Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
И БАТЕ САШЕ НАМЕСТО ИДРИЗОВО ЗАМИНА УСВЕТА!!
Author Message
vancevtodor Online
Member
***

Posts: 212
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#21

[Image: Eu7bjk2XIAsls17?format=jpg&name=large]
24-02-2021, 03:39 PM
Reply
vancevtodor Online
Member
***

Posts: 212
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#22

[Image: 153274158_3696047180514262_2625287307824...e=605A6DBE]Да го сочувам и ова!!
24-02-2021, 10:19 PM
Reply
vancevtodor Online
Member
***

Posts: 212
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#23

Quote:Frosina Remenski is [Image: LXHyMaXmnk_.png]looking for Nessie at Budapest Marriott Hotel


[Image: 1f3af.png] ВИЛМА - МИНЕРКАТА vis-a-vis ВИЛМА - ДЕМИНЕРКАТА [Image: 2757.png]

[Image: 154371643_3956427644388460_5831575812483...e=605DB77E]

25.02.2021
Ќе користам социолошко-полициска и безбедносна терминологија во ова СОЦИОЛОШКО ПРОФИЛИРАЊЕ на „правните“ експертизи на ЈО Вилма Русковска, да не најде за потребно да нагласи дека сум СОЦИОЛОГ (без д-р) со едно жално потценување.
Не знам дали знае, но треба да знае дека СОЦИОЛОЗИТЕ се најбараните аналитичари и обучувачи на сите (па и на правниците) кога треба да се научи криминалистичкото профилирање и истражување.
[Image: 2611.png] Не ми е познато до крај кој ѝ ја даде главната улога во „диверзантско-падобранската операција“ која многу лошо ја изигра од 19.02 до 23.02, но факт е дека [Image: 1f449.png]„таа беше оној уред (детонатор) за активирање на експлозивната направа“[Image: 1f448.png] која однесе многу жртви на кои уште не им кажале дека загинале.
Не, не ..., секоја сличност на метафората со случајот Детонатор и „експлозивот (Сашо Мијалков)“ по кој се трагаше не е случајна, напротив. Затоа, не случајно во круговите на овие типоси таа е „детонаторка“ по потреба – инструмент – капаче, како сакате ...
[Image: 2611.png] Минерско-деминерската операција на ЈО Вилма Русковска заврши со нејзината последна и несреќна изјава во вторникот навечер, кога „Вилма-минерката се расправаше со Вилма-деминерката“
Толку добро влезе во „начелото на контрадикторност“ што можат да ѝ подзавидат и тие кои не разбираат право[Image: 2757.png]
[Image: 1f6a9.png]Вилма Русковска го минираше целокупниот правосуден систем. Сите други, па и Сашо Мијалков беа техники и тактики на таа диверзантска операција[Image: 2757.png]
Нема да се навраќам на нејзините „правни самоубиства“ што ги гледавме и ги гледаме изминатите години.
[Image: 2611.png]Но, факт е дека ако ѝ се извади „фискалната сметка“ која ќе ја скенира државата, ќе се види дека, наместо „поврат на ДДВ“, државата плаќа и ќе плаќа сериозни суми за оштети од нејзините „правни егзибиции“ и „јавнообвинителските постапки“. Ако не била секогаш „запршка“ на удбашките манџи кои се кувале по кафеани и завршувале во мензите на медиумските народни кујни како бомбастика за гладен народ, тогаш била „гарнир“[Image: 2757.png]

[Image: 154402576_3956427784388446_1482643684783...e=605CB6D9]

[Image: 1f6a9.png]За потсетување е фактот дека, само ТРИ ДЕНА по бегството на Никола Груевски „преку зелен појас“ во Унгарија на 15.11.2018 година Вилма Русковска беше поставена за Шеф на ОЈО за ГОКК. Веднаш најави fucking „ИСТРАГА“ која никој не знае дали уште трае или е затворена со онаа бледа „просто-проширена изјава“ во која кажа дека, ОЈО за ГОКК не нашло кој е одговорен и кој и што презел за да не избега Никола Груевски. Набргу по бегството на Никола Груевски, ѝ се падна улогата да ги напаѓа и брани обвинетите (тогаш) за насилниот упад во Собранието на 27 Априла и да има „семантичка улога“ во фазата на изготвување на законот за амнестија. Не помина долго, „ѝ се намести Катица“ за диверзантсата операција „РЕКЕТ“ за „ИМПЕРИЈА“ која Вилма- минерката час ја активира, час ја деактивира – зависно како „ќе и дојави изворот“[Image: 2757.png]
[Image: 2611.png] Свесна за својата улога, ЈО Вилма Русковска - минерката во сабота прифаќа до МВР да пласира информација за бегство на Сашо Мијалков која информација во рок од четири дена Вилма-деминерката ќе признае дека, всушност била дезинформација[Image: 2049.png]
[Image: 2611.png]Информацијата за „бегство на Сашо Мијалков од државата преку зелен појас кај Куманово“ ја примила од „нејзин извор“ кој „го контактирала за да ја провери точноста на информацијата (?!)“ и добила одговор „7 од скала од 1 до 10“[Image: 2757.png]
Причината за бегството, според известувањето што го доставила до МВР било „висината на посакуваната казна од Таргет-Тврдина“ (!?). Имам причини да се сомневам во релевантноста на „изворот/изворите“, за мотивите и намерите за пласирање на оваа информација[Image: 203c.png]
[Image: 1f449.png]Легитимни криминалистички прашања кои биле пропуштени да бидат одговорени, а кои мора да се одговорат во „пост-диверзантската операција“ истрага се бројни. Меѓу нив:
[Image: 1f6a9.png]Зошто Вилма Русковска е адресата кон која се доставува информацијата за бегство, а не се тоа други обвинители, обвинителства, полиција итн.[Image: 2753.png]
[Image: 27a1.png] Ова е важно за да не се мисли дека, е заборавено упатувањето од екс шефот на УБК Горан Николовски „Камчев се што има да однесе САМО на Вилма“, за да добие „олеснителна околност зошто пријавил“, а подоцна советодавачот што не презел службени дејствија како овластено лице да не биде гонет за помагање во извршување на кривично дело[Image: 2757.png]
[Image: 1f6a9.png]Кога точно (време), на која начин и преку кои средства е доставена информацијата од „изворот“ до Вилма и дали начинот , содржината на таа достава може да биде доказ во истрагата по „експлозијата“ во правосудниот систем[Image: 2753.png]
[Image: 27a1.png] Ова е важно за да не се мисли дека, некој е должен да верува „на жими мајка имав над 40 температура“ како што таа му поверува на Сашо Мијалков[Image: 2757.png]
[Image: 1f6a9.png]Дали Вилма Русковска во информацијата за бегството на Сашо Мијалков до МВР доставила податоци за „нејзиниот извор“[Image: 2753.png] [Image: 27a1.png] Ова е важно, за да нема дилеми и убедувања дека јавен обвинител има право да работи со „извори“ во смисла на „тајни соработници“, „пријателски врски“ и сл., што е примарна работа на МВР и безбедносните служби кои имаат посебни организациски единици, евиденции и регистри за работа со „извори“ и методи и критериуми за оценка на релевантноста и точноста на тие информации[Image: 2757.png]
[Image: 27a1.png]„Извор“ е лице кое континуирано, систематски, организирано и насочено собира информации на лице/а кои се интерес на полицијата/службата. Вилма Русковска била должна на МВР, не на новинарите да го соопшти идентитетот на „нејзиниот извор“. Доколку тоа го направила, а не го направила, тогаш ќе можело/ќе може да се утврди „нејзината релација со изворот“ и ќе може да се оцени мотивот за пласирање на информацијата токму кон неа. Ако се испостави дека, „нејзиниот извор“ имал некаков статус во кривична или судска постапка во корист на „бегалецот“ или во интерес на јавната обвинителка, а не е регистриран полициски или безбедносен извор, тогаш една непозната од „диверзантската равенака“ е позната. Или пак, нека одговори дали Сашо Мијалков е нејзин таргет во чија близина таа инсталира „нејзин извор“[Image: 2753.png]
Малку незгодно, а[Image: 2753.png]
[Image: 1f6a9.png]Кога, преку кого, преку какво средство и во колку часот Сашо Мијалков побарал да се пријави ИСКЛУЧИВО во ОЈО за ГОКК на Вилма Русковска[Image: 2753.png]
[Image: 27a1.png] Ова е важно, затоа што Вилма Русковска во изјавата во вторник вечер кажа: „Испратил порака преку други луѓе дека сака да се пријави исклучиво во ОЈО за ГОКК“, по што таа во „алиби-играта“ „го консултира државниот јавен обвинител на Република Северна Македонија“ дали да прифатиме или да се пријави во полиција, добила „амин“ дека може да се пријави и кај нас. Овие „правни егзибиции“ во смисла на тоа мора да бидат предмет на сериозна криминалистичка и обвинителска истрага[Image: 2757.png]
[Image: 1f6a9.png]Во какво својство Сашо Мијалков се појави во ОЈО за ГОКК од каде што последни излегоа Вилма Русковска и неговиот адвокат[Image: 2753.png]
[Image: 27a1.png] Ова е важно, затоа што Вилма Русковска изјави дека, „со еден од адвокатите на Сашо Мијалков заклучиле дека направил грешка што не се појавил два дена (!)“, а притоа никој не кажа во какво својство тој се појавил во ОЈО за ГОКК – дали е сослушан како осомничено лице за бегство, дали за нешто признал вина, односно дали некој на записник му зел изјава за „изолацијата и температурата над 40 степени“ и дали му препишал парацетамол[Image: 2757.png]
[Image: 1f6a9.png]Зошто за Вилма Русковска е релевантно образложението дека „бил во изолација со температура“ за да пријавувањето по потрага за бегство го земе како „олеснителна околност“ за куќен, а не за затворски притвор[Image: 2753.png]
[Image: 27a1.png] Ова е важно, затоа што Вилма Русковска изјави дека „апсолутно не му верува дека бил болен“ од една страна, а од друга страна смета дека е олеснителна околност што се пријавил сам и за тоа „искрено се радува“[Image: 2757.png]
[Image: 1f6a9.png]Зошто Вилма Русковска не бара затворски притвор за Сашо Мијалков, веднаш[Image: 2753.png]
[Image: 27a1.png] Ова е важно затоа што Вилма-минерката испрати известување до МВР дека „Сашо Мијалков ќе бега на зелен појас преку Куманово заради неисполнување на желба за посакувана казна“, додека Вилма-деминерката за три дена вели дека „ќе размислиме дали ќе бараме затворски притвор“ и дека „не мисли дека ќе бега, зошто ако мислел ќе избегал веќе“[Image: 2757.png]
[Image: 1f449.png]Час поскоро ЈО Вилма Русковска треба да ја напушти позицијата Шеф на ОЈО за ГОКК, заедно со нејзината колешка и другарка по прикривање ЈО Гордана Смаќовска[Image: 203c.png]
[Image: 1f6a9.png]Таа час поскоро треба да биде предмет на истрага како осомничено лице за неколку кривични дела[Image: 203c.png]
Нека не им е незгодно на обвинителите да ѝ го земат телефонот, зошто да се тие на нејзино место ќе бидат тресени од гаќи[Image: 2757.png] [Image: 1f6a9.png]ДЈО Љубомир Јовевски час поскоро, нека си го најде клучот и нека си ја отвори фиоката во која има повеќе причини и пријави Вилма Русковска да не биде обвинител „додека не си ја докаже невиноста“[Image: 2757.png]
[Image: 1f6a9.png]Покрај тоа, таа треба да им се извини јавно на сите припадници на полицијата и на безбедносните служби кои деноноќно работеа „по нејзините информации од нејзиниот извор“[Image: 2757.png]
[Image: 1f6a9.png]Треба да се извини на сите граѓани кои од свои пари ќе ја платат „диверзантската операција“ кој чинеше пари и човечки ресурси[Image: 2757.png]
[Image: 1f449.png]Оние „паметните“ кои удираа дигитрони и пресметуваа потрошена нафта и прекувремени часови работа за полициска акција во Липковско во 2016 година, нека удрат дигиртон за оваа операција. Но, нека не го калкулираат срамот, зошто тој не се плаќа со пари, туку со одговорност и со испразнети фотељи – за почеток онаа на Вилма Русковска која требаше да биде празна уште во понеделникот[Image: 203c.png]
GAME OVER [Image: 203c.png]
25-02-2021, 10:52 PM
Reply
vancevtodor Online
Member
***

Posts: 212
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#24Yesterday, 03:39 PM
Reply
vancevtodor Online
Member
***

Posts: 212
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#25
Yesterday, 03:49 PM
Reply
vancevtodor Online
Member
***

Posts: 212
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#26

[Image: 154488246_4065771266780691_9054476242422...e=6060CF70]
6 hours ago
Reply