Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДОЈДЕ СЛОБОДАТА И ДЕМОКРАТИЈАТА НА ЗАЕВ!!
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Транспарентот на ЛЕВИЦА:


[Image: joci.jpg]

ФБ статус на  Здравко Савески:

Quote:Вечерва на НАТО изложбата на оружјето за насилство во центарот на Скопје 4 демонстранти беа приведени од полицијата поради истакнување транспарент на кој пишуваше "против војна за профити" со изговор дека било говор на омраза!? Сега се пуштени.

Јас сум едноставно фрапиран! Па за истакнување транспарент ниту за време на ДПМНЕ не се приведуваше!!! СДСМ, вака ќе ја враќате демократијата!? Која бламажа невидена!


Quote:Не' приведуваа од ДПМНЕ, сега ќе не' приведуваат и од СДСМ!? Вака полицијата на СДСМ го разбира правото на мирен протест!?
[Image: 995346_1156305474409684_1129822337236202...e=59EAD061]Левица
Пред околу еден час, „демократската“ полиција, потпомогната од АРМ насилно задржа четворица демонстранти и ги спречи слободно да се движат! Другарите само се обидоа да истакнат транспарент и мирно да изразат незадоволство против дефилето на американската војска на плоштад, без притоа да бидат насилни!
Ќе биде објавен и видео материјал на кој јасно се гледа постапувањето на АРМ и полицијата, како и наша официјална реакција за целиот настан!
Останува отворено прашањето, дали ова е официјалното доаѓање на демократијата и слободата во Република Македонија?

Quote:СДСМ-овска полиција: министерот бацува рака на свештеник кој му беше десна рака на Грујо, им бегаат криминалци кои треба да завршат во притвор, приведуваат демонстранти кои мирно протестираат! Живот во Македонија, надграден и унапреден!

Quote:За министерот Спасовски ова е легитимирање, а не приведување.

За нештата да станат појасни...(This post was last modified: 30-07-2017, 10:13 AM by ЈорданПетровски.)
29-07-2017, 11:25 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Министерот на Полиција Оливер Спасовски со инаква верзија:


Quote:Во врска со објавите на социјалните медиуми за приведување на лица кои протестирале денеска, сакам да инфoрмирам дека немаше случај на приведување. Лицата биле легитимирани. Истовремено сакам да ве информирам дека ќе бидат проверени сите информации за евентуална употреба на сила врз граѓаните кои протестирале. Детално ќе се испита случајот и ќе има соодветна информација за јавноста.

По се не го видел водеово:
29-07-2017, 11:30 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

(29-07-2017, 11:30 PM)ЈорданПетровски Wrote: Министерот на Полиција Оливер Спасовски со инаква верзија:


Quote:Во врска со објавите на социјалните медиуми за приведување на лица кои протестирале денеска, сакам да инфoрмирам дека немаше случај на приведување. Лицата биле легитимирани. Истовремено сакам да ве информирам дека ќе бидат проверени сите информации за евентуална употреба на сила врз граѓаните кои протестирале. Детално ќе се испита случајот и ќе има соодветна информација за јавноста.Ако козата, министерот Спасов лаже,  рогот, фотографијата не лаже!!


Quote:Не беа приведени само 4 членови-пацифисти на "Левица", напротив и граѓански новинар од невладината "Цивил". Кој го снимил приведувањето. И на видеото подолу, се слуша како на припадниците од МВР тоа им го кажува.
И ова полициско насилство, поради реметење на американска воена парада со транспарент, ви се молам, не е објавено од владините медиуми.
Бивши колеги, за ова се боревте ? Да се пикнете во шупакот на ЗЗ ? А, по што се различни од минатите владини куртони ?
Кога ќе и' кажете на јавноста дека молчите, затоа што кеширате милиони евра од американски организации ?
Се востановува и корења фаќа нов режим.
Одвратно !

ФБ статус на Јорданка Ивановска Јоци и фотографијата е нејзина


[Image: joci.-1.jpg]
(This post was last modified: 30-07-2017, 12:41 AM by ЈорданПетровски.)
30-07-2017, 12:08 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

[Image: 20430110_10214257058886115_7389324748592...e=5A041E74]
30-07-2017, 01:48 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

[Image: 20376040_10214131076500390_5175414356989447732_n.jpg]
30-07-2017, 06:52 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

Quote:Правото на протест е неприкосновено и со Уставот на Република Македонија - загарантирано право кое што, меѓу другото, полицијата има должност да го штити, исто како што има должност да го штити јавниот ред и мир и сигурноста и безбедноста на сите граѓани на Република Македонија“, се наведува во соопштението на МВР.


Со што ли беше загрозен јавниот ред и мир и сигурноста и безбедноста на СИТЕ граѓани на Р.Македонија??

Quote:Партијата Левица предмалку извести дека четири нејзини членови биле приведени при манифестирање на мирен протест попладнево против насилство и милитаризација, откако претходно во центарот беше најавна презентација на воена опрема на САД и на АРМ. Демонстрантите кај ГТЦ сакале да истакнат транспарент „Против војната за профити!”.
Невладината Civil MK објави видео на кое се гледа како полициски службеник издава наредба на групата да се разотиде, по што применува сила врз еден од учесниците во акцијата.
Истовремено, МВР објави дека лицата биле само евидентирани, а функционери и членови на Левица веќе гласно трагаат по политичка одговорност на социјалните мрежи.
Неколку работи треба да се разјаснат околу овој случај:
1. Истакнувањето на транспарент на јавна површина не е и не смее да се третира како противправно дејство против кое полицијата треба да реагира. Освен, доколку самиот транспарент не содржи отворен говор на омраза или повик за насилство. Тоа значи, дека наредбата за разидување е целосно неоснована;
2. Во НИКОЈ случај полицијата не смее да примени сила врз демонстрантот кој ненасилно го практикува своето право на протест;
3. За да некој биде приведен, треба пред се' да биде однесен во полициска станица, т.е. да биде „уапсен'. Колку што мене ми е познато, ниту еден член на Левица не бил спроведен до полициска станица, ниту му била ограничена слободата на движење. Биле легитимирани на местото на настанот и пуштени да си одат;
4. Политичката одговорност треба да стапи на сцена откако институционалната ќе затаи;
5. Во моментов, Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди (СВКПС) спроведува истрага.
Кај претходната власт, најголемиот проблем беше што граѓаните беа незаштитени пред нејзината моќ. СВКПС, Обвинителството, Судовите... Сите беа само инструменти за прикривање на нивните дела.
Очекувам одговорност за полицискиот службеник кој неосновано примени сила, како и кај тој кој ја издаде наредбата за разбивање на групата. Доколку тоа не биде исходот на истрагата на СВКПС, тогаш можеме да бараме политичка одговорност.
Секое друго извртување на фактите и насочување на вниманието на јавноста во погрешен правец пред да бидат готови резултатите од интерната истрага, укажува на елементарно непознавање на полициските прописи и/или свесно популистичко дејствување од страна на вонпарламентарна партија која се бори за парче публицитет. Најискрено, не знам што е полошо.

Павле Богоевски фб статус
Quote:Вчера врз четворица активисти на Левица се применети средства за врзување популарно наречени лисици.Законот за полиција ова рестриктивно го дозволува со член 85 од Законот за полиција кој е јасен кога налага дека средства за врзување ке се користат само за:
1) спречување на отпор на лица или одбивање на напад насочен спрема полицискиот
службеник;
2) спречување на бегство на лица и
3) оневозможување самоповредување или повреда на други лица.
Од видеата јасно се гледа дека полицијата нема основ за такво нешто.Аналогно на тоа полициските службеници вршат кривично дело Спречување или смеќавање јавен собир во својот квалификуван облик, став 2:
(1) Тој што со сила, сериозна закана, измама или на друг начин ќе
спречи или ќе смеќава свикување или одржување мирен јавен собир, ќе се
казни со парична казна или со затвор до една година.
(2) Ако делото од став 1 го стори службено лице со злоупотреба на
својата службена положба или овластување, ќе се казни со затвор од три
месеци до три години.
Она што мене ме запрепасти е килавата реакција на борците за човекови права и слободи.Повелете господине пратеник Pavle Bogoevski малку pro bono правна помош за при видеа и слики да не не маткате дека биле само легитимирани па пуштени.Настрана што ни да ги легитимираат немаат право.Настрана што е МИТ дека протест треба некаде да се пријавува.Не треба.Уставно заштитена категоприја е каде јасно е наведенo "без претходна најава"
Срамно е што луге кои својата кариера ја должат токму на протести против репресивен режим сега се обидуваат ова да го релативизираат.А пак коментарите на нивните постови се уште погнасни:така им треба, провокатори итн итн.Или сме за слобода или не сме, не може таа заложба да биде ограниќена во зависниоост од тоа далли нашите се на власт!

Фб статус на Јанаки Митровски
30-07-2017, 12:41 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7

(30-07-2017, 06:52 AM)ЈорданПетровски Wrote: [Image: 20376040_10214131076500390_5175414356989447732_n.jpg]Quote:Стани криминал,кради,тепај,убивај,
малтретирај млади луѓе,дај им пушка на малолетни деца ке добиеш функција и ке те викаат херој.
Стани протестирај против војни ке те обвинуваат за говор на омраза без да има говор на омраза и ке ти стават лисици. (ова за дечките од вчера)
стани чесен граѓанин, граѓански новинар, смимај како полиција лаже, и како малтретира протестанти, КЕ ТИ СТАВАТ ЛИСИЦИ И КЕ ТЕ ДРЖАТ КАКО ДА СИ НАЈГОЛЕМ УБИЕЦ СО ЛИСИЦИ И ЗА РАМО И РАЦЕ КЕ ТЕ ДРЖАТ СО ОБЈАСНУВАЊЕ ДЕКА "СИ СНИМАЛ ОД ПРЕЕСКА",КЕ ТЕ ДРЖАТ ВРЗАН ПОВЕКЕ ОД ДРУГИТЕ КОИ БЕА ТАМУ И ПОСЛЕ КЕ БАРАТ КЛУЧ ОД КОЛЕГА НИВЕН ЗА ДА ГИ ТРГНЕ ЛИСИЦИТЕ, КАДЕ Е ПРОФЕСИОНАЛНОСТА НА ПОЛИЦИJАТА? КЕ ТИ ЗЕМАТ ПРАВО ДА СЕ ДВИЖИШ СЛОБОДНО И ДА ИНФОРМИРАШ ЈАВНОСТА... ДИКТАТУРА, РЕЖИМ, БЕТЕР ОД ЕРДОГАНИЗМОТ СТЕ!
ГЛАСАВМЕ ЗА СЛОБОДА, СЕ БОРЕВМЕ ЗА СЛОБОДНИ МЕДИУМИ А НЕ ЗА ЛИСИЦИ ВРЗ РАЦЕТЕ НА НОВИНАРИ И ГРАЃАНСКИ НОВИНАРИ! КАДЕ Е СЛОБОДАТА КАДЕ Е ЖИВОТОТ??
КАКО ДА ВАДАМ ЛИЧНА КАРТА СО ВРЗАНИ РАЦЕ И ДРЖАН ЗА РАЦЕ ОД ПОЛИЦАЕЦ МИНИСТЕРЕ? КАКВА ЛЕГИМИТАЦИЈА МИНИСТЕРЕ?

Фб статус на  Вулнет Махмути
30-07-2017, 10:35 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,722
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8


На видеото објавено од активисти на македонската заедница во Канада се гледа како вицеконзулката на Македонија во Торонто Александра Стојкова во моменти кога говорникот започнува да говори за искушенијата со кои се соочува со Македонија излегува на говорницата и му става листови хартија пред уста.
Иако дел од коментарите на социјалните мрежи велат дека вицеконзулката се обидела да му ја стави хартијата во уста сепак очевидци тврдат дека тоа не се случило.

Човекот на кој македонскиот дипломат му ги прекинува говорот е претседателот на Организацијата на Обединетите Македонци на Канада Мендо Бакаловски, догогодишен активист на правата на Македонците и еден од најпочитуваните Македонци во оваа земја.
(This post was last modified: 20-09-2017, 04:36 PM by ЈорданПетровски.)
20-09-2017, 04:33 PM
Reply