Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ГЕРОСКИ - ИВАНОВ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,436
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Da se reformira i "soros" dodeka starite kadri dokraj ne go degradirale, a kako trgnale na dobar pat se i:
DA GO SMENIME NASLOVOT NA USTAVOT I IMENKITE VO NEGO, DA GI ZACHUVAME PRIDAVKITE KAKO IDENTITETSKI BELEZI, NA GRCIJA DA I` GO DADEME ERGA I KONECHNO NA MAKEDONIJA, NA GRADJANITE, DA IM SE OTVORI PATOT ZA NATO I ZA EU DODEKA NE NI JA SNEMALO DRZZAVATA, DODEKA NE BIDEME MAKEDONCI BEZ INSTITUCII KAKO OD PRED ASNOM 44-TA!!
Se zarekov ke molcham zashto e veke se kazano za se` i sega samo povtoruvanja, dosadni povtoruvanja bez vizija.
No ne mozzam da im se iznachudam na konvertitsvoto, na lugeto neli intelektualci, urednicri so vselenski pogledi i na nivnite mali golemi bogovi, na bushavite teatarski rezziseri i na ushte po nekoj sorosov sledbenik. Na nivnite nagli vrtenj za 180.
Se fatile sega kontra svoite dovcherashni proklamacii za imeto na drzzavata, gi shitkaat svoite dovchrashni nato i eu zalozzbi verojatno poradi grst sueta i poradi ponekoja nedobiena pozicija, privilegija i drzzavni pari od novata vlast.
I namesto na lugeto shto gi chitaat i shto gi slushaat vo nedebatnite debati da im objasnat deka "erga omnes" e identitetskoto ime na drzzavata, a ne identitet na narodot i nacijata, namesto da im kazat deka i pasoshot i drugite akti i dokumenti, pa i samiot ustav, se samo upotrebni alatki za IDENTIFIKACIJ, a ne za IDENTITET, se blamiraat manipulirajki pred istoriskiot predizvik.
No, shto da se pravi, neprijatno mi e koga gledam kako golemite borici vsushnost se mali luge i shto se` ponisko i vo “solza grchev stil” se prepelkaat vo zaslugite na svoeto minato.
(3. maj 2018 / Zoran Ivanov)

(This post was last modified: 15-05-2018, 02:25 AM by ЈорданПетровски.)
15-05-2018, 02:23 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,436
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:Точка од која нема враќање назад

Скопје и Атина се на чекор до решение на спорот за името. Наскоро веројатно ќе разбереме што конкретно значи формулата „ерга омнес“. Искрено се надевам дека владата на Заев ќе постигне добар договор и дека ќе ги исполни своите ветувања дека компромисот нема да го засегне македонскиот национален идентитет.


[Image: Branko-Geroski-696x478.jpg]

13.05.2018
Како што се претпоставуваше и како што веќе објаснив пред некој ден, толку колку што ми беше дозволено во мојот настап во емисијата „Само вистина“ на Канал 5, Скопје и Атина најверојатно ќе се договорат да потпишат меѓусебна спогодба за спорот за името, но спогодба во која ќе се предвиди рок за имплементација на решението во нашето (домицилно) законодавство, најверојатно со промена во Уставот.
Влијателните грчки медиуми веќе го обелоденија ова сценарио и сега ја уверуваат грчката јавност во она за што и јас и други луѓе пишувавме и говоревме во неколку наврати. Имено за тоа дека после потпишувањето на спогодбата, која ќе биде комплетно обврзувачка, следи долг процес на ратификација на нашето членство во НАТО од страна на земјите членки. Во тој период Македонија ќе мора строго да ги испочитува и словото и духот на договореното. Во „дуелот“ на Канал 5 за тоа го убедував и неочекувано агресивниот и малку збунет претставник на „ерга омнес стратегијата“ на некои наши интелектуалци, според која треба да „дадеме“ сѐ што ќе ни се побара, па дури и она што од нас не се бара, а со цел да ги „задоволиме“ Грците и така, по секоја цена, да влеземе во НАТО (колегата Зоран Иванов е еден од групата заговорници на оваа „стратегија“).
Но, да ги оставиме тие несериозности сега. Општо земено, идејата спорот да се реши со спогодба со комплетно обврзувачки одредби и со рок за имплементација е одлична и единствено можна, всушност. Зошто? Затоа што во овој момент владата на Заев објективно не може да стори ништо друго освен да потпише спогодба со владата на Ципрас и да ја ратификува во Собранието. Во македонскиот парламент во овој момент не постои двотретинско мнозинство за било каква промена на Уставот. Дури ни за таква каква што веројатно ќе биде нужна за да се „зацементира“ договореното.
Велам, замислената техника како да се дојде до решение на спорот (можеби уште идната недела во Софија) е добра. Но, најважна сепак ќе биде суштината на договорот. Прифатливо композитно име, во чија основа секако мора да биде зборот Македонија, ќе се најде. Тоа е јасно. Но, каков ќе биде опфатот на новото компромисно име? Дали Атина и Скопје постигнале договор што сѐ подразбира формулата „ерга омнес“? Не сум баш сигурен дека преговарачите ја апсолвирале таа најважна тема. Обратно, имам впечаток дека се водат жестоки преговори токму за ова прашање. И страхувам дека нема лесно да се постигне согласност.
Конечно, ако владите во Скопје и во Атина сепак успеат да ја усогласат формулата „ерга омнес“, пред да ја потпише спогодбата, демократскиот премиер Зоран Заев сепак ќе мора да ја извести домашната јавност за сите детали на решението. И апсолутно сум сигурен дека тој тоа и ќе го стори. Зошто? Затоа што премиерот е свесен дека потпишувањето на договорот е точка од која нема враќање назад и затоа ќе сака да ја сподели одговорноста за одлуката – ако не со јавноста, тогаш барем со целата влада и со органите и телата на својата партија. Искрено, очекувам Заев да ги одржи досегашните ветувања (не само негови) дека решението на спорот нема да ги засегне атрибутите на македонскиот национален идентитет.
Да, знам дека деновиве е фенси да се ломоти дека ваква „никаква“ Македонија нема идентитет вреден да се брани и дека ни е потребен, всушност, некаков нов идентитет. Небаре нашиот национален идентитет е како стар автомобил кому му минало времето, па сега троши пари за масло и за поправки на дефектите и затоа е паметно да се замени со нов. Убеден сум дека и Заев и одговорните политичари во Владата не наседнуваат на ваквите инфантилни тези и пози, бидејќи со нив навистина не може да се изгради сериозна политичка позиција. Македонија секогаш преговарала, а се надевам дека и сега преговара, за име кое ќе се употребува во службената комуникација со државите и во меѓународните организации (прифатливо и за Грците и за нас). Никогаш не се преговарало за име со кое ќе ги преименуваме сите институции во нашата земја, не за име со кое ќе применуваме буквално сѐ од Гевгелија до Табановце, не за име чија употреба во Македонија на Грците никаква суштинска полза нема да им донесе (освен што ќе задоволи нечии каприци), а за нас сепак ќе значи поткопување на темелите на македонскиот национален идентитет.
Ова што го пишувам, почитувани читатели, не е некоја моја нова „патриотска поза“, како што ме обвинуваат некои недоветни луѓе. Не. За компромисно решение на спорот со Грција се залагам долги години. Во 2007 и 2008 година, пред самитот на НАТО во Букурешт, напишав триесеттина обемни колумни на оваа тема. Бев нарекуван грчки платеник и шпион, подоцна дури и „поголем Грк од Венизелос“. Ја бранев мојата идеја и тогаш кога сите македонски политичари одбиваа суштински да разговараат за компромис. И тогаш кога тие што сега заговараат нов македонски идентитет, или молчеа или беа големи „патриоти“. Ја ризикував дури и својата кариера, бев сменет од главноуредничката позиција во весникот што го основав, во еден обид да се задуши мојот глас.
Не попуштив ни тогаш, тврдоглаво ја заговарав идејата за компромис со Грците и за потребата што поскоро да станеме членка на НАТО и на ЕУ. Но, исто толку тврдоглаво тврдев, како што сега тврдам, дека компромисното меѓународно име за нашата земја не смее да го засегне нашиот национален идентитет. Немам причина, после толку навреди и клевети изречени на моја сметка, сега да го менувам своето мислење. Тоа е мојата „црвена линија“. Таа е само моја и никого на ништо не обврзува. Моето мислење им е важно само на тие што ќе одлучат дека им важно. Објективно, сега е важно да видиме која е „црвената линија“ на Зоран Заев и каков договор ќе биде постигнат.
Искрено му посакувам успех на премиерот и му ветувам силна лична поддршка ако постигне спогодба со која ќе ги одржи своите јасни ветувања што ги паметиме сите. Зборот си е збор, нели?
15-05-2018, 02:28 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,436
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

Quote:REAKCIJA

[Image: Zoran-Ivanov.jpg]

13.05.2018
REAKCIJA na tekstot na Branko Geroski objaven deneska (13.5.2018) na negoviot portal “Plus info”,a po povod negovite za mene nerazbirlivi obidi da manipulira i da gi izvrtuva moite stavovi iskazzni vo debata so nego vo emisijata na Kanal 5 televizija “Samo vistina” emituvana vo zzivo na 10.5.2018:
Geroski, mnogu sme razlichna vo nashite kulturoloshki i karakterni matrici. Malku brem zasramise koga, se nadevam svesno, podmetnuvash nevistini. Preslushaj ja emisijata i oslushni ja javnosta shto veli za tvoite, ne za prvpat, promasheni prognozi. Ti so ovj tvoj tekst so koj se obiduvash, ne znam poradi shto da me navreduvash, duri sega otkako Nimic vo drushtvo na ministrite za nadvoreshni raboti na Makedonija i na Grcija navestija, a grchkite medium nedvosmisleno obelodenija promeni vo mkedonskiot ustav vo duhot na baranjeto za “erga omnes”, vrtish za 90, za 180 stepeni. No gledam deka ti pak ne razbirash i ushte se prashuvash shto toa ke bide erga omnes, za kade i do kade. Pa preslushaj me Geroski vo emisijata so tebe pa od tretpat belkim ke svatish.
Vo debatata te ubeduvav deka ustavot ke se menuva, ti tvrdeshe ne. (Po polovina chas dodusha reche deka “ke se vmetnuval amandman”. Ti replicirav deka “znachi sepak ustavot ke se menuval”). Izjasni se koja beshe tvojata prognoza: da ili ne? Sega po 2 dena otkako gi slushna signalite od Atina, velish da. No Iavnov toa vo emisijata vo ochi pred tri dena ti go kzza i pred atinskite signali, preslushaj Geroski).
Ne znam shto te tera da ja ubeduvash javnosta koja ne ja gledala emisijata (drugata znae), deka jas sum zagovaral deka na Grcite treba da im dademe se` koga jasno 100 pati ti velev, isto taka javno v ochi, deka ke im dademe, (kako shto eve i im dava nashata politika), “erga omness” – ime na drzzavata koe ke stoi na i vo ustavot. Ime Geroski, ime na drzavata, (i so golemi bukvi: IME NA DRZZAVATA). Znachi pak “IMETO NA DRZZAVATA”, a ne IDENTITETOT.
Se obidov da ti objasnam neshto shto sme go uchele vo 2-ro, vo 3-to oddelenie deka imeto e imenka, a deka identitetot e vo pridavkite. Makedonija, Geroski, e imenka, a mkedonski e pridavka. Sega manipulirash deka “sum im daval na Grcite se`”, go najde chovekot. I vo emisijata ti kazav: nishto ja sne davam. I da sakam ne mozzam, ne sum vo pozicija, ne sum politichar. Samo upatuvam kade e mozzen kompromis za reshenie. Samo toa. I, da ne se manipulura, da se pravi razlika megu "IDENTITET" i "IDENTIFIKACIJA.
Samo toa. I ustavot i pasoshot i drugite dokumenti se samo alatki za identifikacija, za lichna identifikacija. Jazikot makedonski, nashiot na svetsko nivo unikaten jazik makedonski, tradiciite, nasledatvata, etno kulturnite belezi, toa se nashite identitetski neizbrishlivi zzigovi. Polemizirash a vaushnost ti sakash da bidesh aktiven uchesnik vo politichkite procesi. No za toa treba na izbori da odish, neli. I zatoa, ne te slushaat pregovarachite. Sogleduvash li barem zoshto? Pa zatoa shto eve ti se pogreshni, nerealni analizite, ztoa. I eve, za tvoja nesreka, a ne znam zoshto si tolku nesreken shto vo debatata na Kanal 5 televizija se ostvaruvaat moite, a ne tvoite analizi i toa bez jas da pishuvam otvoreni pisma ili direktni poraki do politicharite. Toa ne e moja preokupacij. Nie sme na tribinite, na gledalishteto, a tie se igrachite na terenot. Ama ti sakash da shutirash od tribinite Gerovski. No tamu ne e topkata, taa e dolu na terenot kaj politicharite. Ova kako pouka, ako sakash prifati, ako ne zdravje, vozrasen si, ti si izbirash za sebe. Pa, Geroski, otsekogash bilo taka, ne znam shto tolku si uljandisan shto si promashil ushte edna prognoza, umen si ti i taka postojano brgu se koregirash.
Milo mie shto gi promeni “tvoite” ubeduvanja za ova tema ,a samo pred nekolku dena na tv se prashuvash i se chudish kako toa vo Valnadovo ke pishuvalo deka gradot e vo drzzavata Gorna Makedonija. E pa taka Geroski, ako sakame, znachi ako sakame vo NATO, vo EU, ke pishuva taka. Ti toa ne go vide. A znaesh li zoshto ne go vide toa do denska Geroski? Eve ke ti kazzam: zatoa shto ti ne se potpirash na tvpoite analizi, tuku zatoa shto prvo gledash kade tvoite gura ja vodat vodata pa trchash po niv nizvodno i …. greshish. Toa so tebe se sluchi i ovj pat so prognozite za pregovorite so Grcija. Obidise da se potpresh se na sebesi Geroski, na sopstveni stavovi, koga ke gi imash sekako. Pameten si, iskusen, imash privatni medium za pri objavuvanjeto da ne zavisish od nikogo. Samiot vrz sebe poobjektivno ke gi sohgleduvash procesite, analizite ke ti bidat pouspeshni.
Ne, Geroski, ne ti e Zoran Ivanov vinoven sho “analitichki” talkash.
PS. Vprochem, ushte eden tvoj mentor, eminenten professor i kogo vo stapki go kopirash i od kogo copy paste pravish kaj sebe i od negovite stavovi, samo nekolku chasa po nshiot nastap na Kanal 5 tv (i toj malku zadocni i ne te informiral deka ke go promeni i negoviot stav spored koj “nema potreba ustavot da se menuva”), se prestroi vo ona shto jas celo vreme go zboruvav na nashta debata deka i naslovot na ustavot i ushte po neshto vo nego ke prtetrpat promeni vo delot na imenuvanjeto na drzzvata i vo taa nasoka sega, duri sega, i toj ja ubeduvashe javnost deka toe za nas e “podnosliva” otstapka. I ete, dojde i ti so nego i so drugiot tvoj guru na mojata analitichka malenkost. No, kasnish Geroski, navistina mnogu mi e zzal. Se obiduvam da ja razberam tvojata frustracija za tvoite pogreshni percepcii koi ne se objektiviziraat. Moj kolegijalen sovet: koga analizirash potpri se vrz sebe, batali gi mentorite, dovolno si iskusen konechno toa da si go svatish. Neka uchat tie od tebe bez ogled na privilegite shto ti gi ovozmozzile. Kazzi im deka ste fit fit, deka nishto ne im dolzzish. Bidi si svoj, obidi se. Taka i tie poveke ke te cenat. Vo toa ke sum na tvoja strana zashto ke imash i pochit i ke imash pochist analitichki um.
Ostani so zdravje Geroski. Patem, otvori gi moite stari tekstovi od pred 10 godini i ke vidish deka ova shto sega go zboruvam e idejata koja Makedonija ke ja integrira tamu kade shto veke 20 i kusur godini ni vetuva nashata politika.

Zoran Ivanov, Skopje / 13.5.20
15-05-2018, 02:31 AM
Reply