Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 1.57 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ОБЕДИНЕТА МАКЕДОНИЈА
Author Message
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#41

(24-06-2010, 06:42 AM)Vodno konche Wrote:
(23-06-2010, 03:51 PM)афион Wrote: Онака на мајтап имавте силна армија ама во 20 век една војна не добивте,а сега пак само кај нас се силите.

Што се однесува до обединување на Македонија и во европска тешко ќе оди работата оти 90 % од старото население се наоѓа во Канада,Америка и Австралија.


НОВА ПАРОЛА

СВЕТСКА ВЛАДА - ОБЕДИНЕТА МАКЕДОНИЈА.
Грешиш. Всички войни си ги спечелихме. Немаме загуба на бойното поле. Предадоха ни дипломатите и владата. Да си чул за пленено българско знаме. Не си чул. Да си чул да сме загубили битка срещу турци, гърци, сърби или румънци - не си чул. Ние се бихме срещу петкратно и десеткратно превъзхождащи ни англофренски войски и пак ги побеждавахме. Бихме се и срещу русите и пак ги побеждавахме. Да си чул за известната българска атака "Напред. На нож!!!" или "По пет на нож" На война нема кой да ни е бил Афионе. Загубихме во дипломацията. Специално во светските, войни се падахме все на страната на победените, а нашата си работа си я свършихме перфектно на бойното поле. Сърбите им разбихме армията - колко пъти!!!Та трябваше французи и англичани да им помагат.
А за Канада, Америка и Анстралия....това са дрън-дрън-ярина приказки. Каква е връзката?

Tvoeto nepoznavanje na rabotite e vrskata.

Na teritorijata na nekogasna etnicka Makedonija gledana so denesna prizma nema isto naselenie,zatoa sto vo 20 godini imase masovni preselbi na narodite,pa taka ako nekoj saka da sozdade obedineta Makedonija ke treba da gi obedini i nasite vo dijasporata.

Sto se odnesuva za vojnite nikoj ne osporuva deka bitkite ste gi dobivale(samo mala zabeleska koga gi porazivte srbite sto ne gi istrebivte pa na raat da se zivee)
tuku fakt e deka vojnite gi gubite,zatoa sto imate losa politika,diplomatija ili strategija.Tuktuk0ni
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
24-06-2010, 06:51 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#42

(24-06-2010, 06:46 AM)Vodno konche Wrote:
(24-06-2010, 06:37 AM)афион Wrote:
(24-06-2010, 06:32 AM)Vodno konche Wrote: Днес вие сте държава благодарение на така сложилата се международна обстановка и играта на Великите сили, както и Косово и Босна станаха държави, а между другото и Сърбия в миналото стана държава благодарение на политическите интриги между Византия и България. Но така се създават повечето държави Icon_razz

A kako vie stanavte drzava,ako ne bese so politika?Ajde bas sakam da mi objasnis.ShokTuktuk0ni
Ами нали ти казах, че така се създават държавите, включително и нашата така е била създадена, специално Дунавска България. Но ние тогава не сме чакали някой да ни признава ништо а сме победили 681 година войската на Източната Римска Империя.Византия, начело с императора им. И сами си утвърждаваме държавата тук на Балканите, но не съм казал дека е било совсем без политика.

Se e isto kaj sekoj samo prasanje e na vremeto.

Zamisli deka vo toj svet koga vie ste dobile nezavisnost postoel ovoj svet,i isto kako sega togas nekoj drug vi ja osporuval vasata nezavisnost deka ste mlada zemja,politicki sozdadena.

Isto e ama zavisi koj kako gleda na nastaniteNenene
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
24-06-2010, 06:53 AM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#43

(24-06-2010, 06:51 AM)афион Wrote:
(24-06-2010, 06:42 AM)Vodno konche Wrote:
(23-06-2010, 03:51 PM)афион Wrote: Онака на мајтап имавте силна армија ама во 20 век една војна не добивте,а сега пак само кај нас се силите.

Што се однесува до обединување на Македонија и во европска тешко ќе оди работата оти 90 % од старото население се наоѓа во Канада,Америка и Австралија.


НОВА ПАРОЛА

СВЕТСКА ВЛАДА - ОБЕДИНЕТА МАКЕДОНИЈА.
Грешиш. Всички войни си ги спечелихме. Немаме загуба на бойното поле. Предадоха ни дипломатите и владата. Да си чул за пленено българско знаме. Не си чул. Да си чул да сме загубили битка срещу турци, гърци, сърби или румънци - не си чул. Ние се бихме срещу петкратно и десеткратно превъзхождащи ни англофренски войски и пак ги побеждавахме. Бихме се и срещу русите и пак ги побеждавахме. Да си чул за известната българска атака "Напред. На нож!!!" или "По пет на нож" На война нема кой да ни е бил Афионе. Загубихме во дипломацията. Специално во светските, войни се падахме все на страната на победените, а нашата си работа си я свършихме перфектно на бойното поле. Сърбите им разбихме армията - колко пъти!!!Та трябваше французи и англичани да им помагат.
А за Канада, Америка и Анстралия....това са дрън-дрън-ярина приказки. Каква е връзката?

Tvoeto nepoznavanje na rabotite e vrskata.

Na teritorijata na nekogasna etnicka Makedonija gledana so denesna prizma nema isto naselenie,zatoa sto vo 20 godini imase masovni preselbi na narodite,pa taka ako nekoj saka da sozdade obedineta Makedonija ke treba da gi obedini i nasite vo dijasporata.

Sto se odnesuva za vojnite nikoj ne osporuva deka bitkite ste gi dobivale(samo mala zabeleska koga gi porazivte srbite sto ne gi istrebivte pa na raat da se zivee)
tuku fakt e deka vojnite gi gubite,zatoa sto imate losa politika,diplomatija ili strategija.Tuktuk0ni

Като зборуваш разумно, как да кажа, че не е такаIcon_wink Прав си. Ама тази съвременна българска политика от првата половина на 20-ти век ми е болно место. Никой не е печелил само със войни. Дури нашиот цар Симеон Велики, който го владаше почти целиот Балкан можеше да води по-малко войни и да залага повеке на политиката, но не....Icon_wink
А по-темата. Не е лоша идеа обидинена Македония, но в Обединени Балкански држави и в Европа. Само така ке стане. Но от сега да ти кажа. Ке се обедини само територията. Така стана и със Северна и Южна Добруджа. Веке всеки ходи каде си сака, но народот си е разделен и без да има граници. Все пак по-добре е обединението независимо кой каков сака да биде. Така всеки може да отиде и да види за какво става дума, свободно да зборува, да работи, да прави търговия(бизнес) и така натаму...
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
(This post was last modified: 24-06-2010, 08:43 AM by Vodno konche.)
24-06-2010, 08:39 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#44

(23-06-2010, 11:42 PM)афион Wrote:
(23-06-2010, 06:33 PM)hristo Wrote: Е, Афион,Афион, секогаш сакаш да протнеш просрпска позиција во релации со БугаријаNeneneАма, затоа сум јас тука... да те корегирамYeaПрво за фактографија. Бугарија добија повеќе војни во 20-от век. Прво ја добија 1-та Балканска војна, кога, воглавном, на плеќите на бугарската војска дојде до протерување на Турците од Европа ( балканскиот полуостров), Потоа, кога дојде до смена на монархистичкиот-фашистички режим во Бугарија со комунистичката Влада, таа нова бугарска влада застана на страна на антифашистичката коалиција и Бугарија даде голем доринос на протерување на Германците од Балканот. Се гледа дека многу си читал србокомунистичка историографија и, дефинитивно, си “ болен “ од антибугарскиот стереотип, кој ни го наметнаа македонските србокомунисти.
Да, Бугарите ни се “ силат“ во Македонија, Заради нивното “ силење“ пропадна обидот на Србија и Грција за поделба на Македонија во средината на 90-тите години од минатиот век. Или, не си информиран за тие нешта.Icon_lol И задно, секој , кој и мисли добро на МК, мора да сфати дека старите стереотипи од времето на 2-та световна војна и комунизмот не важат повеќеJeee

Ти си дефинитивно за жалење.Tuktuk0niTuktuk0niTuktuk0ni

За мене , можеби, ти си за жалење и за плакање, ама тоа не ги менува нештато. Едноставно, нели, повеќегодишниот ангажман по македонската форумска и блоговка сфера, ме истренирал да ги препозвавам “ никовите“ кои работат на агендата-создавање и одржување на антибугарска хистерија, што е директно против македонскиот државен интерес. Од друга страна треба да ти бидам благодарен , зошпто без твое присаство, до крај, нема да се разбере стратегијата на службитеIcon_lol За фактите не кажа ништоSepotsmeva
24-06-2010, 10:19 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,059
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#45

(23-06-2010, 06:28 PM)Радикал Wrote:
(23-06-2010, 12:24 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Да го направиме тој прв чекор е многу важно. Но благодарејки на политиката која се води од доаѓањето на Глигоров па до денеска, тој чекор е секој ден се поневозможен.
Мораме да најдеме решение за спорот со Грција а тој спор неможеме да го решиме без да го смениме името. Значи како да свртиме ние сме губитници. Ако не влеземе во ОБЕДИНЕТЕ ЕВРОПА нема ОБЕДИНЕТА МАКЕДОНИЈА.
Единствено решение е ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ. Причина за прекин на преговорите треба да биде разоткривањето на улогата на Глигоров и неговите соработници.
Се друго е залажување. Еве ја последната изјава на Друцас:

"Друцас: Подготвени сме за име што ги исполнува нашите услови"

Изјава која е базирана на потпишаната од страната на Глигоров и Црвенковски времена спогодба
Затоа велам јас дека е потребна национална стратегија во која ќе мора да се расчисти кои ни се приоритетите и што е најдобро за македонските национални интерси.
Дали ни се потребни ЕУ и НАТО,дали имаме алтернатива,дали придобвките од влегувањето во овие две организации се вредни за да си смениме име,што по влегувањето(доколку се случи) во ЕУ,сите овие работи мора да бидат ставени во таа стратегија која треба да биде донесена од вистинско промакедонско политичко водство.
Лидерство кое нема да биде вазал на стански интереси ниту пак ќе биде повторувачки папагал на ЕУ политичарите.
Тоа и треба на Македонија....лидерство кое за промена....знае што прави и каде ја води државата.
Киро и Бранко што покашкале,мислам дека е касно да се пере.
Мора да се оди напред со дамката која тие ја оставиле.
Навистина е доста веќе лутањето без компас,терањето ден за ден.


На Македонија единствена иднина и се ЕУ и НАТО. И тоа од две причини за да ОПСТАНЕ како држава и втората за да се ДЕМОКРАТИЗИРА.
Зачувување на името и зачленување во ЕУ и НАТО е возможно. Само треба желба, работа и умеење.

Додека не ги казниме Глигоров, Црвенковски, Георгиевски.... за валканиците кои ги сториле нема да тргнеме напред, а тоа најлесно ке го сторевме/сториме со лустразцијата.
24-06-2010, 01:14 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#46

(24-06-2010, 10:19 AM)hristo Wrote:
(23-06-2010, 11:42 PM)афион Wrote:
(23-06-2010, 06:33 PM)hristo Wrote: Е, Афион,Афион, секогаш сакаш да протнеш просрпска позиција во релации со БугаријаNeneneАма, затоа сум јас тука... да те корегирамYeaПрво за фактографија. Бугарија добија повеќе војни во 20-от век. Прво ја добија 1-та Балканска војна, кога, воглавном, на плеќите на бугарската војска дојде до протерување на Турците од Европа ( балканскиот полуостров), Потоа, кога дојде до смена на монархистичкиот-фашистички режим во Бугарија со комунистичката Влада, таа нова бугарска влада застана на страна на антифашистичката коалиција и Бугарија даде голем доринос на протерување на Германците од Балканот. Се гледа дека многу си читал србокомунистичка историографија и, дефинитивно, си “ болен “ од антибугарскиот стереотип, кој ни го наметнаа македонските србокомунисти.
Да, Бугарите ни се “ силат“ во Македонија, Заради нивното “ силење“ пропадна обидот на Србија и Грција за поделба на Македонија во средината на 90-тите години од минатиот век. Или, не си информиран за тие нешта.Icon_lol И задно, секој , кој и мисли добро на МК, мора да сфати дека старите стереотипи од времето на 2-та световна војна и комунизмот не важат повеќеJeee

Ти си дефинитивно за жалење.Tuktuk0niTuktuk0niTuktuk0ni

За мене , можеби, ти си за жалење и за плакање, ама тоа не ги менува нештато. Едноставно, нели, повеќегодишниот ангажман по македонската форумска и блоговка сфера, ме истренирал да ги препозвавам “ никовите“ кои работат на агендата-создавање и одржување на антибугарска хистерија, што е директно против македонскиот државен интерес. Од друга страна треба да ти бидам благодарен , зошпто без твое присаство, до крај, нема да се разбере стратегијата на службитеIcon_lol За фактите не кажа ништоSepotsmeva

Кога си толку паметен кажи кој сум јас.

Патем за помош активен бев под манастирли на еден пробугарски форум,ама ме банираа и го затворија форумот борците како тебе.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
24-06-2010, 03:55 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#47

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid=259

е овде бев активен ама татарите ги снема.ха ха ха
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
24-06-2010, 03:56 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#48

(24-06-2010, 03:56 PM)афион Wrote: http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid=259

е овде бев активен ама татарите ги снема.ха ха ха

Сум прашал многу србомани зошто Бугарите, нашите словенски браќа, ги викаат “ татари“, но досега никој не ми одгворил. Дали не знаат, дали не сакаат-не знам. Еве, сега тебе те прашувам зошто за Бугарите го користиш зборот “ татар“. Нормално, ако сакаш...и ако знаешIcon_lol
24-06-2010, 09:11 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#49

Ти си паметен,па наместо србите прашај го другарот сталин.

А јас бугарите ги нарекувам бугари,а овие од овој форум не беа бугари туку беа “татари“ назив даден од сталин во поново време за омаложување.

Е кога некој го негира постоењето на Македонецот како татарите, шумадијците и ѓупците од мала азија нормално е соодветно да им се врати.Тој форум гледам дека не постои изгледа Божо и Каракачанов си ги прибрал децата.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
24-06-2010, 10:15 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#50

(24-06-2010, 09:11 PM)hristo Wrote:
(24-06-2010, 03:56 PM)афион Wrote: http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid=259

е овде бев активен ама татарите ги снема.ха ха ха

Сум прашал многу србомани зошто Бугарите, нашите словенски браќа, ги викаат “ татари“, но досега никој не ми одгворил. Дали не знаат, дали не сакаат-не знам. Еве, сега тебе те прашувам зошто за Бугарите го користиш зборот “ татар“. Нормално, ако сакаш...и ако знаешIcon_lol
Ами това си е србска приказка. Така србите навредуваат на бугарите още през 19-ти век. След като србин означава роб, а бугар - божи човек, те нели мора да имат начин да ни навредуваат и ни нарекуват татари - нашите големи врагове с които сме водили големи войни по време на нашиот цар Иваjло. А македонците jа научават тази навреда директно от србите.
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
24-06-2010, 11:08 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#51

(24-06-2010, 10:15 PM)афион Wrote: Ти си паметен,па наместо србите прашај го другарот сталин.

А јас бугарите ги нарекувам бугари,а овие од овој форум не беа бугари туку беа “татари“ назив даден од сталин во поново време за омаложување.
Това е верно, но прво србите ни нарекуваха татари, после русите, но не нас - дунавските бугари, туку волжските бугари, които са мохамедани. А нас на Балканот русите ни нарекуваха бугарски словене Icon_razz, а ние сме обратното - словенски бугари Icon_razz
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
24-06-2010, 11:14 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#52

(24-06-2010, 10:15 PM)афион Wrote: Ти си паметен,па наместо србите прашај го другарот сталин.

А јас бугарите ги нарекувам бугари,а овие од овој форум не беа бугари туку беа “татари“ назив даден од сталин во поново време за омаложување.

Е кога некој го негира постоењето на Македонецот како татарите, шумадијците и ѓупците од мала азија нормално е соодветно да им се врати.Тој форум гледам дека не постои изгледа Божо и Каракачанов си ги прибрал децата.

Благодарам за пофалбата. А, со другарот Сталин планирам да имам блиска средба за едно 50-ина годиниIcon_cool
25-06-2010, 10:40 AM
Reply
хроничар
Unregistered

 
#53

(24-06-2010, 11:14 PM)Vodno konche Wrote:
(24-06-2010, 10:15 PM)афион Wrote: Ти си паметен,па наместо србите прашај го другарот сталин.

А јас бугарите ги нарекувам бугари,а овие од овој форум не беа бугари туку беа “татари“ назив даден од сталин во поново време за омаложување.
Това е верно, но прво србите ни нарекуваха татари, после русите, но не нас - дунавските бугари, туку волжските бугари, които са мохамедани. А нас на Балканот русите ни нарекуваха бугарски словене Icon_razz, а ние сме обратното - словенски бугари Icon_razz
Nenene
Вие сте словенизирани Македонци со дефект, “защото не сте много скъпи“ ... Yea
Icon_wink
25-06-2010, 10:47 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#54

(25-06-2010, 10:47 AM)хроничар Wrote:
(24-06-2010, 11:14 PM)Vodno konche Wrote:
(24-06-2010, 10:15 PM)афион Wrote: Ти си паметен,па наместо србите прашај го другарот сталин.

А јас бугарите ги нарекувам бугари,а овие од овој форум не беа бугари туку беа “татари“ назив даден од сталин во поново време за омаложување.
Това е верно, но прво србите ни нарекуваха татари, после русите, но не нас - дунавските бугари, туку волжските бугари, които са мохамедани. А нас на Балканот русите ни нарекуваха бугарски словене Icon_razz, а ние сме обратното - словенски бугари Icon_razz
Nenene
Вие сте словенизирани Македонци со дефект, “защото не сте много скъпи“ ... Yea
Icon_wink

Не е битна, конечно, вистинската дефиниција. Со тоа тврдиш дека се “ наши“. Е, сега ние да се радуваме, тие да се радуваат...или заедноLove1 да се радуваме!?
25-06-2010, 10:51 AM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#55

(25-06-2010, 10:47 AM)хроничар Wrote: Nenene
Вие сте словенизирани Македонци со дефект, “защото не сте много скъпи“ ... Yea
Icon_wink
Со каков дефект - говорен или дефектен чип в главатаSmajlito Некоj от нас (македонците и бугарите) си ги имат дефектите. Аз все това казвам - много малка jа правите Македония - сакате само Пиринско, а мора да е поголема - до Дунавот и морето, както си е било при Александар и при цар Симеон Велики Icon_razz Jeee Опаа, грешка при Симеон Велики в нашата држава са били и днешната Руманиjа, предишната Югославиjа без Северна Хрватска и Словениjа, Албаниjа, Северна Грциjа, Молдова....Абе големи држави сме имале едно време - не сме биле толкова скромни като днес Icon_razz
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
(This post was last modified: 25-06-2010, 03:15 PM by Vodno konche.)
25-06-2010, 03:11 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#56

(24-06-2010, 03:55 PM)афион Wrote: Кога си толку паметен кажи кој сум јас.

Патем за помош активен бев под манастирли на еден пробугарски форум,ама ме банираа и го затворија форумот борците како тебе.
Ти си Мунгос Pos
25-06-2010, 05:16 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#57

(25-06-2010, 05:16 PM)Път Wrote:
(24-06-2010, 03:55 PM)афион Wrote: Кога си толку паметен кажи кој сум јас.

Патем за помош активен бев под манастирли на еден пробугарски форум,ама ме банираа и го затворија форумот борците како тебе.
Ти си Мунгос Pos
Ne e. Ima Mungos80 od Idividi, koj ne e Mungos od tuka, a Afion ne e nitu ediniot nitu drugiot. Site se od Bitola i cesto pati odat do bibliotekata, ama ne se poznavat eden so drug.
Ediniot me pokani na gosti da mu odam letoska, ama sega nikoj od niv ne saka da priznae. Afion ne sum go prashal KAZHI, BE AFIONE, TI LI ME KANESHE DA DOJDAM VO BITOLA?
25-06-2010, 05:25 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#58

Pat a i Kasnakovski otvorete na facebook i videte kakvi istoriski grupi ima.Ke vidite deka ima istoricari Bitola.Toa znaci deka kaj nas vo Bitola e silno razvieno custvoto za istorija i svoeto minato,zosto?,zatoa sto imame arhiv,biblioteka koja e polna so knigi od site sosedi od balkanot,ima sekakvi konzuli koj ako sakas mozat da ti dadat sekakov materijal.

Osven mene,mungos(koj poveke ne pisi zatoa sto se pocustvuval navreden) potoa mungos80 koj e na idividi,gi ima zora,dojkar,gorgi cekutkov (koj raspolaga so mnogu informacii zosto e istoricar arhivar),tuka ima uste nekolku istoricari od mladata generacija,nekoj se aktivni po blogovite.

Bitolcani se nacionalisti a ima i kako zora koj se fasisti,isto ima i mnogu anarhisti,celiot grad e ispolnet so anarhisticki poraki,isto ima i takaov forum kade anarhistite menuvaat literatura.

Sto se odnesuva do pokanata kasnakovski slobodno dojdi vo Bitola pa ke te prosetame niz Sirok sokak i da vidis sto e kosmopolitizam.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
25-06-2010, 07:26 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#59

А зошто го заборави и Андонов Бале? На Кајгана сакав да биде прогласен за член со најголем придонес кон аматерската историја. Покажа многу книги. Него знаеш ли го?
26-06-2010, 10:30 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#60

toj e trajno baniran od kajgana.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
26-06-2010, 10:37 AM
Reply