Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ПРИВЕДЕН ЉУПЧО ПАЛЕВСКИ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Не мислев да отворам посебна тема за прибедувањето на Палевски ама работите стануваат интересни!!


Quote:АКО СЕ ЗНАЕ НАЧИНОТ КАКО СНИМКИТЕ ДОШЛЕ ВО ПОСЕД НА ПАЛЕВСКИ ЗОШТО Е ПРИВЕДЕН САМО ТОЈ??


[Image: fd6c1bb5b0a1bed64c5dda3726185da3_L.jpg]
 
НОВАТВ дознава од извор во полицијата дека:

Quote: Дел од истагата е и утврдување на мотивите за користење на овие снимки, но и начинот на кои овие сензитивни материјали дошле до ова лице.

Палевски не влегол сам кај Заев или пак во СЈО и ги зел материјалите некој или му помагал или му гу дал материјалите. Кој е тој, СЈО вели дека утврдила на кој начин Палевски дошол до снимките!! зошто и тој или тие не се приведени. нивното неприведување кај мене остава место за шпекулација дека мотивот за приведување на Палевски лежи на друго место, лежи во критичкиот однос на Палевски кон Заев и неговиот начин на водење на СДСМ и сега на владата. 
19-08-2017, 01:45 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Но  се јави Героски и тоа е знак дека нешто смрди!!


Quote:Електрошок за „Никола Тесла“


18.08.2017
Со месеци сите знаеме кои луѓе стојат зад профилот на Јутјуб под името „Никола Тесла“, на кој се емитуваа нелегално снимени приватни телефонски разговори, разговори кои немаат ама баш никаква допирна точка со она што се нарекува јавен интерес. При тоа, сакам да нагласам дека е прекршок и грев дури и самиот факт што луѓето кои стојат зад овој профил се кријат зад името на еден од најголемите светски умови, српскиот гениј кој го задолжи човештвото.
 
Бедна манипулација

Велам, со месеци знаеме кој ја нарачува, кој ја оркестрира и кој ја изведува таа опскурна кампања, кој ги обезбедува т.н. бомби, кој и кого рекетира, кој платил а кој пријавил дека е под уцена... Знаеме и молчиме. Слушам дека за тоа знаела и бугарската разузнавачка служба, ама и таа молчи. Нормално, чекаме надлежните служби да ги откријат овие лица, а потоа правосудните органи да ја истераат правдата на чистина. И ете, конечно, пред два дена, почната е постапка за расчистување на овој случај.

Сакам да бидам јасен и прецизен: не сум лично засегнат со оваа харанга. „Никола Тесла“ објави само еден разговор меѓу Љубомир Фрчкоски и мене, во кој јас имам неколку неважни реплики. И Фрчкоски и јас немаме намера да го тужиме сега разголениот и електрошокиран „Никола Тесла“. Проблемот е од принципиелна природа. Рекетарите немаат добар одговор на прашањето зошто воопшто го објавиле овој разговор. Како и другите. Јас, а претпоставувам и Фрчкоски, цврсто стоиме зад кажаното. За тоа јавно сме пишувале фермани. Што е поентата, тогаш, на објавувањето на тој разговор, на тоа глупирање?

Има, секако, добар одговор на ова прашање. Двајцата (а можеби и тројца) актери на оваа операција, со своите аудио-снимки (од кои, како што слушам, како доказен материјал, веќе се запленети над триесет необјавени!), уценувале бизнисмени и други луѓе со меки стомачиња, луѓе спремни да платат за да бидат поштедени од оваа дефамација. За да покажат дека навистина располагаат со „компромитирачки“ снимки, рекетарите објавиле телефонски разговори на лица кои немаат ни потреба, ни намера, а веројатно ни пари да си го купат „мирот“. Каква бедна манипулација!
 
Каде е јавниот интерес?


Најнепријатно во целава ситуација е тоа што истрагата ќе мора да допре до изворот на овие компромитирачки снимки, односно до одговорот на прашањето од каде ги добил „Никола Тесла“ и за каква цел. И „бомбите“ што ги објавуваше Зоран Заев, на спектакуларните конференции за печатот, беа своевиден прекршок на словото на законот и нарушување на приватноста на луѓето чиишто гласови ги слушавме, но посилен од правото на приватност е јавниот интерес, односно правото на јавноста да знае какви криминали и злодела планирале и спроведувале врвни политичари и државни функционери, на чело со тогашниот премиер Груевски. Тоа беше и причината поради која јас, како уредник одлучив медиумите со кои раководам детално да известуваат за прес-конференциите од Бихаќка и да ги објавуваат контроверзните снимки.

Но, во случајов не може да се конституира никаков јавен интерес за објавување на приватни разговори меѓу лица кои на ниту еден начин не влијаат врз јавните работи, разговори во кои нема ниту збор за криминал или слични злодела. За жал, сите ние сеирџиски се забавувавме, слушајќи ги тие разговори и не го кренавме гласот против таа харанга на самиот почеток. Признавам дека и јас се чувствувам виновен поради тоа, иако во неколку наврати пишував за ова, но недоволно гласно и недоволно жестоко, како што умеам. И затоа, ги молам засегнатите да ми простат.

Само почеток...

Сега е моментот новата власт конечно да направи јасна разлика помеѓу јавниот интерес и повредата на приватноста, за која нема никакво оправдување. Не зборувам тука само за снимките на „Никола Тесла“. Зборувам и за заканите, клеветите, навредите и за откривањето на личните податоци на јавни личности, на дефамациите кои продолжуваат со несмалена жестина, не само од грјуовата пропаганда (на ова, на пример, пред два дена се пожали Џабир Дерала од Цивил и јавно побара заштита), туку и од медиуми и профили на Фејсбук кои оној дел од јавноста што ја поддржува оваа власт ги смета за „наши“.

Повторно ќе нагласам: нема „нивни“ и „наши“, прашањето е строго принципиелно. Никој нема право да ја повредува приватноста на луѓето, да клевети, да навредува и да изнесува лични и семејни податоци за луѓето, ако за тоа не постои јасно нагласен и артикулиран јавен интерес. Ако се смета за чесна и одговорна, оваа власт мора да стави крај на таа безбѕирна и безобразна агресија, а посебно на оној нејзин дел кој и неа опасно ја компромитира, оти настапува во нејзино име и за нејзина сметка.
Акцијата за откривање кој стои зад рекетарските „бомби“ од профилот „Никола Тесла“ е добар почеток. Одличен дури. Но, тоа е само почеток. Проектната задача е многу покомплексна и позначајна. Очекувам резултати. Сега и веднаш! 


Одговорот на Палевски на „колумната“ на Героски:


Quote:Gero, Guner i Teslata

Druze guner Bzezinski iz Turske i Druze Gero, stara komunjara, mislam na Komunist vesnikot, da ne se svatime pogresno.
Konstrukcii bez argumenti se Ok ama za polikliniko ne za Vas dvajca. SJO si brka rabota i neka tera, zatoa imaat budzet i obvrski a za razlika od Vas dvajcata jas ne smeaam da davam podatoci za PREDISTRAZNA postapka, inaku izmislena za luge ne za saradnici stari.
Sto i da bide toa e moja tepacka ne e Vasa, zato eden mal i korisen, PREDLOG.
YOUTUBE kanalot e mreza, zosto cekate , zosto ne gi trgnete klipovite zatoa sto bile ne eticki i gnasni. Bosko Tele profilot na Polikliniko i eden SDS, YOUTUBE go trgna klipot isto kako i ermira i Musa. Abe misliteli so po 4\5 stenta, AKO GO TRGNETE TESLA OD YOUTUBE jas ke Vi sredam menadzerski dogovori taman za u penzija, greota ste za gerijatrija.
Go stitite Latas, Ivonce, Oliverce, Harco i Bojcevski, NIVNITE GRANDIOZNI MORALNI VERTIKALI.
Zatoa, imate YOUTUBE , imate pravo sto cekate PRIJAVA VEDNAS i trgnete go kanalot, ileriiiii.
19-08-2017, 01:50 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

Quote:Дали Палески ќе му пресуди на Панчевски? Претресот поради хард дискот со прислушувани разговори?10.10.17
Претресот на Специјалното јавно обвинителство кај екс претседателот на Кривичен, Владимир Панчевски е поради најдениот и одземен хард диск со прислушувани разговори кај бизнисменот Љупчо Палески, објави Алсат-М.
[Image: pjimage-670x447.jpg]
Иако ова не го потврди СЈО, судската наредба за претрес на Панчевски издадена од гевгилискиот суд јасно укажува на поврзаноста на двата случаја. Во образложението стои.
Судска наредба за претрес кај Владмир Панчевски:
„Постојат сознанија дека релевантни докази се наоѓаат кај лицето Љупчо Палески, дека при претресот одземени се поголем број на електроснки докази за кои во тек е вештачење во МВР. Првичните анализи покажуваат дека осомничениот на 14.8.2017 година вршел бришење и криптирање на електронските податоци“.
СЈО се сомнева дека Палески извршил три кривични дела – Злоупотреба на службена положба, Оддавање службена тајна и Помагање сторител по изврешено кривично дело. Во образложението на судот се посочува дека токму со претресот кај Панчевски ќе се обезбедат докази за случајот со одземените прислушувани разговори кај Љупчо Палески.

Судска наредба за претрес кај Владимир Панчевски:
„Во домот и кај лицето Владимир Панчевски може да се пронајдат компјутери компјутерска опрема, преносни мемориски уреди – екстерни хард дискови, УСБ, ЦД, ДВД и други уреди кои служат за собирање и пренос на податоци, телефонски апарати кои содржат релевантни податоци за предметната истражна постапка, односнои дека ќе бидат пронајдени траги на кривичното дело и предмети важни за кривичната постапка“
Јанева минатиот четврток внимаваше да не открие детали за претресот на судијата Панчевски, но напомна дека е поради друга предистражна постапка. Посочи дека местел случаи кај судии за кои сметал дека се подобни и дека во АКМИС системот имал пристап и од дома.
Прашање: „Претресот произлегува од прислушуваните разговри од така наречените бомби овој случај?
– Не, ова е поврзан со друг предмет што произлегува со телефонските разговори на лицата кои беа на оперативно следење и се поврзани со друг предистражен предмет, одговара Катица Јанева, СЈО.
Екс шефот на Кривичен, Владимир Панчевски ги негираше тврдењата на Јанева и поврзаноста со бизнисменот Љупчо Палески. Обвини дека брутално бил претресуван. Му биле одземени два мобилни телефони и компјутерите, но и дека истражители на СЈО му го украле клучот од домот. Најави кривични пријави за Катица Јанева, Ленче Ристоска и судијката Злата Попова која ја издала наредбата за претрес.
10-10-2017, 11:40 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

(10-10-2017, 11:40 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Дали Палески ќе му пресуди на Панчевски? Претресот поради хард дискот со прислушувани разговори?10.10.17
Претресот на Специјалното јавно обвинителство кај екс претседателот на Кривичен, Владимир Панчевски е поради најдениот и одземен хард диск со прислушувани разговори кај бизнисменот Љупчо Палески, објави Алсат-М.
[Image: pjimage-670x447.jpg]
Иако ова не го потврди СЈО, судската наредба за претрес на Панчевски издадена од гевгилискиот суд јасно укажува на поврзаноста на двата случаја. Во образложението стои.
Судска наредба за претрес кај Владмир Панчевски:
„Постојат сознанија дека релевантни докази се наоѓаат кај лицето Љупчо Палески, дека при претресот одземени се поголем број на електроснки докази за кои во тек е вештачење во МВР. Првичните анализи покажуваат дека осомничениот на 14.8.2017 година вршел бришење и криптирање на електронските податоци“.
СЈО се сомнева дека Палески извршил три кривични дела – Злоупотреба на службена положба, Оддавање службена тајна и Помагање сторител по изврешено кривично дело. Во образложението на судот се посочува дека токму со претресот кај Панчевски ќе се обезбедат докази за случајот со одземените прислушувани разговори кај Љупчо Палески.

Судска наредба за претрес кај Владимир Панчевски:
„Во домот и кај лицето Владимир Панчевски може да се пронајдат компјутери компјутерска опрема, преносни мемориски уреди – екстерни хард дискови, УСБ, ЦД, ДВД и други уреди кои служат за собирање и пренос на податоци, телефонски апарати кои содржат релевантни податоци за предметната истражна постапка, односнои дека ќе бидат пронајдени траги на кривичното дело и предмети важни за кривичната постапка“
Јанева минатиот четврток внимаваше да не открие детали за претресот на судијата Панчевски, но напомна дека е поради друга предистражна постапка. Посочи дека местел случаи кај судии за кои сметал дека се подобни и дека во АКМИС системот имал пристап и од дома.
Прашање: „Претресот произлегува од прислушуваните разговри од така наречените бомби овој случај?
– Не, ова е поврзан со друг предмет што произлегува со телефонските разговори на лицата кои беа на оперативно следење и се поврзани со друг предистражен предмет, одговара Катица Јанева, СЈО.
Екс шефот на Кривичен, Владимир Панчевски ги негираше тврдењата на Јанева и поврзаноста со бизнисменот Љупчо Палески. Обвини дека брутално бил претресуван. Му биле одземени два мобилни телефони и компјутерите, но и дека истражители на СЈО му го украле клучот од домот. Најави кривични пријави за Катица Јанева, Ленче Ристоска и судијката Злата Попова која ја издала наредбата за претрес.Quote:Налогот за претрес кај мене е од Скопска 1 , Сандра Крстиќ, а налогот кај Панчевски е од Гевгелиски, ненадлежен суд. Ахахаха ама Васка Попетреска педерчугата, пише, од ТОА СЕ ГЛЕДА ПОВРЗАНОСТ. Брука СОРОСОВА, абе Бејли[url=https://www.facebook.com/hashtag/бејлипушикуровичу?source=feed_text&story_id=1641123405908810][/url], абе не ти ги бива ни Зајко ни педеранава порталска. Се смее народ, КАКАФОНИЈА преварантска. Се спасивте со 11 Октомври, ама на 12, по таман на БЦ роџендан и сефте кривични пријави за СЈО и Крстиќка. Ги ветив во петокот што измина, ама ги надополнував, квалитетно ги надополнував.

Љупчо Палевски фб статус


Quote:Поврзаност од претеес кај мене, до претрес кај Панчевски жими ашимов, Јустинијанци во функција на ЦИА. Разговори кај мене нема, МВР може да се забавља до даљњег, НИКОЛА ТЕСЛА стои во пријавите, НИКОЛА ТЕСЛА си е на јутуб. Имровизирате за да ПО СУДИВИ УПАЃАТЕ, судијката Петровска да ја силувате за да суди по ваша воља, за власт и избори потребно, а не правда во име на граѓани.
4 пати јас звонам кај обвинтел а не тој кај мене, два месеци као нешто работите, во МВР, циркуз праите, 2/3 немате во ниту една ВАРИЈАНТА.
Единствено што имате е 4 миљонки евричиња што бесцелно ги трошите, Фактури за улепшавање плаќате, СРАМОТИЛАЦИ, ништо КОНКРЕТНО НЕ СРАБОТИВТЕ.

Љупчо Палевски фб статус


Quote:Палевски извршил службена злоупотреба, а мислеле на Панчевски, имиња превртени, судови заменети, абе СЈО, СЈО ебате брифингот на новинари. Јеботе ЈАС сум бил функционер и сум злоупотребил СЛУЖБЕНИ ОВЛАСТУВАЊА ахахахахаха, абе дилетанти, кај мене сомневањата се сосема други. СРАМОТИЛАЦИ ЗА СЈО е текстот на Васка Попетревска педерчугата на Алсат објавена од СОРОС куртоните разгласена.

Љупчо Палевски фб статус
(This post was last modified: 11-10-2017, 12:59 AM by ЈорданПетровски.)
11-10-2017, 12:34 AM
Reply