Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 3.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Братоубиствената војна во ВМРО
Author Message
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#1

Ја започнувам темата со три морбидни фотографии кои зборуваат самите за себе. Да ги проследиме сите настани кои се сврзани со овој феномен во историјата на ВМРО, причините, како и последиците од сето тоа.


Телата на Сарафов и Гарванов:

[Image: 2005.jpg]


Убиениот Сандански:

[Image: 1953.jpg]

Пренесувањето на телото на Сандански во Св. Врач:
[Image: 1952.jpg]
16-06-2010, 03:12 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#2

Пат една корекција првата слика не е од братоубиствена борба,затоа што овие си се родени Бугари,а што се однесува до сите убиства помеѓу македонсците бугаромани,србомани и гркомани е тоа е најголемата катастрофа на Македонецот што дозволи пропагандата да го подели,па така едно семејство три различни војводи.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
16-06-2010, 03:21 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#3

Јас зборувам конкретно за братоубиствената војна во ВМРО, инаку за Сарафов:
Quote:Борис Сарафов е роден во село Либјахово (денес село Илинден, Гоце Делчевско), во Пиринска Македонија. Тој потекнува од преродбеничко семејство - и татко му и чичко му се борат против Грчката духовна хегемонија во Македонија. Основното училиште го завршува во Неврокоп (сега Гоце Делчев), а потоа образованието го продолжува во Солунската машка гимназија. Таму е активен во македонските револуционерни кружоци, каде што се запознава со Гоце Делчев.

Quote:Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски Комитет (ВМК), а после го напушта и станува еден од водачите на ВМОРО (Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација). Во текот на Илинденското востание е член на Главниот штаб на Битолскиот револуционерен округ, заедно со Даме Груев и Атанас Лозанчев.
16-06-2010, 03:27 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#4

А и Тодор Паница бил роден Бугарин:

Quote:Тодор Паница (бугарски: Тодор Паница) (2 јули 1876, Орехово, Бугарија - 7 мај 1925, Виена) е учесник во македонското национално-револуционерно движење, близок соработник на Јане Сандански, Бугарин по народност.
16-06-2010, 03:31 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#5

Убиствената борба во ВМРО во ред,според мене ама не и братоубиствена затоа што сепак има етнички бугари и македонци.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
16-06-2010, 03:39 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#6

Еве дури да одиме и по твојата логика- Тодор Паница ги убива Сарафов и Гарванов по заповед на Сандански, а Черноземски го убива Димо Хаџи Димов по заповед на- кого?
(This post was last modified: 16-06-2010, 03:42 PM by Пат.)
16-06-2010, 03:41 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#7

Не знам? Icon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
16-06-2010, 03:46 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#8

Quote:Сите овие активности на Димо Хаџи Димов ќе го доведат во судир со бугарската власт и со автономистичката ВМРО. Заканите кон него стануваат се почести.

По убиството на Тодор Александров десницата на македонското движење се одлучува многукратно да се одмазди. На состанокот со левицата што е закажан за 12 септември 1924 година во Горна Џумаја настанува колеж на многумина истакнати левичари. На оваа средба требало да дојде и Хаџи Димов, но тој сепак не дошол. Но тоа не му помага да го избегне убиството. Веќе следниот ден, попладнето, Хаџи Димов е убиен од страна на Владо Черноземски на улиците на Софија.

Закопан е на софиските гробишта до секретарот на ЦК БКП Тодор Петров и, согласно своите атеистичко уверување, без верски обреди.
16-06-2010, 03:48 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#9

Пат знам на што мислиш но формулацијата дека Сарафов,Гарванов и Паница се македонци,затоа што братоубиствена е помеѓу браќа а македонците и бугарите не се браќа,брачеди можи ама од трето колено Icon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
16-06-2010, 03:55 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#10

(16-06-2010, 03:39 PM)афион Wrote: Убиствената борба во ВМРО во ред,според мене ама не и братоубиствена затоа што сепак има етнички бугари и македонци.
Нещо не мога да те разбера Афионе. Што сакаш да кажеш. За србско-бугарската война от 1885 година се казва, че е братоубийствена война.
Тук - понеже се зборува за един народ - нема значение дали ке кажеш бугари и македонци - во онова време това не е било от такова значение като днес. Знаеш што е казал Тодор Александров: Който каже, че не съм македонец, ще му отрежа езика, но който каже, че не съм българин, ще му отрежа главата. За твое голямо учудване в онези времена ВМРО са гледали повече на бугарското, а македонското е било на втори план. Сега, след като продължават опитите за изграждането на македонска държава - естествено, че македонското излиза на преден план, но не изхвърляй бебето с водата.
Може би тук ти си прав да кажеш, че войната е била убийствена, но е била и братоубийствена, изобщо вътрешна борба. Много жалко, че така са се разбирали комитите, но те са си били такива. Щом влизали в кабинета на бугарската влада и при царот с пушките или изпращали известие до българското правителство - ако не направите това, което ние кажеме, идваме с пушкитеPishtoldzija Но пък и тежки са били времената. Лошото е, че тази война на нищо не ни е научила. Ако тогава ВМРО беше сплотено и помежду си и с българското правителство, може би отдавна Македония щеше да е свободна. Но ако не се научим от техните грешки, то за какво ни е тази тема. Добре би било да се каже - каде са сгрешили и зошто?
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
(This post was last modified: 16-06-2010, 03:57 PM by Vodno konche.)
16-06-2010, 03:56 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#11

(16-06-2010, 03:55 PM)афион Wrote: Пат знам на што мислиш но формулацијата дека Сарафов,Гарванов и Паница се македонци,затоа што братоубиствена е помеѓу браќа а македонците и бугарите не се браќа,брачеди можи ама од трето колено Icon_razz
Па нели Сарафов беше бугарофил, а не Бугарин ? Icon_razz Јас така разбрав од часовите по историја.
(This post was last modified: 16-06-2010, 03:58 PM by Пат.)
16-06-2010, 03:57 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#12

(16-06-2010, 03:55 PM)афион Wrote: Пат знам на што мислиш но формулацијата дека Сарафов,Гарванов и Паница се македонци,затоа што братоубиствена е помеѓу браќа а македонците и бугарите не се браќа,брачеди можи ама од трето колено Icon_razz
Ехеее, чак от трето колено...Icon_razz Намали малце деее...SmajlitoАз съм брачед и с бугари от второ и трето колено, но то не значи, че съм французин. Аз ще ти кажа българите и македонците не са били братя, ако това мисли Път. Били са едно. Един народ. Може би днес вече са братя. Може по късно да станат и брачеди. Само Бог знае.Но ти се изхвърли много с това трети братчедиIcon_lol Все пак си великодушен, штом изопшто отпусна малко роднинствоIcon_lol
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
(This post was last modified: 16-06-2010, 04:02 PM by Vodno konche.)
16-06-2010, 04:01 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#13

(16-06-2010, 03:57 PM)Път Wrote:
(16-06-2010, 03:55 PM)афион Wrote: Пат знам на што мислиш но формулацијата дека Сарафов,Гарванов и Паница се македонци,затоа што братоубиствена е помеѓу браќа а македонците и бугарите не се браќа,брачеди можи ама од трето колено Icon_razz
Па нели Сарафов беше бугарофил, а не Бугарин ? Icon_razz Јас така разбрав од часовите по историја.
Ами, лека по лека и ке и се види на маjмуната газотBaeh Днес вече некои македонци(става дума за преродбениците и комитите) станаха отново българи. Нема начин. След време сите ке бидат българи, каквито са си били.
Че измислиха и нови думи -контраверзна личност, бугарофил само и само да не кажат директно бугари. Ама аз нали съм си чист българин и си зборувам директно без да ми дреме, дека ке навредувам некоjа чест. Може да боли от истината, но само истината ни прави слободни.
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
(This post was last modified: 16-06-2010, 04:08 PM by Vodno konche.)
16-06-2010, 04:08 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#14

(16-06-2010, 03:57 PM)Път Wrote:
(16-06-2010, 03:55 PM)афион Wrote: Пат знам на што мислиш но формулацијата дека Сарафов,Гарванов и Паница се македонци,затоа што братоубиствена е помеѓу браќа а македонците и бугарите не се браќа,брачеди можи ама од трето колено Icon_razz
Па нели Сарафов беше бугарофил, а не Бугарин ? Icon_razz Јас така разбрав од часовите по историја.

Јас не ти сум бил професор иначе уште тогаш ќе ти ја кажев вистината,дете младо.Yea
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
16-06-2010, 05:24 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#15

Коњче ако се сметаш за словен тогаш сме брачеди,а ако се сметаш за татар тогаш јок не сме рода.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
16-06-2010, 05:27 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#16

Афион, а тоа погоре за Паница пишува дека бил Бугарин по националност или за Сандански ? Icon_razz
16-06-2010, 05:37 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#17

(16-06-2010, 05:24 PM)афион Wrote: Јас не ти сум бил професор иначе уште тогаш ќе ти ја кажев вистината,дете младо.Yea

Афион, па од каде потекнува Сарафов според тебе?

16-06-2010, 05:43 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#18

(16-06-2010, 05:37 PM)Път Wrote: Афион, а тоа погоре за Паница пишува дека бил Бугарин по националност или за Сандански ? Icon_razz

Незнам ти пишешеShok
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
16-06-2010, 05:49 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#19

(16-06-2010, 05:43 PM)acko Wrote:
(16-06-2010, 05:24 PM)афион Wrote: Јас не ти сум бил професор иначе уште тогаш ќе ти ја кажев вистината,дете младо.Yea

Афион, па од каде потекнува Сарафов според тебе?

Ќе да е од пиринска од едно село.Pishtoldzija
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
16-06-2010, 05:50 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#20

Афион, сега ќе ти кажам нешто страшно. Ако Сарафов не е Македонец, тогаш ни Илинденското востание не е македонско Shok До кога бе со тој синдром „другата во мене“? До кога?!?!?!?!?!?!?!?!?
16-06-2010, 05:53 PM
Reply