Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 2.33 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
НИКОЛА ГРУЕВСКИ
Author Message
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#1

[Image: dsci0635.jpg]
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
07-06-2010, 09:34 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#2

[Image: 078ED25882AFF641AE5692FAC476144A.jpg]
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
08-06-2010, 03:11 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#3

[Image: dsci0651f.jpg]
[Image: dsci0652d.jpg]
[Image: dsci0653t.jpg]
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
08-06-2010, 03:15 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Quote:ВИВИСЕКЦИЈА

Врапчето пее, ДПМНЕ да живее

Денешново ДПМНЕ е генетски модифицирана и мутирана варијанта на партијата што во 90-тите години го обедини членството по три основи - почит кон историското ВМРО, желбата за независна Македонија и желбата за расчистување со комунизмот

„...Еден ден врапчињата ќе скокаат од гранка на гранка и ќе пеат ВМРО-ДПМНЕ...“ Ова пророштво на покојниот Митко Атанасовски, пратеник на ДПМНЕ во првиот состав на Собранието, денес е остварено. Врапчиња, пред се', персонифицирани како пилиштарци вгнездени во партискиот подмладок и како расходувани егземплари од партии на центарот и на левицата, денес го слават името на најголемата демохристијанска партија, позајмено од историското и сенародно ВМРО, а специфицирано со додавката ДПМНЕ.

Немам намера да го намалам значењето на она што значи 20-годишен јубилеј на ВМРО-ДПМНЕ. Тоа е респектабилен период за која било партија и претпоставува дека партискиот субјект стекнал доволна доза политички имунитет, дека изградил цврсто кадровско јадро, препознатлив идеолошки имиџ и стекнал зрелост... Но, дали во случајов е така?

Не мора да се прават големи анализи за да се заклучи дека „ова ДПМНЕ“ нема некаква врска (да не речам никаква) со „она ДПМНЕ“од 90-тите години. Колку за илустрација, вмровските пратениците од првиот собраниски состав имаа далеку поголема политичка тежина, искреност, авторитет, идеи, визија и дух во споредба со сите членови од Централниот, од Извршниот, од општинските комитети и од пратениците и министрите во двата мандата на Груевски.

Партијата во почетокот имаше подеми и падови, но во сите нејзини потези доминираше автентична и конзистентна демохристијанска политика, но многу подемократска од она што денес претставува суштина на груевистичкото ДПМНЕ. Политиката на оваа партија денес е тешко да се дефинира дури и како салонско-кабинетска, бидејќи се потпира на три утврдени коти: на она што го мисли и одлучува Груевски, на спин-докторот кој го кажува истото што го мисли Груевски и на уште едно лице „од доверба“ кое редовно го потврдува ставот на претходните двајца. Тој автократски систем на функционирање на партијата (кој сега е рефлектиран и во државата) е многу далеку од демократските почетоци кога во ДПМНЕ функционираше и Совет на интелектуалци, во чиј состав не мораа да бидат само партиски луѓе. Тоа доволно зборува дека тогашното ДПМНЕ бегаше од херметичко и кадровско затворање по примерот на едно строго пребројано, вакцинирано и жигосано партиско стадо. Напротив, Советот беше еден вид отворена врата кон граѓаните и подадена рака за дебата, а ставовите на тие партиски мудреци беа респектирани, нецензурирани и непринудувани да поминуваат низ лидерскиот филтер. Токму таквата атмосфера и' помогна на партијата да опстане во раните почетоци кога беше соочена со големи хајки, монтирани процеси и расколи иницирани од полициски и противнички кругови, помогнати од луѓе инсталирани внатре. Но и во тие турбулентни фази од растењето на партијата и од непрележаните детски болести на младото плуралистичко општеството, ДПМНЕ не отстапи од својата политика и од препознатливите форми на дејствување. Верувам дека не постои некој што не ги памети митинзите и протестите на ДПМНЕ, како спонтаност во вистинска смисла на зборот, независна од притисоци, списоци, сендвичи и нарачани автобуси, како симбол на еруптивна партиска енергија и дух. И каков апсурд - токму во времето на таа генерациски постара партиска гарда најмногу доминираше младешкиот дух. Денес, кога речиси нема разлика во годините меѓу сениорите во врвот на партијата и јуниорите од Унијата на младите сили, ДПМНЕ рефлектира старост ослободена од мудрост, лажна енергичност приклучена на батерии на принуда, ред, дисциплина и страв од партиски санкции.

Зад блескавата амбалажа на владејачката партија денес се крие дисциплинирана аморфна маса, на која рејтингот и рекламите и' се главни животни адитиви. Денешново ДПМНЕ е генетски модифицирана и мутирана варијанта на партијата што во 90-тите години го обедини членството по три основи - почит кон историското ВМРО, остварување на желбата за независна Македонија и желбата за расчистување со комунизмот. Дваесет години подоцна, манирите на комунизмот станаа оперативна матрица на ДПМНЕ, независноста прилично зависна од односот на Груевски кон интегративните процеси, а како последица од автократското владеење на ДПМНЕ, неправедно е предизвикана и одредена аверзија кон историското ВМРО.

Можеби и затоа луѓето што учествуваа во основањето на партијата, денес ги нема во протоколот за прославата на 20. роденден. А и што би славеле тие на улица пред „Мекдоналд“? Роденден или трансформирање на партијата по угледот на „кока-кола лајт“ во пакет со хамбургер-политика.

И со кого би славеле? Од историското ВМРО и онака никој не може да дојде. Едните во Украина чекаат да бидат излеани во восок, другите во Фиренца ја чекаат својата бронза. Ако и основачите на ДПМНЕ не се поканети, како што прорече Митко Атанасовски, сигурно е дека на 15 јуни врапчињата ќе пеат ВМРО-ДПМНЕ, ВМРО-ДПМНЕ...

Катерина Блажевска
11-06-2010, 10:50 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#5

[quote='ЈорданПетровски-ЦРНИ' pid='11123' dateline='1276293013']
[quote]

Денешново ДПМНЕ е генетски модифицирана и мутирана варијанта на партијата што во 90-тите години го обедини членството по три основи - почит кон историското ВМРО, желбата за независна Македонија и желбата за расчистување со комунизмот

[/quote]


Jordane!!! kade ti brzas poleka ne brzaj, Grujo ima drugi sega raboti za da rascisti pa posle ke go cisti komunizmot, nemozi da se ocisti nesto, za 4 godini, a sto se gradelo 50 godini, sto mislis ti Grujo ne go znae toa!!?? poleka jas ti tvrdam deka site predavnici ke se zatvorat, najgolemiot problem na premierot sega e imeto, da vidime sto ke stani, jas mislam nema nisto da stani ke se prekinat pregovorite, a za apsenje na komunjarite i ti ke bidis svedok.
12-06-2010, 01:31 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

(12-06-2010, 01:31 AM)NACIONALIST Wrote: [quote='ЈорданПетровски-ЦРНИ' pid='11123' dateline='1276293013']
Quote:Денешново ДПМНЕ е генетски модифицирана и мутирана варијанта на партијата што во 90-тите години го обедини членството по три основи - почит кон историското ВМРО, желбата за независна Македонија и желбата за расчистување со комунизмот


Jordane!!! kade ti brzas poleka ne brzaj, Grujo ima drugi sega raboti za da rascisti pa posle ke go cisti komunizmot, nemozi da se ocisti nesto, za 4 godini, a sto se gradelo 50 godini, sto mislis ti Grujo ne go znae toa!!?? poleka jas ti tvrdam deka site predavnici ke se zatvorat, najgolemiot problem na premierot sega e imeto, da vidime sto ke stani, jas mislam nema nisto da stani ke se prekinat pregovorite, a za apsenje na komunjarite i ti ke bidis svedok.


Наци, Наци..... многу веруваш на тоа што го зборува Грујо. Дај боже да е така....ама онаа што го прави Грујо Наци, е спротивно од онаа што го зборува.

За да го зачува името прво мора да го "демонтира" комунистичкиот центар.
Quote:Значи, господине Груевски, маските конечно паднаа, бидејќи, споменатата истражна судијка Басотова со својата несериозност ви ја симнува маската на борец за конечен раскин со полициско - политичкото подземје и борец за зачувување на името. Најголемите јавни поборници за смена на името се господата Црвенковски, Фрчковски, Милчин, Геровски... Луѓе на кои сценариото за разнебитување на Македонија и осакатување на секоја можност за стабилна независна држава изготвено од полициско-политичко подземје им е доделена улога на предавници. Предавници врз кои вие господине Груевски играјќи ја вашата улога од истото сценарио треба да изградите лик на патриот и еднинствен чувар на Македонија. На зборови тоа одлично го правите, но делата ве откриваат.
За првите двајца моето досие и документите кои јавно ги нудам даваат несоборливи докази - Црвенковски бил премиер-наредбодавач, а Фрчковски министер -извршител на прогонот на политички и идеолошки неистомисленици од ВМРО-ДПМНЕ. Со помош на овие документи можете ИНСТИТУЦИОНАЛНО да ги елиминирате од политичката сцена за сите времиња, и притоа за тоа да добиете честитки и признанија од меѓународната заедница, како човек кој го разбира проблемот на системот и го урива последниот комунистички бастион на Балканот.
Деновиве сме сведоци на нова шанса. Велија Рамковски, во материјали кои ги објавив на интернет, открива детали за врските на олигархискиот врв на државата, Управата за јавни приходи, медиумското подземје. Под провокација, Геровски се приклучува да го обвини МВР дека го прислушкувале господин Велија Рамковски и веднаш прави грешка во чекори, кога на виделина излегува целата снимка. Но, од МВР молк. А и вие знаете, а и ние знаеме, а најважно и Геровски знае, дека луѓе од нивен ков ИНСТАЛАЦИИТЕ не прислушкуваат. МВР прислушкува од 1945 година до денеска една иста категорија на луѓе. Луѓе кои се залагале за САМОСТОЈНА И ДЕМОКРАТСКА МАКЕДОНИЈА. Нема белким сами себе да се слушаат.

Quote:ИНСТАЛАЦИИТЕ увидоа дека разнебитувањето на Македонија преку смена на името нема да помине. Граѓаните на Македонија не го дозволија тоа. Затоа на сцена е втората, "ПАТРИОТСКАТА ВАРИЈАНТА" (со брат Љубе како резервна патриотска инсталација доколку Вашата не успее). Не правите ништо да го решите проблемот со името, а тоа води повторно кон разнебитување на Македонија. И Вие патриотите, и предавниците, играте на ист диктат. Диктат на ИНСТАЛАЦИИТЕ .
Оттука, доколку навистина г. Груевски целта ви беше да го сочувате името МАКЕДОНИЈА, вие ке понудевте решение за тоа! Решение кое ќе ја врати Македонија во рамноправна позиција. Позиција која ја имала пред прифаќањето на навредливата референца ПЈРМ. Тоа можете да го направите само со демонтажа на полициско политичкото подземје, а повикувајки се на Резолуцијата на ЕУ од 2 април 2009 година, за европската свест и тоталитаризмот, која пак, се повикува на Резолуцијата 1481 од 26 јануари 2006 година. Тоа е резолуцијата со која се осудува комунизмот. Со Грција може да се преговара само откако ќе го размонтирате шупливиот политички систем инсталиран во Македонија, врз темелите на комунистичкиот тоталитаризам. Нешто за што Вие не покажавте ниту минимум интерес.
Произлегува дека на вас целта вие да нема решение. Затоа трубите преку вашите "ОПЕРСКИ" мегафони: дека виновни се "клетите" Европјани, дека тие не мразат, Фуере е виновен, па, виновен е Шацимаркакис... Не господине Груевски, тие не се виновни, тие сакаат да си ја завршат работата, а на чија штета тоа ќе биде, нив воопшто не ги интересира. Тие само се борат во нивната биографија да стои дека успеале го решат долгогодишниот спор со името кој го наметна Грција. Тоa за сите, освен за Македонците или Грците ке значи дека биле успешни дипломати.
Затоа, вашиот "лет во место" кој го нудите како одбрана на името е всушност вистинскиот проблем. Вашата одбрана не потсетува на прочуената изјава на едно младо војниче кое беше пратено да го спречува отцепувањето на Словенија од поранешна Југославија. На прашањето што прават, споменатиот војник одговори "тие сакаат да се отцепат, ама ние глумие дека не им даваме". Оттука, сметамe дека најумно и најбезбедно за вас лично господине Груевски е да распишете предвремени избори наесен. Предавството кое го подготвувате да го направите, вие и полициско-политичкото подземје во името на ВМРО, претставува многу посериозна работа отколку што мислите!
12-06-2010, 02:08 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7

(12-06-2010, 01:31 AM)NACIONALIST Wrote: Jordane!!! kade ti brzas poleka ne brzaj, Grujo ima drugi sega raboti za da rascisti pa posle ke go cisti komunizmot, nemozi da se ocisti nesto, za 4 godini, a sto se gradelo 50 godini, sto mislis ti Grujo ne go znae toa!!?? poleka jas ti tvrdam deka site predavnici ke se zatvorat, najgolemiot problem na premierot sega e imeto, da vidime sto ke stani, jas mislam nema nisto da stani ke se prekinat pregovorite, a za apsenje na komunjarite i ti ke bidis svedok.

Читај Наци... прочита што вели Бранко. Мислиш дека Груевски тоа не го знае. Го знае бре Наци подобро и од мене и од тебе. Тоа што не го чепка нити Бранко ниту Геро ниту Фрчко премногу јасно укажува дека работат здружено да ја НЕМА МАКЕДОНИЈА.Quote:Брисел стана адвокат на грчките интереси ?!


12.06.2010 - 18:53 | Македонија
Македонија ги исполни сите услови и критериуми за почеток на преговори за членство во Унијата, но истите ќе почнат штом се реши спорот со Грција.


Вака, според извори на Сител, се очекува да гласи заклучокот за Македонија на Советот во четврток.

Шефовите на европските држави уште еднаш ќе се солидаризираат со грчкото вето и со веќе позната формулација целосно ќе ја зациментираат блокадата на македонските евроинтеграции.

Со тоа, наспроти јавното спротивставување на дел од европските држави и парламентарци, Унијата официјално ќе се стави во улога на бранител на грчките, наместо на европските интереси, коментираат дипломати од Брисел.

Во меѓувреме сепак, Унијата со силе притисок се обидува да најде начин да се затвори прашањето. Дека притисокот е огромен, вчера призна и Министерот Милошоски.

Ако до пред извесно време Грција преку најекспонираниот заменик министер Друцас порачуваше Македонија да го прифати предлогот Република Севрна Македонија, сега грчкиот предлог почнаа да го фаворизираат и социјладемократите.

Тие јавно никогаш не го отфрлија, што за дел од политичките аналитичари е сигнал дека за СДСМ ова можеби е прифатливо решение.

Црвенковски веќе отворено порачува дека или Македонија ќе го прифати тоа што и се нуди, или ќе има предвремени избори на кои очекува победа.

По ваквите пораки од Црвенсковски Грција нема причина да бара компромис, велат аналитичарите.

Во Македонија веќе има партнер кој би го прифатил нивното решение, Атина ги чека новите избори на есен, на кои Црвенковски би победил, со што грчкото решение би станало и наше.

Снежана Јовановска


Груевски ако е навистина подготвен да го ЗАЧУВА ИМЕТО и да РАСЧИСТИ СО КОМУНИЗМОТ единствено решение е следното:


Quote:Оттука, доколку навистина г. Груевски целта ви беше да го сочувате името МАКЕДОНИЈА, вие ке понудевте решение за тоа! Решение кое ќе ја врати Македонија во рамноправна позиција. Позиција која ја имала пред прифаќањето на навредливата референца ПЈРМ. Тоа можете да го направите само со демонтажа на полициско политичкото подземје, а повикувајки се на Резолуцијата на ЕУ од 2 април 2009 година, за европската свест и тоталитаризмот, која пак, се повикува на Резолуцијата 1481 од 26 јануари 2006 година. Тоа е резолуцијата со која се осудува комунизмот.
12-06-2010, 06:20 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#8

(12-06-2010, 06:20 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Читај Наци... прочита што вели Бранко. Мислиш дека Груевски тоа не го знае. Го знае бре Наци подобро и од мене и од тебе. Тоа што не го чепка нити Бранко ниту Геро ниту Фрчко премногу јасно укажува дека работат здружено да ја НЕМА МАКЕДОНИЈА.Joce!!! nemoj da plukas po Gruevski, ako ne bese toj dosega koj znae kako ke se vikavme jas sum tvrdo ubeden deka i da dojdi do nekoe resenie za imeto, na referendum ke bide otfrleno taka da nema da resava Gruevski za sudbinata za edenj narod, tuku samiot toj narod ke si ja resi sudbinata, a toa sto izjavuva ROSAVIOT da pobedi na slednite izbori!!! toa mislam i ti znaes deka nema da go doceka, toj javno kazuva za predavstvo na Makedonija i da dobie izbori??? ne be Joce toa nema da pomine, a veruvaj za mnogu brzo vreme Gruevski ke gi prekine pregovorite zapamtigo ova.
13-06-2010, 01:57 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9

(13-06-2010, 01:57 AM)NACIONALIST Wrote:
(12-06-2010, 06:20 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Читај Наци... прочита што вели Бранко. Мислиш дека Груевски тоа не го знае. Го знае бре Наци подобро и од мене и од тебе. Тоа што не го чепка нити Бранко ниту Геро ниту Фрчко премногу јасно укажува дека работат здружено да ја НЕМА МАКЕДОНИЈА.Joce!!! nemoj da plukas po Gruevski, ako ne bese toj dosega koj znae kako ke se vikavme jas sum tvrdo ubeden deka i da dojdi do nekoe resenie za imeto, na referendum ke bide otfrleno taka da nema da resava Gruevski za sudbinata za edenj narod, tuku samiot toj narod ke si ja resi sudbinata, a toa sto izjavuva ROSAVIOT da pobedi na slednite izbori!!! toa mislam i ti znaes deka nema da go doceka, toj javno kazuva za predavstvo na Makedonija i da dobie izbori??? ne be Joce toa nema da pomine, a veruvaj za mnogu brzo vreme Gruevski ke gi prekine pregovorite zapamtigo ova.Глумењето преговори по Грујов а и Бранков терк Наци е план за Југосфера или Западен Балкан.(24-05-2010, 11:17 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(14-05-2010, 09:31 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Реализацијата почнува. Само во Македонија вакви вести никој не пренесува. За нас по се некој друг мисли.?????????Педи Ешдаун: Именовати посебног европског изасланика за Балкан

петак, 14. мај 2010.

САРАЈЕВО - Бивши високи представник у БиХ Педи Ешдаун оценио је да Европска унија треба да именује специјалног изасланика за Балкан, а не само за БиХ.


Quote:Сараевски сигнали


Сараевската конференција е замислена и како многу ефектна завршница на регионалниот процес, кој, според своите дострели, би можел да направи пресврт во мрачната балканска реалност. Средбите на српскиот (Тадиќ) и на хрватскиот (Јосиповиќ) претседател (имаше пет за два месеца) го навестуваат трендот на смирување на тензиите, како во билатералните односи на двете клучни западнобалкански држави, така и на поширокиот, регионален план, особено кога станува збор за односите на Србија и Хрватска кон Босна. Импулс за таков (очекуван) ангажман даде и неодамнешната Истанбулска декларација, која, со посредство на турскиот претседател Ѓул, ја потпишаа Борис Тадиќ и Харис Силајџиќ, член на Претседателството на БиХ, најжесток критичар на српската политика кон БиХ. Силајџиќ доаѓа на гости кај Тадиќ и многумина се подготвени од тој факт да извлечат заклучок дека Белград навистина ја менува својата политика кон БиХ, односно покажува подготвеност повеќе да комуницира со Сараево отколку со Бања Лука. Дека со тој заклучок, сепак, не треба претерано да се брза покажува тоа што Тадиќ почувствува потреба посебно да истакне дека посетата на Силајџиќ е неофицијална, речиси приватна и побрза во Република Српска за да му објасни на Милорад Додик дека Србија и натаму цврсто стои зад Бања Лука. Меѓутоа, српскиот државен врв е во фаза кога мора да води сметка, пред се', за своите проевропски амбиции, поради што извесна ревизија на својата регионална политика, всушност, му се наметнува како неминовност.

Дека се навестуваат подобри, поповолни регионални денови зборува и фактот дека на десетгодишнината од мировниот ангажман на невладината организација Игманска иницијатива, во Сараево, на 29 мај, неколку дена пред конференцијата за Западен Балкан, ќе се состанат шефовите на Хрватска, Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина. Значи, целата таа серија билатерални и регионални средби и собири, од Истанбул, преку Белград и Загреб, до Сараево, веќе им послужи на некои босански медиумски коментатори да се прашаат - дали на Балканот, конечно, почнува мир.


Наци, случувањата договарањата во Босна секогаш биле кобни за Мекедонија.

Прекин на преговорите во секоја друга форма, освен со враќање на состојбите пред "изборот" на Глигоров за преседател на Македонија ке не однесе во новата заедница:

Quote:Jugosfera kao nova Jugoslavija

Sve više diplomata iz Brisela zalaže se za projekat obnove jugoslovenskog prostora jer je za EU lakše i jeftinije da u paketu reši probleme zapadnog Balkana

[Image: 0201-Tanjug.jpg]

SASTANAK U SARAJEVU... Lideri regiona Ivo Josipović, Haris Silajdžić, Filip Vujanović i Boris Tadić

Srpski poslanik u hrvatskom Saboru Milorad Pupovac pokrenuo je inicijativu da se iz ustava „lijepe njihove" izbaci antijugoslovenska odredba koja zabranjuje Hrvatskoj ulazak u bilo kakve balkanske saveze. To je samo jedan u nizu koraka prema ostvarivanju Jugosfere, projekta obnove jugoslovenskog prostora koji zagovara sve više diplomata iz EU.

Jer, posle ekonomske krize sve je više onih u Briselu koji smatraju da je lakše i jeftinije da se sa celim zapadnim Balkanom izađe na kraj ako postoji kao jedan organizam.

Provala dobre energije

Prof. dr Predrag Simić, nekadašnji ambasador u Parizu, kaže da na eks-Ju prostoru dolazi do „otvaranja prostora", pre svega zbog ekonomske krize.

- Jugosfera je termin koji treba da izbegne sve veze sa jugonostalgijom, a odgovara shvatanju koje živi na Zapadu da je nestanak Jugoslavije ostavio veliku prazninu na osetljivom prostoru i da bi tu prazninu trebalo da popuni savez koji bi ličio na Beneluks. Dakle, nije u pitanju država, nego savez koji tesno sarađuje, sa prisnim ekonomskim vezama. Svima je jasno da je neophodno da se stvori tržište koje omogućava stvaranje većih preduzeća. Zato raste raspoloženje za stvaranje Jugosfere ne samo u EU, nego i u regionu - tvrdi Simić.

On kaže da tako posmatrana Jugosfera ima podršku mediteranskih članova EU na čelu sa Italijom, dok vodeće članice EU ovaj prostor vide kao novu Grčku, kao budući izvor problema za ekonomiju Evrope.

- Napor grupe mediteranskih članica EU bio je presudan za organizovanje konferencije u Sarajevu, ali je konstatovano da su izostale vladajuće zemlje EU, što i u Srbiji dovodi do talasa evropesimizma. Države bivše Jugoslavije okreću se zajedničkom grupisanju. Došlo je do sveobuhvatne provale dobre energije između Hrvata, Srba i Bošnjaka. A neki političari idu i korak dalje, kao Dinkić, koji je predlagao da se organizuju zajedničke sednice vlada - kaže Simić.


Srbija i Hrvatska su sklopile sporazum o saradnji u oblasti vojne industrije, što se može smatrati i kao simbolički gest obnove industrije koja je bila najjača u vreme SFRJ. Ekonomije su u takvom stanju da moraju da se okreću alternativi, a jedna od njih je razvoj vojne industrije, objašnjava Simić.

Zmago Jelinčić, predsednik Slovenačke nacionalne stranke, kaže da zapadna Evropa zagovara projekat Jugosfere kako bi „sve svoje probleme rešila odjednom".

- Oni žele da nas sve stave u isti džak kako bi ovaj deo Evrope lakše kontrolisali. Taj projekat je loše rešenje i sve probleme bivše Jugoslavije treba rešiti na novoj međunarodnoj konferenciji, na kojoj bi se postavilo pitanje svih sporova, a njih nije malo - zaključuje Jelinčić.

V. MILADINOVIĆ
(This post was last modified: 13-06-2010, 03:47 PM by ЈорданПетровски.)
13-06-2010, 03:44 PM
Reply
braniteli Offline
Member
***

Posts: 132
Joined: May 2010
Reputation: 3
#10

Zarem ne ja poznavate lukavosta na B.C..
Negovoto nastojuvanje nekoj od VMRO-DPMNE da go smeni segasnoto ime "FIROM" koe toj i "tatkoto" ni go dadoa i so koe sme primeni vo OON namesto so ustavnoto ime REPUBLIKA MAKEDONIJA. Toj znae deka nema nikakvi sansi da dobie na bilo koi izbori ako VMRO-DPMNE ne ni go smeni imeto.
Za toa od pozicija na beznadezen slucaj se pravi deka e golem politicar,mislejki deka Gruevski ke nasedne na negovite intrigi.
TOJ STO EDNAS IZVRSIL PREDAVSTVO,polesno mu e toa da go stori po vtor pat.
No narodot toa go znae i inikogas nema da dozvoli toj da pobedi na izbori.
13-06-2010, 04:06 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#11

(13-06-2010, 04:06 PM)braniteli Wrote: Zarem ne ja poznavate lukavosta na B.C..
Negovoto nastojuvanje nekoj od VMRO-DPMNE da go smeni segasnoto ime "FIROM" koe toj i "tatkoto" ni go dadoa i so koe sme primeni vo OON namesto so ustavnoto ime REPUBLIKA MAKEDONIJA. Toj znae deka nema nikakvi sansi da dobie na bilo koi izbori ako VMRO-DPMNE ne ni go smeni imeto.
Za toa od pozicija na beznadezen slucaj se pravi deka e golem politicar,mislejki deka Gruevski ke nasedne na negovite intrigi.
TOJ STO EDNAS IZVRSIL PREDAVSTVO,polesno mu e toa da go stori po vtor pat.
No narodot toa go znae i inikogas nema da dozvoli toj da pobedi na izbori.Bravo!!!!! BravoBravoBravo znaci na gorenapisanovo nema poveke sto da se dodadi
13-06-2010, 05:10 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#12

(13-06-2010, 03:44 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(13-06-2010, 01:57 AM)NACIONALIST Wrote:
(12-06-2010, 06:20 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Читај Наци... прочита што вели Бранко. Мислиш дека Груевски тоа не го знае. Го знае бре Наци подобро и од мене и од тебе. Тоа што не го чепка нити Бранко ниту Геро ниту Фрчко премногу јасно укажува дека работат здружено да ја НЕМА МАКЕДОНИЈА.Joce!!! nemoj da plukas po Gruevski, ako ne bese toj dosega koj znae kako ke se vikavme jas sum tvrdo ubeden deka i da dojdi do nekoe resenie za imeto, na referendum ke bide otfrleno taka da nema da resava Gruevski za sudbinata za edenj narod, tuku samiot toj narod ke si ja resi sudbinata, a toa sto izjavuva ROSAVIOT da pobedi na slednite izbori!!! toa mislam i ti znaes deka nema da go doceka, toj javno kazuva za predavstvo na Makedonija i da dobie izbori??? ne be Joce toa nema da pomine, a veruvaj za mnogu brzo vreme Gruevski ke gi prekine pregovorite zapamtigo ova.Глумењето преговори по Грујов а и Бранков терк Наци е план за Југосфера или Западен Балкан.(24-05-2010, 11:17 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(14-05-2010, 09:31 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Реализацијата почнува. Само во Македонија вакви вести никој не пренесува. За нас по се некој друг мисли.?????????Педи Ешдаун: Именовати посебног европског изасланика за Балкан

петак, 14. мај 2010.

САРАЈЕВО - Бивши високи представник у БиХ Педи Ешдаун оценио је да Европска унија треба да именује специјалног изасланика за Балкан, а не само за БиХ.


Quote:Сараевски сигнали


Сараевската конференција е замислена и како многу ефектна завршница на регионалниот процес, кој, според своите дострели, би можел да направи пресврт во мрачната балканска реалност. Средбите на српскиот (Тадиќ) и на хрватскиот (Јосиповиќ) претседател (имаше пет за два месеца) го навестуваат трендот на смирување на тензиите, како во билатералните односи на двете клучни западнобалкански држави, така и на поширокиот, регионален план, особено кога станува збор за односите на Србија и Хрватска кон Босна. Импулс за таков (очекуван) ангажман даде и неодамнешната Истанбулска декларација, која, со посредство на турскиот претседател Ѓул, ја потпишаа Борис Тадиќ и Харис Силајџиќ, член на Претседателството на БиХ, најжесток критичар на српската политика кон БиХ. Силајџиќ доаѓа на гости кај Тадиќ и многумина се подготвени од тој факт да извлечат заклучок дека Белград навистина ја менува својата политика кон БиХ, односно покажува подготвеност повеќе да комуницира со Сараево отколку со Бања Лука. Дека со тој заклучок, сепак, не треба претерано да се брза покажува тоа што Тадиќ почувствува потреба посебно да истакне дека посетата на Силајџиќ е неофицијална, речиси приватна и побрза во Република Српска за да му објасни на Милорад Додик дека Србија и натаму цврсто стои зад Бања Лука. Меѓутоа, српскиот државен врв е во фаза кога мора да води сметка, пред се', за своите проевропски амбиции, поради што извесна ревизија на својата регионална политика, всушност, му се наметнува како неминовност.

Дека се навестуваат подобри, поповолни регионални денови зборува и фактот дека на десетгодишнината од мировниот ангажман на невладината организација Игманска иницијатива, во Сараево, на 29 мај, неколку дена пред конференцијата за Западен Балкан, ќе се состанат шефовите на Хрватска, Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина. Значи, целата таа серија билатерални и регионални средби и собири, од Истанбул, преку Белград и Загреб, до Сараево, веќе им послужи на некои босански медиумски коментатори да се прашаат - дали на Балканот, конечно, почнува мир.


Наци, случувањата договарањата во Босна секогаш биле кобни за Мекедонија.

Прекин на преговорите во секоја друга форма, освен со враќање на состојбите пред "изборот" на Глигоров за преседател на Македонија ке не однесе во новата заедница:

Quote:Jugosfera kao nova Jugoslavija

Sve više diplomata iz Brisela zalaže se za projekat obnove jugoslovenskog prostora jer je za EU lakše i jeftinije da u paketu reši probleme zapadnog Balkana

[Image: 0201-Tanjug.jpg]

SASTANAK U SARAJEVU... Lideri regiona Ivo Josipović, Haris Silajdžić, Filip Vujanović i Boris Tadić

Srpski poslanik u hrvatskom Saboru Milorad Pupovac pokrenuo je inicijativu da se iz ustava „lijepe njihove" izbaci antijugoslovenska odredba koja zabranjuje Hrvatskoj ulazak u bilo kakve balkanske saveze. To je samo jedan u nizu koraka prema ostvarivanju Jugosfere, projekta obnove jugoslovenskog prostora koji zagovara sve više diplomata iz EU.

Jer, posle ekonomske krize sve je više onih u Briselu koji smatraju da je lakše i jeftinije da se sa celim zapadnim Balkanom izađe na kraj ako postoji kao jedan organizam.

Provala dobre energije

Prof. dr Predrag Simić, nekadašnji ambasador u Parizu, kaže da na eks-Ju prostoru dolazi do „otvaranja prostora", pre svega zbog ekonomske krize.

- Jugosfera je termin koji treba da izbegne sve veze sa jugonostalgijom, a odgovara shvatanju koje živi na Zapadu da je nestanak Jugoslavije ostavio veliku prazninu na osetljivom prostoru i da bi tu prazninu trebalo da popuni savez koji bi ličio na Beneluks. Dakle, nije u pitanju država, nego savez koji tesno sarađuje, sa prisnim ekonomskim vezama. Svima je jasno da je neophodno da se stvori tržište koje omogućava stvaranje većih preduzeća. Zato raste raspoloženje za stvaranje Jugosfere ne samo u EU, nego i u regionu - tvrdi Simić.

On kaže da tako posmatrana Jugosfera ima podršku mediteranskih članova EU na čelu sa Italijom, dok vodeće članice EU ovaj prostor vide kao novu Grčku, kao budući izvor problema za ekonomiju Evrope.

- Napor grupe mediteranskih članica EU bio je presudan za organizovanje konferencije u Sarajevu, ali je konstatovano da su izostale vladajuće zemlje EU, što i u Srbiji dovodi do talasa evropesimizma. Države bivše Jugoslavije okreću se zajedničkom grupisanju. Došlo je do sveobuhvatne provale dobre energije između Hrvata, Srba i Bošnjaka. A neki političari idu i korak dalje, kao Dinkić, koji je predlagao da se organizuju zajedničke sednice vlada - kaže Simić.


Srbija i Hrvatska su sklopile sporazum o saradnji u oblasti vojne industrije, što se može smatrati i kao simbolički gest obnove industrije koja je bila najjača u vreme SFRJ. Ekonomije su u takvom stanju da moraju da se okreću alternativi, a jedna od njih je razvoj vojne industrije, objašnjava Simić.

Zmago Jelinčić, predsednik Slovenačke nacionalne stranke, kaže da zapadna Evropa zagovara projekat Jugosfere kako bi „sve svoje probleme rešila odjednom".

- Oni žele da nas sve stave u isti džak kako bi ovaj deo Evrope lakše kontrolisali. Taj projekat je loše rešenje i sve probleme bivše Jugoslavije treba rešiti na novoj međunarodnoj konferenciji, na kojoj bi se postavilo pitanje svih sporova, a njih nije malo - zaključuje Jelinčić.

V. MILADINOVIĆ

Za obnovuvanje ta stara Jugoslavija sansite se 0% taka za dzabe se trosi energija za vakvi temi
13-06-2010, 05:12 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#13

(13-06-2010, 04:06 PM)braniteli Wrote: Zarem ne ja poznavate lukavosta na B.C..
Negovoto nastojuvanje nekoj od VMRO-DPMNE da go smeni segasnoto ime "FIROM" koe toj i "tatkoto" ni go dadoa i so koe sme primeni vo OON namesto so ustavnoto ime REPUBLIKA MAKEDONIJA. Toj znae deka nema nikakvi sansi da dobie na bilo koi izbori ako VMRO-DPMNE ne ni go smeni imeto.
Za toa od pozicija na beznadezen slucaj se pravi deka e golem politicar,mislejki deka Gruevski ke nasedne na negovite intrigi.
TOJ STO EDNAS IZVRSIL PREDAVSTVO,polesno mu e toa da go stori po vtor pat.
No narodot toa go znae i inikogas nema da dozvoli toj da pobedi na izbori.


Б. Ц. нема да учествува на избори.
Се подготвува веке подолго време Срѓан Керим. Идејата за "Југосфера као нова Југославија" е идеја на Борис Вукобрат, еден од финансиерите на Срѓан Керим, односно заложба на Франција, .
Сестре Љуба ја искористија и ја фрлија.
Главни играчи на терен на Керим покрај членовите на СК-ДЈ кои се расфрлани низ сите партии а најмногу во денешното ВМРО ДПМНЕ се Филип Петровски и Мартин Протогер.
13-06-2010, 05:21 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#14

(13-06-2010, 05:21 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Б. Ц. нема да учествува на избори.
Се подготвува веке подолго време Срѓан Керим. Идејата за "Југосфера као нова Југославија" е идеја на Борис Вукобрат, еден од финансиерите на Срѓан Керим, односно заложба на Франција, .
Сестре Љуба ја искористија и ја фрлија.
Главни играчи на терен на Керим покрај членовите на СК-ДЈ кои се расфрлани низ сите партии а најмногу во денешното ВМРО ДПМНЕ се Филип Петровски и Мартин Протогер.


Jorde izgleda ti mnogu daleku si pojden, kako prvo filip nema nisto poveke so BMRO DPMNE a toj turcinot sto go spomenuvas objasnimi na koj nacit toj bi dosol na vlast i kako a ROSAVIOT nema sansi za pobeda pa makar i turcinot da vlezi vo koalicija so nego GRUJO e se po jak i jak zasega ne se rodil junak koj ke go pobedi, a za imeto spijaj spokojno Grujo ne go dava.
13-06-2010, 05:27 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#15

(08-06-2010, 03:15 PM)афион Wrote: [Image: dsci0651f.jpg]
[Image: dsci0652d.jpg]
[Image: dsci0653t.jpg]

Многу интересно. Некој со презиме на -иќ се жали на антијугословенштината на ВМРО, го испушта членот како една од особеностите на македонскиот јазик, македонските радикали ги изедначува со албанските радикали и вели дека македонските радикали не се соживеале со македонската нација.
13-06-2010, 07:44 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#16

(13-06-2010, 05:27 PM)NACIONALIST Wrote:
(13-06-2010, 05:21 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Б. Ц. нема да учествува на избори.
Се подготвува веке подолго време Срѓан Керим. Идејата за "Југосфера као нова Југославија" е идеја на Борис Вукобрат, еден од финансиерите на Срѓан Керим, односно заложба на Франција, .
Сестре Љуба ја искористија и ја фрлија.
Главни играчи на терен на Керим покрај членовите на СК-ДЈ кои се расфрлани низ сите партии а најмногу во денешното ВМРО ДПМНЕ се Филип Петровски и Мартин Протогер.


Jorde izgleda ti mnogu daleku si pojden, kako prvo filip nema nisto poveke so BMRO DPMNE a toj turcinot sto go spomenuvas objasnimi na koj nacit toj bi dosol na vlast i kako a ROSAVIOT nema sansi za pobeda pa makar i turcinot da vlezi vo koalicija so nego GRUJO e se po jak i jak zasega ne se rodil junak koj ke go pobedi, a za imeto spijaj spokojno Grujo ne go dava.


Кој вели дека Филип нема ништо со ВМРО ДПМНЕ.??? Ти, јас .....ние не сме битни.!!!
Гледаш како Диана, Змејко.... ги менуваат изјавите. Мислиш дека утре кога повторно ке им наложат нема да го сторат истото.

Наци ти уште си убеден дека Грујо само така победил и станал председател на ВМРО ДПМНЕ......

Јас никаде не напишав досега дека Грујо ке го смени името. Неговата улога е да "не го даде" името.......
13-06-2010, 08:13 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#17

Многу прецизно и точно објаснето каде се пропустите на Груевски. Времето ке покаже дали биле намерни или не.
Јас сум убеден дека се е сторено по однапред подготвен план.

Quote:Партија на големи преврати

Ненад Новковски

Деновиве се одбележува дваесетогдишнината од формирањето на еден од најзначајните политички субјекти во Република Македонија, ВМРО-ДПМНЕ. Овде недвосмислено треба да се констатира дека не може да се замисли ниту една позначајна одлука во периодот на современата македонска држава од избликот на демократијата наваму без суштинскиот удел на ВМРО-ДПМНЕ во неа. Тоа се однесува и на осамостојувањето и на трансформацијата на општественото уредување и на многу други потфати. Со тоа, партијата се потврдува како еден од носечките столбови на современата самостојна македонска држава. Од друга страна, преку делот од името којшто посочува на историската организација ВМРО и основните определби, партијата се поврзува со корените на определбата за самостојна македонска држава. Токму поради ваквата значајна улога на партијата во современото македонско општество, се покажува како многу чудна и загрижувачка појавата на силни потреси коишто се јавуваат во неа во последниве две децении, кога условите за функционирање се далеку поповолни отколку во претходните периоди на подреденост на поголеми држави, како што беше во времето на поранешната СФРЈ, или во други држави без признавање на какви и да било елементи на државност, како во времето на кралството СХС. Сега кога се исполнуваат две децении од формирањето на партијата а втора гарнитура на власта од ВМРО-ДПМНЕ исполнува еден цел четиригодишен мандат на владеење, се наметнува потребата од изнесување на многу клучни сознанија за драстичните промени коишто се случуваа во одредени периоди во партијата. Некој би можел да забалежи дека сега кога се одвива една свечена активност не би требало да се посветува посебно внимание на забелешките, меѓутоа за да биде еден политички субјект сериозен како и политичките актери во една држава, неопходно е токму во такви моменти да се покаат јасно најтешките камења на сопнување коишто би можеле да доведат до тешки несупеси во справувањето на државата со главните предизвици на развојот и меѓународните поврзувања. Последниве недели беа покренати неколку такви битни прашања, беа изнесени голем број на информации, дел од коишто досега не и беа достапни на јавноста и беа дадени поголем број на коментари, но малку се отиде во длабочина со расветлувањето на клучните моменти во коишто партијата доживеа големи потреси. Секако, главниот таков момент е оној на промената на раководството после 12. Конгрес одржан во Охрид во мај 2003 година. Иако и во претходните години се случуваа забележителни потреси во партијата, во тој момент се забележува една голема пресвртница којашто во многу го определи и понатамошниот тек на случувањата и за партијата и за државата. Изборот на Никола Груевски претставуваше голем потрес и предизвика суштински идсконтинуитет во функционирањето на партијата. Поддршката што тогаш му беше дадена на Груевски од Георгиевски беше со образложение дека не само што се избира нов партиски лидер, туку се избира и нов премиер којшто ќе треба да понуди нов економски концепт за ситуацијата во која тонеме. Тогаш Георгиевски го оцени конгресот како школски пример за демократија не само во земјата, туку и пошироко. Сосема неодамна, спротивно на ова, во едно интервју тој не ги негираше тврдењата дека имало многу сериозни неправилности во изборната постапка на тој конгрес. Од своја страна, ниту Груевски не искажа спротивставување на таквите наводи. Ова јасно покажува постоење на еден сериозен дефект во демократското функционирање на партијата основана во услови на демократизирано општество, а создадена како противтежа на партијата којашто го носи товарот на остатоците на авторитарниот систем. Дури ни тогашниот противкандидат, Марјан Ѓорчев, не искажа резерви кон чинот на изборот на Груевски, иако не го отфрла постоењето на неправилности во постапката. Тука треба да се забележи дека прифаќањето на некој неправеден исход е сосема различно од принципиелното оценување на значајните политички случувања. Така, крајно е непринципиелно за претставници на политичка сила којашто најостро реагираше на неправилностите на претседателските и парламентраните избори од 1994 година, да ги игнорираат неправилностите во изборните постапки кај себе. Со таквиот пристап, ВМРО-ДПМНЕ ја пропушти можноста да изгради демократски модел за промена на водството. За да може понатаму десницата правилно да функционира, неопходно е да се разјасни случајот на тие посочени неправилности и сите да си преземат своите одговорности за него. Посебно негативен ефект од таквите постапки претставува нарушувањето на континуитетот на дејствувањето на десницата. Така, партијата којашто беше замислена како продолжение на вековниот континуитет на македонското политичко организирање, демонстрира на многу кус рок од една генерација огромен дисконтинуитет. Примерите за тоа веќе беа дадени порано: влегување и излегување на кадри од левицата, укинување на политичкиот магазин под покровителство на партијата итн. Можеби и можеше да се најде оправдување за огромните промени ако тие носеа повисок квалитет, но за жал се случува токму спротивното. Така, со ретки исклучоци, квалификационата структура, искуството и други повеќе квалитативни фактори се на пониско ниво од она коешто беше реализирано во претходниот период на владеење на десницата. Најпосле, клучниот аргумент за изразените промени, суштинските подобрувања на стопанскиот амбиент и економскиот развиток на државата не беа постигнати. Прашањата за легитимноста на актуелното раководство и оправданоста на постоењето на други партии произлезени од ВМРО-ДПМНЕ после Охридскиот конгрес често се поставуваат и заслужуваат посебно внимание. Она што е овде најбитно, тоа е да бидат расветлени објективно сите клучни моменти, со цел да не се повторуваат такви ситуации во иднина. Република Македонија се соочува со тешки потреси коишто сигурно силно ќе влијаат и врз функционирањето на ВМРО-ДПМНЕ како партија којашто актуелно е главен носител на власта. Со повикување на постојните искуства треба да се одбегнат некои нови крајно непринципиелни постапки во справувањето со тие проблеми.

Авторот е десно ориентиран политички аналитичар
(This post was last modified: 15-06-2010, 01:21 PM by ЈорданПетровски.)
15-06-2010, 01:17 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#18

Твојот пост КОНА го префрлам тука. Антиквизацијата е дело на Никола Груевски.


(15-06-2010, 05:42 PM)KOHA Wrote: Ke se uklucam i vo taa diskusija, ne sakam so nikoj da se konfrontiram, gi pregledav stranicite i od se toa, mi dojde na edno prasane na um. Dali VMRO-DMPNE ne gi predizvikuva problemite, koi sto sega treba da resi? Primer - antikvizacijata, nikoj vo Makedonija ne zboruvase za Aleksandar, Filip, Bucefal... Grcija im rece - vie nemate nisto zaednicko so tie i HOP! VMRO-DMPNE gi zapocna prikaznite za Anticka Makedonija. Toj slucaj ima mnogu zaedncko - jas ne sum vo Makedonija, no mislam deka ne i navreduvase na VMRO-DPMNE, toa deka Lupco ja e sozdal. Pocnaa pikaznite deka Lupco nema nisto so nacaloto na VMRO-DPMNE, sega veke mislam ima mnogu luge koi sto ne mu veruvat na Grujo i nema da glasat za niv zatoa sto smetat deka partijata e sozdadena od Lupco. Dali sum vo pravo?
15-06-2010, 05:48 PM
Reply
alexdgreat
Unregistered

 
#19

Pred nekoj den zboruvav so nash iselenik vo Kanada i mi zboruvase kako cudoto od ekonomist za kogo so golemi pofalni zborovi zboruvase Sam Vaknin bil pred odredeno vreme kaj nashite vo kanada so prikaski i kako im baral pari a ovie klocite vo gaz i po burek go pratile, neka ne se nadeva grujo deka dijasporata ke go spasi na slednite izbori, kolku i da ne go sakam "The Godfather" Brane im pravo na naredni izbori ke bide sam protiv site kako na kvizot. A imeto koga togas ke mora da se resi milum ili silum toj vo momentov si odolgovlekuva izbegnuva odgovornost nema muda da preseche, pa ili neka prekine pregovori ili neka go resi problemot a ne da izigruva iluzionist i da zema krediti so kamata od 50% i da koristi komunisticki metodi na zaplasuvanje i ke go molam da go vrati DDV to kako golem ekonomist posto narodov posebno firmite odvaj prosperiraat.
15-06-2010, 06:23 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#20

(15-06-2010, 06:23 PM)alexdgreat Wrote: A imeto koga togas ke mora da se resi milum ili silum toj vo momentov si odolgovlekuva izbegnuva odgovornost nema muda da preseche, pa ili neka prekine pregovori ili neka go resi problemot a ne da izigruva iluzionist


Околу името нема голема филозофија. Со тоа што Груевски преговара, јасно укажува дека е подготвен да го смени името. Тоа што не залажува дека ке го стави на референдум е само да ја префрли одговорноста.
Или треба аргументирано да ги прекине преговорите. Или да распише избори па граѓаните со тоа за кого ке гласаат ке одлучат што ке се прави со понатамошните преговори со Грција.
15-06-2010, 06:46 PM
Reply