Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЦЕНЗУРИРАНАТА КОЛУМНАТА НА МИЦОВ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,108
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Зошто се самоубива ВМРО ДПМНЕ?


17.07.2017
Надвор од своето самоуништување, таа партија индиректно дејствува и за уништуване на македонската држава, на македонското име (идентитет) и на македонскиот народ. Во самоуништувањето на ВМРО-ДПМНЕ нема нормална логика. Денешната состојба во ВМРО-ДПМНЕ наликува на една бугарска анегдота од времето на социјализмот: била донесена одлука народот да биде обесен и лугето имале само едно прашање. Дали сами да си купат јаже или ќе го добијат како подарок? Во последниве три години ВМРО-ДПМНЕ активно работи да се самоуништи и за жал, тоа не е анегдота. Надвор од своето самоуништување, таа партија индиректно дејствува и за уништуване на македонската држава, на македонското име (идентитет) и на македонскиот народ. Во самоуништувањето на ВМРО-ДПМНЕ нема нормална логика. Нема логика да управуваш 11 години, да го направиш Скопје европска метропола, да го потврдиш преку градби и споменици континуитетот на македонскиот идентитет од три милениуми наваму и потоа да го зацрташ сето тоа, како да не било. Членовите на таа партија се нормални луѓе и никој од нив не сака да се самоубие партијата. А, уште помалку да биде уништена државата. Не сакат самоуништување и сите нормални, чесни македонци. ЈАЗОТ Е СЕ ПОГОЛЕМ МЕЃУ МАКЕДОНСКИОТ НАРОД И ОВДЕШНИТЕ ПОЛИТИЧАРИ, КАКО И МЕЃУ ЧЛЕНОВИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ И НЕЈЗИНИТЕ ЛИДЕРИ. Во прашање е зошто тие лидери на чело со Груевски сакат да ја уништат својата партија и преку тоа македонската држава? Истото прашање важи и за СДСМ, но таму работите се јасни. Во изминатите 27 години таа партија никогаш не е работела за македонските национални интереси. Сум слушал многу приказни дека раководството на ВМРО-ДПМНЕ попуштило и ја дало доброволно власта, затоа што многу украле. Знам влади паднале заради очигледен или наводен криминал, НО НИКОГАШ ТОА НЕ Е ДОБРОВОЛНО.
Точно е дека во последниве шест години САД директно и преку нивната марионета ЕУ сакат да ја уништат Македонија во корист на „Голема Албанија“. Затоа и пред три години организираа вештачка политичка криза. НО ТОГАШ, СЕКОЈА НОРМАЛНА УПРАВУВАЧКА ПАРТИЈА КОЈА УЖИВА ДОВЕРБА КАЈ НАРОДОТ, НЕЗАВИСНО ДАЛИ И КОЛКУ УКРАЛА, ДАВА ЖЕСТОК ОТПОР. ДУРИ АКО КРАДЕЛА ДАВА УШТЕ ПОЖЕСТОК ОТПОР. ВО МИНАТОТО И ДЕНЕС САД УНИШТИЈА МНОГУ СУВЕРЕНИ ДРЖАВИ, НО ТОА СЕ СЛУЧИ ПРЕКУ ПРОВОЦИРАНА ГРАЃАНСКА ВОЈНА ИЛИ ВОЕНА ИНТЕРВЕНЦИЈА. НО НЕКАДЕ, НА ПРИМЕР ВО ВЕНЕЦУЕЛА И СИРИЈА, НЕ УСПЕАЈА. Во нашиот случај тоа стана мирно и тивко, ако ги исклучиме вербалните закани на Груевски и другите. Нема друг случај во светот кога една држава упорно се пика кај непријателите кои сакат да ја уништат. Раководството на ВМРО-ДПМНЕ плус претседателот Иванов барат прием во НАТО и ЕУ, иако тие одамна направиле планови за распарчување на Македонија.
При нашата средба со Иванов во февруари годинава, тој ни покажа мапа изготвена од амбасадорот на Велика Британија Гарет, во која Македонија е поделена на 7 кантони. Новите информации се дека тие меѓувремено се зголемени на 4. Да го знаеш тоа и да дадеш мандат за влада, која ќе го реализира тој план, е ДАЛЕКУ ОД ЗДРАВИОТ ЧОВЕЧКИ РАЗУМ. ДА НЕ ЗБОРУВАМЕ ЗА ДРЖАВНИЧКИ РАЗУМ. За мене како обичен човек е ненормално претседател или премиер на Македонија (Црвенковски, Георгиевски, Трајковски, Груевски, Иванов и.т.н.) да се продава или пак да попушта пред закани, без оглед какви и да се тие. Па дури да те убијат, со тоа директно те праќаат во македонските легенди и народната меморија. ПАРАДОКСАЛНО Е ДЕКА ОД 2001 ГОДИНА ДО ДЕНЕС САД ДОБИВАТ ОД МАКЕДОНСКИОТ ДРЖАВЕН ВРВ СЕ САМО ПРЕКУ ВЕРБАЛНИ УЦЕНИ. УЦЕНИ ЗА ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАДИ, ЗА ЕКОНОМСКИ БЛОКАДИ И.Т.Н. ГЛУПА И ЖАЛНА СЛИКА. СЕТО ТОА ПОКАЖУВА ПСИХОЛОШКИ, МЕНТАЛЕН ПРОБЛЕМ КАЈ МАКЕДОНСКИТЕ ЛИДЕРИ. ОД ДРУГА СТРАНА, ПРОБЛЕМ Е ДЕКА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД И ВО МИНАТОТО И ДЕНЕС ДОПУШТА НА НАЈВИСОКИ ФУНКЦИИ ЛУЃЕ СО ПСИХОЛОШКА ОПТОВАРЕНОСТ. ШТО СОДРЖИ ТАА ОПТОВАРЕНОСТ?
Прво, не достасува индивидуална самодоверба – затоа се додворуваат на странците, затоа барат покровители. Второ, така наречен стокхолмски синдром – респект, приврзаност и дури и љубов кон оние кои те киднапираат или силуваат. Трето, недоверба кон народот, кон неговите желби. Третирање на македонскиот народ како маса за гласање, а не како СУВЕРЕН КОЈ НОСИ ОДЛУКИ, А ПОЛИТИЧАРИТЕ МОРА САМО ДА ГИ СПРОВЕДУВААТ АДЕКВАТНО.
Четврто, недостасува концепт за македонската историја, непознавање на македонската психа, трансформирање на сопствениот страв врз народот („да не се закрвиме“), создавање поделби меѓу народот за да се владее, недостасување на јасни критериуми за Македонец според делата, а не само по потекло. На тон начин се уништува границата меѓу патриоти и предавници, меѓу херои и одродници („сите сме Македонци“), се уништува концептот за нација. Сличен синдром, како македонски лидерски генетски код демонстрираат и повеќето од лидерите на Македонската Револуционерна Организација дури и во времето на Гоце Делчев. Практично, револуционерната мрежа тогаш не е изградена од ЦК, а по модел на Делчев (Четничката институција) е реализирана од „обичните“ граѓански и селски комитети. „Придонесот“ на ЦК воден од бугарскиот врховист Гарванов е избрзаното Илинденско востание против волјата на Делчев.
И пак македонскиот народ беше тој, кој по зборовите на поетот Вапцаров „во Илинден внесовме наша содржина“. Содржина македонска, а не бугарска. Каде се денес лидерите на ВМРО-ДПМНЕ да го спречат погубниот договор со Бугарија и заедничкото славење на македонскиот свет празник Илинден? Таму каде што беа при глсањето на Тиранската влада на Заев – неми сведоци и дури соучесници. Да се потсетиме дека точно лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Георгиевски ја потпиша Декларацијата со Бугарија во 1999 година.
Каде се лидерите на ВМРО-ДПМНЕ кога премиерите на Грција, Бугарија и Србија се собрја во Солун, ЗА ДА ГИ ДОГОВОРАТ ИДНИТЕ КАНТОНИ ВО МАКЕДОНИЈА? ЗАТОА ШТО СУШТИНСКИОТ ДЕЛ ОД СРЕДБАТА БИЛ ТОКМУ ЗА ТОА. И малите деца знаат дека ако вистински сакаш нешто, никој не може да те спречи. Затоа и впрочем секогаш децата го добиват тоа што го сакаат. АКО ВМРО-ДПМНЕ САКА ДА ЈА СПРЕЧИ ТИРАНСКАТА ПЛАТФОРМА МОЖЕ ТОА ДА ГО НАПРАВИ. АКО САКА ДА ГО СПРЕЧИ ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА И ЗАЕДНИЧКОТО СЛАВЕЊЕ ИСТО ТАКА МОЖЕ. МОЖЕ ДА СПРЕЧИ И МЕНУВАЊЕТО НА МАКЕДОНСКОТО ИМЕ (ИДЕНТИТЕТ). ПРОБЛЕМОТ Е ДЕКА НЕ САКАШЕ ДА СЕ НАПРАВИ СЕТО ТОА И КАКО УПРАВУВАЧКА ПАРТИЈА, И ДЕНЕС КАКО ОПОЗИЦИЈА.
Се разбира, тоа спречување не може да се случи во Собранието, со разни процедури, реплики и дуплики, туку СО ПОТКРЕПАТА НА НАРОДОТ. СО ТАА ПОТКРЕПА МОЖЕ ДА СЕ ДОБИЈАТ И НОВИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ. Само што: Прво, лидерите на ВМРО-ДПМНЕ ја трошат народната енергија само за калкулански, партиски цели. Затоа и ги запоставија бранителите од 2001, а ги згрижија терористите во своите влади. Второ, лидерите на ВМРО-ДПМНЕ се оградиа и ги осудија граѓаните патриоти кои влегоа во Собранието на 27 април да ја бранат Македонија, која тие ја предадоа. Претседателот Иванов пак одби да ги аболицира патриотите, иако минатата година ги аболицираше политичарите за криминал. Исто така терористите од 2001 беа аболицирани.
Значи за криминал може, за патриотизам не може дури аболиција, да не зборуваме за државно одликување. За каква историска меморија и достоинство станува збор КОГА Е СУДЕН ЗА ВЛЕЗ ВО СОБРАНИЕТО ЈАНЕ ЧЕНТО, ВНУКОТ НА ПРВИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МАКЕДОНИЈА, НА КОЈ ВМРО-ДПМНЕ МУ ПОДИГНА СПОМЕНИК. СПОМЕНИЦИТЕ НЕ КОМПЕНЗИРААТ ПРЕДАВНИШТВО. ЈАНЕ ВЛЕЗЕ ВО СОБРАНИЕТО ЗА ДА СЕ БОРИ НА ИСТИОТ НАЧИН НА КОЈ СЕ БОРЕШЕ ДЕДО МУ И Е ОСУДЕН ОД ИСТИ ПАРТИСКИ ПРЕДАВНИЦИ, КОИ ГО ОСУДИЈА МЕТОДИЈА ЧЕНТО. НО, СЕ БЛИЖИ ДЕНОТ ЗА НОВА ВИСТИНСКА МАКЕДОНСКА ПАТРИОТСКА ПАРТИЈА КОЈА ЌЕ РАСЧИСТИ СО МАРИОНЕТИТЕ НА САД И ЕУ ОД СИТЕ ПАРТИСКИ БОИ.

Стефан Влахов Мицов
17-07-2017, 03:41 PM
Reply