Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
КИРО ГЛИГОРОВ НАЈМАТНАТА ЛИЧНОСТ ВО МАКЕДОНСКАТА ИСТОРИЈА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,658
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

КИРО ГЛИГОРОВ, НАЈМАТНАТА ЛИЧНОСТ ВО МАКЕДОНСКАТА ИСТОРИЈА!!  ВО СРПСКО СРБИН, ВО БУГАРСКО БУГАРИН, ВО КОМУНИСТИЧКО КОМУНИСТ, ВО ОСАМОСТОЈУВАЊЕТО НА МАКЕОНИЈА БОРЕЦ ЗА ЈУГОСЛАВИЈА

[Image: kiro%201.jpg]

Quote: Wrote:На 8 септември 1944 во Скопје под протекторат на Германија беше формирана влада на Независна Држава Македонија предводена од претседателот Спиро Китанчев, а Глигоров за ресорот Правда.


Во својата мемоарска литература,“Македонија е се што имаме” (Прво издание на Издавачкиот центар ТРИ од 2001 г.) на првиот претседател на независна Република Македонија, Киро Глигоров, Глигоров признава дека во 1944 г. дал  мислење и писмена изјава за ликвидација на Чкатров, Ѓузелов и Китинчев  пред тие да бидат судени.
На страница 62. во поглавјето “ По првото заседание...” е напишано следното:


Quote: Wrote: Wrote: Во врска со АСНОМ треба да спомнам и еден непријатен факт.

Во тоа време од Белград дојде еден потполковник, Црногорец, кого го
овластиле да формира Служба за безбедност - наречена ОЗНА. Темпо
посебно водеше сметка за него, да му се помогне, што со други зборови
значеше да му се укаже кои се непријателите на кои треба да се обрне
внимание, кои се тие што треба евентуално да се судат, да се
ликвидираат... За таа цел се бараше од сите нас поединечно да пишуваме
свои сознанија за разни личности кои имаа колаборационалистичка улога,
кои носеа некаква 'бугарска жичка' и сл.

 Така, на пример, тој го овласти Киро Миљовски од секого од нас
поединечно да прибере податоци за луѓето кои тогаш го претставуваа
јадрото на ванчомихајловистите. Се сеќавам дека и јас пишував, тоа што
знаев, за улогата на Чкатров, за Ѓузелов, Дрангов, кој, како што се
покажа подоцна, не соработувал само со Бугарите, туку бил, всушност,
агент на Гестапо, додека во Скопје легално работеше под адвокатска
фирма, а сè во договор со Германија. Знам дека пишував за сите тие
личности, како и за Спиро Китинчев, кој беше бугарски кмет во Скопје,
а и за некои други што беа тука на кметски должности. Судењата на тие
луѓе се случија подоцна, по формирањето на АСНОМ и ослободувањето на
Македонија.
15-10-2017, 02:42 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,658
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

[Image: hqdefault.jpg]


[Image: 500px-Makedonija_obedineta_ASNOMci.jpg]
15-10-2017, 02:42 PM
Reply