Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ХЕРОЈОТ НА ЗАЕВ, ЃОРЃИ ЛАЗАРЕВСКИ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#119-10-2017, 11:04 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:Лазаревски: Сигурен сум дека Груевски знаеше за прислушувањето23:31 | ноември 3, 2017[Image: 23224605_10210652599935548_2039687540_o-701x399.jpg]
Ѓорѓи Лазаревски, еден од луѓето без кои јавноста никогаш немаше да ги слушне „бомбите“ што ги објави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за време на дебата во рамки на првиот „Истражувачки филмски фестивал“ во Скопје, се осврна на ризиците и опасности со кои се соочил за време на работењето во Петтата управа на МВР, одлуката да ги зачува и пријави прислушуваните разговори и понатаму обвинението против него за шпионажа и 11 месечниот притвор.
„Она што го правевме беше многу опасно, снименото не го објавивме во ниту еден медиум зашто со тоа ќе ги ризикувавме нашите животи. Ексдиректорот на УБК беше тој што умееше да го пронајде најбезбедниот начин за да ги зачува бомбите“, се потсетува Лазаревски кој заедно со колегата Звонко Костовски три години ги собирале нелегално прислушуваните разговори со цел да ја обелоденат вистината, а материјалите подоцна му ги давале на Зоран Верушевски.
Тој раскажа дка во МВР отишол како гостин на негово барање за да се утврди врската со Зоран Верушевски и да соопшти дека ги имаат доказите за незаконското прислушување
„Сигурен сум дека Груевски знаеше за прислушувањето. На средбата наеднаш излезе од соседната просторија поранешниот началник на Петтата управа, Горан Грујевски, кој викаше „Не е точно, не е точно“. Го поминав целиот ден таму и пиев само вода, но се чувствував ослободено. Потоа нѐ обвинија за шпионажа и нѐ притворија, а ние самите баравме прием и пријавивме МВР“, рече Лазаревски.
Педесет и четири годишниот Лазаревски на дебатата истакна и дека во моментов бара работа, а во меѓувреме се занимава со семеен бизнис. Тој заедно со Верушевски и Костовски беше обвинет во случајот „Пуч“, но СЈО се откажа од обвинението поради контрадикторноста на постпаката со предметот „Таргет Тврдина“. За истиот предмет беа обвинети и Зоран Заев, Соња Верушевска и Бранко Палифров, вработен во општина Струмица, како и други лица.
В. М.
(This post was last modified: 05-11-2017, 04:15 PM by ЈорданПетровски.)
05-11-2017, 04:11 PM
Reply