Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДАЛИ ДУИ И СДСМ ВЛЕГУВААТ ВО ВОЈНА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Канческа-Милевска испрала над 200 милиони евра преку Министерството за култура


[Image: Arafat-Muaremi.jpg]

04.12.2018
Финансиска полиција во моментот работи на три витални случаи, перење пари преку проектот „Скопје 2014“, работењето на актуелен министер и директори на неколку банки
Финансиската полиција во моментов ја испитува работата на поранешен министер за култура, на министер и на две банки, изјави синоќа директорот на Финансиска полиција Арфат Муареми, кој гостиваше во емисијата „Клик плус“ на ТВ21.


Quote:– Повеќе од 200 милиони евра преку трансакции во и надвор од Македонија се исперени во 2013 година, а злоупотребени во изградба на зградите на Водовод, Државен архив и Филхармонија, рече Арафат во врска со финансиите од периодот на министерувањето на Елизабета Канческа-Милевска.


Тој додава дека отворен е процес на истрага и во Македонија и во друга земја и се проверува дали парите биле перени во Македонија. Доколку се потврди, ќе стане јасно дека се направени и фалсификат документи.
И актуелната власт не е имнуна на процесот перење пари, вели директорот на Финансиската полиција.


Quote:– Под лупа е актуелен министер, но истражуваме и во Министерството за култура, рече Муареми.
04-12-2018, 10:44 PM
Reply