Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 2.33 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
НОВОТО КОПИЛЕ НА УДБА -Д.Д!! ДАЛИ КЕ БИДЕ МРТВОРОДЕНО????
Author Message
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#21

@ toni_a:

Мислам дека нема основа по која би се гонел Филип за затајување на неговите кодоши, особено со смисла дека службениците се заштитени од државата - што е нелогично, бидејќи тие во дадени случи кршеле човекови права.

Во случјот на Филип, неговото досие е оправдано, бијеќи тој со студентските протести подргеваше верска и етничка нетрплеливост. Исто така, за разлика од досието на Јордан Петровски, на пример, кај Филип нема "местенки".

Заради тоа реално е да се претпостави дека Филип станал соработник на службите, исто како "Ибар" за да се спаси од крвичен прогон. Ибар бил педофил (да не се измеша со хомосексуалец, педофил е оној кој има сексулани нагони и односи со малолетници), Филип бил докажан фашист.

Да не се разбереме погрешно, тони, но не е абсолутно неопходно Филип да ги објавува сите кодоши. На пример, доволно е да се погледнат и досиеја со пречкртани имиња на сораборниците, за да се установи начинот на работа на Службата, како и да се заклучи дали досието е водено од оправдани причини, или пак е правен прогон од идеолишко-политички причини т.е. кршење на човекови права. Многу е важно да се направи таа разлика, бидејќи, до одреден степен, службите работеле, во корист на народот, следејќи сомнителни лица - проблемот настанува во текот на тој процес, кога сомненијата се потвредуваат и што Службата решава да прави со тие луѓе: По правило, тие луѓе добиваат зделка од службата да станат соработници наместо да одговараат кривчно. Што значи дека Службата од тој момент стануна кривично одговорна, бидејќи не го заштитува народот од докажани криминалци и злосторници, туку ги корости во нивна полза.

Сепак, и покрај горенаведеното, тони, се согласувам со твојата констатација: Која е целта на необјавувањето на кодошите и соработниците? Така ги штити тие луѓе, а со тоа го изложува на ризик општото граѓанство. Тоа ли е човекот кој треба да стане иднината на македонската политика?
04-11-2010, 04:29 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,434
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#22

Quote:Сакав да направам контакт со Љубчо Георгиевски, но долго време бев оневозмоуван од Доста Димовска и Филип Петровски, посебно од овој вториот, кој тогажш беше шеф на кабинетот на Георгиевски. Секогаш бев вракан со образложение, дека наводно, Георгиевски не е тука или бил зафатен, се додека во една прилика пред штабот на ВМРО – ДПМНЕ не го сретнав возачот на Георгиевски, кој рече дека претседателот на партијата сакал да се види со мене. Следниот ден, Филип Петровски беше сменет.
http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...4#pid23454
06-11-2010, 01:56 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#23

Соленик,
незнам во кој смисол го кажуваш тоа: нема “местенки“, но ако добро се сеќавам во неговото досие пишуваше нешто за подметнување дрога!?

како и да е,без разлика по кој основ и за што, кога сум свесен и знам за кривично дело - по закон сум задолжен/обврзан да пријавам!

чисто хипотетички,
ако Соленик ми натовари кокаин во автомобилот,а јас знам - треба да пријавам.

е сега, прашањето е дали би го пријавил Соленик ако ми е ортак?
07-11-2010, 02:36 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#24

јас на пр.
(секогаш се обидувам да се ставам во улога на личноста)
или ништо не би објавил или буквално се’ - ама од а до ш!
ако ми е страв и ми е оневозможен нормален живот - ќе молчам. ако сум накурчен и курназ - ќе кажам!

се’ останато ,од стлот: ќе објавам ама не ги кажувам кои се, е отворена соработка.

зборам под услов да се знаат имињата, а Филип призна дека ги знае!
07-11-2010, 03:13 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#25

(07-11-2010, 03:13 PM)toni_a Wrote: јас на пр.
(секогаш се обидувам да се ставам во улога на личноста)
или ништо не би објавил или буквално се’ - ама од а до ш!
ако ми е страв и ми е оневозможен нормален живот - ќе молчам. ако сум накурчен и курназ - ќе кажам!

се’ останато ,од стлот: ќе објавам ама не ги кажувам кои се, е отворена соработка.

зборам под услов да се знаат имињата, а Филип призна дека ги знае!Во едно интервју во "ФОКУС", Филип признава дека во досието стои заклучок дека индициите за кои е отворено досието се ДОКАЖАНИ. Тука по се лежи причината што Филип неможе/несмее да ги каже луѓето кои учествувале во неговото следење. Тие луѓе не се КОДОШИ.Quote:Твоето досие е поради ширење на национална и верска омраза. Ти Филипе, со демонстарциите не се бореше за повеќе права на Македонските студенти - туку се бореше за одземање на правата на Албанците. Твоето досие чинам е водено во законската рамка од една година. Тогаш се наметнуваат нови прашања:

Која е цената која ја плати да нема кривичен прогон?
07-11-2010, 04:10 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#26

(07-11-2010, 02:36 PM)toni_a Wrote: Соленик,
незнам во кој смисол го кажуваш тоа: нема “местенки“, но ако добро се сеќавам во неговото досие пишуваше нешто за подметнување дрога!?

како и да е,без разлика по кој основ и за што, кога сум свесен и знам за кривично дело - по закон сум задолжен/обврзан да пријавам!

чисто хипотетички,
ако Соленик ми натовари кокаин во автомобилот,а јас знам - треба да пријавам.

е сега, прашањето е дали би го пријавил Соленик ако ми е ортак?

Под "местенка" подразбирам дека не му се правени сценарија на Филип како "Бугарска Амбасада" со Јордан. Исто така знаеме дека за времето кога му е водено досието на Филип неговата студентска и политичка кариера не страдаат, ниту неговиот општествен живот, како што, повторно е случјаот со Јордан, каде Службата активно работи да му го уништи претпријатието.
08-11-2010, 12:40 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#27

Ластас го цитира "непријателот" на Грујо во изјава на денот. Од другадстрана Панде Колермишевски ја открива аферата за потплатени новинари од Сорос. Да пукне човек од смеа... на колку ефтини финти сакаат да го работат народецов Македонски.


Quote:Изјава на денот

[Image: CBC567638FFEA74387CDDF280D4823F6.jpg]

Бев во право кога се конфронтирав со Љубе Бошкоски. Воопшто не мислев дека некој таму планира да му биде приврзок на Бранко Црвенковски[/b]
Филип Петровски, поранешен член на раководството на ОМ

Извор-ГЛАСИЛО НА БЕЛГРАД
08-11-2010, 03:22 AM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,434
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#28

Quote:Военной разведкой (в т.ч. радиоэлектронной) занимается управление безопасности генерального штаба югославской армии. Оно располагает и КОС (контробавештайна служба) - контрразведывательной службой. Во время войны в ее оперативное подчинение могут передаваться две бригады спецназа из корпуса специальных операций, подчиняющегося лично президенту. Одна из них предназначена для проникновения в район действий парашютным способом, другая для высадки с вертолетов. Возглавляет КОС преданный сторонник Милошевича Александр Димитриевич, за очень непродолжительное время ставший из полковников генерал-полковником.
http://nvo.ng.ru/spforces/2000-05-19/7_s...lures.htmlNe znam dali ovaa hierarhiska postavenost e pred raspad ili po raspad na SFRJ.
(This post was last modified: 09-11-2010, 02:23 AM by montehristo.)
09-11-2010, 02:22 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#29

Quote:Филип Петровски ќе го закопа брат Љубе?

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ не успеа да ја обезглави Обединети за Македонија на Љубе Бошкоски, но прашање е дали новата партија на Филип Петровски, која е во најава, ќе ја остави ОМ без трупот.

09:00 | 13.11.2010 | Автор: Влатко Стојановски

Општинските комитети на Обединети за Македонија на Љубе Бошкоски масовно ќе преминат во новата партија на поранешниот висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ и ОМ, Филип Петровски, дознава „Шпиц“ од партиски извори, кои посочуваат дека процесот на формирање на новата партија во центристичко-десничарскиот блок, под називот „Демократска десница“, е во зрела фаза. Промоцијата на партијата на Петровски, која ќе цели на младата, прогресивна и интелектуална класа во урбаните средини, ќе биде во првата половина на идната година.
- Само пред десетина дена, тројца претседатели на општинските комитети на ОМ му ветиле поддршка на Филип Петровски. Постојат реални изгледи дури две третини од членството на партијата на брат Љубе да премине во Демократска десница, меѓу кои и Ден Дончев и Златко Кесковски - велат нашите соговорници.
Тие откриваат дека Филип Петровски, поранешниот близок соработник на поранешниот премиер Љубчо Георгиевски и на претседателот Борис Трајковски, но до неодамна и десна рака на Љубе Бошкоски во ОМ, веќе
ја подготвува политичката и економската програма на новата партија. Покрај тоа, во завршна фаза е и изработка на партиските обележја.
За време на седмоноемврискиот бунт во Скопје, Љубе Бошкоски рече дека нападот на груевистичкиот режим врз ОМ не успеал.
- Партијата на брат Љубе очигледно успеа да си ја задржи главата, но останува да видиме дали Филип Петровски ќе успее да ја остави ОМ без трупот - велат нашите извори.
Како што дознаваме, за политичкиот дел на Демократска десница задолжен е Александар Даштески, кој го изработил статутот на Обединети за Македонија пред да ја напушти оваа партија непосредно по исклучувањето на Филип Петровски. Економскиот дел од партиската платформа, пак, е во рацете на еден истакнат економски експерт од странство, кој веќе долги години работи во регионов. „Шпиц“ успеа да стапи во контакт со овој човек, чии најголеми деловни успеси во земјава се продажбата на една од топ десетте компании и една банка на странски инвеститори.
- Македонија има потреба од целосно преструктурирање на економската политика. Економијата мора да се насочи кон извоз и императив е да се зголеми бројот на странски инвестиции. Со тоа ќе се зголеми бројот на вработени лица и природно може да се намали обемноста на јавната администрација - вели тој.
ИЗВОР


Малку е "чудно" што пуленот на Керим го промовира Газда Велија.
(This post was last modified: 15-11-2010, 03:11 PM by ЈорданПетровски.)
15-11-2010, 03:10 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#30

[Image: 1-58d51f5017.jpg]
28-12-2010, 02:56 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#31

[Image: 2-9689909c5d.jpg]


[Image: 3-981cf72663.jpg]
28-12-2010, 02:58 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#32

[Image: 4-362a6ea87a.jpg]


[Image: 5-b58859ba48.jpg]
28-12-2010, 02:59 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#33

(25-12-2010, 04:23 PM)МрачниотКоњаник Wrote: [Image: avatar_302.jpeg]

Коалицијата против Црвенковски а на сликата... Георгиевски?! Филип Петровски?! Тие се некоја алтернатива?!
28-12-2010, 03:08 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#34

(28-12-2010, 03:08 PM)Администратор Wrote:
(25-12-2010, 04:23 PM)МрачниотКоњаник Wrote: [Image: avatar_302.jpeg]

Коалицијата против Црвенковски а на сликата... Георгиевски?! Филип Петровски?! Тие се некоја алтернатива?!


Насловот е точен. Навистина оваа коалиција ке е против Груеевски и Црвенковски.
Одговор на прашањето зошто не стои против СДСМ и ВМРО ДПМНЕ ке казе кој е менторот на оваа коалиција и уште нешто преку менторот ке осознаеме која е идеолошката основа на коалицијата.

Моја предпоставка е дека зад желбата за стварање на оваа коалиција стои Срѓан Керим. Тој е најсилното оружје на полициско политичкото подземје.
28-12-2010, 03:09 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#35

(26-12-2010, 01:48 AM)nikoj Wrote: Ima tri licnosti na slikata koi bi trebale da mu bidat cimeri na Velija. Za Generatot ne sum 100% siguren. I on nesto mati so toa negovo Dostoinstvo ama sto seuste ne se znae sto. Ama ke se doznae...
28-12-2010, 03:10 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#36

(28-12-2010, 03:10 PM)Администратор Wrote:
(26-12-2010, 01:48 AM)nikoj Wrote: Ima tri licnosti na slikata koi bi trebale da mu bidat cimeri na Velija. Za Generatot ne sum 100% siguren. I on nesto mati so toa negovo Dostoinstvo ama sto seuste ne se znae sto. Ama ke se doznae...


Зоран Витанов од која партија е??? Дали од на Павле Трајанов или од некоја друга.
28-12-2010, 03:12 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#37

(26-12-2010, 03:50 AM)Nikola Wrote:
(26-12-2010, 03:32 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Зоран Витанов од која партија е??? Дали од на Павле Трајанов или од некоја друга.

Бил во Социјалистичка парија на Македонија кај Ѕинго од 2003 до 2007 година. Сега не знам, мислам нигде.
28-12-2010, 03:13 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#38

(26-12-2010, 04:41 AM)nikoj Wrote: Vitanov go nema nesto vo posledno vreme na politickata scena. Bese so DZINGO. Znam deka se spomena negovoto ime okolu aferata za Zletovica. Ama seto toa se stisi brzo. Zosto neznam. Mozebi go mestea, sto vo makedonija e normalno dokolku mislis so svojata glava. Vo glavnom nemam nekoe visoko mislenje za nego, bidejki ne ostavi vpecatok koga bese politicki aktivem. Mene licno mi izgledase deka e PIONCE na DZINGO. Mozebi gresam. Ako nekoj znae nesto poveke bi sakal da znam.
28-12-2010, 03:14 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#39

(27-12-2010, 04:55 AM)МрачниотКоњаник Wrote:
(25-12-2010, 05:06 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: [quote='МрачниотКоњаник' pid='28241' dateline='1293290605']
Коалицијата против Црвенковски а на сликата... Георгиевски?! Филип Петровски?! Тие се некоја алтернатива?!


Насловот е точен. Навистина оваа коалиција ке е против Груеевски и Црвенковски.
Одговор на прашањето зошто не стои против СДСМ и ВМРО ДПМНЕ ке казе кој е менторот на оваа коалиција и уште нешто преку менторот ке осознаеме која е идеолошката основа на коалицијата.

Моја предпоставка е дека зад желбата за стварање на оваа коалиција стои Срѓан Керим. Тој е најсилното оружје на полициско политичкото подземје.
28-12-2010, 03:14 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#40

Почна промоцијата на Керимовата Демократска Десница.

03-01-2011, 11:46 PM
Reply