако не съм во право кажи ми: Какво при вас е било "предодено". Букефал или хунзите? Защото от тогава до началото на 20 век има една голема дупка от 200 години без македонци - нито като посебен етнос, а още по-малко като държава.

Со или без декрет,важно сонот за сопствена македонска држава конечно се реализира.А,велико е чувството да си свој на своето,да не си под ничија чизма,така да оној кој нам Македонците ни дал држава ни направил огромна услуга.Богами и на тебе некој да ти соѕида куќа,не верувам дека ќе плачеш.


А,како што забележувам,вие за хунзите воопшто не сте добро информирани,ние не ги пронајдовме нив,туку тие не пронајдоа нас,декларирајќи дека водат потекло од дел од војската на нашиот цар Александар Македонски.


Ако си малко свестен ке знаеш дека ако си е останала Санстефанска Буагрия после немаше да ги има ВМРО ,Г.Делчев,Я.Сандаски войводите от Илинденско-преображенското востание ...па и македонци сега немаше да постоят Icon_lol


ќе имаше само РУСИShokShokShok
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
12-07-2010, 09:53 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#72

(12-07-2010, 09:46 PM)афион Wrote: АААААААУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУ

Да не издаде турчинот и влашки декрет??????????

А влашка држава е??????????????


Знам дека ништо не знаете затоа вака ве дешкам!!!!

Да представи си постой влашки декрет от 1905г. ама македнски непостои !!!!
Не писмен си и си жалак со ферман во 1905г. тускиот султан дава милет на власите ако незнаеш прашай некой писмен да ти кажи .Icon_lol
(This post was last modified: 12-07-2010, 09:55 PM by ivan mihajlov.)
12-07-2010, 09:53 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#73

(12-07-2010, 09:53 PM)афион Wrote:
(12-07-2010, 09:50 PM)ivan mihajlov Wrote:
(12-07-2010, 09:37 PM)demmian Wrote:
(12-07-2010, 09:22 PM)Вовата Wrote: Говориш глупости. Когато Паисий (един македонски българин) започва българското възраждане за русия никой од народот не е бил ни свесен. Българската нация е резултат от преродба базирана на народ (не нация, а етнос) оформен между 6 и 14 век и поробен от турците.

Во контекст на ова,потсети се само дека 1878 г. и вие се формиравте како новосоздадена држава,со помошта и аминот на Русија и останатите велики сили.Кога истите составија 2+2 и направија сума сумарум дека границите на Санстефанската ви Бугарија не ви се заслужени,ви ги скратија крилјата или со други зборови кажано вие сте дело на Русија и Великите Сили,кои ако сакаа ќе ве задржеа како Санстефанска Бугарија,а ако им беше волја уште повеќе ќе ве преполовеа.Тоа што денеска имате ваша држава,тука вие не сте никаков фактор,фактор се Великите Сили,кои и до ден денешен ја имаат моќта да му дадат држава на секој кој ќе посака (нормално ако тоа е во согласност со нивните концепции и планови-Санстефанска се покажа како грешка,па затоа ја минимизираа )

Не се навредувај,тоа е реалноста,исто како што мене не ми паѓа лошо да си признаам дека долгопосакуваната македонска држава се создаде исто под нечиј декрет (тука доминантна беше личноста на еден политичар плус неговата компанија околу него,а кај вас беше клучна волјата кај Великите Сили,а најмногу Русија).

Остави го настрана Паисиј,тој во 18 ти век не му преостанувало ништо друго,освен сопствените,тогаш нереални желби,да ги компензира со делото ,,Историја Славјаноблгарска,,


(12-07-2010, 09:22 PM)Вовата Wrote: А вашето е нация с декрет. Или ако не съм во право кажи ми: Какво при вас е било "предодено". Букефал или хунзите? Защото от тогава до началото на 20 век има една голема дупка от 200 години без македонци - нито като посебен етнос, а още по-малко като държава.

Со или без декрет,важно сонот за сопствена македонска држава конечно се реализира.А,велико е чувството да си свој на своето,да не си под ничија чизма,така да оној кој нам Македонците ни дал држава ни направил огромна услуга.Богами и на тебе некој да ти соѕида куќа,не верувам дека ќе плачеш.


А,како што забележувам,вие за хунзите воопшто не сте добро информирани,ние не ги пронајдовме нив,туку тие не пронајдоа нас,декларирајќи дека водат потекло од дел од војската на нашиот цар Александар Македонски.


Ако си малко свестен ке знаеш дека ако си е останала Санстефанска Буагрия после немаше да ги има ВМРО ,Г.Делчев,Я.Сандаски войводите от Илинденско-преображенското востание ...па и македонци сега немаше да постоят Icon_lol


ќе имаше само РУСИShokShokShok

не сите бугари ке си беха заедно Icon_wink
12-07-2010, 09:54 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#74

(12-07-2010, 09:29 PM)афион Wrote: Дај да го видиме тој декрет!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ако не покажиш такво нешто ти си еден обичен мочк....

Ти на реката Конго имаш ли одено? Одкаде знаш дека не те лажат дека постои?
12-07-2010, 11:05 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#75

Самиот се пофали дека има таков декрет па ајде да го видиме!!!!
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
13-07-2010, 12:27 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#76

(12-07-2010, 09:53 PM)ivan mihajlov Wrote:
(12-07-2010, 09:46 PM)афион Wrote: АААААААУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУ

Да не издаде турчинот и влашки декрет??????????

А влашка држава е??????????????


Знам дека ништо не знаете затоа вака ве дешкам!!!!

Да представи си постой влашки декрет от 1905г. ама македнски непостои !!!!
Не писмен си и си жалак со ферман во 1905г. тускиот султан дава милет на власите ако незнаеш прашай некой писмен да ти кажи .Icon_lol

Море неписмен самиот се закопуваш,ако декретот на турчинот е за докажување на државноста ваша зошто нема држава за власите кој истотака извадиле ферман од кај султанот.

Одмори малку доста ја браниш бугарштинатаShokShokShok
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
13-07-2010, 12:39 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#77

(13-07-2010, 12:39 AM)афион Wrote:
(12-07-2010, 09:53 PM)ivan mihajlov Wrote:
(12-07-2010, 09:46 PM)афион Wrote: АААААААУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУ

Да не издаде турчинот и влашки декрет??????????

А влашка држава е??????????????


Знам дека ништо не знаете затоа вака ве дешкам!!!!

Да представи си постой влашки декрет от 1905г. ама македнски непостои !!!!
Не писмен си и си жалак со ферман во 1905г. тускиот султан дава милет на власите ако незнаеш прашай некой писмен да ти кажи .Icon_lol

Море неписмен самиот се закопуваш,ако декретот на турчинот е за докажување на државноста ваша зошто нема држава за власите кој истотака извадиле ферман од кај султанот.

Одмори малку доста ја браниш бугарштинатаShokShokShok

Ферманот на султанот докажа ПОСТОЕЧКИ НАРОДИ, а не некаква државност. Власите си имат држава - Румъния. А вас ве нема ни во фермани ни во пописи, ни во патеписи.... секој кой поминал одтука видел Бугари, а не видел македонци (како посебен етнос, се разбира, а не како некаква некаква географска определба, по каква дуро и Кемал Ататюрк е македонец).
13-07-2010, 02:45 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#78

(13-07-2010, 12:27 AM)афион Wrote: Самиот се пофали дека има таков декрет па ајде да го видиме!!!!

Ете ти. Со цитати:

През юни 1931 г. техническия секретар на Коминтерна Ото Куусинен в доклада си по националния въпрос пред Изпълнителния комитет сочи като главна слабост на секциите на Коминтерна недооценката на националния въпрос. Като ярък пример на такава грешка Куусинен изтъква заменянето на лозунга за "правото на самоопределение на народите до отделяне" с чисто пропагандисткия лозунг за Балканска федерация на работническо-селските републики и пр. Куусинен призовава съответните компартии да обсъдят отново националния въпрос с цел „изработването на нова национална програма” за всяка от партиите. Междувременно до балканските комунистически партии пристига директива за постепенно изоставяне на лозунга за Балканска федерация. На преден план се изтъква "правото на народите на самоопределение до отделяне". Така през 1932 година членовете на ВМРО (обединена), които са същевременно и комунисти поставят за първи път въпроса за признаване на отделна македонска нация.

Приемане
С тези мотиви в края на 1933 г. Балканският секретариат на Коминтерна решава да постави за разглеждане на едно от заседанията си македонския въпрос. По спомени на присъствалия на заседанието Димитър Влахов там е решено да се повери изготвянето на резолюция по въпроса на двама поляци които нямали понятие от тази проблематика. С помощта на Д. Влахов резолюцията все пак е изготвена между 20 декември 1933 година и 7 януари 1934 година и е утвърдена от Политическия секретариат на Коминтерна на 11 януари 1934 г. Самата резолюцията е приета от Изпълнителния комитет на Коминтерна през февруари 1934 г. От Коминтерна решението за македонска нация се пренася върху ВМРО (обединена) и през април 1934 г. „Македонско дело” публикува дословния текст на резолюцията. В документа между другото се казва:

„ „...Буржоазията на господствуващите нации в трите империалистически държави, между които е поделена Македония, се опитва да прикрие националното потисничество, отричайки националните особености на македонския народ и съществуванетв на македонска нация”. Гръцките шовинисти твърдят, че македонците са славянизирани гърци, великосръбските шовинисти провъзгласяват това население за едно от „племената” на югославската нация и го подлагат на насилствено посърбяване, а българските шовинисти, „експлоатирайки сродството на македонския език с българския, заявяват, че македонците са българи, и по този начин искат да оправдаят завладяването на Петричко и анексионистичната си политика по отношение на цяла Maкeдония...” “

В основата на новото схващане заляга становището, че „Македония се явява едно от огнищата на бъдещата империалистическа война”, поради което се търси вариант за притъпяване на противоречията между държавите, които я владеят. Това решение според Коминтерна е в създаването на т. нар. „македонска нация”. След решението на Коминтерна ВМРО (обединена) издига като свой лозунг „правото на македонския народ на самоопределение до отделяне от държавите-поробителки и образуване на обединена и независима република на македонските трудещи се маси”.

Последици
С посочената резолюция югославските и гръцките комунисти окончателно възприемат тезата, че съществува отделна македонска нация. Макар мнозинството от българските комунисти в Москва да не са съгласни с коминтерновското решение, те се подчиняват на новата политическа линия. Отделни дейци дори предлагат издаваните на книжовен български език вестници на ВМРО (об.) да бъдат преустроени постепенно на „ македонско наречие". В тази връзка в България по-късно се създава т. нар. Македонски литературен кръжок. Новото решение и новите лозунги не се възприемат еднакво от всички. Във ВМРО (об.) настъпва разцепление, като част от членовете му отстоява остават за лозунга за независима и обединена Македония в рамките на Балканска федерация. Все пак линията на Коминтерна постепенно се налага и БКП, ЮКП и ГКП започват да работят за формиране на ново национално съзнание сред българите в Македония. Тенденцията към „македонизиране” на славянското население в Македония не расте със забележима сила до 1945 г. Дотогава тя обхваща само част от комунистите. Доказателство за това е проявилото се противоречие по време на участието на България във Втората световна война. То касае тенденцииите за „македонизирането” и запазването на българското национално съзнание на населението в анексираната от България Вардарска бановина и намира израз и в острите спорове между ЮКП и БКП. След намесата на Коминтерна самоприсъединилите се към БКП македонски комунисти, водени от Методи Шаторов, са върнати под контрола на ЮКП. Процесът е интензифициран особено след войната и изтеглянето на българската администрация от региона. Той се засилва с идването на комунистическите партии в България и Югославия на власт и води до подписването на Бледската спогодба. Същото се отнася и за Северна Гърция контролирана по време на Гражданската война от ГКП. За разлика от България и Гърция, където процесът спира през 50-те години и няма траен успех, в СФРЮ се създава Народна Република Македония и там успешно се формира ново национално съзнание и нов език.
13-07-2010, 02:55 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#79

Чети афионе, чети:

http://www.promacedonia.org/kp_ju/kp_ju_3_1.html

Комунистическа рожба сте. Коравите българи или ги избиха, или избягаха в България и по света. На останалите, меките, ви извиха вратовете.

По същата селекция сега и в България преобладава робската и еснафска психика. Това за твое успокоение, де.
(This post was last modified: 13-07-2010, 04:22 AM by Вовата.)
13-07-2010, 04:20 AM
Reply
demmian
Unregistered

 
#80

(13-07-2010, 04:20 AM)Вовата Wrote: Комунистическа рожба сте. Коравите българи или ги избиха, или избягаха в България и по света. На останалите, меките, ви извиха вратовете.

Oние кои останаа во Македонија,тие беа вистинските Македонци,кои никогаш не ја изоставиле татковината.Благодарение на нив имаме држава ние Македонците.
13-07-2010, 12:17 PM
Reply