Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ВЛАСТ КОЈА СЕ ПЛАШИ ДА ИЗЛЕЗЕ ПРЕД СОПСТВЕНИОТ НАРОД МОРА ДА ПОДНЕСЕ ОСТАВКА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,059
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

[Image: 4.jpg]
(This post was last modified: 04-06-2019, 12:10 AM by ЈорданПетровски.)
04-06-2019, 12:09 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,059
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Кога има и цензура тоа значи дека стравот е голем!!


[Image: 5.jpg]
04-06-2019, 12:25 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,059
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

Зошто бил стравот!!

Quote:Столе, комитите, војводите и “македонскиот стил” на борбаJune 4, 2019
[Image: Screenshot_20190604-040458_Photo-Editor....C305&ssl=1]

Традиција, наследство, образование, потсвест, историја но не верувам и случајност е начинот на кој што капитенот на Вардар Стојанче Стоилов вчера го носеше тешкиот шампионски пехар на ЕХФ при средбата со “Комитите” на скопскиот аеродром.
Мала историска анализа на фотографии и текстови за македонски револуционери на интернет покажува дека Столе, колку и да изгледа тоа романтично и нереално го носи пехарот на ЕХФ на ист начин како што пред повеќе од еден век тоа го правеле дел од вистинските комити и војводите.
На фотографијата од десна страна е комита од четата на легендарниот Јордан Пиперка кој што на речиси идентичен начин ја носи својата пушка Берданка како и Столе својот пехар.
На фотографијата десно е војводата Јордан Гарванлиев кој си го одзел животот со последниот куршум во 1903 година кај Карбинци откако ја потрошил муницијата во битка со турскиот аскер.
И неговиот начин на држење на пушката е со ист стил на Столе само што тој ја носи на десното рамо.
Се разбира секоја аналогија на оваа компарација на Столе со употреба на оружје и насилство е погрешна и злонамерна.
Во 21 век оружјето на Столе и неговата генерација се головите, победите, трофеите и пехарите кои можат исто како пушките во 19 век да бидат корисни во битката за зачувување на националниот идентитет и меѓународна промоција на Македонското прашање.
А дополнително во таа битка да се користи “Македонски стил” на борба како што тоа се дефинира во руската воена наука.
Некогаш “македонски стил” означувал пукање со влегување на комита во метеж и брзо истрелување со два пиштоли кон турските војници кои не можеле доволно брзо да реагираат со своите долги пушки.
Сега “македонски стил” е да се отиде на Фајнал фор, со срце и знаење да се победат двата големи фаворити Барселона и Веспрем и враќање дома со трофеј како најдобар во цела Европа (два пати за 3 години).
Времињата и методите на битката за самоодредување и самопотрврдување на Македонците се менуваат, но борбата за Македонија никогаш не запрела.
И нема да запре.
Фејсбук статус на Горан Момироски
04-06-2019, 01:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,059
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Сите пеат, а јас тагувам, Немам виски да се радувам, Мене Вардар не ме весели, Проклет да е, кој ме намести. Педре Шишелегов.


04-06-2019, 03:16 PM
Reply