Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Царството на лагите на Јеховините сведоци
Author Message
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 462
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#1

Царството на лагите на Јеховините сведоци 

1) Бог имал потреба од сведоци - кодоши. Е ај сега да те видам. Ем Сезнаен Бог ем има потреба од кодоши. Веројатно станува збор за бог тешка алапача чим има потреба од кодоши

2) Бог се викал Јехова. 
Ем сами признаваат дека незнаат како се вика Бог ем дека тоа нее битно ама ете решиле - усвоиле така да си го викаат. Абе тоа така може да си именуваш куче па кога ќе го храниш да го викаш како си усвоил - си го научил и тоа да дотрча да му дадеш јадење. Нее точно. 
Bit 3229 "Јаков го праша: „Кажи ми го Твоето име?” А Тој рече: „Зошто прашуваш за Моето име, тоа е ЧУДНО?” И го благослови таму."
Bit 32:30: "Јаков го нарече местото: Фануил, зашто - рече - „Го видов Бога лице во лице, и останав жив.”"
Јехова нее чудното Божје име баш онака звучи Еврејски. Оргиналното Божје име е" Јас Сум Ние Сме". Да за тие што не ја знаат прикаската навистина би било чудно. И глупо е таквото име на цела планета сите исто да го кажуваат. Па секој народ си има граматика (иако ни тоа нее услов) и лесно може да го преведе на свој јазик. 

3) Само они правилно го практиктувале Новиот Завет и само они биле вистински Христијани оти го имитирале Исус Христос. 
Тука добра дупачка им прават Муслиманите кој им велат,, абе неможе вие подобро од нас да го имитирате Исус. Ете ние како Исус носиме капче на глава, носиме бели туники-тоги како Исус,имаме долга брада како Исус. Исус не бил Бог туку смртен човек јадел пиел мочал серел такозвано вршење нужда итн"

4) Исус бил смртен човек ама развиотка многу голем по констуција. 
Се повикуваат на:
Jov 19:5: "А Исус излезе надвор, носејќи трнов венец и облека. И Пилат им рече: „Еве Го Човекот!”"


1Tim 2:5: "Зашто Бог е Еден, и Еден е Посредникот меѓу Бога и луѓето: Човекот Христос Исус,"

Па така на тие нивни сликовници нацртале Човек со висина едно 4 - 5 метри така што сите ние луѓето би изгледале како џуџиња во однос на него. Глупости невидени. Ова невреди ни за коментар. 

5) Исус бил смртен биолошки човек но небил распнат на две даски - талпи под прав агол-крст туку на една вертикална. Па така на нивните сликовници го нацртале закован на телефонска бандера. Се повикуваат на некакви историско археолошки докази. Тврдат дека Римјаните биле штедливи па распнувањето заштедиле еден клинец и една шајка-клин. 

Тоа дека бил смртен биолошки човек го превземале од католицизмот и православието кој Исус го цртаат на икони го делкаат-резбаат на дрва, го клесаат на камен итн.

Кое е точно на православие-католицизам и протестантизам или на Јеховини сведоци? 
Како бил убиен Исус Хрисос? 
Е сега за ова прашање мора да се вклучи и Куранот бидејќи се произнел по истото прашање. 
Куран
4 Ан-Ниса Жени
157
поради зборовите нивни "Ние го убивме Месијата Исус син на Марија Алаховиот пратеник" А не го убија ниту распнаа само им се причини. Оние кој за него во мислењата се разликуваа самите во сомнеж беа, ништо со сигурност не знаеја само нагаѓаа а сигурно е дека НЕ ГО УБИЈА. 

Ете тоа е тврдењето на Куранот. 
Ако испадне точно тврдењето на Куранот тогаш дали ќе мора да му се признае на Исламот кој тврди дека Библијата (Стар и Нов Завет) се менувани и како такви неточни - неупотребливи за практикување
Што би рекол Грујо - сечени лепени монтирани. 

Што е точното? 

Ќе видиме во продолжение........
18-11-2020, 07:47 PM
Reply