Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
НИКОГАШ СЕВЕРНА СЕКОГАШ МАКЕДОНИЈА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#102-06-2019, 09:12 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:Стоилов до модераторот од ЕХФ: “Мојата држава е Република Македонија”

[Image: Screenshot_1-6.png]

Вардар пак ја освои Европа и по вторпат во својата клупска историја го освои трофејот од најелитното ракометно натпреварување на ЕХФ, Лигата на шампионите. 
Пред разиграните вардарци во финалето падна унгарскиот тим на Веспрем (27-24), а на официјалната прес-конференција капитенот Стојанче Стоилов покрај тоа што го анализираше денешниот меч испрати „порака“ до портпаролот на ЕФМ. 
Вардар беше претставен како шампион на Северна Македонија, по што Столе реагираше и рече:


Quote:„Да потенцирам, мојата држава е РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА“.

02-06-2019, 09:40 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

„Да потенцирам, мојата држава е РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА“.
(This post was last modified: 02-06-2019, 10:28 PM by ЈорданПетровски.)
02-06-2019, 09:41 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Quote:Пред вардаровиот хотел во Келн се виори сонцето од Кутлеш


[Image: 88427-pred-vardaroviot-hotel-vo-keln-sim...tofoto.jpg]


Навивачите на Вардар, кој денеска ја освои втората европска круна во историјата, се собраа пред хотелот „Радисон Блу“ во Келн за да слават со црвено-црните ракометари кои се сместени недалеку од „Ланксес Арена“.

Поединци го симнаа официјалното знаме на ЕХФ, на негово место го поставија старото наше знаме – со сонцето од Кутлеш. Фина герила акција која наиде на воодушевување кај присутните навивачи…[Image: 61770819_10212923219869216_2643129136020...e=5D9E9953]

Bravo Bravo Bravo Bravo Bravo
(This post was last modified: 02-06-2019, 09:54 PM by ЈорданПетровски.)
02-06-2019, 09:52 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

Quote:Gorazd Rosoklija


ВАРДАР ГО ОСВОИ СВЕТОТ

НА НАС Е ДА ЈА ОСВОИМЕ СОПСТВЕНАТА СЛОБОДА
[Image: 61781195_10216680601660978_8376113837056...e=5D5BC9C7]
(This post was last modified: 02-06-2019, 10:34 PM by ЈорданПетровски.)
02-06-2019, 10:32 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#603-06-2019, 12:28 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7

Quote:Никогаш Северна, само Македонија – ечеше на бината и на цел плоштад

[Image: 20190603234607.jpg]

04.06.2019
Република Македонија е името под кое се бореа ракометарите на Вардар.
Ова го потврдија шампионите кога излегоа на сцената.

Quote:– Здраво Македонија, Република Македонија. – поздрави Данијел Јуришиќ, еден од тренерите на Вардар, по што ечеше: Никогаш Северна, само Македонија, и на бината и на плоштадот.

Ракометарот Тимур Дибиров неколку пати нагласи дека цел вардарски победнички тим се Македонци.
Сите ракометари меѓусебно на бината се шегуваа за “број 5”, па меѓусебно се нарекуваа според бројот под кој играат.

Quote:– Ако Столе е играчот број 5, тогаш јас сум 31. – кажа Дибиров.
03-06-2019, 11:25 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

[Image: 62180846_10217166560294199_8725627211769...e=5D9F127D]
Quote:Еве им го резултатот од Референдумот.

Борбата штотуку започна
НИКОГАШ СЕВЕРНА - САМО МАКЕДОНИЈА
03-06-2019, 11:32 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9

Quote:Стоилов од пред плоштад: Добро вечер Македонијоооооo

03.06.2019 / 23:51

[Image: 61611137_881225335550757_471574354547703...60x640.jpg]

Добро вечер Македонијоооооo, вака Стојанче Стоилов, ја поздрави масата народ на плоштадот Македонија.


Quote:Да живее Вардар, да живее Македонија, Скопски  Вардар европски првак,рече Стоилов.


Масата народ извикуваше „Никогаш Северна, само Македонија“ и „Столе ти си наша икона“.
 
03-06-2019, 11:37 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

[Image: 2.jpg]
03-06-2019, 11:59 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#11

[Image: 1.jpg]
04-06-2019, 12:00 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#12

[Image: 3.jpg]
04-06-2019, 12:04 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#13

[Image: 5.jpg]
04-06-2019, 12:23 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#14

Quote:Во Владата се сретнаа Република Македонија и Северна Македонија[Image: Screenshot_20190604-142023_Samsung-Inter...C385&ssl=1]June 4, 2019
Ракометарите на Вардар денеска беа на прием кај премиерот Зоран Заев по освојувањето на европската титула.
Заев соопшти дека ќе и предложи на Владата да му додели на клубот 500.000 евра како награда за постигнатиот успех. Агенцијата за млади и спорт ќе додели плус 100.000 евра, а 100.000 евра ќе додели и Град Скопје.
-Среќни сме што постои клубот и сакаме да опстане. Затоа, ќе предложам на седница на Влада да доделиме 500.000 евра како награда за постигнатиот успех, а дополнителни 100.000 евра ќе додели и Агенцијата за млади и спорт. И веднаш, уште од денеска се посветуваме на мерките кои ќе ги преземеме за стабилност на клубот на исто ниво на кое е сега, но и за развој и успешна иднина понатаму. Ќе се посветиме да изнајдеме начин за натамошната работа преку законски решенија и со помош на државните институции. Вие им носите радост на граѓаните, а државата ќе возврати со влог во иднината на македонскиот ракомет и македонскиот спорт. Честитки Вардаре!, рече Заев.
04-06-2019, 02:00 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#15

Quote:Over 100.000 fans in Skopje together with national heroes


4. June 2019
[Image: vardar_bus.jpg]

Over 100.000 of RK Vardar fans made an amazing winning party for their heroes in Skopje. Videos from the main square in Macedonian capital will describe the best the emotions which are made by handball success at VELUX EHF Champions League Final4.


HANDALL PLANET
04-06-2019, 02:38 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#16

Кога не го слушнавте молкот од референдумот, ќе слушате грмење од плоштадите


04-06-2019, 03:18 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#17

[Image: image.jpg]04-06-2019, 11:34 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#18

[Image: 7.jpg]
04-06-2019, 11:36 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#19

 
Quote:Не, господо северни, не е национализам кога 100.000 Македонци во еден глас ја пеат химната која не ја слушна Ципрас


05.06.2019

[Image: vardar.png]

Од поединци на социјалните мрежи, како и во провладините медиуми, вчера имаше обиди да се фрли дамка врз величествениот пречек на европскиот ракометен шампион Вардар на плоштадот Македонија во Скопје.
Имаше обиди да се накалеми национализам врз патриотските чувства на стоилјадниот народ кој излезе самоиницијативно да ги поздрави ракометарите, кои по долго време на траори во Република Македонија внесоа позитивна енергија.
Ако, пак, толку инсистирате дека пеењето на македонската химна „Денес над Македонија се раѓа“, од стоилјадни грла, е национализам, како да го наречеме срамот за тоа што имавте време за селфиња со грчкиот премиер Алексис Ципрас, а немавте време човекот да ја ислуша македонската химна?!
Слушнете ја уште еднаш химната од хорот од 100.000 Македонци, можеби ќе се убедите дека не станува збор за национализам… Можеби ќе пробуди кај вас и патриотизам, нешто за што се напишани и компонирани химните.
Пробајте, не боли!
(Д.Г.)

05-06-2019, 12:37 PM
Reply