Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 10 Vote(s) - 3.2 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
VMRO Официални документи.
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

[Image: i430j9.jpg]


Една од последица на брзиот економски развој на Булгарија беше, да нејзината потреба од работници охрабри бескраен бран на Македонски иммигранти, кои поминуваа неколку месеци, или неколку години во Кнежеството и потоа се враќаа во своите села со заштеди.
Овие луѓе станаа мисионери на Булгарската идеја. Тие ја проширија славата на нејзината слобода, нејзиното богаство, и нејзиниот брз развој.
Бројот кој оди во Србија е незначителен, и нивните вести за Србија не се многу позитивни-иако за сета нејзина поличка нестабилност Србија (Сервиа) сеуште преставува, голема разлика од Турција.
Кога,уште ќе се додаде покрај сите свои примати, Булгарофилските Македонци ја започнаа својата прекрасно-организиран револуционерен комитет во 1893, Србската кауза во Македонија го доживеаа својот смртоносен удар.
Со тоа што ги нагласуваше својот антагонизам спрема Булгарија,официјална Србија и официјално и отворено застана на страната на Турција, и ништо не можеше да биде пофатално за иднината на било која Христијанска раса во Турција.
Македонското селанство, ќе ја подржи било која пропаганда која им ветуваше, било каква надеж за брза слобода од Отоманското ропство.
И конечно има голема разлика и во пропагадните на Балканските држави, додека Булгарија работеа за автономија на Македонија, Србите и Грците работеа кон припојување на Македонија со тие држави.
Резултатот е во тоа што нивните активности работат кон профит на нивната земја, додека Булгарите несомнено создаваат дух на локален Македонски патриотизам. Србското движење е чиста официјална агитација, водена и финансирана од Белград; додека и покрај симпатиите на Софија, Булгарскиот Револуционерен Комитет е вистинска Македонска организација.
Србите имаат вистинска историска и етнографска вржаност кон Македонската раса, без разлика колку слаба нивната политичка состојба може да биде. Со Грците работата е поинаква. Легендата дека Македонија е Грчка провинција како Крит и Кипар, вистински кец на Хеллас Ирредемпта,е цврсто врежана во Европскиот, и најважно во Англискиот ум.Оваа разјаснува се.
Се разбира за оние кои на напишаното ке му пријдат со логика.

Tука само треба да се разјасни поимот БУГАРОФИЛСТВО. Тој поим не означува припадност на Бугарската нација туку почит и љубов-благодарност за одредена помош ...кон-од Бугарија
(This post was last modified: 22-01-2011, 07:20 PM by ЈорданПетровски.)
22-01-2011, 07:16 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

Не вида нищо лошо в написаното.Нито антибългарско,нито толкова промакедонско-нещата,каквито са...
(22-01-2011, 07:16 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Tука само треба да се разјасни поимот БУГАРОФИЛСТВО. Тој поим не означува припадност на Бугарската нација туку почит и љубов-благодарност за одредена помош ...кон-од Бугарија
пак е въпрос на гледна точка и тълкуване
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
(This post was last modified: 22-01-2011, 07:24 PM by TATAP.)
22-01-2011, 07:21 PM
Website Reply
Critical Mass Offline
Member
***

Posts: 237
Joined: Jan 2011
Reputation: 18

Се е во ред, преводот е точен, само поjаснението твое, се разбира, е субjективно.
Сам напиша- Булгарскиот Револуционерен Комитет е вистинска Македонска организација.
Не може во една реченица да има два поима кои се спротивни- бугарски да не е и македонски!
Што повеке да се обjаснува- човекот е разбрал кое што е, а вие продолжувате со "бугарите окупатори".
Ако видиш мечка во лозјето на комшијата, чекај ја и во твоето.
22-01-2011, 07:30 PM
Reply
Critical Mass Offline
Member
***

Posts: 237
Joined: Jan 2011
Reputation: 18

Да одиме напред- прочитаj пак за народностите, ги редува Словени со Македоски Бугари:

[Image: 022169833-big.jpg?r=0]
Ако видиш мечка во лозјето на комшијата, чекај ја и во твоето.
22-01-2011, 07:49 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(22-01-2011, 03:57 PM)TATAP Wrote: ...или да не го показваме,ако не ни изнася Icon_wink
Icon_wink
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
22-01-2011, 08:21 PM
Website Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Една од последица на брзиот економски развој на Булгарија беше, да нејзината потреба од работници охрабри бескраен бран на Македонски иммигранти, кои поминуваа неколку месеци, или неколку години во Кнежеството и потоа се враќаа во своите села со заштеди.
Овие луѓе станаа мисионери на Булгарската идеја.

Македонското селанство, ќе ја подржи било која пропаганда која им ветуваше, било каква надеж за брза слобода од Отоманското ропство.

додека и покрај симпатиите на Софија, Булгарскиот Револуционерен Комитет е вистинска Македонска организација.


Се разбира за оние кои на напишаното ке му пријдат со логика.

Тука само треба да се разјасни поимот БУГАРОФИЛСТВО. Тој поим не означува припадност на Бугарската нација туку почит и љубов-благодарност за одредена помош ...кон-од Бугарија

Се е напишано но ајде да повторам и да појаснам.

- Печалбарите/подобар живот (можеби и ти денеска си американец): станаа мисионери на Булгарската идеја.

- Желбата за слобода: Македонското селанство, ќе ја подржи било која пропаганда која им ветуваше, било каква надеж за брза слобода од Отоманското ропство.

- Булгарскиот Револуционерен Комитет е вистинска Македонска организација.: Булгарофилските Македонци ја започнаа својата прекрасно-организиран револуционерен комитет во 1893
22-01-2011, 08:53 PM
Reply
Critical Mass Offline
Member
***

Posts: 237
Joined: Jan 2011
Reputation: 18

Колку пати Браjлсфорд треба да повтори "Бугарско движење", "бугари", "бугарски села", "бугарска националност", "бугарски чети", за да биде доволен доказ дека македонец, словен и бугарин се за него едно и исто?

[Image: 022171241-big.jpg?r=0]
Ако видиш мечка во лозјето на комшијата, чекај ја и во твоето.
22-01-2011, 09:36 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(22-01-2011, 09:36 PM)Critical Mass Wrote: Колку пати Браjлсфорд треба да повтори "Бугарско движење", "бугари", "бугарски села", "бугарска националност", "бугарски чети", за да биде доволен доказ дека македонец, словен и бугарин се за него едно и исто?

[Image: 022171241-big.jpg?r=0]Браjлсфорд, na strana 105 дава објаснување : Печалбарите/подобар живот (можеби и ти денеска си американец): станаа мисионери на Булгарската идеја.
Зошто понатака во книгата користи изрази бугарски села .... е неважно бидејки предходно објаснува се зошто има Бугари, зошто комитетеот се вика Бугарски ....


Да не повторувам понатака. Те сметам за разумен човек па ке ти посочам уште еден пример кој можеби докрај ке ти помегне да разбереш се .
По распадот на Југославија имаше еден куп луѓе кои се декларираа како Југословени-причина по некои нивни видувања животот во Југославија им бил убав.

23-01-2011, 03:59 PM
Reply
Critical Mass Offline
Member
***

Posts: 237
Joined: Jan 2011
Reputation: 18

Книгата одамна jа имам читано и на бугарски и на англиски.
Никаде во неа Браjлсфорд не користи поимот Македонец во етничка смисла, никаде нема етнос Македонци, туку македонски словени, бугари и останатите народности- грци, срби, турци и власи.
Затоа и Комитетот и ослободителното движење се бугарски.
Можеше да ги нарекува македонски, зар не?
Во тоj период македонец и бугарин се едно и исто, две страни на една монета, колку и да не ти се верува или да не сакаш тоа да е така.
Ако видиш мечка во лозјето на комшијата, чекај ја и во твоето.
23-01-2011, 04:22 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(23-01-2011, 04:22 PM)Critical Mass Wrote: Книгата одамна jа имам читано и на бугарски и на англиски.
Никаде во неа Браjлсфорд не користи поимот Македонец во етничка смисла, никаде нема етнос Македонци, туку македонски словени, бугари и останатите народности- грци, срби, турци и власи.
Затоа и Комитетот и ослободителното движење се бугарски.
Можеше да ги нарекува македонски, зар не?
Во тоj период македонец и бугарин се едно и исто, две страни на една монета, колку и да не ти се верува или да не сакаш тоа да е така.Толкувањето што сакал некој да каже е манипулација.
Брајлсфорд е многу прецизен и нема потреба никој да го толкува:(22-01-2011, 08:53 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Се е напишано но ајде да повторам и да појаснам.

- Печалбарите/подобар живот (можеби и ти денеска си американец): станаа мисионери на Булгарската идеја.

- Желбата за слобода: Македонското селанство, ќе ја подржи било која пропаганда која им ветуваше, било каква надеж за брза слобода од Отоманското ропство.

- Булгарскиот Револуционерен Комитет е вистинска Македонска организација.: Булгарофилските Македонци ја започнаа својата прекрасно-организиран револуционерен комитет во 1893
(22-01-2011, 03:17 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: [Image: 2jaf8t3.jpg]Востаничкото движење навистина е автохтоно македонско движење, подготвено од Македонци, предводено од Македонци, и потпомогнато од страсното сочувство на општото словенско население. Безмалку не постои село кое не е приклучено кон ОРГАНИЗАЦИЈАТА-(ВМРО). Во поголемите градови, како Монастир, има неколку поединечни Бугари кои не се активни и волни членови. Пред десет и дваесет години, кога децата во македонските училишта беа учени да ја пеат султановата химна, за пречеци на официјални посетители, тие тајно беа учени да пеат чувствителна песна, "слава му нему, кој и да биде, кој ќе ни е ослободител."

23-01-2011, 04:55 PM
Reply
Critical Mass Offline
Member
***

Posts: 237
Joined: Jan 2011
Reputation: 18

Гледаме уште на 24 страна авторот анализира односот на сите народности во Македониjа кон своите слободни држави, или степените на локалниот патриотизам.
После грците Браjлсфорд пишува и дека "тоа чувство лесно може да се спореди за Македониjа, макар Бугарите да имаат повеке желба за локална независност од Критjaните".

[Image: 022179821-big.jpg?r=0]

Icon_wink
Ако видиш мечка во лозјето на комшијата, чекај ја и во твоето.
23-01-2011, 05:07 PM
Reply
попович Offline
Member
***

Posts: 152
Joined: Nov 2010
Reputation: 18

(23-01-2011, 04:55 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Востаничкото движење навистина е автохтоно македонско движење, подготвено од Македонци, предводено од Македонци, и потпомогнато од страсното сочувство на општото словенско население. Безмалку не постои село кое не е приклучено кон ОРГАНИЗАЦИЈАТА-(ВМРО). Во поголемите градови, како Монастир, има неколку поединечни Бугари кои не се активни и волни членови. Пред десет и дваесет години, кога децата во македонските училишта беа учени да ја пеат султановата химна, за пречеци на официјални посетители, тие тајно беа учени да пеат чувствителна песна, "слава му нему, кој и да биде, кој ќе ни е ослободител."

Това е много показателен цитат. Ти как разбираш двете парчета в червено:
1) българин ≠ македонец - т.е. авторът казва, че движението е изцяло на македонците, а в големите градове има малцинство българи (различни от македонците), които не се асоциират с движението
(с други думи движението е на тези, коита се определят като македонци, а не на тези, които се определят като българи)
или
2) българин = македонец - авторът казва, че движението е толкова масово, че само много малка част от българите (т.е. същите тези македонци от първото изречение) не са активни в него?23-01-2011, 05:24 PM
Reply
Oxonian Offline
Кънѧзь
****

Posts: 402
Joined: Aug 2010
Reputation: 18

(23-01-2011, 04:55 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Толкувањето што сакал некој да каже е манипулација.
Брајлсфорд е многу прецизен и нема потреба никој да го толкува:(22-01-2011, 08:53 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Се е напишано но ајде да повторам и да појаснам.

- Печалбарите/подобар живот (можеби и ти денеска си американец): станаа мисионери на Булгарската идеја.

- Желбата за слобода: Македонското селанство, ќе ја подржи било која пропаганда која им ветуваше, било каква надеж за брза слобода од Отоманското ропство.

- Булгарскиот Револуционерен Комитет е вистинска Македонска организација.: Булгарофилските Македонци ја започнаа својата прекрасно-организиран револуционерен комитет во 1893
(22-01-2011, 03:17 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Востаничкото движење навистина е автохтоно македонско движење, подготвено од Македонци, предводено од Македонци, и потпомогнато од страсното сочувство на општото словенско население. Безмалку не постои село кое не е приклучено кон ОРГАНИЗАЦИЈАТА-(ВМРО). Во поголемите градови, како Монастир, има неколку поединечни Бугари кои не се активни и волни членови. Пред десет и дваесет години, кога децата во македонските училишта беа учени да ја пеат султановата химна, за пречеци на официјални посетители, тие тајно беа учени да пеат чувствителна песна, "слава му нему, кој и да биде, кој ќе ни е ослободител."

Църни, абсолютно погрешен превод си дал с подчертаното. Смисълът заложен от автора е тотално противоположен на твоя. Допуснал си грешка поради невнимание или недостатъчно владеене на английски. Има тънка, но съществена разлика в това, дали ще се постави определителен член (indefinite article) пред 'фю' в конкретния израз.

In the larger towns, like Monastir, there are few individual Bulgarians who are not active and willing members.

Правилният превод тука би бил:

В по-големите градове, като Битоля, само неколцина от българите не са доброволни и активни членове.

Това е заявено за да се подсили ефектът от казаното преди, че почти няма село което да не е включено в организацията и че мнозинството македонски славяни подкрепят комитета.

Оттук става напълно ясно, че 'македонски славяни', 'македонци' и 'българи' са взаимно заменими определения в речника на автора, или, иначе казано, синонимни думи.

Брейлсфърд говори за политическа, не национална сепарация. Автохтонно и истинско македонско движение означава местно движение на местна почва, а не дирижирано отвън, като сръбското и гръцкото. Като македонци определя българите от Македония, за да ги разграничи от тези в Княжеството и да изтъкне отлики в политическите аспирации на едните и другите.***
"It drives forward... saturated with his sense of that gorgeous, raging, brilliant time in which an implacable golden demigod rammed Hellenism forever into history and legend." -Kirkus Reviews
(This post was last modified: 23-01-2011, 05:43 PM by Oxonian.)
23-01-2011, 05:40 PM
Reply
Critical Mass Offline
Member
***

Posts: 237
Joined: Jan 2011
Reputation: 18

Првото е нонсенс, нема никаква логика. Но кога се пише Македонец, колегата разбира етнички- т.е. различен од сите други.
Чудно тогаш кои се тие бугари во Македониjа, кои се приклучиле кон движењето скоро сите без неколку поединци, а истовремено се различни од Македонците или словенското население?!?
Ако видиш мечка во лозјето на комшијата, чекај ја и во твоето.
23-01-2011, 05:42 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(23-01-2011, 05:24 PM)попович Wrote: Това е много показателен цитат. Ти как разбираш двете парчета в червено:
1) българин ≠ македонец - т.е. авторът казва, че движението е изцяло на македонците, а в големите градове има малцинство българи (различни от македонците), които не се асоциират с движението
(с други думи движението е на тези, коита се определят като македонци, а не на тези, които се определят като българи)
или
2) българин = македонец - авторът казва, че движението е толкова масово, че само много малка част от българите (т.е. същите тези македонци от първото изречение) не са активни в него?(23-01-2011, 05:07 PM)Critical Mass Wrote: Гледаме уште на 24 страна авторот анализира односот на сите народности во Македониjа кон своите слободни држави, или степените на локалниот патриотизам.
После грците Браjлсфорд пишува и дека "тоа чувство лесно може да се спореди за Македониjа, макар Бугарите да имаат повеке желба за локална независност од Критjaните".Толкувањето што сакал некој да каже е манипулација.
Брајлсфорд е многу прецизен и нема потреба никој да го толкува.!!!!

Како може некој да стане :" мисионери на Булгарската идеја." кај како што велите вие БУГАРСКИТЕ МАКЕДОНЦИ.
Бугарска идеа се продава во небугарски средини.
23-01-2011, 05:45 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(23-01-2011, 05:42 PM)Critical Mass Wrote: Првото е нонсенс, нема никаква логика. Но кога се пише Македонец, колегата разбира етнички- т.е. различен од сите други.
Чудно тогаш кои се тие бугари во Македониjа, кои се приклучиле кон движењето скоро сите без неколку поединци, а истовремено се различни од Македонците или словенското население?!?

Булгарофилските Македонци ја започнаа својата прекрасно-организиран револуционерен комитет во 1893


За да ја организира асимилацијата бугарското кнежевсто пракјало свои поданици -БУГАРИ . Ако било инаку Брајлсфорд нема да вели БУГАРОФИЛИ. Ке напише едноставно Бугари.
23-01-2011, 05:55 PM
Reply
Oxonian Offline
Кънѧзь
****

Posts: 402
Joined: Aug 2010
Reputation: 18

(23-01-2011, 05:45 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Толкувањето што сакал некој да каже е манипулација.
Брајлсфорд е многу прецизен и нема потреба никој да го толкува.!!!!

Како може некој да стане :" мисионери на Булгарската идеја." кај како што велите вие БУГАРСКИТЕ МАКЕДОНЦИ.
Бугарска идеа се продава во небугарски средини.

Брейлсфърд всъщност хич не е толкова прецизен, но, айде, за друго е разговорът.

Искаш да кажеш, че Брейлсфърд заявява, че Българската идея се крепи на някакви гастарбайтери, да?

Дали просто не казва, че най-запалените и най-ангажирани в революционна дейност са онези които са излезли малко на бял свят и видели как се живее извън границите на Османската империя?

Ти си интерпретираш това 'мисионери...' както на тебе ти уйдисва, без да има някакъв намек в книгата, че това е един вид метаморфоза от етнически македонец в българин.
***
"It drives forward... saturated with his sense of that gorgeous, raging, brilliant time in which an implacable golden demigod rammed Hellenism forever into history and legend." -Kirkus Reviews
23-01-2011, 06:05 PM
Reply
попович Offline
Member
***

Posts: 152
Joined: Nov 2010
Reputation: 18

(23-01-2011, 05:55 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Булгарофилските Македонци ја започнаа својата прекрасно-организиран револуционерен комитет во 1893


За да ја организира асимилацијата бугарското кнежевсто пракјало свои поданици -БУГАРИ . Ако било инаку Брајлсфорд нема да вели БУГАРОФИЛИ. Ке напише едноставно Бугари.

Това отговаря и на моя въпрос - значи за теб е вярна точка 1) - и от тази ти забележка излиза, че според теб в Македония е имало българи пратеници на българското правителство (и това са били единствените българи в Македония), чиято цел е била да асимилират македонците и никога не са били част от революционното движение (и вероятно и не са и искали да бъдат).
А колкото до тълкуванията - ето виж, и за мен Брейлсфорд е напълно прецизен, но на края излиза, че за теб той казва точка 1), а за мен - точка 2). Icon_wink
(This post was last modified: 23-01-2011, 06:06 PM by попович.)
23-01-2011, 06:06 PM
Reply
Oxonian Offline
Кънѧзь
****

Posts: 402
Joined: Aug 2010
Reputation: 18

(23-01-2011, 05:55 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Булгарофилските Македонци ја започнаа својата прекрасно-организиран револуционерен комитет во 1893


За да ја организира асимилацијата бугарското кнежевсто пракјало свои поданици -БУГАРИ . Ако било инаку Брајлсфорд нема да вели БУГАРОФИЛИ. Ке напише едноставно Бугари.

Това е дилема или така наречена дилема...?

То си пише 'македонски българи' на немалко места в книгата.

Бугарофили, защото имало и гъркомани, и понякой сърбоман, като Темко Попович и Деспот Баджович.
***
"It drives forward... saturated with his sense of that gorgeous, raging, brilliant time in which an implacable golden demigod rammed Hellenism forever into history and legend." -Kirkus Reviews
23-01-2011, 06:12 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(23-01-2011, 06:12 PM)Oxonian Wrote:
(23-01-2011, 05:55 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Булгарофилските Македонци ја започнаа својата прекрасно-организиран револуционерен комитет во 1893


За да ја организира асимилацијата бугарското кнежевсто пракјало свои поданици -БУГАРИ . Ако било инаку Брајлсфорд нема да вели БУГАРОФИЛИ. Ке напише едноставно Бугари.

Това е дилема или така наречена дилема...?

То си пише 'македонски българи' на немалко места в книгата.

Бугарофили, защото имало и гъркомани, и понякой сърбоман, като Темко Попович и Деспот Баджович.


Ако немало МАКЕДОНЦИ ке немоло ниту гркофили, ниту србофили, ниту бугарофили.
(This post was last modified: 23-01-2011, 06:20 PM by ЈорданПетровски.)
23-01-2011, 06:20 PM
Reply