Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 2.33 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ј.ПЕТРОВСКИ И ПОЛИЦИСКО-КРИМИНАЛНОТО ПОДЗЕМЈЕ И НАДЗЕМЈЕ ВО МКД
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#1

Отворено писмо на Јордан Петровски, политички азилант во Канада заради полициското досие, водено во плуралистичка Македонија во најновиот ФОКУС.

Во текстот Ј.П. пишува за своето досие водено во плурална Македонија како и за актуелните политички случувања. Еве две негови тези:
- Вашето именување за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, веројатно беше цената која мораше да ја плати Љубчо Георгиевски за да не го гибаат инсталациите. Вашето доаѓање на чело на партијата значеше дека ширум се отворени вратите на кадрите на СК-ДЈ да ги освојат раководните општински и републички функции во ВМРО-ДПМНЕ.
-Инсталациите увидоа дека разнебитување на Македонија преку смена на името нема да помине. Затоа, на сцена е втората-Патриотската варијанта. Не правите ништо за решавање на проблемот со Грците, е тоа повторно води кон разнебитување на Македонија. И Вие, патриотите, како и предавниците , играте по истиот диктат на ИНСТАЛАЦИИТЕ.
Ги замолувам форумџиите, кои имаат скенер, да го постират целиот текст. Впрочем, тоа може и самиот автор.
06-06-2010, 09:36 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

[Image: 2gy2kwn.jpg]


[Image: 1441xc5.jpg][Image: 2iat088.jpg]
07-06-2010, 01:14 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

(04-06-2010, 07:54 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Го постирам такстот во изворнаа форма. Незнам како е објавен во "ФОКУС":


Quote:ПРЕДАВНИКОТ ЦРВЕНКОВСКИ ПРОТИВ ПАТРИОТОТ ГРУЕВСКИ
                                     ИЛИ
ПАТРИОТОТ ЦРВЕНКОВСКИ ПРОТИВ ПРЕДАВНИКОТ ГРУЕВСКИ
                     КАКО ДА СВРТИШ ИСТО МУ ДОЈДЕ
       Одговорноста на премиерот Груевски, и другите што со своите функции во правосудниот систем треба да го одберат вистинскиот пат е пресудна за Македонија. А воедно, и шанса за Груевски и неговата „екипа“ да ме демантираат за нивната (не)вмешаност во политичко-полициското подземје. По четири години топло-ладно играње со талогот во судството, медиумите, полицијата и политиката, време во кое видовме и коалиции со луѓе како излезени од досието Опера. Сериозен демант во овие четири години воопшто нема. Имаше една бледа театарска престава со протести пред Уставниот суд, откако го разбија законот за лустрација - театарска претстава изготвена по нарачка од полициско-политичкото подземје, со која, вие господине Груевски покажавте дека помеѓу вас и Бранко Црвенковски, нема никаква разлика во тоа колку многу си ги потценувате сопствените граѓани! Затоа, барам малку усул господине Груевски, господине Маневски, господине Мијалков и господине Аврамовски, не си го потценувајте сопствениот електорат до овој степен. Никаде во светот ВЛАСТА не ПРОТЕСТИРА, таа ги има НА РАСПОЛАГАЊЕ законот, Уставот и ИНСТИТУЦИИТЕ НА СИСТЕМОТ.
Кога власта не си ги почитува сопствените закони и не ги користи сопствените институции, се поставува прашање која и е целта? Има два логични одговори зошто вака постапува - или од незнаење или со намера. Ако е од незнаење досега требаше да ги увиди грешките и да ги исправи, да сфати дека или ќе ја биде или ќе подлегне во борбата со политичкото и полициското подземје. Но кај вас господине Груевски е се поочигледно дека оваа е довршување на операцијата која ја започна Глигоров. Но, да не бидеме како вас, ке зборуваме со факти, она од што вие чедата на "ОПЕРА" најмногу се плашите!

[Image: 30bfnsw.jpg]

Мојот судски случај против раководството на македонската полиција, за кое досега аргументирано и преку медиумите покажав дека нелегално и поради политички причини со години ме прогонувало, наполни две и пол години. Моето обвинување против Фрчкоски, Чокревски, Слободан Богоевски, Верушевски, Сиљан Аврамовски и другите од врвот на македонската полиција, кои ме гонеле како политички непријател на СДСМ, беше отфрлено од обвинителството со флагрантен фалсификат, со образложение за застареност кое ќе влезе во учебниците на (не)правото.  

[Image: zx2op4.jpg]

Утре ЕУ ќе ви праќа писма во кои ви вели дека судството нечини. А вие за да се обраните дома велите дека не мразат од ЕУ. Не е до омраза господине Премиер, туку е до вашата дволичност или неспособност да се справите со инсталациите на службата. Co овој флагрантен фалсификат, покрај тогашниот јавен обвинител господин Зиков, ве запознав и вас господине Груевски!

Председателката на Скопскиот суд госпоѓа Кацарска која мојот предметот го чуваше скоро една година нераспореден, односно се додека министерот Маневски не именува истажен судија! А го именува за истражен судија адвокатот Владимир Туфегџиќ, адвокат познат по приватизацијата на Жито мел Куманово од страна на Бајруш Сејдиу. Значи не се работи за неуспешен адвокат, адвокат кој барал заради егзистенција да се вдоми во суд до пензија, туку се работи за врвен стручњак во тоа што македонското подземје најдобро го прави. Тој ќе води истрага против врвот на македонската полиција? Баш да видам. Еве како Туфегџиќ, инаку близок чoвек на Тито Петковски, врши истага: За него нeпобитен доказ дека МВР работел согласно законот кога ми отвориле политичко досие е уснa изјава на некој од МВР, а му го потврдил и обвинетиот инспектор Кузман Јовановски.
Смената на истажните судии е стара комуњарска пракса за да се дојде до застареност на предметот. Една година одработи Кацарска, една година одработи Туфегџиќ, новата судика Весна Басотова не е дојдена од Харвард туку и таа е производ на бастионот на СК-ДЈ - Правниот факултет во Скопје. Tаа веке одработи скоро една година. По неколкумесечните обиди да ја контактирам по телефон за да се информирам до каде е мојот предмет и нејзиното упорно криење и неодговарање на моите повици, испратив писмо до судот со кое побарав да бидам информиран. Одговорот што го добив е повеке од арогантен и некултурен, а каужва и го потврдува скоро се досега искажано.


[Image: Document_26_zpsfa2e6c9c.jpg]

Значи, господине Груевски, маските конечно паднаа, бидејќи, споменатата истражна судијка Басотова со својата несериозност ви ја симнува маската на борец за конечен раскин со полициско - политичкото подземје и борец за зачувување на името. Најголемите јавни поборници за смена на името се господата Црвенковски, Фрчковски, Милчин, Геровски... Луѓе на кои сценариото за разнебитување на Македонија и осакатување на секоја можност за стабилна независна држава изготвено од полициско-политичко подземје им е доделена улога на предавници. Предавници врз кои вие господине Груевски играјќи ја вашата улога од истото сценарио треба да изградите лик на патриот и еднинствен чувар на Македонија. На зборови тоа одлично го правите, но делата ве откриваат.
За првите двајца моето досие и документите кои јавно ги нудам даваат несоборливи докази - Црвенковски бил премиер-наредбодавач, а Фрчковски министер -извршител на прогонот на политички и идеолошки неистомисленици од ВМРО-ДПМНЕ. Со помош на овие документи можете ИНСТИТУЦИОНАЛНО да ги елиминирате од политичката сцена за сите времиња, и притоа за тоа да добиете честитки и признанија од меѓународната заедница, како човек кој го разбира проблемот на системот и го урива последниот комунистички бастион на Балканот.
Деновиве сме сведоци на нова шанса. Велија Рамковски, во материјали кои ги објавив на интернет, открива детали за врските на олигархискиот врв на државата, Управата за јавни приходи, медиумското подземје. Под провокација, Геровски се приклучува да го обвини МВР дека го прислушкувале господин Велија Рамковски и веднаш прави грешка во чекори, кога на виделина излегува целата снимка. Но, од МВР молк. А и вие знаете, а и ние знаеме, а најважно и Геровски знае, дека луѓе од нивен ков ИНСТАЛАЦИИТЕ не прислушкуваат. МВР прислушкува од 1945 година до денеска една иста категорија на луѓе. Луѓе кои се залагале за САМОСТОЈНА И ДЕМОКРАТСКА МАКЕДОНИЈА. Нема белким сами себе да се слушаат.
Проучување на моето досие во оваа фаза може да трае најмногу еден ден, се разбира ако на истражниот судија целта му е да го заврши неговиот дел од работата во духот на законот и Уставот.  
Еве ги фактите:

1. Доказ дека моето досие е водено од идолошки и политички причини.


[Image: fotosken-03759.jpg]

2. Согласно Правилата за работа на ДБК, претходна оперативна обработка како форма на работа на ДБК временски можела да трае најмногу до една година од заведувањето. Значи, ДБК на Црвенковски, Фрчкоски, Верушевски, Богоевски и компанија, во рок од 1 година имала обврска да ги документира наводните мои противуставни активности и случајот да го процесуира пред надлежен суд, или пак, да ги отфрли сознанијата доколку не се потврдат и да изврши моја т.н. дерегистрација. Но, од доказите се гледа дека пријавените полициски функционери не само што не постапиле согласно правилата на ДБК, туку ме држеле под оперативен третман повеќе години - "последната" службена белешка, барем според она што го поседувам како доказен материјал е од 3 јуни 1998 година. 3. Напред наведените правила за работа на ДБК, дури и не се ниту во согласност со Уставот на РМ, бидејќи ја повредуваат слободата на тајноста на писмата и на сите други облици на општење, приватноста, сигурноста и тајноста на личните податоци, достоинството и угледот и слично гарантирано со член 17, 18 и 25 од Уставот. Значи, Уставот во тоа време не дозволува спрема било кое лице да се врши тајно следење и набљудување, тајно фото визуелно снимање и документирање, тајна контрола на писма и други пратки и прислушкување и контрола на телефон.
 
4. Сепак, најзастрашувачко господине Груевски, е што моето досие го нема во Архивот на Македонија. Значи дека сеуште е активно. Јас се уште сум под обработка. Тоа е најголемиот доказ дека политичко-полициското подземје сеуште функционира. Функционира а вие сте скоро четири години Премиер, кој наводно не е дел од ИНСТАЛАЦИИТЕ. Некако нема логично објаснување, бидејки крајната цел на политичко-полициското подземје е да нема самостојна и демократска МАКЕДОНИЈА.
За многумина вашето коалицирање и правење влада 2006 година со партијата на Тито Петковски беше необјаснив чин. ИНСТАЛАЦИИТЕ го објаснија со тоа дека Тито бил премногу лут на Бранко. Кумановци викаат "Жми да те л'жу". За помладите, ова е веќе видено. Партијата Демократска Алтернатива по налог и помош на инсталациите ја основаа најтврдокорните членови на Сојуз на Комунисти-Движење за Југославија (Србија), а причина за основање беше тоа што во ВМРО-ДПМНЕ по Кичевскиот Конгрес, сепак успеа да остане по некој вистински ВМРО-вец и со тоа да внесе повторно страв кај инсталациите. Потрошија толку пари,толку луѓе и пак работата незавршена. ВМРО-ДПМНЕ ке остане на ВМРОвци. Ве именуваа Вас за председател на ВМРО-ДПМНЕ, веројатно како цената која мораше да ја плати Љубчо Гергиевски за да не го гибаат инсталациите. Вашето доаѓање на чело на ВМРО ДПМНЕ значеше дека ширум се отворени вратите за кадрите на СК-ДЈ да ги освојат раководните општински и републички функции во ВМРО-ДПМНЕ.
Cо победата на изборите 2006 година и коалицирањето со Тито Петковски, кој никогаш не се откажа од СКЈ, и е вистинскиот лидер на СК-ДЈ во Македонија во сиве овие години, дојдовте на власт и така новата генерација на СК-ДЈ која своето искуство со "патриотизмот" и наводната ВМРОВШТИНА ја стекна преку студенско/средношколските демонстрации, кои по се се дело на инсталациите. Со што ja приведовте кон крај смена на генерациите што ја почнаа полициските инсталации донесувајќи го Бранко Црвенковски за председател на СДСМ. Единствено смена на генерациите нема во судската власт.
ИНСТАЛАЦИИТЕ увидоа дека разнебитувањето на Македонија преку смена на името нема да помине. Граѓаните на Македонија не го дозволија тоа. Затоа на сцена е втората, "ПАТРИОТСКАТА ВАРИЈАНТА" (со брат Љубе како резервна патриотска инсталација доколку Вашата не успее). Не правите ништо да го решите проблемот со името, а тоа води повторно кон разнебитување на Македонија. И Вие патриотите, и предавниците, играте на ист диктат. Диктат на ИНСТАЛАЦИИТЕ .
Оттука, доколку навистина г. Груевски целта ви беше да го сочувате името МАКЕДОНИЈА, вие ке понудевте решение за тоа! Решение кое ќе ја врати Македонија во рамноправна позиција. Позиција која ја имала пред прифаќањето на навредливата референца ПЈРМ. Тоа можете да го направите само со демонтажа на полициско политичкото подземје, а повикувајки се на Резолуцијата на ЕУ од 2 април 2009 година, за европската свест и тоталитаризмот, која пак, се повикува на Резолуцијата 1481 од 26 јануари 2006 година. Тоа е резолуцијата со која се осудува комунизмот. Со Грција може да се преговара само откако ќе го размонтирате шупливиот политички систем инсталиран во Македонија, врз темелите на комунистичкиот тоталитаризам. Нешто за што Вие не покажавте ниту минимум интерес.
Произлегува дека на вас целта вие да нема решение. Затоа трубите преку вашите "ОПЕРСКИ" мегафони: дека виновни се "клетите" Европјани, дека тие не мразат, Фуере е виновен, па, виновен е Шацимаркакис...  Не господине Груевски, тие не се виновни, тие сакаат да си ја завршат работата, а на чија штета тоа ќе биде, нив воопшто не ги интересира. Тие само се борат во нивната биографија да стои дека успеале го решат долгогодишниот спор со името кој го наметна Грција. Тоa за сите, освен за Македонците или Грците ке значи дека биле успешни дипломати.
Затоа, вашиот "лет во место" кој го нудите како одбрана на името е всушност вистинскиот проблем. Вашата одбрана не потсетува на прочуената изјава на едно младо војниче кое беше пратено да го спречува отцепувањето на Словенија од поранешна Југославија. На прашањето што прават, споменатиот војник одговори "тие сакаат да се отцепат, ама ние глумие дека не им даваме". Оттука, сметамe дека најумно и најбезбедно за вас лично господине Груевски е да распишете предвремени избори наесен. Предавството кое го подготвувате да го направите, вие и полициско-политичкото подземје во името на ВМРО, претставува многу посериозна работа отколку што мислите!

Во име на ГРУПАЦИЈАТА
Јордан Петровски

 

Оваа е надвор од текстот но мора да го напишам за да спречам можни злоупотреби на мојот текст. Да не го користат од Обединети за Македонија и да се представуваат дека тие се вистинските ВМРО вци. Да нема нејаснотии не зборувам за членството. Туку исклучиво за раководството и тоа за дел. Да ги потсетам обичните членови на ОМ на случувањата со ВМРО ВМРО и ВМРО МАКЕДОНСКА. За оваа ке стае повеке збор на форумот КОТЛЕ.
(This post was last modified: 15-02-2016, 12:08 PM by ЈорданПетровски.)
07-06-2010, 01:18 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Оваа е еден коментар под текстот на професорката Билјана Ванковска. коментар кој многу прецизно и разбирливо кажува скоро се.

Quote:Ристовски
Значи, уште еднаш...реката го формира својот тек по т.н. “линија на помал отпор“...таму каде се рони брегот, таму оди “бујицата“...а таму каде наидува на цврстина, таму одминува...и продолжува да тече...По овој принцип работи Европа...се обидува да процени каде е линијата на помал отпор...таму каде што ќе наиде на неединство и неконзистентност на националното ткиво, таму каде што има национално неосознаени и заблудени лица (кои патем биле и во власта, па и премиери...) и истите биле лесно поткупливи...бескичмени...продадени души...таму веројатно на Европјаните им изгледа полесно за притисок...надевајќи се дека тој меинстрим (главен струен тек) ќе постане доминантен...Но, на кратки патеки народот може и да биде заблуден и занесен од...таквите...но, на подолг рок, тој секогаш стекнува самосвест...и силно национално чувство за загрозеност на своето...и тука Грција греши ( не згеши само Грција туку и нивните ортаци, кои сакаа по секоја цена да ја задржат Македонија под свое. моја забелешка) ...во заблуда е...па зарем не гледа дека и 5 века турско не ја сменија националната гордост на Македонецот...па мислат дека ЕУ фатаморганата ќе ја промени таа гордост, наследство од нашите дедовци...? Погрешен е концептот на Европа, милоста и љубовта Христова е таа која привлекува и менува...не притисокот, гневот од непослушност на народот...заканите, уцените...така Европа и Грција си го навлекуваат Божјиот гнев на себе...и тоа и се случува сега...Македонија мора гордо да опстои на отпорот кон било кои политички небулози, за кои и ЕУ лидерите се свесни...но, објаснувајте го проблемот, објаснувајте ја нашата позиција, гордо, достоинствено, храбро, одважно...без комплекси...ГОВОРЕТЕ за нашата кауза насекаде и во секоја прилика, имаме аргументи во рака, имаме вистина во рака...учете од Израилот како се цени и води држава сплотена, единствена, силна...со десетоструко повеќе и побројни непријатели од нас...убедувајте ги заблудените ЕУ лидери, со истата таа милост и љубов Господова...и менувајте го јавното мнение во светот...вршете притисок врз светските медиуми...разгласувајте ја небулозата на Грција...водете, наместо да ве водат...право лидерство е да водите, а не да бидете водени...затоа изведете ги ЕУ лидерите надвор од тунелот со темница...не подлегнувајте на гласини и шпекулации за наводни заговори, тајни планови...едноставно наметнете ја нашата визија...искрено, чесно, отворено, јавно, достоинствено...не кавгаџиски, навредено...обратно, смирено, кротко, дипломатски, а сепак цврсто, гордо, одмерено...барем ќе ги освоиме симпатиите на светската јавност...а тоа нема да остане без оддек...и промена на позитивно...
07-06-2010, 03:20 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

Quote:Црвенковски: Далеку сме од датум за почеток на преговори


На средбата, Филе и Црвенковски ги разгледале сите области поврзани со интеграцијата на Македонија во ЕУ.

„Стана збор дека во некои од тие области не само што не е забележан некој значителен напредок, туку дека има и одредени чекори кои можат да се толкуваат како враќање назад. Посебно беше потенцирана состојбата во судството, односно неослободувањето од политички притисок на судскиот систем во Република Македонија и необезбедување на независност на судскиот систем“, вели Црвенковски.
Целиот текст:


Бранко Црвенковски треба уште само да разјасни под чии политички притисок е судството и онаа СУШТИНСКОТО дали е САМО политички притисок врз судскиот систем. !!!!!

Во мојата кривична пријава е опфатен ИСКЛУЧИВО периодод на ВЛАДЕЕЊЕ на Бранко Црвенковски. Ако судскиот процес добие завршница, ке се стаса до Бранко Црвенковски бидејки тој е потписник, значи НАРЕДБОДАТЕЛ, на уредбата за Правилата за работана на СДБ ("Службен весник на Р. Македонија"-посебен Службен весник бр.10/92).


Quote:За наредбодател, во смисла на овој закон, се смета службено лице кое вршејќи ја својата функција со писмен документ наредил или одобрил дејствување со кое се кршени или ограничувани основните слободи и права на граѓаните од идеолошко-политички причини.


Ке цитирам дел од последното мое "отворено писмо":

(07-06-2010, 01:18 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:ПРЕДАВНИКОТ ЦРВЕНКОВСКИ ПРОТИВ ПАТРИОТОТ ГРУЕВСКИ
                                     ИЛИ
ПАТРИОТОТ ЦРВЕНКОВСКИ ПРОТИВ ПРЕДАВНИКОТ ГРУЕВСКИ
                     КАКО ДА СВРТИШ ИСТО МУ ДОЈДЕ
       Одговорноста на премиерот Груевски, и другите што со своите функции во правосудниот систем треба да го одберат вистинскиот пат е пресудна за Македонија. А воедно, и шанса за Груевски и неговата „екипа“ да ме демантираат за нивната (не)вмешаност во политичко-полициското подземје. По четири години топло-ладно играње со талогот во судството, медиумите, полицијата и политиката, време во кое видовме и коалиции со луѓе како излезени од досието Опера. Сериозен демант во овие четири години воопшто нема. Имаше една бледа театарска престава со протести пред Уставниот суд, откако го разбија законот за лустрација - театарска претстава изготвена по нарачка од полициско-политичкото подземје, со која, вие господине Груевски покажавте дека помеѓу вас и Бранко Црвенковски, нема никаква разлика во тоа колку многу си ги потценувате сопствените граѓани! Затоа, барам малку усул господине Груевски, господине Маневски, господине Мијалков и господине Аврамовски, не си го потценувајте сопствениот електорат до овој степен. Никаде во светот ВЛАСТА не ПРОТЕСТИРА, таа ги има НА РАСПОЛАГАЊЕ законот, Уставот и ИНСТИТУЦИИТЕ НА СИСТЕМОТ.
Кога власта не си ги почитува сопствените закони и не ги користи сопствените институции, се поставува прашање која и е целта? Има два логични одговори зошто вака постапува - или од незнаење или со намера. Ако е од незнаење досега требаше да ги увиди грешките и да ги исправи, да сфати дека или ќе ја биде или ќе подлегне во борбата со политичкото и полициското подземје. Но кај вас господине Груевски е се поочигледно дека оваа е довршување на операцијата која ја започна Глигоров. Но, да не бидеме како вас, ке зборуваме со факти, она од што вие чедата на "ОПЕРА" најмногу се плашите!

[Image: 30bfnsw.jpg]

Мојот судски случај против раководството на македонската полиција, за кое досега аргументирано и преку медиумите покажав дека нелегално и поради политички причини со години ме прогонувало, наполни две и пол години. Моето обвинување против Фрчкоски, Чокревски, Слободан Богоевски, Верушевски, Сиљан Аврамовски и другите од врвот на македонската полиција, кои ме гонеле како политички непријател на СДСМ, беше отфрлено од обвинителството со флагрантен фалсификат, со образложение за застареност кое ќе влезе во учебниците на (не)правото.  

[Image: zx2op4.jpg]

Утре ЕУ ќе ви праќа писма во кои ви вели дека судството нечини. А вие за да се обраните дома велите дека не мразат од ЕУ. Не е до омраза господине Премиер, туку е до вашата дволичност или неспособност да се справите со инсталациите на службата. Co овој флагрантен фалсификат, покрај тогашниот јавен обвинител господин Зиков, ве запознав и вас господине Груевски!

Председателката на Скопскиот суд госпоѓа Кацарска која мојот предметот го чуваше скоро една година нераспореден, односно се додека министерот Маневски не именува истажен судија! А го именува за истражен судија адвокатот Владимир Туфегџиќ, адвокат познат по приватизацијата на Жито мел Куманово од страна на Бајруш Сејдиу. Значи не се работи за неуспешен адвокат, адвокат кој барал заради егзистенција да се вдоми во суд до пензија, туку се работи за врвен стручњак во тоа што македонското подземје најдобро го прави. Тој ќе води истрага против врвот на македонската полиција? Баш да видам. Еве како Туфегџиќ, инаку близок чoвек на Тито Петковски, врши истага: За него нeпобитен доказ дека МВР работел согласно законот кога ми отвориле политичко досие е уснa изјава на некој од МВР, а му го потврдил и обвинетиот инспектор Кузман Јовановски.
Смената на истажните судии е стара комуњарска пракса за да се дојде до застареност на предметот. Една година одработи Кацарска, една година одработи Туфегџиќ, новата судика Весна Басотова не е дојдена од Харвард туку и таа е производ на бастионот на СК-ДЈ - Правниот факултет во Скопје. Tаа веке одработи скоро една година. По неколкумесечните обиди да ја контактирам по телефон за да се информирам до каде е мојот предмет и нејзиното упорно криење и неодговарање на моите повици, испратив писмо до судот со кое побарав да бидам информиран. Одговорот што го добив е повеке од арогантен и некултурен, а каужва и го потврдува скоро се досега искажано.


[Image: Document_26_zpsfa2e6c9c.jpg]

Значи, господине Груевски, маските конечно паднаа, бидејќи, споменатата истражна судијка Басотова со својата несериозност ви ја симнува маската на борец за конечен раскин со полициско - политичкото подземје и борец за зачувување на името. Најголемите јавни поборници за смена на името се господата Црвенковски, Фрчковски, Милчин, Геровски... Луѓе на кои сценариото за разнебитување на Македонија и осакатување на секоја можност за стабилна независна држава изготвено од полициско-политичко подземје им е доделена улога на предавници. Предавници врз кои вие господине Груевски играјќи ја вашата улога од истото сценарио треба да изградите лик на патриот и еднинствен чувар на Македонија. На зборови тоа одлично го правите, но делата ве откриваат.
За првите двајца моето досие и документите кои јавно ги нудам даваат несоборливи докази - Црвенковски бил премиер-наредбодавач, а Фрчковски министер -извршител на прогонот на политички и идеолошки неистомисленици од ВМРО-ДПМНЕ. Со помош на овие документи можете ИНСТИТУЦИОНАЛНО да ги елиминирате од политичката сцена за сите времиња, и притоа за тоа да добиете честитки и признанија од меѓународната заедница, како човек кој го разбира проблемот на системот и го урива последниот комунистички бастион на Балканот.
Проучување на моето досие во оваа фаза може да трае најмногу еден ден, се разбира ако на истражниот судија целта му е да го заврши неговиот дел од работата во духот на законот и Уставот.  
Еве ги фактите:

1. Доказ дека моето досие е водено од идолошки и политички причини.

[Image: fotosken-03759.jpg]

2. Согласно Правилата за работа на ДБК, претходна оперативна обработка како форма на работа на ДБК временски можела да трае најмногу до една година од заведувањето. Значи, ДБК на Црвенковски, Фрчкоски, Верушевски, Богоевски и компанија, во рок од 1 година имала обврска да ги документира наводните мои противуставни активности и случајот да го процесуира пред надлежен суд, или пак, да ги отфрли сознанијата доколку не се потврдат и да изврши моја т.н. дерегистрација. Но, од доказите се гледа дека пријавените полициски функционери не само што не постапиле согласно правилата на ДБК, туку ме држеле под оперативен третман повеќе години - "последната" службена белешка, барем според она што го поседувам како доказен материјал е од 3 јуни 1998 година. 3. Напред наведените правила за работа на ДБК, дури и не се ниту во согласност со Уставот на РМ, бидејќи ја повредуваат слободата на тајноста на писмата и на сите други облици на општење, приватноста, сигурноста и тајноста на личните податоци, достоинството и угледот и слично гарантирано со член 17, 18 и 25 од Уставот. Значи, Уставот во тоа време не дозволува спрема било кое лице да се врши тајно следење и набљудување, тајно фото визуелно снимање и документирање, тајна контрола на писма и други пратки и прислушкување и контрола на телефон.
 
4. Сепак, најзастрашувачко господине Груевски, е што моето досие го нема во Архивот на Македонија. Значи дека сеуште е активно. Јас се уште сум под обработка. Тоа е најголемиот доказ дека политичко-полициското подземје сеуште функционира. Функционира а вие сте скоро четири години Премиер, кој наводно не е дел од ИНСТАЛАЦИИТЕ. Некако нема логично објаснување, бидејки крајната цел на политичко-полициското подземје е да нема самостојна и демократска МАКЕДОНИЈА.Посочените работи во моето отворено писмо, зборуваат дека судскиот систем во Македонија е инсталиран од друга држава и затоа се однесува така. Ги штити ИНСТАЛАЦИИТЕ НА ТАА ДРЖАВА.
Затоа нема завршени суски процеси за пљачката во приватизацијата. Затоа се укина законот за лустрација од 1990 година , затоа судот ја отфрли мојата кривична пријава како застарена .
(This post was last modified: 15-02-2016, 02:07 AM by ЈорданПетровски.)
06-07-2010, 02:00 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#6

(06-07-2010, 02:00 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: затоа судот ја отфрли мојата кривична пријава како застарена .

После отфрлањето на пријавата дали се исцрпеа сите можности за судски да ги гониш?

06-07-2010, 04:22 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7

(06-07-2010, 04:22 PM)acko Wrote:
(06-07-2010, 02:00 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: затоа судот ја отфрли мојата кривична пријава како застарена .

После отфрлањето на пријавата дали се исцрпеа сите можности за судски да ги гониш?


Водам процес во согласност по правниот лек кој беше можен по отфрлањето на Кривичната пријава.

Тука е играта, процес може, атоа веке се чини, да се развлекува до застареност. Застареноста по сите основи ке настане за дваесет години од последнта службена белешка а тоа ке се случи по судот 2017 година а по документите 2018 година.(06-07-2010, 02:00 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Председателката на Скопскиот суд госпоѓа Кацарска која мојот предметот го чуваше скоро една година нераспореден, односно се додека министерот Маневски не именува истажен судија! А го именува за истражен судија адвокатот Владимир Туфегџиќ, адвокат познат по приватизацијата на Жито мел Куманово од страна на Бајруш Сејдиу. Значи не се работи за неуспешен адвокат, адвокат кој барал заради егзистенција да се вдоми во суд до пензија, туку се работи за врвен стручњак во тоа што македонското подземје најдобро го прави. Тој ќе води истрага против врвот на македонската полиција? Баш да видам. Еве како Туфегџиќ, инаку близок чoвек на Тито Петковски, врши истага: За него нeпобитен доказ дека МВР работел согласно законот кога ми отвориле политичко досие е уснa изјава на некој од МВР, а му го потврдил и обвинетиот инспектор Кузман Јовановски.
Смената на истажните судии е стара комуњарска пракса за да се дојде до застареност на предметот. Една година одработи Кацарска, една година одработи Туфегџиќ, новата судика Весна Басотова не е дојдена од Харвард туку и таа е производ на бастионот на СК-ДЈ - Правниот факултет во Скопје. Tаа веке одработи скоро една година. По неколкумесечните обиди да ја контактирам по телефон за да се информирам до каде е мојот предмет и нејзиното упорно криење и неодговарање на моите повици, испратив писмо до судот со кое побарав да бидам информиран. Одговорот што го добив е повеке од арогантен и некултурен, а каужва и го потврдува скоро се досега искажано.

[Image: 2ccxhl5.jpg]

Значи, господине Груевски, маските конечно паднаа, бидејќи, споменатата истражна судијка Басотова со својата несериозност ви ја симнува маската на борец за конечен раскин со полициско - политичкото подземје и борец за зачувување на името. Најголемите јавни поборници за смена на името се господата Црвенковски, Фрчковски, Милчин, Геровски... Луѓе на кои сценариото за разнебитување на Македонија и осакатување на секоја можност за стабилна независна држава изготвено од полициско-политичко подземје им е доделена улога на предавници. Предавници врз кои вие господине Груевски играјќи ја вашата улога од истото сценарио треба да изградите лик на патриот и еднинствен чувар на Македонија. На зборови тоа одлично го правите, но делата ве откриваат.
За првите двајца моето досие и документите кои јавно ги нудам даваат несоборливи докази - Црвенковски бил премиер-наредбодавач, а Фрчковски министер -извршител на прогонот на политички и идеолошки неистомисленици од ВМРО-ДПМНЕ. Со помош на овие документи можете ИНСТИТУЦИОНАЛНО да ги елиминирате од политичката сцена за сите времиња, и притоа за тоа да добиете честитки и признанија од меѓународната заедница, како човек кој го разбира проблемот на системот и го урива последниот комунистички бастион на Балканот.
Проучување на моето досие во оваа фаза може да трае најмногу еден ден, се разбира ако на истражниот судија целта му е да го заврши неговиот дел од работата во духот на законот и Уставот.
06-07-2010, 04:48 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#8

(06-07-2010, 04:48 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Водам процес во согласност по правниот лек кој беше можен по отфрлањето на Кривичната пријава.

Тука е играта, процес може, атоа веке се чини, да се развлекува до застареност. Застареноста по сите основи ке настане за дваесет години од последнта службена белешка а тоа ке се случи по судот 2017 година а по документите 2018 година.

Значи ’постапката е во тек’ ќе стои во нивните писма до 2018 година, потоа ’постапката’ ќе застари... Ако секоја година менуваат судија, би требало десетина судии да работат на овој предмет. Icon_razz

06-07-2010, 05:25 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#9

Александар Диневски ти претеше со тужба... Те тужеше?

06-07-2010, 05:30 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

(06-07-2010, 05:25 PM)acko Wrote:
(06-07-2010, 04:48 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Водам процес во согласност по правниот лек кој беше можен по отфрлањето на Кривичната пријава.

Тука е играта, процес може, атоа веке се чини, да се развлекува до застареност. Застареноста по сите основи ке настане за дваесет години од последнта службена белешка а тоа ке се случи по судот 2017 година а по документите 2018 година.

Значи ’постапката е во тек’ ќе стои во нивните писма до 2018 година, потоа ’постапката’ ќе застари... Ако секоја година менуваат судија, би требало десетина судии да работат на овој предмет. Icon_razz


Застареноста има една потенцијална ОПАСНОСТ. Можеби ке дојде некогаш во Македонија МАКЕДОНСКА власт, која ке ги возобнови тиe процеси- лустрација.

Затоа тие преку некои мои "пријатели" ми ја нудат можноста на тужба во Стразбур.

Тие очекуваат дека за година две ке поднесам тужба во Стразбур заради неразумни рокови на судење. Судот во Стразбур ке донесе пресуда во моја корист а таа ке биде МАТЕРИЈАЛАНА , ке ми досуди некаква материјалан штета. Штетата ке треба Р. Македонија да ми ја исплати и со тоа завршува приказната. Утре при некоја лустрација мојот случај нема да биде разгледуван бидејки тoj случај добил судски епилог.

пс.Диневски незнам што стори. Немам никакво известување ни од Македонија ниту од Immigration and Refugee Board of Canada.
06-07-2010, 06:34 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#11

(06-07-2010, 06:34 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(06-07-2010, 05:25 PM)acko Wrote:
(06-07-2010, 04:48 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Водам процес во согласност по правниот лек кој беше можен по отфрлањето на Кривичната пријава.

Тука е играта, процес може, атоа веке се чини, да се развлекува до застареност. Застареноста по сите основи ке настане за дваесет години од последнта службена белешка а тоа ке се случи по судот 2017 година а по документите 2018 година.

Значи ’постапката е во тек’ ќе стои во нивните писма до 2018 година, потоа ’постапката’ ќе застари... Ако секоја година менуваат судија, би требало десетина судии да работат на овој предмет. Icon_razz


Застареноста има една потенцијална ОПАСНОСТ. Можеби ке дојде некогаш во Македонија МАКЕДОНСКА власт, која ке ги возобнови тиe процеси- лустрација.

Затоа тие преку некои мои "пријатели" ми ја нудат можноста на тужба во Стразбур.

Тие очекуваат дека за година две ке поднесам тужба во Стразбур заради неразумни рокови на судење. Судот во Стразбур ке донесе пресуда во моја корист а таа ке биде МАТЕРИЈАЛАНА , ке ми досуди некаква материјалан штета. Штетата ке треба Р. Македонија да ми ја исплати и со тоа завршува приказната. Утре при некоја лустрација мојот случај нема да биде разгледуван бидејки тoj случај добил судски епилог.

пс.Диневски незнам што стори. Немам никакво известување ни од Македонија ниту од Immigration and Refugee Board of Canada.

Јордан, ти си навистина исклучок...за македонските прилики. Во МК сите се лактаат да дојдат до некоја позиција за да крадат.Ти имаш законска можност легитимно да си ги наплатиш своите лични и семејни страдања. Ти тоа не го сакаш туку за повисоки македонски идеали и понатаму тераш работата, со која фактички сакаш да завршиме со комунизмот и инсталациите и , веќе еднаш, МК да се суштински осамостои . Ти си еден од ретките Македонци кои ни дава надеж дека МК може и да ја биде.
07-07-2010, 07:57 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#12

Дел од текстот "СПАСИТЕЛИ" кој треба да излезе деновиве:

Quote:Прогласот "Никој нема право да преговара за моето име!" наводно го напишале млади, образувани луѓе. Луѓе родени и израснати тука во Канада, кои треба да знаат што е демократија и како треба да функционира правната и демократска држава, бидејќи од Канада подобар пример како држава на демократијата се сомневам дека има на земјината топка. Тие млади луѓе треба првин да побараат демократизација и декомунизација на Република Македонија. Наспроти тоа, чудна е нивната пасивност кон пораката која беше упатена од Министерот за имиграција на Канада кога на прославата на 50 годишнината на организација Обединети Македонци јавно, јасно и гласно изјави дека Канада секогаш имала разбирање за Македонците кои барале спасение и азил од комунистичкиот режим во Македонија, да ги потсетам "омладинциве" од Комитетот дека последниот азил од Канадските власти е одобрен 2005 година на државјанин на Р. Македонија. Во прогласот останаа и без да понудат решение со кое Македонија на легитимен начин ќе ги прекине преговорите. Прекин од кој Македонија ќе поентира и ќе добие нескриени симпатии и подршка од најважните играчи во свтската дипломатска политика, прекин на преговори прифатен од САД, Канада и земјите на ЕУ. Ниедна влада од овие држави тука нема да поддржи неаргументиран прекин на преговорите.
20-08-2010, 08:43 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#13

Mozite da mu pluknite pod pendzere na premierot Gruevski, drugo nisto ne mu mozete
21-08-2010, 01:06 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#14

(21-08-2010, 01:06 AM)NACIONALIST Wrote: Mozite da mu pluknite pod pendzere na premierot Gruevski, drugo nisto ne mu mozete


Наци да знаеш го послушавме твојот совет и му плукнавме под пенџере на Грујо, гледаме почна да се дави во плуканицата. По се спaсителите на Грујо ке се однесуваат исто како што се однесуваа спасителите на Љупчо кога тој се давеше во плуканиците.
21-08-2010, 05:43 AM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#15

(21-08-2010, 05:43 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Наци да знаеш го послушавме твојот совет и му плукнавме под пенџере на Грујо, гледаме почна да се дави во плуканицата. По се спaсителите на Грујо ке се однесуваат исто како што се однесуваа спасителите на Љупчо кога тој се давеше во плуканиците.


Se fakate kako davenik za slamka, i napagate edna licnost bez nikakva podkrepa a branite krvnik koj ja unisti Makedonija i ekonomski i nacionalno, ama p[ak ke vi recam premierot mrava ne go lazi, i utre da ima izbori ke dobie poveke pratenici od kolku sto ima sega, taka da narodot go prepozna toj sto znae da go vodi i da se bori za nbego
21-08-2010, 01:47 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#16

(21-08-2010, 01:47 PM)NACIONALIST Wrote:
(21-08-2010, 05:43 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Наци да знаеш го послушавме твојот совет и му плукнавме под пенџере на Грујо, гледаме почна да се дави во плуканицата. По се спaсителите на Грујо ке се однесуваат исто како што се однесуваа спасителите на Љупчо кога тој се давеше во плуканиците.


Se fakate kako davenik za slamka, i napagate edna licnost bez nikakva podkrepa a branite krvnik koj ja unisti Makedonija i ekonomski i nacionalno, ama p[ak ke vi recam premierot mrava ne go lazi, i utre da ima izbori ke dobie poveke pratenici od kolku sto ima sega, taka da narodot go prepozna toj sto znae da go vodi i da se bori za nbego

Еј, бранителот на ликот и делото на ROCKY се врати! За поздравување e тоa што на КОТЛЕ има модератори со толу драстични политички претпочитувања.
Види NACIST, ќе ме мачиш да барам по стари форуми каде во капка вода ги давиш напаѓачите на стариот твој Фирер - Љубчо Георгиевски, кој патем лично го постави ROCKY (Грујо) на позицијата Претседател на ДПМНЕ. Сега ТИ си најголемиот плукач против пусти Љубчо. Таа ли судбина го чека твојот сегашен идол? "Партиските вонјици", оперишани од вистината, каков што си ти се токму причината за бедната ситуација во која се наоѓа Македонија. Етикетираш други како србоКОМУНИСТИ, но всушност ти си комунистот, само што наместо во Тито се крстиш во Грујо.
Сум те прашал неколкупати во минативе осум месеци да ми објасниш кои се големите подвизи, резултати и постигнувања на Грујовски во изминативе 4 години октако е премиер? Ако ми дадеш одговор на ова прашање ти го гарантирам мојот глас за Грујо на следните избори. Еве ти прилика да бидеш заслужен "војник" и да сториш нешто продуктивно за твојот привемен бог.
21-08-2010, 02:43 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#17

(21-08-2010, 02:43 PM)Solenik Wrote: Еј, бранителот на ликот и делото на ROCKY се врати! За поздравување e тоa што на КОТЛЕ има модератори со толу драстични политички претпочитувања.
Види NACIST, ќе ме мачиш да барам по стари форуми каде во капка вода ги давиш напаѓачите на стариот твој Фирер - Љубчо Георгиевски, кој патем лично го постави ROCKY (Грујо) на позицијата Претседател на ДПМНЕ. Сега ТИ си најголемиот плукач против пусти Љубчо. Таа ли судбина го чека твојот сегашен идол? "Партиските вонјици", оперишани од вистината, каков што си ти се токму причината за бедната ситуација во која се наоѓа Македонија. Етикетираш други како србоКОМУНИСТИ, но всушност ти си комунистот, само што наместо во Тито се крстиш во Грујо.
Сум те прашал неколкупати во минативе осум месеци да ми објасниш кои се големите подвизи, резултати и постигнувања на Грујовски во изминативе 4 години октако е премиер? Ако ми дадеш одговор на ова прашање ти го гарантирам мојот глас за Грујо на следните избори. Еве ти прилика да бидеш заслужен "војник" и да сториш нешто продуктивно за твојот привемен бог.Slusaj prijatele!!! ne moras da baras po forumite sto sum postiral jas ke ti kazam deka tocno e toa deka sum se krstel vo Ljupco i nekoj da mi recese nesto loso za nego spremen bev vo sekoe vreme da se presmetam so bilo koj, se dodeka toj Ljupco ne ja primo TATARSKATA vera sega Ljupco mi idi glavata da mu e skinam i fudbal da igram so ne, a toa ke bidi isto i za Grujo ako izlezi i da kazi deka e TATARIN, ali ne veruvam jas vo toa deka mozi Grujo da go napravi.
A ner samo sto go plukam tatarinot Lajupco, tuku sum spremen i da pukam vo site takvi kako nego.
21-08-2010, 03:04 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#18

(21-08-2010, 03:04 PM)NACIONALIST Wrote:
(21-08-2010, 02:43 PM)Solenik Wrote: Еј, бранителот на ликот и делото на ROCKY се врати! За поздравување e тоa што на КОТЛЕ има модератори со толу драстични политички претпочитувања.
Види NACIST, ќе ме мачиш да барам по стари форуми каде во капка вода ги давиш напаѓачите на стариот твој Фирер - Љубчо Георгиевски, кој патем лично го постави ROCKY (Грујо) на позицијата Претседател на ДПМНЕ. Сега ТИ си најголемиот плукач против пусти Љубчо. Таа ли судбина го чека твојот сегашен идол? "Партиските вонјици", оперишани од вистината, каков што си ти се токму причината за бедната ситуација во која се наоѓа Македонија. Етикетираш други како србоКОМУНИСТИ, но всушност ти си комунистот, само што наместо во Тито се крстиш во Грујо.
Сум те прашал неколкупати во минативе осум месеци да ми објасниш кои се големите подвизи, резултати и постигнувања на Грујовски во изминативе 4 години октако е премиер? Ако ми дадеш одговор на ова прашање ти го гарантирам мојот глас за Грујо на следните избори. Еве ти прилика да бидеш заслужен "војник" и да сториш нешто продуктивно за твојот привемен бог.Slusaj prijatele!!! ne moras da baras po forumite sto sum postiral jas ke ti kazam deka tocno e toa deka sum se krstel vo Ljupco i nekoj da mi recese nesto loso za nego spremen bev vo sekoe vreme da se presmetam so bilo koj, se dodeka toj Ljupco ne ja primo TATARSKATA vera sega Ljupco mi idi glavata da mu e skinam i fudbal da igram so ne, a toa ke bidi isto i za Grujo ako izlezi i da kazi deka e TATARIN, ali ne veruvam jas vo toa deka mozi Grujo da go napravi.
A ner samo sto go plukam tatarinot Lajupco, tuku sum spremen i da pukam vo site takvi kako nego.


Ова пак прескокна да ми го одговориш. Ти го зголемив и обележав црвено да ти е полесно да го прочиташ:
Quote:Сум те прашал неколкупати во минативе осум месеци да ми објасниш кои се големите подвизи, резултати и постигнувања на Грујовски во изминативе 4 години октако е премиер? Ако ми дадеш одговор на ова прашање ти го гарантирам мојот глас за Грујо на следните избори. Еве ти прилика да бидеш заслужен "војник" и да сториш нешто продуктивно за твојот привемен бог.Слушај Друже, ќе ти дадам совет кој ќе ти служи во животот: Цени ги луѓето спрема делата, не спрема зборовите.
На Љубчо му е најмал гревот што јаде бурек околу бугараштината. Неговото предавство е тоа што ги остави комуњарите да си тераат по старо. Ни го сврте грбот на нас старите ВМРОвци и го предаде името и идеалот, се здужи со бандитите - па затоа сега тропа глупости дека бил бугараш. Ианку, и тоа е лага - каде е вистинскиот доказ дека тој станал Бугарин? Се зборува за некаков пасош, но никој го нема видено.
21-08-2010, 03:12 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#19

(21-08-2010, 03:12 PM)Solenik Wrote: Слушај Друже, ќе ти дадам совет кој ќе ти служи во животот: Цени ги луѓето спрема делата, не спрема зборовите.
На Љубчо му е најмал гревот што јаде бурек околу бугараштината. Неговото предавство е тоа што ги остави комуњарите да си тераат по старо. Ни го сврте грбот на нас старите ВМРОвци и го предаде името и идеалот, се здужи со бандитите - па затоа сега тропа глупости дека бил бугараш. Ианку, и тоа е лага - каде е вистинскиот доказ дека тој станал Бугарин? Се зборува за некаков пасош, но никој го нема видено.


Jas sto treba tatarinot da napravi za da mu veruvate deka e tatar, javno na emisija izleze mislam deka bese vo centar so Vasko Evtov i javno kaza deka e tatar so tararski pasos i koj treba da go vidi toj pasos koga javno kaza deka go ima i sto treba uste poveke da s ezboruva, a za toa sto prasuvas koi se zaslugite na Gruevski?? gi ima mnogu, samo vie so temnite naocari nemozita da gi vidite.
21-08-2010, 03:17 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#20

(21-08-2010, 03:17 PM)NACIONALIST Wrote:
(21-08-2010, 03:12 PM)Solenik Wrote: Слушај Друже, ќе ти дадам совет кој ќе ти служи во животот: Цени ги луѓето спрема делата, не спрема зборовите.
На Љубчо му е најмал гревот што јаде бурек околу бугараштината. Неговото предавство е тоа што ги остави комуњарите да си тераат по старо. Ни го сврте грбот на нас старите ВМРОвци и го предаде името и идеалот, се здужи со бандитите - па затоа сега тропа глупости дека бил бугараш. Ианку, и тоа е лага - каде е вистинскиот доказ дека тој станал Бугарин? Се зборува за некаков пасош, но никој го нема видено.


Jas sto treba tatarinot da napravi za da mu veruvate deka e tatar, javno na emisija izleze mislam deka bese vo centar so Vasko Evtov i javno kaza deka e tatar so tararski pasos i koj treba da go vidi toj pasos koga javno kaza deka go ima i sto treba uste poveke da s ezboruva, a za toa sto prasuvas koi se zaslugite na Gruevski?? gi ima mnogu, samo vie so temnite naocari nemozita da gi vidite.

Околу Љубчо, повторно ја промашуваш целта: неговите денешни бљувотини околу бугараштина се шминка, па и да се вистина - каква последица имаат кон државата? Тој Република Македонија не ја припои на Бугарија додека беше премиер, така да неговите лични сентименти кон таа држава се небитни. Љубчо го знаев лично во неговите денови дури да стане Премиер и можам со главата да гарантирам дека тогаш кај него немаше ни грам бугараштина. Суди го човекот по делата, не по зборовите! Нека го ПОКАЖЕ Бугарскиот пасош!!
Проблемот е што тој продолжи со пљачкањето на државата, дозволи да се случи Татковинската војна (за која сум сигурен дека си го поддржал Љубчо тогаш - "за да им ја ебе мајката на Шиптарите") и Рамковниот Договор, проблемот е што не стори ништо да го поврати името и знамето, за се реши со криминалот и да почне демократија и просперитет. Ова денеска го работи и твојот нов идол Грујо.

Quote:Ова пак прескокна да ми го одговориш. Ти го зголемив и обележав црвено да ти е полесно да го прочиташ:

Сум те прашал неколкупати во минативе осум месеци да ми објасниш кои се големите подвизи, резултати и постигнувања на Грујовски во изминативе 4 години октако е премиер? Ако ми дадеш одговор на ова прашање ти го гарантирам мојот глас за Грујо на следните избори. Еве ти прилика да бидеш заслужен "војник" и да сториш нешто продуктивно за твојот привемен бог.

Штом ги има толку многу, нема да ти е тешко да наброиш барем 5-6!
Адје да видам список, друже.
(This post was last modified: 21-08-2010, 03:31 PM by Solenik.)
21-08-2010, 03:31 PM
Reply