Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
БУГАРИЈА НЕ Е ПРОБЛЕМ ЗА ПОЧЕТОК НА ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ!!
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,422
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Не е во ред да се обвинува Бугарија за попречување на проширувањето на ЕУ, смета Португалија

[Image: nuno-brito-1024x678.jpg]
06.01.2021
Официјален Лисабон ќе се однесува претпазливо кон прашањето за проширувањето на Европската Унијата, изјави денеска нивниот амбасадор во ЕУ, Нуно Брито.
Тој потенцира дека португалското претседателство, кое раководи со Советот на ЕУ во првите шест месеци од годинава, нема да брза и да предлага нови заклучоци на Советот на ЕУ за проширувањето.
Прашан како го оценува однесувањето на Бугарија, која со своето вето го блокира почетокот на пристапните преговори со Македонија, амбасадорот Брито, како што јавува БТА, одговорил дека „не е во ред да се обвинува Бугарија за попречување на процесот, бидејќи токму таа држава е еден од силните поддржувачи на проширувањето на ЕУ”.

Quote:„Потребна е едногласност за донесување одлуки во оваа област, а дискусијата за проширувањето продолжува на високо политичко ниво“, ја пренесува БТА изјавата на амбасадорот.

Фокусот на португалското претседателство во овој мандат, како што најавува Брито, ќе биде подобрување на односите со Африка и изготвување нови миграциски правила на ЕУ.
Според него, од Португалија, исто така, може да се очекува да ги продолжи напорите започнати под германското претседателство и поврзани со одобрување на новиот европски буџет, економското закрепнување од пандемијата, како и заедничките активности на земјите од ЕУ за контрола на ширењето на коронавирусот.
Меѓу другите цели во Лисабон, како што јавува БТА, амбасадорот ги навел и дигитализацијата и заштитата на животната средина.


Дали и после оваа вест Заев ке лаже дека решението за почеток на преговорите со ЕУ ке биде ако се удоволи на сите барања на Бугарија !!
06-01-2021, 02:38 PM
Reply