Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 11 Vote(s) - 3.36 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Историска изложба за војводата Славчо Абазов
Author Message
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#1

Историска изложба за војводата Славчо Абазов во КИЦ

Историска изложба „Војводата Славчо Абазов“ на авторите Зоран Тодоровски и Мирјана Нинчовска ќе биде отворена вечерва, во 18 часот, во Културно-информативниот центар. На 19 паноа ќе бидат изложени фотографии, документи и факсимили од весници поврзани со дејствувањето на војводата Славчо АбазовВо подготовката на изложбата се користени материјали од Државниот архив, од архивот на МАНУ, како и од Централниот државен архив на Бугарија, Државниот воено-историски архив од Велико Трново.

Изложбата е посветена на злетовскиот војвода Славчо Анастасов-Абазов, кој како борец за македонската слобода и независност, си го вгради името не само во богатата историја на злетовско-кратовскиот крај, туку и во македонската историја од крајот на 19 и првата половина на 20 век. Уште од својата рана младост тој се вклучил во македонското ослободително револуционерно движење и до крајот на својот живот останал активен во него.

Изложбата ќе ја отвори Зоран Тодоровски, еден од авторите на постановката и директор на Државниот архив на Македонија.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22022
01-07-2010, 01:03 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#2

(01-07-2010, 01:03 PM)veritas Wrote: Историска изложба за војводата Славчо Абазов во КИЦ

Историска изложба „Војводата Славчо Абазов“ на авторите Зоран Тодоровски и Мирјана Нинчовска ќе биде отворена вечерва, во 18 часот, во Културно-информативниот центар. На 19 паноа ќе бидат изложени фотографии, документи и факсимили од весници поврзани со дејствувањето на војводата Славчо АбазовВо подготовката на изложбата се користени материјали од Државниот архив, од архивот на МАНУ, како и од Централниот државен архив на Бугарија, Државниот воено-историски архив од Велико Трново.

Изложбата е посветена на злетовскиот војвода Славчо Анастасов-Абазов, кој како борец за македонската слобода и независност, си го вгради името не само во богатата историја на злетовско-кратовскиот крај, туку и во македонската историја од крајот на 19 и првата половина на 20 век. Уште од својата рана младост тој се вклучил во македонското ослободително револуционерно движење и до крајот на својот живот останал активен во него.

Изложбата ќе ја отвори Зоран Тодоровски, еден од авторите на постановката и директор на Државниот архив на Македонија.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22022


Дали некаде може да се видат слики од тая изложба?
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html06-07-2010, 01:47 AM
Website Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24
#3

Veritas дали твойто име има нещо с "VERITAS" . Това е заглавната страница на книгата "Македония под иго 1919-1929", издание на "Македонския Национален Комитет" -"VERITAS" од 1931.


[Image: 36136_1417844497745_1581624596_30973445_7541766_n.jpg]
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html06-07-2010, 02:06 AM
Website Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#4

(06-07-2010, 02:06 AM)Playboytaxi Wrote: Veritas дали твойто име има нещо с "VERITAS" . Това е заглавната страница на книгата "Македония под иго 1919-1929", издание на "Македонския Национален Комитет" -"VERITAS" од 1931.


[Image: 36136_1417844497745_1581624596_30973445_7541766_n.jpg]

Случайно съвпадение, на латински означава истина.
06-07-2010, 07:23 AM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#5

06-07-2010, 07:32 AM
Reply