Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 10 Vote(s) - 3.3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
В България и Македония лъжат еднакво
Author Message
braniteli Offline
Member
***

Posts: 132
Joined: May 2010
Reputation: 3
#41

[Image: 2j4og9x.jpg]
Vaka Bugarskata drzava ja pisuva istorijata.
Preshkrtaj Makedonec i so crveno napishi Blgarin. !!!!!!!
08-09-2010, 02:13 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#42

(08-09-2010, 02:13 PM)braniteli Wrote: [Image: 2j4og9x.jpg]
Vaka Bugarskata drzava ja pisuva istorijata.
Preshkrtaj Makedonec i so crveno napishi Blgarin. !!!!!!!
Морее айде да знаме как наще баби,дедовци,майки и татковци комунарите на Георги Димитров ги писаха сите во Пиринска Македония за етнически македнци оти вака кажале от коминтерна и Саталин.... ПА МИ Е МНГО ИНТЕРСНО ЗАЩО КАОГА ГИ ПИСА МАКЕДНЦИ Г.ДИМИТРОВ ДЕКА Е 100% ОТ МАКЕДНЦИ КОРЕН СИ ОСТНА ЗА СЕКОГАШ БЪЛГАРИН ???


Бранетели ва комунарска пропагна си веравай ти на нея ния е знааме вистината има тема там са сите докумети не се повтарай !!!
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

08-09-2010, 02:27 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#43

(08-09-2010, 02:13 PM)braniteli Wrote: [Image: 2j4og9x.jpg]
Vaka Bugarskata drzava ja pisuva istorijata.
Preshkrtaj Makedonec i so crveno napishi Blgarin. !!!!!!!

Това е домова книга. Ако служебно са ги написали македонци, а те са искали да фигурират в книгата като българи?

Не си ли помислил и за тоя вариант?

Децата са на около 60 г. и сигурно могат да те осветлят по въпроса.
08-09-2010, 03:01 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15
#44

(08-09-2010, 03:01 PM)Kasnakovski Wrote: [quote='braniteli' pid='17395' dateline='1283951595']
[Image: 2j4og9x.jpg]
Vaka Bugarskata drzava ja pisuva istorijata.
Preshkrtaj Makedonec i so crveno napishi Blgarin. !!!!!!!

[Image: 41286_420113864951_538564951_4916086_3045847_n.jpg]

Вака комунистите я пишуват историята! Барабар со Тито. Още по-интересно е, че самият Георги Димитров, чиято майка е от Банско, а баща от Разлог, не се е писал македонец, нито пък Антон Югов, който е от Леринско, нито пък Георги Трайков, нито Тодор Павлов и още плеяда комунистически висши дейци, родом и от трите дела на Македония....от това става ясно, че става дума за чиста проба политическа поръчка. македонците се гледа како на помирувачки фактор(еден вид тампон за омекнување на историските непријателства) помеѓу Србија и Бугарија во пресрет на идната федерација. Нешто како компромис, србите попуштат во спроведувањето на српството со давање одредена автономија на македонија(проектот за македонска културна автономија со јазик и нација... но политичко економски под целосна контрола) а Българиа попушта и отказва исканијата за ребалгаризација на македонија. Фактически, България, като посрамена и поразена поради сојузот со Германија, веројатно под натиск, мора да прифати полоши решенија.. в клучително и македонизација на Пиринско. На практика, се покажува дека македонизмот се развива во најголем дел во српски јасли и с нагласен антибугаризам, кое веројатно не била почетната замисла на Тито и компанијата. “Пукањето на балонот“ во 48 придонесува за радикална промена на курсот и делумно враќање кон старите непријателства. Тоа го определува и текот на развојот на македонизмот.
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
(This post was last modified: 10-09-2010, 08:06 AM by jingiby.)
10-09-2010, 08:02 AM
Reply