Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Карнегиева фондация за международен мир -и Занаят ли съвремените
Author Message
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12
#21

(06-07-2010, 06:16 PM)Kasnakovski Wrote: Пропагандата е друго нешто. Ако си бил Бугарин и си го живеел животот без да го руши територијалниот интегритет на СФРЈ не верувам да го казнеле.

Чакай, чакай, защо повярва на това, че моят дядо е изпратен на 13 месеца лагер само за това, че един ден не отишъл в кооператива, а не щеш да повярваш, че човек може да отиде в Титовски затвор заради българското си самосъзнание? И дали дядо ми е рушал "интегритета" на българското селско стопанство? Май доста се престараваш в опита си да играеш ролята на "безпристрастна комисия" и понякога ставаш смешен. Иначе, нищо лично, следя с интерес мненията ти.
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
06-07-2010, 07:26 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#22

(06-07-2010, 05:12 PM)acko Wrote:
(06-07-2010, 04:46 PM)ivan mihajlov Wrote: Абе приятел Jас исто сам македонец , сакам да си кажете вистината на вас да ви олекне оти вие можите да си лажите децата во РМ ама светските историчари немой ги излажите.До кога ке ва работа веке 21 век нека се каже вистината.
Со ова лаги за историята навредувате на свойта татковина РМ неможе да оди напред во ЕУ и НАТО каде са сите нормални европейски земи со лаги .

Glava_vo_zidGlava_vo_zidGlava_vo_zidGlava_vo_zidGlava_vo_zidGlava_vo_zid

Кога те читам тебе почнувам да ги разбирам оние Македонци кои што плукаат по Бугарија и Бугарите... Утеха ми е што знам дека не се сите во Бугарија како тебе, еве еден од членовите кои со задоволство го читам Каснакоски... Многу работи по кои сум плукал, кога дискутирам со такви како тебе добивам голема желба да ги бранам. Но гледам дека нема потреба да се дискутира со тебе. Ти си човек кој мисли дека се знае, кој е на мисија нас идиотите да ни ги отвори очите. А бе навистина мислиш дека ако ми дадеш документ каде што за Македонците пишува дека се Бугари јас ќе станам Бугарин? Знам дека во одговорот ќе се правиш фин, па ќе напишеш нешто во стилот ’не, ти биди си Македонец.... но, сепак, Бугарин си’.... Icon_razz

Ај, биди ми поздравен и веќе немам намера да трошам време на вакви луѓе и на ваква дискусија. Дај ќе собереме некој од Кајгана, ти собери си некој како тебе, па отидете да се тепате некаде, онака патриотски (во име на дедовците ви, кои што ако се навистина толку големи како што ги преставувате би се срамеле од вас и од тоа што го пишувате), ќе ви помине меракот, а нас другите оставете не на мира...
Абе му се познава дека е Македонец. Ти Ацко знаеш ли како Македонец се враќа наназад? Прави еден цел круг, и само напред...со главата в ѕидIcon_razz
06-07-2010, 08:46 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#23

(06-07-2010, 07:26 PM)Stefan Wrote: Чакай, чакай, защо повярва на това, че моят дядо е изпратен на 13 месеца лагер само за това, че един ден не отишъл в кооператива...

Стига бе. За самоотлъчка и 13 месеца. Сигурен ли си?
06-07-2010, 09:00 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#24

(06-07-2010, 09:00 PM)Kasnakovski Wrote:
(06-07-2010, 07:26 PM)Stefan Wrote: Чакай, чакай, защо повярва на това, че моят дядо е изпратен на 13 месеца лагер само за това, че един ден не отишъл в кооператива...

Стига бе. За самоотлъчка и 13 месеца. Сигурен ли си?

Малък си и незнаеш на баща ми най-големия приятел е затворен в трудово въпитателен лагер-затвор за малолетни за дето ги хванали да слушат Битълс и затова ,че носел дънки !!!
Едно момче на село го бяха вкарали е Дисцип за година (сега трбва да обесня какво е Дисцип това е Дисциплинарна рота което е чист затвор кадето те пращат да чукаш камъни в кариерите) за притежаните на едно порно списаните !!!Времето в което си в Дисципа не се признва за служба и се връщаш отново да си служиш казармата отначало!!!

Незнаеш колко трябва да си щастлив ,че живееш в демокрация и тези неща ти се виждат като легенди а те са си истина .Попитай родителите си те ще ти обеснят ако мислиш ,че си измисляме.
06-07-2010, 11:05 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#25

ivan mihajlov, а бугарскиот (советскиот) комунизам похомуан да не беше од македонскиот (југословенскиот), посебно од седумдесетите години па до крајот? Иако мислам дека малку си ги филуваш тие примери кои што ги даваш (знам луѓе кои што чуваат плочи од странските рок бендови од тоа време, има и ги продаваат сега во Скопје). И ако гледаме кон современата култура, југословенското општество беше повеќе отворено од другите комунистички општества. Не велам дека било слободно, туку дека било послободно од другите (иако мене не ми се допаѓа многу таквото гледање, тоталитарно општество си е тоталитарно општество). Земи на поле на литература, филм, музика и спореди со другите и сам ќе се увериш.

07-07-2010, 01:39 AM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#26

(06-07-2010, 11:05 PM)ivan mihajlov Wrote: Малък си и незнаеш на баща ми най-големия приятел е затворен в трудово въпитателен лагер-затвор за малолетни за дето ги хванали да слушат Битълс и затова ,че носел дънки !!!

Само за тоа? Не ми се верува, докако слушал „Битълс“ и носел дънки да немал некоја хулиганска пројава?
07-07-2010, 06:34 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#27

(07-07-2010, 06:34 AM)Kasnakovski Wrote:
(06-07-2010, 11:05 PM)ivan mihajlov Wrote: Малък си и незнаеш на баща ми най-големия приятел е затворен в трудово въпитателен лагер-затвор за малолетни за дето ги хванали да слушат Битълс и затова ,че носел дънки !!!

Само за тоа? Не ми се верува, докако слушал „Битълс“ и носел дънки да немал некоја хулиганска пројава?


Да само за това ??? Попитай някой по възрастен и ще ти каже какви са били годните .Дънките ги разрешиха да се носят чак след 1975г. мисля до тогава бяха обявени за "западно вляние".
Каснаковски гледам,че се интересуваш от история а знаеш ли кой е Юрий Андропов ?????
Юрий Андропов е бивш председател на КГБ после во 1982г.стана генерален секретар на КПС т.е. председател на СССР.Кога дойде на власт забрани секоя странска музика во СССР после и бугарските комунари я прафатиха ва работа две години во България неможеше никаде да се чуе дръга освен българска и руска музика.
07-07-2010, 07:22 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#28

(07-07-2010, 01:39 AM)acko Wrote: ivan mihajlov, а бугарскиот (советскиот) комунизам похомуан да не беше од македонскиот (југословенскиот), посебно од седумдесетите години па до крајот? Иако мислам дека малку си ги филуваш тие примери кои што ги даваш (знам луѓе кои што чуваат плочи од странските рок бендови од тоа време, има и ги продаваат сега во Скопје). И ако гледаме кон современата култура, југословенското општество беше повеќе отворено од другите комунистички општества. Не велам дека било слободно, туку дека било послободно од другите (иако мене не ми се допаѓа многу таквото гледање, тоталитарно општество си е тоталитарно општество). Земи на поле на литература, филм, музика и спореди со другите и сам ќе се увериш.

Се сложувам со тебе дека югославенскиот комунизъм е бил по отворен това немора да му се признае на Тито.Ние спремо вас бехме диваци вакви ни направиха комунарите.
Плочите на странските рок банди беха забранени со закон во БГ мислам до 1974 или 1976г. после ги разрешиха даже се появи бугарска фирма Балкантон коя издаде много странски плочи на сите рокбанди .Jас живех во СССР и помнам дека мойте родители носиха плочи на приятели руснаци от Бугария туку ва работа беше после 1976-1977г.Тоа е вистината млади приятели ако сакате вервайте ама прашайте и други по стари бугари ке ви кажат как за носене на дънки преди 1975г. може и во затвор да одтиш.
07-07-2010, 07:33 AM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#29

Андопов не беше ли Генерален секретар на ЦК на КПСС и Председател на Президиума на върховния съвет на СССР?

Че той не се ли задържа малко време?

Това за музиката ми се струва нереално. Поне италианска естраса нямаше ли?
07-07-2010, 08:34 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#30

(07-07-2010, 08:34 AM)Kasnakovski Wrote: Андопов не беше ли Генерален секретар на ЦК на КПСС и Председател на Президиума на върховния съвет на СССР?

Че той не се ли задържа малко време?

Това за музиката ми се струва нереално. Поне италианска естраса нямаше ли?

Той смени Брежнев но после и той умяря след две години,мился.Сега искам да съм ясен и разбран приода до 1974г. западнта музика беше забранема със закон и имаше присъди за "западно влияние " т.е. затвор ,полравителен лагер и т.н.....По врмето на Андропов имаше само указ с който рускта и българскта музика имаха преимушесво в националните институции(то други нямаше тогава) като телевизия,радио и т.н. ..по дискотеките имнаше само българска ,руска музика и тук таме от бувшите социалистически страни.Може сега да ти е смешно но тогва това се считаше за парвилно.
07-07-2010, 08:59 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#31

Такааа, броени дни свършват бързо.

Сега за годините по време на железния комунизъм в България. Аз завърших гимназия през 1976. Носенето на блу джинси не беше забранено със закон. По закон и конституция България беше демократична страна. Но страната се управляваше не от закони, а от ПОСТАНОВЛЕНИЯ (на ЦК на БКП) и НАРЕДБИ, както и на ПРАВИЛНИЦИ ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА. Законите и конституцията бяха за парлама. Законът беше Тодор Живков и още по зле - изродите от Държавна сигурност.

През 50-те можеха да те опандизят само за изпусната приказка. Ето ви една случка която съм запомнил. Когато бях около пет-шест годишен пътувахме с татко във влака. Аз започнах да си свирукам една мелодия (туист), която бях чул от него (а той - тайно от някоя западна радиостанция). Татко побеля и ми каза: "Недей да свириш - има и други хора в купето и не им е приятно да слушат шум". Един от пътниците се позасмя и каза: "То е малко детето - не разбира". По-къено татко ми каза, че има някои работи, които не се казват и правят навън от дома, защото милицията може да ни накаже.

През втората половина на 60-те по градовете имаше милиционерски патрули, които ако си успял да си пуснеш дърга коса, те хващаха, вадеха едни ножици и ти правеха пътека през косата напреко от едното ухо до другото. Ако протестираш или се противиш, те арестуваха и ти скъсваха задника от бой. На жените, посмели да излязат с къси поли удряха печат на бедрото с трудно за миене мастило (както се дамгосват крави), за да ги накарат да носят "прилични" рокли (малко над коляното беше разрешено). Брадите бяха забранени. Такива хайки ставаха много чести и стръвни с наближаването на големи комунистически празници.

До около 1970 година блу джинси (или както са извесни - дънки) просто нямаше. Нямаше откъде да се купят. Внясяха се контрабанда и много трудно от синчета на партийни босове, които скитаха на запад свободно, както и от моряци далечно плаване. Струваха две месечни заплати. После се появиха българските дънки "Рила" - отвратителна имитация на италианските "Супър райфъл". Носенето на дънки беше много противопоказно за здравето, както и за досието, което всеки имаше и което вървеше преди тебе, накъдето и да се запътиш - образование, работа....

Музика се слушаше от западните радиостанции и то тайно. За да не се слуша това западно влияние, из цалата страна бяха построени кули - заглушители, за които се хвърляха огромни средства. Плочи можеха да се намерят на старо с много търсене, връзки и за баснословни суми пари. Разбира се те не бяха нови, за доста издраскани, след като синчетата на червената аристокрация им се бяха наситили. Появиха се и първите групи, наричани "вокално инструментални състави". Те пееха западни хитове, но САМО НА БЪЛГАРСКИ. Можеше да се пее само на езиците на "братските социалистически страни" (испански - Куба и немски ГДР бяха включени в разрешените).

През онези времена ни се набиваше в главите как американските войници се НАПИВАЛИ С КОКА-КОЛА (!!!) и изнасилвали шестгодишни момиченца във Виетнам. До около 1970 година повечето българи мислехме че кока-колата е алкоколна напитка примесена с кокаин.

Появиха се и първите дискотеки, в които се свиреше само музика от братските социалистически страни и чат пат нещо италианско френско или испанско. Главната фобия на комунягите беше към англосаксонската демокрация и език - Англия, САЩ и т. н. В тези дискотеки обаче можеше да се влиза само със сако и вратовръзка. Стигаше се дотам, че десетина човека влизахме само с една вратовръзка, която се изхвърляше от влезлия през прозореца на кенефа, за да влезе и следващия.

Всичко това постепенно се отпускаше, основно с пенсионирането на селяндурите партизани с ватенките и каскетите, узурпирали властта на 9.9.1944 и замяната им с по-млади и по-свободомислещи поколения.

С идването Людмила Живкова, която пое културата, всичко това се приомени. Дъщерята, завършила Оксфорд, повлия много на бащата и на неговите копои. Неволно или не, България се отвори за света, макар и далеч не напълно - инерцията, движила репресивния апарат с десетилетия, не се даваше лесно. Някои местни феодали стрижеха и арестуваха за "западно влияние" още дълго време.

Людмила умря обаче, после Андропов дойде и настъпи старото мракобесие. България мина на полусух режим като отглас на руските проблеми с алкохолизма. На изходите на кината правеха хайки където милицията проверяваше паспорти за да види дали имаш работа, къде работиш и ако нямаш, защо живееш "на гърба на трудещите се". Музиката беше силно ограчена отново. Имаше и много други изгъзици, но за щастие те раяха кратко. КГБецът пцовяса и нещата се развиха както всеки знае.
07-07-2010, 12:10 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#32

(07-07-2010, 12:10 PM)Вовата Wrote: На изходите на кината правеха хайки където милицията проверяваше паспорти за да види дали имаш работа, къде работиш и ако нямаш, защо живееш "на гърба на трудещите се".

Което ще рече, че само мързеливите не са работели?

Има ли някой тука, завършил гимназия след 2005 година?
07-07-2010, 01:38 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#33

(07-07-2010, 01:38 PM)Kasnakovski Wrote:
(07-07-2010, 12:10 PM)Вовата Wrote: На изходите на кината правеха хайки където милицията проверяваше паспорти за да види дали имаш работа, къде работиш и ако нямаш, защо живееш "на гърба на трудещите се".

Което ще рече, че само мързеливите не са работели?

Има ли някой тука, завършил гимназия след 2005 година?

Icon_lol
Точно така,работа имше много друг е въпроса,колко плщаха и, че работиш а с парите нямаше какво да купиш защото магазините бяха празни.Аз съм живял и учил е СССР а там картинката беше още по "грозна".

Някой ,завършил след 2005г. ????...,.ХА-ХА ,че какво ще прави тук на този форум по скоро ще е във фейсбук Icon_lol....аз съм завършил гимназия спортен профил през 1984г.
07-07-2010, 03:54 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#34

(07-07-2010, 01:38 PM)Kasnakovski Wrote:
(07-07-2010, 12:10 PM)Вовата Wrote: На изходите на кината правеха хайки където милицията проверяваше паспорти за да види дали имаш работа, къде работиш и ако нямаш, защо живееш "на гърба на трудещите се".

Което ще рече, че само мързеливите не са работели?

Има ли някой тука, завършил гимназия след 2005 година?

Не те зная на колко години си. Предполгам, нямаш много спомени от онези светли времена. Проверяваха се, защото в България от конституцията беше "гарантирано правото на труд" (разбирай правото да работиш за държавата). Ако нямаш печат от учреждение, в което работиш, означава, че се препитаваш от нещо друго, а не работейки за държавата (те ме лъжат, че ми плащат, аз гъ лъжа, че им работя). А при светлия социализъм, частното предприемачество беше забранено (да не би някой да се замогне и ставайки икономически независим, да се почувства и политически такъв). Целта не беше да се ловят мързеливите, а да се задуши предприемчивостта извън контрола на партията и държавата.

Сега, нядявам се, ти се изясни.
08-07-2010, 09:31 AM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#35

Не, не ми се изясни. Какви ще са тия предприемачи, които ще се замогват с незаконна дейност. Значи това трябва да са били мошеници.
08-07-2010, 12:43 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#36

Какво е незаконното в това да закупиш брашно, сирене и масло, да станеш в три сутринта, да омесиш тесто, да изпечеш банички (като си плащаш енергийната консумация, водата и т. н.), по вкусни и пресни от държавните и да ги продадеш с печалба съответна на вложения труд и приемлива за купувача?

Това не беше незаконно по буквата на закона. Напомням ти: държавата не се ръководеше от закони, а от ПОСТАНОВЛЕНИЯ и НАРЕДБИ (често – коренно противоположни на закона) прилагани от репресивния апарат.

Гарантирано от конституцията беше:

Свобода на верозиповеданията. Опитай се да идеш на църква на Великден. Допускани бяха само бабичките, едно – за парлама и понеже се смятаха за останки от капитализма на отмиране.
Свобода на словото. Опитай се да изразиш недоволство от системата или властта. До 56 година те чакаше Белене – арест, лагер без съдебен процес, робски труд, побой от лумпени–надзиратели като Газдов и като пцовясаш - изхвърлят те за храна на прасетата на охраната – хитлеристите не бяха се сетили за това, та хвърляха толкова зор да се отърват от телата на евреите – на извергите от Белене обаче такъв косвен канибализъм им е бил вроден. Между 56 и края на 60те – влизаш в лапите на ДС (тогава още КДС), където много бързо и ефективно ти избиват конституцията от главата и ти лепват характеристика, пропорционална на изказването, с което ти се определя таван на това което можеш да постигнеш в живота – работа, заплата, образование и т. н. За ходене в чужбина - на тебе и на потомството ти – забрави завинаги. По–късно не беше толкова зле (но пак внимаваш какво и пред кого говориш), до идването на Андропов, което, за щастие трая кратко.

Сега изясни ли ти се или още не чуваш воплите на пострадалите от "най–справедливия" строй.
08-07-2010, 05:30 PM
Reply
Sava Offline
Member
***

Posts: 151
Joined: Feb 2010
Reputation: 0
#37

(08-07-2010, 05:30 PM)Вовата Wrote: Какво е незаконното в това да закупиш брашно, сирене и масло, да станеш в три сутринта, да омесиш тесто, да изпечеш банички (като си плащаш енергийната консумация, водата и т. н.), по вкусни и пресни от държавните и да ги продадеш с печалба съответна на вложения труд и приемлива за купувача?

Това не беше незаконно по буквата на закона. Напомням ти: държавата не се ръководеше от закони, а от ПОСТАНОВЛЕНИЯ и НАРЕДБИ (често – коренно противоположни на закона) прилагани от репресивния апарат.

Гарантирано от конституцията беше:

Свобода на верозиповеданията. Опитай се да идеш на църква на Великден. Допускани бяха само бабичките, едно – за парлама и понеже се смятаха за останки от капитализма на отмиране.
Свобода на словото. Опитай се да изразиш недоволство от системата или властта. До 56 година те чакаше Белене – арест, лагер без съдебен процес, робски труд, побой от лумпени–надзиратели като Газдов и като пцовясаш - изхвърлят те за храна на прасетата на охраната – хитлеристите не бяха се сетили за това, та хвърляха толкова зор да се отърват от телата на евреите – на извергите от Белене обаче такъв косвен канибализъм им е бил вроден. Между 56 и края на 60те – влизаш в лапите на ДС (тогава още КДС), където много бързо и ефективно ти избиват конституцията от главата и ти лепват характеристика, пропорционална на изказването, с което ти се определя таван на това което можеш да постигнеш в живота – работа, заплата, образование и т. н. За ходене в чужбина - на тебе и на потомството ти – забрави завинаги. По–късно не беше толкова зле (но пак внимаваш какво и пред кого говориш), до идването на Андропов, което, за щастие трая кратко.

Сега изясни ли ти се или още не чуваш воплите на пострадалите от "най–справедливия" строй.

А бе човек, ти си тежко увреден от онова време и не можеш да разсъждаваш обективно. Това просто доказва, че наистина това , което наричаш комунизъм ?!? не е било у ред.
Но и нещата няма да станат ясни докато не започнеш да използваш общоприетите термини : Правиш ли разлика между комунизъм, социализъм, социалдемокрация? Или между труд, работна сила, бизнес?
08-07-2010, 11:17 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#38

Аз съм бил увреден. С кой крак да се прекръстя???

Слушай, малчо. Друг комунизъм (социализъм, развито социалистическо общество) не е известен на човечеството. Другият, за който ти си разтягаш локуми и фантазии е фикция - детско юношеска фантастика, кабинетни умотворения от рода на социалистите - утописти. Чети Томас Мор, и Томазо Кампанела - там човешките общества изглеждат още по-красиво подредени. А ако ти са тежки за четене, пробвай "Незнайко в слънчевия град" от Николай Носов.

Много си наивен и зелен, за да ти обяснявам защо обществата на плановите икономики и централизираното преразпледение на благата са обречени на провал и могат да се задържат само в обстановка на тоталитаризъм и репресии. Само да споменем човешката алчност, която никога не е изчезвала, никога няма да изчезне и която в пазарните общества е двигател на прогреса, а в контролираните е катизатор на човешки трагедии.

"Правиш ли разлика между комунизъм, социализъм, социалдемокрация? Или между труд, работна сила, бизнес?"

Не! Обясни ми, моля те! Какво смешно човече Icon_razzIcon_razzIcon_razz.... Както ти казах, чел съм Хегел, Кант и много други философи, както и съм изучил целия ти марскизъм ленинизъм, с всичките му идиотщини и утопични кретенизми. Живял съм (и оцелял) в онова "светлото" общество 33 години, а от 20 години живея (и оцелявам) и в пълната му противоположност - САЩ, където според всички статистики има най-добър мениджмънт на човешките ресурси. Така че, локумите, дето ти ми ги разтягаш на теория, са мой личен преживян опит. Кой, според тебе, е в позиция да сравни по-добре. Питай, слушай и събирай информация, че си много зле. Не раздавай това, което нямаш - знания, опит и акъл, че ставаш смешен.
09-07-2010, 01:52 AM
Reply
Sava Offline
Member
***

Posts: 151
Joined: Feb 2010
Reputation: 0
#39

Добре де, имаш по-голям и по-разнообразен жизнен опит и аз естествено се вслушвам в мнението ти. Просто виждам, че от едната крайност си отишъл в другата.
"Мениджмът на човешките ресурси".
Хората са ресурси. Пазарът е Бог. Който може успява. Който не може - да духа супата. Естествен подбор - оцеляват силните. Алчността е нашата движеща сила и така трябва да бъде. Така вървиме напред.
Да, върви се напред, спор няма. То и Менгеле има принос в медицината, но на каква цена?
10-07-2010, 03:33 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#40

Темата е за Карнегиевата анкета единстениот мегународен попис на лугето во Македония.

Някои извадки от КАРНЕГИЕВАТА АНКЕТА:
"Милюков (член на Карнегиевата анкета) подчертава, че чак до 70-те на ХІХ век никой в Сърбия или Гърция не е оспорвал, че в Македония живеят българи." (Карнегиева анкета – 20)
"Сърбите получиха отново Новопазарския санджак и Косово и Битоля, свръхвсичко това те с голяма щедрост разделиха с Гърция онова население, което на картите са означили с “македонски славяни” – омекчен израз, под който се крият българите. Придобивките им според Букурещкия договор надминаха и най-смелите им очаквания. Те отнеха на българите и територии на изток от Вардар, например Щип и Радовиш., дето българският патриотизъм е бил тъй буден." (Каарнегиева анкета- 152)
"Какви са били резултатите от тази жестока система в Македония се характеризира от думите на един български учител: “Дори европеец да е човек, пак ще се обяви за сърбин, ако се намери тъй изоставен и без поддръжка срещу необузданото четничество.” (Каарнегиева анкета- 170)
"Още в началото на 1913г преследването на българската народност от сърбите бяха станали систематични. От месец март 1912г, когато невъзможността за сръбското излизане на адриатическия бряг стана явна и когато, от друга страна, българите успяха да вземат Одрин (13/26 март), сърбите не скриваха вече усилията, предназначени за пълна анексия на всички завзети земи в Македония." (Карнегиева анкета –168)
"В гръцка Македония се повтарят до най-малките подробности начините на асимилиране на българската народност в”сръбска” Македония. Разликата е, че тук намираме още по-систематична строгост и още по-малко човещина. (Гърците) постоянно се питат дали тия “мрасни славяни” са от човешката раса." (Карнегиева анкета –191)
"Що се отнася до ужасите, извършени от гърците в северната част на Източна Македония, населена предимно от българи… може да се опише със следния художествен израз на един от нашите свидетели: “Не бе останал петел да пропее по цялото разстояние между Струмица и Джумая.” (Карнегиева анкета – 212-213)
"Сърбия се съюзи с Гърция против българската екзархия, като предпочетоха да останат подчинени на гръцкия патриарх. И занапред екзархисът е задължително българин. Второто обстоятелство за засилване на сръбските претенции за Македония бе “окупацията” на Босна и Херцеговина от Австро-Унгария. Сега се знае, че на срещата между Александър ІІ и Франц Юсиф в Райхщад на 8 юли 1876г било уговорено Сърбия да остане в сферата на влияние на Австро-Унгария, която да може да окупира и управлява Босна и Херцеговина… а на Русия да се даде пълна свобода на действие в България. Като компенсация австрийската дипломация предложи на Сърбия надеждата за разширение на юг. Оттогава сръбската националистическа школа взе решително връх. По това време в Македония има 843 български училища с 31719 ученици и 14 713 деца в детските градини." (Карнегиева анкета –296)
"Сърбите обвиняват пътешествениците в невежество, в лингвистическа неподготвеност. Работата съвсем не е в това, че македонците сами себе си наричат българи, а в това, че името българин в Македония има твърде стари историко-етнографски корени.” (Державин – Европейски учени – 58)[/align]
11-07-2010, 07:33 AM
Reply