Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
КОЈ КОГО КЕ НАДМУДРИ?ДАЛИ СДССМ ДУИ ИЛИ ДУИ СДССМ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,059
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Што содржи планот на СДСМ за враќање на рејтингот преку уривање на ДУИ?


February 25, 2019
[Image: -дуи-избори.jpg?resize=696%2C371&ssl=1]

Планот на СДСМ за враќање на рејтингот на партијата преку уривање на Али Ахмери, за кој говорат повеќе извори во ДУИ протекол преку еден од советниците на премиерот кој се обидел да ги смири страстите меѓу двете партии – владини коалициони партнери но засега не успеал во тоа.
Во ДУИ се уверени дека СДСМ им подготвува стапица преку “независното” обвинителство по претседателските избори и затоа вчера Талат Џафери одбил да ја спроведе нарачката на Заев за создавање услов за притвор за екс спикерот Вељановски.
Планот на СДСМ е резултат на информациите од анкетите според кои јавноста е особено алергична што Заев спроведува селективна правда при што се гонат само Македонци а членовите на ДУИ се толерираат.
Затоа според планот, СДСМ свесен дека рејтингот на партијата особено кај Македонците се намалува стрмоглаво, започнал со подготовки за кривично гонење на еден свој локален функционер но и неколку високи функционери на ДУИ.
Еден од нив е вмешан во скандалот со 19 милони евра што исчезнале од ПИОМ кој го отвори Царовска, друг е екс градоначалник на голема општина а третиот е висок функционер во Владата и во ДУИ.
За едниот има доволно докази да биде веднаш притворен и обвинет, за другите двајца требало да се бара притвор но едниот требало да биде оставен на слобода дури затоа што неговото апсење ќе испратело лош сигнал за владата во Брисел.
Планот требало да започне со трансформација СЈО како дел од ОЈО неколку месеци по претседателските избори на кои Заев сака да оди заедно со ДУИ. Причината за заеднички кандидат е Заев да не доживее тотално фијаско кое му го навестуваат анкетите поради што самиот одбил да биде кандидат.
Свесни дека ДУИ при апсење и кривични пријави за нивни влијателни членови може да ја напушти владата Заев веќе со месеци работи на сценарио со владеачко мнозинство без пратениците на ДУИ, тврдат добро информирани извори во оваа партија.
СДСМ смета на мнозинство во Собранието без ДУИ кое што ќе му дозволи да владее до септември 2020 година кога ќе мора да ја предаде власта на техничка влада согласно Пржинскиот договор.
Заев засега за влада без ДУИ смета на неговите 49 партеници, плус 2 од ГРОМ, еден од ДПА, Амди Бајрам, еден пратеник Турчин, 8 независни и 5 од двете крила на БЕСА.
Во калкулациите за владино мнозинство СДСМ би барала поддршка и од ВМРО-ДПМНЕ и од Зијадин Села за малцинска влада ако некои од овие максимални 67 пратеници се приклонат кон ДУИ или не ја поддржат СДСМ.
Со ваква разврска СДСМ мисли дека може да ја убеди јавноста дека суди и членови на ВМРО и на ДУИ и дека Заев навистина се бори за правда и законитост.
Откривањето на планот на СДСМ од страна на ДУИ целосно ја менува ситуацијата во која и партијата на Ахмети е во незавидна положба и се уште размислува дали да влезе во отворен конфликт со СДСМ.
Во ДУИ се свесни дека ако одат со свој кандидат за претседател во албанскиот блок може да загубат од коалицијата составена од Алијансата и БЕСА со што целосно ќе го загубат легитимитетот и преговарачката позиција во сегашната владина коалиција но и при идно коалицирање за власта.
На Ахмети му е јасно дека најмалку 60 илјади Албанци од кои голем дел гласачи на ДУИ ќе гласаат за кандидатот на Заев кој има какви такви шанси за победа.
Од друга страна ако влезат во коалиција со консензуален кандидат со СДСМ немаат начин во јавноста да прикажат колку од гласовите се нивни а колку на Заев со што на Касами и Села им даваат огромен простор да тврдат дека се најголема политичка сила во албанскиот блок.
25-02-2019, 03:31 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,059
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:СДСМ ќе го бојкотира Талат Џафери


[Image: 20171030130312.jpg]


25 Февруари, 2019  
Заменик претседателот на Собранието, Фросина Ременски денес не е присутна на редовна координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, додека пратеничјата група на СДСМ одбива да оди на и на пленарни седници, во знак на револт кон собранискиот спикер кој не го стави предлогот за одземање на пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски со што се проби рокот на барањето на судоит..
"Ова не е прашање за Собранието, туку за Судот. Собранието мораше да го прогласи притворот на Вељановски во рок од три дена. Во 00:01 тоа е нов ден. Пратениците на СДСМ денес нема да одат на седниците. Ние не сакаме да бидеме алиби дека се е нормално, дека она што се случи синоќа не е договор меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ", информираат неофицијално од СДСМ.
Пратеникот од СДСМ, Мухамед Зекири, веќе го обвини ДУИ на социјалните мрежи.
"Талат Џафери, ДУИ треба да објаснат пред јавноста зошто го спасија побратимот Трајко Вељаноски? !!!“, напиша Зекири.
Индиректно најави дека ако во 2019-та има избори Дуи ќе освои уште помалку гласови од претходните избори. Од 153.000 во 2014-та, партијата падна на 86.000 на крајот од 2016-та.
(This post was last modified: 25-02-2019, 03:34 PM by ЈорданПетровски.)
25-02-2019, 03:33 PM
Reply