Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 5 Vote(s) - 3.2 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Осудени за Македонија
Author Message
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#41

Јас мислам дека кога полемизираш за нешто и при тоа употребуваш делови од книгата, барем прочитај ја целата книга.. Ке ти скенирам дел кој објаснува малку за тоа време и за она што не го знаеш.[Image: 2r2u64l.jpg]

[Image: 10r7392.jpg]
28-06-2010, 08:57 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#42

[Image: 2eggxsw.jpg]

[Image: 2ppd4hz.jpg]

[Image: i6mr0k.jpg]


Си дал линк до книгата за Ѓорѓи Доцев ама и неа не си ја прочитал. Има книга и од самиот Глигор Крстески, побарај ја прочитај ја.


пс. благодарам за указувањето на грешката која сум ја сторил во презимето на Гугучевски, ке ја исправам.

ппс. видеата од митинзите на ВМРО ДПМНЕ 1990 година која врска имаат со Oудените за Македонија ако сакаш да објасниш.
28-06-2010, 09:07 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#43

Во ова што го прати од книгата не гледам ништо за Крсте Гугучевски?

А видеата имат само делумна врска затоа што говорниците зборуваат за овие осуденици.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
28-06-2010, 10:28 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#44

(28-06-2010, 10:28 PM)афион Wrote: Во ова што го прати од книгата не гледам ништо за Крсте Гугучевски?

А видеата имат само делумна врска затоа што говорниците зборуваат за овие осуденици.


Прочитај си го постот, па потоа одговарај.
Прочитај ги и книгите кои си ги посочил во твојов пост.
Ке ти ја препорачам и книгата на Глигор Крстески-Гиге "МОЕТО ПОЛИЦИСКО ДОСИЕ". Од мене толку. Толку можам да ти помогнам , да ти кажам што да прочиташ. За ти да разбереш ќе треба Господ да ти помогне.


(25-06-2010, 08:25 PM)афион Wrote: Според првата и единствена официјална "Информација за преземените мерки на органите на власта спрема државјани на Р. Македонија за кои во периодот 1945-1993 година се располагало со основани сомненија дека дејствувале за формирање самостојна и обединета Македонија", изработена од МВР во 1993 година, во периодот 1945-1985 година вкупно во Македонија биле откриени 105 илегални групи и организации со над 1200 припадници, чие дејствување било насочено кон отцепување на Македонија од заедницата на југословенските народи и создавање самостојна и обединета Македонија. Од нив од слобода биле лишени 1.045 припадници на илегалните групи и организации, од кои 242 биле осудени на смрт или на временска казна до 15 години.

Во периодот од 1945 до 1980 година се одржале околу 700 политички процеси против членовите и припадниците на тајните организации и групи, на кои биле изречени стотици смртни пресуди и долгогодишни затворски казни.

За бројот на прогонуваните, затвораните и осудуваните лица со поинакви политички убедувања од постојниот комунистички режим доволно говорат 14000 политички досиеја што ги водела Службата за државна безбедност при МВР и 22000 затворски досиеја на затворените политички лица во затворот Идризово, или вкупно 36.000 досиеја. Тоа се политички досиеја на лица (од разни возрасти и професии - револуционери, интелектуалци, лекари, студенти, обични и полуписмени селани, лица во поодмината возраст и ученици-гимназисти, деца на 16 години), затворани, осудувани, прогонувани и стрелани во периодот 1945-1985 година од новата македонска комунистичка власт само затоа што се бореле за независна Република Македонија и за идеалите на ВМРО.

Според неофицијални податоци, во периодот 1949-1951 биле затворени 7.330 средношколци, а само во затворот "Идризово" биле затворени 2500 политички затвореници.

Knigi:
"Sudeni za Makedonija" na Stojan Risteski

"Politickiot zatvorenik za Makedonija" na Ilija Maksimovksi

"Makedonija vo komunistickiot triagolnik" na Stavre Zikov
28-06-2010, 11:25 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#45

Значи ако сум постирал книги не значи дека сите до една треба да ги имам прочитано,иако “Судени за Македонија„ и „Македонија во комунистичкиот триаголник“ ги имам прочитано исто како и “Прогонети“ од Ставре Џиков.
За конкретниот Крсте Гугучевски си грешка и затоа исправи си ја самиот затоа што и во твојот пост нема ништо за него.

За јас да разберам нормално треба господ на ми помогни затоа што тој дава и ум и разум.И фала му досега добро ме служи.
А книгата од Глигор ако ја имаш понудија да видиме што тој имал да кажи.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
29-06-2010, 12:57 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#46

(29-06-2010, 12:57 AM)афион Wrote: Значи ако сум постирал книги не значи дека сите до една треба да ги имам прочитано, иако “Судени за Македонија„ и „Македонија во комунистичкиот триаголник“ ги имам прочитано исто како и “Прогонети“ од Ставре Џиков.
За конкретниот Крсте Гугучевски си грешка и затоа исправи си ја самиот затоа што и во твојот пост нема ништо за него.

За јас да разберам нормално треба господ на ми помогни затоа што тој дава и ум и разум.И фала му досега добро ме служи.
А книгата од Глигор ако ја имаш понудија да видиме што тој имал да кажи.Дали зборуваш за со црвено издвоеното име и презиме Афионе.?? Или ти имаш некој таен Крсте Гугучевски/Крсте Гугувчев!!!Quote:Во 1947 година, пак, од Струмица, учениците: Јосиф Јосифов, Доне Брзилов, Кочо Калиников, од Гевгелија; Атанас Балабуров од Богданци и Перо Мандалов од Стојаково; од Струмица: Стојан Терзиев, Никола Михајлов, Панче Шаламанов, Живко Костуранов, Кирил Басев и Мануш Илиев. Штипската гимназија, исто така, во „Идризово“ ја испрати колоната од; Наум Којзеклиев, Борис Давков, Васил Ефтимов, Панче Смилев, Митко Илиев, Љупчо Ефремов, Ацо Рунтев, Панче Илиев. Во синџирот се надоврзуваат и велешките гимназијалци: Саздо Трајков, Круме Чушков, Тихомир Лукарев, Кирков и Милчо Ефремов. Следуваат и скопските ученици: Глигор Чулев (од Кавадарци), Ацо Бачев, Тодор Велков, Благоја Велковски, Јовче Трајчев и Столе Столев. Од охридската гимназија: Ташко Крстевски (од Ресен), Климе Евров, Киро Мојсов и Круме Миладинов (од Струга), Саво Коцарев, Никола Метуле и Перо Мостров. Еве ги битолските непокорни гимназијалци: Пецо Петков, Никола Коларов, Крсте Велјанов, Коста Христодулов, Бруно Котев, Димче Папакоч, Крсте Гугувчев, Петар Динев, Ѓорѓи Хрисов...Јас ти напишав да ги прочиташ. Од твоето "знаење" видов дека не си ги прочитал.

пс. зошто се повикуваш на нив кога незнаеш што пишува внатре. Разумен човек не прави такво нешто.(28-06-2010, 11:25 PM)Администратор Wrote: Прочитај си го постот, па потоа одговарај.
Прочитај ги и книгите кои си ги посочил во твојов пост.
Ке ти ја препорачам и книгата на Глигор Крстески-Гиге "МОЕТО ПОЛИЦИСКО ДОСИЕ". Од мене толку. Толку можам да ти помогнам , да ти кажам што да прочиташ. За ти да разбереш ќе треба Господ да ти помогне.


(25-06-2010, 08:25 PM)афион Wrote: Knigi:
"Sudeni za Makedonija" na Stojan Risteski

"Politickiot zatvorenik za Makedonija" na Ilija Maksimovksi

"Makedonija vo komunistickiot triagolnik" na Stavre Zikov
29-06-2010, 02:52 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#47

(25-06-2010, 08:25 PM)афион Wrote: Според првата и единствена официјална "Информација за преземените мерки на органите на власта спрема државјани на Р. Македонија за кои во периодот 1945-1993 година се располагало со основани сомненија дека дејствувале за формирање самостојна и обединета Македонија", изработена од МВР во 1993 година, во периодот 1945-1985 година вкупно во Македонија биле откриени 105 илегални групи и организации со над 1200 припадници, чие дејствување било насочено кон отцепување на Македонија од заедницата на југословенските народи и создавање самостојна и обединета Македонија. Од нив од слобода биле лишени 1.045 припадници на илегалните групи и организации, од кои 242 биле осудени на смрт или на временска казна до 15 години.

Во периодот од 1945 до 1980 година се одржале околу 700 политички процеси против членовите и припадниците на тајните организации и групи, на кои биле изречени стотици смртни пресуди и долгогодишни затворски казни.

За бројот на прогонуваните, затвораните и осудуваните лица со поинакви политички убедувања од постојниот комунистички режим доволно говорат 14000 политички досиеја што ги водела Службата за државна безбедност при МВР и 22000 затворски досиеја на затворените политички лица во затворот Идризово, или вкупно 36.000 досиеја. Тоа се политички досиеја на лица (од разни возрасти и професии - револуционери, интелектуалци, лекари, студенти, обични и полуписмени селани, лица во поодмината возраст и ученици-гимназисти, деца на 16 години), затворани, осудувани, прогонувани и стрелани во периодот 1945-1985 година од новата македонска комунистичка власт само затоа што се бореле за независна Република Македонија и за идеалите на ВМРО.

Според неофицијални податоци, во периодот 1949-1951 биле затворени 7.330 средношколци, а само во затворот "Идризово" биле затворени 2500 политички затвореници.


Да осознаеш од каде е земен твојот цитат. Треба да го има мисечини и во книгата "Политичкиот затвореник за Македонија"


Quote:[Image: 8679.jpg]

[[Image: j8fqsl.jpg]
29-06-2010, 03:02 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#48

[Image: wtyt95.jpg]

[Image: 282ur4.jpg]
29-06-2010, 03:10 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#49

Бидејки си ја читал книгата "Судени за Македонија' од др.С. Ристески оваа треба да ти ги даде сите одговори.


[Image: w2n72p.jpg]

[Image: oh0dxs.jpg]

[Image: 2hzl27r.jpg]
29-06-2010, 03:56 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#50

Administratore ocigledno e deka ti go imas prvoto izdanie a jas vtoroto.Vo vtoroto izdanie na osudeni za makedonija ima posebna statija za Krste Gugucevski.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
29-06-2010, 04:30 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#51

(29-06-2010, 04:30 PM)афион Wrote: Administratore ocigledno e deka ti go imas prvoto izdanie a jas vtoroto.Vo vtoroto izdanie na osudeni za makedonija ima posebna statija za Krste Gugucevski.


Скенирај го твоето издание на "Судени за Македонија" да видиме дали се работи за овој текст:


[Image: 2nqbdyp.jpg]

[Image: 2aaivba.jpg]

[Image: 104rb0n.jpg]
29-06-2010, 06:10 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#52

Ete,znacu znaes za kogo se raboti.
istiot tekst e i vo vtoroto izdanie.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
29-06-2010, 08:08 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#53

(29-06-2010, 08:08 PM)афион Wrote: Ete,znacu znaes za kogo se raboti.
istiot tekst e i vo vtoroto izdanie.Јас знам за кого се работи и тоа ти го напишав во првиот пост кога ти го постира името на Крсте Гугучевски или Крсте Гучевски или Крсте Гугувчев :

(28-06-2010, 02:21 AM)Администратор Wrote:
(27-06-2010, 08:38 PM)афион Wrote: Крсте Гугучевски.

Бог да го прости.

Групата во која членувал Гугучевски ја сочинувале:
Крсте Вељановски (осуден и со група на бомбашите и поетот Ј. Котески), Петар Петков, Коста Христодулов , Стојан Попоски, Христо Димов и уште неколку души. Гугучевски потоа со уште седум, осум души се двои од ВМРО ПРАВДА и настапуваат самостојно , секташки, бидејќи нивната идеја се разликува од идејата на ВМРО ПРАВДА, тие се СОЦИЈАЛИСТИ, левичари, си го познавал каде бил вработен.

Ефтим Гашев , браќата Градишки, Трајков еден Албанец се на се десетина души се членови на "БУНТ" кои исто така имаат левичарска СОЦИЈАЛИСТИЧКА определба. Тој после 1990/91година контактираше исклучиво со Глигоров и Андов. Со ВМРО ДПМНЕ никогаш немал блиски контакти.

Глигор Крстески еден од основачите на ВМРО СДРМА и ВМРО ПРАВДА, се разидува со останатите основачи по идеолошка основа и тој свртува за 180 степени од залагањето за Македонија како протекторат на Америка ВМРО СДРМА и ВМРО ПРАВДА оди во левичари-социјалисти.


(27-06-2010, 11:21 PM)афион Wrote: Нема што јас да ви објаснувам,знаете или не знаете кој е човекот.

А дали се плашите не знам,јас напишав дека и треба да се плашите од вистинските патриоти,од луѓе како Ефрим Гашев,Крсте Гугучевски и сите оние што биле осудени за Македонија,исто треба да се плашат и сите квази патриоти.

А дали ќе банирате тоа ич па мене не ме плаши.


Има едно правило кое досега никој не го побил. Од ЛЕВИЧАР НЕМОЖЕ ДА СТАНЕ НАЦИОНАЛИСТ, тие национализмот го користат и злоупотребуваат за да дојдат до своја цел а тоа е ВЛАСТ или привилегија. По тоа кое се твоите мерила за МАКЕДОНСКИ ПАТРИОТИ јасно ми е која ти е целта. Ти си ситно комуњарче кое се надева дека еден ден ке биде наградено барем да биде ШЕФЧЕ НА КЕНЕФЧЕ.

Нема да те банираме. Србокомунизмот мора да го разголиме докрај. Ние сме научени луѓето да ги цениме по делата а не по зборовите а тоа наше искуство се обидуваме преку реални примери да го пренесеме на помладиве и така да ја ослободиме Македонија од најголемото зло на дваесетиот и дваесети првиот век. КОМУНИЗМОТ.


Но ти незнаеш. !!!! Нешто си чул ама недочул. Кога ме праша зошто постирам работи за ВМРО СДРМА и ВМРО ПРАВДА ми стана јасно дека немаш поим за што се работи. Ти го постирав и делот од книгата на Гиге "По трет пат за идејно-политичкиот концепт : САМОСТОЈНА ДЕМОКРАТСКА МАКЕДОНИЈА ПОД ЗАКРИЛА НА САД", за да ти стане јасно дека сите групи кои др. С. Ристески ги вика ВМРО ски се всашност групи на ВМРО СДРМА а потоа ВМРО ПРАВДА. Во тоа време а и денеска никој уште не се осмелува да ја каже вистината за големиот отпор на Македонците, посебно на МАКЕДОНСКАТА МЛАДИНА кој бил канализиран во тогаш единствената вистинска политичка организирана ВМРО ПРАВДА. Партија која броела преку 28 000 члена.

Основачи на ВМРО ПРАВДА се:
1. Глигор Гиге Крстески починат
2. Дане Попвски - Чикаго
3. Костадин Смичковски - Лугано
4. Љубен Чакра Костоски -Скопје

[Image: 6qy58n.jpg]

Афионе ние нема од што да се плашиме. Вистината ке излезе. Но треба да се запрашаш и ти и тие што сакаат да протежираат маргиналци. Зошто во книгата на Др. С. Ристески нема посебни поглавија за ОСНОВАЧИТЕ НА ВМРО ПРАВДА за Дане, за Смичко за Чакра. Зошто до денеска не се зборува за ВМРО ПРАВДА.
30-06-2010, 01:58 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#54

Jas sum poedinec,a ke se potrudam da najdam knigi za vmro pravda.Sega gi citam "Mojata kauza" i "Nepokor" od Eftim Gasev.

No sepak ne gledam povrzanost na Gugucevski so ovie nastani?Toj e clen na VMRO i poslem zatvorot ne e poveke aktiven,zatoa sto udba postojano go sledi.Pred nekoja godina pocina,a jas imav nekolku sredbi so nego no na stari godini pa taka neznam se podetalno.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
30-06-2010, 02:02 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#55Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
30-06-2010, 03:12 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#56

(30-06-2010, 02:02 PM)афион Wrote: Jas sum poedinec,a ke se potrudam da najdam knigi za vmro pravda.Sega gi citam "Mojata kauza" i "Nepokor" od Eftim Gasev.

No sepak ne gledam povrzanost na Gugucevski so ovie nastani?Toj e clen na VMRO i poslem zatvorot ne e poveke aktiven,zatoa sto udba postojano go sledi.Pred nekoja godina pocina,a jas imav nekolku sredbi so nego no na stari godini pa taka neznam se podetalno.


Ти упрно се правиш недоветен. НЕМАЛО ВМРОВСКИ ГРУПИ. Тоа биле членови на ВМРО ПРАВДА.
Покрај ВМРО ПРАВДА постоеле уште неколку минорни организации:


1. БУНТ

2. СИМО (Самостојна илeгална македонска организација)

3. ВМРО-БУРА

4. ДЕМОКРАТСКИ ФРОНТ НА МАКЕДОНИЈА ИЛИНДЕН -1903


(30-06-2010, 01:58 AM)Администратор Wrote: Но ти незнаеш. !!!! Нешто си чул ама недочул. Кога ме праша зошто постирам работи за ВМРО СДРМА и ВМРО ПРАВДА ми стана јасно дека немаш поим за што се работи. Ти го постирав и делот од книгата на Гиге "По трет пат за идејно-политичкиот концепт : САМОСТОЈНА ДЕМОКРАТСКА МАКЕДОНИЈА ПОД ЗАКРИЛА НА САД", за да ти стане јасно дека сите групи кои др. С. Ристески ги вика ВМРО ски се всашност групи на ВМРО СДРМА а потоа ВМРО ПРАВДА. Во тоа време а и денеска никој уште не се осмелува да ја каже вистината за големиот отпор на Македонците, посебно на МАКЕДОНСКАТА МЛАДИНА кој бил канализиран во тогаш единствената вистинска политичка организирана ВМРО ПРАВДА. Партија која броела преку 28 000 члена.
30-06-2010, 03:32 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#57

Демократски фронт на Македонија- „Илинден-903“,

Во почетокот на 1945 година, во новосоздадената сложена состојба започнува да функционира една нова ,тајна македонска организација која што се стреми да ги воскресне кадрите на ВМРО во новонастанатите услови. На чело на новата ВМРО-вска организација стојат петмина смели Македомци од различни краишта на Македонија: Д-р Илија Чулев лекар од Кавадарци, Д-р Димитар Златарев (докторирал правни науки на универзитетот во Рим) од Охрид, Коста Хрисимов-Смилец учител, родум од Старчишта, Драма (Егејска Македонија), Стефан Кузманов, економист од Битола и Коста Динев, економист од Сарачиново, Воден (Егејска Македонија).
Организацијата носела име "ДЕМОКРАТСКИ ФРОНТ НА МАКЕДОНИЈА ИЛИНДЕН -1903". Состаноци се држеле во Скопје и во Битола а бил предвиден конгрес во месец ноември 1945 година, во Скопје. Дејноста на организацијата се состоела во тоа да ги обедини под паролата "Независна Македонија" сите вистински македонски патриотски сили. Крајна цел била издвојување на Република Македонија од составот на Федеративна Југославија и нејзино целосно осамостојување под покровителство на ООН. За таа цел напишан е Меморандум и е предаден во Амбасадата на Велика Британија со молба да биде преупатен до ООН.

Организацијата била активна од фебруари до октомври 1945 година, србокомунистичките власти ја разоткриваат организацијата и ги затвараат раководните лица.Провалата се случила поради непредпазливост на еден од раководителите чиј што син бил комунист и пренел извесни информации во србокомунистичката УДБА. Затворени се: Константин Хрисимов-Смилец,Стефан Кузманов, Д-р Димитар Златарев, Д-р Илија Чулев, Константин Динев, Петар Ташулов, Кирил Пецаков, Лука Секулов, Стефан Лазаров, Атанас Анев и Методија Светиев. Злобниот комунистичко - сталинистички суд кон нив се однесува исклуцхително сурово: Консатин Хрисимов е осуден на 20 години строг затвор, Стефан Кузманов на 15 години, Д-р Димитар Златарев на 14 години, Д-р Илија Чулев на 10 години, Константин Динев на 6 години ,Петар Петров на 4 години и тн.
Треба да се одбележи трагичната судбина на Д-р Чулев и Хрисимов. Д-р Илија Чулев беше приближен кон левите сили на Македонија уште во Кралството Југославија. Тој дури беше избран за народен пратеник во 1938година. Но за време на разоткривањето и судењето србокомунистите сфатија оти тој е главниот организатор на Демократскиот фронт па затоа и го подложија на најсурови измачувања. Деноноќно го тепаа и го ставаа во безвоздушен карцел. Тие маченја траеа три години. Во 1948 година подлегна на страотните тормозенја. Од безвоздушниот карцел го извлекуваат мртов.
Останува сомневањето и за ампутацијата на една нога на првообвинетиот Константин Хрисимов-Смилец во затворот.

"Според обвинителниот акт програмата на организацијата се состоела во следните точки:

А) на територијата на Македонија да се организираат месни чети по образец на старата ВМРО кои преку свои месни чети како задача би го имале следното:
1.Собирање на парични и материјални средства;
2.Обезоружуванје на милицијата и собирање на оружјето;
3.Ослободување на затвореници ВМРО-вци и нивни истомисленици;
4.Воспоставување на врски со западните капиталистицхки земји (со "меѓународната реакција") со чија дипломатска помош ке се реализираат идеите на "Демократскиот фронт на Македонија"

Според обвинителниот акт за горенаведените цели петмината првообвинети го признале следното:
1.Создале секција на нивната организација во Битола.
2.Составиле меморандум кој бил упатен до некои странски држави во кои што го изнеле внатре-политичкото положение во Македонија како неподносимо со захтев Македонија да се отцепи од ФНР Југославија и да се стави под протекторат на ООН.
3.Определиле да се свика конгрес на делегати, нивни истомисленици на кои би се легализирала програмата на револуционерната организација.
4.Изработиле печат на својата организација на кој пишувало:

"НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈА-ДЕМОКРАТСКИ ФРОНТ-ИЛИНДЕН 1903"."
30-06-2010, 03:50 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#58

(30-06-2010, 03:32 PM)Администратор Wrote:
(30-06-2010, 02:02 PM)афион Wrote: Jas sum poedinec,a ke se potrudam da najdam knigi za vmro pravda.Sega gi citam "Mojata kauza" i "Nepokor" od Eftim Gasev.

No sepak ne gledam povrzanost na Gugucevski so ovie nastani?Toj e clen na VMRO i poslem zatvorot ne e poveke aktiven,zatoa sto udba postojano go sledi.Pred nekoja godina pocina,a jas imav nekolku sredbi so nego no na stari godini pa taka neznam se podetalno.


Ти упрно се правиш недоветен. НЕМАЛО ВМРОВСКИ ГРУПИ. Тоа биле членови на ВМРО ПРАВДА.
Покрај ВМРО ПРАВДА постоеле уште неколку минорни организации:


1. БУНТ

2. СИМО (Самостојна илeгална македонска организација)

3. ВМРО-БУРА

4. ДЕМОКРАТСКИ ФРОНТ НА МАКЕДОНИЈА ИЛИНДЕН -1903


(30-06-2010, 01:58 AM)Администратор Wrote: Но ти незнаеш. !!!! Нешто си чул ама недочул. Кога ме праша зошто постирам работи за ВМРО СДРМА и ВМРО ПРАВДА ми стана јасно дека немаш поим за што се работи. Ти го постирав и делот од книгата на Гиге "По трет пат за идејно-политичкиот концепт : САМОСТОЈНА ДЕМОКРАТСКА МАКЕДОНИЈА ПОД ЗАКРИЛА НА САД", за да ти стане јасно дека сите групи кои др. С. Ристески ги вика ВМРО ски се всашност групи на ВМРО СДРМА а потоа ВМРО ПРАВДА. Во тоа време а и денеска никој уште не се осмелува да ја каже вистината за големиот отпор на Македонците, посебно на МАКЕДОНСКАТА МЛАДИНА кој бил канализиран во тогаш единствената вистинска политичка организирана ВМРО ПРАВДА. Партија која броела преку 28 000 члена.

Зошто толку омраза?
Освен вмро правда овие твои така наречени минорни групи не го добивале “заслужениот терор“ од ОЗНА,како завршија од БУНТ на пример?
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
30-06-2010, 04:25 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#59

(30-06-2010, 04:25 PM)афион Wrote: Зошто толку омраза?
Освен вмро правда овие твои така наречени минорни групи не го добивале “заслужениот терор“ од ОЗНА,како завршија од БУНТ на пример?


Ти имаш сериозен проблем во главата. Кај виде омраза. ??
Се работи за суштински работи. Јас зборувам за ОСНОВАЧИТЕ-НОСИТЕЛИТЕ на ИДЕИТЕ. Зборувам за луѓе кои од ОСНОВАЊЕТО до ден денешен активно учествуваат за исполнување на идеалите на ВМРО.
Ти и србокомунистите секогаш ке се фатите за личност која во еден период од животот била следбеник на идеата и само толку. Такви имаше многу, десетици илјади . Нивните страдања и голгота никој не ги оспорува и дел од нив треба да ја добијат признание и заслужена почит. Но дел од осудените кој ги изневери идеалите на ВМРО и прифати за време на издржувањето на затворските казни да и служи на СРБОКОМИСТИЧКИТЕ УДБА и КОС треба јавно да се обзнанат само така ке разјаниме многу работи и само така ке се отргнеме од србокомунистичката прегратка.

Јас и ти почнавме да дискутираме за сосема друго нешто и треба да останеме на тоа што беше предмет на полемиката. ???
А тоа е ЗОШТО нашата историографија ги пресколкнува ОСНОВАЧИТЕ на најмасовната партија која била противник на режимот по ослободувањето и ЗОШТО членовите на ВМРО ПРАВДА Др. Стојан Ристевски сака да ги представи како ВМРО-ски ГРУПИ кои ете така сами никнувале.
30-06-2010, 07:21 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#60

Омраза гледам во тоа што другите осуденици кој не биле во вмро правда а поминале низ истиот пекол за тебе се минорни групи.Ќе се потрудам понатаму да ги видиме повеќето од тие членови,само да ги набавам потребните книги.

Што се однесува до твоето прашање потполно се согласувам со тоа дека нашата историја од 1945 до 1990 година е во тежок мрак.Имам видено една книга од Новица Велјановски за Македонија од 1945 до 1990,Ачкова имаше некоја книга и тоа е од официјалната историја.Има книга за настаните од кале со документи,судски пресуди.

А зошто овој Стојановски тоа го прави и мене ми е чудно.

Јас немам проблем во главата,трезвено размислувам и секогаш вистината и потраата по неа ми е целта.

п.с. Некако сами сме на темата,удба не дозволува разговор. Icon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
30-06-2010, 10:12 PM
Reply