Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,059
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(05-12-2010, 11:50 PM)Solenik Wrote:
(05-12-2010, 11:46 PM)hristo Wrote: Да, веројатно, патот е добар...и единствен. Ацко, веројатно, тоа ке го доживее. Ние, повозрасните, мора малку да се зезаме за нашите илузии и промашувања.Tuktuk0ni


Христо, оптимизам, другарче!!!!

Оптимизмот е она што не' држи во живот. Нашиве Ветерани тука, со по 80 и 90 години добиваат нов елан. Следната колумна на Шакале е токму на тема на психолошката војна. Планираме да оди за вторник.


Христо, повозрасниве колеги од Групацијава се договориле со Господа да ги поживее додека да ја завршат работата која ја почнале како шеснаессудумнаест годишни момчиња: Смостојна и Суверена Македониа. Тогаш НАТО и ЕУ непостоле. Препознатливост на желбата за ДЕМОКРТСАКА и СЛОБОДНА МАКЕДОНИЈА тие тогаш ја изразиле преку заложбата Македонија да стане протекторат на САД. Од таа заложба никогаш не отстапиле, затоа ги нема во македонската историја а ги нема ниту во македонската денешница. Тоа зборува кој се и Бранко и Груевски.


Quote:..... star borec koj stana veteran uste so 25 godini

[3:35:58 PM] Jordan Petrovski: Ne sme veterani. Nie sme predvesnici na novoto vreme. YeaJeee
[3:36:14 PM] Jordan Petrovski: Toa veterani mi zvuchi na starski dom NeneneNenene
[3:36:21 PM] Jordan Petrovski: zatoa i smenivme ime JeeeYea

..... heheheh..ok

[3:36:45 PM] Jordan Petrovski: Komitet za demokratizacija na Makedonija JeeeJeeeJeeeJeee
[3:37:14 PM] Jordan Petrovski: sega mozeme da zboruvame deka sme site do kaj triesetina godini starost JeeeJeeeShok
(This post was last modified: 06-12-2010, 12:37 AM by ЈорданПетровски.)
06-12-2010, 12:36 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(05-12-2010, 11:52 PM)hristo Wrote:
(05-12-2010, 11:50 PM)Solenik Wrote:
(05-12-2010, 11:46 PM)hristo Wrote:
(05-12-2010, 11:38 PM)Solenik Wrote:
(05-12-2010, 11:32 PM)hristo Wrote:
(05-12-2010, 11:24 PM)acko Wrote: Христо, а да одмори малку народот од ’големи’ водачи? Нека се најден еден нормален без Наполеон Бонапарта комплекс... Icon_razz

Не може, Ацко. Тоа е финтата. Мора водачот да биде голем...во очите на народот. Оти, ако водачот биде во помал формат, тоа значи дека демократијата почнала да функционира. Затоа цел свет знае за Тито, Чаушеску, Енвер Хоџа, Живков, Хитлер, Сталин и другите народни големи водачи. Кој знае за , таму , некои претседатели и премиери од демократските , западни, земји кои нормално и коректно го придвижувале својот народ кон прогрес.Pishtoldzija

Ацко е во право (Христо, ти ја сваќам сарказичноста на твоите коментари). Првин треба идеја. И тоа добра. Потоа ќе се створат вистинските стандарди за тоа што занчи "добар лидер". Тогаш лидерот ќе биде препознаен од народот.
Мислам дека сме на добар пат. Лидерите од калибарот на Бранко, Љубчо и Грујо веќе стануваат отфрлени од народот.

Да, веројатно, патот е добар...и единствен. Ацко, веројатно, тоа ке го доживее. Ние, повозрасните, мора малку да се зезаме за нашите илузии и промашувања.Tuktuk0ni

Христо, оптимизам, другарче!!!!

Оптимизмот е она што не' држи во живот. Нашиве Ветерани тука, со по 80 и 90 години добиваат нов елан. Следната колумна на Шакале е токму на тема на психолошката војна. Планираме да оди за вторник.


Лесно ви е вам. Вие го дишете слободниот ,демократскиот воздух. Затоа имате таков елан. Леле, кога ке дојде вторникJeeeJeeeJeeeYeaYeaYea
Христо, истиот демократски воздух го дишиме долги години. Она што ни дава елан е што го гледаме и слушаме. Она што се случива во Македонија. Нови ветришта дуваат, а Црвениве акаат како кокошки без глава.
06-12-2010, 01:13 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(05-12-2010, 09:57 PM)Makedonec Wrote: Ја незнам како може народот да се пали со тоа дека Груевски не чинел,заради тоа што било безработица,сиромаштија и итн итн.....па добро во време на светска криза јас незнам некоја друга држава подобро да ја пребродила истата....наместо да се критикува заради омекнување во врска со борбата против криминалот и сл. непочитувачи на закони(перо наковци и сл.)

А како може народот во САД да се пали дека не чини Обама, па се повеќе да му паѓа подршката, а пред неколку недели неговата политика доживеа и пораз на избори?! Не може сета неспособност Грујо да ја крие со економска криза, сопки од Грција, внатрешни сопки...

06-12-2010, 02:08 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,059
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

[Image: 33794_1350787389642_1830092905_673624_6966496_n.jpg]

[Image: 155335_170363779661649_148427235188637_4...6830_n.jpg]Гледам има Турско, Српско знаме, зошто нема ни едно Албанско.???
06-12-2010, 02:50 AM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11

Jas sum za izbori, da go dootepame ova kopile, i posle ili da ja napusti Makedonija, ili da se preseli vo idrizovo, druga varijanta na nego ke nema
06-12-2010, 04:17 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(06-12-2010, 12:36 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(05-12-2010, 11:50 PM)Solenik Wrote:
(05-12-2010, 11:46 PM)hristo Wrote: Да, веројатно, патот е добар...и единствен. Ацко, веројатно, тоа ке го доживее. Ние, повозрасните, мора малку да се зезаме за нашите илузии и промашувања.Tuktuk0ni


Христо, оптимизам, другарче!!!!

Оптимизмот е она што не' држи во живот. Нашиве Ветерани тука, со по 80 и 90 години добиваат нов елан. Следната колумна на Шакале е токму на тема на психолошката војна. Планираме да оди за вторник.Христо, повозрасниве колеги од Групацијава се договориле со Господа да ги поживее додека да ја завршат работата која ја почнале како шеснаессудумнаест годишни момчиња: Смостојна и Суверена Македониа. Тогаш НАТО и ЕУ непостоле. Препознатливост на желбата за ДЕМОКРТСАКА и СЛОБОДНА МАКЕДОНИЈА тие тогаш ја изразиле преку заложбата Македонија да стане протекторат на САД. Од таа заложба никогаш не отстапиле, затоа ги нема во македонската историја а ги нема ниту во македонската денешница. Тоа зборува кој се и Бранко и Груевски.


Quote:..... star borec koj stana veteran uste so 25 godini

[3:35:58 PM] Jordan Petrovski: Ne sme veterani. Nie sme predvesnici na novoto vreme. YeaJeee
[3:36:14 PM] Jordan Petrovski: Toa veterani mi zvuchi na starski dom NeneneNenene
[3:36:21 PM] Jordan Petrovski: zatoa i smenivme ime JeeeYea

..... heheheh..ok

[3:36:45 PM] Jordan Petrovski: Komitet za demokratizacija na Makedonija JeeeJeeeJeeeJeee
[3:37:14 PM] Jordan Petrovski: sega mozeme da zboruvame deka sme site do kaj triesetina godini starost JeeeJeeeShok

Е, сега, нешто не ми е јасно! Вие, Групацијата на ветерани сте се собрале за демократизирање на Македонија или ...за продолжување на животниот век. Да не во политика сте ја нашле формулата за еликсерот на вечниот живот. Примате други постари кандидати.YeaYeaYea
06-12-2010, 10:33 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(06-12-2010, 02:50 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: [Image: 33794_1350787389642_1830092905_673624_6966496_n.jpg]

[Image: 155335_170363779661649_148427235188637_4...6830_n.jpg]Гледам има Турско, Српско знаме, зошто нема ни едно Албанско.???

Па, во нивната иднина...нема место за АлбанциSmajlitoSmajlitoSmajlito
06-12-2010, 10:35 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,135
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Vcerasniot miting na SDSM imase za cel da vlijae psiholoski vrz Graganite na Makedonija deka eve SDSM seuste prestavuva sila i faktor na Makedonskata politicka scena,i da se ponudi kako alternativa. I deka eve SDSM e toj sto ke gi zastapuva interesi na Makedoncite i site sto ziveat vo zemjata. Spored slikata sto ja gledam stanuva zbor za luge koi ziveele vo Komunizmot.Istotaka imase Turski i Srpski znaminja,samo se povtori slikata od studioto na A1 od Cetvrtokot veker,koga prestavnicite na partiite na Turcite i Srbite bea vo studioto i povikuvaa na bunt, kako i glavniot sef na fondacijata "Soros" vo Makedonija Vladimir Milcin.
06-12-2010, 05:47 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

Другари, ова беше "Марш на демократијата"... ама, во смисла "Марш бре џукело, матер ти јебем!"
06-12-2010, 06:23 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

Quote:МАКЕДОНСКИТЕ МИНИСТРИ СЕ ДАЛЕКУ ОД МОРАЛОТ
Оставките за во театар

Ана Анастасовска

Министерот за здравство, Бујар Османи, не почувствува ни мала морална одговорност за несреќата во Тетово, во која од откорнат покрив на болница загина една девојка. Неговата одговорност, рече тој, се состоела во наоѓањето на виновникот за несреќата. - Не чувствувам морална одговорност и немам намера да поднесам оставка од функцијата. Мојата одговорност ќе се состои во тоа во иднина да се реконструираат покривите на сите болници и да бидам истраен во потрагата по виновникот за несреќата во Тетово - изјави минатата недела министерот Османи. Македонските министри, за разлика од министрите во развиените демократски држави, немаат обичај да понесуваат морална одговорност за грешки во нивните ресори, што досега се покажало во неколку случаи, посочуваат аналитичарите. Во минатото сличен беше примерот и со министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски, кој не почувствува одговорност за бродската несреќа во Охрид, во која животот го загубија 15 бугарски туристи. Морална одговорност не понесоа ниту министерот за образование Никола Тодоров по скандалот со учебниците ниту, пак, поранешниот министер за одбрана Лазар Еленовски по несреќата со падот на хеликоптерот, во која загинаа 11 македонски мировници од мисијата на АРМ во БиХ. - Нашите министри не разбираат што е тоа морална одговорност по урнекот на западните демократии. Кај нив нема ниту „м“ од морал. Во историјата на македонската демократија не се случило да се побара одговорност од некој министер. Единствен што понел ваква одговорност беше поранешниот министер за сообраќај и врски Антони Пешев, кој се повлече од функцијата по авионските несреќи во Скопје и во Охрид - вели професорот Јове Кекеновски. Според него, во светот за банални работи министрите поднесуваат оставки, а кај нас за големи и за крупни грешки, кои и нанесуваат штета на државата, никој не понесува никаква одговорност. - Ако на министерот не му текнува, тогаш премиерот е тој што треба да побара одговорност - дециден е Кекеновски. Премиерот Никола Груевски во досегашниот мандат одговорност побарал само од поранешниот министер за култура од редовите на ДПА, Илиријан Беќири, по скандалот со театарската претстава „Тито“ во Битола. Ставот на Груевски беше дека во негово време нема да дозволи да има цензура на ништо. Сепак, посочуваат аналитичарите, Груевски дозволува да се прават други покрупни грешки и за нив упорно ги штити своите министри. - Кај нас има сериозен дефицит на морал. За да има морал воопшто, потребно е да има морал во политиката, што во Македонија не е случај. Неморалот кај нас прерасна во општа култура на однесување. Само кај нас се прават драми со оставките, како што беше примерот со министерот Јанакиески, кој поднесе оставка, а премиерот не му ја прифати. Ако навистина чувствуваше морална одговорност за бродската несреќа, требаше да поднесе неотповиклива оставка од која нема враќање назад - вели аналитичарот Мерсел Биљали. Во Јапонија, на пример, министерот за правда Минору Јанагида поднесе оставка поради несоодветните коментари што ги давал во парламентот при одговарање пратенички прашања. „Мојата грешка е што давав несоодветни и шеговити коментари и морам да се извинам“, изјави Јанагида на прес-конференцијата на која ја обелодени својата оставка. Во Македонија, тврдат аналитичарите, моралната одговорност е мисловна именка.

Идејата на текстот е добра, но да не заборавиме кој ја започна оваа пракса: Бранко ја одби оставката на Фрчолина после атенататот на Киро, па после го направи министер за понадвор.

Истото продолжува со насотјувањата на Бранко и неговата банда да се вратат на власт.

Мислам дека станува очигледно како се манипулира благодарение на македонските медиуми.
06-12-2010, 06:30 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,135
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Vcerasniot miting na SDSM me potseti na onoj na VMRO-DPMNE 1996 i 1997 godina vo Skopje koga se kaza:"Stop na Ekonomskoto i Socijalnoto raspaganje na Makedonija",kade bea pokaneti izmamenite stedaci na TAT,Stecajcite kako i predavanjeto na sobranite 280.000 potpisi vo Makedonskiot parlament.Imeno togas Tito Petkovski kako predsedatel na Makedonskoto Sobranie izleze i rece deka eve poradi toa sto peticijata e soberena nelegalno,taa ne vazi.
Imeno kako Predlog a podocna i pravilo se vovede deka taa grupa na luge sto saka da sobere potpisi,e deka peticijata treba da se potpisuva vo Policiski zgradi kako toa sto se pravi vo Zapadnite Demokratski zemji.
I sobranata Peticija na SDSM bese zavitkana vo partiskoto zname na SDSM.
(This post was last modified: 06-12-2010, 06:40 PM by basilius_2.)
06-12-2010, 06:38 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(06-12-2010, 10:35 AM)hristo Wrote: Па, во нивната иднина нема место за Албанци SmajlitoSmajlitoSmajlito


Hristo misllam deka tuka veqe si potpollno vo pravo. No jas podrugo bi go formulirall ovo tvoe kazhuvanje.
Idnina bez ime i drzhava makedonija i bez allbanci. Procitaj natamu


Quote:Maqedonia po bëhet krahinë e Serbisë

Makedonija se pravi Srpska pokrainaskopje 6 dekemvri

Sproti dilemite deka nema da ima sredbi od visok nivo medju vlladite na srbija i makedonija edna takva se ocekuva vo bliska idnina.
Dipllomatski izvori za novinata lajm potvrdille faktot deka i dvete vlladi se pripremat za zaednicki sostanok kade ke bidat diskutirani medjusebnite problemi i problemite vo rajonot.
Lajm potvrduva deka se napraveni rabotnite grupi vo koi grupi ke ucestvuvat i ministerstvata za nadvoreshni raboti na dvete zemji.
Dvete rabotni grupi vo momentot se zanimavat so odreduvanje na agendata na razgovorite, tockite na dnevniot red, ministerstvata koi ke ucestvuvat, datumot i mestoto.
Vo sostanokot ke se diskutira za otvaranje na granicata (pominuvanje samo so licni karti pa do cellosno ukinuvanje na granicata)
Pomocta koja ke ja pruzhi Srbija za sporot so imeto so Grcija pa se do strategijata regionot da vleze vo nato i eu.
Gllavna cell spored lajm na ovoj sostanok e toa shto treba da potvrdi fenomenallnite billaterallni odnosi na dvete drzhavi.
Iako spored informacii na lajm se vrshat poslednite pripremi za ova sredba gllasogovornikot na vlladata Martinovski tvrdi deka nema takvi soznanija ili do kade e stignato so edna takva inicijativa.
Od DUI tvrdat deka edna takva sredba nema nekoj po izrazen efekt.
Mie mislime deka ova sredba nema da ima nekoj efekt so golema tezhina pa poradi toa nash stav e deka ne treba da ucestvuvame na edna takva sredba tvrdi Ermira Mehmeti.
So ovoj odnos na ne popushtanje na vlladata na Nikolla Gruevski za problemot so imeto, istiot sekoj den poveqe i poveqe se priblizhuva sprema Srbija.
Jugosvera koja besha nagllasena pred meseci od prestizhniot dnevnik ekonomist veqe pocnuva da se ostvaruva i ova sredba na dvete vlladi e prviot cekor.

Ministerot za vnatreshni raboti na Srbija Ivica Dacic vo poslednata poseta na Makedonija izjavi deka negovata zemja e spremna da gi ukine pasoshite na ova drzhava i preminot da se odviva samo so licni karti.
Iako takvi sredbi vo svetot se neshto poveqe od billaterallni. Makedonija e reshena da stane sojuznik na Srbija za polesno da stane clenka na severo atllanskite strukturi.

Medjutoa kolku e umen eden takov sojuz so drzhava koja samata ne e clen na severo atllanskite strukturi vremeto ke pokazhe.


Jas hristo nema nikogash da pristanam da zhivim vo srpska pokraina.Ako grujovic i ahmetovic se reshille na eden takov cekor sreqen im pat.Jas se dellam.Ako nekoj proba da me spreci jas ke vojuvam.Da umram mozham sekogash i svojata smrt samiot da go odberam na kakov nacin ke umram.A da zhivim pod srpska cizma i srpsko zname NIKOGASH TOA NEMA DA STANE.
06-12-2010, 09:48 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(06-12-2010, 09:48 PM)sokoli Wrote:
(06-12-2010, 10:35 AM)hristo Wrote: Па, во нивната иднина нема место за Албанци SmajlitoSmajlitoSmajlito


Hristo misllam deka tuka veqe si potpollno vo pravo. No jas podrugo bi go formulirall ovo tvoe kazhuvanje.
Idnina bez ime i drzhava makedonija i bez allbanci. Procitaj natamu


Quote:Maqedonia po bëhet krahinë e Serbisë

Makedonija se pravi Srpska pokrainaskopje 6 dekemvri

Sproti dilemite deka nema da ima sredbi od visok nivo medju vlladite na srbija i makedonija edna takva se ocekuva vo bliska idnina.
Dipllomatski izvori za novinata lajm potvrdille faktot deka i dvete vlladi se pripremat za zaednicki sostanok kade ke bidat diskutirani medjusebnite problemi i problemite vo rajonot.
Lajm potvrduva deka se napraveni rabotnite grupi vo koi grupi ke ucestvuvat i ministerstvata za nadvoreshni raboti na dvete zemji.
Dvete rabotni grupi vo momentot se zanimavat so odreduvanje na agendata na razgovorite, tockite na dnevniot red, ministerstvata koi ke ucestvuvat, datumot i mestoto.
Vo sostanokot ke se diskutira za otvaranje na granicata (pominuvanje samo so licni karti pa do cellosno ukinuvanje na granicata)
Pomocta koja ke ja pruzhi Srbija za sporot so imeto so Grcija pa se do strategijata regionot da vleze vo nato i eu.
Gllavna cell spored lajm na ovoj sostanok e toa shto treba da potvrdi fenomenallnite billaterallni odnosi na dvete drzhavi.
Iako spored informacii na lajm se vrshat poslednite pripremi za ova sredba gllasogovornikot na vlladata Martinovski tvrdi deka nema takvi soznanija ili do kade e stignato so edna takva inicijativa.
Od DUI tvrdat deka edna takva sredba nema nekoj po izrazen efekt.
Mie mislime deka ova sredba nema da ima nekoj efekt so golema tezhina pa poradi toa nash stav e deka ne treba da ucestvuvame na edna takva sredba tvrdi Ermira Mehmeti.
So ovoj odnos na ne popushtanje na vlladata na Nikolla Gruevski za problemot so imeto, istiot sekoj den poveqe i poveqe se priblizhuva sprema Srbija.
Jugosvera koja besha nagllasena pred meseci od prestizhniot dnevnik ekonomist veqe pocnuva da se ostvaruva i ova sredba na dvete vlladi e prviot cekor.

Ministerot za vnatreshni raboti na Srbija Ivica Dacic vo poslednata poseta na Makedonija izjavi deka negovata zemja e spremna da gi ukine pasoshite na ova drzhava i preminot da se odviva samo so licni karti.
Iako takvi sredbi vo svetot se neshto poveqe od billaterallni. Makedonija e reshena da stane sojuznik na Srbija za polesno da stane clenka na severo atllanskite strukturi.

Medjutoa kolku e umen eden takov sojuz so drzhava koja samata ne e clen na severo atllanskite strukturi vremeto ke pokazhe.


Jas hristo nema nikogash da pristanam da zhivim vo srpska pokraina.Ako grujovic i ahmetovic se reshille na eden takov cekor sreqen im pat.Jas se dellam.Ako nekoj proba da me spreci jas ke vojuvam.Da umram mozham sekogash i svojata smrt samiot da go odberam na kakov nacin ke umram.A da zhivim pod srpska cizma i srpsko zname NIKOGASH TOA NEMA DA STANE.

А, ние Македонците??Shok
06-12-2010, 10:25 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(06-12-2010, 10:25 PM)hristo Wrote:
(06-12-2010, 09:48 PM)sokoli Wrote:
(06-12-2010, 10:35 AM)hristo Wrote: Па, во нивната иднина нема место за Албанци SmajlitoSmajlitoSmajlito


Hristo misllam deka tuka veqe si potpollno vo pravo. No jas podrugo bi go formulirall ovo tvoe kazhuvanje.
Idnina bez ime i drzhava makedonija i bez allbanci. Procitaj natamu


Quote:Maqedonia po bëhet krahinë e Serbisë

Makedonija se pravi Srpska pokrainaskopje 6 dekemvri

Sproti dilemite deka nema da ima sredbi od visok nivo medju vlladite na srbija i makedonija edna takva se ocekuva vo bliska idnina.
Dipllomatski izvori za novinata lajm potvrdille faktot deka i dvete vlladi se pripremat za zaednicki sostanok kade ke bidat diskutirani medjusebnite problemi i problemite vo rajonot.
Lajm potvrduva deka se napraveni rabotnite grupi vo koi grupi ke ucestvuvat i ministerstvata za nadvoreshni raboti na dvete zemji.
Dvete rabotni grupi vo momentot se zanimavat so odreduvanje na agendata na razgovorite, tockite na dnevniot red, ministerstvata koi ke ucestvuvat, datumot i mestoto.
Vo sostanokot ke se diskutira za otvaranje na granicata (pominuvanje samo so licni karti pa do cellosno ukinuvanje na granicata)
Pomocta koja ke ja pruzhi Srbija za sporot so imeto so Grcija pa se do strategijata regionot da vleze vo nato i eu.
Gllavna cell spored lajm na ovoj sostanok e toa shto treba da potvrdi fenomenallnite billaterallni odnosi na dvete drzhavi.
Iako spored informacii na lajm se vrshat poslednite pripremi za ova sredba gllasogovornikot na vlladata Martinovski tvrdi deka nema takvi soznanija ili do kade e stignato so edna takva inicijativa.
Od DUI tvrdat deka edna takva sredba nema nekoj po izrazen efekt.
Mie mislime deka ova sredba nema da ima nekoj efekt so golema tezhina pa poradi toa nash stav e deka ne treba da ucestvuvame na edna takva sredba tvrdi Ermira Mehmeti.
So ovoj odnos na ne popushtanje na vlladata na Nikolla Gruevski za problemot so imeto, istiot sekoj den poveqe i poveqe se priblizhuva sprema Srbija.
Jugosvera koja besha nagllasena pred meseci od prestizhniot dnevnik ekonomist veqe pocnuva da se ostvaruva i ova sredba na dvete vlladi e prviot cekor.

Ministerot za vnatreshni raboti na Srbija Ivica Dacic vo poslednata poseta na Makedonija izjavi deka negovata zemja e spremna da gi ukine pasoshite na ova drzhava i preminot da se odviva samo so licni karti.
Iako takvi sredbi vo svetot se neshto poveqe od billaterallni. Makedonija e reshena da stane sojuznik na Srbija za polesno da stane clenka na severo atllanskite strukturi.

Medjutoa kolku e umen eden takov sojuz so drzhava koja samata ne e clen na severo atllanskite strukturi vremeto ke pokazhe.


Jas hristo nema nikogash da pristanam da zhivim vo srpska pokraina.Ako grujovic i ahmetovic se reshille na eden takov cekor sreqen im pat.Jas se dellam.Ako nekoj proba da me spreci jas ke vojuvam.Da umram mozham sekogash i svojata smrt samiot da go odberam na kakov nacin ke umram.A da zhivim pod srpska cizma i srpsko zname NIKOGASH TOA NEMA DA STANE.

А, ние Македонците??Shok

Vie mislite mu se hristo.Ili fatite se za oruzhje ili stanete srbi.Krvta e slloboda, sollzite se robstvo. mene take me ucile moite postari
06-12-2010, 10:51 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,059
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(06-12-2010, 10:51 PM)sokoli Wrote: Vie mislite mu se hristo.Ili fatite se za oruzhje ili stanete srbi.Krvta e slloboda, sollzite se robstvo. mene take me ucile moite postariСоколи без крв држава не се прави.
06-12-2010, 11:05 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,059
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(05-12-2010, 07:33 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: По онаа што видов од извештаите на А1 мислам дека посетеноста на маршот беше слаба. По моја проценка таму немаше повеке од 15 илјади луѓе. Затоа решив да отворам тема со ваков наслов. Како увод позајмиив дел од пост на basilius_2, бидејки сите кои беа интервјуирани се луѓе над 50-тата година, значи комуњарско југонасталгичарска багра. Луѓе кои ја донесоа Македонија на оваа дереџе, луѓе кои никогаш не размислувале со сопствена главa, луѓе за кои зборот на председателот на КПЈ бил закон.


За Бранко и неговите "СПАС У ЗАДЊИ ЧАС". Можат колективно да се "УПИШАТ"


Quote:Opet Komunistička partija na čelu sa Brozom

06. decembar 2010

[Image: v191147p0.jpg]

Komunistička partija, na čelu sa Josipom Joškom Brozom, predala je danas u ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu 12.000 popisa potrebnih za njeno registrovanje, uz najavu da će učestvovati na izborima.

Ciljevi naše partije su da vratimo dostojanstvo narodu, da ponovo napravimo sistem vrednosti, pomognemo mladima da se školuju, starima da se leče, penzionerima da primaju penzije, znači sve ono što smo izgubili, izjavio je Joška Broz, unuk Josipa Broza Tita.

Pred ministarstvo Broz je došao u pratnji nekoliko desetina članova, koji su nosili Titove slike, crvene zastave i jugoslovensku, sa transparentom - „Dok smo bili drugovi živeli smo kao gospoda, sada smo gospoda, a kako živimo?”

Broz je rekao da će ta partija braniti u svom delovanju lik i delo Tita i tekovine Narodnooslobodilačke borbe, kao i da će partija raditi na pomirenju.

Nema više živih ni partizana ni četnika, zašto bi se svađali, daj da pomirimo narod i da zajednički krenemo u borbu za bolji život, rekao je Broz.

Dok je Broz predavao potpise i davao izjavu, nedaleko odatle nekoliko pripadnika Saveza komunističke omladine Jugaslavije protestvovalo je, tvrdeći da Komunistička partija nema komunistički program i da su to „lažni komunisti”.

Broz je prokomentarisao da će i oni videti da Komunistička partija radi i „za njihovo dobro”, dodajući i da Komunistička partija objedinjuje „leve snage u Srbiji”. (FoNet)
06-12-2010, 11:56 PM
Reply
Marko_Polog Offline
Member
***

Posts: 86
Joined: Jan 2010
Reputation: 6

(06-12-2010, 09:48 PM)sokoli Wrote:
(06-12-2010, 10:35 AM)hristo Wrote: Па, во нивната иднина нема место за Албанци SmajlitoSmajlitoSmajlito


Hristo misllam deka tuka veqe si potpollno vo pravo. No jas podrugo bi go formulirall ovo tvoe kazhuvanje.
Idnina bez ime i drzhava makedonija i bez allbanci. Procitaj natamu


Quote:Maqedonia po bëhet krahinë e Serbisë

Makedonija se pravi Srpska pokrainaskopje 6 dekemvri

Sproti dilemite deka nema da ima sredbi od visok nivo medju vlladite na srbija i makedonija edna takva se ocekuva vo bliska idnina.
Dipllomatski izvori za novinata lajm potvrdille faktot deka i dvete vlladi se pripremat za zaednicki sostanok kade ke bidat diskutirani medjusebnite problemi i problemite vo rajonot.
Lajm potvrduva deka se napraveni rabotnite grupi vo koi grupi ke ucestvuvat i ministerstvata za nadvoreshni raboti na dvete zemji.
Dvete rabotni grupi vo momentot se zanimavat so odreduvanje na agendata na razgovorite, tockite na dnevniot red, ministerstvata koi ke ucestvuvat, datumot i mestoto.
Vo sostanokot ke se diskutira za otvaranje na granicata (pominuvanje samo so licni karti pa do cellosno ukinuvanje na granicata)
Pomocta koja ke ja pruzhi Srbija za sporot so imeto so Grcija pa se do strategijata regionot da vleze vo nato i eu.
Gllavna cell spored lajm na ovoj sostanok e toa shto treba da potvrdi fenomenallnite billaterallni odnosi na dvete drzhavi.
Iako spored informacii na lajm se vrshat poslednite pripremi za ova sredba gllasogovornikot na vlladata Martinovski tvrdi deka nema takvi soznanija ili do kade e stignato so edna takva inicijativa.
Od DUI tvrdat deka edna takva sredba nema nekoj po izrazen efekt.
Mie mislime deka ova sredba nema da ima nekoj efekt so golema tezhina pa poradi toa nash stav e deka ne treba da ucestvuvame na edna takva sredba tvrdi Ermira Mehmeti.
So ovoj odnos na ne popushtanje na vlladata na Nikolla Gruevski za problemot so imeto, istiot sekoj den poveqe i poveqe se priblizhuva sprema Srbija.
Jugosvera koja besha nagllasena pred meseci od prestizhniot dnevnik ekonomist veqe pocnuva da se ostvaruva i ova sredba na dvete vlladi e prviot cekor.

Ministerot za vnatreshni raboti na Srbija Ivica Dacic vo poslednata poseta na Makedonija izjavi deka negovata zemja e spremna da gi ukine pasoshite na ova drzhava i preminot da se odviva samo so licni karti.
Iako takvi sredbi vo svetot se neshto poveqe od billaterallni. Makedonija e reshena da stane sojuznik na Srbija za polesno da stane clenka na severo atllanskite strukturi.

Medjutoa kolku e umen eden takov sojuz so drzhava koja samata ne e clen na severo atllanskite strukturi vremeto ke pokazhe.


Jas hristo nema nikogash da pristanam da zhivim vo srpska pokraina.Ako grujovic i ahmetovic se reshille na eden takov cekor sreqen im pat.Jas se dellam.Ako nekoj proba da me spreci jas ke vojuvam.Da umram mozham sekogash i svojata smrt samiot da go odberam na kakov nacin ke umram.A da zhivim pod srpska cizma i srpsko zname NIKOGASH TOA NEMA DA STANE.

Toa e celata rabota sokoli, albancite mnogu polesno ke se razberat i ke sorabotuvaat so tie sto imaat namera da ja delat Makedonija, nitu albancite gi interesira za Kochani nitu srbomancheto go interesira za Debar....ama i ednite i drugite ste zaboravile deka posledniot zbor go ima Makedonecot.
07-12-2010, 02:25 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

Абе овој Бране изгледа мисли дека луѓево ги заборавиле 15-ти септември, 94-98...? Но не е тој виновен, тој си прави се за да дојде на власт, иако ми се чини овој пат тоа нема да му успее. А пак на другата страна Николчо, кој уплашено ги следи настаните во опозицијата, веднаш да се истрча кај браќата му Латасовци на интервју да не потсети како Бане не чини, како сега ни е подобро(само некако не се приметува дека е подобро) итн. притоа бега од вистинските проблеми на државата и граѓаните. И нека не се вади со светски кризи, затоа што не е способен една мочана странска инвестиција да донесе... Или успева па ја затвара и парите оп...ги немааааа Icon_razz (SWEDMILK) Се сложувам со Бране дека оваа влада треба да си оди бидејќи се уверивме сите во нејзината изгубеност и неспособност, ама не се сложувам дека на тоа место треба да се врати токму Бране Icon_razz Од друга страна, пак го имаме и јадни Љубе... Епа добри опции ќе имаме за наредни избори, нема што...На слатки маки да си, кого да избереш...Icon_razz
07-12-2010, 12:52 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

Абе аман веќе со ова србокомунистиве...На митинг извадиле српски знамиња ццц... Интересно е што на власт се пак, други србокомунисти...Кого и да избереш ете ти ги они на власт Icon_razz А на Бранко народот требаше да му каже Збогум уште на фамозниот 15-ти септември, кога наместо тоа падна на неговите лаги за војната и за економско-социјалните ветувања. Потоа тој влезе во коалиција со србокомунистот Аљи Ахметовиќ и го пеплоса народот...Си стана он председник во 2004 па им го натура на Хари Костов идиотот и Бучко овие да ги прават најматните работи кои Црвенковиќ ги имаше ветено пред нашите западноевропски "пријатели" и САД, најпредавничките дела кои можеш да и ги направиш на својата држава...Заедно со Грујовиќ и Хари го отстранија и Љубета во Хаг заедно со Тарчуловски, кој ден-денес лежи таму бидејќи мораше нашата страна да даде жртва. Он и Грујовиќ ја одиграа својата задача, прво откако Бане стана председник откако му беше противник анонимусот Кедев, поништувајќи ја кандидатурата на Љубе кој беше испратен во зандана, а во 2006 Грујовиќ си стана премиер по победата над веќе оцрнетиот Бучковски и така едниот си беше председник, а другиов ден-денес ни е премиер...И сега следи нова задача од оската север-југ. Наместете се, опуштете се и проследете ја Icon_razz
07-12-2010, 03:31 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(07-12-2010, 02:25 AM)Marko_Polog Wrote:
(06-12-2010, 09:48 PM)sokoli Wrote:
(06-12-2010, 10:35 AM)hristo Wrote: Па, во нивната иднина нема место за Албанци SmajlitoSmajlitoSmajlito


Hristo misllam deka tuka veqe si potpollno vo pravo. No jas podrugo bi go formulirall ovo tvoe kazhuvanje.
Idnina bez ime i drzhava makedonija i bez allbanci. Procitaj natamu


Quote:Maqedonia po bëhet krahinë e Serbisë

Makedonija se pravi Srpska pokrainaskopje 6 dekemvri

Sproti dilemite deka nema da ima sredbi od visok nivo medju vlladite na srbija i makedonija edna takva se ocekuva vo bliska idnina.
Dipllomatski izvori za novinata lajm potvrdille faktot deka i dvete vlladi se pripremat za zaednicki sostanok kade ke bidat diskutirani medjusebnite problemi i problemite vo rajonot.
Lajm potvrduva deka se napraveni rabotnite grupi vo koi grupi ke ucestvuvat i ministerstvata za nadvoreshni raboti na dvete zemji.
Dvete rabotni grupi vo momentot se zanimavat so odreduvanje na agendata na razgovorite, tockite na dnevniot red, ministerstvata koi ke ucestvuvat, datumot i mestoto.
Vo sostanokot ke se diskutira za otvaranje na granicata (pominuvanje samo so licni karti pa do cellosno ukinuvanje na granicata)
Pomocta koja ke ja pruzhi Srbija za sporot so imeto so Grcija pa se do strategijata regionot da vleze vo nato i eu.
Gllavna cell spored lajm na ovoj sostanok e toa shto treba da potvrdi fenomenallnite billaterallni odnosi na dvete drzhavi.
Iako spored informacii na lajm se vrshat poslednite pripremi za ova sredba gllasogovornikot na vlladata Martinovski tvrdi deka nema takvi soznanija ili do kade e stignato so edna takva inicijativa.
Od DUI tvrdat deka edna takva sredba nema nekoj po izrazen efekt.
Mie mislime deka ova sredba nema da ima nekoj efekt so golema tezhina pa poradi toa nash stav e deka ne treba da ucestvuvame na edna takva sredba tvrdi Ermira Mehmeti.
So ovoj odnos na ne popushtanje na vlladata na Nikolla Gruevski za problemot so imeto, istiot sekoj den poveqe i poveqe se priblizhuva sprema Srbija.
Jugosvera koja besha nagllasena pred meseci od prestizhniot dnevnik ekonomist veqe pocnuva da se ostvaruva i ova sredba na dvete vlladi e prviot cekor.

Ministerot za vnatreshni raboti na Srbija Ivica Dacic vo poslednata poseta na Makedonija izjavi deka negovata zemja e spremna da gi ukine pasoshite na ova drzhava i preminot da se odviva samo so licni karti.
Iako takvi sredbi vo svetot se neshto poveqe od billaterallni. Makedonija e reshena da stane sojuznik na Srbija za polesno da stane clenka na severo atllanskite strukturi.

Medjutoa kolku e umen eden takov sojuz so drzhava koja samata ne e clen na severo atllanskite strukturi vremeto ke pokazhe.


Jas hristo nema nikogash da pristanam da zhivim vo srpska pokraina.Ako grujovic i ahmetovic se reshille na eden takov cekor sreqen im pat.Jas se dellam.Ako nekoj proba da me spreci jas ke vojuvam.Da umram mozham sekogash i svojata smrt samiot da go odberam na kakov nacin ke umram.A da zhivim pod srpska cizma i srpsko zname NIKOGASH TOA NEMA DA STANE.

Toa e celata rabota sokoli, albancite mnogu polesno ke se razberat i ke sorabotuvaat so tie sto imaat namera da ja delat Makedonija, nitu albancite gi interesira za Kochani nitu srbomancheto go interesira za Debar....ama i ednite i drugite ste zaboravile deka posledniot zbor go ima Makedonecot.

Imate go zborot marko pejte.samo pazite na kraj da ne ostanete bez zborovi so prst vo usta.Mie marko uspevame bideiki ne zboruvame.A sllushame shto ni kazhuva golemiot tatko.Dodeka vie koi treba da zboruvate zboruvate so buka bunga od zimbabve i gamba gumba od sirija.I ti gospodine golem makedonecu sledniot pat kupi karta i pollni salli koga ke ti peat makedonski estradni umetnici.A ne za ceca.No koga veqe imash odnapred rezervirano za cella godina koga ke ti gostuvat zhiki llaka umetnicite zemajte i ahmetovic so sebe be krvta majcina da mu go ebam
07-12-2010, 11:35 PM
Reply