Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ОЛУМЧЕВ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Strasko Olumcev
1h
 
НЕ ЛИ СЕ СРАМИШ БРЕ !?

На што личи ова? Каква ЕУ ? Што се овие знамиња на ЕУ ?
1. ТРАНСПАРЕНТОТ
- Започнува со ЗА ЕУ . Која ЕУ? Таа што 30 години од Лисабонската декларација навака не уценува и условува за идентитетот? Таа ЕУ која ги погази меѓународното право, одлуките н Меѓународниот суд од Хаг о 1948 година и Повелбата на ООН? За таа ЕУ ли се залагате ? За таква ЕУ ли се залагате? За ЕУ која не признава држава Македонија и македонски идентитет?
- Вториот дел ЗА МАКЕДОНИЈА. За која Македонија сте вие? За таа чие силување го премолчавте 4 години? Сега ли ви текна Македонија да ја барате? Која Македонија ја барате со знамето на Грчев и ЕУ? Македонија си има свое национално и државно знаме, златно жолто сонце со шеснаесет краци на црвена основа. Или не смеете оти 1995 година заедно со СДС изгласавте во собранието да се поништи истото од државно знаме, за да ја ставите оваа карикатурална влашка форма од Грчев за државно знаме !?
- Сега ли ви текна за Гоце Делчев? А за Александар не ви текнува? За Каран, Пердика, Филип 2?? Или за вас Македонија почнува од Гоце Делчев ? Оти за Цар Самоил не скокнавте вака? Или ви се виде згодно Гоце да го злоупотребите за идење на власт, дека моментот ви налага така ? Зашто премолчавте изборната северна кражба и се сокривте како уцвикани мишеви?
Или излезе народ на 30 август и набрзина веднаш на улица за да ги отепате протестите кои се вистински за Македонија ?
2. ИКОНОГРАФИЈАТА ви е иста како на СДС. Знамиња на Грчев со знамиња на ЕУ. Ајде кога веке излеговте на улица, што не му кажиш ти Мицковски на овие луѓе што е депешата од Барнс ? До кога со мафтосување и лажење? Излези и признај машки дека си марионета која одработува и дека ни ти, ни тие со тебе, нити некогаш сте имале, нити пак сега имате било што со ВМРО и борбата за Македонската кауза !
3. Оние тапите што ги имате преку уста, смешни сте ....
Пет дена поминаа од повикот кој ти го упатив. Сега глибиш повторно во своето незнаење и политички дилетантизам. Пораката од еден собир се испраќа преку пароли и сета симболика од собирот. Оваа порака не е Македонска дефинитивно. Измешани ти се и баби и жаби, ама слоганот ви е топ.
Фашистичка и геноцидна ЕУ која е против Македонија, За ЕУ ??? Жбогар ли ве намести така?
Извини вака, ама морам да ти кажам. Идеологијата на ВМРО е само еден сегмент од идеологијата на борбата за Македонската кауза. Вие кај вас го немате ни едното ни другото. Го злоупотребувате името на ВМРО за сопствени политички поени, исто како што го злоупотребивте Гоце Делчев и неговото име вечерва.
Да те прашам нешто, онака успат..
ТИ ВЕЧЕРВА, КОЈ ХРИСТИЈАН МИЦКОВСКИ БЕШЕ? ОНОЈ ШТО ДРЕМЕШЕ ПРЕД БОЈКО БОРИСОВ НА ДИРЕКТНА СРЕДБА ИЛИ СЕГА СЕ ТРАНСФОРМИРАШ ВО ПАТРИОТ ЗА МАКЕДОНИЈА, АМА ПО СЕКОЈА ЦЕНА ВО ЕУ ?Quote:Jordan D. Petrovski
10 m
Не коментирам твој објави од причина која ти ја знаеш добро, но во интерес на вистината а не во одбрана на Мицкоски решив да ти напишам неколку збора и да ги демнатирам твоите манипулации . Манипулации со кои ги заведуваш младиве и неинформираните луѓе.
1. За твојата манипулација дека ЕЗ сега ЕУ била против Македонија.
-„Во текстот на новинарот Дејвид Биндер, објавен на 4 јули 1992 г.во 'Њујорк Тајмс’, напишан по повод Лисабонската декларација, по која Македонија ја изгуби битката за името, се разоткриваат причините за тоа. Новинарот пишува дека "се’ до неодамна, САД и најголемиот број на влади на Европската заедница ја прифатија Република Македонија не само како нова независна држава, туку исто така и со своето избрано име. Но она што се променило, според европските дипломати и официјалните лица на американската администрација, била перцепцијата дека претседателот Глигоров бил спремен да направи некаков компромис по прашањето за името. Оваа перцепција била очигледно создадена од забелешките што пролетта истата година македонските лидери им ги кажале на европски официјални лица како и од страна на американски лобисти. Имаше индикации дека ќе има флексибилност, рекол висок член на Стејт департментот. Идејата за флексибилноста на Скопје била раширена минатиот месец од страна на Роберт Мек Фарлеин, поранешен советник за национална безбедност на САД, кој бил ангажиран пред неколку месеци како лобист од страна на македонците. По посетата на Глигоров на Вашингтон во средината на мај, Мек Фарлејн рекол дека ќе има договор, односно Глигоров гледа потреба за таков дил. Мек Фарлејн бил платен за својата работа од Џон Битов"...
И вториот доказ
Е сведочење на Цимерман последниот амбасадор на САД во СФРЈ. кој потврдува дека не ја говориш вистината, односно го потврдува онаа што го објавил 'Њујорк Тајмс’,!!
Преведен е само битниот дел:
Ниту една од забелешка не успеа. Попуштајќи на Германските притисоци водачите на ЕЗ одлучија на 17ти Декември 1991 да ги признаат Хрватска и Словенија и да понудат признавање на Босна и Македонија.


[Image: 36063550_1714355468648871_99689520398807...e=5F87C549]Quote:Jordan D. Petrovski

2. За ИДЕОЛОГИЈАТА на ВМРО ке ти пуштам видео со автентично толкување на најбитното од идеологијата на ВМРО.15-09-2020, 09:31 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote: Author
Strasko Olumcev Jordan D. Petrovski

predolgo si odsuten za da imas vistinska percepcija. Ova sto go plasiras ne e nikakov dokaz, tuku blaga diplomatska retorika vo vreminja koga seuste ni oni ne znaeja sto so Makedonskoto prasanje. Tezok zbor e manipulacija, znaes toa ? Vistinata e deka vratite vo EU za Makedonija se zatvoreni odamna i nema vlez duri ni so promena na ime. Vtoro , od kontaktite so evropratenici sto gi imam , jasno e kazano od nivna strana deka EU svojot stav nema da go smeni po niedna cena, pred se zaradi stavot na Merkel i Makron. Mojot stav e jasen po tie prasanja i dosega milion pati sum go kazal, a ti go znaes. Ne me teraj da mislam deka i tebe ti e partijata povazna od se drugo. Taa partija ti so ja znaes odamna ja nema. Prodadena.predadena iraskostena do temel od bivsi vojvodi i slicni.. Ovie deca vo rakovodstvoto denes se uvoz od Konrad Adenauer i daleku se od Makedonskata nacionalna doktrina.
1

· Reply
· 23m

Jordan D. Petrovski Strasko Olumcev

јас укажав дека ЕЗ и САД биле за признавање на Македонија пред да се донесе лисабонската декларација. Лисабонската декларација е донесена после јасните знаци дека Глигоров несака признавање на Македонија. Текстот не е дипломаска реторика, бидејки е објавен само една недела по Лисабонската декларација, таа е објавена на 27 јули 1992 година!
Цимерман тоа што го напиша е 100% вистина, бидејки скоро 6 месеци во Македонија прествојуваше специјалниотпратеник на Геншер , господинот Милер за да го убеди Глигоров да прифати и Македонија да оди во пакет со Словенија и Хрватска за признавање. Тоа се непобитни факти.
Враќањето на името и примот во ООН под име Македонија е најмал проблем. Тоа уште 2011 година јасно во свое мислње го даде Венецијанската комисија. Проблемот е во Македонија , во скоро 400 те илјади соработника на УДБа кои се во секоја пора од општеството.
15-09-2020, 09:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

(15-09-2020, 09:31 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Jordan D. Petrovski

2. За ИДЕОЛОГИЈАТА на ВМРО ке ти пуштам видео со автентично толкување на најбитното од идеологијата на ВМРО.

Quote:Author
Strasko Olumcev Jordan D. Petrovski
mene lekcii za ideologijata na VMRO nemoj. Baj Jovan si kaza javno negovoto , ima video i gledaj. Tvoeto tolkuvanje si e tvoe i ne znaci deka e ispravno. Se dodeka ne razberete deka Makedonizmot e mnogu pogolema i poopfatna materija za analiza od toa sto mnogumina mislat, sekogas ke bide vaka.
1

· Reply
· 18m

Jordan D. Petrovski Strasko Olumcev ,

на видеото не е мое толкување. Туку изворно пренесено од еден од основачите на ВМРО СДРМА, единствениот легитимен носител на континуитетот на ВМРО! И партија која се обедини со ДПМНЕ и така е формирана партијата ВМРО ДПМНЕ.
Борбата за Македонска држава почнува со ОРГАНИЗАЦИЈАТА со ВМРО!!
15-09-2020, 09:57 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Quote: Author
Strasko Olumcev Jordan D. Petrovski


најди го ова видео и изгледај го во целост. Ставот на Ванчо јасно кажан од него лично и тука нема што да се дискутира. За тоа како е формирано ВМРО знам и нема потреба ти мене да ми кажув… See More
Истината за Македония - интервю с Ванчо Михайлов
YOUTUBE.COM
Истината за Македония - интервю с Ванчо Михайлов
Истината за Македония - интервю с Ванчо Михайлов

· Reply
· 17m

Jordan D. Petrovski Strasko Olumcev
тоа видео го знам и нема зошто да го гледам. Тоа видео нема врска со онаа за што сега дискутираме., особено за ИДЕОЛОГИЈАТА на ВМРО а тоа е чесноста !!

· Reply
· 12m

Author
Strasko Olumcev Jordan D. Petrovski
мојот пост е за вечерашниов протест. За идеологијата на ВМРО многу добро знаеш дека е потисната и ставена под тепих од структури кои денес го користат името на ВМРО , а немаат врска со ВМРО.

· Reply
· 10m

Author
Strasko Olumcev
И уште нешто да ти кажам. Секој кој е на Македонската линија денес е ставен во редот на државни непријатели од прв ред. Тој филм тебе ти е гледан многу одамна . Непријателите се на друго место.

· Reply
· 8m

Jordan D. Petrovski Strasko Olumcev

ИДЕОЛОГИЈАТА на ВМРО почнува да се потиснува некаде од 1992 година.
Непријателите се во врвовите на париите , здруженијата, организациите и тие вешто манипулират со патриотските чувства на чесните и вистински Македонци . Ако не беа и се таму, досега Македонија ке одеше по вистинскиот пат.
Од мене толку.
15-09-2020, 10:14 PM
Reply