Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЦУЦУЛОВСКИ - МИЛЧИН
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,142
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:КАТАСТРОФАЛНА ГРЕШКА

Катастрофална грешка е целата политика да се подреди на постигнувањето договор со Грција заради почнувањето преговори со ЕУ и поканата за НАТО. Зошто? Зашто Грција не преговара, Грција уценува. Грција сака наша капитулација. Грција сака да ни го издиктира Уставот. Што е многу, многу е! Ултиматумот треба да се одбие јасно и гласно.


Да, нам ни се важни и НАТО и ЕУ. Но, во актуелниот светски политички контекст во кој доминира Путиновата офанзива, Македонија не им е неважна на НАТО и ЕУ и тие би требало да ја притиснат Грција да не ја опструира безбедноста на Балканот така што ќе го спречува влезот на Македонија во НАТО и ЕУ. Не верувам дека тие се без аргументи и "аргументи" со кои ќе ја омекнат Грција.


Владимир Милчин фб статус
Quote:ЛОНЕЦ И ЛОКОМОТИВА


[Image: 31162277_958380414327268_221521603817216...e=5B6102BD]Со Владимир Милчин се знаеме од училишни денови. Во личните (приватните) средби му се обраќам со Владе, а тој мене со Љупчо. Откога се знаеме – а тоа се повеќе од пет децении – никогаш (барем лично) не ме навредил, ниту јас (верувам) сум го навредил. Тоа не значи дека во сѐ согласуваме. Напротив, постоеле (и постојат!) многу нешта за кои имаме не само различни, туку и спротивставени мислења. Сепак, тоа не довело до меѓусебни вулгарни или непресметливи навреди. Затоа, и си дозволувам на овој начин да му се обратам:

Добро е, Владе, што почна отворено да се дистанцираш од потезите/одлуките на одредена политика, сеедно која партија (или партии) стојат зад неа. Но, сѐ ми се чини (нека и грешам) дека тоа требаше да го направиш порано. Ова не значи дека Твоето јавување е сосема задоцнето, дека сѐ е готово, завршено и довршено, туку дека реагираш (така барем мислам) после долга временска задршка. Верувам дека вицот што ќе го кажам го знаеш. Сепак, ќе го кажам, зашто на некои работи вреди човек да им се навраќа. Во една малечка земја (сеедно која) еден домаќин решил да си го модернизира животот. За таа цел, си купил експрес-лонец. Во моментот кога лонецот почнал да пишти, испуштајќи снажен млаз пареа, неговиот сосед, со секира во рацете, се пуштил да го разбие. Прашан од домаќинот зошто сака да го скрши лонецот, соседот одговорил дека треба навреме, додека е уште мал, да се уништи, бидејќи кога ќе порасне ќе стане локомотива, која е многу поопасна и која многу потешко се сопира, отколку кога постои како мал и безопасен лонец/локомотива.
Верувам дека моево обраќање нема да го сфатиш погрешно. Но, дури и да биде така, ништо страшно – луѓе сме, со сите мани и доблести. Во секој случај, ова не е време за ликување и меѓусебно „докажување“ кој и кога бил во право, како што многумина, за жал, би сакале да го сфатат.

[Image: 27545236_919358504896126_749679060259281...e=5B99A4DC] Љубомир Цуцуловски фб статус
23-04-2018, 10:16 PM
Reply